PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hasarli arac deger kaybi ?

EMG
10-05-2011, 17:40
2008 model civic ile bir kaza gecirdim arac toplancak ve 3-4 parca degisen parca ve boyasi olmus olcak. Kazada %100 sucsuzum. Simdi haliyle aracimin ikinci el satisi zorlascak ve degeri duscek. Dava acip aracin kaybettigi degeri alabiliyormusuz diye duydum. Tecrubesi olan varmidir bu konuda

MuratB
10-05-2011, 17:45
geçmiş olsn kanka

Ferit
10-05-2011, 17:49
Aracınızda oluşacak değer kaybı için dava açıp talepte bulunabilirsiniz. Dava sonunda mahkeme büyük ihtimalle aracınıda oluşan değer kaybının tarafınıza ödenmesine hükmeder.
Tahmini olarak mahkemeniz iki yıl kadar sürer, mutlaka bir avukat gerekecektir. Başta mahkeme harcı, bilirkişi ücreti, avukatlık ücreti gibi bedelleri cebinizden harcarsınız ancak dava sonunda kazanırsanız değer kaybı bedeliyle birlikte geri alırsınız.
Burada önemli olan konu, karşı taraf tüm bunları alabileceğiniz biri mi? Yoksa adam asgari üzretle çalışan biridir, altındaki 2.000 TL'lik arabadan başka bir şey yoktur türündense hiç uğraşmayın.
Değer kaybı için açılmış ve kazanılmış yüzlerce dava var.

EMG
10-05-2011, 17:59
tesekkur ederim cevap icin. Perte cikma ihtimalide var bakalim yarin belli olcak muhtemelen.
geçmiş olsn kanka

saol biro

Can's
10-05-2011, 18:04
gecmıs olsun lo nesekı sana bısey olmamıs

TaGo
10-05-2011, 18:05
Bu arada 2000 senwesinde ufak bir kaza geçirmiştim bmw ile. İş büyüdü adamla mahkemelik olduk. Mahkemeyi kkazanana dek 2 defa bilirkişi parası ödedim, mahkeme masrafları vs. yaklaşık 1000tl tutmuştu, ancak mahkemeyi kazanınca hepsini geri aldım birde üzerinde 1250 tl para aldım.

yiğit205
10-05-2011, 18:07
oncelıkle gecmıs olsun aranızda anlasabılıyorsanız anlasmakta fayda var hem uzun zaman beklemezsınız hemde garantı olur odeme.yoksa asgarı ucretlı ıse maasından bellı bır oran kesılır kı o da yıne taksıtler halında olur..

onn_dear
10-05-2011, 19:40
adamdan talep etseniz öncelikle, bir arkadaşımın 207 pug una vtec2 çarptı adam alkollüydü, başkasını kaza yapmış göstermemiz kaydıyla 4000 TL ödedi bize nakit.

Ahmet_28
10-05-2011, 19:49
emre geçmiş olsun kardeşim.pert olursa senin açından daha iyi olur mahkemelerle uğraşmamış olursun senelerce.

Boost Up
10-05-2011, 19:49
gecü cok cok gecmıs olsun ya

SekoLive
10-05-2011, 19:51
emre çok geçmş olsn sana bişey olmaması sevindirici
adamla anlaşma imkanın yada arabayı pert etme olayın varsa bunları yap araya mahkeme sokarsan iş uzarda uzar gider gelirsin çözülürmü orasıda bence mechul başına gelenler daha iyi bilirler.

EMG
10-05-2011, 21:07
tesekkurler beyler. Tabiki pert olmasindan yanayim ama olmazsa artik anlasmaya caliscaz lavukla.

sinan-s
10-05-2011, 21:19
Büyük geçmiş olsun..

Yogi
10-05-2011, 21:27
geçmiş olsun emre corsa duruyomu?

senna
10-05-2011, 21:32
fotoyu gördümde yanlış anlama o araba pert olmaz bence:)

geçmiş olsun

TarikS
10-05-2011, 21:32
geçmiş olsun emre corsa duruyomu?

duruyor Arda :)

Yogi
10-05-2011, 21:43
durmuyo olsaydı coillere sarabilirdim:D

Yiğit Ş.
10-05-2011, 21:58
geçmiş olsn moruk.

gökberk
10-05-2011, 22:20
Geçmiş olsun Emre...
Umarım bir şekilde halledebilirsin...

levent
10-05-2011, 22:35
geçmiş olsun emre, semih abinin dediği gibi pert olmaz bence de.

EMG
11-05-2011, 00:19
tesekkur etttim herkese
fotoyu gördümde yanlış anlama o araba pert olmaz bence:)
geçmiş olsun

valla semih o fotoya bakinca ben bile cok bisey yok la diyorum ama canlida farkli biraz. Kabaca degisicek parca listesi yaziym
on tampon
farlar
on 2 jant ve lastk
sag sol camurluk
sol on arka kapilar
+ sol arka camurluk ve sag on kapi boyancak. 15 bin lira parca fiyati cikmis gozukmeyenler haric..

Dou
11-05-2011, 00:23
geçmiş olsun emre

vuranı dövemedinmi az daha sola doğru vuraydın da uğraştırmayaydın bizi diye

TarikS
11-05-2011, 00:24
geçmiş olsun emre

aslinda adam sagdan vurunca sola bariyere sert kirip sonra gidip vurana tekrar bi vurmak lazim :D

boyle yarim kalinca igrenc durum oluyo tam perte ciksin bari

senna
11-05-2011, 00:46
tesekkur etttim herkese

valla semih o fotoya bakinca ben bile cok bisey yok la diyorum ama canlida farkli biraz. Kabaca degisicek parca listesi yaziym
on tampon
farlar
on 2 jant ve lastk
sag sol camurluk
sol on arka kapilar
+ sol arka camurluk ve sag on kapi boyancak. 15 bin lira parca fiyati cikmis gozukmeyenler haric..

tabi canım pratikte çok daha fazlası çıkar özellikle yetkili serviste:)

boşver bence boyanmış boyanmamış ne farkeder sana birşey olmamış önemli olan bu

KSE71
11-05-2011, 00:58
Geçmiş olsun emre abi

EMG
11-05-2011, 07:32
geçmiş olsun emre

indim arabadan ustune kosuyodum arkadaslar tuttu hakliyken haksiz olmayalim diye. O aksamda aziz ustanin telini almak icin aramistm seni suratina kapatr gbi oldum la kusurabakma :D

tabi canım pratikte çok daha fazlası çıkar özellikle yetkili serviste:)

boşver bence boyanmış boyanmamış ne farkeder sana birşey olmamış önemli olan bu
oylede semih adam gazlarken girmesi kesinlkle imkansz olan bi makasa girmeye calisti citroen berlingo ile max 2 metrelik araya girmeye calisti keko. O beni magdur ediyorsa ben onu neden etmiym :)

senna
11-05-2011, 07:35
indim arabadan ustune kosuyodum arkadaslar tuttu hakliyken haksiz olmayalim diye. O aksamda aziz ustanin telini almak icin aramistm seni suratina kapatr gbi oldum la kusurabakma :D

oylede semih adam gazlarken girmesi kesinlkle imkansz olan bi makasa girmeye calisti citroen berlingo ile max 2 metrelik araya girmeye calisti keko. O beni magdur ediyorsa ben onu neden etmiym :)

farklı şekilde mağdur edicektin onu ama işte forumda yazamıyorum:) madem böyle bir durum var keşke farklı şekilde birşeyler yapsaydın

KA®ANLIK
11-05-2011, 08:52
geçmiş olsun emrecan.

BosphorusBoys
06-11-2013, 11:44
ARTIK ÖYLE 2 YIL GİBİ FLN SÜRMÜYOR.
değer kaybını kazanabiliyorsunuz.
avukatla görüşün yardımcı olacaktır.
bütün hepsini avukat masraflarıda dahil karşı taraftan alabilirsiniz.

therev
06-11-2013, 14:34
hortingen strayse olmus da bu

Seven7
06-11-2013, 14:54
ARTIK ÖYLE 2 YIL GİBİ FLN SÜRMÜYOR.
değer kaybını kazanabiliyorsunuz.
avukatla görüşün yardımcı olacaktır.
bütün hepsini avukat masraflarıda dahil karşı taraftan alabilirsiniz.

Peki aklıma gelmişken sorayım, değer kaybını neye göre belirliyorlar tam olarak?

yusufvozkan
06-11-2013, 15:01
adamdan talep etseniz öncelikle, bir arkadaşımın 207 pug una vtec2 çarptı adam alkollüydü, başkasını kaza yapmış göstermemiz kaydıyla 4000 TL ödedi bize nakit.

kim kimi kandırmış oldu ?

Ranthor
06-11-2013, 15:03
adamin trafik sigortasi ya da kaskosu odemiyor mu bu deger kaybini,
misal gidip birine tosladin, adam arabamin degeri dustu diyip sana dava actiginda odemek zorunda misin

Chn53
06-11-2013, 15:09
bilgim yok ama kaskonun ödiyeceğini sanmıyorum , şahıs öder

Leader01
07-11-2013, 11:10
adamin trafik sigortasi ya da kaskosu odemiyor mu bu deger kaybini,
misal gidip birine tosladin, adam arabamin degeri dustu diyip sana dava actiginda odemek zorunda misin

Bildiğim kadarıyla değer kaybını karşı araç sahibi cebinden ödüyor, kasko ve trafik poliçeleri maddi hasara karşı teminat veriyor,

Leader01
07-11-2013, 11:13
Değer kaybının tespiti için bilirkişi tayin ediliyor, 4-5 parça boyanacaksa nereden baksan %30 civarı değer kaybı çıkabilir araba 30.000 TL olsa 9.000 TL değer kaybı çıkar bu da iyi bi miktar bence, 2012 yılında 2012 model bir aracın 1 veya 2 parçası boyanacaktı adam %100 haklıydı değer kaybı için bilirkişi yaptırdı 2 parçaya bile %20 gibi bir değer kaybı çıkarmıştı bilirkişi, boyanacak parçalarda arka kapı ile çamurluk diye hatırlıyorum kaput tavan falan da değildi.

BosphorusBoys
07-11-2013, 13:58
Şimdi detaylı bir şekilde bilgilendirme yapacağım ;
artık mahkemeyede gerek kalmıyor. sigorta şirketi tarafından ödeme yapılabiliyor. % 75 kusurlu bile olsanız değer kaybını alabiliyorsunuz.
ama sınır ( 3 yaş ) 3 yaş üstü araçlar için mahkeme yolu açık..

BosphorusBoys
07-11-2013, 14:09
Şimdi detaylı bir şekilde bilgilendirme yapacağım ;
artık mahkemeyede gerek kalmıyor. sigorta şirketi tarafından ödeme yapılabiliyor. % 75 kusurlu bile olsanız değer kaybını alabiliyorsunuz.
ama sınır ( 3 yaş ) 3 yaş üstü araçlar için mahkeme yolu açık..

BUGUN ESKPER DEĞER KAYBI İLE İLGİLİ VERDİ BENDE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

Değer kaybı nedir?

Değer kaybı, aracınızın trafik kazası sonrası ikinci el piyasasında kaybettiği maddi kaybı ifade eder. Burada önemli olan husus ise, kaza kusur tespitindeki kusur oranınızdır. Kısa bir örnek vereyim, bir kaza yaptınız diyelim, eksperden değer kaybı raporu aldınız, eksper aracınızda bahsi geçen kaza sonrası değer kaybının 4.000,00 TL olduğuna dair bir rapor verdi. Eğer;

Kusur oranınız = 0 ise, talep edebileceğiniz değer kaybı = 4.000,00 TL
Kusur oranınız = 25 ise, talep edebileceğiniz değer kaybı = 3.000,00 TL
Kusur oranınız = 50 ise, talep edebileceğiniz değer kaybı = 2.000,00 TL
Kusur oranınız = 75 ise, talep edebileceğiniz değer kaybı = 1.000,00 TL
Kusur oranınız = 100 ise, talep edebileceğiniz değer kaybı = 0

Değer Kaybını kim ödeyecek, Vatandaş mı Sigortacı mı?

Yargıtay içtihat kararlarına göre değer kaybı Trafik Sigortası kapsamında ödenmek zorundadır. Yani, aracınızda oluşan değer kaybını, aracınızda değer kaybına neden olan kişinin trafik sigortasından talep edeceksiniz. Birçok örnek Yargıtay ve Sigorta Tahkim Komisyonu kararı bulunmaktadır. (Bkz: Yargıtay 11. Hukuk Dairesinin 08.03.1999 tarih 1998/10095 E ve 1999/1870 K sayılı karar)

Değer Kaybı raporunu kimden ve nasıl talep edeceksiniz?

Hazine Müsteşarlığının ilgili duyurularına istinaden, Sigorta Eksperleri değer kaybı raporu tanzim edebilmektedir. Öncelikle değer kaybı raporu düzenleyebilecek bir eksperle anlaşarak, ilgili kazaya ilişkin tüm evrak ve fotoğrafları ekspere vereceksiniz. Eksperden değer kaybı raporu istediğinize dair yazılı bir evrak imzalayacaksınız. Eksper gerekli araştırmaları yaptıktan sonra ücret makbuzunu tarafınıza kesecek ve raporu tarafınıza teslim edecek.

Değer kaybı raporu ekspertiz ücreti hakkında;

Değer kaybı raporu ekspertiz ücretini, raporu yazacak olan eksperle anlaşacaksınız. İlgili sigorta şirketinden değer kaybı tazminatı talep edeceğiniz dilekçenizde, ekspertiz ücretini de talep etmeyi unutmayınız. Türk Ticaret Kanunu 1426ıncı madde;

TTK MADDE 1426- (1) Sigortacı, sigorta ettiren, sigortalı ve lehtar tarafından, rizikonun, tazminatın veya bedel ödeme borcunun kapsamının belirlenmesi amacıyla yapılan makul giderleri, bunlar faydasız kalmış olsalar bile, ödemek zorundadır.

Değer Kaybı raporumu aldım, şimdi ne yapmalıyım?

Sigorta şirketine değer kaybı ve eksper ücretini talep ettiğinize dair bir dilekçe yazacaksınız. Banka bilgilerinizi eklemeyi unutmayınız. Ekine de eksper raporunu ve ekspertiz ücret makbuz ya da faturasını ekleyerek ilgili sigorta şirketine göndereceksiniz. İadeli taahhütlü posta gönderimini tercih etmeniz, ileride yaşanabilecek olan "rapor elimize ulaşmadı, görmedik, etmedik" gibi sorunları ortadan kaldıracaktır. Gönderi belgesini saklamayı unutmayınız.

Sigorta şirketi tazminat ödemesini reddediyor, ne yapmam gerek?

İadeli taahhütlü posta gönderim belgesi ile direkt Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilirsiniz. (Sigorta Tahkim Komisyonu - Ana Sayfa (http://www.sigortatahkim.org)) Tahkim Komsiyonuna başvuru hem maddi hem de zaman bakımından çok ekonomiktir. 35 liraya başvuru yapabilirsiniz, uyuşmazlık konusu ise ortalama 1-2 ayda çözümlenmektedir.