PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Megane Coupe 1.6e 8v 90HP ( +HP Tavsiyeleri )

Sym78
20-06-2011, 19:09
Herkese Merhaba ,
Aracıma neler katabilirim merak ediyorum , extra yapılabilecekler nelerdir?

Bütçem 3.000 tl ye kadar.
Araç 1.6 8V 90 hp
İstenilen güçde 110 - 115 hp civarı.

Araçta şuan custom made :) bi cai , aem filtre
Güzelde bi son susturucu var. Katalizörün içi zamanında boşaltılmış.
118.000 kmde.

RsErdi
20-06-2011, 19:14
bunu satıp üst kasa alıyosun ugrasmıyosn ;)

Sym78
20-06-2011, 19:15
bunu satıp üst kasa alıyosun ugrasmıyosn ;)

Satmak yada uğraşmamak gibi bi seçeneğim yok erdicim :)

aga81
20-06-2011, 19:20
8v lere napılır bılmem ama yapılanlar atmosferıkte standart zaten 3000 tl butcede güzel

Sym78
20-06-2011, 19:23
8v lere napılır bılmem ama yapılanlar atmosferıkte standart zaten 3000 tl butcede güzel

bi yönlendirilmeye ihtiyacım var daha önce tecrübe etmiş birine ,

kat.iptali
headers
hafif volan
bronz baskı
düz boru vs.. vs.. atıyorum

şu+şu+şu kombine iyidir gibi

RsErdi
20-06-2011, 19:25
daha önce bu motoru tecrübe etmıs biri yoktur bence ama ustaya gidip sormak lzm

Sym78
20-06-2011, 19:27
daha önce bu motoru tecrübe etmıs biri yoktur bence ama ustaya gidip sormak lzm

özellikle bu araç veya bu motor tecrübesinden bahsetmemiştim daha genel anlamda :icon_tup:

Sym78
20-06-2011, 19:30
izo nickli üye , 1.6 yı turbolayıp yürütmüş forumdan maşallahı var, polonyada bi örnek vardı 150 hplere kadar cıkmıstı. 1.6 8v lik.

akay
20-06-2011, 19:31
bi yönlendirilmeye ihtiyacım var daha önce tecrübe etmiş birine ,

kat.iptali
headers
hafif volan
bronz baskı
düz boru vs.. vs.. atıyorum

şu+şu+şu kombine iyidir gibi

al sen bnm arabayı direk 110 hp, hatta kat iptal filtre ve otto da var, 3-5 hp de öyle desen al sana direk hazırda hehehe,

işin şakası bi yana benim de headers takasım var yav. nerden bulacaz hiç bilmiyorum. bi de biri bana resimlerle göstersin te boğazdan nasıl bağlanıyor açık filtre :)

akay
20-06-2011, 19:35
izo nickli üye , 1.6 yı turbolayıp yürütmüş forumdan maşallahı var, polonyada bi örnek vardı 150 hplere kadar cıkmıstı. 1.6 8v lik.

o konuyu ben de okudum. izo ciddi uğraşılardan sonra yürütmüş ama. pek örneği olmadığı için zorlu olmuş. ama gene de sıkı araba olmuştu onun. sanırım +200 hp di.

Sym78
20-06-2011, 19:39
yada bu arabaya sc yapılırmı? :)

Sym78
20-06-2011, 19:59
yazılım , box gibi setuplar , atmosferikte %10 etki ediyor diye biliyorum. doğrumudur?
bu araca sc uygulanması için ne gerekir?

çok bilgim olmayan konulardır , sacma laflar eder üstelersem alttan alın :)

F4R
20-06-2011, 21:20
hocam bi arkadaşında dediği gibi en mantıklısı satıp 2.0 olanını almak veya başka spor bir araç almak.

Sym78
20-06-2011, 21:27
hocam bi arkadaşında dediği gibi en mantıklısı satıp 2.0 olanını almak veya başka spor bir araç almak.

bikaç ileti üstte yazmıştım.

aracı satmak gibi bir düşüncem yok. düzgün , oynanmamış bir araç.
o yüzden yorumlar sat,şunu al ,şu daha iyi gibi olmazsa sevinirim :)

R21TURBO 41
20-06-2011, 21:38
Headers , stage devriyaj , vs.vs gibi parçaları bulman pek mümkün değil.Modifikasyona çok uygun bir makineye sahip olmadığından aftermarket parçaları yok.. Yani atmosferik olarak filtre , egzost dışında yapılabilecek atraksiyonlar yok.. KKK16 turbo , aem fic , valbro benzin pompası , regülatör , as950 intercooler ile sıkıntısız 130-150hp alınmışlığı var. Turbo seçeneği en mantıklı olanı..

Sym78
20-06-2011, 21:45
Headers , stage devriyaj , vs.vs gibi parçaları bulman pek mümkün değil.Modifikasyona çok uygun bir makineye sahip olmadığından aftermarket parçaları yok.. Yani atmosferik olarak filtre , egzost dışında yapılabilecek atraksiyonlar yok.. KKK16 turbo , aem fic , valbro benzin pompası , regülatör , as950 intercooler ile sıkıntısız 130-150hp alınmışlığı var. Turbo seçeneği en mantıklı olanı..

aşağı yukarı bir maliyet çıkarılsa , bu malzemelerin maliyeti nedir?
ankara bir çok başarılı turbo olduğunu düşünürsek çok uzak değil sanırım?

Trance-R
20-06-2011, 21:56
benim tavsiyem ; direk turbo ama istediğin güç 110-115 hp civarı ..
4-2-1 headırs,chip,düz boru,emme manifoldu gibi işlemler ufak dokunuşlarla tatlı olucaktır.kelebeğe de port polish yaptırt :) üst kapağıda işletebilirsin ;)

izo
20-06-2011, 22:09
8v a turbo yapmak cok kolay 16v e gore sız butcenızı arttırın yalnız bıraz 6-7 civarına o zaman cıtır bir turbo olur. cok zevklı olur...

Schumi
20-06-2011, 22:10
Madem satmak istemiyorsunuz üstündeki motoru daha verimli başka bir reno motoru ile değiştirin. Misal ClioRS motoru koyun.

Sym78
20-06-2011, 22:12
8v a turbo yapmak cok kolay 16v e gore sız butcenızı arttırın yalnız bıraz 6-7 civarına o zaman cıtır bir turbo olur. cok zevklı olur...

bu denli tecrübeyi bulmuşken ,

konuyu biraz acsak :) ,
neyi nekadara mal edip nekadar elde ederiz gibi?
8v ' i turbolamak neden daha kolaydır?

Sym78
20-06-2011, 22:15
Madem satmak istemiyorsunuz üstündeki motoru daha verimli başka bir reno motoru ile değiştirin. Misal ClioRS motoru koyun.

swap sanırım bendeki bu bilgi yetersizliği ile bana çok uzak :)

izo
20-06-2011, 22:18
manıfold onde oldugundan turboyu oturtup egzozu hemen alltan vermek daha kolay ve basınc hortumları icin de motor ici daha bos.
yalnız ugrsmayı seven bir yapınız yoksa swap daha mantıklı bir secenek . eger turbolamak istıyorsanız buradan yazarıs nacızane bildiklerimizi...

Sym78
20-06-2011, 22:22
manıfold onde oldugundan turboyu oturtup egzozu hemen alltan vermek daha kolay ve basınc hortumları icin de motor ici daha bos.
yalnız ugrsmayı seven bir yapınız yoksa swap daha mantıklı bir secenek . eger turbolamak istıyorsanız buradan yazarıs nacızane bildiklerimizi...

kendi emeğinin yaptığının zevkini tadını kıymetini iyi bilirim. O yüzden hiç erinmem , uğraşırım herşeyiyle. hiçbilgisi olmayan ( çok farkım oldugu söylenemez ) birini anlatıyormus gibi davranırsanız çok sevinirim.:o

izo
20-06-2011, 22:37
abi cok deneme hırsı olmayacaksa işe listeyle başlamak en iyisi...parcaları toplayın 1-2 ayda 15 gunde yurutulur sonra hersey hazırsa....
motor kac km'de sıkıstırması nasıl su an ona bakılmalı...
8v lerın motor blogu pıstonlar ve kollar ne kadar dayanıklı bılmıyoruz, yılların da yorgunlugu olabilir onun icin motor icine girmek gerekebilir.
Piston kolu olarak eger piston kolları inceyse springlerin koluna, eger butce zorlanırsa renault 5gt turboların forged kolları eger uyacaksa 300 sterlın cıvarına alınabilir....
Motor durumu iyi, az basınc basacagız derseniz celik kalın contayla sıkıstırma dusurulebilir yalnız emin ellerde yapmak lazım bu islemi...
enjektor almanız gerekecek...
vw grubu 1.8t turboları fazla ufak gelebilir, ankara turbo cenneti gt 22 ayarında bir turbo ayarlanır burda size...
benzin pompası ve benzin regulatoru alınacak...
turbo manifoldu yapılacak...
wideband, egt sensoru hayat kurtaran gostergeler...

beyin icin 2 seceneginiz var, bnm eski arabam su an tuplu turbolu kmsi 190.000 lerde benden sonra motor acmamızlar henuz guc dusuk ama benzın fıyatları dusunulurse tuplu olarak da dusunebılırsınız ama ben pek önermem tehlikeli geliyor bana ve o tüp ayarlarına pek guvenemiyorum....

2.secenek olarak vems veya e manage ultımate tarzı birseyler dusnmek lazım beyin artı ayar 1.500 civarı tutar:(

Sym78
20-06-2011, 22:52
abi cok deneme hırsı olmayacaksa işe listeyle başlamak en iyisi...parcaları toplayın 1-2 ayda 15 gunde yurutulur sonra hersey hazırsa....
motor kac km'de sıkıstırması nasıl su an ona bakılmalı...
8v lerın motor blogu pıstonlar ve kollar ne kadar dayanıklı bılmıyoruz, yılların da yorgunlugu olabilir onun icin motor icine girmek gerekebilir.
Piston kolu olarak eger piston kolları inceyse springlerin koluna, eger butce zorlanırsa renault 5gt turboların forged kolları eger uyacaksa 300 sterlın cıvarına alınabilir....
Motor durumu iyi, az basınc basacagız derseniz celik kalın contayla sıkıstırma dusurulebilir yalnız emin ellerde yapmak lazım bu islemi...
enjektor almanız gerekecek...
vw grubu 1.8t turboları fazla ufak gelebilir, ankara turbo cenneti gt 22 ayarında bir turbo ayarlanır burda size...
benzin pompası ve benzin regulatoru alınacak...
turbo manifoldu yapılacak...
wideband, egt sensoru hayat kurtaran gostergeler...

beyin icin 2 seceneginiz var, bnm eski arabam su an tuplu turbolu kmsi 190.000 lerde benden sonra motor acmamızlar henuz guc dusuk ama benzın fıyatları dusunulurse tuplu olarak da dusunebılırsınız ama ben pek önermem tehlikeli geliyor bana ve o tüp ayarlarına pek guvenemiyorum....

2.secenek olarak vems veya e manage ultımate tarzı birseyler dusnmek lazım beyin artı ayar 1.500 civarı tutar:(

öncelikle ilgin için çok çok teşekkürler ,
ben ufaktan araştırmalara giriyorum. başını ağrıtabilirim bilgin olsun
genel olarak bu konuştuklarımızı somut'a dökmek için ortak bir mekan yer varmıdır?
şaşmaz ? başkent? garaj gibi , benmi yanlış hatırlıyorum

EREN34
20-06-2011, 22:57
8V motor alt devirleri 16V lere göre oldukça canlı olup üstleri hantal kalan bir motor. Bende supap büyütüp conta inceltme ile sıkıştırm arttırıp headers egzoz cai ile besledikten sonra 1.4 clio şanzıman oturtup hafif jantla yola devam edilebilir.1.4 şanzıman cuk diye oturur kısa oranların olur yürütürsün abi arabayı.

edit: Yazılımı unutmamalı tabi:)

izo
20-06-2011, 22:59
öncelikle ilgin için çok çok teşekkürler ,
ben ufaktan araştırmalara giriyorum. başını ağrıtabilirim bilgin olsun
genel olarak bu konuştuklarımızı somut'a dökmek için ortak bir mekan yer varmıdır?
şaşmaz ? başkent? garaj gibi , benmi yanlış hatırlıyorum

bes servis sato var ivedikte 26 haziran a saxoyu hazırlıyorlar 2 yıl boyunca benim arabamın bakımları orada yapıldı ne zaman musaitseniz orda bulusabiliriz...

Sym78
20-06-2011, 23:02
bes servis sato var ivedikte 26 haziran a saxoyu hazırlıyorlar 2 yıl boyunca benim arabamın bakımları orada yapıldı ne zaman musaitseniz orda bulusabiliriz...

Tekrar ilgine teşekkürler ,
Herhangi bir sorum olursa rahatsız ederim problem olmazsa :icon_tup:
sato'yada :) en yakın zamanda ugruyorum.

Sym78
20-06-2011, 23:05
8V motor alt devirleri 16V lere göre oldukça canlı olup üstleri hantal kalan bir motor. Bende supap büyütüp conta inceltme ile sıkıştırm arttırıp headers egzoz cai ile besledikten sonra 1.4 clio şanzıman oturtup hafif jantla yola devam edilebilir.1.4 şanzıman cuk diye oturur kısa oranların olur yürütürsün abi arabayı.

edit: Yazılımı unutmamalı tabi:)

eren merhaba :) ,
bu konuya seninde yazmanı bekliyordum , ne iyi ettin.

Subap büyütüp
conta inceltme yani sıkıştırma + ( bunları biraz açarmısın ne gerektirir? nedir ne değildir? neden avantaj sağlar ? )

headers ( bizim araçlara uygun custom yapılır sanırım oda biraz tuzlu olur :( )
egzoz
cai
+ yazılım ( atmosferikte kazanç %10lara dayanıyor bildiğim )

doğrumudur?

Schumi
20-06-2011, 23:26
swap sanırım bendeki bu bilgi yetersizliği ile bana çok uzak :)

Swap daha kolay. Öbür türlü yapıcağınız herşey macera olucak. Birde kobay olucaksınız insanlara. Abi şunu yap abi bunu yap diye herkez fikir vericek. Ama kimse size işe yarar ve harcadığınız paras sonrası sizi mutlu edebilecek bir reçete sunamaz.

EREN34
20-06-2011, 23:32
eren merhaba :) ,
bu konuya seninde yazmanı bekliyordum , ne iyi ettin.

Subap büyütüp
conta inceltme yani sıkıştırma + ( bunları biraz açarmısın ne gerektirir? nedir ne değildir? neden avantaj sağlar ? )

headers ( bizim araçlara uygun custom yapılır sanırım oda biraz tuzlu olur :( )
egzoz
cai
+ yazılım ( atmosferikte kazanç %10lara dayanıyor bildiğim )

doğrumudur?

Abi supap büyütme ile içeri aldığın hava-yakıt karışımını arttırırsın.Tabi yazılımla desteklemedikten sonra hamallıkta kalır iş.Hazır kapak sökülmüşken supap yollarını emme manifoldunu ve gaz kelebeğini port polish yaptırırız. Supapları büyüttükten sonra headers kaçınılmaz olur. egzoz cai yazılım üçlüsü ile bende %10lara dayanan bir güç alınabilecek kanaatindeyim.

Supap büyütmenin dezavantajı yakıt tüketimindeki minik artış+ilk kalkışlarda isteksizlik.Bana sorarsan yıllardır aynı arabayı kullnamadıktan sonra hissedilmeyecek derecedeki değişimler. Sorun supap uydurulabilecek mi orda. 8V motor supapları 16Vlere göre biraz büyüktür zaten. 2.0 8V bir motorun supaplar uydurulabilirse ne ala.Mesela 2.0 115hp olan sedan Megane'larınki..

Bu arada spoonlardan vazgeçme abi.Hafif jant.Performansa ciddi etkisi var;) Laf aramızda ben spoon bakınırken sendekilerden istemiştimde kısmet olmadı gittim bronz aldım:)

Sym78
20-06-2011, 23:58
Swap daha kolay. Öbür türlü yapıcağınız herşey macera olucak. Birde kobay olucaksınız insanlara. Abi şunu yap abi bunu yap diye herkez fikir vericek. Ama kimse size işe yarar ve harcadığınız paras sonrası sizi mutlu edebilecek bir reçete sunamaz.

Renault Motor (komple) 3.150 TL - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-renault-clio-ii-rs-komple-motor-3-0-24v-v6-l7x-731-7701472759-52253139/detay/?)

:soru::soru::soru:

Mutu
21-06-2011, 00:02
320 hp turbo motor - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-320-hp-turbo-motor-46705756/detay/?)

:)

R21TURBO 41
21-06-2011, 01:11
aşağı yukarı bir maliyet çıkarılsa , bu malzemelerin maliyeti nedir?
ankara bir çok başarılı turbo olduğunu düşünürsek çok uzak değil sanırım?

İstediğin güç seviyelerine çıkmak için 3000tl çok yeterli bir rakam.. Stoc motora 0,4-0,5 bastığında 130hp gibi güçler alınır ve güzel bir ayarla uzun süre kullanırsın... Senin arabanın aynısı 0,6 barda yıllarca sorunsuz kullanıldı... Ama ciddi yürüyen bir şey istiyorsan izo nun yaptığına benzer birşey yani , işler değişir...

levent
21-06-2011, 01:32
Renault Motor (komple) 3.150 TL - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-renault-clio-ii-rs-komple-motor-3-0-24v-v6-l7x-731-7701472759-52253139/detay/?)

:soru::soru::soru:

tam fantazi olur :)

FreeCaptiv3
02-02-2015, 16:18
Konuyu hortlatıyorum. Ben de ankara'da ikamet ediyorum ve benim de aklımda ufaktan tatlı bir araba yapmak var. Motorum aynı motor. 1.6 8v. Bütçe olarak 3000'in biraz üstüne çıkabilirim. Uzun süre kullanmalık ve zevk verecek setup önerilerinizi bekliyorum

mikelazi
03-02-2015, 09:08
ince conta kelebek port-polish filtre komple 51 düz boru son oem.gayet zevkli olur.

DVR_VTS
03-02-2015, 09:25
Sonradan Turbo işlemi çok paraya patlar ek olarakta işi bilen biri yapmazsa aracın haşat olur bilgine.

cagataayk
03-02-2015, 16:00
biraz alakasız olacak ama egzoz sesi videosu varmı , arkadaştada aynı araç varda son susturucuyla ne ses alabiliriz onu merak ettim

sansar34
05-02-2015, 21:06
bildiğim kadarıyla k7m 1.6 8v enjeksiyonlu motor var senin arbadada.
yakın bir arkadşımda europa var senin aracın 75psı motoru var alt devirleri ve gaz tepkimesi iyi bir araç hemen hemen seninn araçda aynıdır port polish yapılmasını pek tavsiye etmiyorum sebebi bununla ilgili forumda okuduğum bir konuda hava yakıt karısımının daha ıyı karışmasını sağladığını ancak yüksek devir çevirecek araçlarda gaz tepkimesine faydasının oldğu yazılmıştı yanlış hatırlamıyorsam bir kaç videoda paylaşılmıştı.

konuya dönersek nacizane fikrim

-araç yeterince hafifletilebilir (tahminim 1000kg düşünüyorum )

-orjinal egsoz sistemi üstindeyse sadece kat boşaltılıp yazılım ve dereceli egzantirik koyulabilir sebebi (overlap süresini uzatmak - türkçesi ters turbo etkisi - emme ve egsoz zamanlarının uzatıp içeri daha fazla hava alıp silindir içerisindeki sıcaklığı mümkün oldukça düşürmek)

- yürüyen daha iyi bir duruma getirilebilir (yol tutuşunu artırmak amaçlı)

- yazılım zaten olacaktır

okuduğum kadarıyla turbo yada sc konu içerisinde konusulmuş bana karlırsa turbo konulacaksa küçük bir turbo koyulup üst devirleri dahai iyi bir duruma getirebilirsiniz ama aşırı besleme olayı yaş motor durumuna göre biraz riskli durum, bu sebepten dolayı atmosferik küçük bir setap kurmanız

yazdiğım bilgilerde yanlış düşündügümü yada bilgilerimde eksik dediğiniz şeyler varsa paylaşırsanız seviniriım iyi çalışmalar :)

DVR_VTS
06-02-2015, 09:29
bildiğim kadarıyla k7m 1.6 8v enjeksiyonlu motor var senin arbadada.
yakın bir arkadşımda europa var senin aracın 75psı motoru var alt devirleri ve gaz tepkimesi iyi bir araç hemen hemen seninn araçda aynıdır port polish yapılmasını pek tavsiye etmiyorum sebebi bununla ilgili forumda okuduğum bir konuda hava yakıt karısımının daha ıyı karışmasını sağladığını ancak yüksek devir çevirecek araçlarda gaz tepkimesine faydasının oldğu yazılmıştı yanlış hatırlamıyorsam bir kaç videoda paylaşılmıştı.

konuya dönersek nacizane fikrim

-araç yeterince hafifletilebilir (tahminim 1000kg düşünüyorum )

-orjinal egsoz sistemi üstindeyse sadece kat boşaltılıp yazılım ve dereceli egzantirik koyulabilir sebebi (overlap süresini uzatmak - türkçesi ters turbo etkisi - emme ve egsoz zamanlarının uzatıp içeri daha fazla hava alıp silindir içerisindeki sıcaklığı mümkün oldukça düşürmek)

- yürüyen daha iyi bir duruma getirilebilir (yol tutuşunu artırmak amaçlı)

- yazılım zaten olacaktır

okuduğum kadarıyla turbo yada sc konu içerisinde konusulmuş bana karlırsa turbo konulacaksa küçük bir turbo koyulup üst devirleri dahai iyi bir duruma getirebilirsiniz ama aşırı besleme olayı yaş motor durumuna göre biraz riskli durum, bu sebepten dolayı atmosferik küçük bir setap kurmanız

yazdiğım bilgilerde yanlış düşündügümü yada bilgilerimde eksik dediğiniz şeyler varsa paylaşırsanız seviniriım iyi çalışmalar :)

Dereceli egzantirikte dalgalanma rolantide bozulma gibi durum olma ihtimali var bu konuda ne dersiniz aşılması konusunda bu durumun .

SerhatA.
06-02-2015, 12:07
K7m motor yapısı itibariyle devir çevirmeyi seven bir motor değil, max tork 2500 de olduğu için altlar baya canlı üstler ölü.

Ben CAİ ( filtre sol davlumbazda ) , kat iptali düz boru , ateşleme sistemini komple değiştirerek canlandırdım aracımı ve bu yaptıklarımdan sonra baya farketti. Bu yaptıklarım şu anlık bana yetecek cinsten benzinde klasmanındaki araclarda hiç geriye kalmadım ve yaptıklarım bana 250-300 tl arası birşeye mal oldu komple.

Aşırıya kaçılmasına bence gerek yok :)

DVR_VTS
06-02-2015, 14:46
K7m motor yapısı itibariyle devir çevirmeyi seven bir motor değil, max tork 2500 de olduğu için altlar baya canlı üstler ölü.

Ben CAİ ( filtre sol davlumbazda ) , kat iptali düz boru , ateşleme sistemini komple değiştirerek canlandırdım aracımı ve bu yaptıklarımdan sonra baya farketti. Bu yaptıklarım şu anlık bana yetecek cinsten benzinde klasmanındaki araclarda hiç geriye kalmadım ve yaptıklarım bana 250-300 tl arası birşeye mal oldu komple.

Aşırıya kaçılmasına bence gerek yok :)

ateşleme sistemini komple değiştirerek canlandırdım derken ? ne işlem yaptınız .

SerhatA.
06-02-2015, 15:42
ateşleme sistemini komple değiştirerek canlandırdım derken ? ne işlem yaptınız .

bobinleri buji kablosunu bujilerin hepsini değiştirdim, bobinler buji kabloları orjinal ..

Bujileride çift tırnak seçtim .. Ateşleme sistemini değiştirmek cidden işe yarıyor sonuçta kablolar bobinler deforme oluyor biraz.

Ustamla bu yönde 1-2 çalışmamız var mesela daha güçlü bi bobin ve kablolarını uyarlamak gibi onun üstünde kafa yoruyoruz bu ara

sansar34
07-02-2015, 10:55
Tabikide atesleme sisteminin etkileri olacaktir zaman deforme olan araclarda farkini gosterir en basiti eger distribütörlu bir atesleme sistemine sahipse aracınız nemli bir sehirde oturuyorsaniz zamanla oluşan oksitlenmelerden dolayi aşınmalardan dolayı olusabilecek sorunlar bile var bu ornek olarak verdim.

edit:

dereceli egzantirikteki rolanti dalgalanması bunu yazılımla minimuma indirilebilir ama fabrikasyondaki gibi olmayacaktır zaten. yani en basıtı egsoz yapılan bir arabada bile ufak bi dalgalanma oluşur rolantide yada ne bilim dandik bir yerden alinan yakıt bile buna sebep olur haliyle dereceli koyup yazılımla halledilebilir fabrikasyon gibi olur demem biraz şehir efsanesine girer :)
dediğim gibi yapılacek güzel bir yazılım ile bu sorun minimuma indirilebilir ::)

sansar34
07-02-2015, 11:47
ufak bir bilği daha eğer wikipede deki bilgiler doğru ise renaultun k7m motorunu nıssan ve mercedese verdiğini ve suanda üretimdeki coğu dizel mercedeslerde bu motorun kullanıldığını görmüstüm bulabilirsem o metini paylaşırım burada

bana kalırsa okadar yüksek güçlere çıkmak yerine daha iyi kullanış konforunu ve yol tutuşu üzerinde zaman ve para harcamak daha mantıklı gerisi sürücünün kabiliyetine kalmış birşey :)

DVR_VTS
10-02-2015, 07:53
bobinleri buji kablosunu bujilerin hepsini değiştirdim, bobinler buji kabloları orjinal ..

Bujileride çift tırnak seçtim .. Ateşleme sistemini değiştirmek cidden işe yarıyor sonuçta kablolar bobinler deforme oluyor biraz.

Ustamla bu yönde 1-2 çalışmamız var mesela daha güçlü bi bobin ve kablolarını uyarlamak gibi onun üstünde kafa yoruyoruz bu ara

Zamanla kaybedilen güç tekrardan canlandırılması güzel bekliyorum sonuçları :) peki yakıtta bir artış oldumu ? üçlü bi bobin ve kablolarını uyarlamak gibi onun üstünde kafa yoruyoruz demişsin bu meteryallerde başka araç markalarına ait ekipmanları kullanabiliyormuyuz güç almak adına.