PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : N/A 15 NA 361 Dyno Test ...

watchword
14-04-2011, 11:23
Meraba Arkadaşlar . H.Sonu Konya ' daydım . Konya ' ya Gitmişken , Uzun Zamandır Merak Ettiğim Dyno Ölçümü İçin Merkez Oto ' ya Gittim . Ölçüm Sonrası , 103,5 Cv. Motor Gücü , 186,4 Nm. Tork Olduğuni Öğrendim . Bildiğiniz Üzere , 16V Bora ' ların Motor Gücü 105 Ps. ve Tork ' uda 148 Nm. Bu Değerleri Bilmem Sonucunda , Ölçümü Yapan Arkadaşa Niye Böyle Bi Değer Çıktığını Sordum ve Bana Verdiği Cevap , Senin Arabanın Gücü Çok İyi Çıktı , Normal Bora ' ların Motor Gücü 90 - 95 Cv. Aralığında Çıkıyo Dedi . Aracımın Normal Bora ' lardan Farkı , Pipercross Venom Viper Cai Sadece . Dediği Gibi Düşünürsek , Güç ' de Bi Artış Var Ama Fabrika Standartlarındaki Güç ' den Düşük Bi Sonuç . Ayrıca Tork ' daki Artışda Bana Çok Fazla Gibi Geldi . Test Sonucu ' nu Ekliyorum . Bana Yanlış Bi Ölçüm Gibi Gelen Sonuçlara , Sizin Yorumunuz Ne Olacak Acaba ...

http://img850.imageshack.us/img850/8558/unled7copy768x1067.jpg (http://img850.imageshack.us/i/unled7copy768x1067.jpg/)

senna
14-04-2011, 11:26
her kelimeyi büyük harfle başlayıp nasıl yazabiliyorsun ben okurken zorlanıyorum

MeRtCaN
14-04-2011, 11:28
her kelimeyi büyük harfle başlayıp nasıl yazabiliyorsun ben okurken zorlanıyorum

bende zorlandım okumadan kapattım sayfayı :)

derece43
14-04-2011, 11:29

Copy paste mi:D:D:D Dizel gibi tork çıkmış

watchword
14-04-2011, 11:34
Daha Düzgün Olması Açısından Bu Şekilde Yazmıştım . Hata mı Ettim ?

Erol
14-04-2011, 11:36
ben n/a 361 hp zannettim :D

Gokhan43
14-04-2011, 11:36

Sence hangisi daha düzgün ?

Daha düzgün olması açısından bu şekilde yazmıştım , hata mı ettim ?

senna
14-04-2011, 11:37

normal hayatta bu şekilde yazıyormusun:)

watchword
14-04-2011, 11:39
Sence hangisi daha düzgün ?

Daha düzgün olması açısından bu şekilde yazmıştım , hata mı ettim ?

Bence Daha Düzgün Olan Bu Şekilde Olduğu İçin , Bu Şekilde Yazdım ...

watchword
14-04-2011, 11:40
normal hayatta bu şekilde yazıyormusun:)

forumda konu açtığım için ve düzgün bu şekilde görüneceğini düşündüğüm için , yukardaki şekilde yazmıştım ...

Gokhan43
14-04-2011, 11:41
Bence Daha Düzgün Olan Bu Şekilde Olduğu İçin , Bu Şekilde Yazdım ...

Bize küçükken böyle öğretmediler; cümleye büyük harfle başlanıp diğer kelimeler küçük harfle devam edecek şekilde yazmayı öğrendik. Size öyle düzgün geliyorsa yapacak birşey olduğunu sanmıyorum :)

Neyse aracınız güzel değer çıkarmış, kazasız belasız :icon_tup:

cem
14-04-2011, 11:44
yazı şekli berbat oldugundan konuyu okumadım.

N/A 361 ne demek oluyor ?

watchword
14-04-2011, 11:44
Bize küçükken böyle öğretmediler; cümleye büyük harfle başlanıp diğer kelimeler küçük harfle devam edecek şekilde yazmayı öğrendik. Size öyle düzgün geliyorsa yapacak birşey olduğunu sanmıyorum :)

Neyse aracınız güzel değer çıkarmış, kazasız belasız :icon_tup:

küçükken size öğretilen herşeyi , öğretildiği gibi yapıyosanız size bi lafım yok zaten ...

Gokhan43
14-04-2011, 11:45
küçükken size öğretilen herşeyi , öğretildiği gibi yapıyosanız size bi lafım yok zaten ...

Çok şükür öğrendiğim şeyleri öğretildiği gibi yapmaya gayret gösteriyorum ;)

15 NA 361 aracın plakası sanırım onla ilgili başkan :)

watchword
14-04-2011, 11:46

arabamın plakası na 361 . bende N/A 361 gibi bi tabir kullanıyorum ...

cem
14-04-2011, 11:47
arabamın plakası na 361 . bende N/A 361 gibi bi tabir kullanıyorum ...

atmosferik 361 hp sandım ben de ondan sormustum.

Aracın max kac bin devir dönüyor ?

watchword
14-04-2011, 11:49
atmosferik 361 hp sandım ben de ondan sormustum.

Aracın max kac bin devir dönüyor ?

6500 ......

XSi
14-04-2011, 12:09
tekerlek gücü : 66 cv
motor gücü: 103,5 cv

kayıp: %36

çok anlamlı bir rakam değil.. çok güvenilir bir dyno olamaz bu haliyle..

watchword
14-04-2011, 12:23
tekerlek gücü : 66 cv
motor gücü: 103,5 cv

kayıp: %36

çok anlamlı bir rakam değil.. çok güvenilir bir dyno olamaz bu haliyle..

sormak istediğim konu ile ilgili cevabınız için teşekkür ederim . ilk defa dyno ölçümü hatta ilk defa dyno platformu gördüğüm için ne nası yapılır bilmiyodum açıkcası . böyle bi sonuçda çıkınca , özellikle tork ' daki aşırı fazlalık . hatalı ölçüm olabiliceğini düşündüğüm için konu açtım . sizde kaybın bu kadar fazla olmaması gerektiğini söylemek istiyosunuz dimi ? ...

refleks
14-04-2011, 12:24
6 yıllık bir araba için degerler o kadar kötü degil ama tam dogru oldugunu sanmıyorum tork biraz fazla çıkmış bu aralar forum türk dil kurumundan çıkmış gibi bir fikir bilgi vermek yerini yazılan yazıyı degerlendirmekte iyimiş..

watchword
14-04-2011, 12:36
6 yıllık bir araba için degerler o kadar kötü degil ama tam dogru oldugunu sanmıyorum tork biraz fazla çıkmış bu aralar forum türk dil kurumundan çıkmış gibi bir fikir bilgi vermek yerini yazılan yazıyı degerlendirmekte iyimiş..

bu şekilde cevaplar gelince , sanki sadece yazım hatalarını sadece ben mi yapıyorum diye düşündüm . tabi bu ben mi yapıyorum demek , herkes yapıyo bende yaparım anlamında ve herkesin yaptığı yazım hatalarında bu kadar ince düşünceler ortaya çıkıyomu anlamında değil kesinlikle . ben ilk cevaplarımda da söylediğim gibi , daha düzgün bi metin olması anlamıyla bu şekilde yazmıştım . bu bi hata ise , yada konu içeriği anlaşılmasında zorluklar yaşatıyo ise , düzgün bi şekilde uyarı yapılır bende hemen düzeltirdim . konu ile ilgili cevapların için ayrıca teşekkür ederim . sen gibi düşünenler olmasa , konu ile ilgili cevapda alamıyacaz ...

Evrenoz
14-04-2011, 12:47
Kayıp güç benim de dikkatimi çekti. Model ve Km'sine göre güç normal sayılabilir ama tekerleğe aktarılırkenki kayıp çok fazla.

Tork ise garip bir şekilde yüksek çıkmış..

Dynoda bir hata var orası kesin gibi duruyor da tekerlek-motor arasındaki kayıpta araçta da bir sorun olabilir.

watchword
14-04-2011, 12:52
Kayıp güç benim de dikkatimi çekti. Model ve Km'sine göre güç normal sayılabilir ama tekerleğe aktarılırkenki kayıp çok fazla.

Tork ise garip bir şekilde yüksek çıkmış..

Dynoda bir hata var orası kesin gibi duruyor da tekerlek-motor arasındaki kayıpta araçta da bir sorun olabilir.

Evren abicim , dyno hatası sonucunda tekerlek - motor arasındaki kayıp fazla çıkmış olabilme ihtimali varmıdır ?

ugurseyhan
14-04-2011, 12:53
vallaha yazı benimde gözümü yorsada bi yardmc olmaya çalışalım diye bende okudum ama bende yardımc olacak seviyede değilim fakat banada hatılı geldi cihaz yeni ise kalibrasyonda hata vardır belki yada altta hava sıcaklığı -74 diyor acaba oratama göre verilerle arasında bir hesaplama yapıyor bu sıcaklıktada arabayı güçlü görebiliyor olabilir...

Evrenoz
14-04-2011, 12:55
Evren abicim , dyno hatası sonucunda tekerlek - motor arasındaki kayıp fazla çıkmış olabilme ihtimali varmıdır ?

Hava sıcaklığı -74 diyorsa tamemen mekanik hata değil de hesaplama hatası gibi görünüyor. Girmemiş ilgili kişi doğru değerleri.

despe
14-04-2011, 12:55
dyno hatalı ölçmüş büyük ihtimal, yada ölçüm esnasında bişeyler olmuş. tork felaket çıkmış çünkü :)

yasarım
14-04-2011, 13:22
evet yazım tarzı bıraz farklı olabılır ama bu kadarda yuklenılecek bısey goremıyorum herkes bı koseden bastırmış :)

neyse sorduğun soru ıle ılgılıde bende olçumun yanlış yapıldığı konusunda görüşünü belirten arkadaslar ıle hemfıkırım ...

kazım2002
14-04-2011, 13:24
Arkadaşlar her insan hata yapabilir tabiiki yanlış olmuş olabilir bence bu tartışma gereksiz bugün muratın yaptıgı hatayı yarın bizlerde yapabiliriz sonucta kelimelik bi laf için birbirimizi kırmaya değmez boşu boşuna can sıkıntısı oluyor herkeze iyi forumlar dilerim

Ersin YILDIZ
14-04-2011, 13:52
Dyno sonucları pek dogru degıl gıbı baska bı yerde daha olcum yaptır ordan ne sonuc alıcaksın ılk olcum ıle bı kıyaslama yap bakalım

yazı tamam goz yorsada bu kadar yuklenmeye gerek yok sanki olmus artık bundan sonra dıkkate alınır

1.24
14-04-2011, 14:00

+1324321 katılıyorum sana

murat kardeşim konuda dyno hataları hakkında bilgi almak isterken, yazım hataları hakkında bilgi verilmesi garip olmuş biraz :icon_wack

bu dyno konyada tek denebilir,bende gittim. 1bar turbo basıncı ve 0-100 hızlanması 10sn olan bi arabanın beygirini 69 beygir çıkardı.bende şaşırdım kaldım bu dyno'ya. onun resmini de koyuyorum arkadaşlar.nasıl oluyor bu iş ben de anlamadım.

birde bunu incelerseniz sevinirim arkadaşlar..

http://img856.imageshack.us/img856/1125/unled2r.jpg (http://img856.imageshack.us/i/unled2r.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

bazı arkadaşlar girilen değerlerin yanlış oldugunu söylemiş.katılıyorum benim 50 sefer söyledigim halde o degerleri görevli arkadaş girmedi. -74derece sıcaklıkta arabamı çalışır yaa :D :D :D

ayriyeten ben okuldaki tezim için 16 ayrı test yapmam gerekiyordu. ancak 4test yaptırabildim.onlarda yanlış oldu.hoca fırçayı bastı bana. orda yaşadığım rezilliklerde cabası.kep contası patladı.westinghouse sibobu patladı. ve ısrarla vites oranlarını gir dememe ragmen girilmedi.diff oranıda 4.1 değil 10-43 olacaktı ama ..herşey yanlış yaaa...var bi gariplik bu işte.....

Evrenoz
14-04-2011, 14:07
Boşuna para veriyorsunuz bu dynoya.. Adam anlaşılan tekel, bunu kullanıyor..

1.24
14-04-2011, 14:11
Boşuna para veriyorsunuz bu dynoya.. Adam anlaşılan tekel, bunu kullanıyor..

galiba öyle abi.konyada bir yer daha varmış,oda pek ilgilenmiyormuş diye duydum.

aman yaaa en iyisi sıfır araba alan biriyle kaldıracaksın arabayı,kafakafaya giderse o arabanın hp'si işte. düz mantık en iyisi :D:D:D

dragstar
14-04-2011, 14:31
pancar motor leon da arkadaşımın arabasındada %30 tekerlek kayıbı vardı 100 hp araba 70 hp tekerde

XSi
14-04-2011, 14:56
pancar motor leon da arkadaşımın arabasındada %30 tekerlek kayıbı vardı 100 hp araba 70 hp tekerde

hoca otomatik mi o araba, %30 kayıp olmaz ya.. ortalama %13-15 dir FF manuel vitesli arabalarda..

bi de %30 kayıp olduğuna nasıl emin oluyorsunuz?

sonuçta dyno sadece teker gücü ölçer, kağıtta yazan motor gücü parametreler sonucu hesaplanan güçtür.. %30 kayba emin olmak için, tekerlekten ve doğrudan motor üzerinden ayrı ayrı güç ölçümü yapılması lazım..

bak bende dynolicious programı var ona bile parametredir o motor-tekerlek arası güç kaybı oranı.. güç kaybını arttırdıkça motor gücü artar..

bence kalibrasyonu düzgün olmayan dyno sahiplerinin yaptığı bir aldatmaca o tekerlek kayıp oranı..

XSi
14-04-2011, 15:04
sormak istediğim konu ile ilgili cevabınız için teşekkür ederim . ilk defa dyno ölçümü hatta ilk defa dyno platformu gördüğüm için ne nası yapılır bilmiyodum açıkcası . böyle bi sonuçda çıkınca , özellikle tork ' daki aşırı fazlalık . hatalı ölçüm olabiliceğini düşündüğüm için konu açtım . sizde kaybın bu kadar fazla olmaması gerektiğini söylemek istiyosunuz dimi ? ...

evet hocam manuel vitesli önden çeker araçta %36 kayıp olmaz.. zaten olsa sen hissedersin, araban hiç gitmiyor gelir sana..

genel kabul önden çeker araçlarda güç kaybı %13-15 civarı olduğudur, yani araç fabrikadan çıksa dahi, muhakkak kayıpla yere aktarılır..

hatta otomatik viteslilerde kayıp daha fazladır, manuellere göre.. genel kabul %20 civarında olduğu yönünde :)

şimdi bu dynocu abinin büyük ihtimalle dynosu kalibrasyonsuz, dolayısıyla deneye deneye yaklaşık bu kayıp parametresini bulmuş, ben %36 girersem insanlar yaklaşık motor gücünü görür memnun kalır die düşünmüş olsa gerek :)

şimdi senin aracın std 105 hp ise, ortalama kayıp %15 olsun, 88-89 hp tekerlek gücü ölçmesi lazım.. yani 66 kw tekerlek gücü görmemiz lazım..

ama bu dyno 48 kw ölçmüş..

bu fark çok ciddi.. senin gibi araba sevdalısı birini bi kenara bırakalım, arabaya oturan herkes bu anormalliği hissederdi (eğer ciddi problem olsa idi)

ArMy
14-04-2011, 15:11
ben n/a 361 hp zannettim :D

Bende aynen öyle sandım:D
Nerdeymiş Konya'da bu dyno bi ölçtüreyim.Ölçüm fiyatı nedir abartıysa boşa gitmesin paramız :)
Bu arada baya bi hatalı hava sıcaklğı tekerdeki kayıp..
Dynolicious ile ölçseniz daha az hatalı çıkartırdı:D

1.24
14-04-2011, 15:12
Bende aynen öyle sandım:D
Nerdeymiş Konya'da bu dyno bi ölçtüreyim.Ölçüm fiyatı nedir abartıysa boşa gitmesin paramız :)
Bu arada baya bi hatalı hava sıcaklğı tekerdeki kayıp..
Dynolicious ile ölçseniz daha az hatalı çıkartırdı:D

army boşver yaa.25 liraya ölçüyo.şöyle baktıgında da kalite bi yer ama.neden böyle oluyor anlayamadım ben

chiefkadir
14-04-2011, 15:25
867mb basınçta hiçbir zaman "Engine power" Rule power dan büyük veya eşit çıkamaz .. Ölçüm komple hatalı..

Ankarada Erkaya kıymetini bilemedi paşaoğlu çatır çatır para kazanıyo bu Vamag dan
Konyadaki cihazda Vamag mış yollayın istanbula bakın nasıl kullanılıyor :)

watchword
14-04-2011, 15:48
army boşver yaa.25 liraya ölçüyo.şöyle baktıgında da kalite bi yer ama.neden böyle oluyor anlayamadım ben

araç ekspertiz ' i yada verdikleri broşür ' de yazan beyin kontrol ' ü v.s. işlemleride bu şekilde yapmıyodur umarım :) ...

1.24
14-04-2011, 15:50
araç ekspertiz ' i yada verdikleri broşür ' de yazan beyin kontrol ' ü v.s. işlemleride bu şekilde yapmıyodur umarım :) ...

inşallah öyle değildir.arabadan hiç anlamayan bi adam gelip almak istediği arabanın baştan aşağıya kontrol edildigine seviniyor.birde burdaki raporlara güvenip alır da araba cırrrttt çıkarsa çok kötü yaaa.düşünmek istemiyorum...

SONE-R
14-04-2011, 19:05
muratım fazla incelemeye gerek yok dyno sonucu hatalı.. 2 lt motor değil seninkisi.. bir filtreyle böyle tork artışı olmaz... hatalı ölçmüşler..

ArMy
14-04-2011, 19:10
inşallah öyle değildir.arabadan hiç anlamayan bi adam gelip almak istediği arabanın baştan aşağıya kontrol edildigine seviniyor.birde burdaki raporlara güvenip alır da araba cırrrttt çıkarsa çok kötü yaaa.düşünmek istemiyorum...

Konyada yokmu serp dyno?

1.24
14-04-2011, 23:23
Konyada yokmu serp dyno?

serp dyno ne yauu :D

onur_S
15-04-2011, 01:05
bendede yüzde 37 gibi bi kayıp çıkmıştı arkadaşlar tam emin olmayım 2-3 güne dyno çıktısına bakarak yazarım.ya yüzde 37 ydi yada 37 bg kayıp güç vardı.önden çekişli 150 bg bi önden çekişli otomobilin 35 bg civarı kayıp yapması normalmidir?kış lastiği,jant ölçüsü vs bunları etkilermi?ayrıca dynoda 2 tane yer oluyor.hesaplanan güç,motor gücü diye.bunların ikisinin aynı çıkması doğrumudur veya ayrımı çıkması lazım?

1.24
15-04-2011, 01:28
bendede yüzde 37 gibi bi kayıp çıkmıştı arkadaşlar tam emin olmayım 2-3 güne dyno çıktısına bakarak yazarım.ya yüzde 37 ydi yada 37 bg kayıp güç vardı.önden çekişli 150 bg bi önden çekişli otomobilin 35 bg civarı kayıp yapması normalmidir?kış lastiği,jant ölçüsü vs bunları etkilermi?ayrıca dynoda 2 tane yer oluyor.hesaplanan güç,motor gücü diye.bunların ikisinin aynı çıkması doğrumudur veya ayrımı çıkması lazım?

farklı çıkması lazım ama.o kadarda değil. :S

samet_61
15-04-2011, 02:01
kalıbrasyon ayarı arızalıdır :P ck guıvenılır gelmıor bana pıyasadakı dynolar

onur_S
15-04-2011, 10:23
150 bg de 35 bg kayıp normalmidir?birde motor gücüyle ölçülen güç aynı çıkarmı?

deeperblack
18-04-2011, 11:32
Dynoda bir sıkıntı olabilir.
Daha önce yaptıkları ölçümdeki detaylara karşı gösterdikleri önemi belli ediyor zaten.
Bende dynolara küskünüm zaten :) Rollde 4 boyhızlanan aracım dynoda 0,7 hp yükselmişti :)
Takılma fazla bu tarz şeylere...

onur_S
18-04-2011, 13:13
arkadaşlar ben baktım 46 bg kayıp varmış :D

clioGT
20-04-2011, 10:39
yukarda yazılanlar gbii bana da pek inandırıc gelmedi murat dyno kağıdı

daha sağlıklı bir yerde tekrar ölçtür diyecem de o yakınlarda seçenek var mı çok bilmiyorum işte...

by_BuRoCk
20-04-2011, 10:51
TT de dikkat ettim konuya ilk yazılan mesaj neyse sonrasındada hep aynı istikamette devam edio. arkadaşımız büyük harf ve yazım hatası yaparak hata yapmış fakat bu kadar büyütmenin herkesin her mesajında yazmasının bi manası yok anlamış zaten hatasını.

ölçümde saglıksız görünüo antalya gittiğin zaman ümit piyan la irtibata geçip onların saglıklı ölçüm yaptırdıkları biyer vardı tekrar yaptır bence

MECOO
20-04-2011, 10:55
Kesinlikle dyno da bir sıkıntı var, manuellerde motor ve teker arasında ortalama kayıp değer % 10 gibi dir. Bu oran aracın kaç model ve bakım durumuna göre değişkenlik görebilir. Ama dyno kağıdı üzerinde yazan çok fazla ve kesinlikle yanlış bir değer. Bir çok arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış hatta bu durumlar yüzünde maduriyet yaşayan bile olmuş. Murat kardeşim bence bu dyno çıktısını hiç kaileye alma ve müsait olduğun vakit dyno suna güvenilir ve referanslı başka bir yerde ölçtür. Sonuçlarını bizimlede paylaş hep beraber görelim gerçekte nasıl sonuçlar çıktığını.

Bu arada yazını yazarken kelimeleri büyük harfla yazmanda ben bir sıkıntı görmüyorum. Alışık bir durum olunmayabilir ama abartılcak bir durumda değil. Bir çok konuların içerisinde bir çok arkadaşımız msn yazı tarzı dediğimiz harf eksiltme ile yazıyor. Buda onun gibi bir durum, hatta dahada basit, saygılar.

watchword
20-04-2011, 10:57
TT de dikkat ettim konuya ilk yazılan mesaj neyse sonrasındada hep aynı istikamette devam edio. arkadaşımız büyük harf ve yazım hatası yaparak hata yapmış fakat bu kadar büyütmenin herkesin her mesajında yazmasının bi manası yok anlamış zaten hatasını.

ölçümde saglıksız görünüo antalya gittiğin zaman ümit piyan la irtibata geçip onların saglıklı ölçüm yaptırdıkları biyer vardı tekrar yaptır bence

ümit abi ile sürekli irtibat halindeyiz . ilk fırsatta uğricam yanına . gerçek değerleri merak eder oldum :) ...