PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turkıye formula 1 takvımınde 6 mayıs 2012

DERAN_TUYNER
03-06-2011, 16:29
Federasyondan Banu hanımdan aldıgımız duyum

Resmi açıklama yakında gelecek

Ha gitti ha gidecek derken F1 bir sene daha bizlerle

Hayırlı uğurlu olsun :)

TarikS
03-06-2011, 16:42
vay anasini :) iyi mi oldu kotu mu oldu bilemedim simdi

DERAN_TUYNER
03-06-2011, 16:45
Iyı oldu tabi Bernie amca 26.ooo.ooo dolar istiyordu devlet 13,5 diyordu

ben en cok kaça anlaştılar onu merak ediyorum :)

FatihR.
03-06-2011, 16:52
orta yolu bulmuşlar gibi :)

DERAN_TUYNER
03-06-2011, 16:53
son dakika :

FIA ılan edecek bırazdan... Subject to aggreement yazıyor ama onemlı olan tarıhın verılmesıydı

edit : @ Banu Başeren Tıcarı anlasma bıtmedı FIA sportıf takvımde Turkıye yerını korudu anlasma ıcın gorusmeler devam edıyor

Mutu
03-06-2011, 17:52
vay anasini :) iyi mi oldu kotu mu oldu bilemedim simdi

Iyı oldu tabi Bernie amca 26.ooo.ooo dolar istiyordu devlet 13,5 diyordu

ben en cok kaça anlaştılar onu merak ediyorum :)

Bence iyi olmadı, beyaz kafalı elemana bir nevi diz çökmüş olduk. İstediği fiyat verilmedi fakat, reklam gelirleri de bernie'ye devredildi. Bu kadar f1 pilotları tarafından sevilen bir pistin bu kadar nazla takvime sokulması bir tek o pist Türkiye'de olunca gerçekleşirdi sanırım ;)

kickbuttowski
03-06-2011, 18:10
nasil ya reklam gelirleri devredildi?

Mutu
03-06-2011, 18:17
nasil ya reklam gelirleri devredildi?

Son programda bahsedilmişti. Reklam gelirleri + son teklif edilen 13,5 m dolarlık rakam bizim için son teklif, cevabı bekliyoruz demişlerdi. Fakat, ben sanmıyorum bunla kaldıklarını rakamı da yükseltmişlerdir ;)

Formula 1 için her yıl 13.5 milyon dolar para verdiklerine dikkati çeken Akgül, yaptıkları teklife ilişkin şu ayrıntıları anlattı: "Bu parayı ödemeye devam edelim, seyirci gelirlerini, reklam gelirlerini ve televizyon yayın haklarını da size bırakalım. 'İşletmeden zarar ettiğinisi söylüyordunuz. Onu bize bırakın' dedik. Bunları üst üstte koyduğunuzda 20 milyon doları buluyor. Al parayı git, işletmeyi bize bırak. Seyirci az, diyorsunuz. Ben size seyirci garantisi de veriyorum. Anlaştığımız paradan seyirciyi garanti edeyim. Diyelim 3 gün boyunca 100 bin seyirci. 100 bin seyirci altına düştüğünde biz karşılayalım."

Alıntıdır.

berkayGLRN
03-06-2011, 18:19
iyi olmuş valla :)

ruudvan
03-06-2011, 18:21
o adama para vermişlerse bn onların ..... defolsun gitsin ya f1 miş .gumball tr ye gelır kımse organızasyon yapmaz f1 gelır bıde mılyon dolar ustune para verılır sacmalık.wtcc gelsın f1 gitsin.

kickbuttowski
03-06-2011, 18:30
diplomasi yoksunuyuz yemin ederim!

bu kadar gerizekali olunmaz.. neymis formula 1 elimizden kacacakmis.. formula 1 in bize ne katkisi var? ne oluyo formula 1 turkiyeye gelince? cok mu para kazaniyoz? darphane gibi doviz mi basiyor istanbul park?

defolsun gitsinler cokta fifi! bir takimimiz yok f1 de sporcumuz yok onu da gectim reklamini verecegimiz adam gibi bir firmamiz bile yok bunlar hala neyin derdirnde anlamiyorum ki!

madem motor sporlarina bu kadar onem veriyorsunuz acarsiniz pisti halka surus egitimleri verir etkinlikler kurslar duzenlersiniz fianin kicini yalamakla olmaz bu isler!

Evrenoz
03-06-2011, 18:35
İyi hoş güzel.. F1'in ülkemizde koşulması gurur kaynağı..

Ancak gurur kaynağı da bana ne katıyor. Pist için milyon dolarlık vergilerimiz harcandı, yolları için de keza öyle. E her sene de organizasyona ödenen milyon dolarlar var.

Bu milyon dolarlar tayyibin parası değil, benim vergim.

Ne katıyor bana?

Bilinirlik, tanıtım? Bırakın Allah aşkına. Kaç kişi geliyor da kaç kişi tanıyor. Veya televizyondan izlenirken pist dışındaki bir yer ne kadar tanıtılıyor? Tanıyanların arasından kaç kişi "haa Türkiye güzelmiş, bi gezelim" diyerek ülkeme katkıda bulunuyor?

Organizasyon zamanı alınan reklamlar, seyirci gelirleri ise içler acısı.

Pist harici bu spora bir yatırım yapıldı, sporcular yetiştirildi de bizim haberimiz mi yok?

Organizasyon dışında ise pist sanki kurtarılmış bölge. Adım atmak, organizasyon yapmak neredeyse imkansız. "Neredeyse" kelimesinin dışında kalanlar da dünya kadar parayı dökebilecek sınırlı kişi..

Kısaca bana 1 kuruş katkısı olmayan birşey. Varsın olmasın. Vergim en azından başka bir boş işte kullanılır..

Eriador
03-06-2011, 18:37
F1 güzeldir tartışılmaz ama bu şartlarda olucağına pistin Nürburgring gibi halka açık olması tercih ederim

Mutu
03-06-2011, 19:45
F1 güzeldir tartışılmaz ama bu şartlarda olucağına pistin Nürburgring gibi halka açık olması tercih ederim

Yok zaten kimsenin f1le alıp veremediği yok. Zira ben de seviyorum izlemeyi, fakat şartların ağır olması, ülkenin bırak birşey kazanmayı, ufak bir adamın tehditleri sonrasında her organizasyonda biraz daha kaybetmesi söz konusu :)
Zaten işletmenin bu şahısa devredilmesi çok başlı başına bir hataydı. Şimdi de o hatanın bedelini ödüyoruz. Keşke sadece maddi olsa ama değil. :)

umut01
03-06-2011, 20:10
diplomaside çok zayıfız. sesimiz ancak içeriye çok çıkıyor, dışarıya karşı hakkımızı savunamıyoruz haklı bile olsak.

nico
03-06-2011, 20:24
İyi hoş güzel.. F1'in ülkemizde koşulması gurur kaynağı..

Ancak gurur kaynağı da bana ne katıyor. Pist için milyon dolarlık vergilerimiz harcandı, yolları için de keza öyle. E her sene de organizasyona ödenen milyon dolarlar var.

Bu milyon dolarlar tayyibin parası değil, benim vergim.

Ne katıyor bana?

Bilinirlik, tanıtım? Bırakın Allah aşkına. Kaç kişi geliyor da kaç kişi tanıyor. Veya televizyondan izlenirken pist dışındaki bir yer ne kadar tanıtılıyor? Tanıyanların arasından kaç kişi "haa Türkiye güzelmiş, bi gezelim" diyerek ülkeme katkıda bulunuyor?

Organizasyon zamanı alınan reklamlar, seyirci gelirleri ise içler acısı.

Pist harici bu spora bir yatırım yapıldı, sporcular yetiştirildi de bizim haberimiz mi yok?

Organizasyon dışında ise pist sanki kurtarılmış bölge. Adım atmak, organizasyon yapmak neredeyse imkansız. "Neredeyse" kelimesinin dışında kalanlar da dünya kadar parayı dökebilecek sınırlı kişi..

Kısaca bana 1 kuruş katkısı olmayan birşey. Varsın olmasın. Vergim en azından başka bir boş işte kullanılır..

ben 10 sene önce hipodrumda nekadar alkış okadar kalkış seramonisi eşliginde drag izlerken, F1 100 milyon liraya gelecek deseler verin abi işinizne okadar vergi veriyoruz derdim.

hoş halada derim, beni bağlar sizin görüşünüzede saygı duyuyorum...

997TT
03-06-2011, 20:32
Su paragoz ibinosdan pisti hala alamadık ya!!
Ona yanıyorum!
Turk halkının parasıyla yapıldı ama Turk halkı kullanamıyor!!!!
Off off!! Dunyanın en zevklı pıstının bırı bızde ama kullanamıyoruz!!!

FatihR.
04-06-2011, 10:56
ee son durum ne resm, açıklama yapılcak denilmişti en son

kurpat
04-06-2011, 23:23
isim isim yazamadım ama konudaki tüm olumsuz görüşlere katılmıyorum;

F1'in ya da başka organizasyonların ülkeye katkısı rakamsal ölçülebilen değerlerden daha fazla;

2 şeyi kabul etmek lazım;

1) pist yapılırken amaçlanan turist ve döviz geliri rakamlarının yanına yaklaşılamadı ve pist şu an kendisini kotaracak geliri kazanamıyor.
2) pist adamakıllı işletilip kullanmak isteyen halka açılmadı, bi ton masraf yapıp 1 kilo masraftan kaçıldığı için pist yılda 1-2 kez kullanılıyor.

bunları kabul ettikten sonra bana göre yarışın faydalarını yazayım;

2005 ve 2006 yıllarında Türkiye aynı anda WRC, F1 ve MotoGP'ye ev sahipliği yapmıştı, bu üç büyük organizasyon kendi personelimiz, kendi gönüllülerimiz, kendi belediye, devlet ve özel kurumlarımız desteği ile kendi başımıza gerçekleştirildi. Tek başımıza, kendi kadrolarımızla ve ekonomik gücümüzle layıkıyla (en iyi puanlarla) gerçekleştirildi. Bu ne demek biliyor musunuz şimdiye kadar hiçbir spor, sanat, ekonomik, siyasi vs vs vs platformda birarada bulunmadığımız ekibin parçası olmuştuk. Bu üç organizasyonun evsahipliğini gerçekleştirebilen 7-8 ülkeden biri olmuştuk. Çoğu G-8 olan 8 ülke, italya, ingiltere, ispanya, almanya vs vs

şu an F1 takvimindeyiz, 2 senede bir de wrc'deyiz... denk gösterildiğimiz birçok ülkede F1 yok; yunanlılar, balkan ülkeleri, rusya(f1'e daha yeni girecek) vatandaşları buraya geliyor f1 izleyebilmek için....

olay sadece vergileri topla bastır parayı yap yarışı değil, gerçek bir gövde gösterisi dünyanın herhangi bir yerindeki bi ülke vatandaşı biliyorki Türkiye takvimdeki 20 ülkeden biri .... işte o zaman made in turkey yazılı bir ürün bile bu insanlara farklı gelecektir.

keşke bütün uluslararası organizasyonlarda olsak, dünyanın takip ettiği film festivalimiz olsa,

olay sadece 30 milyon dolar verdik hiç para kazanamadık mevzusu değil ;)

Mutu
12-06-2011, 03:41
isim isim yazamadım ama konudaki tüm olumsuz görüşlere katılmıyorum;

F1'in ya da başka organizasyonların ülkeye katkısı rakamsal ölçülebilen değerlerden daha fazla;

2 şeyi kabul etmek lazım;

1) pist yapılırken amaçlanan turist ve döviz geliri rakamlarının yanına yaklaşılamadı ve pist şu an kendisini kotaracak geliri kazanamıyor.
2) pist adamakıllı işletilip kullanmak isteyen halka açılmadı, bi ton masraf yapıp 1 kilo masraftan kaçıldığı için pist yılda 1-2 kez kullanılıyor.

bunları kabul ettikten sonra bana göre yarışın faydalarını yazayım;

2005 ve 2006 yıllarında Türkiye aynı anda WRC, F1 ve MotoGP'ye ev sahipliği yapmıştı, bu üç büyük organizasyon kendi personelimiz, kendi gönüllülerimiz, kendi belediye, devlet ve özel kurumlarımız desteği ile kendi başımıza gerçekleştirildi. Tek başımıza, kendi kadrolarımızla ve ekonomik gücümüzle layıkıyla (en iyi puanlarla) gerçekleştirildi. Bu ne demek biliyor musunuz şimdiye kadar hiçbir spor, sanat, ekonomik, siyasi vs vs vs platformda birarada bulunmadığımız ekibin parçası olmuştuk. Bu üç organizasyonun evsahipliğini gerçekleştirebilen 7-8 ülkeden biri olmuştuk. Çoğu G-8 olan 8 ülke, italya, ingiltere, ispanya, almanya vs vs

şu an F1 takvimindeyiz, 2 senede bir de wrc'deyiz... denk gösterildiğimiz birçok ülkede F1 yok; yunanlılar, balkan ülkeleri, rusya(f1'e daha yeni girecek) vatandaşları buraya geliyor f1 izleyebilmek için....

olay sadece vergileri topla bastır parayı yap yarışı değil, gerçek bir gövde gösterisi dünyanın herhangi bir yerindeki bi ülke vatandaşı biliyorki Türkiye takvimdeki 20 ülkeden biri .... işte o zaman made in turkey yazılı bir ürün bile bu insanlara farklı gelecektir.

keşke bütün uluslararası organizasyonlarda olsak, dünyanın takip ettiği film festivalimiz olsa,

olay sadece 30 milyon dolar verdik hiç para kazanamadık mevzusu değil ;)

Benim bahsettiğim konu para mevzusu değil tümüyle. Tehditlere boyun eğip, şartları iyileştirmemizdi, neyse...

Eriador
12-06-2011, 04:10
Türkiye'nin olucağı hala kesin değil buna bide 21 olan yarış sayısının seneye kesinlikle 20 ye düşürüleceği söylendi.FIA Başkanı Todt a sordular Türkiye'mi iptal ediliecek diye oda "Şu an tam belli değil ama kesin olan birşey var sene 20 yarış olucak ve bir pist takvimden düşecek"