PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi başvurusu sorusu

Maxi
06-06-2011, 23:14
şimdi bir bankaya kredi başvurusu yaptınız diyelim
kredi onaylandı ama henüz almadınız ve başka bankadan kredi kullanmak istiyorsunuz

başka bir bankaya başvuru yapabilirmiyiz? bunlar birbirine bağlımı ?
önce ötekini iptal etmek gerekirmi ?
kontrol edip: sizin başka kredi kredi talebiniz olmuş, size kredi veremeyiz derlermi ?

elpadre
06-06-2011, 23:19
sızı arastırmadan kredı vermezler ama baska bankadan kredı cıktıysa sız baska bankayada kreduı bas vurusunda bulunduysanız onların bılecegız ıs daha oncekı kredı kartı banka + telefon odemelerınde her han gıbı bır odeme gecıkmesı olmadıuysa verırler kredı gecıkme olduysa bıraz ısı yokusa surebılırler

awesome
06-06-2011, 23:20
farklı bankalardaki kredi durumunuz görülür.değerlendirilirken mevcut riskinizin artmış olduğu görülür.

Germanci
Bütün başvuruları olumlu veya olumsuz görüntüleyebiliyorlar.

tdipower
başka bir bankaya başvuru yaptığınızda önceki kredinizi görürler muhtemelen :)

EREN34
06-06-2011, 23:21
Eğer kredi için şube kendi içinde karar verirse( düşük meblalarda oluyor bazen) diğer bankadaki durumu göremez.Diğer bankadaki durum için kendi merkezine göndermesi gerek.Başvurunuz merkezleri tarafından değerlendirilirse %100 görünür + yada - bankacılık ile ilgili neyiniz varsa

timucintt
06-06-2011, 23:25
Merkezi Banka Sistemden görebiliyorlar bütün bankacılık işlemlerini teker teker elemanlar...kredin onaylanmışsa burada önemli olan paranın hesaba çekip çekmediği oluyor genelde... geçtiyse bile diğer taraftan çekeceğin miktar ve senin sigortalı olarak aldığın maaş önemlidir bankalar için... banka için önemli olan krediyi geri ödebilecek olup olmamandır... maaşın dolgun ve daha önceden sürekli banka kredilerini şuyunu buyunu düzenli yapmışsan diğer bankanın sorun çıkaracağını sanmıyorum... sonuçta bir kredi puanı var herkesin ve bu puanın yüksekse her banka sana krediyi rahatlıkla verir farklı bankalarla çalışıyor olsanda...

Maxi
06-06-2011, 23:26
şimdi şöyle
garantiden kredi başvurusu yaptık kredi çıktı ama istemiyoruz onu almadık zaten parayı .
ykb den almak istiyoruz ve başvuru yapıcaz
önce garantiyi iptal etmekmi lazım ?

emre yeşil
06-06-2011, 23:28
Kredin onaylandı ise merkez de görülür hangi bankaya gidersen git kredinin onaylandığını veya iptal olduğunu görür sen böyle bir şey yapmak istiyorsan kredi başvurusunu müşteri danışmanının yanına giderek diğer bankada onaylandığını fakat kullanmak istemediğin söylersen sıkıntın çözülmüş olur artık bankalar TC kimlik numarası girdikleri zaman üzerine kayıtlı olan mülkleri araçları kredileri görebiliyorlar sadece banka hesabında ne kadar paran olduğunu göremez.

messi
06-06-2011, 23:28
hiçbir alakası olmaz.
bankalar sadece olumsuz kredi notlarını (mbde kayıtlı sicil) ana sistemden ortak olarak görebililer.
başka bankalara olan kredi talebinizi kontrol edemezler.
isterseniz beş bankaya aynı anda başvuru yapın.
beşide kabul görsün.
gidip istediğiniz bankadan kredinizi alabilirsiniz.

ama ne olursa olsun garantiden almayın... ;)

Maxi
06-06-2011, 23:31
:)

ben şöyle düşündüm
kötü niyetli olsam mesela

7 tane bankaya kredi için başvururum ,15 bin tl
hepsi çıkınca aynı gün hepsini çeker cebe indiririm ? 7x15 = 105 bin tl

bankalarda bunu biliyor olmalı heralde

messi
06-06-2011, 23:36
yanlış düşünüyosunuz. :)
memur size krediyi verirken onay butonuna bastığı anda karşısına çıkar yaptığınız kredi işlemi.
size artık krediyi verirken yani en son kredi başlangıç işlemini yaparken karşısına çıkar.
işte o an masabaşındaki şahıs "kusura bakmayın bi başka bankadan az bi zaman önce kredi almışsınız, sistem size kredi verme talebimi kabul etmiyo" der. :)

hayırdır bu arada? :D

Maxi
06-06-2011, 23:40
hayır :D

o zaman diğer krediyi cebe indirmediğime göre sorunda kalmıyor.

messi
06-06-2011, 23:43
evet allahın izniyle bi sorun kalmıyo abi. :)
konu bu değil ama şu bankalar faiz maiz derken bizi nasılda sömürüyolar.
tavsiyem mümkün olduğunca krediden uzak durmak.
sizin kadar belki hayat tecrübem yok ama haksızda değilim. ;)

VTec_king
06-06-2011, 23:50
krediyi çekmessen diğer bankadan alabilirsin
ayrıca 2 saat içinde gidip hazır olan 2. kredinide alabilirsin
benim bmw yi satarken 2 saat arayla 10.000 tl lik krediler aldık arkadaşa :)

BoraRS
07-06-2011, 07:59
Aynısını ben de yaptım zamanında. Finansbanktan kredim çıktı. Evrakları hazırlandı imza atmaya gittim. Kalemi elime aldım imzayı atmama 5 saniye varken cebime AKBANK tan mesaj geldi ve kredimin onaylandığı haberi geldi. Finansbankı bırakıp Akbanktan aldım krediyi. Finansbanka da hiçbirşey söylemedim. Acil işim çıktı diyip çıktım gittim şubeden. Ertesi gün Akbank kredi param hesabıma yattıktan sonra Finansbank aradı hala kullanmak isteöiyormusunuz diye ben de hayır dedim ve iptal ettirdim.

Senin anlayacağın sıkıntı olmaz. Rahat rahat diğer bankadan kullanabilirsin.

makif84
07-06-2011, 08:03
imza atmadığınız sürece kredi için diğer bankadan kredi alabilirsiniz ykb masrfaları garantiye oranla fazla oluyordu,bi araştırın isterseniz

Day Walker
07-06-2011, 08:39
Kredi notuna göre istediğin kadar kredi alabilirsin bu işlerde önemli olan kredi notunudur bunuda telefon doğalgaz faturandan tut kredi kartına kadar olan tüm ödemelerinin toplamı belirler ne kadar erken ve zamanında yatırırsan ve aylık gelirin yüksekse ona göre not verirler yada ne kadar geç yatırır ve alarma düşürürsen o zamanda notun bi o kadar da düşük olur kredi vermezler

mgnPower
07-06-2011, 08:42
hiçbir alakası olmaz.
bankalar sadece olumsuz kredi notlarını (mbde kayıtlı sicil) ana sistemden ortak olarak görebililer.

TCMB bunyesindeki kara listeler 5 yilda bir hukmunu kaybeder. Egerki 5 yilini doldurdugu halde karsiniza bununla ilgili olumsuz sonuc cikarsa TCMB Muracatlarinda bulunan matbu formu doldurup bir adet kimlik fotokopinizle beraber sahsen muraacat ederseniz elinize posta yolu ile bilgi mektubu gelir. Bu mektup TCMB bunyesinde herhangi bir olumsuzluga yer olmadigini ve zaman asimina ugradiginizi ayni zamanda basvuru yapilan bankanin kendi takdirinde oldugu bilgisini iceren resmi bir evraktir.
Hazir yeri gelmisken TCMB bunyesinde bir kara liste varmidir ? Ne ise yarar ? Evet vardir ama hic bir ise yaramaz. Bu listeden kimse silinmez yasal sureci dolan herkes silindigini dusunur yada sildirmeye calisir ama sehir efsanesidir. Sahsi dusuncem bankalarin direk basvurduklari bir platform degil direk arkasina saklandiklari bir platformdur bir nevi. Cunku ne zaman sorsaniz TCMB oyle cevap geliyor diyorlar.
Bunun bir baska ornegini 3 haziran 2011 sabahi patlak veren ve 3 gun suren pazar aksami cozulen eft sistemindeki sorunundada yasadik. Kendi musterileri ile basa cikamayan bankalar bizim numaralarimizi ve mailimizi vererek hem sorunun cozum surecini yavasattilar hemde binlerce cagri almamizi saglayarak sinirlerimizi cigrindan cikarmislardir. Azili musterilerde can havliyle kimi zaman ofkeli kimi zaman kufurlu kimi zaman istemeyerekde olsa anlayisli olarak karsimiza ciktilar.
Kredi ve kredi karti basvurularinda bankalarinin genelini kapsayan ortak bir havuz olan bilgi bankasi tarzinda bir sistemle hangi bankanin musterisi olursaniz olun hatta musteri bile olmayin isterseniz tum kredi notlariniz odemelerinizin duzenliligi harcamalariniz yaptiginiz hemen hemen tum parasal islerinizi degerlendirebilirler. Bunun icinde TCMBde bulunan listelere ihtiyac duymazlar.
Ne dolmusum yaaa az daha yazardim ama cagrilar cigrindan cikti yine....

Day Walker
07-06-2011, 08:42
Kredi derecelendirmesi - Vikipedi (http://tr.wikipedia.org/wiki/Kredi_derecelendirmesi#Ki.C5.9Fisel_kredi_derecele ndirmesi)

bide şöyle bişey buldum buda yardımcı olur

XoR
07-06-2011, 08:46
Kredi notuna göre istediğin kadar kredi alabilirsin bu işlerde önemli olan kredi notunudur bunuda telefon doğalgaz faturandan tut kredi kartına kadar olan tüm ödemelerinin toplamı belirler ne kadar erken ve zamanında yatırırsan ve aylık gelirin yüksekse ona göre not verirler yada ne kadar geç yatırır ve alarma düşürürsen o zamanda notun bi o kadar da düşük olur kredi vermezler

Hacı ben bu geç ödeme vs konusunda geçmişte problemler yaşadım bankalardan eve ihtarlar geldi vs tüm bunlara rağmen 3 defa ihtiyaç kredisi talebinde bulundum minimum 7000 lira tutarında üç kredide ertesi gün onaylandı. Aldım ödedim hatta birini hala ödüyorum.

Sanırım çalıştığınız yer bu konuda büyük etken köklü bir firmada görev yapıyorsanız banka sanırım bunu çok dikkate alıyor.

Zira normalde bana değil kredi bir bardak su bile vermemeleri gerekiyodu :D

ykavcioglu
07-06-2011, 08:48
başvurduğun krediyi çekmezsen iptal olur. çekersende ilk taksiti ödeyene kadar merkez bank. kayıtlarnda birşey gözükmez

makif84
07-06-2011, 08:49
bende kredi kartından avukatlık bile oldum geçenlerde krediye ihtiyaç duydum garanti bankası verdi çok şükür.

Bayrampaşalı
07-06-2011, 08:54
arkadaslar konu acılmısken bende sormak ıstedım bızde sırket uzerıne kredı basvurusu yaptık daha önceden babamın uzerıneydı 6 senedır abımın uzerıne gecen gun kredı ıcın basvuru yaptık 15.000tl onayladı fakat temınat ıstedıler bıde gelıp dukkana baktılar eskiden böle bişey yoktu yenımı cıktı bu karar anlamadım temınat vermedık dıe kredı yı alamadık nasıl oluyo bu merak ettım bıde calıstıgımız banka bunu yapan bıze.???

Day Walker
07-06-2011, 09:06
Hacı ben bu geç ödeme vs konusunda geçmişte problemler yaşadım bankalardan eve ihtarlar geldi vs tüm bunlara rağmen 3 defa ihtiyaç kredisi talebinde bulundum minimum 7000 lira tutarında üç kredide ertesi gün onaylandı. Aldım ödedim hatta birini hala ödüyorum.

Sanırım çalıştığınız yer bu konuda büyük etken köklü bir firmada görev yapıyorsanız banka sanırım bunu çok dikkate alıyor.

Zira normalde bana değil kredi bir bardak su bile vermemeleri gerekiyodu :D

Hacı bende aynen başıma geldiği için yazdım en son geçen yaz lazım oldu banka dediki aslında size kredi veremeyiz ama şirket çalışanı olduğunuz için veriyoruz ödemezseniz maaşınıza el koyarız dediler :D

XoR
07-06-2011, 09:12
Hacı bende aynen başıma geldiği için yazdım en son geçen yaz lazım oldu banka dediki aslında size kredi veremeyiz ama şirket çalışanı olduğunuz için veriyoruz ödemezseniz maaşınıza el koyarız dediler :D

Aynen ammo firmaya bakıyolar en önemli kriter bu, geçmişte analarınada sövsen önemli değil onlar için :D

Day Walker
07-06-2011, 09:31
Aynen ammo firmaya bakıyolar en önemli kriter bu, geçmişte analarınada sövsen önemli değil onlar için :D

Hacı bankacı bunlar ana baba tanımazlar para para para :D

messi
07-06-2011, 10:05
başvurduğun krediyi çekmezsen iptal olur. çekersende ilk taksiti ödeyene kadar merkez bank. kayıtlarnda birşey gözükmez
yanlışınız var.
kredi onaylanıp, para size aktarıldığı anda mb kayıtlarına geçer.
+aynı anda tüm banka sistemlerinde görünür.

mgnPower
07-06-2011, 10:40

yanlışınız var.
kredi onaylanıp, para size aktarıldığı anda mb kayıtlarına geçer.
+aynı anda tüm banka sistemlerinde görünür.

Bakiniz : Bir onceki sayfada son mesaj.

Ferhat_V
07-06-2011, 10:50
bu kredi çekerken telefon faturası su faturası dalgası nedir ? onu ödemezsem kredi vermiyolar filan alakası nedir bankayla ?

diyelimki ben öğrenciyim babamın yanında ikamet ediyorum ama aynı zamanda şirket sahibiyim...evim filan tapulu hiçbir şeyim yok benden nasıl bir fatura talep edeceklerki ?

mgnPower
07-06-2011, 10:54
adres teyidi icin.

Ferhat_V
07-06-2011, 10:57
adres teyidi icin.

muhtardan alınan ikamet yeterli olmuyormuki ?

mgnPower
07-06-2011, 11:02
muhtardan alınan ikamet yeterli olmuyormuki ?

muhtarlar para karsiligi yaptigi icin bu isi yeterli guvenilirlikleri yok. heleki son on yildir muhtar kayitlari neredeyse en kotu donemini yasiyor. yeni yeni nufusa dayali kimlkik sistemi ciktida bir nebze rahatladilar. ama teknoloji ve uzay caginda bile kagit kalem ve fatura derdinde guzel ulkemin guzel insanlari...

|KaAn|
07-06-2011, 21:45
muhtarlar para karsiligi yaptigi icin bu isi yeterli guvenilirlikleri yok. heleki son on yildir muhtar kayitlari neredeyse en kotu donemini yasiyor. yeni yeni nufusa dayali kimlkik sistemi ciktida bir nebze rahatladilar. ama teknoloji ve uzay caginda bile kagit kalem ve fatura derdinde guzel ulkemin guzel insanlari...

Adnks:adrese dayali nufus kayit sistemi su an hangi bankanin hangi subesi olursa olsun aninda ulasilabiliyor;olmasi gereken bir kisi farkli bir yere tasindiginda 6ay icerisinde sisteme guncelletmesi gerekiyor zaten 6ay sonunda basvurup guncelletmez ve ortaya cikarsa cezasida var.yasanmis olaylardan dolayi tel-su gibi harcama faturalari isteniyor adnks ile teyid etmek icin. Fatura harici noter ve muhtar ikametgahida kabul edilir fakat bicok kisi buralara para vermemek adina fatura getirdigi icin subedeki ark fatura demistir agiz aliskanligi ile

pirasa
07-06-2011, 21:58

hukuki olarak maaşının %25 inden fazlasına el koyamazlar. kamuya olan borçlarında ise bu oran %33 dür.

emre|
08-06-2011, 01:08

artık muhtarlardan yetki alındı bildiğim kadarıyla nüfus müdürlükleri ikamet belgesi veriyor.

Mutu
08-06-2011, 01:57
Başvuruyu yaptığınız bankaya gidip parayı istemiyorum başvurumun iptalini istiyorum diyebilirsiniz. Neden herhangi bir görüşme yapmadan, başka bankaya başvurmak istiyorsunuz ki ?

Kakus
08-06-2011, 02:00
Ben herzamanki gibi sabırsız davranıp birden fazla bankaya online kredi başvuru talebinde bulunmuştum. Sonra maaşımı aldığım banka ile görüştüğümde diğer bankalara yaptığım başvurular yüzünden kredi talebime onay verilmediği söylendi. Yoksa kredi almak için herşeyim tamamdı, hiçbir sıkıntı yoktu. Sadece birden çok bankada kredi talebim olduğu için vermemişlerdi.

İşin kötü yanı, o kredi taleplerini nasıl iptal edebileceğimi de bilmiyordum... Öyle geldi geçti işte. : ) Umarım soruna cevap olabilmişimdir abi. :)

BoraRS
08-06-2011, 08:01

hahaha... sabah sabah iyi geldi :hehe:

vtecburhan
08-06-2011, 08:08
banka sıstemlerı baya bı farklı ya
2 kredı oderken 3. kredıYI cektım

seoah
15-09-2011, 15:00
online kredi başvurusu (http://www.teb.com.tr/bireysel/pratik-kredi.aspx) için teb'in pratik kredisi başvurusu denenebilir.http://www.teb.com.tr/bireysel/pratik-kredi.aspx sayfasında