PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rüzgar tüneli hakkında bilinmeyenler

EvO 86
15-05-2011, 01:39
Son zamanlarda santimetreler için argolar uçuşmaya başlayınca bu "tünel" olayını daha detaylı araştırayım dedim. Herkes aracın arkasındaki rüzgar tünelini biliyor ama öndekine etkisi veya yan taraftaki hava tüneli konusunda çok bilgi yok. Belki bazıları için sırdı ama kavgaları bir "cm" de azaltırsa benim için kafi :D

Önce linkleri paylaşayım, hepsi ingilizce maalesef, sonra da konuyla alakalı pasajları, en son da hepsinin özetini Türkçe olarak koyarım :D üşendiğim için hepsini çevirmiyorum ama istek ve vakit olursa tek tek pasajları da çeviririm :) Bır de özet geç "kardeşim" diyenler için ikinci postta videolar var, doğrudan sondaki Türkçe kısım ile beraber videoları izleyebilirler. edit: Videolar bu postun sonuna ekledim çünkü ikinci postu ben alamadım :D

Drafting (aerodynamics) - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Drafting_%28aerodynamics%29#Stock_car_racing)

On the faster speedways and superspeedways used by NASCAR, ARCA, and at one time the IROC series, two or more vehicles can race faster when lined up front-to-rear than a single car can race alone. The low-pressure wake behind a group's leading car reduces the aerodynamic resistance on the front of the trailing car, allowing the second car to pull closer. As the second car nears the first, it pushes high-pressure air forward so less fast-moving air hits the lead car's spoiler. The result is less drag for both cars, allowing faster speeds.

Handling in corners is affected by balance changes caused by the draft: The leading car has normal front downforce but less rear downforce. The trailing car has less front downforce but normal rear downforce. A car with drafting partners both ahead and behind will lose downforce at both ends.

NASCAR - CUP: Atlanta Is Side Drafting Heaven (http://nascar.speedtv.com/article/cup-atlanta-is-side-drafting-heaven)

Just what is side drafting? Tony Stewart, who declines to make any predictions about how the Sprint Cup competition will be affected by a return to blade spoilers, has a good explanation for the way a trailing driver tries to disturb the aerodynamics of a driver up ahead in order to get past.

“When you see geese flying in the winter in a V-formation,” said Stewart, “That’s what side-drafting is. When you’re off by 45 degrees (and trailing), the guy in front is pulling you faster and he’s going slower. The tricky part is at some point it starts working the other way around. You have to know when to get on him and when to get off him.”

Side drafting is part art form and part sheer aggression. It arrived in the 1990’s when cars became so aero dependent and drivers had to either embrace close quarters racing on the intermediate speedways and superspeedways – or risk losing to Dale Earnhardt Sr. “It all started with him,” said Hornaday Jr. “That’s where it began.”

The best method is to pull alongside a rival’s rear quarterpanel on the outside, where there’s more room for the trailing driver to change his line, i.e. decide when to get close and when to pull off. “When you’re side-by-side you’re both blocking the air and it gives a better chance for the guys behind you,” said Hornaday Jr. “When you’re just to the (rear) quarter panel, it’s easier to get to some clean air and move on.”

Even with the rear wings, which are more efficient when it comes to using the air than a blade spoiler, side-drafting has become a standard practice. It’s one of the first things any rookie driver has to study, said Max Papis, who is entering his second year of driving Toyotas for Germain Racing in both the Sprint Cup and Camping World Truck Series.

The aerodynamic wake of the trailing car, said Papis, is the key to getting an opponent’s vehicle out of kilter. Papis believes the spoiler on the trucks creates more side-drafting than the rear wing on the Sprint Cup cars. “You can really do more in a truck,” said Papis. “The good guys like Hornaday will come in on your right rear and then move out and make you loose in the corner. These are all the tricks young guys like me don’t know yet.”

“When somebody takes the air off you here, they’re meaning to do it,” said Hornaday, who wryly added that he hoped Papis has learned something from him in the truck series.

Side-drafting has to be applied sparingly at a track like AMS, where the sweeping corners help produce some of the fastest speeds in NASCAR due to the 1.54-mile track’s configuration and the lack of restrictor plates. The object may be to slow an opponent by loosening up the handling in the back, but that’s easier for some drivers to control than others.

Whether getting side drafted results in a position lost or a trip into the wall “depends on the driver,” said Hornaday.

Sprint Cup driver Clint Bowyer said spinning and hitting the wall is all part of the game with side drafting. He’s looking forward to the return of the blade spoiler in the Sprint Cup.

Özetlersek

Öncelikle arkadan takip eden mevzusuna gelelim. Yukarıda verilen makaleler de ve aşağıda verilen videolarda görüleceği şekilde öndeki aracı yakından takip etmek iki aracında maksimum hızını arttırıyor. Diyebilirsiniz ki öndeki araç rüzgarı deliyor arkadaki delmiyor diye ancak ikisinin maksimum hızı aynı olur demiyorum. Öndeki araç için ön taraftaki rüzgar değişmese de arka taraftaki türbülans ortadan kalkıyor. Bir nevi tek vücut gibi davranıyorlar. Arkadaki ise önden rüzgara direnmese bile (normale göre) arka tarafında normal türbülans devam ediyor. Başka bir deyişle öndeki aracın önü arkasındaki aracın arkasında "downforce" oluşuyor. Araya 3. bir araç girerse hepsi daha da hızlanıyor ama ortadaki "downforce" olayından mağruz kalıyor. Zaten sadece NASCAR yarışlarında bu kadar kullanılmasının sebebi bu, genel olarak uzun ve düz yarışlar olduğu için yere basmadan çok maksimum hız önem kazanıyor. Zamanında ciddi ciddi takım arkadaşı öndekini fiziksel olarak ittirerek yarışıyorlarmış (tabi en ufak hesap hatası çok büyük kaza). Basit bir tampondan ittirme bile öndekine tur başına 2-3 saniye zaman kazandırmış. Son zamanlarda konu olan type r ların kutu gibi tasarıma sahip olduğunu düşünürsek onlarda etkili olabileceğini düşünüyorum. TypeR ların CFD analizlerini bulamadım (çok da aramadım gerçi :D ) ama bulan varsa koyarsa belli olur.

Gelelim yan "tünele". Yukarıdaki ikinci makale zaten bunun üzerine. Olay aslında otobüsleri sollarken (özellikle hafif bir araçla) olan şey. Özellike fark etmişsinizdir, otobüsün şöför hizasına gelirken aracınız bir anda sola çeker. Bunun nedeni otobüsün şeklinin kutu kutu pense olmasından dolayı havayı fazla fazla yarmasıdır. Siz bu türbülansdan çıkarken, 45 dereceye yakın (referans olsun diye aslında o kadar geniş değil) olmasından dolayı sollayan aracın önce sol tarafı normal hava ile temas ediyor.

Bu pratik bilgiden sonra olayın özetine gelelim. Aşağı yukarı ön çamurluk hizasına kadar bir nevi tünel etkisi oluşuyor. Ancak bu noktadan sonra etki kayboluyor. Zaten öne çıkarsanız öbür araç sizin tünelinize girmiş olur. Zaten makalede de bu yan tünele giriş çıkışın çok önemli olduğu söyleniyor. Öte yandan bu tek taraflı hava akışının bozulması da iki araç için tehlikeli, özellikle öndekinin arka tarafındaki hava akışı bozulacağı için virajlarda kötü sonuçlar olabiliyor. Aşağıdaki videoda görülebilir, hiç dokunmadan öndekine spin attırıyor. Yine aynı makalede öndekinin, arkadakinin insafına kaldığını söylüyor. Tabi bunlar düz rollinglerde çok önemli değil.

Bana göre rolling sonucunu etkilemez, yani boy atacak araç zaten atacaktır. En büyük etki geride kalan aracın boy yemesini önlemek. Zaten koparsa kopar ama uzun da 1-2 boy fark yiyorsa çamurluğa yapışıp kalabilir.

Arkadaki araç mevzusu ise bu kadar net değil ama yine typeR gibi kutu gibi araçlarda yarım-1 boy fark ettirebilir diye düşünüyorum, yalnız çoook uzunda. Alttaki link de belirtilen (NASCAR için gibi duruyor) dipdibe giden iki aracın tek başına gidene göre son hızları 8 km/s kadar fark ediyormuş. NASCAR da konuşulan süratlerin 300 ötesi olduğunu var sayarsak normal araçlardaki etkisi daha az olacaktır.

HowStuffWorks "Stock Car Drafting" (http://auto.howstuffworks.com/auto-racing/nascar/nascar-basics/stock-car-racing-techniques1.htm)

Görseller

Pilotajın neredeyse tamamının rüzgar tünelini kullanabilmeden geldiği NASCAR dan görüntüler:

YouTube - The Story of Drafting (http://www.youtube.com/watch?v=YAr4LW4fnbs&NR=1)
Öncelikle kısa bir belgesel, 40. saniyede dipdibe giden iki araç tek başlarına giden araçların yanından geçip gidiyor.

YAr4LW4fnbs

YouTube - Nascar "Drafting" (http://www.youtube.com/watch?v=Gj0mBGYcjdM)
NASCAR.com kaynaklı sanal anlatım, arkadan gelen aracın etkisiyle ilgili:

Gj0mBGYcjdM

YouTube - Drafting success for NASCAR (http://www.youtube.com/watch?v=z-IlgOx6MoQ)
NASCAR tv nin yeni hizmeti, canlı yayında görsel olarak (tabi basite indirgenmiş) CFD analizi yapıyorlar, bunu görünce aslında NASCAR ın olayının dön babam dön değil de tamamen bu tünel stratejileri üzerine kurulduğunu anladım :D

z-IlgOx6MoQ

YouTube - Todd Bodine Spin Side Draft Kyle Busch NCTS Ford Tough 225 Sparta Kentucky 2010.mpg (http://www.youtube.com/watch?v=4ctBj_apAKo)
Gelelim bu yan tünel olayına. Yukarıdaki makalede de bahsedildiği gibi kullananın insafına kalmış bir durum oluyor NASCAR'da. Tabiki normal araçlarda bu kadar büyük bir etkisi olmayacaktır ama etkisiz değil.

4ctBj_apAKo

ProdriveSTI
16-05-2011, 23:30
Bakınız Formula 1 :)

_SeLim_07_
16-05-2011, 23:46
Bakınız Nascar ;)

M///maniac
17-05-2011, 00:18
bakınız clio okan:D:D:D

EvO 86
17-05-2011, 03:24
ikinci postu kaçırınca görselleri sona ekledim :D güncel olsun :D

Emir_b16a
17-05-2011, 04:02
go cartta bile farkettiriyo tünel özellikle yanda değil arkadaysa araç ciddi hızlanıyo

levent
17-05-2011, 05:09
go cartta bile farkettiriyo tünel özellikle yanda değil arkadaysa araç ciddi hızlanıyo

gokartçılar nası ortaya çıkıyo :) ben otobanda çok faydasını görüyorum bazen :)

Low-Rider
17-05-2011, 07:53
Teşekkürler.

Rolling yüzünden şuursuzca kavga eden adamlar , bu yazıyıda kendine yorar yine haklı çıkar

Yogi
17-05-2011, 08:21
çok güzel bir yazı bende nascarı dön babam dön sanıyodum meğerse öyle deilmiş

Jehuty
17-05-2011, 08:27
Eline sağlık çok güzel bilgiler paylaştığın için teşekkürler ..

Ek.Civic_Spoon
17-05-2011, 08:54
eline sağlık çok güzel bilgiler teşekkürler paylaşım için ..

hasan çağri
17-05-2011, 09:08
Drafting kişisel performansa dayalı (Bknz Ironman yarışları, Triatlon, Duatlon) sporlarda kesinlikle yasaktır arkadakine performans avantajı ve öndekine dezavajından dolayı.

Büyük etkisi olan bir durum...

cery
17-05-2011, 11:50
tünel tartışması yapan arkadaşlar için iyi bi açıklama. teşekkür ederim

fsunnetci
17-05-2011, 14:13
Need for Speed Bilgisayar oynunda rakip aracın arkasından takip ettiğinde ekstra puan ve Nos veriyordu hatırlarsanız ve o iki araç diğerlerinden daha hızlı gidiyordu:rolleyes:

_FrKn_
17-05-2011, 14:38
demekki neymiş tünel falan hikaye :D bilgi için teşekkürler.
kuşlar bile tünel yapıyormuş ta haberimiz yok.

XSi
17-05-2011, 15:13
moto kuryelerde tem de kamyon - otobüs arkasından giderler bazen..

yakıt ekonomisi hesabı :p

GokhanRS
17-05-2011, 15:32
rüzgarı tüneli rolde abartılacak bi etkisi olduğunu ben gene sanmıyorum da boğaza tünel yapılsa güzel olacak :)

EvO 86
17-05-2011, 17:47
Teşekkürler.

Rolling yüzünden şuursuzca kavga eden adamlar , bu yazıyıda kendine yorar yine haklı çıkar

Dediğin doğru maalesef

ygtrn
17-05-2011, 19:39
bakınız clio okan:D:D:D

ahuahuahuahuahuah :D

ClioSportAge
18-05-2011, 01:32
Tünel bence geçilen kişinin bahesi, yapınca bişey olduğunu zanneden kişinin de biraz .... :O) devamına siz bişi oturtun işte

apsimaty
18-05-2011, 18:37
Büyük araçların tüneline girdiğimde yol bilgisayarımda kıpraşmalar oluyor. Anlık yakıt 0.1 veya 0.2 litre düşüyor.

ClioSportAge
18-05-2011, 19:34
Büyük araçların tüneline girdiğimde yol bilgisayarımda kıpraşmalar oluyor. Anlık yakıt 0.1 veya 0.2 litre düşüyor.
discovery mythbusters da denendi en az yakıt aracın 1 metre arkasından gidersen oluyor. 50 metre arkasına kadar yakıtta muazzam değerler düşme yaşanıyor

redlinemst
20-05-2011, 09:37
Bilgiler için teşekkürler.

Geçen otobanda twingoyla masterın arkasından gidiyoruz,arkadaş sol şeride bi geçti araba yalpaladı :D gerçekten bilinmesi gereken bilgiler.

saqwert
20-05-2011, 21:16
bende motorsikletle rüzgarlı havada kamyonların arkasına saklanırım hep :)

onursoytam
25-05-2011, 08:06
bu kadar açıklayıcı olmayın :) typercılar bol bol şerit değiştircek işimiz var :)

EM-RE
25-05-2011, 11:04
Bu konuyu açtınız açalı köprü yolunda hızlı giden otobüslerin arkasında geziyorum ekonomi yapıcaz diye :D

brave
25-05-2011, 11:17
eline sağlık çok güze bir araştırma olmuş :)

gazi
26-05-2011, 14:15
bu faydalı bilgiler için çok teşekkürler arkadaşım. bugün birşey daha öğrendik. :) allah razı olsun... nascardaki 2 aracın dipdibe giderken tek giden araçları geçmesi müthiş bir görüntü. :icon_tup:

mur_84
26-05-2011, 14:25
bu tünel muhbbeti yüzünden doğru dürüst deneme yapamıyorduk.. :D:D:D

KMR2-GT
26-05-2011, 14:44
benım anlamadıgım arkadan gelenın ondekının ruzgarını tuttugunu soluyorlar varmı bı mantıgı.bana mantıksız geliyor

MKT
27-05-2011, 00:26
benım anlamadıgım arkadan gelenın ondekının ruzgarını tuttugunu soluyorlar varmı bı mantıgı.bana mantıksız geliyor

bunu sen söyleme bari kamerr.

KoNCa
27-05-2011, 01:38
Ben uzun yola giderken hep kamil koç, nilüfer, pamukkale, metro gibi wireless hizmeti veren otobüslerin 2 metre gerisinden takip ediyorum. Yol bilgisayarımda neredeyse 1lt/100km (90-100 km sabit hızda) düşüş oluyor, ayrıca yolculuk esnasında aracımdakilerin de canı sıkılmıyor, wirelesslı cep telefonu ve notebook, netbook tarzında teknolojilere sahip arkadaşlarım internete giripü seyahat boyunca pilleri yettiğince internette dolaşarak can sıkıntılarını atıyor :)

cemsultan
27-05-2011, 01:43
Demek ki neymiş, NASCAR kuru gürültü değilmiş.

aligoldenstone
27-05-2011, 16:24
Mesele .... Mesele iyi bir tünel bulmak Yeğen.. :)

Murat Özcan
15-07-2011, 23:08
rollingte etkisi büyüktür bende :D

Semii
18-07-2011, 17:08
Ben uzun yola giderken hep kamil koç, nilüfer, pamukkale, metro gibi wireless hizmeti veren otobüslerin 2 metre gerisinden takip ediyorum. Yol bilgisayarımda neredeyse 1lt/100km (90-100 km sabit hızda) düşüş oluyor, ayrıca yolculuk esnasında aracımdakilerin de canı sıkılmıyor, wirelesslı cep telefonu ve notebook, netbook tarzında teknolojilere sahip arkadaşlarım internete giripü seyahat boyunca pilleri yettiğince internette dolaşarak can sıkıntılarını atıyor :)

Kemal bune fantazi be olm :)

tlhboom
26-10-2011, 09:59
yani önününüze bi veyron alırsanız sizi kimse tutamaz. Bu araçların saniyede emdiği hava insanların 3 günde solduğu havayla eşit olduğunu biliyormusunuz :)

ersin899oo
26-10-2011, 13:58
Bu konu hakkinda hic bilgim yoktu tesekkürler güzel paylasimin icin. Bize pek etkisinin olucagini düsünmüyorum ama bilinmesi iyi birsey :D ama Yan tünel olayi ve yakin mesafe arka tünel olayi tehlikeli ..

Yogi
26-10-2011, 14:27
rüzgar tüneli denililnce artık aklıma bu resim gelicek:D
http://i.imgur.com/aIjik.jpg

PULAT
27-10-2011, 20:54
Paylaşım için tşk ufak ufak uyanıyorum şimdi ardıma düşen arabaların nasıl geçtiğim zaman tutunabildiğini :D

yoshimura
24-01-2012, 17:44
Faydalı bilgi için teşekkürler..

Dookan
24-01-2012, 18:25
ne tüneller yaptım bi halta yaramadı..ne tüneller yaptılar attıgım farkı kapatamadı :D

bilgi için çok tşşkrler nascar olayını yenı duydum agzım acık okudum..bundan sonra yarışlarda bizde dokundurarak gideces :D:D

fatihcakin
24-01-2012, 20:26
Nascarın herhalde varoluş sebeblerınden birisidir bu tünel yani orda dön babam dön :D dediğiniz gibi değil işte cok büyük kumpaslar dönüyor o yarışta :D

izo
24-01-2012, 20:37
donuste ondekine faydası varmıs demis ben oyle anladım, duz yolda roll yaparken yine ruzgar tuneli arkadakine daha faydalı bence...

63owen63
24-01-2012, 23:11
yazı müthiş, ingilizce dökümanlarda cok acıklayıcı, görseller falan .. bomba konu olmuş.Tebrik ederim

SEÇKİN172
26-01-2012, 02:36
eger bir araca gider araç tünel yapıosa zaten o araç ondan daha güçlü aşikardır tünelden çıkıp yanına geldigin tekrar bi düşüş geride kalma yaşayacaktır taki 2 aracın arasın arasıda 20 30 50 hp olmadıgı sürece tünelin bir çok çeşitleri vardır rollde bence gereksiz gibişe aracının gücünü bu sekilde anlayamassın çamurda biyere kadar kardeşim hahaa :)

mechanic
26-01-2012, 12:04
tünel yapanı sevmem. yarıştan önce de konuşurum arkama girme diye.
nedeni çok basit;
vites kaçırırsam ikimizi birden öldürecek muhtemelen....
ayrıca geçemediğin arabanın k**çında ne işin var ne manası var anlamış değilim...

konuyu da unutmuştum rüzgar tüneli diyince tr da rüzgar tüneli mi var diye heyecanlandım bir an

CRUEL
26-01-2012, 12:54
tünel yapanı sevmem. yarıştan önce de konuşurum arkama girme diye.
nedeni çok basit;
vites kaçırırsam ikimizi birden öldürecek muhtemelen....
ayrıca geçemediğin arabanın k**çında ne işin var ne manası var anlamış değilim...

konuyu da unutmuştum rüzgar tüneli diyince tr da rüzgar tüneli mi var diye heyecanlandım bir an

kesinlikle.. bunu dicekdim ağzımdan almışınız.daha önüne tam geçmeden tamponu yalayarak bide arkaya girmiyorlarmı..ha vurdu vurucak korkusu.. yol bitiyo fren yapamıyorum kıçımdaki yapışcak die vs.. bilmeyenlerde bu yazı sonrasnda öğrenmiştir artık :D yapmayıda yapanıda sevmem:D

KMR2-GT
26-01-2012, 13:10
yarışta herşey mübahtır yaparım affetmem:D ama tehlıkeye sokmam dıbınden gıtmem ayrı mesele

SEÇKİN172
27-01-2012, 17:52
yarışta herşey mübahtır yaparım affetmem:D ama tehlıkeye sokmam dıbınden gıtmem ayrı mesele

profluk ayrı bişe tabi :):icon_tup:

coder
09-02-2012, 22:16
Discovery'de mit bastırs vardı onlar denemişti benzini kullanımını rüzgar tüneli sayesinde %90'a kadar indirmişlerdi :D

juds2k
28-05-2012, 12:27
Tesekkrler bugunlerde kafa yordugum dusundugum bi konuydu guzel bilgilrr icin tekrar tesekkurler :)

luca55
28-05-2012, 12:40
emeğinize sağlık okadar uğraşıp araştırmıssınız,faydalı bılgıler teşekkürler.

mechanic
28-05-2012, 16:59
Discovery'de mit bastırs vardı onlar denemişti benzini kullanımını rüzgar tüneli sayesinde %90'a kadar indirmişlerdi :D

demek ki rollingde benzinden tasarruf yapıyorlarmış :D

batucan
28-05-2012, 17:15
On tarafa bir park sensoru taktirip cesmeye dogru 2 araba giderken dizeli one salip arkasina yapissam ne kadar kar ederim acaba :)

Rollingte ruzgar tuneli olayina kil kaparim... Kopek atlasa bisi olsa frene bassam etiket olcak onu gectim onde araba oluyor kendimi bi anda bi aticam bu sefer ondekine etiket olcak...

Firat.M3
29-05-2012, 03:30
bundan sonra roll yapmadan önce "tünelcilik yok" diye konuşun bari ahahah

mechanic
29-05-2012, 12:36
bundan sonra roll yapmadan önce "tünelcilik yok" diye konuşun bari ahahah

ahahahah ??

iadam
30-05-2012, 17:43
Nascar'a bakış açım değişti, hiç böyle derin bir iş olduğunu düşünmemiştim. :)

Kadyr
30-05-2012, 17:59
On tarafa bir park sensoru taktirip cesmeye dogru 2 araba giderken dizeli one salip arkasina yapissam ne kadar kar ederim acaba :)

Rollingte ruzgar tuneli olayina kil kaparim... Kopek atlasa bisi olsa frene bassam etiket olcak onu gectim onde araba oluyor kendimi bi anda bi aticam bu sefer ondekine etiket olcak...

Gecen ruzgar tuneli muhabbeti degilde apaci sahinin biri zenonlu falan trafik sikisik dibime kadar girdi.ulan diyorum ben frene bassam bu vurcak bunun freni ney.o sira onumdeki trafik birden bi yavasladi frene basmaya korktum saga attim kendimi.apacide mal gbi kaldi bi ciyaklama duydum ama vurmadi.akli basina gelmistir herhalde onun:)

Wota-RR
16-06-2012, 00:14
Paylaşım 10 ellerinize sağlık

MuratGürakan
17-06-2012, 12:00
Ellerinize sağlıkkkk çok güzel bir paylaşımm ;)

H10DA
18-07-2012, 01:55
elinize sağlık Güzel paylaşım..

kkursat01
21-07-2012, 20:51
Paylaşım için teşekkürler elinize sağlık.

EvO 86
13-01-2015, 11:19
Arkdaşlar bayadır forumdan kopmuştum, çok teşekkürler yorumlarınız için :D makale istekleri varsa söyleyin :D - yalnız linkleri iyi seçmişim hakikaten, ölmemişler hala :D

ByFrkn
13-01-2015, 23:05
Gayet başarılı ve faydalı bir paylaşım olmuş. (Y)

K0213
14-01-2015, 15:20
K vtec zamanlarım geldi aklıma, kafa kafaya giderdik tam geçeceğim veya geçileceğim zaman 2ileri 1geri gider dururduk yan yana, kesiciye girdiğinde kimin tamponu öndeyse o hızlı olurdu :D

Yıllar sonra nedenini buldum, başımdaki sebepsiz ağrılar duruldu :p

Paylaşım için teşekkürler.