PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Barter Şirketi Kursam Tutar mı?

slhdmr34
08-06-2011, 01:11
Arkadaşlar,

Bir süredir burada yazıyoruz çiziyoruz sagolun kahrımızı çekiyorsunuz.

Sizlere bir şey danışmak istiyorum. Amacım reklam vs değil, sadece projemi paylasıyorum.

3 yıldır barter (takas) şirketleri ile ticaret yapıyorum. Şimdilerde ise kendim bir barter firması kurmak istiyorum. Acaba tutar mı? diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Kısaca barter ne soyleyeyim. Mesela siz jant ithalatcısısınız ve depoda duran jantları satmak istiyorsunuz, Ali'de jantcı olan olan birisi ve arabasını satmak istiyor. Siz diyelim ki jantı 10 TL'den alıp, 12 TL'ye satıyorsunuz ve Alinin arabayı 12.000 TL'lik jantla takas ediyorsunuz ve 10.000 TL'ye mal ediyorsunuz. Ali alıp satacagı jantlara sermaye bulmakla ugrasmıyor, siz de ucuza aracı mal ediyorsunuz.

Bi de soyle bir yardımı var ki barter denilen seyin. Mesela ben gömlekciyim diyelim ayda 2000 gömlek üretiyorum. 9 TL'den mal edip 12 TL'ye satıyorum. Ama basımda 120.000 TL'lik bir borc var ve isler gucler kesat derken tıkanmısım. Bankada kredi vermiyor. ben de Barter firmasına gidiyorum. 10 ay boyunca faiz falan vermeden ben her ay 12.000 TL'lik gomlek vermeyi taahhut ediyorum. Barter'da benim borcum olan meblagı alacaklıma baska mallarla oduyor. Ben hem burada 120.000 TL'lik borcumu 90.000 TL'lik malla hem de faiz vermeden ödemis oluyorum. Barter firması ise bu ticaretinden ötürü benden %4-%5 komisyon alıyor, faiz maiz almıyor ve bu gomlekleri bir baskasına benim verdiğim fiyattan veriyor.

Son bir örnek daha vereyim. Mesela hepimiz tamirhaneye gidiyoruz. Tamirhane sahibi arkadasda yatırım yapamamaktan yakınıyor. Diyelim 100 TL'lik isin 50 TL'si de iscilik alıyor. Bu tamirci arkadas bu 50 TL iscilikleri, barterdan gelen uyelere barter hesabına karsılık yapıyor. Ayda 20 kisiden 1000 TL barter hesabında para birikiyor ve barter ile bir baska arkadasın mal karsılıgı onceden verdigi 10.000 TL'lik arsayı, 1 senede para pul harcamadan alıyor.

Aşagı yukarı olay bu. Ne dersiniz, gireyim mi girmeyeyim mi? Giris sermayem fena degil bir rakam ama hala suphelerim var.

Mod arkadaşlar, amaç fikir danışmaktır. Daha ortada şirket bile yoktur. Projedir, reklam degildir. Yanlıs anlamayın diye ozelikle not dustum.

zübeyir
08-06-2011, 01:27
bu işi bir ara bizde yapıcaktır.çok çetrefilli bir iş dikkat etmek lazım

slhdmr34
08-06-2011, 01:36
çetrefil kısmında sıkıntım yok, asagı yukarı 1 milyon tl borc odedim barter sayesinde. ve su ana kadar borc odeme dısında 1,5 milyon tL'den fazla islem yaptım. En azından su kadar soyleyeyim 2.500.000x%5=125.000 lira komisyon ödemisim barterlara.

izo
08-06-2011, 02:07
economies of scale ve scope lazım bu işi yapmanız için. yani mealen sağlam bir başlangıç nakti, çok çeşitli mallar ve sağlam bağlantılar lazım.
eldeki malların patlama rsiki yüksek hangi maldan ne kadar tutacağını iyi hesaplamak lazım.
craiglist'de dedesinin eski pikabıyla mı ne barter a girip porsche boxster alan 17 yasında bi genc vardı...
benim anlamadığım nokta barter in olusması icin mukemmel takasın oluşması lazım, yani iki tarafın da isteklerinin karşılıklı olması lazım. gömlekcinin borcu kime olur? Kumascıya diyelim. Kumascıya ben barter olarak ne satıcam? araba falan. e elimde gomlekler kaldı, gomlekleri ihtiyacı olan birine mi satıcam? e en basta gomlekci niye satmadı ki gomlekleri? sqatamadı demek ki. satamadığı gomlekleri ben nasıl satıcam? baglantıyla...hem de yıllardır o piyasada üretim yapan firmanın ulaşamadığı bir pazara ulaşıp satıcam malları...çok tecrübe, bağlantı ve ince hesap gerektiren bir iş.
riskler yüksek, kendinize güveniyorsanız başlayın. ancak dediğim gibi başarınızı belirleyecek kritik faktörler, nakit para, bağlantı ve düzgün stok yönetimi..

kolay gele...

slhdmr34
08-06-2011, 02:26
Haklısınız dostum. Barter, takas gibidir. Ama tam olarak takas degildir. Sizin dediğiniz clearing barter ki bu opsiyonlardan biridir. Anlık degisimin dısında, banka gibi hesabınızda bakiyeyi bekletip taleplerinize istinaden mal alabilirsiniz. Yani ben gomlek veririm, dugme ve iplik alırım gibi. Dugme ve iplikci gomlek almayacagına gore onlara farklı uyelerin arzlarını (mesela toptan elektrik hizmeti diyelim)sunarak sistem ilerletiliyor. Toptan elektrik verene de gomlekci, personel gomleklerini veriyor. Zaten barter firmasının komisyon almasının sebebi de bu: Farklı mallarla daha farklı malları bulusturabilme kabiliyeti ile para kazanır. Bu ornekte 3 ticarete aracılık eden barter, 3 kere komisyon alır (rate: %5 on trade).

<<buğra>>
08-06-2011, 06:32
barter işi bu piyasa şartlarında iyice zorlaşıyor bence
2007'de yaptığım 6 barter anlaşmasını bu sene büyük firmalardan biriyle belki yenileyebiliriz ki firmalar eskisi gibi yanaşmıyor.

İyi düşünmek, iyi alt yapı ve sermaye oluşturmak lazım...

HaKo
08-06-2011, 07:37
piyasadaki barterların %90 ının üçkaatcı olduğunu düşünürsek, ahlaklı prensipli çalıştıktan sonra tutmaz olmaz diye birşey yok. Şahsen biz artık barterdan uzak duruyoruz yediğimiz kazığın haddi hesabı yok. Çevremdeki bir kaç arkadaşımda sağlam kaptırmış durumda. İnsanlarda barter şirketlerine göre bir ön yargı oluştu bence. O yüzden güven sağlayarak piyasada tutunmak bu işin esasıdır heralde.

bykarakus
08-06-2011, 07:42
Boyle bi olay daha var ama gene ornekle anlatmak gerekirse mesela ben toptanciyim temizlik malzemesi satiyorum 30 kg bulasik deterjani normalde bi sirket gelse 10 20 tane alicam dese fiyatim 20.00 tl fakat bartera versem 45.00 tl verebiliyorum buraya kadar guzel :)) barterde benim alicagim birikiyo bakmisim 100.00 tl param birikmis bende diyorum ki ne alabilirim arsa tarla kil tuy gosteriyolar portvoyde olan mallar genellikle degersiz ve barterle degerlendirmek isteyen uyanik ticararet adamlarinin isleri ben geliboluda 30 tane altli ustlu villa tapulu yer aldim geliboluda 15.000 tlden aldim 30 adet toplamda 450.000 tl almis oluyorum bugun hepsine 150.000 istiyorum kimse yuzune bakmiyo :)))) burda sadece barter firmasi kazaniyo %5 komusyonunuda pesin istiyo ve aliyo bunun neresi karli :)) bi ornek daha verim bi arsa begendim 20.000 mt2 fiyat verdiler 500.000 tl yerin asil degeri 200.000 veya 250.000 tl neryese bizde tamam dedik alalim nasil olsa bizde 2 kati yaziyoruz anca degerine gelir bize die dusunduk... Yoook dedider bu arsa % 50 barter %50 nakit dedider yani zaten arsanin normal degeri yarisi :)) hikaye geliyo bana hep bu isler garibani s..... Calisan batakci is adamlarinin oyunu :))

Hee arkadasim ben senin icin bisey soylemiyorum barter firmasinin bi derdi bi problemi yok karli bi is % 5 guzel rakam hayirlisi olsun diyelim....:)

DENON
08-06-2011, 08:24
arkadaş bu barter denen şeyi okuduktan sonra kendimi haikaten çok cahil hissettim, insanlar ne şekilde para kazanıyor hayret

slhdmr34
08-06-2011, 08:25
evet arkadaslar, barter firmalarından herkes biraz muzdarip. Olayın kaynaklanma sekli de barterların ahlak eksikligi ya da prensipsizliğinden kaynaklanıyor. Tamam simdi hic bir malın nakit fiyatı ile takas fiyatı aynı degil. Ama normalde 20 tlye satılan malı bartera 45 tlye sunmak, bu bartercıların isine geliyor. Olan uyeye oluyor. Soyle ki, barter firması arzları kontrol altında tutsa ve reele en yakın fiyatlarla isi yaptırsa surekli komLsyon kazanır. Fakat bunlar 20 tllik malın 45tlden, 10 liralık arsanın 20 tlden satılmasına goz yumuyorlar cunku daha yuksek tutarlı komisyon alıyorlar. Bu gercekten ticari ahlaka uymaz. Bizlm amacımız da zaten bunların olmadıgı, otokontrolu yuksek bir barter kurmak.

bykarakus
08-06-2011, 09:08
Valla gercek anlamda bunlar olmiycaksa ilk uyen benim :)) dee sen para kazanamazssin bu durumdada :))

mustafaa_akca
08-06-2011, 09:20
dostum ben agva da bı otelde chef ascıyım..patron bıgun benı cagırdı dedıkı senı bırılerıyle tanıstırayım..bısım patron oracle denılen uluslararsı bıu sırketın 8 yıl muhasebe mudurlugu 12 senede ınsan kaynakları mudurlugunu yapmıs ph. dr. dur..dedıkı yurt dısında cok yaygın kullanılan barter lık olayı war..adam dedıkı yıl boyunca otelde hafta ıcı musterılerınızı ben gonderecem sızde bunun karsılıgında benden otelın tum ıhıtyaclarını karıslacaksınız..dıelım kı hafta 8 000 tl lık ıs yaptık onalrdan bu ıse karsı otelın sıgortasını bakım onarımını odalardakı kullanılan sampuan terlık v.s gıbı urunler..dedıkı cok ınsan gonderecegımız ıcın mutfak alıs werısınııde bızden yapın..dedım nasıl olacak n ıstıosanız getırecez dedı..2 ay calıstık adamlarla gercekten hafta ıcı doldurduk ama bıze gerı donusumu cok gec oludugu ıcın fesh ettık..eger kı cıdden gerı donusum hızlı olasydı tum otellerı baglardı adam..basımdan gecenı ğaylastım:D

TaGo
08-06-2011, 09:31
32 yaşındayım. İzmirde yaşıyorum. T,caret merkezinde çalışıyorum. BARTER şirketini ilk defa duyuyorum, demek bize gelmemişler bugüne kadar :D

cembozbey
08-06-2011, 09:36
esnafın yüzü takasta güler tako :D

ArMy
08-06-2011, 09:41
İlk defa duydum bu barter'i.Devir eskiye gidiyor galiba 1 inek ver 3 koyun al.Buğday ver pirinç al vs..

Eğer ki şirketi kurarsanız başarılar şimdiden..

cembozbey
08-06-2011, 09:44
genelde inşaat işlerinde sıkca duydugumuz bir terim kalfa,marangoz veya bu tip buyuk kalemle iş yaban taseronlar daire karsılıgı alır bazen butun işi,
simdi sektör olarak genişlemiş anladıgım kadaryla e tabi piyasada nakit kalmayınca yakında bakkalada barter :D

grkm
08-06-2011, 09:50
bu işlemlerin yasal ve el altı olayları nasıl yani faturalandırma gibi birşey söz konusu mu ?

SONE-R
08-06-2011, 10:00
40 yaşıma merdiven dayadım ilk defa duydum bu barter olayını :D

tdipower
08-06-2011, 10:00
biz reklam sektöründe hep böyle çalışıyorduk :) barter sistemi güzeldir

overblack
08-06-2011, 10:18
arkadaş bu barter denen şeyi okuduktan sonra kendimi haikaten çok cahil hissettim, insanlar ne şekilde para kazanıyor hayret

yakında girersin sende bu işe :D

Murat Özcan
08-06-2011, 10:26
bende ilk defa duyuyorum

slhdmr34
08-06-2011, 11:21
barterda el altı diye bir olay yok. Her sey resmi, sozlesmeli ve faturalı olmak zorundaki, yarın uyeler arası ticarette olası bir sıkıntı halinde, her seyin resmi ispatlı olması lazım. Ayrıca barter firması hem uyelik bedelini hem de aldıgı komisyonlara fatura verir.

lnd_samet
08-06-2011, 11:46
bazı arkadaşlar yazmış onlara katılıyorum,
sen dürüst çalışıcam diyorsun-iyi tamam dürüst çalışacaksan bizde seninle çalışalım fakat bu işi dürüst yapan firma ayakta duramaz.
yanii birde sen barter anlaşması yapmışsın-fakat o barter firmaları dediğin adamlar eski adıyla tefeciler.
sokağa cıktıklarında tanımadıkları insan yok.
yanii dışardan göründüğü gibi değildir, sanmıyorum.
o kadar güçlü sermaye koyacaksan daha karlı ve riski az işlere adım atmak mantıklı(yok 3 kaat yaparım arasıra çakarım malı piyasaya dersen bildiğin tefeciliğe girer o iş ondada hakkaten para var:D

TaGo
08-06-2011, 11:49
Adam 2.500.000 TL işlem yaptım 1.000.000 TL borç ödedim dio arkadaşlar. Biz daha sistemi çözmeye çalışıyoruz. Belliki arkadaş bizden bikaç adım önde. Hakkında hayırlısı olsun kardeşim.

cery
08-06-2011, 11:53
ilk defa duydum barter olayını valla.

siz çok kullanmışsınız belli ki ve bizden daha çok bilgiye sahipsiniz

kendiniz artıları ve eksileri yanyana koyun. yeterli çevre ve nakit varsa yaılmayacak iş değil. ama çok risk taşıyor.

hakkınızda hayırlısı olsun

grkm
08-06-2011, 11:53
tanıdıgım biri bu işin içinde şimdi konuyla birlikte fark ettim :)

hatta bir referansından yesil insaatta var. Emre görürse yazar belki

Katar Barter A. (http://katarbarter.com/BarterSistemi.php)

bykarakus
08-06-2011, 12:05
katardan kimi tanıyosun :D

can3541
08-06-2011, 12:14
barterda el altı diye bir olay yok. Her sey resmi, sozlesmeli ve faturalı olmak zorundaki, yarın uyeler arası ticarette olası bir sıkıntı halinde, her seyin resmi ispatlı olması lazım. Ayrıca barter firması hem uyelik bedelini hem de aldıgı komisyonlara fatura verir.

Benim bildiğim ülkeler arası yapılan barterda bile switch var el altından yapılan ama

yurtiçini pek bilmiyorum.

slhdmr34
08-06-2011, 12:25
cevre konusunda sıkıntı yok. Fıkra bolumundeki carlos gibiyiz. Tefe konusunda ise isim olmaz, namaz niyaz var haram olmaz. Obur tarafı da dusunmek lazım.

grkm
08-06-2011, 12:54
katardan kimi tanıyosun :D

serkanı cok yakın bi arkadasından biliyorum

TUĞRA
08-06-2011, 14:00
32 yaşındayım. İzmirde yaşıyorum. T,caret merkezinde çalışıyorum. BARTER şirketini ilk defa duyuyorum, demek bize gelmemişler bugüne kadar :D

Tarkan abi izmir de çok fazla yaygın değil.. izmir'de ticaret zevkli değilki bu gibi faaliyetlerde yoğun olsun..

slhdmr34
08-06-2011, 16:28
aynen oyle barter oluyor, normalde siz demircileri tek tek dolasıp bunu teklif edersiniz. Barterda ise broker bu isl senin yerine yapar.

Mehmet Opc
08-06-2011, 19:52
Serkan beyi bende tanıyorum katar barterin sahibi gerçekten çok iyi ve düzgün bi insandır
Barter güzel olaydır çok güzel tufaya düşürülüyor millet ama barteri yapıcaksan tek olmucaksın yanında en az 1 tane kafası çok iyi çalışan bi adamının olması lazım ve senin elindeki mallar öle düşeş olcakki 1 e alcan 5 satcan kimse farkında olmucak.Birde barterda satılamayan değerlendirilemiyen malları değerlendirebiliosun onları veriosun karşılıgında bişey alıosun hiç yoktansa daha az bile olsa paraya çevirebiliosun

Chatin
08-06-2011, 23:16
bu işin kilit noktası verdiğine karşı alacak olan kişi kontrolü kendi yapmalı.

yani elemana 100k lik evi 150k ye vermeye çalışyorsa barter. gitsin araştırsın emlakçılardan sahibinden vay efendim hürriyetemlaktan (atıyorum işte) baksın ki pahalı. almasın:) zaten pahalı gelmiyorsa o da alır veya o da teklifi satışa çıkarır belki kendisine pahalı gelen müşteriye pahalı gelmez ve teklifini paraya çevirmiş olur.

veya desin ki ben bu evi 100k ya sayarım. işine gelirse. o zaman barter de 150k ya ev vermek isteyene der ki 150k değil 100k sayıyorlar razı mısın? razı olursa takas olur. olmazsa takas olmaz. bu kadar basit.

ha barter takas olmadığı için kazanamadı değil mi? işte orada da barter in çevresi nazı geçiciliği vay efendim portföyünün genişliği rol oynar. ona gelen teklife bu kadar dersen takası olur veya olmaz diyebilecek duruma geldiği anda zaten olabilecek işleri alır ve kendisi de kazanır.