PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 106 gti için port polish

wekoo
22-06-2011, 17:54
daha önce bir arkadaş fotoları ile paylaşmıştı emme için port polish yapımını bulamadım elinde foto olan warsa sevinirim veya konuyu bulabilirse makbule geçer.....

senna
22-06-2011, 18:55
fotoyla p&p mi yapıcaksınız?

primera sr20de
22-06-2011, 19:20
japan tuner nickli üye yapıyo bildiğim kadarıyla...

fastchild
22-06-2011, 19:29
japantuner kaan abiydi sanırım port polish yapıyor

JDM VTİ
22-06-2011, 19:41
Yaptırmak istiyosanız yardımcı olayım. japantuner kaan abi yapıyor tel pm'liyim istersen ara konuş abi alican yönlendirdi dersin samimi abimdir ;)

-Günalp-
22-06-2011, 19:59
Bende bi tel pm alabilirmiyim? Bende yaptrmayı düsünüyorum..

JDM VTİ
22-06-2011, 20:01
tabi ;) atıyorum pm. daha önce mcs örneğide mevcut ne kadar verim alındığı filan belli yani..

-Günalp-
22-06-2011, 20:06
Ne kadar etkisi oluyor? Hissedilir bir fark oluyor mu mcs de? Ne kadar suren bir islem? Parcayi göndererek yaptirabiliriz heralde dimi? Cok saol bu arada..

JDM VTİ
22-06-2011, 20:10
Sitede videoları vardı t-sport'la bulamıyorum şimdi, fakat 3boyu net var arabayı sağlıklı sayarsak ve soft tune edilmişse.

Üst süratlerede baya rahat cıkıyor araç;)

söküp gönderiyorsunuz evet.

Diğer konularda pm'de ki numarayı arayabilirsin dediğim gibi, rica ederim.

-Günalp-
22-06-2011, 20:15
Biliyorum o mcs yi.. Fakat sadece pp yapilmadi baska islemlerde yapildi o araca..

emre_
22-06-2011, 20:37
Port polish benim arabayada yaptik emme manifolduna turbo ici giris ve cikislari kesinlikle 1boyu rahat var dizel benim arac benzinli araclarda dahada fazla fark oluyor kaan gercekten ustasi bu isin hic bir sorun yada sıkıntım olmadi siddetle tavsiye ederim dusunenlere :)
numarasini isteyenlere bende ulastirabilirim resimleri bulabilirsem ekliycem buraya

wekoo
23-06-2011, 13:07
gaz kelebegi için wardı bulamandım fotolarını..

CRUEL
23-06-2011, 15:42
bizim motorlarda ekstra işlem yoksa(stoksa) işe yaramıyor diye biliyorum acaba yanlışımmı var? deneyip gören varmı?

JDM VTİ
23-06-2011, 15:45
alakası yok işe yarıyor stok motordada. fakat chip filtre egzos gibi komibasyonlarla işlevi daha çok ortaya çıkıyor doğal olarak;)

otto985
23-06-2011, 19:56
Kaan abi bu işi gerçekten çok güzel yapıyo

Murat
23-06-2011, 21:40
alakası yok işe yarıyor stok motordada. fakat chip filtre egzos gibi komibasyonlarla işlevi daha çok ortaya çıkıyor doğal olarak;)

bi baba yiğit göstersene bana sadece kelebek port polish ile beygirler kazanan?

kelebek parlatırsın 5hp. bide filtre takarsın ordan 10 hp. oh ne güsel.

JDM VTİ
23-06-2011, 21:44
Kelebek parlatmıyorsun zaten neden sadece kelebeğe işlem yapasın ki?

Emme manifoldu ve gaz kelebeği port polish işlemi güç vermiyor mu diyorsun abi? eğer bunu sen dersen vay işi bilmeyen adamın haline...

Murat
23-06-2011, 21:49
yukarıda kurduğun cümleyi gözden geçir :)

dragstar
23-06-2011, 21:55
güç verir vermez mevzundan önce port polish işlemi sırasında pis olan gaz kelebeği ve emme manifoldu temizleniyor tam olarak fark görülmek isteniyorsa

ilk önce gaz kelebeği ve emme manifoldu sökülüp temizlenir farka bakılır
polish işlemleri yapılır tekrardan farka bakılır net fark ortaya çıkar

mesela bende ekstradan enjektörleride temizledik dynoya çıkmadım ama cai takmış kadar fark oldu diyebilirim

JDM VTİ
23-06-2011, 21:55
Arabada hiç birşey olmasın,

Emme manifoldu ve gaz kelebeğine port polish yaptır( bilmeyenlere açıklıyım ufak; gaz kelebeğini genişletiyorsunuz, emme portlarını genişletiyorsunuz ve polishliyip pürüzsüz hale getiriyorsunuz)

'' verim alıyorsun ''

Örn: 34 KHK 80 JDM VTİ's Old Car: TEG

:) :) :)

wekoo
23-06-2011, 22:01
bizim motorlarda ekstra işlem yoksa(stoksa) işe yaramıyor diye biliyorum acaba yanlışımmı var? deneyip gören varmı?

bence yanılıyorsun heleki 106 saxso gibi bir arabada port polihs faydası olmama ihtimalini göremiyorum neredeyse tükürsem beygir vericek 106 port polihs illaki faydası olucaktır....

PPR engineering
23-06-2011, 22:15
bi baba yiğit göstersene bana sadece kelebek port polish ile beygirler kazanan?

kelebek parlatırsın 5hp. bide filtre takarsın ordan 10 hp. oh ne güsel.

murat senle bu konuları defalarca konuştuk biliyorsun kelebek parlatmayla tabiki güç alınmaz:) ama kelebeğe farklı açı kazandırıp güçalabilirsin :) ki ben yaparken göz kararıyla yapmıyorum :) 2 tane ayrı flow makinası mevcut.değerleri gözle görebiliyorum iyi bi filtre kiti evet 3 5 hp katar arabaya kimi arabaya 7 hp hp de alırsın.sen almazmı diyorsun yani şimdi..unutma motora haraketi veren hava benzin ateşleme:) port polish işlemi hava demek direk zaten:)varsa sorup tartışmak istediğin bir şey kankim en zor yerlerden sorabilirsin..:)kelebeklede güç alırsın emme ilede güç alırsın hepsini tek tek tartışırız karşı bi düşüncen olursa ki gaz kelebeğiyle güç almış biri varsada benim ki bir cok müşterimde var almış :) yol ve dyno kanıtlarıda var :)

merruse
23-06-2011, 22:32
Kelebeğe farklı açı kazandırmaktan tam olarak kastettiğiniz şey nedir?

Birde flow benchmarkı yapıyorsunuz anladığım kadarı ile. Kelebek için öncesi ve sonrası şeklinde benchmark çıktısı varmı?

Murat
23-06-2011, 22:34
birincisi mevzu kelebek.manifoldu sübapları filtre kiti fln bi kenara bırak. kelebekden güç gelirmi gelmezmi. bu noktaya gelelim.

bir kebeğin açısını nekadar değiştirebilirsin? olduki değiştirdin. var olan bir deliği büyütüp içeriye daha fazla hava sokmayı sağlayamadıkdan sonra bi cacık alamazsın. hava kanalı üzerindeki 5cm lik kelebeği üstersen camdan dök parlak olsun, hiçbi işe yaramaz.

Murat
23-06-2011, 22:36
sizde de ne ayak ne his varmış arkadaş. 3 5 hp yi anlıyorsunuz. buda ayrı bi mevzu :)

JDM VTİ
23-06-2011, 22:37
Murat abi sen takılmışsın parlatmaya,

Mevzu emme manifoldu aslında kelebekte değil :D

Ama benim önerim konunun özüne döner olursak emme-gaz kelebeği port polish ve mis gibi gaz tepkisi, mis gibi hp...

ufuck
23-06-2011, 22:39
bızım arabalarda gti vts de gaz kelebegınde tepe war :D onu duzeltıolar :D bı cok arabada gordum we arada cok fark oldugunda sahıt oldum :)

Murat
23-06-2011, 22:42
bızım arabalarda gti vts de gaz kelebegınde tepe war :D onu duzeltıolar :D bı cok arabada gordum we arada cok fark oldugunda sahıt oldum :)

http://i709.photobucket.com/albums/ww99/pinin_rallye/Throttlebody.jpg

hangi tepe? 106 kelebeği görmesek ok de :)

mühendis hata yapmış. biz düzeltelim :)

PPR engineering
23-06-2011, 22:51
Kelebeğe farklı açı kazandırmaktan tam olarak kastettiğiniz şey nedir?

Birde flow benchmarkı yapıyorsunuz anladığım kadarı ile. Kelebek için öncesi ve sonrası şeklinde benchmark çıktısı varmı?

2 farklı makinam var biri sf600 flowbench...ikincisi renkli hava üfliyen uçak sanayinde kullanılan bir makina sf600 den cıktı değil veri tutuyorum bilgisayara bağlı bir ünite değil başlı başına ir ünitedir bilmiyorum biliyormusun..kelebeğin testini hava vererek yapıyorum...sorunuz olursa yine yanıtlarım...

PPR engineering
23-06-2011, 22:54

mühendis hatası değil murat gaz kelebeğinde üst tarafında ter acıdan bakarsan knife dediğimiz kesit mevcut.muhedis alt devirleride kollamak zorunda şehir içi kullanımlarda önemli biliyorsun ama bu bölgeler üst devirdede bir o kadar götürüsü var açıklıya bildimmi ??? bende bu işle cevap tükenmez bildiğimiz konular hakkında konuşuyoruz..bilmediğim bir şey olsa susardım :)

PPR engineering
23-06-2011, 22:58
2 farklı makinam var biri sf600 flowbench...ikincisi renkli hava üfliyen uçak sanayinde kullanılan bir makina sf600 den cıktı değil veri tutuyorum bilgisayara bağlı bir ünite değil başlı başına ir ünitedir bilmiyorum biliyormusun..kelebeğin testini hava vererek yapıyorum...sorunuz olursa yine yanıtlarım...

farklı açı kazandırmak soruna aslında o biraz meslek sınırına giriyor ama istersen yine özelden açıklarım yüzeyden..kapak işlerkende farklı açılarla işlenir mesela atmo kapak ayrı turbo kapak farklı açı işlenir arabanın speclerine göre işlenir specten kastım sıkıştırma değeri egz lifti derecesi

Murat
23-06-2011, 23:05
valla kaan kelebekle hp veriyorsun madem helal olsun. hakkatten biliyorsun işi :)

PPR engineering
23-06-2011, 23:11
valla kaan kelebekle hp veriyorsun madem helal olsun. hakkatten biliyorsun işi :)

sende bilirsin murat hatırlarsan denemiştik senle astra gsi ım vardı o zamanlar benim arabamın specleri gaz kelebeği port polish filtre egsoz vardı nasıl gittiğini görmüştün..106 gti ımdada keza öle ha onda emme manifolduda vardı işlem onada pek inanmıyodun nasıl böle gidiyo diye şimdide typer da port polish harici egsoz filtre var yani anlatmak istediğim ezbere değilde gerekli bilgi ve ekipmana sahipsen güç gelmesi cok normal..yani ezbere ne konuşuyorum nede bilmediğim konu hakkında yorum yapıyorum varsa baska bir sorun onuda yanıtlıyım ???

Murat
23-06-2011, 23:30
denemeyi hatırlıyorum tabiki. sende hatırlarsın sanırım denediğin tüm araçlardaki sıkıntıları. o şekildeki ayarsız sorunlu araclara karşı "öyle vaauuvv nası yürüyor be hayran kaldık" modunda olmadım açıkcası :) ama geçmiştin tabi bahane olmaz dime? :) neyse konu başka yerlere kayıyor. sen işi bilerek yapmaya devam et.kusura bakma ben ezbere konuşuyorum öyle. bilmediğim şeyler hakkında yorumlar yapıyorum fln öyle. boşver sen beni :)

merruse
23-06-2011, 23:35

Ben nasıl ya da neyle yapıyorsunuz demedimki. Samimiyetinizi sorgulamak gibi bir niyetim yok. İkisi arasındaki farkı ölçtüğünüze göre değerleri merak etmiştim sadece. Atıyorum, polishten önce kelebek 100 CFM flow vardı polishten sonra 105 CFM flow var gibi..

Ortada ölçülebilen bir veri varsa bunun çıktısınıda alabilirsiniz sanırım..

merruse
23-06-2011, 23:43
farklı açı kazandırmak soruna aslında o biraz meslek sınırına giriyor ama istersen yine özelden açıklarım yüzeyden..kapak işlerkende farklı açılarla işlenir mesela atmo kapak ayrı turbo kapak farklı açı işlenir arabanın speclerine göre işlenir specten kastım sıkıştırma değeri egz lifti derecesi

Bunuda anlayamadım. Açıklarsanız memnun olurum. Kelebeğe açı kazandırdığınızı söylediniz. Bende ne olduğunu çözmeye çalışıyorum sadece. Kelebek denen zımbırtı öyle uzay mekiği teknolojisi falan içermiyor. Piston motorların icadından beri kullanılan bir aletten bahsediyoruz. Bilinmeyen hiçbir tarafıda yok. Kelebeğin giriş tarafında kalan portumu genişletiyorsunuz mesela? Eğer olayımız buysa kaç derecelik bir kazanç size ne kadar flow kazandırıyor? Bende flowbenchmark olmadığı için hazır olan birini bulduğumdan merakımı gidereyim istiyorum. Meslek sırrı olayına gerek yok. Zaten bu işlere el atmaya ne niyetim var ne de enerjim.
Yoksa ben yanlış anladımda kelebeğin açıklık ifadesi olan milin açısınımı arttırıyorsunuz? Eğer olay kelebeğin açısını arttırmaksa rölanti değeri bu işlemden sonra değişiyormu?

Kusura bakmayın ama benim sorduklarımın kapak işlenmesi ile falan alakası yok. Ben sadece kelebek konusuna takıldım. Yoksa hangi kapağın ne kadar taşlanması gerektiği limitleinin ne olduğu zaten bilinen bir endüstri standardıdır. Binde 12 nin üzerinde kapağı revize etmen gerekir der kurallar.. İster turbo olsun ister atmosferik.. Lifte falan girişmeye hiç gerek yok.. Üretim zaten bu esasa göre yapılır..

Defansa gerek yok, bilen birilerinden birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz sadece...

PPR engineering
23-06-2011, 23:46
Ben nasıl ya da neyle yapıyorsunuz demedimki. Samimiyetinizi sorgulamak gibi bir niyetim yok. İkisi arasındaki farkı ölçtüğünüze göre değerleri merak etmiştim sadece. Atıyorum, polishten önce kelebek 100 CFM flow vardı polishten sonra 105 CFM flow var gibi..

Ortada ölçülebilen bir veri varsa bunun çıktısınıda alabilirsiniz sanırım..

kelebek değeri en son yaptığım 289 cfm değerindeki kelebek 307 ye çıktı mesela böle bir değer söliyebilirim sana.bende sorguladığını düşünmedim zaten bilgi vermeye calıştım elimden geldiğince..birde açı nasıl veriyorsunuz diye sormuştunuz debiyi arttıracak şekilde havayı emiş oranındaki basıncı artırmak için verilen açı kısaca..

merruse
23-06-2011, 23:52
kelebek değeri en son yaptığım 289 cfm değerindeki kelebek 307 ye çıktı mesela böle bir değer söliyebilirim sana.bende sorguladığını düşünmedim zaten bilgi vermeye calıştım elimden geldiğince..birde açı nasıl veriyorsunuz diye sormuştunuz debiyi arttıracak şekilde havayı emiş oranındaki basıncı artırmak için verilen açı kısaca..

289 CFM = 12.5 AFR ile yaklaşık 192 hp
307 CFM = 12.5 AFR ile yaklaşık 204 hp

204-192= 12 hp... Hangi araba bu? Markası neydi yani? Kelebek polish i ile 12 hp verdiğine göre çok verimsiz bir motoru olmalı..

debiyi arttıracak şekilde havayı emiş oranındaki basıncı artırmak için verilen açı kısaca.

Bu cümlenizden hiçbirşey anlamadım. Sanırım saat geç oldu ondan..

PPR engineering
24-06-2011, 00:06
denemeyi hatırlıyorum tabiki. sende hatırlarsın sanırım denediğin tüm araçlardaki sıkıntıları. o şekildeki ayarsız sorunlu araclara karşı "öyle vaauuvv nası yürüyor be hayran kaldık" modunda olmadım açıkcası :) ama geçmiştin tabi bahane olmaz dime? :) neyse konu başka yerlere kayıyor. sen işi bilerek yapmaya devam et.kusura bakma ben ezbere konuşuyorum öyle. bilmediğim şeyler hakkında yorumlar yapıyorum fln öyle. boşver sen beni :)

bütün ayarların tamamlayıp gelmiştin neyse konu yanlış yerlere kayıyor o arabanın gidişi sırf sana öle değildi...

Schumi
24-06-2011, 00:12
bütün ayarların tamamlayıp gelmiştin neyse konu yanlış yerlere kayıyor o arabanın gidişi sırf sana öle değildi...

Daha neler. :D Sırf sen çok merak ediyorsun istiyorsun diye gelmişti Murat. Ki o gün sabahında araçta bir tuhaflık olmuştu ama sözlenildi diye gelmişti. Ama geçtin mi geçtin. Bencede konu başka yerlere kaymasın. Teknik konuşmalardan devam edelim.

PPR engineering
24-06-2011, 00:13
289 CFM = 12.5 AFR ile yaklaşık 192 hp
307 CFM = 12.5 AFR ile yaklaşık 204 hp

204-192= 12 hp... Hangi araba bu? Markası neydi yani? Kelebek polish i ile 12 hp verdiğine göre çok verimsiz bir motoru olmalı..

Bu cümlenizden hiçbirşey anlamadım. Sanırım saat geç oldu ondan..

acaba bu hesabı nasıl yaptığını bana sölermisin:) hesaplama bende yapyorum..:)söle bir soru soruyim bende sana :)bu yanlız gaz kelebeğinin sırf kendisinin ölçümü tek vaziyette emme gaz kelebeği kapak aslında ayrı parçalar olarak görülsede tektir ve onlar bağlandığındada değer nasıl bir değişim yaşıyacaktır?? aynımı olucaktır ??? .araba markasını sorucak olursan 2.0 neo vvl nissan 100 nx diye tr de var ama üzerinde bu motor olan tr de yok onlardan..

PPR engineering
24-06-2011, 00:16
Daha neler. :D Sırf sen çok merak ediyorsun istiyorsun diye gelmişti Murat. Ki o gün sabahında araçta bir tuhaflık olmuştu ama sözlenildi diye gelmişti. Ama geçtin mi geçtin. Bencede konu başka yerlere kaymasın. Teknik konuşmalardan devam edelim.

ben o gün muratı değil baska arabada geçmiştim...ertesi günde baska arabalarla denemiştik neyse ben her zaman teknik verilerle ve ıspatlarla yaklaşıyorum konulara ama malesef murat sadece ıspatsız muhalefetten ibaret te kalıyor..

Schumi
24-06-2011, 00:23
ben o gün muratı değil baska arabada geçmiştim...ertesi günde baska arabalarla denemiştik neyse ben her zaman teknik verilerle ve ıspatlarla yaklaşıyorum konulara ama malesef murat sadece ıspatsız muhalefetten ibaret te kalıyor..

Ha yok kimse sana hiçbir aracı geçemedin yada araban kötü gidiyor demedi ki. Sadece bizi şaşırtıcak bir yürüyüşü yoktu. Ispatsız muhalefet demişsin ama ben ispatlı bir sonuçta göremiyorum ortada. Bir araç çıksa deseki sadece port polish ile dyno da şu sonucu aldım. Yada eski eğrim böyleydi yeni eğrim böyle. Peak gücüm ve torkum aynı olmasına rağmen misal orta devirlerim iyileşti eğrim düzgünleşti. Bunu birde yazılım ile takviye edicez dese bizde verimi görürdük. Kelebek olayı birçok araç için bana mantıklı gelmiyor. Ancak pis kelebeğin temizlenmesi parlatılması ancak eski kondisyonuna gelmesi açısından iyi olurda ekstra birşey alınacak kelebek türü baya azdır.

Kapak ve emme manifoldu illaki güç veriyor. Aksini yazan yoktur herhalde. Ama insan sonucu görmek istiyor. Flow makinalarında var imkanında var. Sadece eskide yüzey pürüzlüydü
parçalıydı şimdi parlak eski portun boyutu 3x birimdi şimdi 5x birim demek çok tutarlı değil.

Şimdi benim gibi kasap bir adam bile eline dremel alsa bir kapak alsam açıydı flowdu hiçbirşey bilmesem sadece portları büyütüp hepsini aynı boya getirtip çokta güzel parlatırım. Fotoğraf olarak harika hale getirirm. Ama dediğim gibi kasaplığımdan dolayı %99 olarak araç güç kaybeder. Hatta belki kapak patates olur.

Sen hertürlü ekipmanın aletin ile yaptığın işi fotoğrafın yanında değer yayınlayarak yapman insanların şüphelerini kaldırır. Kimse sana meslek sırrını yada nasıl yaptığını sormuyor bence burada.

PPR engineering
24-06-2011, 00:32
Ha yok kimse sana hiçbir aracı geçemedin yada araban kötü gidiyor demedi ki. Sadece bizi şaşırtıcak bir yürüyüşü yoktu. Ispatsız muhalefet demişsin ama ben ispatlı bir sonuçta göremiyorum ortada. Bir araç çıksa deseki sadece port polish ile dyno da şu sonucu aldım. Yada eski eğrim böyleydi yeni eğrim böyle. Peak gücüm ve torkum aynı olmasına rağmen misal orta devirlerim iyileşti eğrim düzgünleşti. Bunu birde yazılım ile takviye edicez dese bizde verimi görürdük. Kelebek olayı birçok araç için bana mantıklı gelmiyor. Ancak pis kelebeğin temizlenmesi parlatılması ancak eski kondisyonuna gelmesi açısından iyi olurda ekstra birşey alınacak kelebek türü baya azdır.

Kapak ve emme manifoldu illaki güç veriyor. Aksini yazan yoktur herhalde. Ama insan sonucu görmek istiyor. Flow makinalarında var imkanında var. Sadece eskide yüzey pürüzlüydü
parçalıydı şimdi parlak eski portun boyutu 3x birimdi şimdi 5x birim demek çok tutarlı değil.

Şimdi benim gibi kasap bir adam bile eline dremel alsa bir kapak alsam açıydı flowdu hiçbirşey bilmesem sadece portları büyütüp hepsini aynı boya getirtip çokta güzel parlatırım. Fotoğraf olarak harika hale getirirm. Ama dediğim gibi kasaplığımdan dolayı %99 olarak araç güç kaybeder. Hatta belki kapak patates olur.

Sen hertürlü ekipmanın aletin ile yaptığın işi fotoğrafın yanında değer yayınlayarak yapman insanların şüphelerini kaldırır. Kimse sana meslek sırrını yada nasıl yaptığını sormuyor bence burada.

bu sitede defalarca yayınlandı öncesi sonrası sen görmediysen takip etmediysen bu benim problemim değilki dimi..araç sasırtıcı yürümüyodu diyorsun ya 2 vites murat yanımda bile tutunamadı astra gsi vardı bende o zaman okuyan üyeler yanlış anlamasın..2.vitesde bile tutunamıyosa bir araba ilerde neler neler olur sende az çok bilirsin şimdi murat yeni bir setup yaptı iddalı bende de port polishli typer var gelin uyrun deniyelim olmazmı...bak güzel kardeşim sizlere muhalefet olmak değil amacım ama ben icraat görmeyi tercih ederim...bütün insanlar gibi darılmayın gücenmeyin lütfen burda bu sekilde yazıyosun ancak kapak işlemek kapağı parlatmak ve yüzeyi düzeltmek olarak görüyorsan benim zaten sana söyliyecek bir seyim yok tabiki:)...

konulardan bir tanesi siteyi iyi takip etmeni öneririm

http://www.techturkey.com/forum/atmosferik-besleme/82689-ezn-s2k-emme-amp-gaz-kelebegi-port-polish-before-after-dyno.html

M3CSL
24-06-2011, 00:36
vectra 2.5 v6 larda oem 65 kelebegı 68 yada 70 mm yapınca 5-8 hp kazanıyor, genel bilgi.

chiefkadir
24-06-2011, 00:48
Bizim White RS'in gaz kelebeğine kaanın yaptığı işlemle 1boy net kazandığını yaptığımız sürekli denemelerde gördük,

Geçen hafta silindir kapağı,manifolt ve ek parçasını yolladım ..İşlem öncesi tam gazda 12,5 afr de giderken işlemler sonrası ölçümde 14,5 afr gördük ve 4 bar regülatör ile afr yi biraz olsun dengeledim korkumdan fazla basamadım ama hislerim beni yanıltmaz enaz 3-4 boy etkiledi..
Tekrar teşekkürler Kaan işini güzel yapıyorsun:icon_tup:

PPR engineering
24-06-2011, 00:50
vectra 2.5 v6 larda oem 65 kelebegı 68 yada 70 mm yapınca 5-8 hp kazanıyor, genel bilgi.

teşekkürler bende ek bir bilgi daha veriyim 2.5 v6 için emme manifold portları kapak portlarından 1.5 mm daha küçük matchlendiğinde daha da keyifli oluyor:)

Yekta
24-06-2011, 00:55
ben de i/c giriş ve çıkışdaki 2 boynuzu, kelebeği yaptırdım + teflon conta da yaptı sağolsun.. çok araba deneyen birisi olmadığım için öyle boy hesabı yapamicam ama afr de yarım değer gibi bir artış gördüm net şekilde, hissiyat olarak da az da olsa fark vardı.. beni tatmin etti açıkçası :)

Göki,ZD
24-06-2011, 00:58
kaan yarın akşam kapagı getirme sen, vay senin haline :D

kanka yarın atlama gözünü seveyim, rektefiyeciye gidicek kapak..

+ gaz kelebeğimide getir la tarih oldu tarih

PPR engineering
24-06-2011, 01:06
kaan yarın akşam kapagı getirme sen, vay senin haline :D

kanka yarın atlama gözünü seveyim, rektefiyeciye gidicek kapak..

+ gaz kelebeğimide getir la tarih oldu tarih

emme tarafı bugün bitti testen geçti değerler güzel geldiği halden egsoz tarafına sabah başlıycam oda biter testini yapar akşam veririm diye düşünüyorum.keleekmi olm baksana kelebekten güç alınmıyo diyolar parlatıyomuşuz sadece neden getiriyim hahaha:D:D tamam akşam onuda getiririrm

Göki,ZD
24-06-2011, 01:08
kelebeği boşver(me) :D
kapak önemli kanka, sakın atlama, cts rektefiyeciye gidicek.. 1 hafta atar yoksa işler mahvoluruz..

PPR engineering
24-06-2011, 01:18
kelebeği boşver(me) :D
kapak önemli kanka, sakın atlama, cts rektefiyeciye gidicek.. 1 hafta atar yoksa işler mahvoluruz..
:D tamam halledecehuuk akşam teslim ederim...

PPR engineering
24-06-2011, 01:48
şimdi öncelikle değerli arkadaşlar stock 106 gti gaz kelebeği önden görünüş onun fotoğrafını ekliyeyim...
http://i1106.hizliresim.com/2011/6/24/1877.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

buda işlem sonrası 106 gti gaz kelebeği arakadşlarımızın ti ye alarak dalga gectiği işlem duraksız 4 saat el emeğidir bu arada..öle oturduğu yerden insanlar yorum yaparken kendini sorgulamalı bence kendini bilir kişi için bahsediyorum tabiki..kelebeği inceliyecek olursak kelebeğin cevresini oluşturan capada bakınız lütfen..arkadaşımız mühendisler yanlış yapmış biz düzeltelim diye resmen ti ye aldı.ancak onunda bir açıklaması var tabikide mühendisler fabrikalar arabaları üretirken bizlere hem performans hemde sehir içi kullanımdan cokta uzak olmayacak bir araba yapmak zorundalar onlar malesef sırf rolling drag için araba üretmiyolar bu gibi olanaklarıda gözden geciriyorlar.106 gti gaz kelebeğinin bu denli cıkıntınların amacı sehir içi kullanımlarda aracın alt devirlerde daha seri olmasını sağlamak içindir tabiki bu getirinin üst devirlerdede bir götürüsü vardır onlar için bu ne kadar eşit oranda ise o kadar iyidir.bize gelince daha devirli kullandığımız için biz ihtiyaç duymayız o yüzdende bu gibi işlemler uygularız ve tabiki bu işlemleri yaparken göz kararı işlemler bizi iyi yapıcaz diye bilmeden geride götürebilir gecen hızlı hava akımını türbülansla düzgün akımı bozup kötü yöndede etkiliyebilir bunu kesinlikle önlemek içinse gerekli ölçümler yapılmalıdır kayıtsız şartsız...umarım açıklayıcı olmuşumdur

http://img857.imageshack.us/img857/1264/dsc02129x.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/857/dsc02129x.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

mirent
24-06-2011, 01:59
kardeş benim boğazlar çok agrıyo beni portlayıp polishlermisin sana zahmet :):)

Murat
24-06-2011, 07:10
yazmiyim yazmiyim diyorum ama...

koy ortaya bi dyno, ne bilim bi belge. kardeş aha bu 106 böle idi. kelebek yaptım böle oldu die. ondan sora bana belgeli konuşuyorum de. sen kaç yıldır bu işi yapıyorsun da kalkıp laflarını belge niteliğinde ortaya atıyorsun. hani kağıt verileri nerede? senin lafının belgelik yanı nedir?

hadi olmaz ya oldu diyelim. bir kelebek ile varsayalım ki gelen 3-5 hp yi hangi dynoda ölçtün?bu gün 10dk ara ile ölçülen araba bile farklı çıkarken o nası bir dyno öyle. ya da ne bileyim, nereden anladın bu getiriyi. Psişik güçlere mi sahipsin? o nasıl bir his kabiliyetidir ki 3-5 hp yi fark edebiliyor ve iddia ile kardeş bu iş arabana güç getirir diyebiliyorsun? bunu diyebilmen için bir kanıt olmalı değilmi? yoksa bilmeden konuşmuş olursun değilmi? şimdi senin dediklerin mi desteksiz bol keseden atmak, yoksa benimkilermi? sağa sola sıkma kaan.

ayrıca kaan senin benimle sıkıntın ne? hayırdır bir derdin mi var? bilirsin sanırım sanal meydanda sevmem böyle atışmaları. bir ara görüşünce tartışırız yüz yüze.

geçme geçilme konusunda da daha önce ve şimdi yaptığın yorumlardan ötürü sana sadece "adammışsın diyorum" :)
senin ısrarların nedeni ile değil, ben istedim diye, süper ayarlı arabamla gelmiştim evet. haklsıın. adamsın...

merruse
24-06-2011, 08:27
acaba bu hesabı nasıl yaptığını bana sölermisin:) hesaplama bende yapyorum..:)söle bir soru soruyim bende sana :)bu yanlız gaz kelebeğinin sırf kendisinin ölçümü tek vaziyette emme gaz kelebeği kapak aslında ayrı parçalar olarak görülsede tektir ve onlar bağlandığındada değer nasıl bir değişim yaşıyacaktır?? aynımı olucaktır ??? .araba markasını sorucak olursan 2.0 neo vvl nissan 100 nx diye tr de var ama üzerinde bu motor olan tr de yok onlardan..

İşyerinde flow benchmark ın var ama CFM üzerinden güç hesaplamayımı bilmiyorsunuz?

Hacimsel verimlilik formulünden HP değerini çekersen gayet güzel hedef gücü hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplanmış hedef güçtür.

VE = (HP x 792001.6) / (AP x CR x CID x RPM)

AP = Mutlak atmosfer basıncı
CR = Kompresyon oranı
CID = Motor hacmi (kübik inç)

VE sini nereden bileceğim derseniz, ister kafadan atarsınız, isterseniz aşağıdaki formulden flow değerini verip hesaplayabilirsiniz.

Airflow = ((RPM x CID) / 3456) x VE

Neden 12.5 AFR yazdın derseniz, onunda nedeni benzin yanma sonucu en yüksek enerjiyi 12.5 AFR de verdiği için bu hesaplamalar yapılırken karışım oranı hep sabit olarak kabul edilir.

Gaz kelebeği ve emme manifoltu tek parça falan değil. Kel alaka iki ayrı parçadan bahsediyoruz. Birbirine bağlandı diye tek parça olmazlar. Eğer bunları tek parça olarak kabul ederseniz egzost ile susturucuda aynı parça diyebiliriz. Tekniğe yeni bir terminoloji eklemek gibi bir niyetiniz yoksa bu tip yeni tanımlamalar yapmayın.

kelebeği inceliyecek olursak kelebeğin cevresini oluşturan capada bakınız lütfen

............
............
106 gti gaz kelebeğinin bu denli cıkıntınların amacı sehir içi kullanımlarda aracın alt devirlerde daha seri olmasını sağlamak içindir tabiki bu getirinin üst devirlerdede bir götürüsü vardır onlar için bu ne kadar eşit oranda ise o kadar iyidir.bize gelince daha devirli kullandığımız için biz ihtiyaç duymayız o yüzdende bu gibi işlemler uygularız ve tabiki bu işlemleri yaparken göz kararı işlemler bizi iyi yapıcaz diye bilmeden geride götürebilir gecen hızlı hava akımını türbülansla düzgün akımı bozup kötü yöndede etkiliyebilir bunu kesinlikle önlemek içinse gerekli ölçümler yapılmalıdır kayıtsız şartsız...umarım açıklayıcı olmuşumdur

http://img857.imageshack.us/img857/1264/dsc02129x.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/857/dsc02129x.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Kusura bakmayın açıklayıcı olamadınız.

Birincisi o kelebeğin çapı değişmemiş. Kelebeğin giriş portunu genişletmişsiniz. Ama hava gene aynı yerden geçiyor.

Hiçbir firma alt devirlerde daha iyi olsun diye kelebeğin içine çıkıntı falan koymaz. Murat'ın bahsettiği mühendisler, mühendis olabilmek için akışkanlar dinamiği dersini aldıkları için bunun neyin sonucunda ne çıktığını gayet iyi bilirler.. Kaldı ki alt devirlerde iyi olması için (tork bandının alt devirde kalması için diyelim isterseniz) öyle birşey yapmasına da ihtiyacı yok. Adı üstünde "üretici." Eğer daha alt devirlerde daha lineer bir tork eğrisi isterse daha uzun runnerlara sahip tubular emme manifoltu yapar olur biter. Kelebeğin önünde çıkıntılar yaparak bunu gerçekleştiremezsiniz. He yer sıkıntısı varsa ve runnerları uzatamıyorsa manifoltun altına bekleme alanı ekler, orada biriken hava anlık ihtiyaçları karşılar ve daha yumuşak bir sürüş gerçekleştiği gibi aynı zamanda torkta lineer değişim gösterir. Daha geniç açılı egzantrik koyar, duration u arttırır ama lifti düşük tutar, böylelikle süreyi uzatır ama miktarı kontrol etmeye devam ederek torku arttırır falan filan.. Bin türlü yolu var düşük devirde tork almanın. Ama bunlardan hiçbirisi kelebeğin önüne birşeyler eklemekten geçmiyor..

Madem yeri geldi kısaca yazayımda neyin neden olduğunu daha anlamlı şekilde tartışalım. Zira söylemler garipleşmeye başladı.
1- Motorunuzda düşük devirde torku almanızı sağlayan şey havanın silindir içinde kalma süresidir. Eğer içeri giren hava/yakıt karışımını olabildiğince uzun süre silindir içerisinde tutup yanma süresini uzatabilirseniz, torkunuz artar. Bunu yapmanın yolu kelebekten falan değil egzantrik milinin açılma+kapanma zamanları ile liftinden geçer. Ve pek tabi karışım oranı ile avans değerinden.. En basit anlatımı bu.

2- flow neyi değiştirir? Aynı hacimdeki arabada eğer birim zamanda daha fazla hava sokabilirseniz yanma odasına, ve bunuda yakıt ile desteklerseniz ve pek tabii ateşlemeyide doğru zamanda yaparsanız, yanma şiddeti artar. Peki sait hacimdeki bir alana birim zamanda daha fazla havayı nasıl sokabilirsiniz? Havanın hızını arttırarak. Havanın hızı artarsa, birim hacimdeki alana daha fazla mol hava girer. Bunun sonucunda da hacimsel verimliliğiniz arttığı için alacağınız güçte artar. Ama bahsi geçen flow artışı öyle kelebek polisajı yaptım 12 hp kazandımdan çok daha fazlasını gerektiriyor.

Arkaaşın basınçtan falan bahsettiği yerde sanırım anlatmaya çalıştığı şey basit akışkanlar dinamiği kuralıydı. Nedir bu kural? Hızlanan havanın basıncı düşer.. Eğer siz kelebekten sonra havanın hızını arttırabilirseniz, (emme manifoltunun ve kapağın portlarını gerek genişletmek gerekse polisaj ile havanın sürtünmesini düşürmek sureti ile) burada havanın hızı artar ve basıncı düşer. Dolayısı ile vakum oluştuğundan birim alana daha fazla mol hava alabilir hale gelirsiniz. Ama bunu arkadaşın dile getirdiği gibi teknik tutarlılığı olmayan bir şekilde açıklayamazsınız. Zira yazdığı en basit fizik kuralına aykırı..

debiyi arttıracak şekilde havayı emiş oranındaki basıncı artırmak için verilen açı kısaca.
1- hava emiş oranı diye birşey olmaz. Oran iki değer arasındaki farkın sabit bir değer ile karşılaştırılmak sureti ile hesaplanması demektir. Burda iki ayrı değer falan yok.
2- Basıncı arttırmaya değil düşürmeye çalışıyoruz.
3- Açı ile bunlar arasında hamam tası kadar bir ilgi yok

Bence ne yaptığınızın teknik olarak açıklamasının ne olduğunu merak ediyorsanız, roket motorlarının nasıl çalıştığı konusunu araştırın. Ama bu yasa sizin yukarıdaki ifadenizin tam tersinin doğru olduğunu söylüyor.. Demedi demeyin. Roket motorları geniş alandan dar alana geçerken sıkıştırılıp havanın hızlandırılması prensibine dayandırılarak çalıştıklarından sizin yaptığınız iş ile benzer teorik temellere dayanmaktadırlar. Yani kısacası açıyı genişletmek ve polisajla havanın hızını arttırmak sureti ile yaptığınız şeyin teknik temeli ile uzaya atılan roketin çalışma prensibi aynı.. Ama kelebek gibi 5-6 cm çapındaki bir dairenin açısını genişleterek öyle gaip flow artışları falan elde edemezsiniz.
Bu arada yukarıda bahsettiğim yasa Newton'un üçüncü yasası diye geçer. İngilizceniz varsa "Newton's third law" kelimelerini arattırıp sonuçları okursanız iyi olur.. Biz kafayı yemek içmekle bozduğumuz için newton denince aklımıza kafasına düşen elmadan başka birşey gelmiyor tabi.. :D

http://web.mac.com/laurawoodmansee/iWeb/PaulWoodmansee/Images/rb-rocket.gif

http://microgravity.grc.nasa.gov/education/rocket/Images/newton3r.gif

Bak NASA ne yazmış mesela..

http://microgravity.grc.nasa.gov/education/rocket/newton3r.html

PPR engineering
24-06-2011, 08:51
İşyerinde flow benchmark ın var ama CFM üzerinden güç hesaplamayımı bilmiyorsunuz?

Hacimsel verimlilik formulünden HP değerini çekersen gayet güzel hedef gücü hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplanmış hedef güçtür.

VE = (HP x 792001.6) / (AP x CR x CID x RPM)

AP = Mutlak atmosfer basıncı
CR = Kompresyon oranı
CID = Motor hacmi (kübik inç)

VE sini nereden bileceğim derseniz, ister kafadan atarsınız, isterseniz aşağıdaki formulden flow değerini verip hesaplayabilirsiniz.

Airflow = ((RPM x CID) / 3456) x VE

Neden 12.5 AFR yazdın derseniz, onunda nedeni benzin yanma sonucu en yüksek enerjiyi 12.5 AFR de verdiği için bu hesaplamalar yapılırken karışım oranı hep sabit olarak kabul edilir.

Gaz kelebeği ve emme manifoltu tek parça falan değil. Kel alaka iki ayrı parçadan bahsediyoruz. Birbirine bağlandı diye tek parça olmazlar. Eğer bunları tek parça olarak kabul ederseniz egzost ile susturucuda aynı parça diyebiliriz. Tekniğe yeni bir terminoloji eklemek gibi bir niyetiniz yoksa bu tip yeni tanımlamalar yapmayın.

Kusura bakmayın açıklayıcı olamadınız.

Birincisi o kelebeğin çapı değişmemiş. Kelebeğin giriş portunu genişletmişsiniz. Ama hava gene aynı yerden geçiyor.

Hiçbir firma alt devirlerde daha iyi olsun diye kelebeğin içine çıkıntı falan koymaz. Murat'ın bahsettiği mühendisler, mühendis olabilmek için akışkanlar dinamiği dersini aldıkları için bunun neyin sonucunda ne çıktığını gayet iyi bilirler.. Kaldı ki alt devirlerde iyi olması için (tork bandının alt devirde kalması için diyelim isterseniz) öyle birşey yapmasına da ihtiyacı yok. Adı üstünde "üretici." Eğer daha alt devirlerde daha lineer bir tork eğrisi isterse daha uzun runnerlara sahip tubular emme manifoltu yapar olur biter. Kelebeğin önünde çıkıntılar yaparak bunu gerçekleştiremezsiniz. He yer sıkıntısı varsa ve runnerları uzatamıyorsa manifoltun altına bekleme alanı ekler, orada biriken hava anlık ihtiyaçları karşılar ve daha yumuşak bir sürüş gerçekleştiği gibi aynı zamanda torkta lineer değişim gösterir. Daha geniç açılı egzantrik koyar, duration u arttırır ama lifti düşük tutar, böylelikle süreyi uzatır ama miktarı kontrol etmeye devam ederek torku arttırır falan filan.. Bin türlü yolu var düşük devirde tork almanın. Ama bunlardan hiçbirisi kelebeğin önüne birşeyler eklemekten geçmiyor..

Madem yeri geldi kısaca yazayımda neyin neden olduğunu daha anlamlı şekilde tartışalım. Zira söylemler garipleşmeye başladı.
1- Motorunuzda düşük devirde torku almanızı sağlayan şey havanın silindir içinde kalma süresidir. Eğer içeri giren hava/yakıt karışımını olabildiğince uzun süre silindir içerisinde tutup yanma süresini uzatabilirseniz, torkunuz artar. Bunu yapmanın yolu kelebekten falan değil egzantrik milinin açılma+kapanma zamanları ile liftinden geçer. Ve pek tabi karışım oranı ile avans değerinden.. En basit anlatımı bu.

2- flow neyi değiştirir? Aynı hacimdeki arabada eğer birim zamanda daha fazla hava sokabilirseniz yanma odasına, ve bunuda yakıt ile desteklerseniz ve pek tabii ateşlemeyide doğru zamanda yaparsanız, yanma şiddeti artar. Peki sait hacimdeki bir alana birim zamanda daha fazla havayı nasıl sokabilirsiniz? Havanın hızını arttırarak. Havanın hızı artarsa, birim hacimdeki alana daha fazla mol hava girer. Bunun sonucunda da hacimsel verimliliğiniz arttığı için alacağınız güçte artar. Ama bahsi geçen flow artışı öyle kelebek polisajı yaptım 12 hp kazandımdan çok daha fazlasını gerektiriyor.

Arkaaşın basınçtan falan bahsettiği yerde sanırım anlatmaya çalıştığı şey basit akışkanlar dinamiği kuralıydı. Nedir bu kural? Hızlanan havanın basıncı düşer.. Eğer siz kelebekten sonra havanın hızını arttırabilirseniz, (emme manifoltunun ve kapağın portlarını gerek genişletmek gerekse polisaj ile havanın sürtünmesini düşürmek sureti ile) burada havanın hızı artar ve basıncı düşer. Dolayısı ile vakum oluştuğundan birim alana daha fazla mol hava alabilir hale gelirsiniz. Ama bunu arkadaşın dile getirdiği gibi teknik tutarlılığı olmayan bir şekilde açıklayamazsınız. Zira yazdığı en basit fizik kuralına aykırı..

1- hava emiş oranı diye birşey olmaz. Oran iki değer arasındaki farkın sabit bir değer ile karşılaştırılmak sureti ile hesaplanması demektir. Burda iki ayrı değer falan yok.
2- Basıncı arttırmaya değil düşürmeye çalışıyoruz.
3- Açı ile bunlar arasında hamam tası kadar bir ilgi yok

Bence ne yaptığınızın teknik olarak açıklamasının ne olduğunu merak ediyorsanız, roket motorlarının nasıl çalıştığı konusunu araştırın. Ama bu yasa sizin yukarıdaki ifadenizin tam tersinin doğru olduğunu söylüyor.. Demedi demeyin. Roket motorları geniş alandan dar alana geçerken sıkıştırılıp havanın hızlandırılması prensibine dayandırılarak çalıştıklarından sizin yaptığınız iş ile benzer teorik temellere dayanmaktadırlar. Yani kısacası açıyı genişletmek ve polisajla havanın hızını arttırmak sureti ile yaptığınız şeyin teknik temeli ile uzaya atılan roketin çalışma prensibi aynı.. Ama kelebek gibi 5-6 cm çapındaki bir dairenin açısını genişleterek öyle gaip flow artışları falan elde edemezsiniz.
Bu arada yukarıda bahsettiğim yasa Newton'un üçüncü yasası diye geçer. İngilizceniz varsa "Newton's third law" kelimelerini arattırıp sonuçları okursanız iyi olur.. Biz kafayı yemek içmekle bozduğumuz için newton denince aklımıza kafasına düşen elmadan başka birşey gelmiyor tabi.. :D

http://web.mac.com/laurawoodmansee/iWeb/PaulWoodmansee/Images/rb-rocket.gif

http://microgravity.grc.nasa.gov/education/rocket/Images/newton3r.gif

Bak NASA ne yazmış mesela..

Newton's Third Law of Motion (http://microgravity.grc.nasa.gov/education/rocket/newton3r.html)

söle bir şey söliyim aşırı ukalasın kardeşim her lafa vericek cevabım var senin amacın burda iş yapan insanları kötülemek anlaşıldı benim yaptığım kelebek debi ve flow bakımından..işlenmiş ve işlenmemiş çok buyuk..aralarında fark vardır.şimdi gaz kelebeği nin flow değeri atıyorum 300 bağladık emme ye flow değeri yine 300 mü cıkıcak nasıl hepsi bir parca değildir hepsi bir birine bağlı tek hattı oluşturur. ölçüm söle bi şey söliyim ayrıca kapak emme gaz kelebeği yaparken ilk ayrı ayrı ölçüyorum daha sonrada bağlayıp tekrardan ölçüyorum ayrıca diğer makinam flow benç değil tamamen hızlı renkli duman testi havanın ne kadar iyi ilerlediğini ve nerelerde türbülansa girdiğini görebiliyoruz....sen şimdi burda insanlara bir şeyler kanıtlamaya çalışıyorsun bilgini benden fazla olduğunu göstermeye çalısıyosun kim hesaplama yapmıyo?????sana soru soruyorum bakalım kim daha bilgili ne değerlere göre kapak işliyosun öle internetten kopyalayıp buralara koyma kendi bilgini paylaş...biraz daha alaycı konusursan üslubu baya değiştiricem...

PPR engineering
24-06-2011, 08:55
yazmiyim yazmiyim diyorum ama...

koy ortaya bi dyno, ne bilim bi belge. kardeş aha bu 106 böle idi. kelebek yaptım böle oldu die. ondan sora bana belgeli konuşuyorum de. sen kaç yıldır bu işi yapıyorsun da kalkıp laflarını belge niteliğinde ortaya atıyorsun. hani kağıt verileri nerede? senin lafının belgelik yanı nedir?

hadi olmaz ya oldu diyelim. bir kelebek ile varsayalım ki gelen 3-5 hp yi hangi dynoda ölçtün?bu gün 10dk ara ile ölçülen araba bile farklı çıkarken o nası bir dyno öyle. ya da ne bileyim, nereden anladın bu getiriyi. Psişik güçlere mi sahipsin? o nasıl bir his kabiliyetidir ki 3-5 hp yi fark edebiliyor ve iddia ile kardeş bu iş arabana güç getirir diyebiliyorsun? bunu diyebilmen için bir kanıt olmalı değilmi? yoksa bilmeden konuşmuş olursun değilmi? şimdi senin dediklerin mi desteksiz bol keseden atmak, yoksa benimkilermi? sağa sola sıkma kaan.

ayrıca kaan senin benimle sıkıntın ne? hayırdır bir derdin mi var? bilirsin sanırım sanal meydanda sevmem böyle atışmaları. bir ara görüşünce tartışırız yüz yüze.

geçme geçilme konusunda da daha önce ve şimdi yaptığın yorumlardan ötürü sana sadece "adammışsın diyorum" :)
senin ısrarların nedeni ile değil, ben istedim diye, süper ayarlı arabamla gelmiştim evet. haklsıın. adamsın...

lan sen kimle konuşuyosun sağa sola sıkma diye adam ol kafamı bozma dyno mu diyosun sana al en kısa zamanda dynoya cıkmış araba.bundan sonra böle beyinsiz beyinsiz beni tam tanımadan yorumlar yapma ciddi üzerim seni..kime sıkıyorum ben al yaz

http://www.techturkey.com/forum/atmosferik-besleme/82689-ezn-s2k-emme-amp-gaz-kelebegi-port-polish-before-after-dyno.html

Murat
24-06-2011, 09:02
kimsin lan sen?tanımasam ne olur? senden mi öğreneceğim adam olmayı. kafan bozulsa ne olur? yerim yurdum belli biliyorsun. gel üzsene beni bi? üzülmeye ihtiyacım var bu aralar. forum delikanlısı.

EM-RE
24-06-2011, 09:11
Bu konu 500 kere tartışıldı ya yapanlar memnun kaldı yapmayanlar atıp tuttu,atıp tutmayın ama yaptırmayın mantıklı gelmiyor ise,adamın işinede burda baltalamaya çalışmayın daha bir tane adam çıkıpta ppr de yaptırdım araba kötü oldu diyen olmadı demekki bir sıkıntı yok ki dünyanın arabası yaptırdı.Hee mantıklı gelmiyormu tamam araba sizindir yaptırıp yaptırmamak sizin elinizde adam lütfen gelin yaptrın bak çok fark edicek demiyor ki.
Kaanı savunduğum için yazmıyorum yapılan iş etik değil..Ne zamanki biri çıkar kaan sen bu arabayı böle yaptın ama araba - ye düştü der o zaman dediğiniz şekilde hep beraber tartışırız.
Tekrardan kaanı savunmadığımı belirtmek için bende aracıma,kaanla aramızda 1 sokak olmasına ve mahalleden arkadaş olmamıza rağmen yaptırmadığımı belirtiyim.

Son olarak kaan PPR nin açılımı ne?

PPR engineering
24-06-2011, 09:12
kimsin lan sen?tanımasam ne olur? senden mi öğreneceğim adam olmayı. kafan bozulsa ne olur? yerim yurdum belli biliyorsun. gel üzsene beni bi? üzülmeye ihtiyacım var bu aralar. forum delikanlısı.

ölemi delikanlıysan gel ataşehirde buluşalım nasıl gider yapıyosun gel yüzüme yap bakalım 100 de 1 ini yaptırmam suratıma sana ağzını açtırmam karşımda şimdi kim delikanlı ben bıraktım işi gücü hadi şimdi gel...

JDM VTİ
24-06-2011, 09:18
Tartışmayı uzatmaya gerek yok bana göre.. Herkes işinde gücünde olsun fikirlerini söylesin yeterli, şahsi tartışmalar değil de konunun özünde ki mevzu için tartışılmalı medenice.

Konunun özüne dönmekte fayda var !

106GTI'da emme manifoldu-gaz kelebeği port polish çok işe yarıyor wekoo, tavsye derim;)

Her araçta da fayda verir.

Yaptıranlar var 106GTI için.

Ben TEG'ime de yaptırdım, GTI-6'ma da yaptırdım bariz ve net fark var, ne yazık ki dynoya çıkmadım işte!

Ama EZN S2K'nın dynosu mevcut ne kadar verimli bi işlem olduğunu görebilirsin, işlem parlatma işlemi de değil o kadar basit bişey değil :)

Prof bi şekilde yapılıyor herşey..

Düşük maliyetle bu kadar iyi verim almak çok mantıklı oluyor aynı değerleri alabilmek için binlerce lira harcadığımız araçlarımızdan :)

merruse
24-06-2011, 09:27
söle bir şey söliyim aşırı ukalasın kardeşim her lafa vericek cevabım var senin amacın burda iş yapan insanları kötülemek anlaşıldı benim yaptığım kelebek debi ve flow bakımından..işlenmiş ve işlenmemiş çok buyuk..aralarında fark vardır.şimdi gaz kelebeği nin flow değeri atıyorum 300 bağladık emme ye flow değeri yine 300 mü cıkıcak nasıl hepsi bir parca değildir hepsi bir birine bağlı tek hattı oluşturur. ölçüm söle bi şey söliyim ayrıca kapak emme gaz kelebeği yaparken ilk ayrı ayrı ölçüyorum daha sonrada bağlayıp tekrardan ölçüyorum ayrıca diğer makinam flow benç değil tamamen hızlı renkli duman testi havanın ne kadar iyi ilerlediğini ve nerelerde türbülansa girdiğini görebiliyoruz....sen şimdi burda insanlara bir şeyler kanıtlamaya çalışıyorsun bilgini benden fazla olduğunu göstermeye çalısıyosun kim hesaplama yapmıyo?????sana soru soruyorum bakalım kim daha bilgili ne değerlere göre kapak işliyosun öle internetten kopyalayıp buralara koyma kendi bilgini paylaş...biraz daha alaycı konusursan üslubu baya değiştiricem...

Kem söz sahibine aittir. Ben sizi kötülemek gibi bir niyetim olmuş olsaydı en başından tepkili yaklaşırdım. Benim bugüne kadar ne sizi ne de bir başka iş yapan birisini kötülediğimi gören duyan varsa buyursun yazsın.

Aralarında fark yok, sizin yaptığınız iş boşuna falan yazan oldumu ki onları yazıyorsunuz? Ben sadece bundan 12 hp ya da 7 hp kazanamazsınız diyorum. Ve bu iddiamı temelleri ile açıkladım zaten. Bu ukalalıksa eh ne diyeyimki..

Ben kimseye birşey ispatlamaya falan çalışmıyorumki. Sizin bir iddianız var bende bunu neye dayandırdığınızı merak ettim. Kimseyle bilgi yarışına falan girmişte değilim. Hazır bu işi yapan birilerini bulmuşken birşeyler öğrenebilirmiyiz dedik sadece. Sizde ne istiyorsan sorabilirsiniz dediniz bende sordum. Hepsi bu. Bunu ne ukalalık olarak nede alaycılıkla falan bağdaştıramazsınız. Ben ne ukalalık yaptım ne de sizinle alay ettim. Okuduklarınızı biraz daha dikkatle tartarsanız böyle birşeyin olmadığını zaten görürsünüz.

Kelebekle manifolt birbirine bağlandığında ve hepsinin içinden hava geçtiğinde tek parça oluyorsa zaten tartışacak birşey kalmıyor. Ben kelebeğin polish i ile ilgileniyorum. Gerisi lafı güzaf. Burada yazanlar herhalde manifolt ya da kapağın işlenmesi sonucunda ne olduğunu zaten biliyordur. Eğer o bahsettiğiniz kelebek + manifolt + kapağın işlenmesi sonucu elde ediliyorsa zaten bir sorun yok.

Son birkaç cümlenizi görmemezlikten gelmeyi tercih ederim. Sadece yakıştıramadım. Olayı kişiselleştirmenin ne size ne de bu paylaşım ortamına hiçbir faydası yok.

PPR engineering
24-06-2011, 09:28
Bu konu 500 kere tartışıldı ya yapanlar memnun kaldı yapmayanlar atıp tuttu,atıp tutmayın ama yaptırmayın mantıklı gelmiyor ise,adamın işinede burda baltalamaya çalışmayın daha bir tane adam çıkıpta ppr de yaptırdım araba kötü oldu diyen olmadı demekki bir sıkıntı yok ki dünyanın arabası yaptırdı.Hee mantıklı gelmiyormu tamam araba sizindir yaptırıp yaptırmamak sizin elinizde adam lütfen gelin yaptrın bak çok fark edicek demiyor ki.
Kaanı savunduğum için yazmıyorum yapılan iş etik değil..Ne zamanki biri çıkar kaan sen bu arabayı böle yaptın ama araba - ye düştü der o zaman dediğiniz şekilde hep beraber tartışırız.
Tekrardan kaanı savunmadığımı belirtmek için bende aracıma,kaanla aramızda 1 sokak olmasına ve mahalleden arkadaş olmamıza rağmen yaptırmadığımı belirtiyim.

Son olarak kaan PPR nin açılımı ne?

ppr= port polish R....r harfini severim biliyosun böle bi şey düşündüm iide oldu sanırım :D...10 kişi yazdı burda hala yazıp ciziyorlar ama sanırım burda ben kendimi zedeliyorum bu arkadaşlarla tartışarak işimi!!...

JDM VTİ
24-06-2011, 09:30
@merruse

Sadece kelebek mevzu bahis değil, murat abide onu nereden cıkardı anlamadım açıkcası :)

Emme-gaz kelebeğidir mevzu.

Konuyu açan kişinin sorduğu sadece manifold aslıbna bakılırsa.

Bende manifoldun yanına gaz kelbeğinide tavsiye ettim daha komplike olucağından dolayı.

Murat abide gaz kelebeğiyle nasıl güç alınır tek başına diye olayı farklı algılamış artık, anlatamadım bi türlü.

YavuzNaz
24-06-2011, 09:32
aynı bu şekilde kelebeğimi söküp kaan'a gönderdim boğaz kenar et kalınlığını yapabildiği kadar ince yapmasını istedim kelebeğim geldiğinde bogaz kenar kısımları bıcak kıvamında keskindi güzelce yıkayıp montajını yaptık kelebeği sökmeden önce kuzenimin e36 3,20ci bmw si ile ara ara denemeler yapıyorduk öncesi ve sonrası olayını anlamak için son bir kez denedik 60 da bastık 210 a kadar aramızdaki fark 4-5 boy arası kelebeği taktıktan sonra bu mesafe rahat 7-8 boylara çıktı alt devirlerim cansız üst devirlerim çok daha rahat oldugunu farkettim illaki farkı var.

PPR engineering
24-06-2011, 09:36
Kem söz sahibine aittir. Ben sizi kötülemek gibi bir niyetim olmuş olsaydı en başından tepkili yaklaşırdım. Benim bugüne kadar ne sizi ne de bir başka iş yapan birisini kötülediğimi gören duyan varsa buyursun yazsın.

Aralarında fark yok, sizin yaptığınız iş boşuna falan yazan oldumu ki onları yazıyorsunuz? Ben sadece bundan 12 hp ya da 7 hp kazanamazsınız diyorum. Ve bu iddiamı temelleri ile açıkladım zaten. Bu ukalalıksa eh ne diyeyimki..

Ben kimseye birşey ispatlamaya falan çalışmıyorumki. Sizin bir iddianız var bende bunu neye dayandırdığınızı merak ettim. Kimseyle bilgi yarışına falan girmişte değilim. Hazır bu işi yapan birilerini bulmuşken birşeyler öğrenebilirmiyiz dedik sadece. Sizde ne istiyorsan sorabilirsiniz dediniz bende sordum. Hepsi bu. Bunu ne ukalalık olarak nede alaycılıkla falan bağdaştıramazsınız. Ben ne ukalalık yaptım ne de sizinle alay ettim. Okuduklarınızı biraz daha dikkatle tartarsanız böyle birşeyin olmadığını zaten görürsünüz.

Kelebekle manifolt birbirine bağlandığında ve hepsinin içinden hava geçtiğinde tek parça oluyorsa zaten tartışacak birşey kalmıyor. Ben kelebeğin polish i ile ilgileniyorum. Gerisi lafı güzaf. Burada yazanlar herhalde manifolt ya da kapağın işlenmesi sonucunda ne olduğunu zaten biliyordur. Eğer o bahsettiğiniz kelebek + manifolt + kapağın işlenmesi sonucu elde ediliyorsa zaten bir sorun yok.

Son birkaç cümlenizi görmemezlikten gelmeyi tercih ederim. Sadece yakıştıramadım. Olayı kişiselleştirmenin ne size ne de bu paylaşım ortamına hiçbir faydası yok.

Yapı olarak agrasifim sözleri yanlış anlıya biliyorum ancak yazdığınız buraya koyduğunuz grafikler den ve hesaplardan haberim var sizde bilgilisiniz bende size bir soru sormak isterim kapak işlerken ne gibi seyler göz önünde bulundurulur hesapları nedir bir cevap verirmisiniz bana??veya hesap yapılmazmı hesaplarla aranız çok iyi belliki..bu arada söle bir sey var sırf gaz kelebeğinden güç alınabilir hala savunuyorum bunu...flow bench makinamda süper flow marka sf 600 serisi ams de aynı makınayı kullanıyor ve herkez işlemler sonrası emme gaz kelebeği bağlayıp ölçer ama ilk teker teker de ölçülüyor..soru için msn adresimi verdim burdan tartışmayı seçtiniz beni sorgulanır gibi yazılardan nefret ederim sorularınız genel anlamıyla benim için iğnelemeden geçilmemekte...açıkladım kelebekte olan seyleri benim sölediğim seylerin değiştirip sölediniz...

he bu arada bir diğer sansım uçak saniyiinde kullanılan avyonik ve hız okuyucu ufak parçalarında kullanılan duman testi bunun bende olması benim açımdan buyuk şanstır..yaptığınız işi tamiyle hakim oluyorsunuz..

MeRtCaN
24-06-2011, 09:37
Konu gerçekten farklı yerlere gelmiş..
Kaan ın yaptıgı işçilik emek gerçekten cok guzel hakkı ödenmez
yararını fazlasıyal kendi arabalarımızda gördük.
Emme ve gaz kelebeği polish öncesi 87 kpa hava çeken aracım polish sonrası 93 kpa ya çıktı bence bu guzel ve yabana atılmayacak bir sey

merruse
24-06-2011, 09:49
Yapı olarak agrasifim sözleri yanlış anlıya biliyorum ancak yazdığınız buraya koyduğunuz grafikler den ve hesaplardan haberim var sizde bilgilisiniz bende size bir soru sormak isterim kapak işlerken ne gibi seyler göz önünde bulundurulur hesapları nedir bir cevap verirmisiniz bana??veya hesap yapılmazmı hesaplarla aranız çok iyi belliki..bu arada söle bir sey var sırf gaz kelebeğinden güç alınabilir hala savunuyorum bunu...flow bench makinamda süper flow marka sf 600 serisi ams de aynı makınayı kullanıyor ve herkez işlemler sonrası emme gaz kelebeği bağlayıp ölçer ama ilk teker teker de ölçülüyor..soru için msn adresimi verdim burdan tartışmayı seçtiniz beni sorgulanır gibi yazılardan nefret ederim sorularınız genel anlamıyla benim için iğnelemeden geçilmemekte...açıkladım kelebekte olan seyleri benim sölediğim seylerin değiştirip sölediniz...

Demekki bu sefer de yanlış anlamışsınız.
Ben ömrü hayatımda kendi iki arabam ve motosikletim dışında kafak falan işlemiş değilim. Bu işi yapan birisi falanda değilim, bundan sonrada yapacak değilim. Teorisini gelin tartışalım istediğiniz kadar ama pratiğini bilmem. Elimden geldiğince yapmaya çalışırım hepsi bu. Defalarca yazdığım gibi ölçüm yapabilme şansı olan ve pratiğini yapan birini bulunca ve sorulara cevap vermeye niyetli doğal olarak merak edip sordum. Sizin söylediklerinizle benim yazdıklarım aynı doğrultuda değil. Keşke öyle olmuş olsaydı ama değiller. Tabi benimkiler teorik bilgi.. O nedenle yapan birinden pratikteki karşılığını öğrenebilirmiyiz diye düşündüm ama mümkün olmadı. Neden bu kadar alınıp bir sürü şey saydırdınız hala anlayabilmiş değilim.

MSN de yazılanlar sadece sizinle benim aramda kalır. Oysa forum platformlarının kurulma nedeni paylaşımdır. Böylelikle üçüncü kişilerde paylaşımdan faydalanır.

Bence yazdıklarımı tekrar okuyun. Ne sizi yada yaptığınız işi sorguladım, ne alay ettim, ne de ukalalık yaptım. Sizinle tartışmak gibi bir niyetimde yok. Mümkün olduğunca birşeyler öğrenebilmeye, öğrenirken başkalarınında birşeyler öğrenebilmesine çalışıyorum. Ancak kendi ifadenizle agresif tavrınız kusura bakmayınki insanda öğrenme isteği bırakmıyor. "Bence" sinirlerinize biraz daha hakim olabilirseniz daha faydalı/anlamlı paylaşımlar gerçekleşebilecek. Polemik için yaşım geçti.. Onlar 20 li yaşlarda falan oluyor. Şunun şurasında 40 a 25 gün kalmışken boş polemiklerle zamanımı öldürecek kadar zengin değilim.

Size hayırlı müşteriler..

PPR engineering
24-06-2011, 10:11
Demekki bu sefer de yanlış anlamışsınız.
Ben ömrü hayatımda kendi iki arabam ve motosikletim dışında kafak falan işlemiş değilim. Bu işi yapan birisi falanda değilim, bundan sonrada yapacak değilim. Teorisini gelin tartışalım istediğiniz kadar ama pratiğini bilmem. Elimden geldiğince yapmaya çalışırım hepsi bu. Defalarca yazdığım gibi ölçüm yapabilme şansı olan ve pratiğini yapan birini bulunca ve sorulara cevap vermeye niyetli doğal olarak merak edip sordum. Sizin söylediklerinizle benim yazdıklarım aynı doğrultuda değil. Keşke öyle olmuş olsaydı ama değiller. Tabi benimkiler teorik bilgi.. O nedenle yapan birinden pratikteki karşılığını öğrenebilirmiyiz diye düşündüm ama mümkün olmadı. Neden bu kadar alınıp bir sürü şey saydırdınız hala anlayabilmiş değilim.

MSN de yazılanlar sadece sizinle benim aramda kalır. Oysa forum platformlarının kurulma nedeni paylaşımdır. Böylelikle üçüncü kişilerde paylaşımdan faydalanır.

Bence yazdıklarımı tekrar okuyun. Ne sizi yada yaptığınız işi sorguladım, ne alay ettim, ne de ukalalık yaptım. Sizinle tartışmak gibi bir niyetimde yok. Mümkün olduğunca birşeyler öğrenebilmeye, öğrenirken başkalarınında birşeyler öğrenebilmesine çalışıyorum. Ancak kendi ifadenizle agresif tavrınız kusura bakmayınki insanda öğrenme isteği bırakmıyor. "Bence" sinirlerinize biraz daha hakim olabilirseniz daha faydalı/anlamlı paylaşımlar gerçekleşebilecek. Polemik için yaşım geçti.. Onlar 20 li yaşlarda falan oluyor. Şunun şurasında 40 a 25 gün kalmışken boş polemiklerle zamanımı öldürecek kadar zengin değilim.

Size hayırlı müşteriler..

kusura bakmayın yaşınıza sygım var benden yaşça büyüksünüz..teoride tartışalım teoride iyi olduğunuzu görüyorum zaten sizin yazdığınız her satırı inannın hepsini biliyorum.ben size bir soru sordum 2 defa aynı soruyu sordum bir cevap vermediniz sanırım üzdüm sizi...tavrımla msn den tartışma istememin sebebi bu benim mesleğim ve çok fazlada mesleğim üzerinde burda tartışmak istemediğimdendir kendinizi benim yerime koyun..bilgi kolay bulunan bir şey değildir biliyorsunuz..bana tekrar söleliyebilirim bu konuda her soruyla gelebilirsiniz..sunu da belirtmek isterim işim sırf bu bundan ekmek yiyorum ve sadece türkiye sınırları içersinde çalışmıyorum yurtdışınada sürekli iş yapıyorum..mesleği kimsenin yanında çalışarak ta öğrenmedim iyi kötüde olsa ukraynada makina müh.otomobil teknolojileri bölümüne gidip geldik teoriyi tamamen biliyorum yani..hesaplamalar hatta kendi yaptığım kendime özgü hesaplamalarımda var..msn den konuşsaydık daha iyi olucaktı burayı sectiniz ama tabiki bilgim yettiği sürece sizle tartışırım bilmediğim tıkandığım yerdede benden daha bilgili olan kişiyi tebrik etmek düşer boşa nefesimi tüketmem..

YavuzNaz
24-06-2011, 10:37
yanarım yanarımda arabayı parçaladık kelebekte üstünde gitti arabanın :)

BAR22
24-06-2011, 10:42
kusura bakmayın yaşınıza sygım var benden yaşça büyüksünüz..teoride tartışalım teoride iyi olduğunuzu görüyorum zaten sizin yazdığınız her satırı inannın hepsini biliyorum.ben size bir soru sordum 2 defa aynı soruyu sordum bir cevap vermediniz sanırım üzdüm sizi...tavrımla msn den tartışma istememin sebebi bu benim mesleğim ve çok fazlada mesleğim üzerinde burda tartışmak istemediğimdendir kendinizi benim yerime koyun..bilgi kolay bulunan bir şey değildir biliyorsunuz..bana tekrar söleliyebilirim bu konuda her soruyla gelebilirsiniz..sunu da belirtmek isterim işim sırf bu bundan ekmek yiyorum ve sadece türkiye sınırları içersinde çalışmıyorum yurtdışınada sürekli iş yapıyorum..mesleği kimsenin yanında çalışarak ta öğrenmedim iyi kötüde olsa ukraynada makina müh.otomobil teknolojileri bölümüne gidip geldik teoriyi tamamen biliyorum yani..hesaplamalar hatta kendi yaptığım kendime özgü hesaplamalarımda var..msn den konuşsaydık daha iyi olucaktı burayı sectiniz ama tabiki bilgim yettiği sürece sizle tartışırım bilmediğim tıkandığım yerdede benden daha bilgili olan kişiyi tebrik etmek düşer boşa nefesimi tüketmem..

senin yaptığın iş tartışılmaz kardeşim...
Kaan'da birçok araba yaptırdık hatta ac 106 bile kaanın elinden geçmiştir.işçiliği ve insanlığı tartışılmaz...:icon_tup:

PPR engineering
24-06-2011, 11:10
senin yaptığın iş tartışılmaz kardeşim...
Kaan'da birçok araba yaptırdık hatta ac 106 bile kaanın elinden geçmiştir.işçiliği ve insanlığı tartışılmaz...:icon_tup:

cok sağol kardeşim.teşekkür ederim.bi ara msn den işin yokken yaz gecen aklıma geldin ne yaptın ne ettin diye merak ettim..

BAR22
24-06-2011, 11:42
cok sağol kardeşim.teşekkür ederim.bi ara msn den işin yokken yaz gecen aklıma geldin ne yaptın ne ettin diye merak ettim..

yazarım kanka satılığa çıkarmıştım şimdi ilanı kaldırıcam. kısmetse 1.8 stroker giriyorum temmuz sonu gelir malzemeler.üst kapak emme kelebek falan herşey gelicek sana...konuşuruz..

Juggernaut
24-06-2011, 12:34
Bende Tsport varken emme,gaz kelebeği port polish 8bg vermişti dyno üzerinde.

PPR engineering
24-06-2011, 13:20
Bende Tsport varken emme,gaz kelebeği port polish 8bg vermişti dyno üzerinde.

sattınmı emre sen :) typer alalım:)??

dragon07
24-06-2011, 13:22
bu işlemleri yaptıran herkez farkını gördüm diyor :)

2-3 kişi begenmemiş güç vermez demiş, çokta önemli degil...

Alicanrs
24-06-2011, 13:25
kişilik işçilik 10 numara krdşm benm :) haftaya yanındayım alalım beygirleri =)=)

Cliosportve
24-06-2011, 13:33
Geçen bir araca port polish yaptık bizde
2-3 gün alışma devresini atlatsın bakalım güzel bir video çekicez
Kelebek denildiğine bakmayın sakın emme manifoldları kadar uğraştırıyor kelebek
Tamamen genişletilip parlatılması 3-4 saat arası tutuyor bir kelebeği port polish yapmak

emre_
24-06-2011, 18:29
bu yapılan işlem port polish tartışmasız farkı olduğunu bizzat gördüğüm için yazıyorum kaan kardeşimi severim tabiki ama bunu onu savunmak adınada söylemiyorum
benim arabam 1.4 hdi dizel bir araba standartında 68 hp olan ufacık bir psa motor yapılacak işlemler sınırsız olabilir ama benim bütçem sınırlı bu sınırlar içerisindede port polishin düşük maliyet ve getirisi sebebiyle yeri oldu kaan benim arabamda gaz kelebeği olmadığından turboyu ve emme manifoldunu işledi bu şekildeki bir arabada bile 1 boya yakın fark oluşturabiliyorsa ve kullanıcı olduğum aracımı tanıdığımdan bariz belirgin fark oldu ve kesinlikle tartışmasız işçiliği ve özeni var düşünen varsa şimdiye kadar durduğu kabahat yaptırdıktan sonrada söylesinler fark oldumu olmadımı diye kanıtlansın bir kez daha bende müsayit zamanımda tekrardan turbomu sökücem ve işlicez çünkü porlu turbomu değiştirdim yenisinede istiyorum
memnuniyetsiz birşey olsa neden uğraşıyım arabasına göre değişir ama turbo sökmekmi gaz kelebeğimi :)
kaan kardeşim bilen zaten biliyor tartışmalara gerek yok bence kimse kimseyi kırmasın gücenmesin veriler mevcut yaptıran ve bir tane şikayetçi yok :)

ufuck
29-06-2011, 22:58

iş dolayasıyla nete giremıyordum konuyu yenı gordum :D bi çift edılcek lafım wardı da neysee ;);) bu arada bi ara su aracınla denıyelım yaa :):) yurumez demısler yurutmussun ya :D görerıkm bakalım nasıl yuruyormus :):)

BoraRS
30-06-2011, 00:06
Yapı olarak agrasifim sözleri yanlış anlıya biliyorum...

Ya sen ne kadar agresif bir adamsin relax olmasini bi ogrenemedin gitti :D

Bu arada ben EZN S2K da hic niyetim yokken Utku ve Kaan' in guven verici sozleri ve aciklamalari sonrasi yaptirdim. Her portta yaklasik 2mm genisleme payi varmis o payi kullandi Kaan. Before after dynosu da mevcut.

Benim acikca hissettigim sey suydu, 4-5 ve 6. vitesler cok iyi oldu. Normalde eskiden EZN ye Clio RS ler teke tek Vtec ustu 200 km lere kadar tutunurken en son haliyle Okanin SS RS ile denedik ki buna Kaan da ve herkes sahittir 140 km den sonra resmen porno oluyordu. Ayni sekilde vtec ustu eskiden AC 106 200 lere kadar kafa burun gittigi EZN ile en son port polish sonrasi denedigimizde vtec ustu 180 den sonra direk EZN ayirmaya basliyordu.

Yani bunlar benim bizzat otoban dynosunda test ettigim sonuclardi. Murat ve Merruse arkadaslarima sunu soyleyeyim ki bilmelerinde fayda var. Dinamometreler o kadar kolay ve rahat manipule edilebiliyorlar ki. Ayrica Turkiye'deki bir cok taninmis dyno kesinlikle stabil degil. Ben ismi lazim degil cok taninmis bir dynoda 3 kere arka arkaya olcum yaptirdim port polish sonrasi, birinde 275hp verdi, birinde 250hp verdi birinde de 245 hp verdi. Arabayi dynodan indirmeden arka arkaya yaptigimiz 3 deneme.

Yani uzun lafin kisasi oyle dyno mayno bunlar gercekten saglikli veriler olmuyor. Hele hele port polish gibi atmosferikte gidim gidim alinan gucleri dogru yakalamakta pek tercih edilmiyor. Ama illa dyno diye tutturan olursa Kaan zaten 2 kere vermis konuda. EZN s2K dan tekerde aldigimiz guc ortada. Bunu da hala inatla inkar etmek akla mantiga sigmiyor.

Hersey defterde yaptiginiz hesapla birebir uyusmak zorunda degil. Netice itibari ile hesaba katmadiginiz daha bin tane komponent var ;)

Kaancim benim icin herseyden onemlisi isini durustce yapmandir. Gerisi teferruattir. Sana o zaman da soylemistim. Seni tanidiktan sonra port polishle EZN geriye gitmis umurumda bile degildi. Gider 200 dolar verir sifir manifold alirdim. Ama isine olan inancin ve guvenin bizi yanitlmadi.

Tekrar eline ve emegine saglik kardesim.:icon_tup:

Göki,ZD
30-06-2011, 00:21
abi Türkiye yazamadın mı Turkie yazdın :D Alamancasımı bu

BoraRS
30-06-2011, 00:23
Sokacam bu laptopa sonunda. Tam yaziyi yazarken mouse kel alaka yerlere zipliyor yazdigim yazi da p...c oluyor.

Uyari icin sagol kardesim. Hassasimdir bu konularda.

JDM VTİ
30-06-2011, 00:38
PPR Motorsport Engineering Powa !

turbo16
30-06-2011, 02:30
gerçek bir blueprint yapılırsa 10-15 bg alınır ama tam yapılırsa

CRUEL
30-06-2011, 08:24
bu arada bi ara su aracınla denıyelım yaa :):) yurumez demısler yurutmussun ya :D görerıkm bakalım nasıl yuruyormus :):)

senin vts ilemi? :D

BAR22
30-06-2011, 08:38
Sokacam bu laptopa sonunda. Tam yaziyi yazarken mouse kel alaka yerlere zipliyor yazdigim yazi da p...c oluyor.

Uyari icin sagol kardesim. Hassasimdir bu konularda.

kesin sony'dir markası :D

CLIORS
30-06-2011, 08:56
o nasıl imza genç :)

Bu arada ben EZN S2K da hic niyetim yokken Utku ve Kaan' in guven verici sozleri ve aciklamalari sonrasi yaptirdim. Her portta yaklasik 2mm genisleme payi varmis o payi kullandi Kaan. Before after dynosu da mevcut.

Benim acikca hissettigim sey suydu, 4-5 ve 6. vitesler cok iyi oldu. Normalde eskiden EZN ye Clio RS ler teke tek Vtec ustu 200 km lere kadar tutunurken en son haliyle Okanin SS RS ile denedik ki buna Kaan da ve herkes sahittir 140 km den sonra resmen porno oluyordu. Ayni sekilde vtec ustu eskiden AC 106 200 lere kadar kafa burun gittigi EZN ile en son port polish sonrasi denedigimizde vtec ustu 180 den sonra direk EZN ayirmaya basliyordu.

Yani bunlar benim bizzat otoban dynosunda test ettigim sonuclardi. Murat ve Merruse arkadaslarima sunu soyleyeyim ki bilmelerinde fayda var. Dinamometreler o kadar kolay ve rahat manipule edilebiliyorlar ki. Ayrica Turkiye'deki bir cok taninmis dyno kesinlikle stabil degil. Ben ismi lazim degil cok taninmis bir dynoda 3 kere arka arkaya olcum yaptirdim port polish sonrasi, birinde 275hp verdi, birinde 250hp verdi birinde de 245 hp verdi. Arabayi dynodan indirmeden arka arkaya yaptigimiz 3 deneme.

Yani uzun lafin kisasi oyle dyno mayno bunlar gercekten saglikli veriler olmuyor. Hele hele port polish gibi atmosferikte gidim gidim alinan gucleri dogru yakalamakta pek tercih edilmiyor. Ama illa dyno diye tutturan olursa Kaan zaten 2 kere vermis konuda. EZN s2K dan tekerde aldigimiz guc ortada. Bunu da hala inatla inkar etmek akla mantiga sigmiyor.

Hersey defterde yaptiginiz hesapla birebir uyusmak zorunda degil. Netice itibari ile hesaba katmadiginiz daha bin tane komponent var ;)

Kaancim benim icin herseyden onemlisi isini durustce yapmandir. Gerisi teferruattir. Sana o zaman da soylemistim. Seni tanidiktan sonra port polishle EZN geriye gitmis umurumda bile degildi. Gider 200 dolar verir sifir manifold alirdim. Ama isine olan inancin ve guvenin bizi yanitlmadi.

CLIORS
30-06-2011, 09:01
Konu hararetlenmiş, kapak işleme, blue print, port polish adı her ne zıkkım olursa olsun faydası / getirisi ispatlanmıştır.

Ha sonucu işi yapana çok çok bağlıdır, mühendisler düşenememişte biz mi düşündük konusuna gelince, Bir "Makina Mühendisi" olarak şunu yazayım, mühendislik aklını kullanarak minimum maliyet, maksimum imalat kolaylığı ve elde edebileceğin kadar sağlamını yapmaktır. Sağlamlık olayı da son yıllarda tartışılır her ürünün bir çevrim ömrü olması gerekir ki yenisini satabilesin. Üretim bantından her çıkan aracı fine tune etmeye kalkarsan sene deki üretimin 1 % ne iner. Bugün tunerler AMG den çıkan aracı bile tune ederken üstteki yazı da hayal olur :)

PPR engineering
30-06-2011, 09:51
gerçek bir blueprint yapılırsa 10-15 bg alınır ama tam yapılırsa

benimde demek istediğim tam olarak en iyi şekilde yapılırsa !!!..dediğiniz güçleri almak mümkün aşşağı yukarı arabasına göre değişir...örnek toyota emme gaz kelebeği 8 hp gibi bir artış.typer larda emme gaz kelebeği 11 hp gibi bir artış.s2000 de 12 hp gibi bir artış.megane coupe de kapak 13 hp artış gibi...yani uğraştığımız en iş en önemli tune diyebilirim..araç hava benzin ve ateşlemeden alıyo haraketini:) e biz nereyle uğraşıyoruz hava:)

PPR engineering
30-06-2011, 09:53
Konu hararetlenmiş, kapak işleme, blue print, port polish adı her ne zıkkım olursa olsun faydası / getirisi ispatlanmıştır.

Ha sonucu işi yapana çok çok bağlıdır, mühendisler düşenememişte biz mi düşündük konusuna gelince, Bir "Makina Mühendisi" olarak şunu yazayım, mühendislik aklını kullanarak minimum maliyet, maksimum imalat kolaylığı ve elde edebileceğin kadar sağlamını yapmaktır. Sağlamlık olayı da son yıllarda tartışılır her ürünün bir çevrim ömrü olması gerekir ki yenisini satabilesin. Üretim bantından her çıkan aracı fine tune etmeye kalkarsan sene deki üretimin 1 % ne iner. Bugün tunerler AMG den çıkan aracı bile tune ederken üstteki yazı da hayal olur :)

hocam süper anlatmışsınız..:icon_tup::icon_tup:

PPR engineering
30-06-2011, 10:06

sağol abicim biliyorsun başında tedirgindin acabamı diyordun yapsakmı yapmasakmı defelarca konuştuk..nasıl fark edeceğini bildiğim için tecrubemiz daha onceden olduğu için garantisinide vermiştim abi:) senlede konuştuğumuz gibi abi tr deki işlerim tabiki geçmiş yıla oranla iyileşti insanlara bazı seyleri daha da inandırdığımıza inanıyorum.tabiki bu işle daha öncedende bilgisi olan arkadaşlarımız bizi insanlara önerdi onlardanda ALLAH razı olsun..ama benim hala sanada dediğim gibi gelirimin % 80 yurt dışı işlerinden 911 turbo kapağından tutda audi rs2 kapağına kadar işledik..buda benim açımdan buyuk bir bilgi birikimi zenginlik.sunuda sölemeden gecemiycem benim için ilk önce kesinlikle ve kesinlikle müşteri memnuniyeti para asla 1.planda olmadı amotör ruhla profesyonel işlem her zaman daha sıcak baktığım bir açıdır iş geldiği zaman kafamda ilk beliren sey ne kadar güç alacağımız ve işlerken bana verdiği zevktir sonuçta işimi buyuk bi keyif alarak yapıyorum para son planda şükürler olsunki...senden de ALLAH razı olsun hakkını kişiye teslim eden yapın var abi.

KMR2-GT
30-06-2011, 10:11
kaan allahtan sana iş yaptıran 10 kişiden 10 uda memnun bole baltalıyorlar senı eger o 9 olsaydı vay halıne :)

bende rbc ve kelebegı polıshlettım kaana kesınlıkle fark edıyor.boş konuşmanın anlamı yok.ısın ılgınc yanı o bos konusanların kendılerıde kapagı fln ıslıyor.madem etkısı yok neden yapıyorlar acaba:)

Cliosportve
30-06-2011, 10:12
Kaan - Bırak bu işleri gel Büyükçekmecede her zamanki köşemde bekliyorum seni burda çok port yapılcak şeyler var :D

8.000rpm
30-06-2011, 10:13
kaan ,
dci motorlara yapılabilecek birşey var mı?

es019
30-06-2011, 10:15
benim profile gir facede abi fotoları var benımkısı yapılırken oradan bakabılırsın

PPR engineering
30-06-2011, 10:19
kaan ,
dci motorlara yapılabilecek birşey var mı?

kapağı olan her arabaya birşeyler yapılabilir..:D:D

8.000rpm
30-06-2011, 10:21
orası tamam da var mı tecrüben bu motorlarda? getirisi (hp-nm) götürüsü (tl-$-€)
:D:D

Low-Rider
30-06-2011, 10:22
bu işlemden sonra sabit hızda giderken tüketimde değişim olur mu?

PPR engineering
30-06-2011, 10:22
Kaan - Bırak bu işleri gel Büyükçekmecede her zamanki köşemde bekliyorum seni burda çok port yapılcak şeyler var :D

gelicem hafta içi gelmem lazım biliyosun vara vara lar oluyomuş:D port hangi anlamda kapakmı :D bisikletleri ayarla seytan tepesinden ölümüne inelim pedallar bosa donuyodu hatırlıyonmu :D:D:D artık top speed bitmiş hala cevirmeye calışıyoduk :D

Brs_eg
30-06-2011, 10:26
Kanka n/a ya göre turbo araçta alınan verim ne oranda ?

PPR engineering
30-06-2011, 10:30

port&polish ten sonra dip gazda artıçaktır tabiki sebebi hava akışının hızlanması ve daha fazla oranda olacağı için aracınızın beyini fazla giren havayı görüp karışımı orantılamak için benzin acıcaktır bu tamamen dip gaz için gecerli altlarda ise daha iyi hava cektiği için daha kaliteli patlama yaratır kaliteli patlamadan meydana gelen güç sizi daha az gaz basma hisiyatı verecektir buda ekonomi sağlar eklemek istiyen olursa benim atladığım bir şey varsa iyi olur bilgilendirme açısından..

Low-Rider
30-06-2011, 10:33
Aracımın gaz tepkisi çok çok kötü , alt devirlerde gaza oturunca elektronik kelebeğinde etkisiyle kimseler yok.Bu tepkisiz gaz pedalı ile iyi bir ikili olurlar mı:D

PPR engineering
30-06-2011, 10:33
Kanka n/a ya göre turbo araçta alınan verim ne oranda ?

kanka bu işin n/a turbosu yok ikisindende verim alırsın...ancak kapak işlenirken n/a araca farklı sekilde işlenir turbo araca farklı sekilşde işlenir.kapağın turbo araca bir cok katıkısı olur güç gelir o kesindir bunun yanında geç dolduran turbo daha da erken doldurur ama bu işlem öle al eline oy değildir tamamen buyuk bi hesaba dayanır..

PPR engineering
30-06-2011, 10:36
Aracımın gaz tepkisi çok çok kötü , alt devirlerde gaza oturunca elektronik kelebeğinde etkisiyle kimseler yok.Bu tepkisiz gaz pedalı ile iyi bir ikili olurlar mı:D

aracın 1.4 mü ??? :D:D eğer oysa gaz tepkimesi berbat ciddende:D..gaz kelebeğiyle biraz daha ayaklanır....güç bandını daha iyi hissedersin..bu arada enjektörleri söküp iyi bir yerde temizlet ölçümleri yapılsın pislenmiştir çok..

Low-Rider
30-06-2011, 10:38
Aynen 1.4. Of cok isi var bu arabanin r9 u geri istiyorum ben:D

PPR engineering
30-06-2011, 10:40
Aynen 1.4. Of cok isi var bu arabanin r9 u geri istiyorum ben:D

r9 a bi twin weber cakıp egzantirik sıkıştırma yapıcaktık bak gör r 9 u :D:D:D

PPR engineering
30-06-2011, 10:56
kaan allahtan sana iş yaptıran 10 kişiden 10 uda memnun bole baltalıyorlar senı eger o 9 olsaydı vay halıne :)

bende rbc ve kelebegı polıshlettım kaana kesınlıkle fark edıyor.boş konuşmanın anlamı yok.ısın ılgınc yanı o bos konusanların kendılerıde kapagı fln ıslıyor.madem etkısı yok neden yapıyorlar acaba:)

valla öle kamer:D rbc kelebek işlemi cidden güzel sonuç doğuruyor..

fastchild
30-06-2011, 11:00
kaan abi bizim m50ler için yaptığın örnek varmı?? yoksa bu gidişle ilk benmi olucam :D

şu tatil dönüşü yaptırmayı düşünğyoruzda komple kelebek kapak vs. vs.

PPR engineering
30-06-2011, 11:02
kaan abi bizim m50ler için yaptığın örnek varmı?? yoksa bu gidişle ilk benmi olucam :D

şu tatil dönüşü yaptırmayı düşünğyoruzda komple kelebek kapak vs. vs.

valla bi eraya yaptım macaristana bi tane yaptım şimdide 530 kapağı var birtane onunda fotolarını bu akşam yollıyım sana su an işliyorum onuda mola verdim:)

fastchild
30-06-2011, 11:08
valla bi eraya yaptım macaristana bi tane yaptım şimdide 530 kapağı var birtane onunda fotolarını bu akşam yollıyım sana su an işliyorum onuda mola verdim:)

eray ekeraysa sakat o iş :D

tamam abi bizim misafirlerle turlama işlerimiz var akşam 8-9 gibi gelirim ancak :D

PPR engineering
30-06-2011, 11:12
eray ekeraysa sakat o iş :D

tamam abi bizim misafirlerle turlama işlerimiz var akşam 8-9 gibi gelirim ancak :D

hee ek eray :D:D onun face ine bak ordada var kapağın fotoları akşam gel tamam beklerim

oğuz
30-06-2011, 11:12
port&polish ten sonra dip gazda artıçaktır tabiki sebebi hava akışının hızlanması ve daha fazla oranda olacağı için aracınızın beyini fazla giren havayı görüp karışımı orantılamak için benzin acıcaktır bu tamamen dip gaz için gecerli altlarda ise daha iyi hava cektiği için daha kaliteli patlama yaratır kaliteli patlamadan meydana gelen güç sizi daha az gaz basma hisiyatı verecektir buda ekonomi sağlar

basınca yakar. basmayınca yakmaz. aynı chip deki gibi. gayet mantıklı tabi. ve öylede oluyor. maşallah alışveriş yorumları çok olumlu hayırlı işler

BoraRS
30-06-2011, 11:49
...sunuda sölemeden gecemiycem benim için ilk önce kesinlikle ve kesinlikle müşteri memnuniyeti para asla 1.planda olmadı amotör ruhla profesyonel işlem her zaman daha sıcak baktığım bir açıdır iş geldiği zaman kafamda ilk beliren sey ne kadar güç alacağımız ve işlerken bana verdiği zevktir sonuçta işimi buyuk bi keyif alarak yapıyorum para son planda şükürler olsunki...

Olm zaten sirf s2000 de guc taahhut ettigin icin dukkani kapatip 2 gun benim arabayla ugrastin. Hatta bokunu cikartip arabayi sana emanet edip ben toplantiya gittim hatirliyosan :D Ozgune ayara bile sen goturdun sen yaptirdin ki maksat yapilan isin tam verimini dogru durust gorelim. Emegin coktur kardesim millet ne dese ne kadar elestirse bostur benim icin. Onlar kimin ne oldugunu bilmeden atip tutmayi cok severler. Sen meyva veriyorsun ya kafana tas yemen cok dogal. Ama unutma ki o taslar seni daha da basarili yapar ;)

Ama Utku ve Ilkan abi de sahit su manzarayi hic unutmam arabayi dynoya sokacaz motor sicak blok sicak Kaan almis eline islak bez emmenin ustune seriyor emmeyi sogutmak icin zuahuahuha :hehe: Fan hayvan gibi ufluyor Ilkan abi s2000 nin ustunu acmis montu da cekmis ustune zaturre olma korkusuyla :D Kaanin ustunde incecik spor bi ceket elinde bez fanin onunde motoru sogutuyor :hehe:

[QUOTE=JapanTuner;2406972...senden de ALLAH razı olsun hakkını kişiye teslim eden yapın var abi.[/QUOTE]

Allah razi olsun :)

XSi
30-06-2011, 14:33

sabit hızla giderken aynı gücü harcayacağından gözle farkedilir bir değişme olması çok zor..

senna
30-06-2011, 14:40
port&polish ten sonra dip gazda artıçaktır tabiki sebebi hava akışının hızlanması ve daha fazla oranda olacağı için aracınızın beyini fazla giren havayı görüp karışımı orantılamak için benzin acıcaktır bu tamamen dip gaz için gecerli altlarda ise daha iyi hava cektiği için daha kaliteli patlama yaratır kaliteli patlamadan meydana gelen güç sizi daha az gaz basma hisiyatı verecektir buda ekonomi sağlar eklemek istiyen olursa benim atladığım bir şey varsa iyi olur bilgilendirme açısından..

hava akışının hızlanması derken ? kayıpların azalması nedeniylemi yoksa daha farklı bir nedenle bunu söyledin açarmısın birazcık? seni bozmak açığını yakalamak için sormuyorum

PPR engineering
30-06-2011, 17:10
hava akışının hızlanması derken ? kayıpların azalması nedeniylemi yoksa daha farklı bir nedenle bunu söyledin açarmısın birazcık? seni bozmak açığını yakalamak için sormuyorum

sağol sorduğun için semih:)acık yok zaten ALLAH a şükür.bozulmamda :D...araba emiş yaparken havanın belli bir hızı var değilmi içeri giren..port polish den sonra bu havanın hacmi ve hızı artıyor.yanlışmı buluyosun bunu??ben işlem sonrası direk bunu ölçümle görüyorum..işlem önceside bağlıyorum makınaya..

PPR engineering
30-06-2011, 17:17
Olm zaten sirf s2000 de guc taahhut ettigin icin dukkani kapatip 2 gun benim arabayla ugrastin. Hatta bokunu cikartip arabayi sana emanet edip ben toplantiya gittim hatirliyosan :D Ozgune ayara bile sen goturdun sen yaptirdin ki maksat yapilan isin tam verimini dogru durust gorelim. Emegin coktur kardesim millet ne dese ne kadar elestirse bostur benim icin. Onlar kimin ne oldugunu bilmeden atip tutmayi cok severler. Sen meyva veriyorsun ya kafana tas yemen cok dogal. Ama unutma ki o taslar seni daha da basarili yapar ;)

Ama Utku ve Ilkan abi de sahit su manzarayi hic unutmam arabayi dynoya sokacaz motor sicak blok sicak Kaan almis eline islak bez emmenin ustune seriyor emmeyi sogutmak icin zuahuahuha :hehe: Fan hayvan gibi ufluyor Ilkan abi s2000 nin ustunu acmis montu da cekmis ustune zaturre olma korkusuyla :D Kaanin ustunde incecik spor bi ceket elinde bez fanin onunde motoru sogutuyor :hehe:

Allah razi olsun :)

hahaha sağol abi:D valla unutamam kesinlikle o zamanı:D

EREN34
02-07-2011, 01:14
Piyasadaki çoğu araba yaptırmış yaptıran herkes memnun neyi paylaşamadınız anlamadım gitti:S Piyasada hali hazırda iyi yürüyen çoğu arabadan önce yaptırdım port polish işini.Ben memnunum.Yarın birgün başka bir araba alsam onuda gönül rahatlığı ile yaptırtırım.

Ben kesinlikle faydası olduğunu otoban dyno da gördüm.hp olarak ne verdi bilemem ama önceden 2 boy geçildiğim araba ile yanyana yürümeye başladım ki buda bana yeterdi.He şimdi o köprünün altından çok su geçti.Bir iki ufak eksiğime rağmen arabamın yürüründen son derece memnunum.

Dou
02-07-2011, 02:19
Valla bende kaan'a p&p yaptırdım gaz kelebeğine, bir sıkıntım yok gayet başarılı bence işinde allah var

Ha denemede erken basar o ayrı :D hahahahahahah

Azcık agresif azcık denemede hırs yapar ama onun dışında 10 numara adamdır üstüne gitmeyin type-rcı kardeşliği hahaha