PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo için almam gerekenler

Sheyhzade
06-08-2007, 14:15
Sanırım yeri burası , 94 model corsa gsi'ı turbo yapmak için neler almam gerekir ? böyle bi liste gibi bişey var mı :) yurtdışından tırla getirticem de. bir de uygun fiyatlı t03 salyangoz ve pervanesi buldum , bu universal midir ? aracıma uyar mı ki ? benim amacım öyle aman aman bi performans değil , maksat turbo olsun maksat çufflasın.önerilerinizi alırsam çok çok iyi olur :beuj:

miniks
06-08-2007, 14:34
sen en iyisi forumdaki anıl kardeşimize bir özel mesaj atarak danış o sana nelerin lazım oldugunu en iyi anlatan kişi olucaktır daha evvelden yaptıgı için en deneyimli odur

ama sana laızm olanlar kısaca

turbo
intercooler
boruları
silkon hortumlar
turbo manifoldu
downpipe ve komple egsozt sistemi
EGT & AFR & boost & yag hararet saatleri
ejektorler
yakıt pompası
yakıt regulatoru
birde beyin yada safc falan

Sheyhzade
06-08-2007, 14:36
teşekkür ederim bilgi için miniks.anıl'a ben bi pm atayım marka ya da model olarak bi liste yapabilirsem çok güzel olcak ;)

Sheyhzade
07-08-2007, 11:19
ben anıl isimli arkadaşın nickini bulamadım ya :) dünden beri bir sürü konu dolandım ya gözümden kaçtı ya da uykusuzum :) biri yardımcı olabilir mi bana rica etsem ?

Alp
07-08-2007, 11:25
ben anıl isimli arkadaşın nickini bulamadım ya :) dünden beri bir sürü konu dolandım ya gözümden kaçtı ya da uykusuzum :) biri yardımcı olabilir mi bana rica etsem ?

http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=46

Sheyhzade
07-08-2007, 14:52
Teşekkür ederim :)

mertacar
07-08-2007, 15:02
bende dusunuyom ama sadece dusuncede kalcak gıbı benımkı bakalım seneye sarktı sımdıden :)

exvti_newgti
23-08-2007, 20:40
kardeş corsaların kasası turboyu kaldırmıyo bilgin olsun arabana turbo koyduktan sonra ön takımın şasiden ayrılıcaktır tabi abarttığın zaman emin ol bu denenmiş bi tecrubedir ama sadece çuflasın fazla önemli değil diyosan iki seceneğin war birincisi o pervaneyi bulduğun sitede blow offlara bak orda simoni olması lazım ses generatörü war aynı blow gibi çufluyo elektronik olarak yada küçük turbo motora hiç girmeden 0.4 bar ile güzel güzel yürür hemde çufffff larsın maliyet ortalama 4000 lira

Tholl-ga
24-08-2007, 08:27
kardeş corsaların kasası turboyu kaldırmıyo bilgin olsun arabana turbo koyduktan sonra ön takımın şasiden ayrılıcaktır tabi abarttığın zaman emin ol bu denenmiş bi tecrubedir

hangi corsaya turbo takılmışta 2ye bölünmüş?
Anılınkinde öle bi problem yoqtu??

miniks
24-08-2007, 11:45
anılınki japonla yapıştırıldıydı en son

MUGENPOWE®
24-08-2007, 11:47
ahuahuahuua ıyı muhabbet bılmeden yorum yapmıyalm adam ılk soradan turboyu yaptı ama 2ye bolunmedı neyse anılda bı kac parca war ıstersen sana yardımcı olr zaten senı aydınlatırsa bı oo aydınlatır :) enson şanzuman manıfold felan wardı amaa hala duruyomu bılmıyorm bı sor genede

Sheyhzade
24-08-2007, 11:48
adamlar mvaux ismiyle özel turbo kit yapmışlar takmışlar çalıştırıolar neden 2ye bölünsün ki araç :S belki sizin taktığınız araçta vardı bi sakatlık.Anıl arkadaşımız takmış paşalar gibi sürmüş yani

tolgahan ures
24-08-2007, 11:51
Anıl bu konuda bilgili . Yardımcı olur.

Oz`
24-08-2007, 12:02
gayet güzeldi sadece işletim sistemi yoktu amaçok basarılır gidiyordu 0.9 bar basıyordu + kırılmaz öle 2 ye bölünücek olsa hemen bölünürdü saten.

bence gayet güzel olurdu işletim sistemiyle hayırlısı

Sheyhzade
24-08-2007, 12:11
bence de güzel olur gibi ama Denizli'de bu işleri yaptırabiliceğim bi usta olmaması çok kötü.ayrıca arkadaşın dediği elektronik bovdan da getirttim denemek için ama çalışma mekanizması kötü , hava emişiyle çalıştığını iddia etmişler fakat switchi T yaparak westinghaus ya da emiş hortumlarından herhangi birine bağladığınızda vites aralarında değilde belirli bi devire gelince gaz verme esnasında çuffluyor.buna da bi arkadaşın babası çözüm buldu, debriyaj teline switch bağladı ama bu seferde debriyaja bastığınız her seferde ötüyor.yani denemiş biri olarak diyebilirim ki elektronik bov acayip mantıksız bişey.sesi de osuruk gibi zaten afedersiniz :/

sportinger
24-08-2007, 14:15
hahahahah ses iimiş ya...

Sheyhzade
24-08-2007, 14:42
hahahahah ses iimiş ya...

bi yerlerde videosu olcaktı , bulabilirsem koyarım , kendi kulaklarınızla duyarsınız :)

Schumi
24-08-2007, 14:49
gayet güzeldi sadece işletim sistemi yoktu amaçok basarılır gidiyordu 0.9 bar basıyordu + kırılmaz öle 2 ye bölünücek olsa hemen bölünürdü saten.

peki ayarları nasıl yaptınız elektronik olarak ne vardı. opel den hiç anlamıyorumda.

Oz`
24-08-2007, 15:12
yoktu :) çip vardı avansı kısık sanırım benzin basıncı :) enjektor

Schumi
24-08-2007, 15:20
hmm. peki o zaman benzer bir uygulamayı yapıcağımızı var sayarsak. chip yerine wideband desteği ile piggyback kullansak ve çok aşırı barlar düşünmezsek bizim ne gibi dez avantajımız olur. sineği sıkıp yağını çıkartmadan yani :) ayrıca elektronik gaz kelebekli ve multiplexed denilen bol sensörlü motorlarda ne gibi bir sorun olur :)

Oz`
24-08-2007, 16:08
sorun şu olur kelebek bazen saçmalar ada mgibi piggyback kulllanrsan sorun yaasamassın

Schumi
24-08-2007, 16:18
adamdan kasıt emanage ve türevleri sanırım. safc felanda oyuncak oluyo galiba. peki kelebeğin saçmalaması hangi sebepten olur. hangi parçaları değiştirirsek durumu düzeltebiliriz. ve birde bu saçmalama ayağımı gazdan çektiğimde hala gaz vermek gibi tehlikelimi. yoksa sabit giderken birde tam gaz yaptığımda lag yapma yada aracın sallanıp sonra gaz yemesi gibi kullanış ile alakalı saçmalamı. (konu dağıldı son sorumdu)

Sheyhzade
24-08-2007, 16:21
yo yo ben sorumla ilgili cevapları fazlasıyla aldım schumi , devam et problem değil :)

grkm
24-08-2007, 18:36

yapalım o zmn bitane :) :heyoo:

^^ANIL^^
25-08-2007, 02:33
yapalım o zmn bitane :) :heyoo:

bu işi ztn ilk ben yapmıştım yine gaza gelip yapıcaz en sonunda bitane ama bu sefer çok daha iyi olcana eminim yani o zaman hiçbir imkan yoktu özgünde biliyo yani imkanlar benim arabanın son dönemlerinde yeni yeni biyerlere geliyodu araba pert oldu ztn sonra :):):)

exvti_newgti
25-08-2007, 04:32
:ofk::ofk::ofk:

exvti_newgti
25-08-2007, 04:40
hangi corsaya turbo takılmışta 2ye bölünmüş?
Anılınkinde öle bi problem yoqtu??

arkadaşlar isteyen arkadaşlar ophell comdan biraz araştırsın sen yapmışsın bak pert olmuş kaç bin km kullandın illa ayrılacak diyede bişi yok anıl yapmış ayrılmamış olabilir ama corsa gsi lerin kaynak yerleri hondalar kadar sağlam değil 1.6 si ya turbo uygulaması ile 200 - 250 ho sorunsuz bi şekilde kullanılırken aynı uygulamayı yap corsaya bak neler oluyo o sitede arkadaş en sonunda arabasını komple argon kaynağıyla şasi güçlendirmesi yaptı ölece sorunsuz biniyodu benim saxo yu almadan önce bende çok sıkı aratırmıştım corsa gsi yi......

ahuahuahuua ıyı muhabbet bılmeden yorum yapmıyalm adam ılk soradan turboyu yaptı ama 2ye bolunmedı neyse anılda bı kac parca war ıstersen sana yardımcı olr zaten senı aydınlatırsa bı oo aydınlatır :) enson şanzuman manıfold felan wardı amaa hala duruyomu bılmıyorm bı sor genede

zaten birtek istanbulda yapılıyo corsa gsi turbolar :icon_wack

anılınki japonla yapıştırıldıydı en son

isteyen arkadaş japonla isteyen arkadaş derby ile yapıştırabilir sana kalmış bu arada çok komikdi espiride :heyoo:

mesaj sayısının 3 olması hiç bişi bilmiyo anlamına geldiğini sanmıyorum arkadaşlar

saygılar.....

grkm
25-08-2007, 04:43
Insanlar deneyimlerini payla$ıyor burada , opel'den yalan beyan için para flnda alan yok..
Bu yüzden tek bir örnekten yola çıkıpta aracın $a$isi güçsüz demek mantıksız olur. Honda güçlendirmelere kar$ı daha dayanıklıdır fikrine katılıyorum , aksini iddia edebilecek pek fazla örnekte çıkmaz zaten ..

Mesaj sayısı burada bir statü veya kıstas belirtmez , aksini dü$ünenler hakkında da hiç ho$ yaptırımlarımız olmaz merak etmeyin . Iyi forumlar dilerim.

^^ANIL^^
25-08-2007, 06:57
sadece istanbulda yapılmıyo corsa turbolar ewt doğru ama türkiyede ilk ben yaptım eminim arkadaşım sene 2002 de ben corsa turboya biniyodum yaklaşık 2 yıl kadar turbo şekilde de bindim...........

Sheyhzade
25-08-2007, 10:05
sadece istanbulda yapılmıyo corsa turbolar ewt doğru ama türkiyede ilk ben yaptım eminim arkadaşım sene 2002 de ben corsa turboya biniyodum yaklaşık 2 yıl kadar turbo şekilde de bindim...........

izmirde bestservis ve ankarada satılmış usta sorunsuz şekilde yapabiliceklerini zaten belirttiler.yalnızca sığdırma problemi olabiliyormuş , bu konu da ne diosun anıl ? biliosun kaputun altında çok fazla yer yok , bazı şeyleri iptal etmek gerekicekmiş :icon_tup:

Sheyhzade
25-08-2007, 10:11
elin oğlu yapmış walla kit olarak , resimlerini buldum :)

http://www.mvaux.com/x16xefasefinal2.jpg
http://www.mvaux.com/x16xefasefinal3.jpg
http://www.mvaux.com/dynoCorsaMVaux01.jpg
http://www.mvaux.com/dynoCorsaMVaux02.jpg

Sheyhzade
25-08-2007, 10:13
Turbo kit for Opel - Vauxhall C16XE/X16XE(1.6 16V, or 1.4 16V) engine:

-Turbo iron cast X16XE manifold £160
-Oil flange pipe for bolt in turbocharger(oil-out system) £8
-Oil flange nipple for bolt in turbocharger(oil-in system) £8
-M.Power T2 series Turbocharger with internal wastegate £280
-Braided pipe for oil £20
-Niple for oil feed in oil pump £8
-Oi metal pipe for weld in sump(for alloy sump): £14
-Oil return hose for connect oil pipe of turbo to oil pipe of sump £8
-Elbow flange £20
-Commom dump valve: £30
-Special AFPR: £48

Total cost of parts: £604

bu kitte eksikler neler ? ben intercoolerı göremedim yalnızca

grkm
25-08-2007, 10:17
I$letimde yok gerçi bolt-on olarak bir derece güç çıkar ama i$letimde +20/+30hpler kazanmakta var i$in ucunda :)

Sheyhzade
25-08-2007, 10:25
I$letimde yok gerçi bolt-on olarak bir derece güç çıkar ama i$letimde +20/+30hpler kazanmakta var i$in ucunda :)

chiple araca göre 3-7hp arası bişiler aldığımızı hesap edersek bahsettiğin rakamlar küçümsenicek şeyler değil grkm :)

grkm
25-08-2007, 10:29
Chipi atmosferik hale göre yazıyorlar ve haliyle turbo aracın ihtiyaçlarını kar$ılayacak düzeyde bir map olmuyor. Birde bu kitte ben yağ soğutucu , enjektör , benzin pompası flnda göremedim. Sanırım sadece turbo ön hazırlığı var. Onlarda dahil olunca fiyat bayağı bir artacaktır. Chipi isteğe göre belki turbo için yazabilirler ama bu seferde fiyatıyla chip olmaktan ba$ka bir$ey olacaktır o :) :)

Sheyhzade
25-08-2007, 10:32
o zaman bu kit çok gereksiz :D en iyisi ankaraya gidip yaptırmak şanzumanla birlikte 3-4 milyar arası bir fiyat aldım

VeNoM_35
25-08-2007, 10:55
İnş böyle bişey çıkarırsın:) Başarılar..

http://www.mathijssentechnics.nl/fa/Corsa_B_C20LET_(2.0L_Turbo)/images/fa_20070628063224.jpg

Hatta böyle bir kadran:D

http://www.myvideo.de/watch/641662

Sheyhzade
25-08-2007, 11:12
yalnız bu araç 2,1LT :D ben öyle abartı bişey istemiyorum 190hp falan versin yeter :D 420 bozar bizi

grkm
25-08-2007, 11:13
en temizi c20let + f20 $anzıman swapi :)

VeNoM_35
25-08-2007, 11:49
en temizi c20let + f20 $anzıman swapi :)

F28 görkem:) 6 ileri iyidir:)

^^ANIL^^
25-08-2007, 12:02
izmirde bestservis ve ankarada satılmış usta sorunsuz şekilde yapabiliceklerini zaten belirttiler.yalnızca sığdırma problemi olabiliyormuş , bu konu da ne diosun anıl ? biliosun kaputun altında çok fazla yer yok , bazı şeyleri iptal etmek gerekicekmiş :icon_tup:

kardeşim ben o konuda ve diğer bütün konularda sana olacak olanları ve neler olduğunu anlatmıştım ama sen vazgeçmiştin bizim burda yok bile yok demiştin yani ben sana herşeyini anlatmıştım die hatırlyrm

emreekin
25-08-2007, 13:04
kuki bide satıp başka bi araba alıp ona yapmayı düşünsene...

exvti_newgti
25-08-2007, 13:17
kardeş uygun bişi düşünürsen

t2 turbo charger 300ytl (ben tdo4 subaru impreza turbosu aldım küçük ama 1.2 yi çok rahat basıyo 3000 devirdede doluyo sana kalmış nekadar çok hp okadar büyük )
splinter yada passat intercoolu 100 ytl
headers 250 ytl
downpipe 60lık düz boru 350 ytl
ara borular 150 ytl
blow 150 ytl ( monza u fiyata bulursun daha kalitelileri daha pahalı)
boost gage 50 ytl ( autometer tervihen ve psi taksimatlı)
safc 2 350 ytl ( 2 olması lazım biri daha ucuz ama 1000 lik olarak ayar yapılıyo 2 de 500 lük devirler halinde yapılıyo)
büyük enjektör 200 ytl (opeli tam bilmemekle beraber ben 206 gti lerinkini bukadara aldım)

toplam 1900 + - 100 felan oynar

eğer kendin anlıyosan işcilik en fazla 500 tutar ama herşeyi usta yapsın dersen ozaman 1000 ytlden az almazlar

bu setupla çok güzel bi hp elde edersin ama pistonsuz çok basmak sana extra birde motor yaptırmak anlamına gelir

bu arada şanzumana ne yapılacak anlamadım ?

egeturbo
27-08-2007, 00:53
fakat aracına turbo alırken aracının doldurabileceği bir turbo al yani aracına uygun turbo k03 tür sen gidipte t4 alma örneğin buna dikkat et

Sheyhzade
27-08-2007, 09:08
kuki bide satıp başka bi araba alıp ona yapmayı düşünsene...

ne alıcaz ki emre ya ? burayı biliosun herkeste bi vtec , 106 hastalığı.onlardan alıp yapmakta var üstelik bulabiliceğim ürün yelpazesi de benimkine göre kat kat fazla ama ne farklılığın olucak ki ? bilmiorum kafam darmaduman oldu zaten.şimdi aklımın bi tarafı 4 milyar ver buna yap dio bi tarafı da hiç uğraşma üstüne 4 milyar koy s13 al. amann biz nie istanbulda falan yaşamıoz ki ya annamadım gitti.sabah sabah kafam bozuldu

Şahan
27-08-2007, 10:11
ne alıcaz ki emre ya ? burayı biliosun herkeste bi vtec , 106 hastalığı.onlardan alıp yapmakta var üstelik bulabiliceğim ürün yelpazesi de benimkine göre kat kat fazla ama ne farklılığın olucak ki ? bilmiorum kafam darmaduman oldu zaten.şimdi aklımın bi tarafı 4 milyar ver buna yap dio bi tarafı da hiç uğraşma üstüne 4 milyar koy s13 al. amann biz nie istanbulda falan yaşamıoz ki ya annamadım gitti.sabah sabah kafam bozuldu

üzerine 4000ytl koyup bilmediğin bir arabaya giriceksin..hazır bunun herşeyini biliyorken süpriz arabası yapmak daha keyifli sanırım..stock motorla ufak barlar basarak keyfili keyifli çuflarsın..sonrasında durumunu ayarladığında piston,kol vb girip büyük turbo, yeni işletim sistemi ile durumu değiştirirsin..tabi benim fikrim..benim vaktim olsa uğraşmayı tercih ederim..

exvti_newgti
27-08-2007, 22:36
kardeş s13 alırsan sanayiden dışarı çıkamazsın eğer motoru bitikse istanbulda ankarada felan kullanan arkadaşlar bazen parça sıkıntısı çekiyolar ki denizlide hem parça hemde usta sıkıntısı çekmen kuvvetli ihtimal kkk k03 passatlardan çıkan bi turbo ama senin işini görmez t4 de olmaz kkk k16 sana uygun olıcaktır

Sheyhzade
28-08-2007, 08:09
bi yerlerde videosu olcaktı , bulabilirsem koyarım , kendi kulaklarınızla duyarsınız :)

Elektronik Blow Off Videosu
http://www.youtube.com/watch?v=hAK6GbJ5pLs :D