PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F1 Büyük Yarış - İstanbul Park

Eriador
21-04-2011, 21:31
Normalde konuyu Motorsporları bölümüne açarım ama yarış ülkemizde olunca burda açim dedim.Son yarış olma ihtimali baya yüksek ! Bu yüzden daha önce hiç gitmediyseniz bütçenizin yettiği yerlerde bilet alın canlı görün derim . Atmosferik 2.4 hacimli 850+ HP veren motorların sesini bi canlı dinleyin ...

Sezonu 4. Yarışı ... Takımlar tam sezona ayak uydurmuşken ilk avrupa yarışı olması özelliğini taşıyor ( Avrupa yarışı kimlerin gerçek güçleri ortaya çıkacak onu kasdeder F1 de )

http://www.plusistanbul.com/images/Resimler_Dosyalar/Formula_1/istanbulpark_plan.jpg

İstanbul Park her ne kadar seyirci sorunu yaşasada Bay E nin dediğine göre takvimdeki en modern pist ve pilotlar tarafından çok sevilen bir pist.Geçişe imkan vermesi zevkli yarışlara sahne oluyor.Buna örnk geçen senenin zirvedeki 2 takımı RedBull ve McLaren in ark arkaya turlar içerisinde birbiri ile yarıştığ ( Takım içerisinde !ilk Başta Webber İle Vettel kapıştı birbirlerine çarptılar sonra lider olan 2 McLaren sürücüsü yan yana virajları geçtiler ) sadece İstanbul Park da görüldü ! Güzl sahnelerdi.

Mark Webber VS Sebestian Vettel
vx9zIQvrdZU&feature=related
YouTube - Webber and Vettel - Turkey 2010 (http://www.youtube.com/watch?v=vx9zIQvrdZU&feature=related)

Jenson Button VS Lewis Hamilton
o1Y-iO39XAw&feature=related
YouTube - Lewis Hamilton vs Jenson Button Turkey 2010 (http://www.youtube.com/watch?v=o1Y-iO39XAw&feature=related)

Pist in Teknik özellikleri :

http://www.plusistanbul.com/images/Resimler_Dosyalar/Formula_1/istanbul-park-circuit.jpg

Pist uzunluğu: 5 bin 338 metre
Pist genişliği: 14-21.5 metre
Çevre yolu uzunluğu: 5 bin 482 metre
İç yolların toplam uzunluğu: 2 bin 286 metre
Toplam viraj sayısı: 14 (6 sağ-8 sol)
Toplam düzlük sayısı: 4
En keskin viraj yarı çapı: 15 metre
En uzun düzlük: 720 metre
Başlangıç-bitiş düzlüğü uzunluğu: 655.5 metre
Pist düşey kurp sayısı: 16
Alt geçit sayısı: 2
Üst geçit sayısı: 3
Lastik bariyer sayısı: 124 bin

İstanbul Park Toplam Alanı

Toplam arazi alanı: 2 milyon 215 bin metrekare
Toplam tesis alanı: 1 milyon 729 bin 425 metrekare
Toplam kazı işleri: 2 milyon 600 bin metrekare
Toplam dolgu işleri: 2 milyon 900 bin metrekare

İstanbul Park Oturma Alanları
Padok binaları: 13 bin metrekare
Tribün: 12 bin 700 metrekare
Diğer: 6 bin 800 metrekare
Toplam: 32 bin 500 metrekare

İstanbul Park Bina Toplam Alanları

Padok binaları: 47 bin 400 metrekare
Tribün: 12 bin 700 metrekare
Diğer: 6 bin 800 metrekare
Toplam: 66 bin 900 metrekare
VIP kuleleri: 2
VIP kuleleri kat sayısı: 7
VIP kuleleri yükseklik: 37 metre

İstanbul Park Tribün ve Otopark Alanları

Ana tribün: 25 bin kişi
Geçici tribün: 50 bin kişi
Doğal tribün: 50 bin kişi
VIP locaları: 5 bin kişi
Toplam kapasite: 130 bin kişi
İç otopark kapasitesi: 14 bin araç
Dış otopark kapasitesi: 26 bin

Biletler :

http://lh3.ggpht.com/_A6X7s51dr3Y/S1CAWIJ6hEI/AAAAAAAAAas/lvxjIRKgTkE/istanbul-park-yerlesim-plani%5B10%5D.gif

PLATINUM Ana Tam 600 YTL
PLATINUM Ana Çocuk 300 YTL
GOLD Ana Tam 450 YTL
GOLD Ana Çocuk 225 YTL
SILVER 1,8 Tam 270 YTL
SILVER 1,8 Çocuk 135 YTL
BRONZE 2,5 Tam 170 YTL
BRONZE 2,5 Çocuk 85 YTL
GENERAL ADMISSION Açik Alan Tam 70 YTL
GENERAL ADMISSION Açik Alan Çocuk 35 YTL

bilet önerisi :

Ben 3 defa platinum dan bilet le izledm , gold ile arasında bi fark yok gold bileti olanlar elini kolunu sallıya sallıya platinum un olduğu yere giriyor , ciddi bilet alıncaksa bence en iyi yer Silver Tribun 1 , en köşesi startı görebiliyor ve iyi atak yeri olan ilk virajı canlı yaşıyor

İstanbul Park öncesi haberler ( Yarışa kadar süreklü güncellenecek )

Mclaren Türkiye'de Ay Yıldızlı Tulum Giyecek !

Mclaren Mercedes takımı bu sene her yarış hafta sonunda, o ülkeye özgü hazırlanmış tulum tasarımlarıyla piste çıkıyor.Hugo Boss ve Mclaren birlikteliğinin 30. yılı kapsamında düzenlenen yarışmada birinci olan tasarıma sahip tulumu sürücüler sıralama gününde giyiyorlar.

İşte Mclaren'in Türkiye tulumu:

http://www.trf1.net/files.php?file=mclaren_turkiye_tulum_836241852.jpg

Haydi Schumi

http://www.f1-site.com/wallpapers/2010/f1/turkey/qual/istanbul-f1-wallpaper-2010-2.jpg

Son yarış olucaksa yağmurlu olsun , yağrmulu bi istanbul park ıda görmüş olalım :)

bilalMW
21-04-2011, 21:33
güzel olmuş tulum. :icon_tup:

Selman
21-04-2011, 21:35
Evet aslında ayağımıza geliyor ama genede gidemiyoruz. Bu yarışıda tv başında izlicem büyük ihtimalle. İnşallah son yarış olmaz.

Tulumda çok güzel olmuş.

Eriador
21-04-2011, 21:35
Geçen senede Ferrari Resmi Web Sitesinde kırmızı araça Ay Yıldızı monte etmişti güzel olmuştu , Takımlar tarafından ciddi saygı duyulan sevilen bir pistimiz var

fasterhan
21-04-2011, 21:37
Tulum cok iyi olmuş gercekten...

messi
21-04-2011, 21:39
mutlaka o araçları ve pilotları görüp o sesleri duymam lazım. :)

Murat Özcan
21-04-2011, 22:01
tulum cok guzel olmus sadece turkiyeye ozel mi bu yoksa her ulkede baska tulum mu giyoyorlar

umut01
21-04-2011, 22:18
pilotlar arasında en sevilen pist olmasına rağmen belki de son defa ülkemize gelecek bu organizasyon. ne kadar tezat geldi bana. her açıdan farklı bir toplumuz. böylesine güzel bir organizasyona, ülkemizin tanıtımı için bulunmaz bir fırsatı değerlendiremiyoruz. Elin oğlunun (bay E) hiç umrunda olmaz tabiki. inşallah yönetimsel sıkıntılarımızı atlatırız, sahip çıkarız böyle güzel etkinliklere. başka etkinliklere kapılarımızı açarız.

5500
21-04-2011, 22:19
o sesi canlı canlı duymak lazım hakikaten.:o

tulum cok guzel olmus sadece turkiyeye ozel mi bu yoksa her ulkede baska tulum mu giyoyorlar

Mclaren Mercedes takımı bu sene her yarış hafta sonunda, o ülkeye özgü hazırlanmış tulum tasarımlarıyla piste çıkıyor.

firat_07
21-04-2011, 22:22
benim gold bilet hazır bizzat araçların yanında olucam :d

crxvtec
21-04-2011, 22:28
yarışın tarihi nezaman ??

individual
21-04-2011, 22:32
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/205566_10150156912368311_622588310_6699932_6004572 _n.jpg

6-7-8 Mayıs 2011

individual
21-04-2011, 22:33
Anlaşma biraz daha uzasa son yarış olması üzücü belki devlet büyükleri bir anlaşma yapabilir tarih yaklaştığında.

kurpat
22-04-2011, 10:10
ilk dört yarışta yerimi almıştım, schumi sonrası dönemde gidesim gelmedi . şimdi gidip schumi'nin rezil dönemini izlemek istemiyorum ama son yarış olma ihtimalini de değerlendirip gidebilirim açık alana ya da son dakka kelepir bilet düşürürsem gidebilirim ...

başka gidecek olan var mı?

Eriador
23-04-2011, 21:29
Pirelli Lastik Yanaklarını Tamamen Boyayacak
http://www.trf1.net/thumbnail.php?file=pirelli_276451261.jpg&size=article_medium

Pirelli, Türkiye'deki yarıştan itibaren o hafta sonunun yumuşak lastiğinin yanaklarının tamamını boyayacak.
Pirelli lastiklerin ayırt edilmesi için sezona önce sadece Pirelli P Zero renkleri boyayarak başladı. Ancak hareket halinde rengin tam olarak anlaşılamaması sonucu daha sonra lastik yanaklarında ince bir çizgi yapıldı.

Ancak bunun da bekleneni tam olarak vermemesi üzerine Pirelli, önümüzdeki Türkiye yarışından itibaren çok daha belli olacak bir şekilde lastik yanaklarını boyayacağını açıkladı.

kickbuttowski
23-04-2011, 22:36
Pirelli Lastik Yanaklarını Tamamen Boyayacak
...
Pirelli, önümüzdeki Türkiye yarışından itibaren çok daha belli olacak bir şekilde lastik yanaklarını boyayacağını açıkladı.

ahaha super olacak desene :D:D:D karnaval romorku gibi :hahaha:

Eriador
24-04-2011, 15:24
İtalya Medyasından Türkiye GP'ye Destek
İtalyan medyası, Türkiye’nin 2012 Formula 1 takviminden çıkartılması haberine isyan etti.
Yazılı basın ve televizyon programları, yol ayrılığının nedenlerinin başında Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone’un istediği abartılı nakit para olduğuna işaret ederek tarafların anlaşma sağlaması gerektiğini ve İstanbul Park’ın Formula 1 takviminde kalmasını işaret etti. La Gazzetta dello Sport ve Corriere dello Sport gazeteleri “Türkiye Formula 1’e veda ediyor” başlığı ile verdikleri haberde “Bu işin içinde iş var” değerlendirmesinde bulundu. İtalyan medyası şu görüşlere yer verdi:

Tuttosport Gazetesi: Türkiye’de otomotiv sanayi giderek gelişiyor. Üstelik Formula 1’e katılan tüm otomobillerin kullandığı Pirelli yarış lastikleri de İstanbul Park’a çok yakın bir bölgede üretiliyor. Türkiye Formula 1 için her açıdan önemli. Bu bakımdan 2012 takviminden çıkartılması zor olacak gibi görünüyor.
SKY TV Motori programı: İstanbul Park, Formula 1 takvimindeki en teknik ve en heyecanlı pistlerden biri. Üstelik Türkiye’nin spor alanında tanınmasında büyük rol oynuyor. İstanbul Park silinirse, Japonya Büyük Ödülü’ de radyasyon nedeniyle yapılamazsa yerlerine Rusya Sochi veya ABD Austin Teksas pistleri takvime alınabilir.

Murat Özcan
24-04-2011, 16:26
arkadaşlar bende son yarısı ızlemek ıstıyorum ama daha önce gitmedim biletlerde sanırım pahalıymıs bana uygun yollu bilet için yardım edicek arkadaslar varmıdır veya bıletlerı nerden alabılırız

Eriador
24-04-2011, 16:29
http://lh3.ggpht.com/_A6X7s51dr3Y/S1CAWIJ6hEI/AAAAAAAAAas/lvxjIRKgTkE/istanbul-park-yerlesim-plani%5B10%5D.gif

PLATINUM Ana Tam 600 YTL
PLATINUM Ana Çocuk 300 YTL
GOLD Ana Tam 450 YTL
GOLD Ana Çocuk 225 YTL
SILVER 1,8 Tam 270 YTL
SILVER 1,8 Çocuk 135 YTL
BRONZE 2,5 Tam 170 YTL
BRONZE 2,5 Çocuk 85 YTL

Açık alan biletleri makul ona bakın derim

Ben 3 defa platinum dan bilet le izledm , gold ile arasında bi fark yok gold bileti olanlar elini kolunu sallıya sallıya platinum un olduğu yere giriyor , ciddi bilet alıncaksa bence en iyi yer Silver Tribun 1 , en köşesi startı görebiliyor ve iyi atak yeri olan ilk virajı canlı yaşıyor

fangio
24-04-2011, 16:52
Kaan ben bir çok yerden izledim ve bence en iyi yer kesinlikle silver 8. Son yıl 1deydim ve 1 in görüş açısı bence 8 ile mukayese edilemeyecek kadar kötüydü.

Eriador
24-04-2011, 17:06
Doğrudur ben kuş bakışı plana göre yorum yaparak tahmni yazmıştım tşkler bilgilendirme için :)

Murat Özcan
24-04-2011, 17:08
bu ana tribün 270 mi dogrumu okudum

fangio
24-04-2011, 18:09
Doğrudur ben kuş bakışı plana göre yorum yaparak tahmni yazmıştım tşkler bilgilendirme için :)

rica ederim. Bizde senin gibi kuşbakışına aldandık ama sonuç hüsrandı :(

Zaten sende bilirsin en çok geçişin yaşandığı ve 300 küsür km/h lerden 60 a inilip dönülen şikan 8 nolu dan çok güzel görünüyor.

997TT
24-04-2011, 18:20
Sıze tavsıye,Ana trıbunun en sag yada en sol kosesınden ve en ustten ızleyın!
Hem son 3 vıraja,hem start duzlugune hemde ılk ıkı vıraja hakım olursunuz...
Arkadakı uzun duzluk,yokus yukarı olan ve sag hızlı vırajın oldugu yer en ıyısı ama Gunes olursa,orada durulmaz...
8. vıraj yanı kombıne 3 vırajdan olusan yerde,kanat acıları sayesınde ataklar olabılır...
Ben ana trıbundeyım,ılk basta en solda,yanı ılk ıkı vırajın oldugu yerde,sonrakı 3 turdan ıtbaren,en sagda,yanı 13-14-15. vırajın oldugu tarafta olucam...

fangio
24-04-2011, 19:26
Bizde hep aynı ekip 6 yıldır gidiyoruz ve sürekli yer değiştiririz izlerken :) ilk defa 2 sene önce ingiliz bir çift burası bizim yerimiz demişti yarıştan 15 dk önce. Yuhh demiştik bizde :)

997TT
24-04-2011, 20:47
Sız nerelerdesınız?
Yanı hangı turlarda neredesınız?

Murat Özcan
24-04-2011, 20:53
sanırım o trıbunde numara sıstemı yok hani gitmedım bılmıyorumda duruma gore abıler yer degıstırıyorlar sanırım yarısın akısına gore dogrumu anladım.ayrıca bıletlerı nerden temin edebiliriz ?

997TT
24-04-2011, 21:17
Biletixden ;)

Murat Özcan
24-04-2011, 21:53
Biletixden ;)

teşekkür ederim saolasınız

fangio
24-04-2011, 22:01
Sız nerelerdesınız?
Yanı hangı turlarda neredesınız?

son yıl buna imkan vermediler ancak eskiden silver bilet ile bronz tribünlere girebilmiştik. :) Yani turlara göre değil de sıralama ve antremanlarda daha ziyade bu tarz geziyorduk :) hatta bazen boş olunca başka silver tribünlere de giriyorduk :D

997TT
24-04-2011, 22:27
En guzelı ana trıbun,tavsıye ederım...
Ozellıkle en ust ve koseler...

fangio
24-04-2011, 22:31
6 yıldır para vererek gitmekten gına gelmişti. Bu yıl ana tribünden davetiye gelecekti halen bekliyoruz. Gelmezse bu yıl ilk defa evden izleyeceğiz galiba :(

Eriador
28-04-2011, 20:16
Yarış yaklaşırken son gelişmeler ;

Schumacher: "42 Yaşında 25'inde Gibi Olmuyorsunuz"

http://www.trf1.net/thumbnail.php?file=0400x225/ferrari/schumacher_363392277.jpg&size=article_medium

Michael Schumacher, Mercedes ile olan üç senelik anlaşmasını doldurup kariyerine tekrar son vermeyi planlıyor.

Mercedes GP, 2010'da tempodan çok uzak kalmış ve büyük umutlarla girdiği 2011 senesine de pek parlak başlayamamıştı.

Ama son Çin GP'de Nico Rosberg'in ortaya koyduğu performans ile Mercedes, gelecek için ümitlenmişti.

Formula 1'e geri dönüşünde genel olarak Nico Rosberg'in gerisinde kalan Schumacher'in spora ağlılığı sorgulanmıştı. 10. sıra için mücadele etmenin keyif vermediğini kabul eden Schumacher, "takımın durumu geliştireceğine" inanıyor.

Bunte'ye konuşan Schumacher: "İşte bu yüzden Mercedes'te mücadele ediyorum. 42 (yaş), 25'inde gibi olmuyor. Mercedes ile olan üç senelik anlaşmamız dolduracğaım ve sonrasında markanın bir temsilcisi olarak çalışacağım"

Takım arkadaşı Rosberg ise Schumacher'in hâlâ zor bir rakip olduğunu ve bu sene performansını arttırdığını belirtti.

Bild ** Sonntag'a konuşan Rosberg: "Michael yüksek seviyede performans gösteriyor, o güçlü. Şimdi aldığı sonuçlar, onun ne kadar iyi olduğunu temsil etmiyor. Onu yenmek için her şeyi doğru yapmam gerekiyor. Geçen seneye göre daha yakın"

Sebastian Vettel, sezona mükemmele yakın başlangıç yapmalarına rağmen Red Bull'un Türkiye öncesinde hiç bir şeyi garantiye alamayacağını söyledi.

http://www.trf1.net/thumbnail.php?file=0400x225/redbull/vettel_160656443.jpg&size=article_medium

Sezonun ilk 3 yarışının ikisini kazanan ve birisinde 2. olarak en çok puanı toplayan Vettel, rakiplerinin kendilerine yaklaştığını ve Red Bull'un da gelişimi sürdürmesi gerektiğini düşünüyor.

Vettel "Türkiye lastikler üzerinde zorlayıcı bir yer ve genellikle oldukça sıcak oluyor. Ancak ben ilk F1 sürüşümü orada gerçekleştiğim için orayı özellikle seviyorum."

"Aracımız orada güçlü olmalı ancak rakiplerimize saygı göstermeliyiz ve hiç bir şeyi garanti göremeyiz. İnsanlar oldukça zorluyorlar ancak biz de gücümüzü sürdürmek için oldukça sıkı zorluyoruz." dedi.

İstanbul Park pisti erken bozulan lastikler üzerinde zorlayıcı olacak ve özellikle 8. virajın lastikleri çok aşırı yıpratması bekleniyor.

Vettel "8. viraj mükemmel bir virah ve her sene orayı daha da hızlı dönmeye çalışıyoruz. Hızlı ve oldukça tümsekli bir viraj, Bu yüzden nereye gittiğinizi zor görüyorsunuz. Virajı döndükçe en iyi şekilde döndüğünüzü umuyorsunuz." dedi.

McLaren Pilotları, İstanbul Park İçin Sabırsızlanıyor

http://www.trf1.net/thumbnail.php?file=0400x225/mclaren/hamilton_button_560360176.jpg&size=article_medium

Son yarış Çin'de kazanıp Red Bull egemenliğine son veren Lewis Hamilton, İstanbul Park'ta 8. virajın dışında da heyecan verici yerlerin olduğunu söyledi.

2011 sezonu Vettel'in üst üste aldığı iki galibiyetle başlamıştı ama McLaren'den Hamilton, Çin'de son turlarda Alman pilotu geçerek bu sezonki ilk yarış zaferine ulaşmıştı.

Lewis Hamilton: "Geçen sene bu yarışı kazanmıştım ve İstanbul Park, gerçekten keyif aldığım bir pist. Viraj çeşitliliği, birçok yüksek hızlı virajı ve iyi bir aracın faydasını hissedebileceğiniz harika bir modern pist."

"Elbette herkes muhteşem olan 8. virajdan bahsediyor ama 9. ve 12. virajlardaki geç frenaja da bayılıyorum. Çünkü viraja girerken hâlâ yanınızda hız taşıyorsunuz ve bunu doğru yapmak tatmin edici"

"Burada pilotların, yarış boyunca lastiklerini kollamak için çok uğraşacaklarını göreceğiz, özellikle de hızlı ve tümsekli olan 8. virajda. Takvimde lastikler üzerine en çok zorlayıcı virajlardan birisi."

"Ayrıca KERS'in de büyük faydası olan bir pist; düzlüklerin çoğu, düşük hızlı virajların ardından geliyor. Bu yüzden KERS'i kullanma şansı fazla; en net olarak 10. ve son virajın çıkışında"

"12. viraja gelirken geçiş şansı her zaman fazla. Çünkü üst düzey bir araçla 10. virajdan çıkıp hava koridoruna girmek oldukça kolay"

"İlginç ve heyecan verici yarışların bu hafta sonu da devam edeceğine inanmak için büyün nedenler var"

Takım arkadaşı Button da lastik aşınmaları nedeniyle yarıştaki stratejinin önemine değindi.

Button: "Çin'deki yarışın ardından lastiklerin dayanıklılığı ve performans düşüşleri üzerine yine yoğun ilgi olacağını düşünüyorum. Pist düzeni ve simülasyon çalışmalarımıza göre Türkiye, lastikler için önemli bir test olacak, özellikle de 8. virajda yük altında kalacak ön sağ için."

"Yüksek hızlı, birden fazla çizgisi olan, çok zorlayıcı bir yer. Bu yüzden Cumartesi günü sıralamaya gitmeden önce yarış için güvenli bir denge elde edebilme adına, Cuma gününün bir bölümünü lastikler üzerindeki yükleri inceleyerek geçireceğiz."

"Lastik aşınmasının muhtemelen bütün takımların yarış stratejine yön vereceğini söylemek bence durumu küçük görme olmaz. Lastikleri güvenli bir aralıkta kullanmak önemli olacak ve bu, yarışta ne zaman ve ne sıklıkta pitstop yapacağımızı belirlenecek."

"Ayrıca hava, Türkiye'de alıştığımızdan daha soğuk olacak gibi. Yarış, geçen senekine kıyasla 3 hafta önce olacak ve bu, lastiklerin kullanışını da etkileyebilir. Yine ilginç bir yarış olacak."

Ecclestone'nun Türkiye GP Hakkındaki Son Açıklamaları

http://www.trf1.net/thumbnail.php?file=ecclestone_376670916.jpg&size=article_medium

Son günlerin bizim açımızdan en önemli konusu şüphesiz 2011 sonrası Türkiye GP'nin geleceği.

Yarış yetkililerden ilk gelen açıklamalar, yıllık ödemesi 13 milyon dolardan 26 milyon dolara çıkarılmak istenen yarışın 2011 sonrasında bir daha yapılmayacağı şeklindeydi ancak son günlerde bu açıklamalarda değişiklik olmaya başladı.

Özellikle bugün Bernie Ecclestone'nun Reuters'a yapmış olduğu röportajda büyük patron, Türkiye yarışını istediklerini söyledi. İşte söylentinin Türkiye'yi ilgilendiren bölümü:

"Türkiye genel olarak en iyi pistlerden birisi. Türkiye felaket derecede iyi bir pist. Tüm tesisleri iyi ve büyük kalabalık olmaması dışında her şey iyi. Eğer yarışı kaybedersek hayal kırıklığı yaşarım ancak para desteğine devam edemeyiz."

"Pisti uzun süre kiraladık ve kaçma anlaşmamız var. Şu anda istersek bırakabiliriz."

"İlk anlaşmayı yaptığımızda bilet geliri konusunda yardım yaptılar bu yüzden orada çok kalabalık olması bekleniyordu. Olmasaydı hükümet satılmayan biletler yerine destek verecekti."

"Bu sene daha fazla kalabalık olacak gibi görünüyor, bu da hükümet yardımının daha az olacağı anlamına geliyor." dedi.

-

Çok merak ediyorum acaba pisti biz kiaralasak devletimiz gene aynı desteği yaparmıydı ?

Cankat
28-04-2011, 20:29
Schumi üzdü akşam akşam..

kurpat
29-04-2011, 08:48
kelepir, ucuz, iskontolu bilet gören duyan olursa bana haber verebilir mi?

8.000rpm
29-04-2011, 08:59
ecclestone denen herife acayip gıcığım
ona istediği herşeyi altın tepside sunan bizimkilere de aynı şekilde tepkiliyim

gitsin f1 türkiyeden , o pisti de insan gibi rakamlara amatör kullanıma açsınlar ama çekiciydi ambulanstı vs. hizmetleri de düzgün şekilde versinler tabii aksatmadan...
orası önce bi türk halkına sevdirilsin bütün nimetlerinden faydalandırılsın
yepyeni bir hareket gelsin camiaya
roll için değil time trial için araçlar yapılmaya başlansın , bütün sektöre apayrı bir can gelsin...
her haftasonu orası dolup dolup taşsın bak ben o zaman görürüm bernie peşimizden koşuyor mu koşmuyor mu...
yurtdışından firmalar testlere gelsinler , yunanlılar sırf bu pistte amatör gazlamak için haftasonuları gelsinler vs..vs..
ben bunu istiyorum arkadaş...
bişeyler değişecekse bu şekilde değişmeli bence...
eksik kalsın f1 ile motogp ile kılla tüyle olacak tanıtım...

initial-D
29-04-2011, 14:53
şu sahneleri seyreten bir pist f1e veda edecek ama macaristan daha geçen sene 10 yıllık kontrat yaptı.

drs kers kıl tüy uğraşacaklarına şöyle farklı çizgilerden sürüşlerin gerçekleştirilebileceği inişli çıkışlı pistler yapmak yerine hala ısrarla, hızlan fren yap tarzı 4 köşe ova gibi dümdüz araziye salak salak pistler yapıyorlar.

YouTube - 2006 GP2 Turkey Race 2 - Lewis Hamilton overtakes (http://www.youtube.com/watch?v=MbjRFd205qo)

Eriador
29-04-2011, 22:15
06 da Yarışı beklerken heyecandan yerimizde duramıyorduk birazda canımız sıkılıyordu ama Lewis in o show u baya iyi gelmişti vakit harcamak için

"Takımlar Türkiye'de Alternatif Stratejiler Arayabilir"

"Takımlar Türkiye'de Alternatif Stratejiler Arayabilir"

Bu görüş, 8. virajın da bulunduğu zorlayıcı İstanbul Park'ta lastik idaresinin önemli olduğunu üşünen Sauber Teknik Sorumlusu James Key'e ait.

Key: "Lastikler açısından bir başka ilginç hafta sonu olacak. Çünkü ünlü 8. viraj, lastiklere en fazla yüklenen viraj. Son iki etkinlikte bazı yüksek hızlı virajlar görmüş olsak da bu, çok daha öte bir şey."

"Aşınma ve bozulma açılarından lastiklerin bu durumla nasıl başa çıkacağını görmek ilginç olacak. Bu da yarışta bazı alternatif stratejilere neden olabilir. Ama oraya gitmeden bir şey bilemeyiz. Lastik idaresi, Türkiye GP'de kilit olabilir."

Sauber'in elinde, İstanbul'da Cuma günü denemek için bazı yeni gelişimler var ama bunlar, hemen kullanım yerine gelecek planları arasında yer alıyor.

Kamui Kobayashi, takımların çalışmaya başlamadan önce lastik idaresinin nasıl olması gerektiği konusunda bir şey söylenemeyeceğini ifade etti.

Kobayashi: "Lastik idaresi konusunda durumun nasıl olacağını tahmin etmesi zor. Pistteki tutunma seviyesi normal olarak çok düşük ve bu, araçların çok kayması anlamına geliyor. Özellikle ön lastikleri korumanın önemli olacağına inanıyorum. Böylece aşınma mümkün olduğunca düşük oluyor."

Takım arkadaşı Sergio Perez ise GP2'de de yarıştığı pistte puan kovalayacak.

Perez: "Bir şekilde benim için şampiyona, önümüzdeki bildiğim pistlerde başlayacak gibi. İstanbul Park'ta GP2 serisinde iki defa yarıştım ve pisti çok güzel buldum. Özellikle 8. virajı kullanmaktan keyif aldım. Bir Formula 1 aracıyla elbette fiziksel olarak boyun kaslarınız için zorlayıcı. 8. viraj ayrıca ön lastikler için de özel bir zorluk. Onlara dikkat etmemiz gerek. Türkiye GP'yi dört gözle bekliyorum, ilk puanlarımı almak istiyorum"

-

Ciddi çok merak ediyorum lastik savaşları nasıl olucak kim yarar sağlıyacak ? sonlara doğru bide yağmur yağsa son 7-8 tur filan tam herşey belli olmuşken bir daha karıştırsa çok iyi olur :)

"Mercedes Türkiye'de Hızlı Olacak"

http://www.trf1.net/thumbnail.php?file=0400x225/mercedes/schumacher_malezya_310608842.jpg&size=article_medium

Reis , Mercedes'in Çin'de yükselişe geçmesinin ardından Türkiye'de daha da hızlı olacağını düşünüyor.

Sezonun ilk 2 yarışında sorunlarla boğuşan ve hız anlamında da geride kalan Alman takımı, Çin'de özellikle Nico Rosberg ile atağa kalkmış ve yarışın çeyreğini lider götürmüştü.

Schumacher "Takımın son yarış Çin'de gösterdiği gelişimi devam ettirmek için çok çalıştığını biliyorum ve İstanbul'a getireceğimiz bazı güncellemelerle birlikte olumlu bir hafta sonu geçireceğimizden eminim." dedi.

Nico Rosberg "2011'e beklediğimizden daha zorlu bir başlangıç yaptık ve ilk 3 yarışta duygular tepe taklak oldu."

"Melbourne ve Malezya'da hepimiz hayal kırıklığı yaşadık ancak Şanghay'da lider giderek aracımızın potansiyelini doğrulamayı başardık. Takım gelişme konusunda çok iyi adım attı ve o hafta sonu çok şey öğrendik." dedi.

Ross Brawn "Takım ve sürücüler Avrupa sezonunun başlangıcı öncesinde gelişmenin devam etmesini garantilemek için çok sıkı çalıştı."

"Temelde iyi bir aracımız var ve önümüzdeki yarışlarda aracın potansiyelini tam olarak göstermeliyiz. Çin yarışında galibiyet için mücadele etmenin nasıl olduğunu takım olarak hatırladık. Başarılı olamadık ancak bunu daha fazla yaşayabileceğimize dair bir his var."

"Araç düzgün çalıştığında daha rekabetçi olabiliriz ve Türkiye'ye getireceğimiz çözümler bunu başarmamızda daha istikrarlı olmamızı sağlayacak. Ancak düzenli olarak önde olmak için daha çok çalışmamız gerektiğinin de farkındayız. İlk 3 yarış mücadele doluydu ancak birlikte zorluklara göğüs gerdik ve gelişmek için sıkı çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Hadi bakalım , iyi bir lastik stratejisi ile güzel işler yapabilirler görücez

Eriador
02-05-2011, 20:30
Rosberg, 8. Virajın Lastiklere Etkisinden Emin Değil

http://www.trf1.net/thumbnail.php?file=rosberg_772467537.jpg&size=article_medium

Nico Rosberg, sezonun 5. yarışı Türkiye GP öncesinde İstanbulpark pistinin 8. virajının lastikler üzerindeki etkisini merak ettiğini söylüyor.

Birden fazla apeksli sola dönülen hızlı viraj, lastikler üzerinde zaten etkiliydi ve bu sene Pirelli lastiklerini erken bozulması yarış öncesinde endişeleri daha da arttırıyor. Bunun yanında yarışta yumuşak ve sert lastiklerin kullanılacak olması nedeniyle lastiklerin daha hızlı bozulmasında etkili olması bekleniyor.

Rosberg "O çok, çok uzun bir viraj ve lastiklerin nasıl olacağını kim bilebilir?"

"Özellikle sağ ön lastikler oldukça zorlayıcı olacak." dedi.

Brawn: 'Tek iş aracın potansiyelini çıkarmak'

http://www.turkiyef1.com/site_media/images/news/innews/ross-brawn-face.jpg

Mercedes takım patronu Ross Brawn, "temel olarak iyi bir araca" sahip olduklarını, yapmaları gereken tek şeyin "aracın potansiyelini ortaya çıkarmak" olduğunu söyledi.

Brawn, "Takım ve pilotlar, (Çin'deki) gelişimi sürdürebilmek için, Avrupa sezonundan önce sezona verilen kısa arada aşırı yoğun bir çalışma sergiledi" dedi.

Brawn, "Temelde iyi bir araca sahimiz. Önümüzdeki yarışlarda aracın tüm potansiyelini ortaya çıkarmamız gerekiyor. Çin Grand Prix, takımdaki herkese, yarışmak için mücadelenin nasıl birşey olduğunu hatırlattı" diye konuştu.

Çin'deki bu fırsatı değerlendiremediklerini kaydeden Brawn, "Bu duygunun daha fazlasını yaşamak istiyoruz. Araç uygun bir şekilde çalıştığında, daha rekabetçi olabiriz. Türkiye'ye yönelik geliştirdiğimiz çözümler, bu seviyede daha istikrarlı olmamıza yardımcı olacak" dedi.

Brawn ayrıca, "Bununla birlikte, düzenli olarak önde mücadele edebilmek için daha fala performansa ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. İlk üç yarış zor geçti. Fakat sonunda işleri rayına oturttuk. İlerleme sağlamak için yoğun şekilde çalışmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

McLaren İstanbul'da dublenin tekrarını bekliyor

http://www.turkiyef1.com/site_media/images/news/innews/mclaren-burun.jpg

Martin Whitmarsh, McLaren'ın İstanbul Park'ta geçtiğimiz sene kaydettiği başarıyı tekrarlayarak, gelecek hafta sonu İstanbul'da, Red Bull Racing'i mağlup etmeye hazır olduğunun işaretlerini verdi.
Red Bull'la aralarındaki farkı adım adım kapatmak üzere olduklarını ifade eden Whitmarsh, "Çin'deki galibiyet ve MP4-26'yı yarış kazanan araç haline çevirmek, hem yarış pistindeki bizler, hem de McLraen Technology Centre'dekiler için harika bir ödül oldu" dedi.

Whitmarsh, "Bu ilk üç yarışta pilotlarımızın sergilediği hız ve istikrar bizi heyecanlandırıyor ve cesaretlendiriyor. Fakat Avrupa'ya dönüş yeni zorlukları da beraberinde getiriyor" diye konuştu.

Whitmarsh, "Hayal içinde yüzmüyoruz, önde bir tehdit olarak kalmak istiyorsak, sıralama ve yarış hızımızı geliştirmemiz gerekiyor. Ayrıca birçok takım Türkiye Grand Prix için kapsamlı paketler hazırlıyor. Kimse oturmuyor. Bu yarış için biz de çok sayıda küçük modifikasyonları gözden geçiriyoruz. Buna bazı aerodinamik değişiklikler de dahil" dedi.

McLaren takım patronu ayrıca, "Gelişimimiz, şampiyonluğu kazanmamızı sağlayacak bir hıza sahip. Geçtiğimiz yılki duble en heyecan verici yarışlarımızdan biriydi. Bu sonucu hatırlamak, gelecek hafta sonu için şüphesiz tüm takımı ateşleyecektir" ifadelerini kullandı.

Eriador
02-05-2011, 20:40
Bende çok merak ediyorum bu lastikler ne olucak hele bide hava sıcaklığı yüksek olursa 4 pit stop bile görebilirz işler güzel karışır zevkli olur :)

initial-D
02-05-2011, 20:40
piste laptop sokabiliyormuyuz?

açık alanda birşey anlayamayacağımız için kim kaçıncı gidiyor takip etmiş oluruz diye götürmeyi planlıyorum

birde bakırköyden piste kaç saatte gideriz otomobille?trafikl durumu nasıl oluyor yarış günü?5-6 saat öncesinden çıkmak gerekirmi?

Eriador
02-05-2011, 20:43
Ben Ataköy den 2 saatten biraz daha uzun bi süre ile gitmiştim ama normal şartlarda ne hız yaptık nede trafik çok kötüydü . 3 defa gittim 3 ündede çıkışta trafik tam bi işkenceydi . Laptop u al git yanında izin vermezlerse araçına geri döner bagajına bırakırsın pist e dönersin tekrar :)

997TT
02-05-2011, 20:59
Ana trıbundeyım,umarım guzel bır hafta sonu olur...
Gıdısde hıc sorun olmayacaktır ama donus....

ufuksaracci
02-05-2011, 22:32
arkadaşlar ben izmirden yarış için gelcem istanbulu çok bilmiyorum bronze 2'de yarışı izlicem. Gözetepe tarafından gecen bronze tribinde yarış izlicek olan birisi varsa beni ve kız arkadasımı alabilir mi giderken?

Eriador
03-05-2011, 06:47
RedBull un açık ara önde olmasının 1. nedeni esnek ön kanadı kafadan bi tahmine göre ( McLaren in söylediği ) bu esnek ön kanatlar tur başuna 0.5 saniye ye kadar zaman kazandırıyor buda çok büyük bi fark.

Kısaca anlatırsak kanat diğer takımların kanatlarına göre yüksek hızlarda daha çok esniyor , yere yapışıyor bu sayede kendilerine avantaj sağlıyorlar . Diğer takımlar bunu resimlerle kanıtladı ve kanat testinde uygulanan ağırlık 2 katına çıkarıldı ve RedBull un araçlarını test e soktular . RedBull bu testten geçti ! Ciddi biçimde esniyor kanat ama testleride geçiyor .

http://farm6.static.flickr.com/5172/5562625241_8c8dc78684.jpg

Bununla ilgili bi yazı yayınlandı .Autosport teknik uzmanı ve eski F1 tasarımcısı Gary Anderson, Red Bull'un esnek ön kanadı ve işin arka planındaki aerodinamik sırları detaylı bir şekilde analiz etti.

Esnek kanadın perde arkası

http://www.turkiyef1.com/site_media/images/news/innews/red-bull-front-wing-2011.jpg

Teknik arka plan

Makul bir yerebasma gücü elde etmek için ön kanadın çevresinden dağılan havayı kontrol altına almak gerekir. Ön kanat hava akımını etkileyen ilk parçadır ve bu nedenle bu kısımda yapılan bir hata aracın yerebasma gücüne büyük bir zarar verir. Kanat yere ne kadar yakın olursa iyi bir hava akımı elde etmek o kadar kolaylaşır.

Elbette, FIA kanadın yere yakınlığını sınırlandıran kurallar koymuş olabilir, ama eğer bir takım kanadını esnek bir hale getirip aracın sürat yaptığı anlarda kanadın yere yakınlaşmasını sağlarsa hem kurallara uyar hem de büyük bir hava akımı avantajı elde etmiş olur. Böylece ekstradan yerebasma gücüne sahip olur.

Red Bull'un önden gelen hava akımını kontrol etme yolunda diğerlerine göre daha iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Eğer düzgün bir hava dağılımı sağlayamazsanız yerebasma gücü istikrarsız olur ve eğer ön kanadınız bombeliyse aracınız zıplamaya başlar.

Kanat yere yaklaştıkça yerebasma gücü azalır. Araç yükselir ve kanat yerine gelir, ve yerebasma gücü geri döner. Böylece araç tekrar yere yapışır. Bu yönteme 'yunuslama' deniyor, ve McLaren 2010 ve 2011 sezonlarında bu yöntemi kullandı.

Kanat

Eğer bir aracın performansının %90'ı aerodinamiye bağlıysa, aerodinaminin de %60-70'i ön kanada bağlıdır, çünkü araçta havayı ilk olarak karşılayan ve arkaya dağıtan parça budur.

Eğer ön kanadınız türbülanslı bir dalga yada girdap yaratıyorsa, arkadaki diğer parçaları da bu akımlara uygun bir şekilde tasarlarsınız.

Fakat, ön kanadın verdiği dalga güzel olursa arka tarafta daha çok kendi istediğiniz şekilde çalışabilir ve aracı bütün bir paket haline getirebilirsiniz.

Bir aracın tasarımı önden başlar ve arkaya doğru gider. Eğer önde yapılan bir değişiklik ile verim elde edemiyorsanız bunun nedeni arkanın ön kanada uygun olmamasıdır. İşte bu nedenle bazı takımlar sezon içinde bir türlü gelişemiyorlar.

Uygulama

Red Bull karbonfiber teknolojisinden çok zekice faydalanıyor. Karbonfiber biraz halata benzer. Ne kadar dayanıklı olmasını isterseniz o kadar fazla katman kullanırsınız. Karbonfiberi düz bir şekilde yayarsanız gerilime karşı inanılmaz bir güçle dayanır. Ama belirli hat boyunca açılı bir şekilde yayarsanız, aynı derecede güçlü olmasına rağmen esneyebilir.

FIA kurallarının gerektirdiği kadar dayanıklı ve sert yapıp, aynı zamanda üzerine yük bindiğinde esner bir karbonfiber yapı üretmek hiç kolay bir iş değildir. Fakat bu imkansız da değil ki sonuç ortada.

Ayrıca şunu da belirtmek gerek; bu Red Bull'a özgü bir tasarım mantığı değil. Herkesin kanatları esner, ama önemli olan ne kadar çok esneyebildiği.

Eğim mevzusu

Çin Grand Prix'inde Red Bull ve başka bir aracın yanyana geldiği fotoğraflara bakarsanız RBR7'nin ön kanadının yere çok daha yakın olduğunu görebilirsiniz. Rakipler bunun aşırı esnemeden kaynaklandığını iddaa etseler de, Red Bull'a göre bu aracın eğimi ile ilgili bir durum. Yani RBR7'nin ön taraf yüksekliği herkes ile aynı, fakat arka tarafı önünden yüksek olunca araçta bir eğim oluşuyor ve ön taraf yere yakınlaşıyor. Böylece ön kanat sanki esnemişte yere yakınlaşmış gibi gözüküyor.

Eğim aracın aerodinamisi üzerinde başlı başına bir etkiye sahip zaten. Eğer bir aracın arka tarafı daha yüksekteyse, düşük süratlerde aerodinamik baskı merkezi ön tarafa itilebilir, ve böylece düşük süratlerde yaşanan önden kayma engellenir. Aracın hızı arttıkça arka taraf alçalır ve böylece baskı merkezi geriye gelir, ki bu da aracın hızlı virajlarda daha kontrollü olmasını sağlar.

Optimum eğim değerleri pistten piste değişir, fakat kendi tecrübelerime bakarak şunu söyleyebilirim ki ön ve arka arasındaki yükseklik değeri farkları 3:1 oranından daha az bir değerde olursa araç tam olarak performansını gösteremez ve sert süspansiyonlardan dolayı mekanik yol tutuşu ölür ve süspansiyon dengesi kalmaz.

Örneğin Red Bull ve Mclaren ön tarafta 25 mm'lik bir yükseklik kullanırken, Red Bull arkada 75 mm, ve McLaren 50 mm kullanırsa bu arada 25 mm'lik bir eğim farkına neden olur.

Ön tekerlerin ve ön kanadın diğer ölçütleri de hesaba katıldığında bu Red bull'un McLaren'a göre 8 mm daha alçakta bir ön kanada sahip olmasını sağlar. Ve böylece düşük hızlarda daha çok yerebasma gücüne sahip olur.

Eğer Red Bull 3:1 oranında ve McLaren alçak arka tarafı yüzünden 2:1 oranında bir yükseklik değeri farkına sahip olursa, yüksek hızlarda ön kanatları hemen hemen aynı mesafede olur. Ama bunun dışında Red Bull'un McLaren'a göre daha yetenekli mühendisleri var ve ön kanattan elde edilen verimi daha da iyi optimize ediyorlar.

Kopyalama sanatı

Rakiplerin Red Bull'u kopyalayıp 'lüp' diye hızlanması hiç kolay olmayacak. Eğer bir Red Bull'un ön kanadını alıp diğer bir takımın aracına takarsanız bu o takımı daha da kötü bir hale getirir. Bu konuda size garanti veririm.

İşte bu yüzden rakiplerin kopyalaması gereken ön kanattan ibaret değil. Red Bull bütün olarak en iyi aerodinamiye sahip olan araç. Herşey bir uyum içinde çalışıyor.

Elbette tasarımcılar ve mühendisler de bunları akıl edebilirler, ve eminim onlarda Red Bull'u kopyalamayı denemişlerdir çoktan.

Çözüm

Her ne kadar hala bazıları inanmasa da yapılan FIA testleri Red Bull'un sahip olduğu ön kanatların %100 legal olduğunu kanıtladı. Bu nedenle diğer takımlar mızmızlanmayı bırakıp Red Bull'un kendilerinden daha iyi bir iş çıkardığını kabul etmeli ve bir an önce bir çözüm aramalılar.

Kaynak - Autosport - Gary Anderson

ekstra da benden olsun :

RedBull un bir içecek firmasının bu derece zirvede olmasının Ferrari , McLaren başta olmak üzere yılların Williams ını , Sauber ini , Renault unun yenmesinin baş sebep i

http://static.guim.co.uk/sys-images/Sport/Pix/pictures/2010/5/28/1275065228389/Adrian-Newey-007.jpg

Adrian Newey . Geçen sene RedBull kendisine F1 araçı hediye etti takıma şampiyonluğu kazandırdığı için.

Adrian ün ürettiği araçların markalar şampiyonluğunu kazandığı seneler :

1992 Williams FW14
1993 Williams FW15C
1994 Williams FW16
1996 Williams FW18
1997 Williams FW19
1998 McLaren MP4/13
2010 Red Bull RB6

*1994 hariç her sene o araçlar Sürücüler şampiyonluğunda aldı. 94 de Benetton/Ford ile Michael Schumacher kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazandı.
*1999 da McLarenMp4/14 Markalar şampiyonu olamadı ama Mika Hakkinen ile Sürücüler şampiyonluğunu kazandı

Geçen kendisi bu kanat olayı ile ilgili artık bu iddalardan sıkıldığını söyledi , ilk başlarda hoşuna gidiyormuş bunları övgü olarak algılıyormuş ama hala aynı şeylerin konuşulması özellikle testi geçtiklerinden sonra konuşulmaya devam edilmesinden sıkılmaya başlamış

Bu arada kendisi Gran Turismo 5 deki RedBull X i de tasarlıyandır.Günümüzdeki kısıtlayıcı kurallar olmasa Formula 1 araçı nasıl olurdu ? fikri ile yaratılmış olan araç.
http://img1.auto-motor-und-sport.de/Red-Bull-GT5-X1-Prototype-f498x333-F4F4F2-C-857fffae-434320.jpg
dmtehAZVDUY
YouTube - Red Bull X1 prototype revealed (http://www.youtube.com/watch?v=dmtehAZVDUY)

bu araç Tur başına şuanki formula 1 arabasından 20 saniye daha hızlı ! :)

initial-D
03-05-2011, 10:41
açık alan için biletleri yarış günü kapıdan alabiliyormuyuz?yoksa sadece biletx ten mi?

ahmet3425
03-05-2011, 10:52
Kaan ben bir çok yerden izledim ve bence en iyi yer kesinlikle silver 8. Son yıl 1deydim ve 1 in görüş açısı bence 8 ile mukayese edilemeyecek kadar kötüydü.

baska bi yerde seyretmedim ama gecen yıl silver 8 den izledim yarısı vettelin webberle kazası dibimizde olup bitmisti.

en uzun duzlukten 280 km ile gelip 60-70 km ye kadar dusuyorlardı akabinde start finishin sonuna kadar arkadan gorulebiliyordu.

cok eglenmistim o gun silver 8 i bende siddetle tavsiye ediyorum hem ucuz hem yarısa hakim.

FatihR.
03-05-2011, 10:55
saolsun abim 2 tane GOLD bilet buldu.bu sene zevkli olcak benim için.

initial-D
03-05-2011, 10:56
bu arada yazıyı okudum ama tatmin etmedi.ana fikir olarak ön kanadın ve aracın geri kalanının buna uyumundan bahsetmiş sadece ve bu bilmediğimiz birşey değil.

hem redbull un yavaş virajlarda bir avantajı yok.yavaş virajlarda mclaren hep daha iyiydi.ama yavaş viraj çıkışlarında harika bir çekişi var redbullun bu bir gerçek.asıl hızlı virajlarda redbull aşırı iyi

Eriador
03-05-2011, 14:35
Mercedes'in 8. Viraj Analizi

Türkiye GP takvime son giren pistlerden birisi olsa da, pistte yer alan 8. viraj Formula 1 dünyasında önemli bir yer edindi.

Sezonun 4. yarışı öncesinde Mercedes GP 8. virajın analizini yaptı.

8. Viraj sezonun en uzun virajı. Buradaki kilit noktalar neler?

640 m uzunluğunda ve bu 5.338 km'lik turun % 12'sinin orada geçildiği anlamına geliyor. 8.5 sn sürüyor ve bu da şu anki tur rekoru olan 1.24.770'in % 10'unun bu bölümde geçildiğini gösteriyor. Pilotlar genelde 3 apeks kullanıyorlar ve bunlardan en yavaşı 260 km/sa hızla dönülüyor. Ortalama ise 270 km/sa hızda geçiyorlar.

Sezonun diğer uzun virajlarına göre nasıl?

8. viraj yüksek hız ve maruz kalınan güç açısından yegane bir birleşim. Virajda harcanan süre açısından Şanghay'ın 1. ve 2. virajlarında 8.7 sn harcanıyor ancak bu yüksek hızda değil, yavaş bölümde oluyor. Monza'da Parabolica 7.6 sn, Barselona'da 3. viraj 7.4 sn sürüyor. Hız açısındanb kıyaslayabileceğimiz virajlar ise Suzuka'daki 130R (3 sn, 240 m) ve Silverstone'daki Corpse ( 3 sn, 240m) Her iki viraj 8. virajdan daha kısa. Uzunluk açısından sezonun sıradaki en uzun virajları 470 m ile Monza'nın Parabolica'sı ve 460 m ile Spa'nın Pouhon'u. Her iki viraj % 25 daha kısa.

8. virajda sürücüler ne kadar güce maruz kalıyorlar? Maksimum G kuvveti 5G ve iki saniye boyunca 4.5G güce maruz kalınıyor. Ortalama ise 3.5G.

Lastiklerin nasıl olması gerekiyor?

Lastik enerjisi açısından 8. viraj sezonun en çok gereksinimli virajı. Burada turun sadece % 12;'si geçiliyor olsa da lastik kullanımının % 40'ı bu bölümde oluyor. Araçtaki 4 lastik içerisinde en çok zorlanan sağ ön lastik oluyor.

Araç ne kadar güce maruz kalıyor?

En fazla süspansiyon yükü 10.000 N oluyor ve bu 1000 kg'a denk geliyor. Bu da aracın % 150'si anlamına geliyor. Sağ ön bölüme uygulanan kuvvet 7000 N. Viraj aynı zamanda tümsekli yapısı nedeniyle dikey G kuvvetine maruz kalınmasına da neden oluyor. Bu nedenle sürücüler +0.5 ile -0.8 arasında güce maruz kalıyor.

O viraj için araç nasıl ayarlanıyor?

Araçların ayarları özel şeyler dikkate alınarak yapılıyor. Lastik açıları, sürüş yüksekliği ve aracın arka bölümü özel bir şekilde ayarlanıyor.

Pilotlar 8. viraj hakkında ne düşünüyor?

Michael Schumacher: Bu viraj zor değil ancak sezonun en uzunu ve en hızlısı. Viraj içerisindeki performans araca göre değişiyor. Lastikler üzerinde çok zorlayıcı ve virajı dönme şekliniz aracın oradaki davranılarına ve ayarlarınıza bağlı.

Nico Rosberg: Yüksek hızı ve maruz kalınan G kuvveti nedeniyle senenin en mücadeleci virajlarından birisi. Kendime has bir pist tasarlayacak olsam bu viraj kesinlikle dahil olur.

Eyup Duygun
03-05-2011, 15:31
Bir aksilik çıkmaz ise inşallah yarış günü orada olacagım.Takımların ve bircok kişinin sevdigi pist ancak bir türlü anlasma sesi henuz cıkmadı şurda 5 gün kaldı yani son yarış olacak bitecek gidecek birdaha ne zaman gelir bilinmez imkanı olan var ise bence kaçırmasın.

FatihR.
03-05-2011, 18:35
piste laptop sokabiliyormuyuz?

açık alanda birşey anlayamayacağımız için kim kaçıncı gidiyor takip etmiş oluruz diye götürmeyi planlıyorum

birde bakırköyden piste kaç saatte gideriz otomobille?trafikl durumu nasıl oluyor yarış günü?5-6 saat öncesinden çıkmak gerekirmi?

geçen seneki yarışta bi çok kişide laptop vardı vınn dan herkez sonuçlara bakıyodu.

initial-D
03-05-2011, 19:16
geçen seneki yarışta bi çok kişide laptop vardı vınn dan herkez sonuçlara bakıyodu.

sağolasın:)

sanctuary35
03-05-2011, 20:45
kule 23 :) 8.virajın çıkışı

Eriador
03-05-2011, 23:31
Mclaren, Sıralamalarda Kumar Beklemiyor
http://www.spotlightofpeace.com/sports/wp-content/uploads/2011/03/mclaren-logo-300x146.jpg

Mclaren, önde yer alan takımların Türkiye'de sıralamalarda lastik kumarı oynamayacağını düşünüyor.

Bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan Türkiye yarışında lastiklerin çok büyük etkili olması bekleniyor ve bazı düşünceler, yarışa daha fazla temiz lastik ayırmak isteyen takımların sıralamalarda daha az lastik kullanarak geride kalmayı tercih edebileceği yönündeydi.

Phil Prew "Lastik aşınması Türkiye'de çok etkili faktör olacak ve 3 pit stop konusunda da bir kararsızlık olacak."

"Temiz lastiklerin olmasının faydası olabilir. Ancak takımlar arasındaki rekabet sıralamalarda herkesle benzer lastik stratejisi uygulamanızı gerektirecek."

"Biz bulunduğumuz durumda her zaman sıralama pozisyonuna önem vereceğiz. Çin'de Lewis'le yaptığımızı tekrar yapmayız demiyorum (3. seansta tek set lastik kullanmışlardı) ancak orada 1. ve 2. seansta tek set yumuşak lastikle geçebildiğimiz için şanslıydık. Bu da tek set lastiği saklamamızı sağladı. Ancak lastik koruma adına 3. seansta kumar oynamanın doğru olduğunu düşünmüyorum." dedi.

Prew, aracı geliştirme dışında son haftalarda stratejiler üstünde de çok çalıştıklarını söyledi.

Prew "Bir çok alanda sürekli gelişim oldu. Kış boyunca ve ilk yarışlarda öğrendiklerimiz üzerinde çalıştık ve lastik kullanımı üstünde de çalışmalar devam etti."

"Türkiye'de de farkı kapatmayı umuyoruz. Şu anda en hızlı araca sahip değiliz ve Red Bull hâlâ farkı kapatmayı istediğimiz takım. Türkiye'de de güncellemeler olacak ve bu sayede farkın kapanmasını umuyoruz."

"Ancak ilk 3 yarışta araçlar arasındaki farkın pistten piste değişiklik gösterdiğini gördük. Türkiye'nin bizim için güçlü bir pist olması gerekiyor ve performansı değerlendirebilirsek, güncellemeler de iyi performans gösterir."

"Aynı zamanda herkesin aracını geliştirmeyi hedeflediğinin de farkındayız. Her zaman yeteri kadar ve aynı zamanda diğerlerinden daha fazla gelişmeyi umuyoruz." dedi.

crxvtec
04-05-2011, 00:02

buralar neresı oluyo ya ??

S.Özeren
04-05-2011, 00:44
ne zamandı hangi kanalda saat kaçta :D:D

initial-D
04-05-2011, 02:28

buralar neresı oluyo ya ??

ilk mesajdaki fotoda açık yesil gözüken alanlar.istediğin herhangi birinden seyrediyorsun

THUNDER
04-05-2011, 17:53
Pazar sabahı saat 06:00 da Ankaradan yola çıkıyorum , Başka Ankara dan yola çıkan varmı ?? Açık alanda seyretcem kapıdan bilet alabilirmiyim ? Bilet almadan arabayı parka çekebiliyormuyuz ?

Eriador
04-05-2011, 21:43
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/228048_10150599489695118_517840117_18332778_291870 7_n.jpg

Eriador
04-05-2011, 22:15
FIA, DRS'nin kullanılmaya başlanacağı yerin 11. virajın hemen öncesinde olduğunu açıkladı

Serhan Acar tarafından twitter ile daha önceden açıklanan düzenleme ile araçlar sağa hızlı virajı, arka kanatları açık halde geçecekler.
DRS için tespit noktası, 9. viraja gidilirken frenleme noktasının hemen öncesinde olacak.
DRS alanı, geçen seneki yarışta iki Red Bull pilotunun çarpıştığı yere denk geliyor.

997TT
04-05-2011, 23:09
Keske S/F duzlugunede koysalardı,ızlemek zor olucak Ana trıbunden...

fangio
04-05-2011, 23:20
Pazar sabahı saat 06:00 da Ankaradan yola çıkıyorum , son yarışı seyretme. Başka Ankara dan yola çıkan varmı ??

Bende perşembe akşamı çıkıyorum ama halen arkadaşımdan bilet bekliyorum. :soru:

frankurtlu
05-05-2011, 00:52
Of ya,fabrikada dağıttılar bilet ama benim vardiyeye vurmadı,bu kadar şansızlık olmaz,

SifirinciMurat
05-05-2011, 12:18
Formula 1 pisti sökülecek, Star Gazetesi (http://www.stargazete.com/istanbul/formula-1-pisti-sokulecek-haber-349111.htm)

fangio
05-05-2011, 12:31
Formula 1 pisti sökülecek, Star Gazetesi (http://www.stargazete.com/istanbul/formula-1-pisti-sokulecek-haber-349111.htm)

biz nerde yaşıyoruz! Şaka mı bu adamlar :ofk:

initial-D
05-05-2011, 12:32
en güzeli...

ef186
05-05-2011, 12:38

Eyup Duygun
05-05-2011, 12:44
TRT spor kanalında saat 15:00 da sanırım..

Eriador
06-05-2011, 03:28
son gelişmeler

Formula 1 Pistinin Yerine Fuar Haberine Açıklama Geldi
Bugün basında çıkan haberlerde İstanbul Park pistinin yıkılıp yerini büyük bir fuarın alabileceğine dair haberler çıkmıştı.

Best FM'e konuşan Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı'nın açıklamalarıyla birlikte bu haberlerin çıkmasının ardından Tuzla Belediyesi tarafından sitemize bir basın bildirisi gönderilmiştir. Açıklama şu şekilde:

"Tuzla Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı 03,05,2011 tarihinde katıldığı bir radyo programında Formula 1 Arazisi güzergahına gerçekleştirmeyi planladıkları fuar alanı projesini canlı yayında paylaşmış fakat kamuoyunca Formula 1 arazisi üzerine fuar alanı yapılacağı olarak yorumlanmıştır."

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1/100,000 ölçekli planlarında, Tuzla İlçesi Akfırat bölgesinde fuar alanı yeri ayrılmıştır. Bu çerçevede ilçemizde geniş bir arazide fuar alanı planlanmaktadır. Planlanan fuar alanı İstanbul Park (Formula) arazisi olmayıp çevresine yapılacaktır. Sayın Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı’nın açıklaması Formula 1 pistinin kaldırılması ile ilgili değil, bilakis bölge ekonomisini ve bölgeyi canlandırma projeleriyle ilgilidir."

"Ülkemizin, turizmine ve tanıtımına büyük katkı sağlayan F1 yarışlarının ilçemizde yapılması bizler için son derece önemlidir. Bu bağlamda 7. Kez düzenlenecek Formula1 Türkiye ayağına mükemmel bir ev sahipliği yapma adına bütün imkanlarını seferber eden Tuzla Belediyesi, bölgenin ve yarışların daha cazip gelmesi adına önemli çalışmalar yapmaktadır."

"Kamuoyuna duyurulur."

Hamilton, Türkiye Öncesi Temkinli

Lewis Hamilton, bu sezon son yarışta galibiyet kazanmış olmasına rağmen Türkiye yarışı öncesi temkinli olduğunu söyledi.

SEbastian Vettel'in galibiyet serisine son veren Mclaren sürücüsü Hamilton, Mclaren'in şu an için en hızlı araca sahip olmadığının farkında olduğunu söyledi.

Hamilton "Son yarıştan gelip heyecanlı olur ve sıradaki yarış için kendinize güvenebilirsiniz ancak özellikle büyük umutlarım yok. Genel olarak çok fazla beklentiler içerisinde olmam bu yüzden başaramazsak çok yıkılmam."

"Buraya temkinli gelmeyi tercih ediyorum. Bu hafta sonu en hızlı olmayabiliriz ve bu mümkün ancak en hızlı olursak bu harika olacak ve kazanmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız."

"Son yarışta en hızlı araca sahip olduğumuz için kazanmadık. Daha iyi iş çıkarıp en iyi stratejiye sahip olduğumuz için kazandık. Umarum farkı kapatırız ve umarım güncellemeler yeterli olur ancak bunu yarın göreceğiz." dedi.

Hamilton, Red Bull ve Mclaren dışında başka takımların da galibiyet potasında olacaklarını düşünüyor.

Hamilton "Özellikle bu arayla birlikte diğerleri düzenli bir şekilde farkı kapatmış olabilirler. Mercedes takım ve Ferrari de oralarda."

"Onların hızlanması çok uzun sürecek gibi görünmüyor. Renault'lar da harika işler çıkarıyorlar ve Petrov mükemmel sürüyor. Bir noktada çok yakın olacağını düşünüyorum, bu yüzden gelişmeye devam etmemizi umuyorum." dedi.

İstanbul'un Prensi Massa'nın Türkiye'de Beklentisi Büyük

Felipe Massa, Ferrari'nin Türkiye'de çok büyük gelişim göstermesi konusunda beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi.

Sezonun ilk bölümünde gelişim konusunda sıkıntılar yaşayan İtalyan ekibi, rüzgar tünelinde yaşadığı sorunu bulduğunu belirtmesinin ardından bu hafta sonu güçlü gelişim planlıyor.

Massa "İlginç bir adım atmamızı umuyorum. Yarışlarda sıralamalara göre iyi adım atıyoruz bu yüzden umarım çok güçlü olan Red Bull'larla mücadele edebilecek kadar adım atarız. Ancak tabi ki herkes aracını geliştirmek için sıkı çalışıyor."

"Yeni parçaların nasıl çalışacağını söylemek her zaman zordur. Umarım bir çok önemli şeyi anlamışızdır ve bunlar aracı daha güçlü yapar ancak ne olacağını bilmiyoruz."

"Gerçekten ne olacağını söylemek her zaman zordur. Her zaman bir fikir vardır ancak diğerlerinin neler yapacağı konusunda ya da diğerlerinin nasıl çalıştıkları konusunda bir fikrimiz yok. Bu parçaları denemeden önce de hiç fikriniz olmuyor."

"Umarım diğerlerinden daha büyük adım atarız ve F1'de herkes bunu biliyor. Bekleyelim ve görelim." dedi.

Türkiye'de en çok kazanan isim olan Massa, Red Bull ile farkın büyük olduğunu ancak yine de Ferrari'nin tekrar kazanana kadar vazgeçmeyeceğini söyledi.

Massa "İyi yıllar geçirdim, harika araçlarımız vardı ve ilk başlardan mücadele edip kazandığımız zamanlar oldu. Ancak 2009 gibi zor senelerimiz de oldu. Asla pes etmeyiz ancak aradaki fark çok büyük bu yüzden ayaklarımız yere basöaşo ve aracımızı geliştirmeye, özellikle sıralamalara çalışmalıyız."

"Yarışlarda sıralamalara oranla çok daha rekabetçi olduğumuzu gösterdik. Sebastian'ın ve takımının puanına bakarsak, iyi bir adım atıp mücadeleye çok yakın olmamız önemli olacak." dedi.

Oldschool
06-05-2011, 09:04
benzinin 5 lira oldugu bir ülkede millet F1 i ne yapsın bu ülke motorsporları sogutur insandan 1997 2006 yıllarda yapılan motorsporları yarışları ile şimdiki yarışlar birmi kökünü kuruttular herşeyin...

997TT
06-05-2011, 11:16
Alonso ılk antremanın bırıncısı!!!
Rosberg ve MSC takıp edıyor...
Iddıalı pılotlar henuz zorlamadı,bakalım...
Ulkemın ıdarecılerının Motorsporları kulturu yuzunden,surunmeye devam!!!

aslan
06-05-2011, 11:17
Alonso ılk antremanın bırıncısı!!!
Rosberg ve MSC takıp edıyor...
Iddıalı pılotlar henuz zorlamadı,bakalım...
Ulkemın ıdarecılerının Motorsporları kulturu yuzunden,surunmeye devam!!!

murat abi sen oradamısın şuanda?

Eriador
06-05-2011, 11:27
Türkiye GP 1. Antrenmanlar - Yağmurda Alonso Lider
2011 Formula 1 şampiyonasının ülkemizde gerçekleştirilecek olan 4. yarışı öncesinde ilk antrenman seansı geride kaldı.

Yağmurun vurduğu ilk antrenman seansını Ferrari'den Fernando Alonso 1.38.670'lik derecesiyle ilk sırada tamamlarken onu Mercedes Gp sürücüleri Nico Rosberg ile Michael Schumacher takip ettiler. Hem Schumacher hem de Rosberg, seansı yeni parçalarla mümkün olduğu kadar fazla tur atmak için sonuna kullandılar. Rosberg seansın sonunda 10. virajda spin atarken Schumacher 8. virajda Vettel gibi pist dışına çıktı ancak spin atmadan aracını yavaşlatarak düzeltmeyi başardı.

Pilotların çoğu derecelerini geçiş lastikleriyle elde ederken, pilotlar ilk defa Pirelli'nin tam yağmur lastiklerini de denemiş oldular.

Renault sürücüleri Nick Heidfeld ve Vitaly Petrov'un 4 ile 5. sırada tamamladığı seansı Sauber sürücüsü Kamui Kobayashi 6. sırada tamamladı.

İstanbul'da en başarılı isim olan Felipe Massa, takım arkadaşının 1. olduğu seansı 7. sırada tamamlarken ilk 10'u Ricciardo, Buemi ve Hulkenberg tamamladılar.

Red Bull'dan Sebastian Vettel kaza yaparak aracına büyük hasar verdi. Son şampiyonun aracının 2. seansa tam olarak yetişip yetişmeyeceği henüz bilinmiyor.

Mclaren sürücüleri yağmurlu geçen ilk seansta aktif olmadılar. Hamilton tek bir piste çıkış turu atıp pite dönerken Button 4 defa piste çıktı ancak zaman turu atmadı.

Hava koşullarının öğleden sonra daha iyi olması bekleniyor.

Poz Pilot Takım Süre Tur
1. Fernando Alonso Ferrari 1m38.670s 13
2. Nico Rosberg Mercedes 1m40.072s + 1.402 14
3. Michael Schumacher Mercedes 1m40.132s + 1.462 18
4. Nick Heidfeld Renault 1m40.338s + 1.668 9
5. Vitaly Petrov Renault 1m40.401s + 1.731 10
6. Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 1m40.421s + 1.751 16
7. Felipe Massa Ferrari 1m40.697s + 2.027 14
8. Daniel Ricciardo Toro Rosso-Ferrari 1m41.094s + 2.424 18
9. Sebastien Buemi Toro Rosso-Ferrari 1m41.178s + 2.508 22
10. Nico Hulkenberg Force India-Mercedes 1m41.347s + 2.677 16
11. Mark Webber Red Bull-Renault 1m42.564s + 3.894 5
12. Pastor Maldonado Williams-Cosworth 1m42.597s + 3.927 7
13. Paul di Resta Force India-Mercedes 1m43.525s + 4.855 11
14. Rubens Barrichello Williams-Cosworth 1m43.913s + 5.243 5
15. Karun Chandhok Lotus-Renault 1m43.986s + 5.316 6
16. Tonio Liuzzi HRT-Cosworth 1m44.787s + 6.117 20
17. Sebastian Vettel Red Bull-Renault 1m44.954s + 6.284 4
18. Timo Glock Virgin-Cosworth 1m45.183s + 6.513 15
19. Jerome D'Ambrosio Virgin-Cosworth 1m45.237s + 6.567 11
20. Narain Karthikeyan HRT-Cosworth 1m48.461s + 9.791 8
21. Jarno Trulli Lotus-Renault 1m51.676s + 13.006 6
22. Sergio Perez Sauber-Ferrari 1m55.791s + 17.121 13
23. Jenson Button McLaren-Mercedes 2m00.666s + 21.996 4
24. Lewis Hamilton McLaren-Mercedes no time 1

Acaba yağmur nasıl olucak ? yarışta olucakmı ? olursa nasıl karıştıracak ?

997TT
06-05-2011, 11:37
Burdayım ve usudum yahu!!
Kurtkoy herzman KURT koy!!
Hazıranda bıle antreman yaparken usudugumu hatırlarım!!!

HUSNU
06-05-2011, 13:38
Netten izleyebilen var mı ?

yaniss
06-05-2011, 15:55
arkdasalar elımde 2 tane platınum bılet var paddock un ustunde hemen en ıyı yerden en guzel konumdan seyredın :)

Eriador
06-05-2011, 20:54
Türkiye GP 2. Antrenmanlar - Button Günün Lideri

http://www.trf1.net/thumbnail.php?file=0400x225/mclaren/button_turkiye_938311523.jpg&size=article_medium

2011 Türkiye GP öncesinde İstanbul Park pistinde gerçekleştirilen 2. antrenman seansını Mclaren Mercedes pilotu Jenson Button ilk sırada tamamladı.

Sabah seansındaki yağmurun ardından tamamen kuru zeminde gerçekleştirilen 2. antrenman seansını takımlar mümkün olduğu kadar fazla kullanmaya çalıştılar.

Mclaren ve Mercedes sürücülerinin zirvesinde yer aldığı seansta yumuşak lastiklerle 1.26.456 elde eden Button lider olurken onu 0.065 sn geriden Mercedes sürücüsü Nico Rosberg takip etti. Rosberg, sert lastiklerle atılan bölümde en hızlı isim olarak ön plana çıkmıştı.

Mclaren'in diğer pilotu Lewis Hamilton takım arkadaşının yaklaşık 0.6 sn gerisinde 3. olurken Mercedes'in diğer pilotu Michael Schumacher de aynı şekilde 4. sırada yer aldı.

Red Bull'un şampiyona lideri pilotu Sebastian Vettel'in ilk seanstaki kazası, takımın 2. seansta sadece Mark Webber'le çalışmasına neden oldu. Webber seansı Mercedes motorlu araçların gerisinde 5. sırada tamamladı.

Ferrari ile günün en çok çalışan isimlerinden olan Felipe Massa 6. sırada yer alırken onu Rus sürücü Vitaly Petrov takip etti.

Force India'nın çaylak sürücüsü Paul Di Resta bir kez daha iyi bir seans geride bıraktı ve İskoç sürücü 8. sırada yer aldı. Onu Perez ile Sutil takip ettiler.

Ferrari'nin İspanyol sürücüsü Fernando Alonso sorunlu bir seans geride bıraktı. Alonso bir ara 6. virajda spin attı ve daha sonra pite dönerken, pit girişinde aracı durdu. Bu sorunun ardından piste dönen Alonso ancak 11. sırada kendisine yer buldu.

2. Antrenman Sonucu

Poz Pilot Takım Süre Tur
1. Jenson Button McLaren-Mercedes 1m26.456s 26
2. Nico Rosberg Mercedes 1m26.521s + 0.065 29
3. Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1m27.033s + 0.577 31
4. Michael Schumacher Mercedes 1m27.063s + 0.607 21
5. Mark Webber Red Bull-Renault 1m27.149s + 0.693 31
6. Felipe Massa Ferrari 1m27.340s + 0.884 37
7. Vitaly Petrov Renault 1m27.517s + 1.061 37
8. Paul di Resta Force India-Mercedes 1m27.725s + 1.269 37
9. Sergio Perez Sauber-Ferrari 1m27.844s + 1.388 32
10. Adrian Sutil Force India-Mercedes 1m28.052s + 1.596 37
11. Fernando Alonso Ferrari 1m28.069s + 1.613 27
12. Sebastien Buemi Toro Rosso-Ferrari 1m28.153s + 1.697 36
13. Nick Heidfeld Renault 1m28.475s + 2.019 35
14. Jaime Alguersuari Toro Rosso-Ferrari 1m28.765s + 2.309 32
15. Pastor Maldonado Williams-Cosworth 1m28.828s + 2.372 19
16. Rubens Barrichello Williams-Cosworth 1m28.946s + 2.490 20
17. Jarno Trulli Lotus-Renault 1m29.409s + 2.953 39
18. Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 1m29.637s + 3.181 27
19. Heikki Kovalainen Lotus-Renault 1m30.281s + 3.825 37
20. Jerome D'Ambrosio Virgin-Cosworth 1m31.035s + 4.579 28
21. Timo Glock Virgin-Cosworth 1m31.221s + 4.765 22
22. Narain Karthikeyan HRT-Cosworth 1m31.320s + 4.864 29
23. Tonio Liuzzi HRT-Cosworth 1m31.989s + 5.533 30

Schumacher, Hafta Sonu İçin İyimser

http://www.trf1.net/thumbnail.php?file=0400x225/mercedes/schumacher_turkiye_467208461.jpg&size=article_medium

Michael Schumacher, Türkiye'de ilk gün gösterdikleri performansın ardından hafta sonu için umutlu olduğunu söyledi.

Günü 4. sırada tamamlayan Schumacher "Oldukça pozitif bir cuma geçirdik. Özellikle hem yağmur hem de kuru zemin lastiklerini test etmemiz iyi oldu. Şu ana kadar gerçek anlamda yağmur lastikleriyle sürmemiştim bu yüzden onları kullanma fırsatı bulduğum için memnunum."

"Bugün her iki seansımda oldukça olaylıydı ve 3 kez spin attım. Bununla birlikte aracımız, Çin'deki performans gelişimini doğruladı bu yüzden hafta sonunun geri kalanı için sabırsızlanıyoruz."

"Ayarlar konusunda hâlâ bazı sorunlarımız var ancak yarın bu sorunları çözeceğimizden eminim." dedi.

Ross Brawn "Oldukça iyi bir gün geçirdik ve çok fazla iş yapmamız güzeldi. Islak koşullarda aracın nasıl olduğunu anlamak için sabah iyi fırsatımız vardı. Aynı zamanda Michael da ilk defa aracı yağmurda sürdü bu yüzden koşullar karışık olursa faydalı olacaktır. Öğleden sonra da kuru zeminde iyiydik ve hem düşük hem de ağır yakıtta bir çok çalışma yaptık. Aracın dengesi henüz tam değil ve yapılacak çok iş var ancak takım ile sürücüler çok iyi çalıştı." dedi.

Norbert Haug "Sabah seansında Nico ile Michael 32 tur attılar ve yağmurdaki dereceler oldukça iyi görünüyordu. Öğleden sonra kuru koşullarda 50 tur attık ve planladığımız programı uyguladık. Bugünki pozisyonlara göre çok şey diyemem. Yarın için daha yapılacaklar var." dedi.

SifirinciMurat
06-05-2011, 21:06
YouTube - F1 Turkey 2011 Sebastian Vettel Crash FP1 (http://www.youtube.com/watch?v=PORwExZ7OKI)

sanctuary35
06-05-2011, 22:01
kule 23teyim önümde çarptı vettel :) yürüyüşlerde artis artis geziodu :D
bol kazalı bigün oldu 7 kaza oldu 8.virajın çıkışında arka tekeri çime değen bariyerde patladı..

997TT
06-05-2011, 22:19
Antremanlar hep zevklı olmustur İst Parkda...
Kuruyunca,ısler daha ıyı oldu...
Bakalım yarın kı antremanlar guneslı havada olucak ve sıralama...
F2-F3 ve Porsche Cup da cekısmelı olucak...

Eriador
07-05-2011, 00:33
http://www.trf1.net/fotogaleri/cache/2011-turkiye-gp__Antrenmanlar__turkiye_gp_cuma_x%20%2856%29_w60 0_h434.jpg
http://www.trf1.net/fotogaleri/cache/2011-turkiye-gp__Antrenmanlar__turkiye_gp_cuma_x%20%2846%29_w60 0_h398.jpg
http://www.trf1.net/fotogaleri/cache/2011-turkiye-gp__Antrenmanlar__turkiye_gp_cuma_x%20%2821%29_w60 0_h398.jpg

Eriador
07-05-2011, 00:39
Vettel iyi patlamış bu arada , geçen sene Alonso nun spa daki kazasının aynısı.TC olmayınca bordür e çıkınca gaza yüklenmeyi yağışlı havalar affetmiyor

kickbuttowski
07-05-2011, 01:31
eger siralamalar da antrenmanlar gibi gecerse.. go schumi go! diyorum :)

ahmet3425
07-05-2011, 10:04
arkdasalar elımde 2 tane platınum bılet var paddock un ustunde hemen en ıyı yerden en guzel konumdan seyredın :)

e iyi nerdesin gelip alam hemen 1 tanesini :D

Eriador
07-05-2011, 12:17
3. Antrenmanlar - Vettel 0.001 Sn Farkla Lider
Türkiye GP sıralamaları öncesinde gerçekleştirilen son antrenman seansını Red Bull pilotu Sebastian Vettel ilk sırada tamamladı.

Dün ilk antrenman seansındaki kazası nedeniyle 2. seansı kaçıran Vettel, bugünkü seansta elde ettiği 1.26.037'lik derecesiyle en hızlı isim oldu.

Vettel, Schumacher'in derecesini sadece 0.001 sn farkla geçerken turunun son bölümünde HRT'den Liuzzi tarafından engellendi ve daha iyi bir derece elde edebilirdi.

Mercedes'in yükselen formu bu seansta da devam etti. Schumacher güçlü bir şekilde 2. olurken onu Red Bull'dan MArk Webber ile takım arkadaşı Nico Rosberg takip ettiler. Mclaren sürücüleri Button ile Hamilton 5 ile 6. sırada yer bulurken Türkiye'de iyi işler çıkaran Petrov 7. sırada kendisine yer buldu.

Ferrari sürücüleri Fernando Alonso ve Felipe Massa birbirlerine yakın dereceler elde ettiler ve ancak 8 ile 9. hızlı zamanları kaydedebildiler.

Poz Pilot Takım Süre Fark Tur
1. Sebastian Vettel Red Bull-Renault 1m26.037s 17
2. Michael Schumacher Mercedes 1m26.038s + 0.001s 17
3. Mark Webber Red Bull-Renault 1m26.404s + 0.367s 16
4. Nico Rosberg Mercedes 1m26.420s + 0.383s 19
5. Jenson Button McLaren-Mercedes 1m26.578s + 0.541s 17
6. Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1m26.726s + 0.689s 14
7. Vitaly Petrov Renault 1m26.755s + 0.718s 20
8. Fernando Alonso Ferrari 1m26.819s + 0.782s 12
9. Felipe Massa Ferrari 1m26.883s + 0.846s 12
10. Sebastien Buemi Toro Rosso-Ferrari 1m27.080s + 1.043s 16
11. Sergio Perez Sauber-Ferrari 1m27.121s + 1.084s 20
12. Pastor Maldonado Williams-Cosworth 1m27.255s + 1.218s 18
13. Adrian Sutil Force India-Mercedes 1m27.318s + 1.281s 19
14. Nick Heidfeld Renault 1m27.379s + 1.342s 17
15. Rubens Barrichello Williams-Cosworth 1m27.528s + 1.491s 19
16. Paul di Resta Force India-Mercedes 1m27.644s + 1.607s 18
17. Jaime Alguersuari Toro Rosso-Ferrari 1m27.724s + 1.687s 15
18. Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 1m27.976s + 1.939s 19
19. Heikki Kovalainen Lotus-Renault 1m28.911s + 2.874s 15
20. Jarno Trulli Lotus-Renault 1m29.697s + 3.660s 17
21. Jerome D'Ambrosio Virgin-Cosworth 1m31.097s + 5.060s 25
22. Timo Glock Virgin-Cosworth 1m31.175s + 5.138s 19
23. Tonio Liuzzi HRT-Cosworth 1m31.375s + 5.338s 19
24. Narain Karthikeyan HRT-Cosworth 1m32.009s + 5.972s 15

Eriador
07-05-2011, 13:18
Sıralamarın ilk bölümü birazdan sona ericek . Netten izlemek isteyen varsa link : http://www.trt.net.tr/televizyon/sayfa/canli.aspx?kanal=TV3

MiaMi
07-05-2011, 13:20
Yarış çok çekişmeli olacak gibi geliyor,

Cem.B
07-05-2011, 13:27
sıralama turları hangi kanalda ?

Eriador
07-05-2011, 13:27
Trt3 bro / trt spor olmuş galiba

MiaMi
07-05-2011, 13:34
Uyduda TRT 3 f1 zamanı neden şifreliye geçerki anlam veremiyorum.

ef186
07-05-2011, 13:38
f1 bitmeyebilir trde ;)

Eriador
07-05-2011, 13:44
Uyduda TRT 3 f1 zamanı neden şifreliye geçerki anlam veremiyorum.

Abi tam hatırlamıyorum ama F1 ile olan anlaşma gereği öyle birşey oluyormuş bi ara Serhan Acar ona benzer bi açıklama yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

Bu arada Q2 iyidi bakalım 3 te neler olucak

initial-D
07-05-2011, 13:47
f1 bitmeyebilir trde ;)

biraz bahreyn biraz hükümete bağlı gibi,benimde umudum arttı

witmarsh bişey demedi,ecclestone da bitti demedi,bakalım..:)

Eriador
07-05-2011, 13:50
Bize tehdit Bahreyn den çok Rusya . Bahreyn zaten takvimde Rusya yeni giricek ve bizim vermeyi istemediğimiz 26 M dolar yerine 40 M dolar veriyorlar + Amerika daki yeni pistte var. İnş. ortak noktayı bulur anlaşırlar , görcez bakalım

Eriador
07-05-2011, 14:02
Vettel ezdi ... Adam son turu atamaya gerek bile duymadı pit te ploe u kazandı .

http://img593.imageshack.us/img593/5615/dsdi.png

Uzun zamandır Türkçe yayın izlemiyordum , Okay Karacan NTV de sunarken araç üstü kameraya gelince sessiz olması istendiğinde motor sesini dinlemek için bunla yarış esanasında dalga geçicek kadar öküz anlatım yapan biriydi . Şimdi gelmiş motor sesi dinleyin diye susuyorum diyor :) biraz kendini geliştirmiş eleştirilerden ders almış ama hala çok vasat anlatıyor Serhan 1 gömlek üstün

crxvtec
07-05-2011, 14:04
biletler tükendimi :D tükenmediyse nerden edinicez

individual
07-05-2011, 14:13
bu trt yayın haklarını aldıklarından beri f1 tvde izlenemiyor çok amatörler ya yazık valla.

NETMAR
07-05-2011, 14:16
trt3 uyduda iptal oldu zaten q1 başlayınca
bizde karasaldan devam ettik

ah be schumi bugun ümitliydim senden

initial-D
07-05-2011, 14:19
Uzun zamandır Türkçe yayın izlemiyordum , Okay Karacan NTV de sunarken araç üstü kameraya gelince sessiz olması istendiğinde motor sesini dinlemek için bunla yarış esanasında dalga geçicek kadar öküz anlatım yapan biriydi . Şimdi gelmiş motor sesi dinleyin diye susuyorum diyor :) biraz kendini geliştirmiş eleştirilerden ders almış ama hala çok vasat anlatıyor Serhan 1 gömlek üstün

drag etkisi falan dedi şaşırdım:Dbayaa geliştirmiş kendini o kesin

ama hala hamiltonun kaskının sarı buttuonun mavi olduğunu bilmiyor

kickbuttowski
07-05-2011, 14:35
Cahilligime verin bir sorum var neden schumi q3e gec basladi? bir kac tur ekstradan atamaz miydi?

Eriador
07-05-2011, 14:39
Cahilligime verin bir sorum var neden schumi q3e gec basladi? bir kac tur ekstradan atamaz miydi?

Lastiklerini bitirmemek için öyle yaptı .Sınırsız lastikleri yok belirli sayıda olduğu için.Birde kullandığı lastik yumuşak olandı çabuk yıpranıyor lastik bitmesin yarışta daha çok kulanabilmek için az tur attı.

Yumuşak lastikler Sert olanlara göre daha hızlıdır ama daz az dayanıklı daha çabuk bitiyor.Sert lastiklere geçmeden önce herkes yumuşakları sonuna kadar bitirir ölye geçer.Şu durumda RedBull un yarın için fazladan 5-6 tur avantajı var yumuşak lastiklerle buda hatrı olan bi avantaj .

bu yeni çok aşınan lastikler sıralama turlarını biraz katletti ama yarış heyecanı iyi oldu ( en azından geçen Cin yarışı durumu böyle gösteriyor )

kurpat
07-05-2011, 19:27
güzel geçti gün ... pistte olunca ayrıntı bilgim pek olmuyor tabi ... power fm'den dinlediğim kadarı ile sadece sıralamaları öğrenebildim....

gelmek isteyenlere tavsiye ederim hava serin olduğu için açık alanlar ve tribünler yıpratıcı değil ...

sabah antrenman sonunda schumacher biraz heyecanlandırdı ama sonra tırt, en azından elenmeden son sektöre girdi.

deli gibi rus var pistte, türk seyircilerden bile fazla olabilirler ....

sıralamalarda tribünde yanımda istanbulda yaşayan brezilyalılar vardı, ilk sektör sonunda gaza geldiler, yine de belli olmaz sonuçta bu pistin kralı hala massa ....

umarım yarın yağmur yağar, sıçan gibi ıslanırım ama olsun rain man sahneye çıkabilir :)

997TT
07-05-2011, 23:06
Gt3 rs-r lar cok heyecanliydi ama bazi pilotlarin sadece Paralari oldugu icin yarisabildigi belliydi...
F1 antremanlar heyecanli ve guzeldi,ozellikle renault ve sauber cok tur attilar,zaten siralamada da bu belli oldu...
Nedense Ferrariler cok yavas,Massa son tura cikmadi,heralde sorun yasadi,Alonso kasmadi...
Yine Vettel ve digerleri yarisi olucak...
8. Viraja cogu pilot alismis artik,3 viraj iciice guzel bir his...
Gp2 tam bir heyecan kasirgasiydi!hepsi gozu kara!bos kapi goren,gec frenle burnunu sokuyor!! Kazalar muthisti!daha 3. Virajda 5 arac girdi birbirine!birtanesi 5 takla atti...
Turust cok fazla var,keske daha cok olsa...
Otobuslere dolusup gelmisler...
F1 devam etsin ama pist isletmesi Ecclestone ibinosundan pist isletmesi alinsi ve Turk milleti insan gibi fiyatla kullanabilsin...

Eriador
07-05-2011, 23:09
Gp2 yarışı gene iyi geçmiş , benim gittiğim senelerdede çok iyidi addamalr kendilerini göstericem diye yırtınıyorlar.

Rus turistleri görmek isterdim :) Şimdi sürücüleri Petrov var daha çok gelirler ve kesinlikle çok güzel renk katıyorlar :) Ayrıca brezilyalılar da iyidir herhalde ? :)

kickbuttowski
08-05-2011, 13:30
TRT yayin yapiyor mu?

Eriador
08-05-2011, 13:30
start a son 30 dk. Lewis ve Mark da KERS sorunu varmış. Lewis inki düzeltmişler ama Mark ınki düzelmemiş galiba buda zaten güzel start alamıyan Mark ın startta yer kaybedicek gibi gösteriyor

edit : trt 3 yayın yapıyor

kickbuttowski
08-05-2011, 13:31
ulasamiyorum internetten

edit: sever is too busy..

edit2: baglandim :)

ahmet3425
08-05-2011, 13:32
redbull vettele oynuyor bence

vettelin kersi calısıp webberinki nasıl calısmaz yahu :S

hamiltonunda yarıs icersinde sıkıntı yasabileceği soyleniyor bakalım cok enteresan bi yars olucak...

ahmet3425
08-05-2011, 13:33
ulasamiyorum internetten

edit: sever is too busy..

edit2: baglandim :)

ben su anda şzlişyıorum internetten.

TRT TELEVİZYON - TRT3 Canlı izle (http://www.trt.net.tr/televizyon/sayfa/canli.aspx?kanal=TV3)

NETMAR
08-05-2011, 13:36
böyle boktan yayıncılık gormedım

ne ses ayarları var ne goruntu yonetmenı duzgun

pistteki goruntulerı verıp sussalar daha iyi olcak

kickbuttowski
08-05-2011, 13:36
redbull vettele oynuyor bence

vettelin kersi calısıp webberinki nasıl calısmaz yahu :S

hamiltonunda yarıs icersinde sıkıntı yasabileceği soyleniyor bakalım cok enteresan bi yars olucak...

sanmam vettelin daha iyi oldugu zaten belli podyumun ilk 2 sini kaybetmeyi goze almazlar..

aynen ya tvde almanca yayin var ordanmi izlesem..

Eriador
08-05-2011, 13:39

+ internet sitesinden izliyemiyorum ! koskoca T.C devletinin resmi kanalı yarış olduğu zaman izliyorum sebep servis çok yoğun ! Youtube u dünya izliyor sıkıntı yok ama biz bi yarış ı devletimizin kanalından izliyemiyoruz , nereye gidiyor bu vergiler ? 2011 yılında devletin internet sorunu ne güzel

ahmet3425
08-05-2011, 13:52
+ internet sitesinden izliyemiyorum ! koskoca T.C devletinin resmi kanalı yarış olduğu zaman izliyorum sebep servis çok yoğun ! Youtube u dünya izliyor sıkıntı yok ama biz bi yarış ı devletimizin kanalından izliyemiyoruz , nereye gidiyor bu vergiler ? 2011 yılında devletin internet sorunu ne güzel

ben sorunsuz izliyorum kaan firefox ile denesene...

burakburn
08-05-2011, 13:54
20 yıl daha türkiyede olacakmış formula1 :)

h.guroglu
08-05-2011, 13:54
f1 istanbulda kalıyormuş şimdi tvde sölediler

Swift
08-05-2011, 13:55
f1 kalıyomuş accaip sevindim :D

ahmet3425
08-05-2011, 14:00
tuzla belediye baskanınada bu KAPAK olsun...

Vtec-SEDAN
08-05-2011, 14:07
Schumacher'e uzanan eller kırılsın.. gitti ön kanat :)

kickbuttowski
allah belani versin petrov allah belani versin!~

bu yaris benim icin bitmistir.. :/

Eriador
ya petrov senn ben taa gelmişini geçmişini .... !!!!!

ahmet3425
08-05-2011, 14:08
Schumidede suc var adam gecis yaptı ustune kırdı resmen...

Murat Özcan
08-05-2011, 14:08
ne oldu ya yenı actım tw yi ben petrov falan ne oldu arkadaslar ?

mmustu
08-05-2011, 14:09
ya hangi kanal veriyo trt de yok

kickbuttowski
08-05-2011, 14:09
ne oldu ya yenı actım tw yi ben petrov falan ne oldu arkadaslar ?

petrov mali atak yapacagim diye schumiyi yerinden etti

Vtec-SEDAN
08-05-2011, 14:10
ya hangi kanal veriyo trt de yok

trt3 mustu

Murat Özcan
08-05-2011, 14:11
petrov mali atak yapacagim diye schumiyi yerinden etti

ha tamam sımdı tekrarını ızlettıler gordum olayı tam mal :D

Eriador
08-05-2011, 14:11
Petrov un yaptığı fren i gp2 de virajı kaçıran sürücü yapmaz . zaten dönemedi de viraj ı çizgi dışına çıktı . Bu atak değil resmen kasaplık

h.guroglu
08-05-2011, 14:14
ama çok zevkli bir yarış çıkartıyorlar bu seneki en iyi yarışların içine girer kesinlikle

ahmet3425
08-05-2011, 14:15
rosberg samaroglanına dondu :D

SifirinciMurat
08-05-2011, 14:15
asıl mal schumacher :)

defalarca dünya şampiyonu olmuş bir adam ne yarışın ne de şampiyonluğun tek bir virajda kazanılmayacağını bilmeli. petrov'un üzerine kıracağına daha geniş bir çizgiden dönse kendini o duruma düşürmezdi.

Eriador
08-05-2011, 14:16
McLarenler efsane çekişiyor ...

Murat Özcan
08-05-2011, 14:22
McLarenler efsane çekişiyor ...

ben çok eskilerden beri mclarene ilgim vardır bu mika hakinen zamanları halada onların kazanmasını ısterım

Eriador
08-05-2011, 14:23
Turkiye GPX adını takım arkadaşları savaşı diye değiştircekler seneye :) Her sene takım arkadaşları diğer yarışlarda görülmemiş kadar biribine giriyorlar :)

SifirinciMurat
08-05-2011, 14:25
okay karacan sayesinde almanca'yı bayağı söktüm sağolsun. at yarışı gibi anlatmasını geçtim mikrofona tükürmek de yeni bombası oldu.

Eriador
08-05-2011, 14:27
Rosberg le Hamilton dip dibe gidiyorlar salak hala bi geçiş yaşanıcaksa ilk Massa ile Hamilton arasınbda olcak diyor lafı biter bitmez Hamilton Rosberg i geçti sustu kaldı evet Rosberg Hamilton u izliyor diyor bu kadar öküz bi anlatım olur tebrikler ....

ahmet3425
08-05-2011, 14:29
evt gercekten anlatım berbat sesler igrenc baya bi boşlamıslar bu sene...

Vtec-SEDAN
08-05-2011, 14:32
güntekin onay - rıdvan daha iyi sunarlar :) %100 formula1 :)

ahmet3425
08-05-2011, 14:35
vay arkadassssssssss beee

ahmet3425
08-05-2011, 14:37
cakal button cakalllll :D

Berkan
08-05-2011, 14:37
Formula 1 in İlker Yasini kesinlike Okay Karacandır kendi gazına geliyo delimidir nedir :D

Eriador
08-05-2011, 14:39
Berkan +1 :D İlker Yasin neyse . Okay Karacan da öyle . Sadece boş boş isimleri anırıyor aklı sıra heyecan yapıyor kendince ... bişi anlatma yok sadece anırma :)

bilalMW
08-05-2011, 14:40
abi KERS ve Hareketli kanat daha önce nerdeydi ya? :D

O Hareketli kanat otomatikmi yoksa direksiyondanmı kontrol?

Eriador
Son 10 tur bide tüm pit stoplar bittikten sonra bide yağmur gelirse yarış tarihe geçer :)

Gokhan43
Button Rosberg Massa kapışması feci spiker koptu zaten :D

ahmet3425
08-05-2011, 14:45
yagmur vs yagmaz ise ilk 2 belli ztn redbullar. ben 3-4 u merak ediyorum suan...

SifirinciMurat
08-05-2011, 14:48
telsiz konuşmalarını çeviremediklerinden duyamıyoruz diye ayak yapıyorlar. serhan hepsini duyup çeviriyordu ya :)

ahmet3425
08-05-2011, 14:49
ses sistemiyle ilgili özürler geldi Lütfen AFFEDİN dedi eleman :)

bu arada alonso piskopata bagladı o nasıl bi gelis ve gecisti yahu :D

demedi demeyin istanbul yarısı sezona damgasını vuracak :)

h.guroglu
08-05-2011, 14:53
habire reklam bu ne yaaaa canlı yarış var orda adamlar canlı yayını kesip reklam veriyor oofffff

ahmet3425
08-05-2011, 14:54
habire reklam bu ne yaaaa canlı yarış var orda adamlar canlı yayını kesip reklam veriyor oofffff

harbiden he trt 1 olsa anlayacagımda bide TRT3 sovuyorum yeminle...

!KO
08-05-2011, 14:55
alosonun gecısı istiklalde yururken bile yapılmaz insan işi değil :D

Eriador
08-05-2011, 14:57
Alonso nun geçişi çok normal bi geçiş aslında :) Arka kanatı açtı + Kers i kullandı. Webber in Kersi de yok yavru ördek gibi savunmasızdı . Webber Petrov gibi viraj noktasını kaçırsaydı Schumacher e daldıgı gibi Alonso ya dalıcaktı

gökberk
08-05-2011, 14:58
***** avradını mcLareni kesst :D
Spiker çıldırdı :D

ahmet3425
08-05-2011, 14:58
of of of bu pit hamiltonu bitirdi :S

Eriador
08-05-2011, 14:59
McLaren pit ekibi yarıştan önce Efes Pub ta takılmış , sıcakta başlarına vurmuş :)

gökberk
08-05-2011, 14:59
Pist harbi pismiş yav

ahmet3425
08-05-2011, 15:03
acaba alonso bi supriz yapıp vetteli yakalayabilir mi ne diyosunuz beyler?

Eriador
08-05-2011, 15:04
Zor Vettel şuan tam kapasite sürmüyor .Açık ara lider kontrollü gidiyor es kaza yaklaşsa oda tempo yu arttırır

h.guroglu
08-05-2011, 15:06
zro biraz Eriador un dediği gibi adam kontrollü gidiyor

Eriador
08-05-2011, 15:06
Reis Renaultları yakalıyor . Petrov u tokatlasın yeter bana

Eriador
08-05-2011, 15:09
17 tur yumuşak lastikler dayanmaz son turlar ciddi performansı düşecek zaten zorluyorda en iyi tur zamanlarını atıyor ama Alonso bu şartlarda zafer alırsa bu yarış kariyerindeki en iyi zafer olur herhalde :)

h.guroglu
08-05-2011, 15:10
17 tur yumuşak lastikler dayanmaz son turlar ciddi performansı düşecek zaten zorluyorda en iyi tur zamanlarını atıyor ama Alonso bu şartlarda zafer alırsa bu yarış kariyerindeki en iyi zafer olur herhalde :)

kesinlikle :icon_tup:

bilalMW
08-05-2011, 15:15
20 yıl daha türkiyede olacakmış formula1 :)

f1 istanbulda kalıyormuş şimdi tvde sölediler

peki pisttin hakları yine o yaşlı bunaktamı olucak? Pist yine yılda bir defa Formula 1

etkinliği içinmi kullanılacak?:soru:

h.guroglu
08-05-2011, 15:19
peki pisttin hakları yine o yaşlı bunaktamı olucak? Pist yine yılda bir defa Formula 1

etkinliği içinmi kullanılacak?:soru:

okadar ayrıntısını bilmiyoruz yayında sölediler ayrıntısı belli olur yakında zaten

Eriador
08-05-2011, 15:19
Atın intikamı geliyor :P ( Webber - Alonso )

Eriador
08-05-2011, 15:22
Hamilton Button u geçiyor ama arkadan izliyor diyor bu herif yarışı nerden izliyor merak ediyorum yada neyin kafasıyla anlatıyor ?

h.guroglu
08-05-2011, 15:23
hahahaha weber yan yan dönüyor vrajı

orhansah
ohaa ohaaa ohaaaaa :D

!KO
Atın intikamı geliyor :P ( Webber - Alonso )

geçtii :D

yann yaannn :D

ahmet3425
08-05-2011, 15:24
alonso yada webber 2 sinden biri kaza yapabilir... belki 2 si birden :D

mmustu
08-05-2011, 15:25
weber ya mami makinen gibi acayip tünel yapıyo :D

h.guroglu
08-05-2011, 15:25
g metre 8 virajda çıldırıyor resmen

gökberk
08-05-2011, 15:27
Ah schumi ah..

ahmet3425
08-05-2011, 15:30
alonso webbere gecildikten sonra neden bu kadar yavasladı yaw :S cekisme yasanacak yere fark 3 turda 3 sn acıldı :S

Eriador
08-05-2011, 15:33
Bu sene mucize olmassa RedBull-Vettel açık ara şampiyon durum bunu gösteriyor

bilalMW
08-05-2011, 15:34
Vettel koydu :D

h.guroglu
08-05-2011, 15:34
güzel ve bi okadarda zevkli bir yarıştı f1 in bu sezonki en heycanlı yarışlarından biriydi

ahmet3425
08-05-2011, 15:37
buemi hiedfild'ın arkasındaydı yaw ne ara petrov onun onune gecti :S

Swift
08-05-2011, 15:38
güzel yarıştı

ahmet3425
08-05-2011, 15:47
bu arada eccleston'ın acıklaması tuzla belediye baskanına sağlam kapak oldu yalnız :)

f1 pistini yıkıp fuar yapacakmıs Bak hele!! avucunu yalasın...

MiaMi
08-05-2011, 15:52
Mükemmel bir yarış oldu yıllar sonra ilk defa uykum gelmeden seyrettim.

initial-D
08-05-2011, 15:53
drs f1e getirilmiş en saçma kural diyorum okadar.gelen geçti gelen geçti

son kısımda button rosberg, button hamlton, weber alonso çekişmesini seyretmekten mahrum kaldık kanat sayesinde.

canada da 6 pit beklentim devam ediyor.10 turluk lastikler tam bir saçmalık.8. virajda lastik parçaları duvar yaptı iyice yarış çizgisinin yan taraflarını.patır kütür parça kopup duruyordu 8. virajda.monacoda şu lastikler yüzünden bikaç kişinin patlamasını istiyorum ciddi ciddi hem seyir zevki yaşarız,hiç görmediğimiz kazalar görürüz..

drs alanında drs kullanılarak yapılan saçma geçişlerin hiçbir anlamı heyecanı değeri yoktu gözümde.

okaya herzamanki gibi laf yok.bokunu çıkardı gereksiz heyecanı ile bağıra çağıra anlatması+ anlattığı şeyden haberinin olmamasıyla.yanındaki adam sürekli onu düzeltti

drs-kers ve şu f1e aykırı lastikler olmasaydı yinede çok güzel bir yarış seyretmiş olacaktık, çünkü pist inişli çıkışlı ve farklı çizgilerden araç takibine uyum sağlayan bir pist.drs ile çorba oluyor herşey

onursumer
08-05-2011, 16:04
redbull goturdu valla depoya redbulmu karıştırıyorlar napıyorlar iyi fark açtılar

ozellikle vettel uçtu yaw :D

_cAgdAsH_
08-05-2011, 16:17
redbull goturdu valla depoya redbulmu karıştırıyorlar napıyorlar

bomba yorum :D

tyMu
08-05-2011, 16:19
Bu drs işi yaş, çok basit geçişler oldu çekişme olmadan geçişler pek zevkli değil çok tepki gelecektir buna.
genel olarak fena değildi yarış alonso 2.liği korusa daha iyi olacaktı

umut01
08-05-2011, 16:25
fena yarış olmadı bana görede. alonso daha iyi olabilirdi.
sene de var bu yarış. o kadar kötü düşünüyoruz ki diye diye kapattıracağız pistimizi.
red bull'lara bravo diyorum.

ahmet3425
08-05-2011, 16:27
drs yi kotuluyorsunuz ama işte olaya tek taraflı bakıyorsunuz.

arkadaki arac kanat acıp kolayca gecebiliyor eyw. ama iş orda bitmiyorki gectikten sonrası var birde. bu kezde arkasına aldıgı arac kanat acıyor onemli olan savunabilmesi sadece basitce gecmekle bitmiyor iş.

hemen arkasından gectiği kiside onu gecebiliyor bi cok defa gorduk bunu bu da seyir zevkini arttırıyor. ben halimden memnumum :D

997TT
08-05-2011, 16:43
Ruzgarli ve sonucu belli yaris oldu!!
Cuma-cmtesi daha zevkliydi...
Vettelin domine edicegi bastan belliydi...
Drs iyi hos da,is cok kolaylasti!
Gerci arkadakinin sasi artiyor ama sanki saha plastiklesti...
Gt3 ler yine harikaydi ancak cok fazla parayla yarisan pilot vardi oyuzden yetenek dusmanlari rezil ettiler yarisi!
Gp2 yine harika yine harikaydi!!acik kapi bulan burnunu soktu,2-3 cizgi degistirip savunma yapanlar dudak ucuklatti ve keyifliydi!!

Eriador
08-05-2011, 19:00
Tv başında uyuklamaktansa DRS sayesinde çok geçişi tercih ederim

individual
08-05-2011, 19:14
drs olayı biraz mantıksız oldu bari o sıra geçilen pilotta kullanma hakkına sahip olsun :D

Eriador
08-05-2011, 19:19
DRS bütün bi tur boyunca avantaj değilki. DRS yi açmak için 1 saniyeden az fark olmalı arada.Hem geçilen madme hızlı arayı açtırmasın hemen ertesi tur o açarak pozisyonunu kazansın.

F1 de yarış esnasında uyukladığım Schumacheer/Hakkinen zamanlarında bile olmuştur Bundan önceki istanbul park yarışlarıda öle aman aman geçmedi ama şimdi nasıldı durmadan heyecan vardı .

Bence DRS şöle olmalı arkadan gelen tam geçerken yan yana geldiklerinde atak yiyende DRS yi kullansın ! işte ozamn güzel olur iyice karışır yan yana giderler :D

crxvtec
08-05-2011, 19:23
ayaklarım koptu kaza olsun dıye 8. viraja çömdük bi allahın kuluda spin atmadı iyimi ya :D

Time-R
08-05-2011, 19:27
Ilk videoda resmen drift yapmis :)

sanctuary35
08-05-2011, 22:06
ayaklarım koptu kaza olsun dıye 8. viraja çömdük bi allahın kuluda spin atmadı iyimi ya :D

massa az daha gidiyordu 8.virajda :D

Tunç
08-05-2011, 22:22
harika bi yarıstı

Eriador
09-05-2011, 08:36
Bu arada Mercedes hala açık ara geride. En iyi ihtimal ile RedBull , Ferrari , McLaren den sonra 4. takım .

Mercedes bu araçı diğer herkesen aşa yukarı 5 ay önce yapmaya başladı ! 5 ay ! ona rağmen sonuç sıfır.

kurpat
09-05-2011, 08:59
yarış çok iyi geçti keyifliydi;

güneşten yüzüm ensem kulaklarım kavrulurken iliklerime kadar dondum, schumi 2 kere kaza yaptı birini canlı gördüm canım sıkıldı ... ama olsun yarış çok keyifliydi pist kapılarını açtılar ceremony'yi pistten izledim :)

elimde çok foto var , hatta weber alonso'yu geçerken şansıma çok iyi yakaladım yüklemek istiyorum foruma, böyle facebook'ta filan olduğu gibi komple 50-60 fotoyu tek seferde yükleyebileceğim upload sitesi var mıdır?

bide 2 tane amatör videom var; bi tanesini canlı canlı pistten çektim

www.youtube.com/kurpat (http://www.youtube.com/kurpat) linkindeki videolardan bakabilirsiniz ;) 2011 olan 2 video'yu izleyebilirsiniz.

UĞUR YUMAK
09-05-2011, 09:08
Umarım F1 bi daha yapılmaz Türkiyede. Böylelikle bu ülkenin vatandaşı olan bizler belki kullanabiliriz pisti.

individual
09-05-2011, 09:15
Umarım F1 bi daha yapılmaz Türkiyede. Böylelikle bu ülkenin vatandaşı olan bizler belki kullanabiliriz pisti.

F1 giderse o pist yıkılır yada kapısına kilit vurulur 100 tl verip 2 tur at demezler bizim vatandaşlarımıza o iş olmaz.

Eriador
09-05-2011, 09:35
@schkurpat

Video için tşkler ! Reis i lastikleri ısıtırken yakın görmek iyi geldi

KingoAtmo
09-05-2011, 09:38
Way arkadaş, istanbula gideyim, yarışı canlı izleyeyim derken, hatunla buluşayım diye yarışı tvden bile izlemeyi unutmuşum, bahar ayları çok fena çok

kadirsa
09-05-2011, 09:45
Bernie ile büyük ölçüde anlaşma sağlanmış gibi. Büyük olasılıkla F1 Türkiye Grand Prix'i ilerleyen yıllarda da devam edecek.

Bilet fiyatları konusuna gelince bence; orta gelirli vatandaşlarımıza hitap eden (ben de bunlardan biriyim) tribünlerin açık alanların fiyatlarındaki düzenleme bence yeterli olacaktır, ana tribün fiyatlarında indirime gidip geliri düşürmenin bir manası yok bence.

Trance-R
09-05-2011, 09:48

hiç sanmıyorum ... ferrari , lambolu zengin insanlarımız kiralayıp turlamalı bence ... hiç değişmesin :)

kurpat
09-05-2011, 19:04
deneme 1 - 2 - 3 .... foto ve video gorunuyor mu bi cvp alabilir miyim?

YlGch1vRbaw

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/229675_10150186875978017_631078016_6947588_2065406 _n.jpg

CemVteC
09-05-2011, 19:15

kaza demesekte bi actıon bekledık aynı yerde :D:D yoldan cıkmalar dısında pek bişi yoktu ama cok ıyı gecısler oldu duzlugun bıttıgı yerde :) bu arada ilk kez canlı ızledım mukemmldı tvde duymadıgım baız sesler duydum :D vıtess kucultulurken ozellıkle bu ılktı seney ınsalla gold alınır:cool:

messi
09-05-2011, 20:08
böyle bi yarışa babam göndermedi.
gidemedim çok kötü küstüm bu sefer.

onursumer
09-05-2011, 20:25
Bernie ile büyük ölçüde anlaşma sağlanmış gibi. Büyük olasılıkla F1 Türkiye Grand Prix'i ilerleyen yıllarda da devam edecek.

Bilet fiyatları konusuna gelince bence; orta gelirli vatandaşlarımıza hitap eden (ben de bunlardan biriyim) tribünlerin açık alanların fiyatlarındaki düzenleme bence yeterli olacaktır, ana tribün fiyatlarında indirime gidip geliri düşürmenin bir manası yok bence.

zaten istenilen para verildiği surece F1 devam eder

7 yıllık sozleşme gereği yarı fiyatını oduyorduk şimdi kontrat bitti haliyle diğer ulkeler ile aynı fiyata çıktı yanılmıyorsam 27milyon dolar yıllık odenmesi gereken tutar

bence F1 i turkiyede tutmak için hiçbirşey çılgın projelere ayrılcak bütçelerden sonra ...

Tunç
09-05-2011, 20:27
%90 Türkiye 20 yıl daha F1 takviminde olacak

ulu_cupra
09-05-2011, 20:29
Start tan önceki formasyon turunu havadan helikopterle izledim.Start'ı ve yarışı da heliportun oradaki kuleden izledim.Çok keyifliydi...

Tunç
09-05-2011, 20:30
Start tan önceki formasyon turunu havadan helikopterle izledim.Start'ı ve yarışı da heliportun oradaki kuleden izledim.Çok keyifliydi...

yoksa o yıldırım holdıng yazan helıkoptermı :D

ulu_cupra
09-05-2011, 20:32
Aynen öyle :D hatta inerken yan yan indik :D

Tunç
09-05-2011, 20:34
Aynen öyle :D hatta inerken yan yan indik :D

benım arabada helıkopterın oralarda bı yerdeydı cıkarken camını acık unuttum içini darma duman etti :D

ulu_cupra
09-05-2011, 20:36
Sorma ben de tüm helikopterlerin koordinesi yaptım 2 gün boyunca.o sadece senin arabayı değil herkesi dağıttı.Pilotu da babam olur :D

Eyup Duygun
09-05-2011, 20:43
İlk defa gittim,çokda begendim bir daha olsa paraya kıyar gene giderim.Zaten alınan birkac duyuma göre %80-90 ülkemizde kalacak inşallah.Kaza degilde biraz heyecan bekliyordu herkes dogal olarak birseyler olsada görsek misalı ben en cok hatırladıgım lotuscular bir ara giriyorlardı birbirlerine start-finshden zaten baska birsey gözükmüyor.Bir kac arkadasında dedigi gibi silver 8'dı sanırım orası cok güzel yeri seneye gidecek arkdaslara orayı kesınlıkle tavsiye ederim.

Tunç
09-05-2011, 20:47
Sorma ben de tüm helikopterlerin koordinesi yaptım 2 gün boyunca.o sadece senin arabayı değil herkesi dağıttı.Pilotu da babam olur :D

bilseydim atlardım telden gelirdim yanına :D

Tunç
09-05-2011, 20:48
en cokta renault f1 team gömlegi buldum onu aldıgma cok sevindim

ulu_cupra
09-05-2011, 20:49
http://i55.tinypic.com/11ippg4.jpg
http://i51.tinypic.com/mj4jdh.jpg

FatihR.
09-05-2011, 21:23
gold daydım bende baya keyif aldım
http://img844.imageshack.us/img844/5463/sdc10493o.jpg

SekoLive
09-05-2011, 21:25
ulu en kıyak yer seninmiş :D

McS_R53
09-05-2011, 21:25
benimki paddockdaydı çok eğlendik valla yekta sefayla flnda karşılaştık

ulu_cupra
09-05-2011, 21:26
ulu en kıyak yer seninmiş :D
Her yer benimdi bu sene :) Offical Pass olduğu için hemen hemen her yere girebildim

Boost Up
09-05-2011, 21:29
bana paddock bilet geldide sıralama turuna a...:D ablam gıtmıs guzel:) beleştepe yerinde yine maşallah. mertcan paddock diye beleştepeden çıkmayasın?:D

Tunç
09-05-2011, 21:33
http://i1105.hizliresim.com/2011/5/9/11770.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/9/11823.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

reno taraftarları maldan anlıyorlar paso benım arabayı cektıler :D

McS_R53
09-05-2011, 21:55
http://img859.imageshack.us/img859/7708/img3079h.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/4325/img3084m.jpg
http://img689.imageshack.us/img689/9476/img3085q.jpg
http://img39.imageshack.us/img39/7757/img3086i.jpg
http://img846.imageshack.us/img846/4407/img3090n.jpg

bunlardan benden olsun arda sanada kapak :)

Boost Up
09-05-2011, 21:57
adam hırs yapmıs ya ahahaha yakısır

McS_R53
09-05-2011, 21:57
bu arada pitte bi ara ferrariyle redbull takımından bi pilot birbirlerine sağlam giriyorlardı :)

clioGT
10-05-2011, 10:45
Uluslararası Motorsporları Federasyonu FIA, nereden geldiği meçhul bir uyarı sonrası ‘Türkiye’de yasak’ diyerek pilotlara ‘podyumda içki içmeyin’ uyarısında bulundu, ortalık karıştı!
10/05/11 09:38

HTSPOR
http://im.htspor.com/2011/05/10/629024_detay.jpg?1305016671
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) yeni içki yönetmeliği Formula 1’de kriz yarattı.

Formula 1’in pilotlar toplantısında Uluslararası Motorsporları Federasyonu (FIA) yetkililerinin “Türkiye’de podyumda içki içmek yasak. Şampanyaları içmeyin” uyarısı ortalığı karıştırdı. Daha önceki yıllarda da aynı pistte yarışan birçok pilot, aldıkları bu uyarıyla şaşkına dönerken, devreye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) girdi.

Federasyon Başkanı Mümtaz Tahincioğlu’nun girişimleriyle böyle bir durumun söz konusu olmadığı ve podyumdaki şampanya merasiminin geçen yıllarda olduğu gibi devam edeceği F1 takımlarına izah edildi. Ancak FIA’ya nereden ve nasıl geldiği belli olmayan bu uyarı kafaları karıştırmıştı bir kere.

Öyle ki Red Bull takımının teknik patronu Christian Horner bile “Bize böyle söylendi, Vettel 24 yaşından küçük olduğu için podyumda şampanya içmedi” dedi. Bazı takımlar da yeni yasayla gelebilecek cezalardan korunmak için tebdirli davranıp, içki sponsorluklarını askıya aldı.

ÖZEL İZİN ALINDI
İstanbul Park’ta yeni yasayla gelen içki yasağının aşılması için geçici özel ruhsat alındı. Sadece bu yarış için yapılan başvuruyla alınan izin sonucu Paddock Club ve tribünlerde içki içilebilirken, podyumda şampanyalı kutlama da yapıldı.

AMAN PATRON GÖRMESİN
Red Bull’un takım patronu Christian Horner, belki de hafta sonunda yaşanan ‘karmaşa’nın etkisiyle İngiliz basınına “Sebastian’a podyumda içki izni verilmedi. Çünkü burada yaş limitinin (24 yaş) altında” demeci verdi. Oysa 23 yaşındaki genç pilot, İstanbul Park’taki kupa töreninde şampanyayı patlatmakla kalmadı, ağzına dayıyıp bir güzel içti de...

Mirror gazetesindeki haberde ise Vettel’in yaş limiti nedeniyle takım arkadaşı Mark Webber ve Fernando Alonso’nun podyumdaki ‘partisine’ katılamadığı ifade edildi.

AKGÜL: BİZ İŞLETİRİZ
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, İstanbul Park’ın işletmesine de talip olduklarını söyledi. Akgül, “Buraya Ecclestone yılda 3 milyon dolar ödüyordu. Biz aynı parayla kiralamaya hazırız. Otomobil ve motosiklet federasyonları tarafından ortaklaşa işletilmesi için çalışıyoruz” dedi.

GİTTİ TEKİLA GELDİ ACI SOS
Yeni İçki Yasası nedeniyle tedbiri elden bırakmayanlar arasında Sauber F1 takımı da vardı. Araçlarının üstünde bir önceki yarışa kadar sponsoru olan tekila markası ‘Tequila Cuervo’yu taşıyan Sauber takımı, İstanbul’da bu reklamı sildi ve onun yerine acı sos markası olan Cholula ile yarıştı.

Eriador
10-05-2011, 10:54
Malezyada da böle bi durum var.Orda podyumda şampanya değil Özel bişi patlatıyorlar alkolsüz .Neyseki gerekli izni çıkarmışlar çıkmasa büyük rezillik olurdu ama .

24 yaş alkol için ama silah için 18 yeterli :) Neyin kafasıyla koyuyorlar bu kuralları? Gerçi sebeplerini herkes biliyorsa oralara girmiyelim

997TT
10-05-2011, 10:57
Biz 3 gun gayet guzel biralarimizi tribunde yada acik alanda ictik...
Biraz maksatli olmus bu haber...
Gerci bu zihniyet daha neler yapacak guzelim Turkiyede...
Nereden tutsak elimizde kaliyor bu bademler!!!

kickbuttowski
10-05-2011, 11:54
nasil ya bildigin yasak mi simdi turkiyede 24 yasindan kucuklere alkol almak?

Eriador
12-05-2011, 02:24
Schumacher hala ayakta

http://imageshack.us/m/864/9358/2011turkiyegpantrenmanl.jpg

Dışarıdan bakıldığında Michael Schumacher'in Türkiye Grand Prix'i performansı felaket gibi gözükebilir. Fakat Autosport yazarı Jonathan Noble'a göre derin bir analiz yapıldığında ortaya çok farklı bir tablo çıkıyor.

İstanbul'daki yarışın ertesi gün manşetlere göz gezdirdiğinizde sanki Schumacher havlu atmış zannedebilirdiniz.

Yarışın ardından verdiği ropörtajlarda 'fazla keyif almıyorum' sözleri farklı farklı yorumlandı ve bu sözlerden milyonlarca hikaye üretildi.

Bu yorumlardan en ağır basanı 7 kez Dünya Şampiyonu pilotun artık yaşlandığı ve eskisi gibi maksimum gücünü kullanamadığı hakkında olanlardı.

Aslında İstanbul'daki yarışı Vitaly Petrov ile temas etmesiyle sona ermişti. Ardından televizyon başındaki izleyiciler Schumacher'in kaybettiği pozisyona ulaşmaya çalışırken Rubens Barrichello, Kamui Kobayashi, Adrian Sutil ve Felipe Massa ile de tekerlek tekerleğe mücadelelere girdiğini gördü.

Fakat Pirelli lastikleri ve DRS gibi yeni yeni icatlara sahip olan günümüz F1'inde televizyondan bakıp yorum yapılamaz. Artık daha derin incelemeler yapmak gerek.

Evet, 3 aracın yanyana bir viraja geldiğini görmek inanılmaz bir eğlence. Çarpışan lastikler, geçip tekrar geçilmeler ve apeksi kaçırmalar... Ama bu mücadelelerin çoğu pilotlara yarış sonunda fayda sağlamadı.

Mark Webber artık birbiriyle gerçekten yarışan F1 araçları olmadığını, bunun yerine lastiği biten bir aracın taze lastiklerle gelen bir araca yol verme sahnelerinin olduğu bir spor izlediğimizi söylemişti. Aşınmış lastiklere sahip bir pilotun arkasından gelenlere karşı hiç bir şansı yok ve yol vermeli.

Böyle geçişler gerçek değil. Çünkü lastikler 5 saniyeye varan farklar yaratabiliyor. Artık eskiden olduğu gibi kahraman pilotların tekerlek tekerleğe mücadeleleri kalmadı.

Bu şartlar altında yarış esnasında yaşanan 'lastik' geçişleri ile gerçek pozisyon geçişlerini ayırt etmek lazım.

İşte Schumacher'in yarışına da böyle bakmak lazım. Aslında o patır patır pozisyon kaybederken, ölen lastikleri ile boğuşmaktaydı.

Aslında onun saf hızına ve performansına baktığınızda hayal kırıklığına uğraması çok doğal. Çünkü o hızla iyi bir sonuç elde etmeliydi.

Peki ne oldu? Petrov ile çarpışması herşeyini bitirdi. Elbette bu kazayı engelleyebilirdi, ama bu ayrı bir konu. O kazanın ardından yeni bir ön kanat takmak için pite girdi ve mecburen Jenson Button gibi 3 pitstop stratejisine geçmek zorunda kaldı.

Pitstopunun ardından Schumacher, Button'nın 27.7 saniye gerisindeydi. Taze lastiklerinin de faydası ile ilk bölümde Button ile olan farkını 20 saniyeye indirdi. Ki Schumacher trafikle boğuşurken, Button yalnız ve rahattı.

Son pitstopların ardından, orta bölüm kaosundan dolayı Schumacher 29 saniye geriye düştü, fakat ardından öyle bir zorladı ki damalı bayrağa Button'nın 26 saniye gerisinde geldi.Yani yarış boyunca tek bir kişi ile yarıştı çünkü ikisi de aynı stratejiyi uyguluyordu. Ve bu savaşta Schumacher, McLaren pilotundan çok daha hızlıydı.
(McLaren aracı Mercedes den belirgin bi şekilde hızlı olmasına rağmen ! )

Elbette Schumacher'in daha taze lastiklere sahip olduğunu söyleyebilirsiniz, fakat Alman pilotun sürekli orta bölümün kaosu içinde olduğunu da hesaba katarsanız Button'nın ne olursa olsun daha avantajlı olduğunu görürsünüz.

Tabiiki 12.lik gurur duyulacak bir sonuç değil ve elbette bu ona 'fazla keyif vermemiştir'. Fakat bu yarışın onun için bir utanç kaynağı olduğunu söylemek saçmalık olur.

Öte yandan sezonun geride kalan yarışlarına bakarsanız Schumacher'in bir türlü kusursuz bir araca sahip olamadığını görürsünüz.

Yaşadığı DRS sorunları onu Nico Rosberg'den daha çok etkiledi. Çünkü virajları dönerken arka kanadın tam olarak yerine oturmadığını düşünürseniz ne kadar zor şartlar altında kaldığını anlarsınız.

Sonra Çin'de ne oldu? DRS sorunu halloldu derken Q2'de kanadında bir sorun yaşadı.

Türkiye'de antremanlarda çok iyi bir performans sergiledikten sonra anlaşılmayan sebeplerden dolayı Q3'de bir varlık gösteremedi.

Ama bu sorunların sergilediği kötü performansın tek nedeni olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü o Ferrari'de galibiyetler elde eden hali ile aynı durumda değil. Genç Schumi geçmişte kaldı, fakat içinde hala o eski gücünün emareleri var.

Ayrıca Schumacher'in basına yaptığı kötü yorumlara bakarak Türkiye Grand Prix'i yüzünden pes edip sporu bırakacağını asla düşünmeyin.

7 Dünya şampiyonluğu ve 91 yarış kazanan birisi için podyum dışındaki savaşlar doğal olarak 'fazla keyif vermez.' tabii.

İstanbul'un ardından üzgün olması onun Mercedes GP'ye bağlılığında bir zayıflama olacağı anlamına gelemez. Ve onun iyi yarışlar çıkartabilecek bir kapasitesi olduğu gerçeğini de gölgede bırakamaz.

Ne zaman podyuma döner, o zaman Michael Schumacher 'fazla keyif' almaya başlar. Ve onun bu keyfi almadan sporu terkedip gideceğini asla düşünmeyin. Efsane henüz sona ermedi.

Kaynak - Autosport - Jonathan Noble

Son şampiyon Vettel : " Michael ın yaptığı inanılmaz bir meydan okuma. En çok şampiyon olmuş , yarış kazanmış , pole pozisyonu elde etmiş birinin hiç birşey ispatlamaya ihtiyaçı olmıyan birinin 40+ yaşlarda 3 sene gibi büyük bi ara vererek değişen tüm kurallar ile orta sıralardan bi takıma modern F1 e meydan okuması ... işte bunu ancak Schumacher yapabilir.

Schumacher bitmiş , fasa fıso diyenlere gelsin :)

Day Walker
12-05-2011, 07:29
Schumacher hala ayakta

http://imageshack.us/m/864/9358/2011turkiyegpantrenmanl.jpg

Dışarıdan bakıldığında Michael Schumacher'in Türkiye Grand Prix'i performansı felaket gibi gözükebilir. Fakat Autosport yazarı Jonathan Noble'a göre derin bir analiz yapıldığında ortaya çok farklı bir tablo çıkıyor.

İstanbul'daki yarışın ertesi gün manşetlere göz gezdirdiğinizde sanki Schumacher havlu atmış zannedebilirdiniz.

Yarışın ardından verdiği ropörtajlarda 'fazla keyif almıyorum' sözleri farklı farklı yorumlandı ve bu sözlerden milyonlarca hikaye üretildi.

Bu yorumlardan en ağır basanı 7 kez Dünya Şampiyonu pilotun artık yaşlandığı ve eskisi gibi maksimum gücünü kullanamadığı hakkında olanlardı.

Aslında İstanbul'daki yarışı Vitaly Petrov ile temas etmesiyle sona ermişti. Ardından televizyon başındaki izleyiciler Schumacher'in kaybettiği pozisyona ulaşmaya çalışırken Rubens Barrichello, Kamui Kobayashi, Adrian Sutil ve Felipe Massa ile de tekerlek tekerleğe mücadelelere girdiğini gördü.

Fakat Pirelli lastikleri ve DRS gibi yeni yeni icatlara sahip olan günümüz F1'inde televizyondan bakıp yorum yapılamaz. Artık daha derin incelemeler yapmak gerek.

Evet, 3 aracın yanyana bir viraja geldiğini görmek inanılmaz bir eğlence. Çarpışan lastikler, geçip tekrar geçilmeler ve apeksi kaçırmalar... Ama bu mücadelelerin çoğu pilotlara yarış sonunda fayda sağlamadı.

Mark Webber artık birbiriyle gerçekten yarışan F1 araçları olmadığını, bunun yerine lastiği biten bir aracın taze lastiklerle gelen bir araca yol verme sahnelerinin olduğu bir spor izlediğimizi söylemişti. Aşınmış lastiklere sahip bir pilotun arkasından gelenlere karşı hiç bir şansı yok ve yol vermeli.

Böyle geçişler gerçek değil. Çünkü lastikler 5 saniyeye varan farklar yaratabiliyor. Artık eskiden olduğu gibi kahraman pilotların tekerlek tekerleğe mücadeleleri kalmadı.

Bu şartlar altında yarış esnasında yaşanan 'lastik' geçişleri ile gerçek pozisyon geçişlerini ayırt etmek lazım.

İşte Schumacher'in yarışına da böyle bakmak lazım. Aslında o patır patır pozisyon kaybederken, ölen lastikleri ile boğuşmaktaydı.

Aslında onun saf hızına ve performansına baktığınızda hayal kırıklığına uğraması çok doğal. Çünkü o hızla iyi bir sonuç elde etmeliydi.

Peki ne oldu? Petrov ile çarpışması herşeyini bitirdi. Elbette bu kazayı engelleyebilirdi, ama bu ayrı bir konu. O kazanın ardından yeni bir ön kanat takmak için pite girdi ve mecburen Jenson Button gibi 3 pitstop stratejisine geçmek zorunda kaldı.

Pitstopunun ardından Schumacher, Button'nın 27.7 saniye gerisindeydi. Taze lastiklerinin de faydası ile ilk bölümde Button ile olan farkını 20 saniyeye indirdi. Ki Schumacher trafikle boğuşurken, Button yalnız ve rahattı.

Son pitstopların ardından, orta bölüm kaosundan dolayı Schumacher 29 saniye geriye düştü, fakat ardından öyle bir zorladı ki damalı bayrağa Button'nın 26 saniye gerisinde geldi.Yani yarış boyunca tek bir kişi ile yarıştı çünkü ikisi de aynı stratejiyi uyguluyordu. Ve bu savaşta Schumacher, McLaren pilotundan çok daha hızlıydı.
(McLaren aracı Mercedes den belirgin bi şekilde hızlı olmasına rağmen ! )

Elbette Schumacher'in daha taze lastiklere sahip olduğunu söyleyebilirsiniz, fakat Alman pilotun sürekli orta bölümün kaosu içinde olduğunu da hesaba katarsanız Button'nın ne olursa olsun daha avantajlı olduğunu görürsünüz.

Tabiiki 12.lik gurur duyulacak bir sonuç değil ve elbette bu ona 'fazla keyif vermemiştir'. Fakat bu yarışın onun için bir utanç kaynağı olduğunu söylemek saçmalık olur.

Öte yandan sezonun geride kalan yarışlarına bakarsanız Schumacher'in bir türlü kusursuz bir araca sahip olamadığını görürsünüz.

Yaşadığı DRS sorunları onu Nico Rosberg'den daha çok etkiledi. Çünkü virajları dönerken arka kanadın tam olarak yerine oturmadığını düşünürseniz ne kadar zor şartlar altında kaldığını anlarsınız.

Sonra Çin'de ne oldu? DRS sorunu halloldu derken Q2'de kanadında bir sorun yaşadı.

Türkiye'de antremanlarda çok iyi bir performans sergiledikten sonra anlaşılmayan sebeplerden dolayı Q3'de bir varlık gösteremedi.

Ama bu sorunların sergilediği kötü performansın tek nedeni olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü o Ferrari'de galibiyetler elde eden hali ile aynı durumda değil. Genç Schumi geçmişte kaldı, fakat içinde hala o eski gücünün emareleri var.

Ayrıca Schumacher'in basına yaptığı kötü yorumlara bakarak Türkiye Grand Prix'i yüzünden pes edip sporu bırakacağını asla düşünmeyin.

7 Dünya şampiyonluğu ve 91 yarış kazanan birisi için podyum dışındaki savaşlar doğal olarak 'fazla keyif vermez.' tabii.

İstanbul'un ardından üzgün olması onun Mercedes GP'ye bağlılığında bir zayıflama olacağı anlamına gelemez. Ve onun iyi yarışlar çıkartabilecek bir kapasitesi olduğu gerçeğini de gölgede bırakamaz.

Ne zaman podyuma döner, o zaman Michael Schumacher 'fazla keyif' almaya başlar. Ve onun bu keyfi almadan sporu terkedip gideceğini asla düşünmeyin. Efsane henüz sona ermedi.

Kaynak - Autosport - Jonathan Noble

Son şampiyon Vettel : " Michael ın yaptığı inanılmaz bir meydan okuma. En çok şampiyon olmuş , yarış kazanmış , pole pozisyonu elde etmiş birinin hiç birşey ispatlamaya ihtiyaçı olmıyan birinin 40+ yaşlarda 3 sene gibi büyük bi ara vererek değişen tüm kurallar ile orta sıralardan bi takıma modern F1 e meydan okuması ... işte bunu ancak Schumacher yapabilir.

Schumacher bitmiş , fasa fıso diyenlere gelsin :)

Paylaşım için teşekkürler :)

Ben gene onu kırmızı arabasında görmek istiyorum.

initial-D
12-05-2011, 09:33
yaptığı kazayı petrovdan beklerdim ben.acemiceydi çünkü

FatihR.
12-05-2011, 14:12
http://img29.imageshack.us/img29/3470/22198910150173276783525.jpg
http://img863.imageshack.us/img863/8133/22209210150173276873525.jpg
http://img200.imageshack.us/img200/4975/22336010150173276623525.jpg
http://img109.imageshack.us/img109/3267/22802910150173274323525.jpg
http://img221.imageshack.us/img221/2474/23005710150173274493525.jpg

Onurkk06
12-05-2011, 14:21
o zaman yarıştan sonra havaya ateş açsınlar bu kanunu çıkaranların gözüne sokup sokup çıkarmak lazım yaa adamların neye kime zararı var ? sonra da bu ülkenin imajı dışarda niye böyleymiş