PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hafif volan.

MrtYILDIZ
29-05-2011, 15:15
seLam..aracımda exedy stage 2 baLata var +exedy hafif voLan koydum önceLeri kadranı rahatLıkLa bitiriyor artı oLarak rüzgar eğim vs vs durumLara qöre 15 iLa 20 km arası qeçiyor du şuan topspeed denemedim sizce hafif voLan takmakLa iyimi yaptım kötümü bunu biLmiyorum hani artısı eksisi olurmu?? biLen arkadaşLar yardımcı oLursa sevinirim .. dewamLı roLL yaptığımız için artı oLarak roLLeri 200de kesmiyoruz topspeed araçLar ne zamn son hıza uLaşıp tamam artık benden bu kadar diyene kadar basıyoruz ...araçta spec oLarak megan 4-1 headers 60Lık düz boru buddy cLub egsoz simota cai var kapak açıLmamış orj..şimdiden teşekkürLer
:soru:

redlinemst
29-05-2011, 17:19
konusu geçmişti.

bnce iyi yapmışsınız gitceğiniz süre azaldığı kadar yavaşlamanızda o kadar hızlanır benim bildiğim.yani araç dışardaki etkenlerden daha çok etkilenir.örnek verirsek 3. viteste 60 km hızla ayağınızı gazdan çekince normal halinden daha çabuk yavaşlar.ama tepkileri anında ve etkili olduğundan bence bi - götürüsü yok.

tabi benim bildiğim bu şekil yanlışımda olabilir.

MrtYILDIZ
29-05-2011, 19:33
yorum için teşekkürler ..şuan aracın tepkimeleri çok qüzeL oLdu sadce merak ettiğim son hızLarda değişikLik oLurmu diye kafamdaki soru işaretLeri en azından siLinmiş oLdu teşekkürLer

kerem_euk34
29-05-2011, 19:36
baskı + volan kaça patladı sana ?

MrtYILDIZ
29-05-2011, 22:32
1000 Lira civarı ama maşaaLLah memnunum tawsiye ederim..

rebel
30-05-2011, 02:05
hafif volan devirlenmenizi artırır kadran daha hızlı aşşağı iner fakat hafif olduğu için momentumunu yüksek hızlarda kaybeder son hızda bı mıktar hızınız düşücek illaki

MrtYILDIZ
31-05-2011, 08:52
teşekkürLer.. peki o açığı kapatmam için yapabiLiceğim bir şey warmı??

rebel
03-06-2011, 18:17
hocam o farkı şuanki speclerıne artı olarak bısey yaparak kapatırsın atmo kapağı açılmamıs olarak yapılcak çoğu şeyi yapmısın zaten %5 farkeder son hızda bukadar takılcak bısey yok sanıyorum. ama kapak açcaksan sıkıstırmayı artırabılırısn

MrtYILDIZ
04-06-2011, 00:07
çok teşekkürLer yardım için .. keyifLi forumLar..

rebel
04-06-2011, 14:41
nedemek hocam :) sizede ıyı forumlar .

şuan ki speclerle kac bg tork ?

MrtYILDIZ
04-06-2011, 22:52
dynoya çıkarmadım ama en kısa zamnda inş çıkarıcaz :) ama maşallahı var o kadar diyeLim teşekkürler..

EREN34
04-06-2011, 23:14
Yavrum 20 sinde Allah'ın izni ile ordayım.Round 2 yapalım:)

rebel
04-06-2011, 23:20
dynoya çıkarmadım ama en kısa zamnda inş çıkarıcaz :) ama maşallahı var o kadar diyeLim teşekkürler..

maş. maş. bizdende japoncu değilim ama vtecleri seviyoruz kazasız belasız . nazar değmez inş. :)

Frank
04-06-2011, 23:34

gucte bı degısıklık olmaz yaptıgn ıslemle tekerlekte kaybedılen guc azalır bı mıktarda tork getırısı olur

MrtYILDIZ
05-06-2011, 00:27
Yavrum 20 sinde Allah'ın izni ile ordayım.Round 2 yapalım:)

yapaLım kanka ii oLur bu specLerLe denemedim hiç bnde qörmüş oLurum hemde hasret qidermiş oLuruz:):icon_tup:

MrtYILDIZ
05-06-2011, 00:28
maş. maş. bizdende japoncu değilim ama vtecleri seviyoruz kazasız belasız . nazar değmez inş. :)

çok teşekkürLer cümLemize kazasız beLasız cezasız:)

EREN34
05-06-2011, 00:48
yapaLım kanka ii oLur bu specLerLe denemedim hiç bnde qörmüş oLurum hemde hasret qidermiş oLuruz:):icon_tup:

:)
10krktr

rebel
05-06-2011, 01:31
gucte bı degısıklık olmaz yaptıgn ıslemle tekerlekte kaybedılen guc azalır bı mıktarda tork getırısı olur

fazla hafifleyen volan tork kaybettirir. sebebi torku absorbe eden parça olmasındandır. ağır olan volan torku daha fazla muhafaza eder

Frank
05-06-2011, 11:58
fazla hafifleyen volan tork kaybettirir. sebebi torku absorbe eden parça olmasındandır. ağır olan volan torku daha fazla muhafaza eder

Tork kaybedecegını dusunmuyorm acıkcası en azından getirisi daha yuksek

rebel
05-06-2011, 14:12
yuksek hızlarda gitmenızı zorlastırır.cunku hafıfleyen parcayla arac ayagınızı gazdan cekınce daha hızlı hız kaybeder(aynı zamanda hızlanırkende daha hızlı devırlenmesıne neden olur) yuksek hızlarda giderken ateletınızı devam ettıren parca aslında volandır.hafıfleyen volan ateletını kaybeder ve yuksek hızlarda ufak bı negatıf etkı yapar ani hız kaybı gibi. fakat gunluk kullanımda etkısı daha cok artı olarak alabılrısınız devırlenmeyı kolaylastırır. sebebi donen parcanın hafıflemesıdır. devırın hızlı cıkması; tork arttığı ıcın değil volan hafiflediği içindır.volan tork kaybettirir. sanırım en açıklayıcı tabırı budur

aviator35
08-06-2011, 23:16
volan araca bir isteklilik katıyor, benim vti için de öyle oldu

rebel
10-06-2011, 23:42
biLgi için çok teşekkürLer hocam :)

estafurullah nedemek :)

Tuncay
22-04-2013, 10:40
Bende deneyimlerimi paylaşayım
4 kg lik bir volan kullandım stage 1 baskı ile
1-2-3-4 tepkisi mükemmel olmuştu çok güzel devir çeviriyodu ozellikle 1-2-3 çok keyifli oluyodu
5 te bi tutukluk yapıyodu sanki yerinde sayıyo gibi ama düz boruyu 60 lik son susturucuyuda 60 lık yapınca 5 tede çok verim aldım
volanı çıkardım tepki düştü

Y.Emre
22-04-2013, 11:54
Tork kaybedecegını dusunmuyorm acıkcası en azından getirisi daha yuksek

Dinamometre sonucu olarak kağıt üzerinde birşey değiştirmeyebilir, bu demek değil ki tork üzerinde etkisi yok. Dinamometre ölçümü ve yol şartları çok farklı.

Klasik içten yanmalı 4 zamanlı motorlarda güç üretimi sürekli şekilde olmaz. Güç çıktısı bu 4 zamanın sadece 1inde olur, diğer 3 zamanda motor 1 zamanda ürettiği gücü kullanır. Volan kullanılmazsa bu 1 zamanda üretilen güç depolanamaz dolayısıyla gücü diğer zamanlarda kullanmak zorlaşır. Dolaysıyla volanın işi motorun ürettiği gücü yani torku depolamak ve gücü stabil tutmaktır.

Bunu ilk başta volanın ne işe yaradığı kavransın diye yazdım.

Hafif volan takarsanız atalet momenti azalacağından, ara hızlanma ve yavaşlamalarda araç daha tepkili olur. Ancak ağırlığı azalan volanın tutabileceği momentte azalacağından son hızınızda biraz azalma olur.

dnr1
23-04-2013, 03:09
Volan uzun yolda yakiti dusurmeyede ekonomiyede yarar..uzun yolda arkadaslarin yazdigi nedenlerden gaza daha cok basacaksin ve tuketimin baya bi artacak