PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rapor sonrası işten çıkarılma ve işsizlik maaşı

despe
08-06-2011, 10:11
Arkadaşlar herhangibir rahatsızlıktan dolayı uzun bir süre misal 6 ay gibi yada 4 ay gibi rapor alan bir ssk lı çalışanın, rapor bitiminde işten çıkarılması halinde, bu kişi işsizlik sigortasından yararlanabilir mi.

Belirli bir rapor gününden sonra işsizlik maaşı alınamıyor gibi birşeyler duydum forumlara baktım ama tatmin edici cevaplar bulamadım.

Aramızda muhasebeci arkadaşlar var mutlaka, her konuya bir çözüm bulan TT ailesi, sorumun cevabına yardım lütfen :)

aLperTunga
08-06-2011, 10:15
bu konu hakkında bilgi almak için bursadaki iş kur u ara kardeşim..işşizlik sigortası servisini baglasınlar sorularını onlara sor anında cevabını alırsın..

İşkur Bursa İl Müdürlüğü Adres: Atatürk Cad. No:104

Osmangazi / BURSA
Tel: 0.224.225 15 15 - 225 17 45 - 225 17 46

Faks: 0.224.220 20 13

bursa@iskur.gov.tr

SekoLive
08-06-2011, 10:18
işten cıkarılırsa almaya hak kazanır diye biliyorum

miami ve mustu abi olsa :) bu konuda güzel atışırlardı :D

MeRtCaN
08-06-2011, 10:19
ssk primin 900 gun kadar yattıysa işsizlik maaşı alabılıyorsun :)

aLperTunga
08-06-2011, 10:22
kardeşim benim annem iş kurda memur aradım ama ulaşamadım..sen dediğim gibi bursda iş kuru ara sor hemen verirler yanıtını..ama benım bildiğim son 3 yıl içinde kesintisiz aynı iş yerinde 900 günü doldurup istifa etmediğin sürece iş veren tarafından cıkartılırsan almaya hak kazanıyorsun..bende aldım zamanında..ama raporla alakalı özel bi durum varmı onu hiç duymadım..sen ara bi sor..

DENON
08-06-2011, 10:24
alırsın alırsııııınnnn :D

despe
08-06-2011, 10:29
birde şöyle bir durum var. bizim patronun 3 şirketi var. 3 üde aynı şahısa ait bulunduğu adreslerde aynı grup şirket yani. 6 senedir aynı işyerindeyim ama zaman zaman bir şirketten diğerine transferler oldu. zamanında fabrikada doktor vs bulundurmamak için 3 e bölmüşler. bazen bir şirketten diğer şirkete transfer yapıyorlar, sigorta hiç aksamadan devam ediyor yine fakat şirketler değişiyor. bu durumun 900 güne bir etkisi var mıdır ?

despe
08-06-2011, 10:30
bu konu hakkında bilgi almak için bursadaki iş kur u ara kardeşim..işşizlik sigortası servisini baglasınlar sorularını onlara sor anında cevabını alırsın..

İşkur Bursa İl Müdürlüğü Adres: Atatürk Cad. No:104

Osmangazi / BURSA
Tel: 0.224.225 15 15 - 225 17 45 - 225 17 46

Faks: 0.224.220 20 13

bursa@iskur.gov.tr

teşekkürler bir arayalım bakalım :)

DENON
08-06-2011, 10:33
birde şöyle bir durum var. bizim patronun 3 şirketi var. 3 üde aynı şahısa ait bulunduğu adreslerde aynı grup şirket yani. 6 senedir aynı işyerindeyim ama zaman zaman bir şirketten diğerine transferler oldu. zamanında fabrikada doktor vs bulundurmamak için 3 e bölmüşler. bazen bir şirketten diğer şirkete transfer yapıyorlar, sigorta hiç aksamadan devam ediyor yine fakat şirketler değişiyor. bu durumun 900 güne bir etkisi var mıdır ?
sigorta dökümünü cıkar bircet orda görürsün 900 gün olayını net olarak

TaGo
08-06-2011, 10:43
900 gün değil aralıksız 6 ay çalışan iş bitiminde işsizlik maaşını hak eder.

Bir diğer konu ise eğer çıktığınız yeri şikayet ederseniz anasını bellersin bu grup şirketleri arası değişim, onların mali açıdan canını sıkar. SGK herzaman çalışanın yanında unutmayın.

Murat Özcan
08-06-2011, 10:44
Arkadaşlar herhangibir rahatsızlıktan dolayı uzun bir süre misal 6 ay gibi yada 4 ay gibi rapor alan bir ssk lı çalışanın, rapor bitiminde işten çıkarılması halinde, bu kişi işsizlik sigortasından yararlanabilir mi.

Belirli bir rapor gününden sonra işsizlik maaşı alınamıyor gibi birşeyler duydum forumlara baktım ama tatmin edici cevaplar bulamadım.

Aramızda muhasebeci arkadaşlar var mutlaka, her konuya bir çözüm bulan TT ailesi, sorumun cevabına yardım lütfen :)

Türkiye İş Kurumu - İşsizlik Sigortası İşlemleri (http://www.iskur.gov.tr/LoadExternalPage.aspx?uicode=statissizliksigortasi isle)

burdan bakabilrsin usta 7.ve 8.maddeler sizinle sorunuzla alakalı

Emre Ekrem
08-06-2011, 10:46
Raporla olup olmaması durumu değiştirmez fakat iş yerinin seni hangi sebepten dolayı çıkarttığı büyük önem taşır, misal gerekçede raporun konusu bile geçmeyebilir fakat iş yeri ahlakı ve etiklerine aykırı bir tutum sergilediğin tespiti olur da buna istinaden çıkartılırsan ki bazı işyerleri kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı vermemek için bunu yapalarlar, SGK da aynı gerekçeyi göz önünde bulundurarak sana işsizlik maaşı artı sigorta bağlamazlar.

Kısacası böyle bir durum başına gelecekse, gerekçeyi mutlaka öğren ve itirazını baştan yap. Aksi takdirde mahkeme ve uzunca bir süre uğraş vermen gerekir.

despe
08-06-2011, 10:58
900 gün değil aralıksız 6 ay çalışan iş bitiminde işsizlik maaşını hak eder.

Bir diğer konu ise eğer çıktığınız yeri şikayet ederseniz anasını bellersin bu grup şirketleri arası değişim, onların mali açıdan canını sıkar. SGK herzaman çalışanın yanında unutmayın.

iş şikayet etmeye kalırsa zaten ben haklı çıkarım. elimde ilk girdiğim günden beri bütün maaş brdrolarım mevcut.

despe
08-06-2011, 11:00
Raporla olup olmaması durumu değiştirmez fakat iş yerinin seni hangi sebepten dolayı çıkarttığı büyük önem taşır, misal gerekçede raporun konusu bile geçmeyebilir fakat iş yeri ahlakı ve etiklerine aykırı bir tutum sergilediğin tespiti olur da buna istinaden çıkartılırsan ki bazı işyerleri kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı vermemek için bunu yapalarlar, SGK da aynı gerekçeyi göz önünde bulundurarak sana işsizlik maaşı artı sigorta bağlamazlar.

Kısacası böyle bir durum başına gelecekse, gerekçeyi mutlaka öğren ve itirazını baştan yap. Aksi takdirde mahkeme ve uzunca bir süre uğraş vermen gerekir.

böyle bir durumun söz konusu oalcağını sanmıyorum. eğer ben olursa uzun süreli rapor almak durumunda kalırsam, işimin gereği benim yerime birisini bulup işe almak zorunda kalır. eğer rapor dönüşü işe aldığı kişiden benden aldığı verimi alırsa beni işten çıkartır diye düşünüyorum.

dgoo
09-06-2011, 21:21
Normal şartlarda işkur işsizlik maaşı için son 2 yılda 600 gün hizmet ve son 4 ayda ful hizmet şartlarını arar.
Son 4 ay raporlu olmanızın sıkıntı yaratacaını sanmıyorum ama en önemlisi çıkış bildirgenizde işverence işten çıkarıldığınızın belirtilmesi yine ana şartlardan...