PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yurt dısından arac getirtmek

connectfun
15-04-2011, 13:55
bu konu birçok defa acıldı ama arama motorunda istediğim bilgiye ulasamadım ben sırbistan vatandasıyım kız arkadasım bulgaristan vatandası, su sıralar bircok efsane dolasıyor yurtt dısından alınan aracları 2 yıl kullanılcakmıs diğer bir efsaneye göre 6 aydan sonra 1 ay yurt dısında durması yeterliymiş, çifte vtaandaslar için böle bir imkan varmı bilen varmı acaba eğer varsa kendi aracımın sahibi olmamın zamanı gelmiştir :D

connectfun
15-04-2011, 21:56
kimsenin bu kouda bilgisi yokmu ??

SiMaO
15-04-2011, 22:11
Açıkçası bende merak ediyorum. Bende bulgaristan vatandaşıyım. 2 senelik getirsek bile trafik sigortaları ve muayene olayları 1 senede yapılıyor bulgaristanda yani 1 senede gidilmesi gerekiyor. Olsa çok iyi olur senede en az 3,4 kere gidiyorum bali benzin fulleriz :D

Detaylı bilgiye sahip olan inşallah biri çıkar internette bende araştırdım ama bulamadım. Kulaktan duyma haberler var 2 sene oldu die. VTI bulmuştum 1 tane olsa direk alıcaktım hatta :D

connectfun
15-04-2011, 22:36
umarım vardır yaa aracımızı getirir 2 yıl kullanır değiştirirz ;)

SiMaO
15-04-2011, 22:57
Aynen ama tam presedür nedir ne değildir bilmiyoruz. Aslında kapıkule veya dereköy müdürlüğünü arıyarak bilgi alabilirmiyiz acaba ?

BurakCengizhanoğlu
15-04-2011, 23:30
ya arkadaşlar bizimde bi problemimiz var . İranlı arkadaşım şu aracı almak istiyor türkiyede ikamet edebilme hakkıda var öğrenci>Honda Civic 1.6 Si 1996 Model 3.800 EUR Sahibinden satılık ikinci el Siyah renk (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-coupe-abd-girisli-45134409/detay/) .
Vergisi nasıl olur?Bir tanede araç kendi adına bana almak istiyoruz.Ben kullanabilirmiyim?Mesela onun şöförüymüşüm tarzında bişeyler olur mu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

SiMaO
16-04-2011, 01:56
ya arkadaşlar bizimde bi problemimiz var . İranlı arkadaşım şu aracı almak istiyor türkiyede ikamet edebilme hakkıda var öğrenci>Honda Civic 1.6 Si 1996 Model 3.800 EUR Sahibinden satılık ikinci el Siyah renk (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-coupe-abd-girisli-45134409/detay/) .
Vergisi nasıl olur?Bir tanede araç kendi adına bana almak istiyoruz.Ben kullanabilirmiyim?Mesela onun şöförüymüşüm tarzında bişeyler olur mu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Bu aracı biliyorum tahmin ettiğim araç sanırsam...
Araç bulgaristan plaka zaten bulgaristan vatandaşı olması gerekiyor sanırsam yada diğer avrupa ülkelerinin vatandaşı. Aldıktan sonrada ne kadar TR'de kalabilirsin bu araç ile onu bilmiyorum. Şöför olayında sadece 2.dereceden akraba kullanabiliyor die biliyorum. (Yanlış biliyo olabilir kulaktan duyma benim bildiklerimde.)

fastchild
16-04-2011, 09:47
ya birde bu arabaları getirdik türkiyeye gümrüğünü ödeyip türk plakalı yapabilirmiyiz yaparsak ne kadara mal olur 2500cc 10 yaşından büyük araba

connectfun
18-04-2011, 13:08
aracı ilk gumrukten içeri sokalım gerisine sonra bakarız :D
ama yurt dısından arac getirtilip vergisini ödemek arac fiyatına cıkıyor gibisinden birşey duymuştum

__FrK__
18-04-2011, 13:25
turing i arayarak en detaylı şekilde bilgi alabileceğinizi düşünüyorum

connectfun
18-04-2011, 13:28
turing ?? numarası veya turing nedir bilgi verebilrmisiniz ??

psikolojikdeli
18-04-2011, 13:40
şimdi arkadaşlar konuya açıklık getirmek gerekirse daha doğrusu bildiğim kadarını size aktarıyım bu son 2 senelik kanun çıkmadan önce herhangi bir aracın yurtdışından Türkiyeye gelip maksimum kalabileceği süre 6ay idi ve tekrar 6ay daha o araçın Tr ye giriş yapması yasaktı, tam konuya girmeden 1 bilgi daha veriyim ben Sırbistandan veya Bulgaristandan aracımla geldim o aracı burda size bırakma şansım veya sizin kullanma şansınız yok literatürde ve benim tekrar bu ülkelere uçakla veya otobüsle dönme şansım yok (araçla giriş yaptığım için tekrar araçla çıkmak zorundayım, araba bozuldu vs yemiyolar çekici ile getiriyosun :) bu yılbaşında çıkan 2 senelik kanun ise çifte vatandaş olan ve dikkat son 6 ay içerisinde Yurtdışında bulunan kişiler için geçerlidir ''yani ben çifte vatandaşım gidiyim alıyım geliyim yok ozaman yine 6 aylık zımbırtıya dahilsin :)'' umarım anlatabilmişimdir

psikolojikdeli
18-04-2011, 13:44

3.800 avro mu :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ben Sofia dayken bu paraya r33 alıyordum şaka gibi arkadaşlar

__FrK__
18-04-2011, 13:46
turing ?? numarası veya turing nedir bilgi verebilrmisiniz ??

Trkiye Turing ve Otomobil Kurumu (http://www.turing.org.tr/tr/burolar.asp)
burayı arayın geçerli güncel bütün bilgileri evrakları şartları öğrenin bu işlerin türkiyedeki yapılabildiği daire