PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 5cm yay ile yeterli alcalmadı ne yapabilirim ?

mcolgecen
09-06-2011, 02:11
s.a abiler 1.4 is aracımda maxtrac marka 5cm yay takılı önler iyi fakat arkalar yeterince düşük değil önü ve arkayı biraz daha düşürmem için coliver dışında daha ucuz yollu ne yapabilir acaba benim kullandığım yaylar aracı az düşürmüş olabilirmi yardımcı olursanız sevinirim . aracım bu şekilde .http://img607.imageshack.us/img607/4069/cuvxc1.jpg

mert_leon
09-06-2011, 02:22
ucuz yollu press yada yayları kesmek olur bence.

mcolgecen
09-06-2011, 02:25
ucuz yollu press yada yayları kesmek olur bence.
yayları kesersem amortisorlerede işlem yapmak gerekirmi peki ?

mert_leon
09-06-2011, 02:30
bence gerekmez ama tamda bi bilgim yok yanlış yönlendirmil olmayayım. benden daha bilgililer yazarlar ama en ucuz yöntem kesmek olur bence.

doush
09-06-2011, 02:41
Sakın kesmeyin, preslemeyin.. Güvenlik 3cm daha düşürmekten daha önemli olsa gerek ?

mcolgecen
09-06-2011, 02:45
Sakın kesmeyin, preslemeyin.. Güvenlik 3cm daha düşürmekten daha önemli olsa gerek ?
peki öneriniz güvenli şekilde biraz daha nasıl alcaltrım ?

doush
09-06-2011, 02:49
peki öneriniz güvenli şekilde biraz daha nasıl alcaltrım ?

coilover :)

mcolgecen
09-06-2011, 02:52
coilover :)
coilover cok para arkadaş ya :( birisi tablaları kestir flan diyor ama varmı öyle birşey tabla nedir neresi kesiliyor pek anlamadım ..

Mutu
09-06-2011, 02:58
Sağlığın paradan daha mı önemsiz ? Ya da basıklık sağlığından daha mı önemli ?
Yayları kesik arabaların nasıl sektiğini görüyoruz. Daha hala ısrarla yay kesen presleyenler var. Yapmayn şunu Allah aşkına ya. :s
Kaç tane araba girmiştir sektiğinden duramayıp önündekine ya da çok basıp olduğu için aniden fren yapıp arkadakinin kendine çarpmasına neden olmuştur.

doush
09-06-2011, 03:01
Bana göre aracınız çok hoş duruyor ayrıca.. SIR lipi takarsanız öne bir de tadından yenmez :)

mcolgecen
09-06-2011, 03:11
peki arkadaşlar yayın markası düşüklüğü etkilermi ?aynı jant lastik ölçülerinde 5cm yay takılı başka 1.4islere bakıyorum benim aracımdan daha düşük duruyor ...

Mutu
09-06-2011, 03:12
peki arkadaşlar yayın markası düşüklüğü etkilermi ?aynı jant lastik ölçülerinde 5cm yay takılı başka 1.4islere bakıyorum benim aracımdan daha düşük duruyor ...

Çok az fark eder. Jantın boyut farkından kaynaklanabilir dediğin.

ALPER-VNS
09-06-2011, 04:51
direk coilover değil de coilover yaylar vardı civicler için en mantıklısı o hem de ucuz..

Mutu
09-06-2011, 05:00
direk coilover değil de coilover yaylar vardı civicler için en mantıklısı o hem de ucuz..

Honda cıvıc 88-00 coıl yay - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-honda-civic-88-00-coil-yay-47353067/detay/?)

Sanırım bahsettiğiniz bunlar ?

bugratemel
09-06-2011, 09:08
satılılar kısmında ilanım var eibach 5 lik yaydan birer bakla kesik bi foto ya bak aracın basıklığını gör illaki marka etkiler aracın basılmasında yumuşak yay daha çok basılır sert yay çok sektirir.... coil ve sert yayla karıştırma eibach kesik olmasına rağmen bayaa konforlu hatta o basıklığa rağmen en iyi konfor diyeblirim pazarlıksız 175 den vercem acil nakit ihtiyacım var işini görecek parça bi bak derim yaylar kutusunda kargosu benden bu fiyata baban bile yapmaz bu kıyağı :D :D

takas düşünmüyorum 106 gtı ım var bilgin olsun

aslan
09-06-2011, 09:27
eger yayları yeni taktıysan geri ver 3.5 luk yay taktır

BlackEmperor
09-06-2011, 11:30
bu yayların 5 lik olduğuna emin misin?

doush
09-06-2011, 11:45

Coil yaylar çok sert oluyor.. Evet düşük duruyor ama hem çok sekiyor hem de süspansiyonu patlatma riski çok fazla.. Konfor mu ? O ne :D

Ome_RS
09-06-2011, 12:01
yayları sıfırsa aracı biraz kullan otursun yaylar zaten 1-1.5 cm daha düşer.
onun haricinde ek9 arka ek ve sir on liple nokta vurusu yapmıs olursun ..
bu arada 5 cm yay ilede amortisörde işlem yapsan senin için daha iyi sertleştirmesen bile milden kısalttır zaten bu sekilde kullanınca yakın zamanda patlarlar.

Talih.b16
09-06-2011, 12:05
ya sen izmittesin git cantürk amortisöre anlat derdini çözsünler..millet istden sağdan soldan geliyo oraya sen dibindesin:)

DENON
09-06-2011, 12:09
gecende kankamın vtec2 aracının 5 lık yaylarını kestik amortisörlerin üstüne taktık ve sıktık ancak yaylar boşta kaldı , naapalım naapalım ? dedım sök yayları amortisörün millerini yay dışarda boşta kalmayana kadar tornalıyayım ve 3cm mıllerın kafalarını tormaladım mükemmel oldu yol tutuş acısından denemeler yaptık en ufak sıkıntı yok :D

diyecegim odurki yolla bana amortisörleri yapayım garantili :D

grey
09-06-2011, 12:10
eger yayları yeni taktıysan geri ver 3.5 luk yay taktır

Nasıl yani?:soru:

aphelion
09-06-2011, 12:48
En iyisi coilover yay alıcaksın bunun başka bir seçimi yok zaten yavaş gidip yerlerde gidiceksin yada leylek gibi takur tukur gitcen istersen en iyi coilover'ıda alsan bu iş boyledir.

tdipower
09-06-2011, 14:02
bu nasıl 5 lik yay yahu :)

aLperTunga
09-06-2011, 14:06
kardeşim namistain a git hatta ara sor fiyat olarak ne olur diye ona göre gidersin..biz 106 yaptırdık orda yayları kestırmeden presle yapıldı 5 cmlik yay vardı 3 cm daha bastık ona görede amortısörler sertleştirildi..amortisörleri orjınal kullanırım dersen pinpon topu gibi sekersin ve sürekli amortısör patlatırsın..

aslan
09-06-2011, 14:08
Nasıl yani?:soru:

taktırdığı 5 cm lik yayları geri versin 3,5 cm lik yay taksın H&R den

aLperTunga
09-06-2011, 14:10

iide 3,5luk takınca araba daha da yukselecek..

M3CSL
09-06-2011, 15:20
BU amortısor mili kesmenın herhangı bır olumsuz tarafı varmı,gercekten işe yarıyormu?
Sekmelerı ne kadar azaltıyor?

grey
09-06-2011, 18:04

3,5 luk mu daha fazla düşürür,5 lik mi?Bir yanlış anlaşılma oldu sanırım ;)

Trance-R
09-06-2011, 18:11
zaman geçtikçe basar o kendini , acele etmeyin derim ... arkadaşımın aracı güzel bi seviyeye geldi son zamanlarda ... zamanla inecektir.

bugratemel
09-06-2011, 20:48
zamanla düşermii öyle bişey yook yaa kimse kimseyii yemesin arabayı life alırsın amortisörler şişer aracı inince yüksek dir tamam sözümüz yok en geç 1 2 saate zaten alaccağı son şekli alır 2 gün 3 gün 1 hafta sonra iinmez :D

mcolgecen
10-06-2011, 01:20
En iyisi coilover yay alıcaksın bunun başka bir seçimi yok zaten yavaş gidip yerlerde gidiceksin yada leylek gibi takur tukur gitcen istersen en iyi coilover'ıda alsan bu iş boyledir.

hocam yanlışınız var bu ayarlı yay olayı çok berbat ve tehlikeli bir ürün ben oldukca saçma ve sağlıksız buluyorum .

mcolgecen
10-06-2011, 01:23
aracıma yaylar yeni takılmadı uzun süredir kullanıyorum ayrıca yayları sıfır almadım cıkma aldım şayet bana satan 5 cm diyip 3.5 lük yayı geçirdi diye düşünüyorsak öyle birşeyde yok yayların üzerinde 5cm yazıyor en mantıklısı amortisörcüye gidip ona danışmak gibime geliyor.

mur_84
10-06-2011, 08:30
yaylardan 1'er bakla aldır daha sonra amortisör işlemi yaptır tabla ve milden kısaltma artı sertleştrime ile aracının yol tutuşu hissedilir derece güzel olacak.. cantürk bu işin adresi çok keyifli olacaktır.. ;)

bugratemel
11-06-2011, 17:27
izmirden bi arkdaşda fk 5 mm lik yay vardı 1 bakla kestiler olmadı 2 bakla 3 bakla 4 malka kesitiler anca araba düştü ama konfor naaamına bişey kalmadıı gene söylediğim gibi yanlış anlaşılmasın ben satıyorum diye deil eibach 5 mm bir bakla kesikk bence enn hesaplı konforlusu 180 tl bedeva :D

gökberk
11-06-2011, 17:55
Cantürk'e uğrasana.. En azından bilgi alırsın fikir edinirsin..
Talih abinin dediği gibi Sakarya'dan İstanbul'dan oraya gidenler var..ki sen dibindesin..

Acurol
13-06-2011, 00:50
3,5 luk mu daha fazla düşürür,5 lik mi?Bir yanlış anlaşılma oldu sanırım ;)

Tabiki 5cmlik yay 3.5 cmlik yaydan daha fazla düşürür arkadaşın demek istediği sanırım H&R markanın 3.5 luk yayı daha fazla indirir manasında misal örnek vermek gerekirse Grande Puntolarda H&R 3.5cm lik yay Eibach 5cmlikten aynı hatta H&R biraz daha fazla düşürüyor aracı. Bende H&R 3.5cm i tavsiye ederim..

YH199
13-06-2011, 03:14
1.4 is 1.6 ies vti mti kaçtane hazırladım 10 vardır.

hepsine 5 lik yay takmışımdır. adam gibi düşmemiştir.

git 1 bakla kes yaylarını.asla presletme ve ısıttırma.

sadece kestir yayları 1 bakla.

mevzu bitsin.

aklında aman kessemmi bişe olurmu diye bişe geçirme.

tek diiceğim git kestir 1 er bakla.

ya tecrübeyi dinle mutlu ol yada yorumları dinle dumur ol.

tercih sen,n kardeşim.ulan ben typerda bile kestirmiştim.en ufak saçmalık olmadı yol tutuşta falan.

kickbuttowski
13-06-2011, 04:06
s.a abiler 1.4 is aracımda maxtrac marka 5cm yay takılı önler iyi fakat arkalar yeterince düşük değil önü ve arkayı biraz daha düşürmem için coliver dışında daha ucuz yollu ne yapabilir acaba benim kullandığım yaylar aracı az düşürmüş olabilirmi yardımcı olursanız sevinirim . aracım bu şekilde .http://img607.imageshack.us/img607/4069/cuvxc1.jpg

soracak konu ariyordum tamda..

bende tigrayi yere basmak istiyorum istedigim yukseklik tam olarak bu.. yalniz hic bi fikrim yok hangi marka uretimini yapar hangisi iyidir kac paradir kac cmlik almam gerek?:confused:

mcolgecen
14-06-2011, 01:18

mevzu bitsin.

tercih sen,n kardeşim.ulan ben typerda bile kestirmiştim.en ufak saçmalık olmadı yol tutuşta falan.

yorumlarınızdan dolayı teşekkürler içimi ferahlattınız peki abi amortisörlere bir işlem yapmam gerekirmi sertleştirme-kısaltma vs. söylediklerinde çok haklısın kafayı yiyeceğim artık kime sorsam farklı birşey diyor :(

bugratemel
14-06-2011, 15:26
tamam sorun çözüldü bu gün kargoya verik ilacı yarın elinde olur eibach 5 mm bir baklada kesik tak fotonu bekliyorum bilen bilmeyen arkdaşlar bilgi edinmiş olur konforuda sen bahsedersin artık

Karahan
14-06-2011, 15:43
Arkadaşlar bu konuda benim de kafam karışıktı. Konya'da bir rot balansçıya sordum, sadece yayları değil, amortisörleri de kısaltınca konfordan fazla taviz vermeyeceğimi söyledi. Sertleşme, sekme olmazmış o zaman. Tabii ben de çok fazla alçaltmak istemiyorum. 3 cm kadar bassam yeterli gelecektir. Maliyeti 130 lira :)

mur_84
14-06-2011, 15:44
sertleştirme ve kısaltma yaptırırsan çok daha keyifli olur.. ;)

sekme işi dibine kadar basarsan olur yoksa tatlı ufak sekmeler bu işin keyif veren tarafı bana kalırsa..

Karahan
14-06-2011, 15:48
Sürüş keyfi belki artar. Fakat, önceki sayfalarda arkadaşların bahsettiği gibi, sekmelere sebep olmaz mı? Önce emniyet, sonra hareket değil mi ya?

mcolgecen
15-06-2011, 00:24
tamam sorun çözüldü bu gün kargoya verik ilacı yarın elinde olur eibach 5 mm bir baklada kesik tak fotonu bekliyorum bilen bilmeyen arkdaşlar bilgi edinmiş olur konforuda sen bahsedersin artık
inşallah yaylar yarın elime erken ulaşırsa taktırıcam yoksa perşembe'ye kaldı yayları takınca fotoları mutlaka eklerim .. uygun fiyatlı çıkma koni amortisörde arıyorum sağda solda satılık görürseniz haber vermeniz rica olunur.

cliver
15-06-2011, 09:56

mevzu bitsin.

:icon_tup::icon_tup: en mantıklısı...

mcolgecen
16-06-2011, 00:47
Sağolsun Bugra hocadan aldığımız birer bakla kesik 5cm lik yayları buğün taktım düşüklüğü harika oldu teşekküredrim (en yakın zamanda foto ekliycem) fakat ön takımıda buğün yaylar takılırken yaptırmama ragmen çukurlarda küt küt ses geliyor (ön takım sıfır ) sanırım araba yay üstünde değilde direk amortisör üzerinde duruyor bir başka sıkıntım direksiyonum çok agırlaştı . Hep sorunlu değil Güzel bir yanı yaylar fazla sekmiyor ve dönüşlerde tam tur olsa bile lastikler çamurluğa sürtmüyor... Bu vuruntu sesini nasıl kesebiliriz amortisörlerimi kısaltmalıyımız yardımcı olursanız sevinirim.

mcolgecen
16-06-2011, 00:50
Cantürk amortisöre gitmemi öneren arkadaşlar ben kocaeli gebzedeyim izmit uzak bana bostancı oto sanayi daha yakın uzaklıkda söz konusu değil malesef aracı götürmeye vaktim yok :(

Melih-Ö
16-06-2011, 00:55
Küt küt vurmasının sebebi yaylar kısa amortisör uzun sağlıklı çalışmıyor. Amortisörü millerini kestirip amortisörlerini sertleştirirsen sekmende gider takur tukur seslerinde. Bu takut tukur sesler amortisör üst tablayıda parçalıyo bende kesik yaylar varken çok parçaladım :D Kocaelinden izmit nasıl uzak ya ben avcılardan geliyorum izmite avcılardan 120 km kocaelinden kaç km olcak :) Hiç bi izinli günün falan yok arayıp randevu alırsın Murat abi yardımcı olur bu konuda cantürk :)

mcolgecen
16-06-2011, 01:00
Küt küt vurmasının sebebi yaylar kısa amortisör uzun sağlıklı çalışmıyor. Amortisörü millerini kestirip amortisörlerini sertleştirirsen sekmende gider takur tukur seslerinde. Bu takut tukur sesler amortisör üst tablayıda parçalıyo bende kesik yaylar varken çok parçaladım :D Kocaelinden izmit nasıl uzak ya ben avcılardan geliyorum izmite avcılardan 120 km kocaelinden kaç km olcak :) Hiç bi izinli günün falan yok arayıp randevu alırsın Murat abi yardımcı olur bu konuda cantürk :)

evet sanırım vuruntu tahmin ettiğim sebepten araba şuan direk amortisör üzerinde duruyor esnafım kendi işim bu sıralar fuul doluyum dediğiniz gibi sabah erkenden randevu alıp gidersek işimizi halledebilir. tahmini kaç liramı alır veya piyasa nedir :)

Melih-Ö
16-06-2011, 01:03
evet sanırım vuruntu tahmin ettiğim sebepten araba şuan direk amortisör üzerinde duruyor esnafım kendi işim bu sıralar fuul doluyum dediğiniz gibi sabah erkenden randevu alıp gidersek işimizi halledebilir. tahmini kaç liramı alır veya piyasa nedir :)

Valla benim fiyat vermem yanlış olur. Telefonunu pm atıyorum ben arayıp birebir konuşursunuz, hemde gününü ayarlarsınız. Kendinizin gitmesi daha iyi olur Murat abi sorunsuz halledecektir :)

gökberk
16-06-2011, 01:07
İşini gayet düzgün yapan ender insanlardan Murat abi...Gerek misafirperverliğiyle de..
Melih'in dediği gibi bence arayın bir randevu alın...Ben memnun ayrılacağınız kanısındayım..

mcolgecen
16-06-2011, 01:09
İşini gayet düzgün yapan ender insanlardan Murat abi...Gerek misafirperverliğiyle de..
Melih'in dediği gibi bence arayın bir randevu alın...Ben memnun ayrılacağınız kanısındayım..

ilginizden dolayı teşekkürler arakadaşlar bu murat abi cantürk amortisördemi ?

Melih-Ö
16-06-2011, 01:10
Cantürk amortisörün sahibi murat abidir ustamız :) epeyir gidemedim en son bi megane bastık özledim abimi :)

bugratemel
17-06-2011, 10:47
Sağolsun Bugra hocadan aldığımız birer bakla kesik 5cm lik yayları buğün taktım düşüklüğü harika oldu teşekküredrim (en yakın zamanda foto ekliycem) fakat ön takımıda buğün yaylar takılırken yaptırmama ragmen çukurlarda küt küt ses geliyor (ön takım sıfır ) sanırım araba yay üstünde değilde direk amortisör üzerinde duruyor bir başka sıkıntım direksiyonum çok agırlaştı . Hep sorunlu değil Güzel bir yanı yaylar fazla sekmiyor ve dönüşlerde tam tur olsa bile lastikler çamurluğa sürtmüyor... Bu vuruntu sesini nasıl kesebiliriz amortisörlerimi kısaltmalıyımız yardımcı olursanız sevinirim.

telefonda da bahsettiğim gibi o ses amartisörün dibe vurması ile alakalı zaten bi zaman sonra patlıyo yağı akıyo arkadaşların dediği gibi amartisör mil ucunuzu kestirip ucunu tornacıda açtır daha rahat kullanırsın hem patlama yağ akması derdinde olmaz

d16y4
17-06-2011, 11:05
coil-ex al arkadasım 240-250 tl civarında hiç uğraşma

Karahan
17-06-2011, 11:33
Coil ex alsa da amortisörü kısaltmadan düzgün olmaz.