PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : *** s2000 şanzıman sorunu acil ***

Efvtec
08-06-2011, 21:07
Arkadaşlar sevdiğim bir abimin başına gelen bir iş için yardımlarınızı bekliyorum ve işten anlayan arkadaşlardan yorumlarını.

Aracın debriyaj baskı plakası bitmesi sonucu aracımızı ismini şu an vermek istemediğim bir servise götürdük.Araç 2 gündür orda.Aracın debriyajını değiştirmek için 2 kez belkide 3 şanzıman sökülmüş.İlk denemede araç teste çıkıldığında viteslere geçmemiş sökülmüş volanın ısıdan dolayı attığı tespit edilmiş taşlanmış salgısız bir hale getirilmiş.Tekrar toplanmış debriyaj merkezinden şüphelenilmiş oda değiştirilmiş vs. Neyse biz aracı servise verdiğimizde 3. viteste bırakın bir cırtlamayı herhangi bir aksilik yoktu bu gün aracı yapan servisten gelindi ve aracın sekromençinin bozuk olduğu zamanla bunun olabileceği gibi bir şey söylendi.Tabiki bu bize inandırıcı gelmedi hatta ısrarla ''sizdeykende var dimi'' gibi sorular sorulması midemizi bulandırdı.Aylardır kullandığımız fakat sorun yaşamadığımız 3. vites nasıl olduysa servise girince cırtlamaya başladı.Benim az çok mekanik bilgim var kendime güvenmedim sonuçta esnaf bu işten ekmek yiyen bir insanı zan altında bırakmak istemedim ve tanıdığım ustamı aradım ''tamirciniz denerken bozmuştur sizin baskı plaka sıyırmasıyla alakası yoktur böyle bir arızanın'' dedi.Kısaca olay böyle sizinde fikirlerinizi almak istedim bana kalırsa bunlar beceremediği ilk seferde vitese takmaya zorlayıp sekromençi bozdular.Yenisininde 1040 lira olduğunu düşünürsek suçu araç sahibine atmak gibi bir tutum mu söz konusu yoksa ben mi çok yanlış düşünüyorum.

Ayrıca bu konu hakkında bize bilgi verebilecek mekaniker arkadaşlar varsa özelden tel numaralarınıda atarlarsa çok memnun olurum...

oğuz
08-06-2011, 21:14
neden 3. vites volan sizdeyken ısıdan atmıyor onlardayken mi atıyor :) . bu sökmek için uydurulmuş bir bahane. merkezde öyle. en başta bi halt yenmiş onun çabasını vermişler toplamak için.

Efvtec
08-06-2011, 21:19
neden 3. vites volan sizdeyken ısıdan atmıyor onlardayken mi atıyor :) . bu sökmek için uydurulmuş bir bahane. merkezde öyle. en başta bi halt yenmiş onun çabasını vermişler toplamak için.

Hacım hesapta debriyaj bitince sürtünmeden ısınmış atmış volan öle dediler.

Redbull
08-06-2011, 21:26
Öncelikle geçmiş olsun.
Gelelim başınıza gelene öncelikle debriyaj değişeceği zaman zaten yeni baskı balata takılmadan volan kontrol edilip aşınma var ise veya yanma volan taşlanır ve yeni baskı balata takılır.
Vites çırtlama ve vites geçişleri kemikli oldu ise eskisi gibi rahat geçmiyorsa s2k larda debriyaj pedalından ayar yaparak geçişleri yumuşatıp sertleştire biliyorsun.
Bilen bir usta debriyajı aracı kullanarak anlar çok aşağıdamı kavrıyor çok yukarıdamı baskı tam basıyormu? hemen şanzımanı indirmeye gerek yok.

Efvtec
08-06-2011, 21:46
Öncelikle geçmiş olsun.
Gelelim başınıza gelene öncelikle debriyaj değişeceği zaman zaten yeni baskı balata takılmadan volan kontrol edilip aşınma var ise veya yanma volan taşlanır ve yeni baskı balata takılır.
Vites çırtlama ve vites geçişleri kemikli oldu ise eskisi gibi rahat geçmiyorsa s2k larda debriyaj pedalından ayar yaparak geçişleri yumuşatıp sertleştire biliyorsun.
Bilen bir usta debriyajı aracı kullanarak anlar çok aşağıdamı kavrıyor çok yukarıdamı baskı tam basıyormu? hemen şanzımanı indirmeye gerek yok.

Sadece 3. viteste yapması beni kaygılandırdı :( dediğine göre de ayar max daymış.

Redbull
10-06-2011, 13:50
Sadece 3. viteste yapması beni kaygılandırdı :( dediğine göre de ayar max daymış.

Serviste şanzımanın içini açtıklarını sanmıyorum senin dediğin cırtlama 3.vites senkromencinden oalabilir fakat bu uzun zamanlı bir aşaınma sonucu oluşabilicek bir sorundur debriyaj değişince belki biraz daha artmış olabilir.

Efvtec
13-06-2011, 14:34
Serviste şanzımanın içini açtıklarını sanmıyorum senin dediğin cırtlama 3.vites senkromencinden oalabilir fakat bu uzun zamanlı bir aşaınma sonucu oluşabilicek bir sorundur debriyaj değişince belki biraz daha artmış olabilir.

İçi açılmadı da debriyaj ayırmazken zorlamışlar 3 e sokmak için çırtlata çırtlata sokmuşlar ondan kaynaklandığını düşünüyoruz.

Yogi
13-06-2011, 14:39
servis ismini söyleyinde insanlar daha dikkatli olsun

KemalCagri
26-07-2011, 12:43
cozum cok basıt kardesım.ısten azcık anlayan bır avukat hemen dava acıcak.ve masraflarını alıcaksın.bu ulkede herseye dava acılabılır ama kımse farkında dııl.anında davanı ac.butun masraflarını alırsın.aracını kullanamadıgın gunlerın oto kırası dahıl...