PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Individual Throttle Body hakkında ?

M3CSL
09-08-2007, 17:52
bu silindir başına gaz kelebeği konusunda bilgileriniz nelerdır?
ortalama kaç hp verır?gunluk kullanımda ve ayarı kolaymıdır?
normal bir emme manıfolduna oranla çok farkedermı?

cem
09-08-2007, 17:55
Yanlış yazmışssın.

Individual Throttle Body başka bişey (itb )
Throttle body başka bişey.

Sen itb'yi soruyorsun.

M3CSL
09-08-2007, 18:10
heh evt yanlış yazmısım.. pardon
cvpları beklıorus..

grkm
09-08-2007, 23:15
Aslında biraz pro. bir uygulama olarak nitelendirebiliriz.
ITB nin faydasını asıl olarak yüksek sıkı$tırmaya sahip , egzantriği doğru seçilmi$ , timingi düzgün yapılmı$ , üst kapağı doğru i$lenmi$ araçlar görürler. Bunun yanında i$in i$letim kısmıda önemlidir. ITB ye dü$en görev ise yüksek akıma sahip havayı motora sokmak olur. Güç olarak hacim ve destekleyen ürünlere göre deği$ken rakamlar ortaya çıkabilir. Yüksek hacimli makinalarda tekerde +20 elde ettiklerini iddia edenler yok değil ..

Aslında günlük kullanıma pek uygun sayılmaz. Açık olarak kullanılırsa toz toprağı içine çekmesi çok kolay olur ama özel filtrelerle sanırım dola$manın zararı olmaz. Ayar kısmı biraz zor.2004 senesinde yanılmıyorsam bir 306gti a uygulanmı$tı. Araç mor renkti hatta. Draglarda pek varlık gösterememi$ti ayarsızlıktan. Günümüzde pek fazla tercih edilen bir uyguluama değil ztn sıcak iklime sahip bir ülkede ya$ıyoruz bu nedenle katkısının bir filtre kiitinden fazla olmayacağına inanıyorum.

MiaMi
09-08-2007, 23:19
Mantarin 205 lerinde 2003 2004 senelerinde ITB kullanildi. Ben resimlerini cekmistim bulabilirsem motorlarinin Throttle Body sinin ve ITB filtrelerinin resmini buraya koyarim.

Ciddi yuruyordu makineleri.Ozellikle turuncu olan

Safak
09-08-2007, 23:26
biz e30 3.25i de kullandık stock motorda Unichip ile Verim mükemmeldi, setup sorunu oldu bir süre ancak uğraşınca aşıldı, yaklaşık 3 senedir kusurusuz yürümekte araç, performans artışı son derece tatminkar.

miniks
10-08-2007, 02:31
eger ıtb kullanılacaksa kullanıcak aracın kesınlıkle ust devırlerı kullanması sart. bız 2 ay ımızı sırf mappıng e verdık sonuc devır cevırmeyen b20 de husran oldu. yanlız devır cevıren bır f20 de akıllara zarar oldu...

STP
10-08-2007, 02:39
yada b16 da :)

Oz`
10-08-2007, 06:43
aslında yanlış biliyorsunuz çap ve booylarını güzel ayarlayıp güzel bir mapping ile daha alt devir yada daha üst devir +10 hp~20 +40nm tork lara yakın güçler elde edile bilir

M3CSL
10-08-2007, 22:59
aslında yanlış biliyorsunuz çap ve booylarını güzel ayarlayıp güzel bir mapping ile daha alt devir yada daha üst devir +10 hp~20 +40nm tork lara yakın güçler elde edile bilir

bu konu hakkında bu görusu esasa alıorum;)

15 hp gibi kazancımız var ort dıyelım..
gunluk kullanımda sorun yada yakıtda cok artıs olurmu??

OmerRS
10-08-2007, 23:10
olur tabi. yani bence güzel bir emme manifoldu alsan daha rahat edersin. oldukça fazla yakacaktır normale göre.

M3CSL
10-08-2007, 23:21
ben almıcam ya o kadar deıl:) birine sormustum..

miniks
11-08-2007, 00:45
ewet throttle ın caplarını kuculterek ve boylarını uzatarak b20 de de guc almak mumkun. alanlarda var yurtdısında. yanlız kesınlıkle benzın ıstedgını soyleyebılırım.

VeNoM_35
12-08-2007, 23:37
ben almıcam ya o kadar deıl:) birine sormustum..

Ben tanıyormuyum:p:D

M3CSL
13-08-2007, 00:15
Ben tanıyormuyum:p:D
olabilir heryerden çıkabilir.. yakında sağlam planları var dıye duydum:D

miniks
13-08-2007, 08:31
bu arada ısteyen arkadas benımkını satabılırım.

M3CSL
13-08-2007, 17:54

sağolasın vazgeçtik gibi;)

VeNoM_35
13-08-2007, 18:39

Saolun ama Serkanın dediği gibi vazgeçtim, aslında şöyle bişey düşünüyordum ama bütçeme uygun değil şimdilik. Günlük kullanımda nasıl olduğu ve ayarlarındaki zorluğu merak ediyordum tahmin ettiğim gibi kolay olmadığını öğrenmiş oldum.
http://www.regal-shop.co.uk/acatalog/dbilas_throttlebody.JPG

gurcell
14-08-2007, 08:13
ITB 'nin %80 benzeri,fabrikasyon olarak Alfa Romeo 33'ün 1.7 16v Boxer makinelerinde kullanıldı. Benim de bu araçtan vardı. Kaburga şeklinde bir emme manifoldu vardı, ve manifoldun emme portlarına bağlandığı her ucunda birer gaz kelebeği bulunuyordu.Sistemin ilk üretilme amacı tüm silindirlerin eşit hava ve yakıt karışımı ile beslenmesi ve güç kazanılması ve bu kazançla beraber yakıt sarfiyatının az da olsa azaltılması ve emisyonların düşürülmesiydi. 33'ümde yaşadığım en büyük sorun bu tüm kelebeklerin kalibrasyonuydu. 90'lı yıllarda henüz dbw (drive by wire) üretilmediği için :) , gaz pedalından gelen bir tel, makaralı bir sistem ile tüm kelebeklere dağıtılıyordu. Bunları kalibre etmediğin zaman rölantide dengesizlik, yüksek devirde güçsüzlük gibi sorunlarla karşılaşıyorduk. Yaklaşık 1 gün aralıksız uğraşıp kelebeklerin kalibrasyonunu tamamlamıştık. Tabii ondan sonra da Bosch debimetre bizi çıldırtmıştı, o ayrı bir hikaye.

miniks
14-08-2007, 09:43
alfaların en buyuk arızası oan debımetre guncel otomobıllerınde hala daha sorun cıkarabılıyor.

throttle body nın en guzel kalıbrasyonu ıyı bır motorsıklet ustası tarafından yapılır. onlarda cıhazda bulunmaktadır. benım throttle ın kalıbrasyonunu kelebek zamnalarını Suleyman Memnun ayarladı. cok basarılı calısıodu.

gurcell
14-08-2007, 14:25
alfaların en buyuk arızası oan debımetre guncel otomobıllerınde hala daha sorun cıkarabılıyor.

throttle body nın en guzel kalıbrasyonu ıyı bır motorsıklet ustası tarafından yapılır. onlarda cıhazda bulunmaktadır. benım throttle ın kalıbrasyonunu kelebek zamnalarını Suleyman Memnun ayarladı. cok basarılı calısıodu.

Debimetrenin ve MAF 'ın olduğu her motor artık benim gözümde hayatına 1-0 yenik başlıyor. MAP'den güzel bir şey var mı yahu :)

Onuralp
14-08-2007, 15:05
Saolun ama Serkanın dediği gibi vazgeçtim, aslında şöyle bişey düşünüyordum ama bütçeme uygun değil şimdilik. Günlük kullanımda nasıl olduğu ve ayarlarındaki zorluğu merak ediyordum tahmin ettiğim gibi kolay olmadığını öğrenmiş oldum.
http://www.regal-shop.co.uk/acatalog/dbilas_throttlebody.JPG

Bende Dbilas var satılık... Eğer istersen PM at.

TT_BOY
14-08-2007, 17:07
106 gti için elinde olan varsa eğer arkadaşlar ben ilgilenebilirim..