PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : corsa c cdti volan ve marş motoru

R.I.P
15-04-2011, 23:41
volan balata orjinal olarak değiştirelim dedik durduk yere sağlam marş motorunuda değiştirmemiz gerektiği söylendi.sağlam parçayı niye değiştirelim dediğimde farklı yerlerden aynı cevabı aldım kısa süre sonra yeni volanda ses yapmaya başlar dediler.marş motoru olarak daha güçlü modeli takılacakmış.bildiğim kadarıyla bu marş motoru geç çalışma yapan araçlarda zamanında garantiden değişiyordu.
kısacası volan+balata değiştirirken gerçekten marş motoruda değişmelimi?
edit:güçlendirilmiş marş motoru +0.5kw daha güçlüymüş

bilalMW
16-04-2011, 01:27
Bunu yeni duydum şahsen.Marş motoru ücretsizmi değişicek o zaman değişsin yeni versiyon ile bence.

CocoRe
16-04-2011, 01:37
volan la marşmotorunun ne alakası warmış..
cahilliğime verin :D

Oznsrl
16-04-2011, 08:22
ehliyet kursundan hatırladığım kadarıylaki yanlışta hatrlıyo olabilirim ama
motor ilk gücünü volandan mı alır yoksa ilk hareket volana verilip motorun çalışmasıımı sağlanır öyle bi durum var ortada :D ama eminim ki volanla marş motoru 2 alakalı parça :D

gambit49
16-04-2011, 09:30
ilk hareket volana verilir :D dogru hatrliyorsn

R.I.P
16-04-2011, 17:37
marş motoru değişirse o da cepten çıkacak.şuan zaten değişmesi gerekenler volan-bilya-balata ama sapa sağlam marş motorunu değiştirmenin mantığını çözemedim. 0.5kw daha güçlü olunca noluyoda bozmaz volanı?

egeturbo
16-04-2011, 17:40
belkide marş motorunun üzerindeki dişlide bi problem vardır buda voland üzerindeki dişliyi etikliyor olabilir.Benim aracımda volan dişlisi bozuk durmadan marş motorumun dişlisine ve voland dişlisine zarar veriyor buda geç çalışmasına neden oluyor

rdmmm
16-04-2011, 17:46
belkide marş motorunun üzerindeki dişlide bi problem vardır buda voland üzerindeki dişliyi etikliyor olabilir.Benim aracımda volan dişlisi bozuk durmadan marş motorumun dişlisine ve voland dişlisine zarar veriyor buda geç çalışmasına neden oluyor

marş moturunu değiştirmesek sadece dişlisini değiştirsek çözüm olur heralde

egeturbo
16-04-2011, 17:48
marş moturunu değiştirmesek sadece dişlisini değiştirsek çözüm olur heralde

eğer dişli bozuksa evet değiştirsen problem düzelebilir ancak voland dişliside bozuk değilse

rdmmm
16-04-2011, 17:54
eğer dişli bozuksa evet değiştirsen problem düzelebilir ancak voland dişliside bozuk değilse

aracın volanı debriyaj bilyası ve balatası değişcek. parcaları alcağımız yer marş motorununda değişmesi gerektiğini yokya yine volanın belli bir süre sonra ses yapacağını söylüyor. Aracın marş motoru sağlam ve sağlam marş moturunu değiştirmekte biraz sacma geliyor. Yeni marş motoru 0.5 kw güçlendirilmiş. dişlileri aynımı eski marş motoruyla bilgim yok ama

R.I.P
16-04-2011, 18:08
dişli olayından ziyade ses var diye volanı değiştirdiğimizde eğer marş motorunu güçlü olandan takmazsak yeni volanda kısa süre sonra ses yapar denmesini anlayamadım.

By_HaNNibaLL
16-04-2011, 18:26
Sorun marş dişlisinde mi yoksa volanda ?

R.I.P
16-04-2011, 22:27
sorun volanda.kronik ses yapma problemi var sadece birde bilyanın değişmesi gerek.bana kalsa ben araç sahibinede diyorum sadece bilyayı değiştirsin geçsin :)

Oznsrl
16-04-2011, 22:58
konu dışı olucak ama aklıma gelmişken sormak istedim.arkadaşımda var 2006 model sanırım 1.3 cdti çalışırken ve rolantide iken aşırı bi sarsıntı yapıor araç özellkle çalışırken kamyon gibi titrior ve araç 80 bin civarında kendiside ilk sahibi.bu ses ve sarsıntı volandan olabilirmi acaba.

baymustang
16-04-2011, 23:10
bu konu üzerinde tezim mevcut. öncelikle şöyle demeliyim volan değiştiğinde en az gidecek süre 6 aydır daha sonra gene ses yapmaya mahkum oluyor fakat marş motoru tabiri caizse takviyeli güçlendirilmiş ise bu 6 ay yerinde 1 seneye kadar uzayabiliyor ama olmuyor desek yalan olur.
balata değiştirdiniz ama bilyeyei neden değiştitiyorsunuz zaten pahalı bir parça o paraya marş motoru alın ki en azından arabanın çalışma süresi ile aracın sadece volan haricinde başka bir parçayada yüklenmemiş olur buna aküde dahil...

rdmmm
16-04-2011, 23:19
bu konu üzerinde tezim mevcut. öncelikle şöyle demeliyim volan değiştiğinde en az gidecek süre 6 aydır daha sonra gene ses yapmaya mahkum oluyor fakat marş motoru tabiri caizse takviyeli güçlendirilmiş ise bu 6 ay yerinde 1 seneye kadar uzayabiliyor ama olmuyor desek yalan olur.
balata değiştirdiniz ama bilyeyei neden değiştitiyorsunuz zaten pahalı bir parça o paraya marş motoru alın ki en azından arabanın çalışma süresi ile aracın sadece volan haricinde başka bir parçayada yüklenmemiş olur buna aküde dahil...

bilyada ses yapıyor servise sorduğumuzda 2300 den asağı fiyat çekmiyorlar oda indirimliymiş :) dışarda yarı fiyatına yapılabiliyor 1000 civari parcalar tutuyor+ işcilik marş motorunuda dahil edersek 1200 1250 falan tutacak parçalar

R.I.P
16-04-2011, 23:27

şu durumda bilya ve gerekliyse balatayı değiştirsek bu volan ses yapmak dışında bi problem yaratırmı?

baymustang
17-04-2011, 00:14
normalde volanın size bir zararı yokki sadece psikolojik bir durum özellikle trafikte müzikte açık değil ise sadece ses olarak rahatsız ediyor her hangi bir tehlikesi yoktur. ancak çok aşırı abartılı bir ses var ise ozaman farklı olabilir.

marş motoru benim fikrimce daha önemli çünkü çalışma prensibinde çok hatalar çıkabiliyor;

akü, kayışlar, zincir, sarj dinamosu gibi arızalar çıkartıyor zamanla tabii.

maliyetine gelicek isek. 600 liraya luk marka volan ve balata 200 küsür ise gm marka bilye marş moturuda gm 200 küsürdü bunlarla birlikte 800 işçilikte 200 alsa 1000 liraya bu iş biter aslında gerisi ustaların extraları olmuş

i-vtec07
01-04-2014, 11:45
edit......

ferroo
01-04-2014, 11:48
ehliyet kursundan hatırladığım kadarıylaki yanlışta hatrlıyo olabilirim ama
motor ilk gücünü volandan mı alır yoksa ilk hareket volana verilip motorun çalışmasıımı sağlanır öyle bi durum var ortada :D ama eminim ki volanla marş motoru 2 alakalı parça :D

bende volana ılk hareketi mars motoru verır dıye bılıyorum kı dogrusu bu bence baska nerden alıcak ılk hareketi :D

i-vtec07
01-04-2014, 11:51
edittt............

i-vtec07
01-04-2014, 19:41
Yokmudur bilgisi olan ? :)

1.3 cdtı
17-04-2014, 11:58
ben senin yerinde olsam sabit volana geçerim şahsen ben geçtim ve çok rahat ettim arabayı şehir içinde sürekli kullanıyorum (servis aracıdır) sabite geçtikten sonra baskı balata 140000bin gitti ve yeni değişti bence sabite geç ve kurtul araç şu anda 230000km de

i-vtec07
17-04-2014, 15:40
yanlış mesaj :)

AşkınS.
24-04-2014, 00:57

Volan ve balata degisirse bilyayida degistirmek ister usta şahsen ben o sorumluluğu almam üstüme.yarin bigun bilya ses yaparsa herhangi bi mesuliyet kabul etmez usta..ama simdi herwey degistiginde o bolgede belli bi süre nasil sorun olursa olsun bunu usta halletmek zorunda..buda dürüst ustaya bağlı..