PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Engelliler için araç alımı ?

mrtngn
13-06-2011, 18:53
Arkadaslar internetten tam anlamıyla istedigimizi bulamadık.Belki bu durumla karsılasan eşi,dostu,yakını olan bilgiye sahip birileri vardır aramızda.Gelelim konuya.

Cok yakın bir arkadasım doguştan engelli ve engel dereceside %90..

Suan bir araba almak istiyor ama arabayı kendisinin kullanma şansı yok. Sıfır araç alımında 1600 cc'ye kadar ötv ödemeden ve 5 yıl satmamak kaydıyla bir araba alıyor..Gerci bunuda internetten ve kulaktan dolma bilgilerle biliyoruz..

Eger kendisi sürebilseydi kdv'de alınmıyormuş ve engel derecesine göre tertibat yaptırılıp alınabiliyormuş...Ama dediğim gibi arkadasımın böyle bir sansı yok. Ögrenmek istedigimiz,arkadasımında dediğine göre "araç alınırken aracı sürebilecek 3 kişi belirliyormuş, o 3 kişi dısında kimse kullanamıyormuş aracı" tam olarak mevzuat kanun kural nedir acaba...Bu konuda bi bilgiye ihtiyacımız var.Bilen ve bilgi sahibi arkadaslar yardım ederse sevinirim...

S.Saka
13-06-2011, 19:22
Suan bir araba almak istiyor ama arabayı kendisinin kullanma şansı yok. Sıfır araç alımında 1600 cc'ye kadar ötv ödemeden ve 5 yıl satmamak kaydıyla bir araba alıyor..Gerci bunuda internetten ve kulaktan dolma bilgilerle biliyoruz..

.

öncelikle bu kısım bu şekilde bilgileriniz doğru.

geçen ay arkadaşımın babasına araba almak için araştırma gittiğimizde renault,opel ve toyota'dan bu şekilde bilgi almıştık..

ama aracı arkadaşımın babası ve sadece 1. dereceden yakını sürebilir diye bilgi aldık biz.

ama sizin arkadaşınız sürebilme imkanı olmadığı için engel rapor oranına göre kendi üzerine araç alıp 1. derece akrabaları tarafından araç kullanılabilir.

yanlışım varsa affola ben bu şekilde bilgi aldım diğer arkdaşlar yanlış varsa düzeltir..

rodya
13-06-2011, 19:29
Kdv olayı henüz çok ama çok yeni.Biraz daha beklemek lazım örneklerini görmek için.Ayrıca kendisinin ilgili kanun maddesi incelediğinde , illa kendisinin aracı kullanması değil, kişiye uygun araçta özek herhangi bir tertibatın olması kafi. Bu koltukta sabit kalabilmesi için, destekleyici minik çıkıntılar ( ön koltuklardaki gibi ) da olabilir.Yeterki kişinin hayat standartlarını artırıcı bir yanı olsun. Bi hakim arkadaşımın yorumu bu yönde oldu.
Kimler kullanabilir için zaten aşağıdaki linki incelemişsinizdir :
Kan Hısımları ve Sıhri (Kayın) Hısımlar (otomobili kimler kullanabilir?) (http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/2540-kan-hisimlari-ve-sihri-kayin-hisimlar-otomobili-kimler-kullanabilir.html)

Ufuk
13-06-2011, 19:39
Benimde tanıdığım var engelli.1.dereceden akrabalar sürebiliyor.
Eğer yanında ise 2.derece akrbada sürebiliyor ama engelli kişinin yanında yani araçta bulunması lazım.(bu maddeden emin değilim)

AşkınS.
13-06-2011, 21:57
Bende öyle biliyorum,kullanamayacak derecedeyse 1.dereceden akrabaları kullanabiliyor.
diğer kişiler kullanırsa ne olur onu bilmiyorum ama yanında oldugu sürece sorun olmayacaktır.

63owen63
13-06-2011, 22:56
benim kuzenim engelli. üzerine alınan bir araç var dayım kullanıyor şuanda , yani kuzenimin amcası.

C!N
13-06-2011, 23:07
Arkadaşlar, aracıu kendisi kullanacak engelli arkadaşların araçlarını kendilerinden başka hiç kimse kullanamaz kanunen (annesi, babası, oğlu, kızı , amcası, dayısı hatta aynı engele sahip ehliyeti olan bir başka engelli de dahil). Sizlerin söylediği engelli yanındayken 1. derece akrabaların kullanabilmesi diye bir durum söz konusu değildir, eğer böyle kullananlar var derseniz tamamen trafik polislerinin insiyatifleridir derim. Forumda daha önce bu konu ile ilgili açılmış konular, paylaşılmış postlar var, araştırılırsa bilgi alınabilinir...

aga81
13-06-2011, 23:19
Ben de öle aldım aracı halamın üzerine hiç bir işlemle uğraşmadık rapor cıkardık okadar sonra renaulta gıttım arac işlemını orası hallettı vergı daıresı işlerı falan sonraruhsata 3. derceye kadar akrabalrı kullanabılır yazdı

C!N
13-06-2011, 23:35
aynen katılıyorum, %90 ve üzeri engelli üzerine alınan araç 3. derece akrabalara kadar kullanılabilir.

aga81
13-06-2011, 23:39
Bizdekı rapor %95 dı evet

typermelih
14-06-2011, 05:49
şimdi sağlıklı bilgiyi bende alabılırsın bunun sebebı 6 yıldır toyotadayım satışta...rapor %90 sa kendı kullanamaz 3.dereceden kan akrabaları kullabılır yada tautname ve muafakatname cıkaracak noterden birçok isim soyleyecek o isimler soyatları tutmasada rızası kosuluyla oşahıslar kullanabılır...zaten ruhsatta 3.dereceden kan akrabaları kullanabılır ıbaresı gececek.çıkarılan bu belgelerı sureklı ruhsatın içinde bulunduracak...kendısının sağlık sorunu nedır bırde plaka hangı il çıkacak ona gore bişeyde daha yardımcı olabılırım özelden ulasın bana

mrtngn
14-06-2011, 11:48
Herkese cok tesekkür ederim.Kafamızda baya sekillendi:):)

Arkadasımın aracı kullanma sansı sıfır.Bu durumda 1. 2. 3. derece kan akrabaları kullanabiliyor.

@rodya

Verdiğin linki inceledik,güzel bilgiler var tesekkür ederim.

şimdi sağlıklı bilgiyi bende alabılırsın bunun sebebı 6 yıldır toyotadayım satışta...rapor %90 sa kendı kullanamaz 3.dereceden kan akrabaları kullabılır yada tautname ve muafakatname cıkaracak noterden birçok isim soyleyecek o isimler soyatları tutmasada rızası kosuluyla oşahıslar kullanabılır...zaten ruhsatta 3.dereceden kan akrabaları kullanabılır ıbaresı gececek.çıkarılan bu belgelerı sureklı ruhsatın içinde bulunduracak...kendısının sağlık sorunu nedır bırde plaka hangı il çıkacak ona gore bişeyde daha yardımcı olabılırım özelden ulasın bana

Noterden cıkarılan muvafakatname'de kan akrabaları dısında istediği kadar isim yazdırabiliyormu? Arkadasım 3 isim yazılıyor diye biliyormuş ama eminde değiliz..İsmi yazmayan kişiler sürdüğünde arkadasımda arabadayken herhangi bir sorun olabilirmi??

Pm attım

emr_
14-06-2011, 12:17
Cok bilgim yok ama evinde engelli yada kendi engeli olupta alanlar ar cevrende hepside engelli plakalı chevrolet