PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Formula 1 İstanbul bitiyor...

JDM_5
22-04-2011, 01:22
Türkiye’nin ve İstanbul’un en büyük uluslararası tanıtım projelerinden biri olarak, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve devletin ortak projesi şeklinde hayata geçirilen Formula 1 İstanbul yarışları 2012’de yapılmayacak.

Bu konudaki son gelişmeleri sosyal iletişim ağı twitter’da takipçileriyle paylaşan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Formula One Administration’ın (FOA) patronu Bernie Eccleston’un, 13.5 milyon dolarlık yıllık (garanti) ödemenin 2012 için 26 milyon dolara yükseltilmesini istediğini, bu teklife hükümetin olumlu yanıt vermediğini söyledi. Yalçıntaş, şöyle konuştu: “2012’de yarışlar olmayacak gibi görünüyor. Formula 1’in İstanbul’da yapılabilmesi için ya da herhangi bir ülkede yapılabilmesi için o ülkenin Formula 1 yönetimine ödenmesi gereken bir meblağ var. Bizim 7 yıllık sözleşmemize göre bu rakam yılda 13.5 milyon dolardı. Maliye Bakanlığımız bugüne kadar ördemeleri sözleşme kapsamında düzenli olarak yaptı ve yarışlar gerçekleşti.
Son yarış 6-8 Mayıs’ta
İstanbul’daki son Formula 1 yarışları 6-8 Mayıs 2011’de gerçekleşecek. Önümüzdeki dönem için Bernie Eccleston 26 milyon dolar istiyor. Eccleston’un bu talebine devletimiz sıcak bakmadı. Eccleston ‘Moskova’dan 26 milyon doları aldım, İstanbul için de rakam da budur’ diyor. Moskova’yı 2012’ye koydu. ‘İstanbul da aynı rakamı öderse koyarız’ diyor. Net olarak görülüyor ki 2012 net İstanbul yarışları yapılmayacak.”

Twitter’dan duyurdu

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Formula 1’in İstanbul’a 2012’de veda edeceğini, twitter hesabı myalcintas’dan duyurdu. Yalçıntaş, “Formula İstanbul Yatırım A.Ş’nin yönetim kurulu toplantisini yaptık. Seneye İstanbul’da Formula 1 yarışı yapılmayacak gibi görünüyor” yazdı. FOA yetkilileri önümüzdeki 7 yıl için toplam 175 milyon dolara istiyor. Dünya Motor Sporları Konseyi, 2012 yarış takvimini belirlemek için haziran ayında ilk toplantısını yapacak. Eccleston geri adım atmazsa 2012’de İstanbul yarışları olmayacak.

200 milyon dolarlık pist

2001 yılında büyük ekonomik kriz yaşayan Türkiye, dönemin İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’ın çabalarıyla Formula 1 yarışları için dünyanın en iyi pistlerinden biri olan İstanbul Park’ı Kurtköy’de inşa etti. Pist için yaklaşık 200 milyon dolarlık harcama yapıldı. Yarışların hayata geçmesi için TOBB ve bazı kamu kuruluşları da projeye ortak oldu. 2003 yılında FOA ile yapılan sözleşmeyle 2005’ten itibaren İstanbul’da da yapılmaya başlanan Formula 1 yarışları için Türkiye Cumhuriyeti devleti FOA’ya 7 yılda toplam 94.5 milyon
dolar ödedi.

Moskova 26 milyon dolar verdi

FORMULA 1 İstanbul yarışları için yeni sözleşmede Türkiye’nin elini ‘Moskova’ zayıflattı. FOA Başkanı Bernie Eccleston’ın Moskova’da Formula 1 yarışlarını başlatmak için yıllık 26 milyon dolarlık talebine Ruslar olumlu yanıt verdi ve anlaşma geçtiğimiz günlerde imzalandı. Bu imzadan sonra Bernie Eccleston’un İstanbul için 26 milyon dolarlık teklifini aşağı çekmesi beklenmiyor. Dünya genelinde motor sporlarının doruk noktası olarak kabul edilen Formula 1 yarışları her sezon dört kıtada bir yarış serisi olarak yapılıyor. Yüz milyonlarca kişiyi ekran başına çeken bu yarışlar sadece en iyi sürücüleri değil, en iyi mühendisleri ve tasarımcıları da yarış takımlarının bünyesinde topluyor. Takımların arkasında bulunan motor üreticileri son teknolojiyi kullanarak bir adım öne geçmeye çalışıyor. “Formula” terimi araç üreticileri tarafından izlenmesi gereken kurallar bütününe verilen isim. 1 sayısı ise FIA’nın tanıdığı motor sporları arasında bu turnuvanın önemini vurguluyor. Formula 1 yarışlarını Formula One Administration’un (FOA) sahibi Bernie Eccleston düzenliyor.

12.5 milyon dolarlk ek garanti gerdi, Formula 1 stanbul bitiyor - Hrriyet Ekonomi (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17609128.asp?gid=381)

SErhat.
22-04-2011, 01:25
Yapılmasın da zaten.Saman alevi gibi oldu bittiye getirilen bir organizasyon oldu ülkemiz için.Pist desen dağın başında;gitmesi;izlemesi;dönmesi bir sorun.0.5 Litrelik suyu dahi Euro-Dolarla satıyorlar yarış günü..

O talep ettikleri 26 Milyon dolar da vatandaşın cebinden çıkacağına göre.

Belli bir tanıtım sağladı mı sağladı.Ama faydasından çok zararı oldu gibi bize.

Piste giren köpek olayını saymıyorum bile;rezil olduğumuz andı sadece..

fangio
22-04-2011, 01:30
piste köpek girebilir, bunu o kadar büyütmemek lazım. Zamanında silverstone da piste insan girdi... Bunu kaç kişi hatırlıyor???

Pist ilk açıldığında sadece F1 değil... Moto GP, Le Mans, WTCC, Renault World Series yarışlarına da ev sahipliği yapmışken şimdi F1 de bitiyorsa yazık diyorum...

bilalMW
22-04-2011, 01:33
Formula 1 gitsin...

WTCC-DTM-Le Mans-MotoGP-Supersports Bike-Renault World Series geri gelsin.Hatta halka açalım pisti açalım tek tur tek bilet ring mishali?

SErhat.
22-04-2011, 01:35
Hatta halka açalım pisti açalım tek tur tek bilet ring mishali?
Donanımhaber'de okumuştum sanırım.Yine böyle F1 muhabbetleri dönüyordu.Yurtdışında bir pist için(yanlış olmasın ama Almanya idi sanırım) tur üstünden hesaplama yapıldığından bahsetmişlerdi.

Keşke bizde de öyle olsa..

bilalMW
22-04-2011, 01:38
F1'in patronu Bernie Ecclestone, Londra'da 176 milyon dolara (271 milyon TL) gibi inanılmaz bir fiyat karşılığında kızları Tamara (26) ve Petra (22) için konut satın aldı. Ecclestone'un Tamara için aldığı konut, Kensington Palace Gardens'da yer alıyor. Petra'nın da 8 yatak odası bulunan Sloane House'da oturmaya başlayacağı belirtiliyor. 80 yaşındaki Ecclestone, Sunday Times gazetesine verdiği demeçte, "Onlarla büyük gurur duyuyorum. İyi kızlar. Ama iş paraya geldiğinde hiç de saf değiller" dedi. Bu arada Bild gazetesi Michael Schumacher'in İsviçre'de Cenevre Gölü yakınlarındaki evini sonunda sattığını duyurdu. Schumacher'in hemen yanındaki göl için özel plajı da bulunan 4 katlı malikanesini talep ettiği fiyat olan 13 milyon euro'dan sattığı belirtildi. TurkiyeF1.Com

adam haklı 26 M için. :)

ruudvan
22-04-2011, 01:42
f1 de olmasın cokta onemlı deıl.wtcc olsun dtm gelsin canavar ...barnie niz bi tarafıcok kalktı

VWci
22-04-2011, 05:14
Pist her türlü değerlendirilir. Bir çok motorsporları organizasyonu var.

Eriador
22-04-2011, 05:26
Bitmesi kötü gibi gözüküyor ama belki memlekete daha hayırlı olur pist i halk a açarlarsa yada pist in halk tarafından kullanımını kolaylaştırırlarsa daha güzel olur

individual
22-04-2011, 08:14
bitmesi kötü oldu dünyada ne pistler iptal oldu sonra takvime 1-2 sonra dahil oldu ama iptal olması kötü oldu bence dünyanın gözünün üstünde olduğu bir organizasyondu.

imhotep
22-04-2011, 08:50
bunuda ellerine yuzlerıne bulastırdılar.. o pistte yakında inekler otlarken gorursek sasırmayın.

alperkirman
22-04-2011, 09:26
F1 dışında bi dünya yarış organizasyonu var
galiba hepte bi zarar söz konusuymuş ekonomik açıdan gelir gideri karşılamıyomuş
bence isabetli bikarar olmuş
halka açılsın otobanda değil orda gazlansın

crazydog
22-04-2011, 09:27
wtcc- fia gt- dtm gelsin pist kullanımı halka açılsın :)

__FrK__
22-04-2011, 09:42
f1 gitsin pistin popularitesi düşsün sonra onlar bizlere teklif etsinler gelin organizasyon yapın diye :D:D

individual
22-04-2011, 09:46
o pisti halka açmazlar ben size söyleyim kapıya kilit vururlar ama gel bilet al 1 tur at falan gibi işler olmaz orda.

Hondafatih
22-04-2011, 09:46
bence o pisti bizlere versinler gidip bari biz yarışalım :) yoksa orda in cin top oynar

Emre Ekrem
22-04-2011, 10:04
Yazık gene bir ton para harcandı ve güzel bir girişim boş bir yatırıma döndü, çok yazık.

997TT
22-04-2011, 12:43
Boyle bır organızasyonun Turkıyeden gıtmesı cok kotu...
Ancak Bernie nonosunun bıtmek bılmez taleplerı,para hırsı yuzundende,soguslenıcek degılız!
Ayrıca para verdıgımız gıbı bırde ısletmesınıde bedava verdık!
Ne oldu?Turk halkı pıste cıkmadı cunku fahıs fıyatlar ıstendı!
Umarım F1 ın gıtmesı hayırlı olur ve pıstı ADAM gıbı kullanmaya baslarız.Adam gıbı fıyatlarla...
***** sonradan zengın olan ulkeler Bernıe nın gotunu kaldırdı,adam tek ıstegı dolarlar!!
Neden avrupa GP lerınden bu kadar para alamıyor?
Sorun bu ıste...

BLUEND
22-04-2011, 13:10
Biz zaten bu organizasyona gereken ilgiyi gösterebiliyormuyuz onuda sorgulamamız lazım. her yarışta tiribünler bile tam dolmuyodu ki...

kickbuttowski
22-04-2011, 13:26
Iyi iste protesto edelim kimse gitmesin