PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vw Golf 6 Can Bus - Araba Navigasyon Vs Eklenmesi

gurcell
05-06-2011, 09:44
Selamlar Arkadaşlar,

dubai'den gelirken 2 Arkadaşıma orjinal Vw ye uyumlu Dvd navigasyon vs. de getirmiştim.

Fakat 2 farklı yerden aldım. Bir tanesi clayton marka idi, onu yeni jettaya taktık. kutunun içinden Canbus adapter çıktı, zaten soketler vs. direk al tak çalıştır şeklinde, taktık çalıştırdık. Canbus üzerinden geri vites, far ışığı, aç kapa gibi verileri alıyor, takır takır çalıştı.

Diğer teyp farklı bir marka. Golf 6 1.6 105hp DSG'ye takmaya çalışıyoruz. Bunda canbus adapter yok. Teybin tak ve çalıştır soketinde canbus a bağlanacak kablolar yok, sadece ayrı bir yerde (teyp üzerinde) can- can+ yazıyor. Bir de Teyp takar takmaz direkt çalışmadı Acc+ yazan kırmızı bir kablo ve Illum yazan pembe bir kablo var. Bu aCC+ yazan kırmızı kabloya 12v verdiğimde teyp çalışıyor. Fakat bu sefer de kontağı kapattığım zaman kapanmıyor haliyle.

Şimdi bu Allahın belası Golflerde teyp kısmına Kontak elektriği ve Far ışığı gelmiyormuş. Her bir şeyi gene Allah'ın belası Canbus ile hallediyormuş.

Şimdi 2 sorum var. Birinci soru Benim teybin üzerineki Can- Can+ kablolarını nereye takmalıyım? Belki takarsam sorun çözülecek, geri vites, ışık, açma kapama canbus üzerinden gelecek.

aşağıdaki resmi buldum. Bu resimde orjinal sokete 2 ayrı Can Bus geliyor. Benim teypteki can- can+ yı hangisine takacam? HV yazan high voltage yani yüksek voltaj sanıyorum.

http://www.my-gti.com/wp-content/uploads/volkswagen_rcd_310_main_N91-10016.gif

9 – CAN bus, high
10 – CAN bus, low
11 – Display voltage supply, positive
12 – Voltage supply, negative, terminal 31
13 – Display HV CAN bus low
14 – Display HV CAN bus high
15 – Voltage supply, positive, terminal 30
16 – Anti-theft coding control signal, SAFE, positive

Diğer sorum ise şu, bu Allah'ın belası canbus çalışmadı diyelim. Ben nereden Kontak elektriği ve Işık kaynağı bulurum? aklıma çakmak soketi geldi, orada 12v ve ışık var, ama etrafındaki trim'i sökemedim, çektim çektim elime gelmedi. Bide okuduğum kadarı ile çakmağın 12v soketine ve ışık soketine kablo bağlayıp ışık ve elektrik alırsam, gene araba bunu anlayıp arıza ışığı yakıyormuş. Bunu da istemiyorum.

Allah bu Canbus'ı bulanın gani gani belasını versin, o derece çıldırmış durumdayım...
Arabada 12v kontak elektriği ve Işık yok be...

VWci
05-06-2011, 10:00
Gurcell, Jetta ile Golf'teki tesisat aynı mı? Jetta'ya taktığınız cihazın adaptörü Golf 6 için uygunmu?

gurcell
05-06-2011, 10:06
Jettada teybin uzerinde brake, rear gear, illum vs. Yazan kablolar vardi. Canbus kutusundan cikan kablolar bu dediklerime giriyordu.

Golfun yeni teypte bu girisler yok ( gear, brake vs). Sadece acc yazan kirmizi bir kablo, illum yazan pembe bir kablo bosta. Bide bahsettigim can- can+ var. Teybin ustundeki etikette de bu can- can+ icin steering yaziyor ( herhalde direksiyon tuslarindan bahsediyor) ama bizim golfte direksiyon tusu da yok. Ben gozumu karartip bu teypteki can yazan kablolari takacam da nereye takacagima emin degilim.

gurcell
05-06-2011, 10:07
Tekrar yazayim, teybn oraa bir isik, bi de 12v kontak elektrigi getiremeyen zihniyetin Allah belasini versin :)

gurcell
05-06-2011, 21:56
Fikri olan yok mu?

gurcell
06-06-2011, 15:24
Kimsenin fikri yok sanıyorum. Ne diyim :(

Spawn
06-06-2011, 15:33
Can + , Can - kabloları , RS485 haberleşmenin kabloları gibi geldi bana , 232 olsa Rx Tx ibareleri görmek gerekirdi .

bu can + can - kabloları cihazın haberleşmesi için bırkaılmış kablolar olmalı . beyinin yada yardımcı kontrol ünitenin de benzer çıkışları olması lazım ki ilk taktığınız teyipteki gibi aradaki haberleşme sağlansın . VW konusunda bilgim yok ama haberleşme bu şekildedir.

sizin konnektörleri taktığınız kabloların içeriğinde de büyük ihtimal haberleşme pinleri ve kontağa bağlı besleme uçları vardı . konnektör olmadığı için bunları sizin dışarıdan yapmanız gerekicek . yani kendiniz. pinoutlar lazım .

gurcell
06-06-2011, 16:22
abi 2 ayrı canbus hattı var. Biri HV yani high voltage, diğeri ise can+ can-

Hangisine takacağımı bilemiyorum.

RCkid
06-06-2011, 16:30
abi CAN'in çalışma mantığına göre + 'yı herhangi bir CAN+'ya -'yi de herhangi bir CAN-'ye bağlarsan çalışır. Tüm modüller tek hatta bağlı. Differential pairleri doğru bağladığın sürece sorun yok

RCkid
06-06-2011, 16:32
bus bidirectional paket mantığıyla haberleşiyor, her modülün adresi mask'i filan var. nerden girersen gir chain'e çalışır.

Spawn
06-06-2011, 16:33
Can + Can - kullanılması gerekiyor. HV kısmıyla ilgili bir bilgim yok .

fakat + + ya değil de ters bağlamak lazım . master cihazın + ucunu slave(client) cihazın - sine bağlamak gerekir.

RCkid
06-06-2011, 16:42
Can + Can - kullanılması gerekiyor. HV kısmıyla ilgili bir bilgim yok .

fakat + + ya değil de ters bağlamak lazım . master cihazın + ucunu slave(client) cihazın - sine bağlamak gerekir.

can tx-rx mantığıyla çalışmıyor. point-to-point de değil.
hepsi aynı priority'de modüllerden oluşuyor.
+ ve - yönle ilgili bir gösterim değil. data differential olarak 2 hat üzerinden taşınıyor. 2.25VDC üzerine +-0.75V bindirilerek differential taşınıyor

Spawn
06-06-2011, 16:52
anladım . ben IEC60870-5 telegram yapısında düşündüm Canbus ı.

mevcutta önceki arabaya taktığınız konnektördeki kabloları takip edip en güzel çözüme ulaşılabilinir tam olarak snaırım . haberleşmesi kurulması için teyibe besleme gerilimi vermek de gerekecektir dışarıdan .

yarım kontakta çeken bi rölenin çıkışından besleme alınabilinir. ama orjinal gibi olması için tabiki konnektörle kullanılmazı iyi olur.

gurcell
06-06-2011, 17:20
İyi otjinal tesisattaki ca- can + ya aynen giriyorum o zaman

RCkid
06-06-2011, 18:48
İyi otjinal tesisattaki ca- can + ya aynen giriyorum o zaman

aynen abi kaçak elektrik çeker gibi gir:D

merruse
06-06-2011, 21:36
13 – Display HV CAN bus low = CAN -
14 – Display HV CAN bus high = CAN +

Ters takarsan gürültüden fazla etkilenebiliyor. Etkileniyor değil etkilenebiliyor. Özellikle ekranlı kablo kullanılıyorsa doğru takman lazım. Benim eski C-Max ta ekranlı kablo vardı, ters takınca bir türlü saati ayarlayamıyordum. (teypten ayarlanıyor). Mondeoda iki tane bakır tel gidiyor nasıl bağlarsan bağla değişmiyor.

gambit49
06-06-2011, 21:52
aynen abi kaçak elektrik çeker gibi gir:D

cok net olmus :)

gurcell
06-06-2011, 23:30
Simdi karar verelim, hv olana mi normale mi takacam?

VWci
07-06-2011, 06:44
Benim anladığım (+) yı (+) 'ya (-) 'yi (-) 'ye takacaksın.

merruse
07-06-2011, 08:38
Simdi karar verelim, hv olana mi normale mi takacam?

HIV + olana takma hacı. Ötesini public ortamda söyleyemem kusura bakma.. :)