PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaralamalı Trafik Kazası Mahkeme Sorunu

CasabLanca
05-05-2011, 01:36
Arkadaşlar geçtiğimiz sene 21 Haziran 2010 günü kuzenimin başından talihsiz bir olay geçti. Ankara Bahçelievler Buz Pateninin olduğu cadde üzerinde 15 yaşında talihsiz bir kardeşimizin kontrolsüz sırtı dönük şekilde orta refüşten caddeye koşarak çıkması üzerine kuzenim aracı ile kardeşimize çarptı. Allah kimseye yaşatmasın böylesine bir olayı. Bunun üzerine olay yeri inceleme suçu %75 yaralanan kardeşimize verdi. Olayın ertesi gün adliyede savcı nöbetçi mahkemeye sevk etti, nöbetçi mahkemede hakim denetimli serbestlik verdi. Kuzenim her akşam belirli saatlerde evine en yakın karakola gidip imza atıyordu daha sonra okulu nedeniyle Kırşehir'e aldırdı imza işlemini. Bu sırada hangi avukatla görüştüysek 3 ay içinde mahkeme tebliğinin geleceğini ilk mahkemede imzanın sona ereceğini söylediler. Fakat neredeyse 1 sene oldu ne bir tebliğ geldi ne mahkeme gözükmüyor. E-devlet sisteminden baktığımızda da kuzenimin adına herhangi bir dava veya mahkeme kaydı gözükmüyor.
Mahkemede karar ne çıkarsa çıksın biz razıyız fakat ortada mahkeme gözükmüyor büyük bir bilinmezlik var. Ayrıca kuzenimin bugün yarın okulu bitiyor imza nedeniyle gelemiyor Ankara'ya. Daha önce Allah kimsenin başına vermesin belki böyle birşeyle karşılaşan arkadaşlar olmuştur veya forum içerisinde hukuk ile yakından ilgilenenler var. Yardımcı olurlarsa şimdiden çok teşekkür ederim.

Meco
05-05-2011, 10:30
bu kadar zamandır mahkeme tebliğ gelmediyse dava açılmamış olması gerekiyor. ki zaten karşı tarafın size yapmış olduğu bir şikayet yoksa dava açılmamıştır diye tahmin ediyorum. adliye gidip bi sordurmanızda fayda var. yaralanan taraf %75 kusurlu ise ve savcı davayı açmamış bile olabilir. ben 2009 yılı ocak ayında birden fazla kişinin yaralandığı trafik kazasına karıştım %100 kusur bana verildi 3 ay içinde dava açıldı. o zaman bile savcı eğer karşı taraftaki şikayetçileri ikna edersen dava açmayız demişti. tabi ikna edemedik hala sürüyor. umarım sizin hiç açılmamıştır.

Sercan Keklik
05-05-2011, 10:38
mahkemem dvm edio google da msg gözüktügü ıcın sıldım :)

CasabLanca
05-05-2011, 13:46
Avukatımıza sorduğumuzda mahkemeden tebliğ bekliyoruz diyip duruyordu, imza işini sona erdirelim dediğimizde mahkemeyi bekleyelim dedi ama ne mahkeme ne de başka birşeyden ses yok
ayrıca çocuğun aileside şikayetçi oldu onu belirtmeyi unutmuşum

merve
05-05-2011, 13:54
demekki dava açılmamış. yakın zamanda benimde annemin başından geçti böyle bir olay. taraflar karşılıklı anlaşınca, dava açılmayıp mahkeme olmuyor bildiğim kadarıyla. adamlar şikayetçi olmuştu, bizden 10 000 lira istediler 6 000 de anlaştık, ödedik şikayetlerini geri aldılar. mahkeme vs olmadı. geçmiş olsun.

ahmet3425
05-05-2011, 14:08
valla benzer bi durum benimde basımdan gecti. 2009 yılının mayıs ayında (2 sene olmus) 4 kisinin yaralandıgı bir kazada %100 kusur bana verildi.

sonra adamlar sikayetci oldular. polisler teblig gelecek mahkemeye kesinlikle gidin dediler ama 2 senedir cıt cıkmadı ne bi gelen var ne giden ne arayan var ne soran...

SekoLive
05-05-2011, 14:10
yaw bu parayı neye göre istiyorlar?

ahmet3425
05-05-2011, 14:15
yaw bu parayı neye göre istiyorlar?

ben %100 sucluyum ya adamın avukatı diyorki 10000 lira tazminat davası acıcaz is goremez duruma dusurulduk kolumuz kırıldı bacagımız kırıldı vs.

kazanın durumuna gore tazminat arttırılabilir. sende seve seve anlasıp odemek zorunda kalıyorsun. yoksa hapis cezası gunlugu 28 tl den hesaplanıyor...

CasabLanca
05-05-2011, 14:23
valla benzer bi durum benimde basımdan gecti. 2009 yılının mayıs ayında (2 sene olmus) 4 kisinin yaralandıgı bir kazada %100 kusur bana verildi.

sonra adamlar sikayetci oldular. polisler teblig gelecek mahkemeye kesinlikle gidin dediler ama 2 senedir cıt cıkmadı ne bi gelen var ne giden ne arayan var ne soran...

adliyeye felan baktın mı birşeyler var mı? denetimli serbestlik mi verilmişti sana imza vs.?

dava düşse imza kendiliğinden kalkmaz mı?

ali_utku
05-05-2011, 14:27
avukatınız adliyeden takip etsin bence.çünkü bazen evrak gelmiyor.muhtara felan bırakılıyor ordan da kayboluyo felan.bunun ceremesini bu yılın ocak ayında çektik.adli para cezası çıkmış bize.fakat evrak elimize ulaşmayınca apar topar alıp götürdüler.parayı ödeyince serbest bıraktılar.

mutkala avukatınız adliyeden takip etsin.geçmiş olsun bu arada.

VoodooRush
05-05-2011, 14:27
2008'de kaza yapmıştım. Yaralanma yoktu kimse şikayetçi olmadı ama kamu davası açılmıştı. Ben olay kapandı sanıyordum, imza falan yok benim durumumda, 2010'da bir arkadaşıma tebliğ geldi tanıklık yapması için. Tabi ben o sırada adresimi falan değiştirdiğim için tebliğ bana ulaşmamış. Araştırdık dosyayı bulduk. Gittim ifade verdim 1 ay ceza çıktı. Sonra yine bir şey olmadı.

Özet: 2 sene sonra da olsa çıkabiliyor dava. İmza işini nasıl halledersiniz bilemiyorum.

ahmet3425
05-05-2011, 14:29
adliyeye felan baktın mı birşeyler var mı? denetimli serbestlik mi verilmişti sana imza vs.?

dava düşse imza kendiliğinden kalkmaz mı?

bana imza falan verilmedi. polise verdiğimiz ifadeden sonra polisler bana onlar sikayetci oldular sen olacakmısın dediler ben olmayacagım dedim.

onun dısında imza ile ilgili birsey soylenmedi ztn benim kazada ciddi bir yaralanma yoktu sok gecirdiler sadece...

0zan
05-05-2011, 18:10
Geçmiş olsun,
Dava açılacaktır savcının iş yükü dolayısıyla süreç uzamıştır,
Ya da TC kimlik numaranı yanlış girmişlerdir, ismin görünmüyordur, dava açılmadı olarak görünüyordur.
Görevli savcıyı bulup dosyana bakacaksın, başka hiçbir çıkar yol yok, avukatı bekleme işi gücü vardır gidip dosya bakamayabilir. Kendin hallet en fazla yarım gününü alır,

hakan308
05-05-2011, 18:25
Şikayet olmasada yaralanmalı trafik kazası tutanak tutulduğu kayıtlara geçtiği anda "Kamu Düzenine" ilişkindir.Dava öyle 1-2 yıldada düşmez.Avukatınız(!) sizi resmen sallıyor.Avukatınızı değiştiriniz.

Sercan Keklik
05-05-2011, 19:25

CasabLanca
05-05-2011, 20:02
Geçmiş olsun,
Dava açılacaktır savcının iş yükü dolayısıyla süreç uzamıştır,
Ya da TC kimlik numaranı yanlış girmişlerdir, ismin görünmüyordur, dava açılmadı olarak görünüyordur.
Görevli savcıyı bulup dosyana bakacaksın, başka hiçbir çıkar yol yok, avukatı bekleme işi gücü vardır gidip dosya bakamayabilir. Kendin hallet en fazla yarım gününü alır,

görevli savcı ankarada kuzenim kırşehirde malesef gidip kendi sorma şansı yok ailesinden birinin gidipte sorma şansı olamaz heralde?

Ome_RS
05-05-2011, 20:38
Benmde basıma geldi biraz daha basiti ama karsı taraf haksız oldugu için şikayetçi olmadılar kamu davasına girdiği için karakola gidip ifade verdik mahkemede olucakmıs ama bana henüz kagıdı gelmedi arkadasıma gitmiş ama sahit olarak sonuc bişi cıkacagını sanmıyorum biraz sorustrdum önemsiz formalite dediler..

merve
05-05-2011, 21:42
edit.........

emresener
05-05-2011, 21:48
2009 eylülde harbiye ordu evinin önünde yaya çarptım bende. yeşil yandığında hareket edip vurdum ve durdum. teyzenın kalcası kırıldı. 2010 yılının sonlarına doğru mahkeme tebliği geldi. hapis cezasını parasına cevirerek hallettik ama maddi manevi olarak 50.000tl tazminat istiolar hala devam ediyor mahkeme. çarptığım arac range olunca genç cocuk sömürelim dediler ugraşıoruz hala. kadın eski milletvekili eşi çıktı :D merdivenden düştüm dese bütün masraflarını TBMM karşılıo ama çıkarcı millet olunca ne koparırsak kar.

@ Konuya gelince Avukatınızla konuşun bi gidip baksın nedir ne deildir. Dosya işleri oldukça yavaş ilerliyor arada kaynıyor gidiyor. kontrol edin hiç yoktan yere dert vermesin basınıza.

Sercan Keklik
05-05-2011, 23:17

ghibli06
07-05-2011, 21:54
hastane kaydı, ifade s olduğu için dava açılmaması söz konusu değil, amme davası açılıyor en kötü...3 sene önce minasera nın kavşağında bir A3 kırımızı ışıkta geçip bana çarptı ve kontrolü kaybetti, tarlaya uçtu... şoför 71 yolcu 85 yaşındaydı ikisi de bayandı, emniyet kemerleri takılı değildi, ikisi de yaralandı... hastaneye kaldırdık hemen şükür kötü bir şey olmadı... Jandarma geldi suçun tamamını onlara verdi, hatta 3-4 tane araba durdu ve ifade verilmesini bekledi, benim lehime ifade vererek şahit yazdırdılar kendilerini...

ne mi oldu?? 3 ay sonra mahkeme celbi geldi hem amme hem de karşı taraf şikayetçi olmuş... 2 celse sürdü beraat ettim... devletin raporu %100 sen haklısın dese bile dava açılıyor...

CasabLanca
10-05-2011, 23:41
Güncel çekeyim..
Yeni bir avukat bulduk bugün vekaletname verdik, mahkeme adli raporu bekliyormuş gecikme onun içinmiş.

Frid
05-07-2011, 21:34
sonuç varmı

ömerin mahkeme düştü benimde şahit oldugum daha ilk duruşmadan kapandı gözükmüyor sistemde

CasabLanca
05-07-2011, 22:02
yok hacı bir gelişme hala adli tıp raporu bekleniyor, imza devam ediyor

most_evil
06-07-2011, 22:03
moralinizi bozmak gibi olucak ama kazadan dolayı değil ama ufak bi kavgadan dolayı karakolluk olmuştuk karakolda karşılıklı olarak şikayetçi olmadık ve ifade verip çıktık.daha sonra karşı taraf şikayetçi olmuş ve bize ne tebliğ nede başka bişey ulaşmadı.olaydan yaklaşık 5 sene sonra bi kimlik kontrolünde gözaltına alındım ve mesai saati bitiminde olduğu için nezarette sabahladım.ertesi gün 2bin küsür para cezası yatırarak çıkabildim ve şuan sicilimde bu olay darp ve firar olarak gözüküyor.sonradan bu şekilde tatsız bi durumla karşılaşmamak için özenli davranmanızı tavsiye ederim..geçmiş olsun

CasabLanca
07-07-2011, 00:23
o tarz birşey olamaz çünkü hergün karakolda imza atılıyor