PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : jetta 1.4TSI 122hp hakkında

cenk
17-05-2011, 13:22
Arkadaşlar; Eylül ayında evleniyorum. Type-r ımı satıp, hatununda kullana bileceği otm. ve dört kapı bir araba istiyorum.

Şimdi jettalara bakıyorum 07-08 model jetta 1.4TSI 122HP olanlara, sizden ricam bu arabayı tecrübe etmiş arkadaşlardan + ve - leri hakkında bilgi almak isterim.

sovalye
17-05-2011, 13:26
evet benimde merakımı çok cezbediyor. Bilen birileri varsa bilgilerini tecrubelerini aktarırsa seviniriz.

devil_berk22
17-05-2011, 13:58
yakıtları devirli kullanıldığında çok iyi, çekişi gayet güzel 122 hp aracı sorunsuzca arabada yük olsa bile sıkıntı olmadan götürebiliyor ve dsg alırsanız ş.içinde en büyük kolaylık olacaktır konfor olarakta herhangi bir sıkıntısını görmedim bana göre (-) yanı yok bu araçların tek sıkıntı benzinin şu zamanda pahalı olması.

KoramiraL
17-05-2011, 14:08
akrabamız Jetta 1,6 FSI aldı manuel ama arac gercekten cok saglıklı ve az yakıyor herhangı bir eksisi olacagını bende zannetmem sadece aracın yururune baktırsan birde sanzumanına yeterlı olacaktır herhalde simdiden allah tamamını edirsin araba ıcınde allah kazasız belasız kullanmayı nasıp etsin

Onur1984
17-05-2011, 14:11
Jetta tecrübem hiç olmadı ama 122'lik Tsi Dsg kombinasyonunu tecrübe şansım oldu birkaç kere. Motorun çekişi konusunda en ufak bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Passatı gayet güzel kaldırıyor motor 120-140'lara kadar. Jetta'yı da gayet rahat yürütür aynı motor bence. Tüketim olarak da Devil Berk22'nin de belirttiği gibi uygun devirlerde kullanabilirseniz canınız sıkılmaz düşüncesindeyim :)

cenk
17-05-2011, 14:28
yakıt olarak şehir içinde 8-9lt gibi imiş.
uzun yolda 120km hızla sabitleyip full depo ile 1000km yaptım diye idda edenler oldu:)

vergi konusuna gelince 1,4 araba yıllık vergisi 300TL gibi birşey olması lazım.
çekişi içinse 200nm tork var. Bugün benim Type-R da 200nm tork :)

aklıma iyice yattı temizlerini 35binTL-40binTL arası bula biliyorum.

geriye Type-R 'ı satmak kaldı :)

cemsultan
17-05-2011, 14:31
1-3 yaşında olanları vergisi 697,00 TL senelik.

cenk
17-05-2011, 14:36
evet, sizin mesajdan sonra baktım. Bende fazla sallamışım
4-6 yaş arasında da 523,00TL miş

messi
17-05-2011, 15:59
tipi hariç herşeyi güzel. :)

KoramiraL
17-05-2011, 16:01
kendı kullanım kıtapcıgında yazan da bir depo ile 1000 km gidiyor diye yazıyor ilk alındıgında benzın lambası yanarken 50 liralık 97 oktan benzınle yarı depoya yaklasmıs ceyrek deponun bir cızgı uzerındeınde 112,2 km yol yapmıstı arac uzerınde kar lastıgı olmasına ragmen ama gercekten cok saglıklı gıderı olan bi araba pişman olmassın :)

cenk
18-05-2011, 14:59
evet ciddi bir şekilde düşünüyorum, type-r satıyım bi

streetracer_nos
18-05-2011, 15:07
sıfırı ne kadar bu modelin

cenk
18-05-2011, 15:40
yeni kasa 1.4TSI yok . eski kasa da da sıfırı çok az var birtane buldum 11 model 52.000TL

yeni kasa jetta 1.2 TSI 105 PS Trendline 42.100 TL den başlıyor

yeni kasa Jetta 1.6 TDI 105 PS Trendline 50.000TL den başlıyor

messi
18-05-2011, 16:02
sıfırı pahalı. :D

cenk
18-05-2011, 16:04
evet sıfırı pahalı ama 35bin-40binTL arası az km li çokta güzel jettalar var.
bakalım type-R ın ilanını bugün yarın koyarım :)

Osman Bahadır
18-05-2011, 16:15
Jetta TSI+DSG'nin Türkiye'de biraz fazla overvalued(ederinden fazla fiyatlı) olması dışında bir sorunu yok. Motoru da şanzımanı da mükemmel. 122ps 1.4 TSI ekonomi ve güç arasında çok güzel dengede duran bir motor.

Lakin;
40 binTL'ye 4-5 yaşında jetta almaktansa bence sıfır focus III 1.6 ecoboost 180ps - 240nm tork almak daha mantıklı olur. +10 binTL verirsin ama hem sıfır, hem spor sürüşe sahip, hem daha güçlü, hem çook daha dolu(park asist vs...) bir araca aynı yıllık vergiyi ödeyerek binersin.

Veya aynı paralara sıfır 1.6 turbodizel araçlar da alınabilinir. En azından yakıtı dert etmemiş olursun.

cenk
18-05-2011, 17:13
acıkcası benim en fazla vere bileceğim rakam 35.000TL. Haftaya nişanım var sonra ev eşyası alış verişine başlıyoruz. 35binden 1TL daha fazla verem.

focus güzel bir tercih olurdu ama o kadar para malesef yok. aynı paraya turbodizel araçta çok km yapmışlar var. Ben istiyorum ki en fazla 70bin-80binkm. millet dizel olunca 130binden aşşağısı yok, ayrıca turbodizellerin bakımları çok pahalı olduğunu duydum.

messi
18-05-2011, 17:22
herkesin nişanı düğünü var kimi evleniyo.
ne güzel konu. :D
hayırlı olsun. :)

by_BuRoCk
18-05-2011, 18:14
bebeim typer biraz dursunda ben alim ya la senden yabancıya gitmesin :)

Osman Bahadır
18-05-2011, 18:52
acıkcası benim en fazla vere bileceğim rakam 35.000TL. Haftaya nişanım var sonra ev eşyası alış verişine başlıyoruz. 35binden 1TL daha fazla verem.

focus güzel bir tercih olurdu ama o kadar para malesef yok. aynı paraya turbodizel araçta çok km yapmışlar var. Ben istiyorum ki en fazla 70bin-80binkm. millet dizel olunca 130binden aşşağısı yok, ayrıca turbodizellerin bakımları çok pahalı olduğunu duydum.

Şartlar böyleyse, yani 35 bin sınırı aşılamıyorsa yapacak birşey yok. TSI da, DSG de son derece güzel teknolojiler. Jetta konusu biraz karışık ama. Golf de işinizi görürse bence hakiki alman Golf malzeme ve üretim kalitesiyle tercih edilebilir.

Fazla km yapıyorsanız dizel düşünmelisiniz. TSI ne kadar verimli bir motor olsa da benzin fiyatları *****. Dizelin bakımı bir sorun çıkmadığı sürece rutin bakımlarda benzinliden pek farklı değil. Ekstra sorun çıkması ise alacağınız aracın durumu ile ilgili. Dizelde çıkabilecek sorunların tamamı TSI'da da çıkabilir. Pahalı olan Turbo ve yüksek basınç enjektörü TSI'da da var. Yani risk aynı.

Velhasılı, ben olsam en azından evlenip bütçeyi düze çıkarana kadar arabamı değiştirmezdim. Tabi eşinizin de kullanabilmesi için değişiklik şartsa yine yapacak birşey yok.

Bu arada hayırlı olsun. Mutlu mesut bir evlilik dilerim.

cemsultan
18-05-2011, 19:01
Madem ki otomatik bir araç bakıyorsun, zaten Honda kullanıyorsun, 2008-2009 otomatik Civic neden düşünmüyorsun, hem bütçeni aşmazsın, hem de yine Honda olacağı için maceraya atılmamış olursun, kafan rahat olur.

Bu arada Allah mesut etsin, mutluluklar.

jdm76
18-05-2011, 19:09
daha dün sattım 2008 jetta 1.4 tsı 140 lık yakıt konusunda okadar da iyi deyil bayagı yakıyor 122 beyğir tavsiye etmem kasa agır geliyor 140 lıgı da çok iyi yürüyor

cenk
19-05-2011, 07:46
herkesin nişanı düğünü var kimi evleniyo.
ne güzel konu. :D
hayırlı olsun. :)

eyv. saolun :)

bebeim typer biraz dursunda ben alim ya la senden yabancıya gitmesin :)

al kanka, pazartesi işimiz var unutma :)

DSG şanzumanda çok rahat eder eşinizde sizde bizde golf 1.6 tdi 2010 model var çok güzel yakıtıda çok güzel jettadan ziyada bu seçeneğide göz önünde bulundurun derim jettaların yeni kasaları çok güzel ama golfüde düşünün derim

golfler evet çokta güzel ama artık hb araba kullanmak istemiyorum

Şartlar böyleyse, yani 35 bin sınırı aşılamıyorsa yapacak birşey yok. TSI da, DSG de son derece güzel teknolojiler. Jetta konusu biraz karışık ama. Golf de işinizi görürse bence hakiki alman Golf malzeme ve üretim kalitesiyle tercih edilebilir.

Fazla km yapıyorsanız dizel düşünmelisiniz. TSI ne kadar verimli bir motor olsa da benzin fiyatları *****. Dizelin bakımı bir sorun çıkmadığı sürece rutin bakımlarda benzinliden pek farklı değil. Ekstra sorun çıkması ise alacağınız aracın durumu ile ilgili. Dizelde çıkabilecek sorunların tamamı TSI'da da çıkabilir. Pahalı olan Turbo ve yüksek basınç enjektörü TSI'da da var. Yani risk aynı.

Velhasılı, ben olsam en azından evlenip bütçeyi düze çıkarana kadar arabamı değiştirmezdim. Tabi eşinizin de kullanabilmesi için değişiklik şartsa yine yapacak birşey yok.

Bu arada hayırlı olsun. Mutlu mesut bir evlilik dilerim.

aslında bana kalsa çok samimi söylüyorum ben type-r a ölene kadar binerim :)
ama sıkıntı benim iş yerim oturacağımız eve yakın hatunun ki uzak. o beni bırakcak type-r la devam edecek akşam beni alacak. Fakat type-r kullanamıyor.
ailesinde opel var çokta güzel kullanıyor, fakat type-r ı kullanamıyor :)

Madem ki otomatik bir araç bakıyorsun, zaten Honda kullanıyorsun, 2008-2009 otomatik Civic neden düşünmüyorsun, hem bütçeni aşmazsın, hem de yine Honda olacağı için maceraya atılmamış olursun, kafan rahat olur.

Bu arada Allah mesut etsin, mutluluklar.

jettanın vergi + yakıt konusunda hondadan daha ağır bastı aslında.

daha dün sattım 2008 jetta 1.4 tsı 140 lık yakıt konusunda okadar da iyi deyil bayagı yakıyor 122 beyğir tavsiye etmem kasa agır geliyor 140 lıgı da çok iyi yürüyor

jettanın 140hp ve 170hp leri çok yakıyor diyorlar. Ama 122hp ortalama şehir içi yakıtı 8 - 8,5lt imiş. benzinli araba için gayet iyi bu.

dragon07
19-05-2011, 07:50
kronik problemleri var :)

araştırmanızı tavsiye ederim...

cenk
19-05-2011, 07:52
kronik problemleri var :)

araştırmanızı tavsiye ederim...

evet onu bende duydum DSG şanzumanda sıkıntılar varmış, ama bütün DSG şanzumanlarda var diyince pekte umursamadım.

benim bildiğim bu başka birşeyleri varmıdır acaba ?

dragon07
19-05-2011, 08:22
evet onu bende duydum DSG şanzumanda sıkıntılar varmış, ama bütün DSG şanzumanlarda var diyince pekte umursamadım.

benim bildiğim bu başka birşeyleri varmıdır acaba ?

yakıt çok seçiyor
yağına dikkat edilmedi sadece servisin önerdigi yağı kullanmalısınız...

5 dk boyunca dip gaz gidemiyorsunuz mesela, eger gidilirse fazla sıkıstırılırsa pistonun biri cortluyor...

motor bakımından çok sıkıntılı araçlar...birde chip yaparsanız birazcık yürüsün diye,bikaç gün içinde motor cortluyor :)

bu motorlar scirocco motorlarından farklı aynı alt yapı diye düşünmeyin kesinlikle...çok saglam motor oldugu söylenemez..bana kalırsa 1.4 tsi almayın...TDI alın :) diger problemler yazılmış zaten

cenk
19-05-2011, 08:27
hmm anladım.
aslında type-r lada ben öğle çok dip gaz gitmem kaldıki jetta hiç gitmem, chip vs.. şeyler asla düşünmüyorum zır stock bineceğim.

ama verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler , araştırmaya devam ediyorum

1,9TDI ları ş.içi 7,6lt yakıyor, 1,4TSI ş.içi 8,0lt yakıyor.
1,9TDI nın vergisi daha yüksek, bakımları birazcıkta olsa disel olduğu içindaha pahalı olucak ve en önemlisi TDI larda km daha çok.

bunlar için TSI lara bakıyorum aslında

sovalye
19-05-2011, 08:43
hmm anladım.
aslında type-r lada ben öğle çok dip gaz gitmem kaldıki jetta hiç gitmem, chip vs.. şeyler asla düşünmüyorum zır stock bineceğim.

ama verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler , araştırmaya devam ediyorum

1,9TDI ları ş.içi 7,6lt yakıyor, 1,4TSI ş.içi 8,0lt yakıyor.
1,9TDI nın vergisi daha yüksek, bakımları birazcıkta olsa disel olduğu içindaha pahalı olucak ve en önemlisi TDI larda km daha çok.

bunlar için TSI lara bakıyorum aslında

evleniyorsun diye hemen guzelim arabandan vazgecme derim. daha dur bakalım hocam. hemen hanım koylu moduna girmişsin. ben evlendikten sonra czt aldım. 5 yıldır da biniyorum. cocuk oldu diye satıyorum ama belki zaten satmayıp hanıma ikinci bişi alıcam bagajlı otomatik felan. eger arabanı seviyorsan hic maceraya atılma derim. yok artık sesten gurultuden sıkıldım konfora geciyim diyorsan başka ama bunu iyi dusun derim sonra alırsın baska bişi kaşıntı başlar sıkıntı olur. ben cunku ilk basta colt 1.3 amt şanzıman aldım 8 ay dayanabildim (daha once 106 GTI ve VTI a binmiş birisi olarak) ve gittim takasa verip czt aldım. acaip zarar etmiştim. bu hatalara sende dusme derim. işin bu kısımlarını da dusun. evleniyorsun diye hayatında tum zevklerden vazgecmeye kalkarsan jettanın motor değil once sen cortlarsın fazla sıkıştırmadan :) bilmem anlatabildim mi :)

cenk
19-05-2011, 08:58
evleniyorsun diye hemen guzelim arabandan vazgecme derim. daha dur bakalım hocam. hemen hanım koylu moduna girmişsin. ben evlendikten sonra czt aldım. 5 yıldır da biniyorum. cocuk oldu diye satıyorum ama belki zaten satmayıp hanıma ikinci bişi alıcam bagajlı otomatik felan. eger arabanı seviyorsan hic maceraya atılma derim. yok artık sesten gurultuden sıkıldım konfora geciyim diyorsan başka ama bunu iyi dusun derim sonra alırsın baska bişi kaşıntı başlar sıkıntı olur. ben cunku ilk basta colt 1.3 amt şanzıman aldım 8 ay dayanabildim (daha once 106 GTI ve VTI a binmiş birisi olarak) ve gittim takasa verip czt aldım. acaip zarar etmiştim. bu hatalara sende dusme derim. işin bu kısımlarını da dusun. evleniyorsun diye hayatında tum zevklerden vazgecmeye kalkarsan jettanın motor değil once sen cortlarsın fazla sıkıştırmadan :) bilmem anlatabildim mi :)

çok güzel anladım hocam :)

ben konfor falan istemiyorum zaten , öğle ses gürültü falanda yok benim arabada .

ben arabamı 60bin deyken mühendis bir abimizden aldım araba zır stocktu şimdi ise cai+ortaboru+yay var. gene çoğu jettadan konforludur, çoğu jettadan sessizdir :)

benim satmayı düşünmemdeki tek neden; işe gidiş-geliş sıkıntımız. Benim iş yakın, hatunun işyeri uzak , beni bırakacak type-r ile o devam edecek akşamda gelip beni alacak. Ama hatun type-r kullanmak istemiyo, sabah trafiği aşkam trafiğinde birşey falan olur diyo dilinden kurtulalam diyo :)

onur_S
19-05-2011, 09:00
yakıt olarak şehir içinde 8-9lt gibi imiş.
uzun yolda 120km hızla sabitleyip full depo ile 1000km yaptım diye idda edenler oldu:)

vergi konusuna gelince 1,4 araba yıllık vergisi 300TL gibi birşey olması lazım.
çekişi içinse 200nm tork var. Bugün benim Type-R da 200nm tork :)

aklıma iyice yattı temizlerini 35binTL-40binTL arası bula biliyorum.

geriye Type-R 'ı satmak kaldı :)

bende a3 var.18 jantlarla 1015 yaptım.uzun yol değil ama.eskişehirden ankaraya geldim 130-140.gerisi ankara şehir içi.yazılanları yeni okudum yanlış bilgilendiriyorsunuz arkadaşlar.aracım 33500 km de.1.4 tsi a3.8800 km de chiplendi.ve ben sürekli ankara-eskişehir giderim.gece çıkarım 1 buçuk saat civarı eskişehire girerim.dip gaz 5 dk yi geçik gittiğim çok oldu.motordan yana en ufak problem yaşamadım.motor sağlam merak etmeyin.5 dk gidememesi filan yanlış bence saçma yani o araçta başka birşey vardır.tsi kullanan bi çok arkadaşım var sadece tekinde piston eritme olayını duydum.bu araca yazılım yapılıyor,dip gaz giderken uzun yolda bu olay başına geliyor fakat bu olay yazılım hatasından oluyor.sizinkide öyle olmuş olabilir.otomatik civic alıp maceraya girmeye gerek yok gitmeyipte yakan bi araba.cenk bey kullandığınız araç typerda olsa sonuçta bir civic.orta boru+yay+cai ile çoğu jettadan konforlu ve özellikle sessiz olmasına imkan yok :) benim yanımdan typer geçtiğinde aracım titriyor :) özellikle dsg olayı çok güzel.
sedan otomatik benzinli alayım diyorsanız düşünmeden jetta tsi dsg :) dsglerde ses problemi olabiliyormuş.kimisinde oluyor kimisinde olmuyor fakat bunada dikkat etmek lazım.ilk kalkış anında olabiliyormuş.
benim aracım düz vites birde dsg leon var 1.6 tdi 2011 model.onda bir sorun yok olmadı henüz.tsi devrinde kullanılırsa dizelden bir farkı yok.sadece mazotla 97 oktanın litre farkı.benim menzilim leondan fazla.

messi
19-05-2011, 10:54
yengemizle görüşmek istiyorum.
bayandan typer dersleri verilir. :D
bi bayan için en ideal araç a3 bence. ;)

Jön Türk
19-05-2011, 11:25
Tsi ile macara 5000 km sürdü.Sorunun s'sine rastlamadım.tapagaz çok kullandım kırma vs olmadı.yakıt konusunda 160hp gerçekten yakıyordu :D otomatik 1.6 golf ün yaktığına bakarsak hiçbişi yakmıyormuş tsi :)

Jetta düşünürseniz 1.6 tdi yada 1.4 tsi 140lık tercih edin.
vw ile ilgili sitelerden jettalar hakkında bilgi bulabilirsiniz.pm atarım.

cenk
19-05-2011, 11:40
evet asıl beklediğim yorumlar bunlardı 1.4tsı tecrübe etmiş arkadaşların yorumlarıydı, tekrar teşekkürler.

140hp ve 170hp liklerinin çok fazla yaktığını öğrendim. tabi 122hp ye göre. Bende onun için122hp düşünüyorum.

Artık öğle çok gitsin,uçsun kaçsın diye bir istediğim yok. onun için jettaya cip falan filan düşünmüyorum. Onun yerine type-r a k-pro takarım nivranaya ulaşırım :) onun için değil cip cam filmi bile düşünmüyorum çok kaşınırsam gazmı atmak için ilerde arabanın yanına birde motor alırım.

tool
19-05-2011, 11:56
tsi motorlarda gordugum tek sorun D modunda yokus tirmanirken araba az yakicam diye buyuk vites tercih ediyor, eger yakitta kotu ise citirdan avans vuruyor...

cenk
20-05-2011, 07:45
benim şiyerimde atakulede, burda meşhur cinnah yokuşuda var nasıl cıkacaksak :)

KoramiraL
20-05-2011, 09:25
S modu Maunel Varsa Kulakcık artık :) baska turlu cıkması dusunulemez :)

İBRAHİM_MEY_GTİ
20-05-2011, 09:29
cenk kardeşim özelden bi cep alabilirmiyim :)sorun olmazzsa..

onur_S
20-05-2011, 09:56
tsi motorlarda gordugum tek sorun D modunda yokus tirmanirken araba az yakicam diye buyuk vites tercih ediyor, eger yakitta kotu ise citirdan avans vuruyor...

evet bu tsi larda değilde çoğu dsg de böyle.az yakmak için genelde büyük viteslerde gidiyor.tdi larda böyle.

cenk
20-05-2011, 12:00
aslında type-r ı satmak değilde , çünkü satarsam biliyorum ki mutsuz olacağım. Garip bir bağ var aramızda :)

onun yerine ikinci bir araba olarak jetta tsı yi ciddi bir şekilde düşünüyorum. şu düğün telaşesi bitsin alacağım. jetta hakkında bilgi veren arkadaşlardan çok teşşekür ederim, faydalı oldu.