PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Havuz/Deniz sonrası kaşıntı ?

nitrO_Oxide
15-06-2011, 13:03
Arkadaşlar belki sizinde başınıza gelmiştir benim bi geçen sene geldi bide 1-2 sene evvel

Denize yada havuza girip güneşlendikten sonra 1-2 gun sonrası göğüs kısmı,kollar ve gobek kısmında inanılmaz bi kaşıntı oluyor.Kaşınma cok aşırı yani iğne batırılıyor gibi ve geçmek bilmiyor resmen çıldırma pozisyonuna geliyorsun.

1-2 yanık kremi sürüp geçiyor ama gercekten buyuk bir ızdırap :)

Bu şekilde olan varmı yada tıbbi bilgisi olan varmıdır?

hak_on
15-06-2011, 13:03
ben su an oyleyim bir cozumunude bulamadım malesef bu zamana kadar :D.soyulma oncesi işkencesi bu :s

nitrO_Oxide
15-06-2011, 13:09
ben su an oyleyim bir cozumunude bulamadım malesef bu zamana kadar :D.soyulma oncesi işkencesi bu :s

Krem falan bişi kullanmadınmı hiç?

hak_on
15-06-2011, 13:14
yanarken bronzlastırıcı kullandım ama gecen gun o kadar kuvvetliydiki gunes hiç bi işe yaramadı.kortizon lu bi merhem varmıs ole dediler cok iyi geliomus ama denemedim...

Asimos
15-06-2011, 13:20
Ah ah yemin ederim aynı sorun bendede war senin neler çektiğini çok iyi anlıyorum.
İlk defa benle aynı olayı yaşayan birisiyle karşılaşıyorum açıkçası sewindim çünkü sadece bana özel bi sorun değilmiş ben öle zannediyodum.
Bu sorun yandıktan 1-2gün içinde korunmasız güneşin altına çıkınca oluyo
Ben bu durumu derinlemesine araştırdım bizde güneşe karşı alerji war kardeşim we bunu olayın sonrasında ben ne yaptıysam geçiremedim limon mimon hikaye eczaneden dr. tawsiyeli ilaç falan hepsi yalan hatta kırmızı renkli tüp krem bi ilaç sürmüştüm ama olmadı
Bu durum bende son 5-6 senedir war ama son 2-3 senedir olayı şöyle çözdüm yüksek faktörlü koruyucu kullanmadan sakın çıkma güneşe bide bunu gün boyunca daima uygula

Kısaca hawuz deniz falan bunun micropla alakası yok kesinlikle güneş alerjisi 3gün boyunca deli gibi kaşınırsın hatta kaşımaktan vücudun kıpkırmızı oluyo kazıma yapıyosun resmen.

Bide unutmadan bişey daha sorucam kilo warmı sende bende kilo war 1.87 120kg. falanım ben bunlada alakası olduğunu düşünüyorum...

nitrO_Oxide
15-06-2011, 13:24
Ah ah yemin ederim aynı sorun bendede war senin neler çektiğini çok iyi anlıyorum.
İlk defa benle aynı olayı yaşayan birisiyle karşılaşıyorum açıkçası sewindim çünkü sadece bana özel bi sorun değilmiş ben öle zannediyodum.
Bu sorun yandıktan 1-2gün içinde korunmasız güneşin altına çıkınca oluyo
Ben bu durumu derinlemesine araştırdım bizde güneşe karşı alerji war kardeşim we bunu olayın sonrasında ben ne yaptıysam geçiremedim limon mimon hikaye eczaneden dr. tawsiyeli ilaç falan hepsi yalan hatta kırmızı renkli tüp krem bi ilaç sürmüştüm ama olmadı
Bu durum bende son 5-6 senedir war ama son 2-3 senedir olayı şöyle çözdüm yüksek faktörlü koruyucu kullanmadan sakın çıkma güneşe bide bunu gün boyunca daima uygula

Kısaca hawuz deniz falan bunun micropla alakası yok kesinlikle güneş alerjisi 3gün boyunca deli gibi kaşınırsın hatta kaşımaktan vücudun kıpkırmızı oluyo kazıma yapıyosun resmen.

Ya hocam aynı acı abimdede oluyor dedim ırsimi acaba :D

Allah kimseye vermesin eroinman gibi oluyorsun resmen deli spec :D

Şunu al diyebilecegin bi krem varmı ? yada senin kullandığın

Asimos
15-06-2011, 13:31

Walla bunun ırsi olması normal bence dr değilim ama mantık olarak genleriniz aynı olduğu için abindede olması normal
Benim babamda şuan için böle bişey yok ama kardeşleriminde ilerde böle olacağından eminim çünkü bende 18-20li yaşlarda böle bişey yoktu faktör maktör hak getire istanbul boğazında büyüdük.
Bu olay benim 2 tatilimi burnumdan getirmişti ama artık faktör sürmeden mümkün değil çıkmam:D

Walla kardeşim dediğim gibi ben bunun çözümünü bulamadım sonuçta benim anladığım kadarıyla vücudunun derinlerdeki gözeneklerle alakalı oralara müdahele nasıl edilir hangi krem iş yapar bilmiyorum ama aloe vera tarzı bitkisel ilaçlarla çözüm bulunabilir.
Sen sen ol bundan sonra korunmasız çıkma güneşe zaten bu yaşananlardan sonra istesende çıkmıyosun değil 1-2 ay 3 senedir çok dikkat ediyorum çünkü çok pis bişey

emr_
15-06-2011, 13:34
Havuz yada denizden önce sonra duş almasam bendede oluyor tatlı tatlı kaşınıyor yara olanakadar...

nitrO_Oxide
15-06-2011, 13:39
Walla bunun ırsi olması normal bence dr değilim ama mantık olarak genleriniz aynı olduğu için abindede olması normal
Benim babamda şuan için böle bişey yok ama kardeşleriminde ilerde böle olacağından eminim çünkü bende 18-20li yaşlarda böle bişey yoktu faktör maktör hak getire istanbul boğazında büyüdük.
Bu olay benim 2 tatilimi burnumdan getirmişti ama artık faktör sürmeden mümkün değil çıkmam:D

Walla kardeşim dediğim gibi ben bunun çözümünü bulamadım sonuçta benim anladığım kadarıyla vücudunun derinlerdeki gözeneklerle alakalı oralara müdahele nasıl edilir hangi krem iş yapar bilmiyorum ama aloe vera tarzı bitkisel ilaçlarla çözüm bulunabilir.
Sen sen ol bundan sonra korunmasız çıkma güneşe zaten bu yaşananlardan sonra istesende çıkmıyosun değil 1-2 ay 3 senedir çok dikkat ediyorum çünkü çok pis bişey

Bugun bi eczaneye gidicem ordakilerde yardımcı olurlar ne olur ne olmaz diye bi yanık kremi alıcam ve en pahalı en korumalı deniz kreminden alıcam bakalım inş olmaz ya :/

Tesekkurler hocam ilgi ve alakadan dolayı..

berkayGLRN
15-06-2011, 13:43
bende nedense deniz den cıktık tan sonra baya kaşınıyorum dus alıp denız suyunu üstümden atsam bile ..

by_hayali
15-06-2011, 13:43
Bugun bi eczaneye gidicem ordakilerde yardımcı olurlar ne olur ne olmaz diye bi yanık kremi alıcam ve en pahalı en korumalı deniz kreminden alıcam bakalım inş olmaz ya :/

denizemi gidiyoruz kanka :D

derinin hassaslığından kaynaklanıyor benim abide de var ama bende çok şükür öyle aşırı bi kaşınma olmuyo

Asimos
15-06-2011, 13:46

Rica ederim az önce google den baktım antiallerjik kremlerle olay sonrası tedawi etkili olabiliyomuş ama doğru olan krem hangisi onu bilmem:D
Eczane kırmızı renkli 10-15cm ebatlarında bi krem weririse alma hiç bi işe yaramıyo kremin adını unuttum ama çok meşhur bilinen bi yanık kremi...

nitrO_Oxide
15-06-2011, 13:53
Rica ederim az önce google den baktım antiallerjik kremlerle olay sonrası tedawi etkili olabiliyomuş ama doğru olan krem hangisi onu bilmem:D
Eczane kırmızı renkli 10-15cm ebatlarında bi krem weririse alma hiç bi işe yaramıyo kremin adını unuttum ama çok meşhur bilinen bi yanık kremi...

ya gecen sene olduğunda arkadasımı gonderdim nobetci eczaneye o bi krem vermiş bi surdum 5 dk da kesti mükemmeldi ama o 5 dk yı gelde bana sor :)

olmadı 2-3 eczaneye sorcam nihayetinde bu eczacının yorumu ve ilac getiren mümessille alakalı :)

denizemi gidiyoruz kanka :D

derinin hassaslığından kaynaklanıyor benim abide de var ama bende çok şükür öyle aşırı bi kaşınma olmuyo

Pazar bi org planlıyorum gel istiosan :D

Hem sırtıma krem sürcek biri lazım :D:D

by_hayali
15-06-2011, 13:55
Pazar bi org planlıyorum gel istiosan :D

Hem sırtıma krem sürcek biri lazım :D:D

haberleşelim kanka, nereye gideceksiniz ?

Mivec_4G63
15-06-2011, 13:58
hocam ben de birtek bu sorun bende var sanıyorum. benim ki biraz farklı, deniz veya havuza girince 10 dakika sonra bir kaşınma başlıyor (üşümeden oluyor sanırsam) sonrasında her yerim kırmızı kırmızı ufak baloncuklar oluyor kaşıdığım yerler. ısınınca tekrardan o kızarıklıklar iniyor. çok kötü bir hastalık son 2 senedir var

1.8 turbo
15-06-2011, 14:12
bende hıc olmazdı uzun zaman sonra ılk defa havuza gıttım. su an ergenlıge yenı gırmıs gıbıyım.yuzum,alnım sıvılce dolu. gogusumde ve kollarımda da kasıntı var. yaklasık 1 haftadır boyle

nitrO_Oxide
15-06-2011, 14:50
Sanırım sizin sorunla bizimki farklı.girdiğiniz havuzu temizlemek için ilac falan kullanıyorlar belki ordan bi enfeksiyon kapmışsınızdır bence direk doktora cildiye bölümüne gidin.

haberleşelim kanka, nereye gideceksiniz ?

pm attım yawrum konu .iç olmasın :D

Jehuty
15-06-2011, 15:02
Evet o problem sudaki bir maddeden kaynaklanıyor aynı problem bende de vardı araştırdım doktora gittim maddenin ne olduğunu bulamadılar. Her zaman olmuyor, o maddeyi içeren sular ile temasta oluyor sadece.. bu klor yada benzeri arındırıcı , dezenfekte edici , yada suyu yumuşatmak amacı ile kullanılan madde içeren sularda daha yoğun..

Asimos
15-06-2011, 15:07
hocam ben de birtek bu sorun bende var sanıyorum. benim ki biraz farklı, deniz veya havuza girince 10 dakika sonra bir kaşınma başlıyor (üşümeden oluyor sanırsam) sonrasında her yerim kırmızı kırmızı ufak baloncuklar oluyor kaşıdığım yerler. ısınınca tekrardan o kızarıklıklar iniyor. çok kötü bir hastalık son 2 senedir var

Sizin durum bu dumdan farklı ben nitro arkadaşın yaşadığı bu durumu çok iyi biliyorum kendimde aynılarını yaşıyorum ama son 3 senedir bol faktörlü kremlerle bu olayı yaşamadım.Hatta denemk için güneş kremi sürmeden çıktığımda çok pişman oldum.

Sercan K.
15-06-2011, 16:52
Abi hiç sorma aynısı bana oldu geçen sene aman allahım o nasıl bi kaşıntı sefaköyden beykentte giderken bi tuttu otobüste ağlıyodum resmen o 3 günü nası atlattım anlatamam...ama ben baya bi yanmıştım kremde kullanmamıştım..o kaşıntıyı asla unutmam..

nitrO_Oxide
16-06-2011, 08:13
Abi hiç sorma aynısı bana oldu geçen sene aman allahım o nasıl bi kaşıntı sefaköyden beykentte giderken bi tuttu otobüste ağlıyodum resmen o 3 günü nası atlattım anlatamam...ama ben baya bi yanmıştım kremde kullanmamıştım..o kaşıntıyı asla unutmam..

Gel hocam sende bizdensin :D

Dün eczaneye gittim ve eczacı direk günese karsı alerjin var dedi.20 faktör korumalı nivea krem verdi bide ilk yanma sonrası nemlendirici ve serinletici krem verdi.Bunları sur bişi olmaz dedi bakalım :)

Sercan K.
16-06-2011, 08:57
Ben kullandım o kremleri güneş kremi kullansaydım keşke de onları kulanmama gerek kalmasaydı..:D o anlık etkisini geçriyor ama o kaşıntıyı seve seve çekmek zorundasın :D ben akıllandım artık güneşlenmiyorum denize gir çık giy tshrt ü ohh miss :D

onursumer
16-06-2011, 09:18
alerji tarzı birşey olabilir aslında surekli oluyorsa bir doktora gorunmekte fayda var

banada havuz bazen yapıyor suyun içeriğiyle alakalı sanırım ;)

d16y4
16-06-2011, 09:23
Johnson´s Baby Extra Nemlendirici Krem 350 GR | | Bebefix.com (http://www.bebefix.com/x_johnsons-baby-johnson-s-baby-extra-nemlendirici-krem-350-gr_35967.php?k_id=1700&kn=Bebek+Ya%F0%FD+%26amp%3B+Losyon) < çıkar çıkmaz bunu sürersen hiç birşey olmuyor tecrübeyle sabit :D

SONE-R
16-06-2011, 09:24
deri kuruduğu için kaşınıyordur.. nemlendirici krem sürerek derinin kurumasını engellerseniz kaşıntı kesilir..

onur_S
16-06-2011, 10:01
arkadaşlar bendede oldu güneş alerjisi dediler gece uykumdan uyanmıştım dayanamadım sağlık ocağına gittik ilaç verdiler düzelmedi.gecesinde uyandım uykumdan kaşıntıyla.hastanede iğne yaptılar bi daha hiç böyle bişey başıma gelmedi

nitrO_Oxide
16-06-2011, 10:05
Johnson´s Baby Extra Nemlendirici Krem 350 GR | | Bebefix.com (http://www.bebefix.com/x_johnsons-baby-johnson-s-baby-extra-nemlendirici-krem-350-gr_35967.php?k_id=1700&kn=Bebek+Ya%F0%FD+%26amp%3B+Losyon) < çıkar çıkmaz bunu sürersen hiç birşey olmuyor tecrübeyle sabit :D

Bu hiç yakmıyor ama dimi ? ben yanmak istiyorum ama kaşınmak istemiyorum :D

Mr.K
16-06-2011, 10:13
after sun kullanmanı tavsıye ederım ,ben ancak bu sekılde gecırebılıorum o durumu..yuksek faktorlu gunes kremı,dus ertesı de after sun devam (yalnız degılsınız :D PS: 1.85 11o kg :D)

kadioglu
16-06-2011, 10:32
Hepinizinki güneşle ilgili değil.Kiminizinki girdiğiniz suyla alakalı.Benim hanımdada vardı.Envai çeşit ilaç kullandı.Antiallerjik haplar daha yararlı oluyordu.Bizde güneşten sanıyorduk.3yıl önce mersin-silifke-susanoğlu-yapraklı koy da denize girdik.Olmayınca çok şaşırmıştık.Oradayken bir kezde kumsalda denize girelim dedik.Su kirliydi o yüzden tam anlamıyla girmedik bile ama yine oldu.Biz de ondan beridir çok temiz yerlerde denize giriyoruz ve şükür bir daha yaşamadık aynı sıkıntıyı.

mrtngn
16-06-2011, 10:59
Konuyu okuyunca kasınmaya basladım..Kollarım kıpkırmızı oldu suan kasınmaktan:D:D

Ama cok sükür öyle biseyim yok:)

nitrO_Oxide
04-07-2011, 15:24
Deniz öncesi ve sonrası aralıklı oılarak 20 faktor nivea güneş kremi kullandım 1-2 gun ondan sonrada garnier bronz krem le yandık tavsiye ederim :)

No kaşıntı no problem :D

BoraRS
04-07-2011, 15:33
Biliyorsunuz o temiz diye girdiginiz havuzlarin suyu sezonda sadece 1 kere yenilenir. Onun disinda kum filtreler vardir ve o kum filtreler sadece sudaki sac kil sumuk gibi seyleri filtreleyip temizler. Diger bakteriyel temizligi de Klor mlor bin tane kimyasal madde atarak yapmaya calisirlar. O maddelerden herhangi birine karsi alerjiniz var ise kasinti kizariklik vs yapar.

Tavsiyem havuz yerine denize girmenizdir. En azindan tuzlu su. Heryerinize iyi gelir :D

ERK_RS
25-07-2016, 13:46
Arkadaslar konuyu bi guncelleyelim;
Bende her sene bu siddetli kasintiyi yasiyorum nerdeyse.
Daha dogrusu kasinti degil, igne batmasi diye tarif edebiliriz.
Kasiyinca 3-5 saniyeligine geciyor ve sonra daha da siddetli olarak tekrarliyor kendini.

Bunun sebebi acik tenli veya uzun suredir gunes gormeyen bir tenin kontrolsuz olarak guneste yanmasidir.
Mutlaka yuksek faktorlu kremler ile gunese cikin ilk 1-2 gun. Sonraki gunlerde faktor seviyenizi azaltin.
Ozellikle acik tenli arkadaslar mutlaka her gun krem kullansin.
Her aksam da gunes sonrasi krem kullanin mutlaka.
Cunku bu kasinti (batma)' nın asil sebebi tenimizin kuru kalmasi.
Yeterince nem olmadigindan bunu yasiyoruz.

Dedigim sekilde onlem alarak guneslenir ve sonrasinda aksamlari nemlendirici krem kullanir iseniz bu duruma dusmezsiniz.
Olur da duserseniz eger hemen nemlendirici krem veya silverdin uygulayin.
Kasimak kesinlikle cozum degil!
Ayrica bazi yerlerde "claretine" (hap) tavsiye edilmis ama ben hic kullanmadim.

Neyse, son olarak kimsenin bu duruma dusmesini istemem; felaket bir batma hissi.
Herkes onlemini alsin.

kesici
25-07-2016, 14:17

Ahahaha abi krize girdim. Geçen sene benimde başıma gelmişti, evde eski sarı süpürgeler varya onunla sırtımı kaşıyordum ama çok nalet bişey.

Sanki derinin altı kaşınıyor ama ne kadar kaşısan da o kaşıntı gitmiyor. Ağlamıştım artık.

Ölüm gibi birşeydi ama kimse ölmedi :scared:

Yigit-Y
25-07-2016, 14:19
denizdeki tuz oranı havuzun klor oranı gibi şleyler de etkiliyor girerken ve çıkarken kesinlikle tuş alınmalı

kesici
25-07-2016, 14:23
Tuş alırsak kaşınmazmıyız Yigit-Y abi ?

Yigit-Y
25-07-2016, 14:26
Tuş alırsak kaşınmazmıyız Yigit-Y abi ?

soyulma değilse sebep budur

yada güneşe karşı alerjin vardır haberin yoktur yiğenim kardeşim :D

kesici
25-07-2016, 14:29
Ben bir yerde okumuştum, kaşınan yere urinae sürerseniz anında geçiriyormuş kaşıntıyı ama denemedim hiç.

fthdrn
25-07-2016, 14:30
Biz fakirlerin böyle dertleri olmuyor ne mutlu bize :D

picasso
25-07-2016, 14:33
direk sırtıma doğru klimanın altında 1 saat beklediğimi bilirim. çok fena bi durumdur cideden çeken bilir. soğuk tedavisi iyi gelir. nemlendirici kremle beraber.

Ome_RS
25-07-2016, 15:24
çok uzun süre güneş altında da yatmamak gerek.
max 30dk arayla suya girip çıkmalı. deri çok kuruyunca da kaşınmalar artıyor.

Yiğit G.
25-07-2016, 22:17
bana genelde yazın oluyor ama deniz kum güneş değil.. Duş aldıktan sonra sırtım alnım vs gibi bazı yerlerde inanılmaz batmalar yanmalar oluyor.. Sanıyorum terim fazla asitli terliyor ve oda derimi yakıyor yani bunun gibi birşey oluyor.. Çözemedim valla uzun süredir.

Berkayy
25-07-2016, 23:06
bana genelde yazın oluyor ama deniz kum güneş değil.. Duş aldıktan sonra sırtım alnım vs gibi bazı yerlerde inanılmaz batmalar yanmalar oluyor.. Sanıyorum terim fazla asitli terliyor ve oda derimi yakıyor yani bunun gibi birşey oluyor.. Çözemedim valla uzun süredir.

Arkadaslar konuyu bi guncelleyelim;
Bende her sene bu siddetli kasintiyi yasiyorum nerdeyse.
Daha dogrusu kasinti degil, igne batmasi diye tarif edebiliriz.
Kasiyinca 3-5 saniyeligine geciyor ve sonra daha da siddetli olarak tekrarliyor kendini.

Bunun sebebi acik tenli veya uzun suredir gunes gormeyen bir tenin kontrolsuz olarak guneste yanmasidir.
Mutlaka yuksek faktorlu kremler ile gunese cikin ilk 1-2 gun. Sonraki gunlerde faktor seviyenizi azaltin.
Ozellikle acik tenli arkadaslar mutlaka her gun krem kullansin.
Her aksam da gunes sonrasi krem kullanin mutlaka.
Cunku bu kasinti (batma)' nın asil sebebi tenimizin kuru kalmasi.
Yeterince nem olmadigindan bunu yasiyoruz.

Dedigim sekilde onlem alarak guneslenir ve sonrasinda aksamlari nemlendirici krem kullanir iseniz bu duruma dusmezsiniz.
Olur da duserseniz eger hemen nemlendirici krem veya silverdin uygulayin.
Kasimak kesinlikle cozum degil!
Ayrica bazi yerlerde "claretine" (hap) tavsiye edilmis ama ben hic kullanmadim.

Neyse, son olarak kimsenin bu duruma dusmesini istemem; felaket bir batma hissi.
Herkes onlemini alsin.

Her sene düzenli olarak yaşadıgım durum. Sürmedigim nemlendirici kullanmadıgım güneş kremi kalmadi. Geçmeyen batma ve kaşınma hissi.

Gecen hafta geldim bodrumdan 6 gün kaldım ilk gün 90 faktörlük bi krem almıştım onu sürdüm toplasanız saat 3 ten sonra 2 saat güneşte kaldım. 3. günde başladı kaşıntılar hemen hastane yolu ama nasıl bir kaşıntı duramıyorum yerimde. Hastayene gitmeden önce silverdinden tutun stilex adlı bi kaşıntı kremi var onu v.s çok şey kullandım kesinlikle kaşıntım geçmiyor nemlendiricileri falan söylemiyorum zaten. En sonunda bu sene tehşisi koydular güneşe karşı alerjim varmış avil diye bir iğne yaptılar bunun dışında hiçbir ilaç fayda etmiyor. Doktor aerıus adinda bir tablet verdi tekrar olursa içersin diye 4. Gün yine başladı hap fayda etmiyor gittim tekrar iğne oldum sonrada güneşe falan çıkmadım.

Ne yazdım ya içim çok dolu bu konuda tatilde adam akıllı güneşe çıkamıyorum :D sizde nemlendirici kullanınca geçiyor mu peki?

Onamdar
25-07-2016, 23:31
Güneşe çıkmadan önce yüksek faktörlü taze bir güneş kremi. Güneşlenme sonrası yanma yada kaşınmayı beklemeden önce silverdin arkasından da bepanten plus ile güzel bi setupla yazı minimum hasarla atlatabilirsiniz

Yiğit G.
26-07-2016, 12:01
Bu konudan çıkan sonuç : Oh iyi birtek bende olmuyormuş :D