PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünya devi maaş ödeyemiyor

individual
23-06-2011, 11:23
http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2011/06/23/dunya-devi-maas-odeyemiyor-1432310.Jpeg

Saab’ın sahibi Swedish Automobile, Saab’da çalışanlara maaşlarının ödenemediğini belirtti.

Haftalardır tedarikçilere ödeme yapmak için kaynak aranırken, Saab üretim de yapamıyor.

Piyasa gözlemcileri, Saab’ın geleceği konusunda endişelerini dile getirirken, şirketin sözcüsü Eric Geers, grubun iflasa gitmediğini belirtiyor.

Geers, "Maaşları ödemek için kaynağımız yok. Ancak gece-gündüz bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Çözüm bulacağımıza inanıyoruz" dedi. Ancak sözcü, maaşların ne zaman ödenebileceğine ilişkin bilgi vermedi.

Daha önce Spyker olan ismini Swedish Automobile olarak değiştiren şirket, finansal güçlükleri çözmek için görüşmeleri sürdürdüklerini bildirdi.

Saab, geçen yıl General Motors tarafından Swedish Automobile’e 74 milyon dolar nakit, 326 milyon değerinde imtiyazlı GM hissesi karşılığında satılmıştı.

Alıntı Milliyet

Ahmet Saraçoğlu
23-06-2011, 11:26
böyle güzel bi marka yalan olursa üzülürüm

Kahraman castle
23-06-2011, 12:05
yalan olmaz da,birileri elinden tutar heralde.

Mutu
23-06-2011, 12:45
Sitelerinde hesap numarasını yayınlamışlar, üç beş ne varsa atalım lütfen :p

individual
23-06-2011, 13:16
türkiyedeki satış rakamları da düşük sanırım trafikde çok görmüyorum hele yeni kasasından hiç görmedim.

Asimos
23-06-2011, 13:22
Bence sonyericsson ewliliği gibi yine Japonların mahremine katması lazım bunları:D

VTec_king
23-06-2011, 13:34
Üzûntû verici çinliler almaz umarim

elpadre
23-06-2011, 13:36
yavas yavas bıtıyorlar

gambit49
23-06-2011, 13:57
bir yildiz daha kaydi

arda-m
23-06-2011, 14:01
sarı dizel cabrioları maliyetine verseler bari :)

alperkirman
23-06-2011, 14:32
türkiye alsın bunu işte daha neyi bekliyo kendi arabamızı yapcaz diye bağırıyolardı
daha kalitelisini inşallah yaparlar ama sanmamki saab kadar kalite olsun

emr_
23-06-2011, 14:35
Kötü olmuş cok cok dünyada patlıcak araba yapıp tutduramadılar...cok kaliteli ama bi patlama olmadı...üzücü

TayfunTARI
23-06-2011, 14:50
Saab'i Spyker almamismiydi ? Swedish Automobile nerden cikti ?

messi
23-06-2011, 15:38
saabı oldum olası sevmedim sevemedim.
bence volvonun yanında bitik bi marka.

ErayCerit
23-06-2011, 15:49
Ücüzü bir haber.Umarım kısa zamanda toparlanır

crxvtec
23-06-2011, 16:09
saab harbı bmw mercedes kalıtesınde baba bı aradır benım gozumde hele o yuksek motorlu turbo lar yokmu bıtırıyor benı :) yazık gerçekten düzelir inşallah

messi
23-06-2011, 16:16
ekonomide ar-geye başrol vermezsen erir gidersin işte böyle.
volvo yeni projeler, yeni modeller, yeni sistemler yaparken saab neler yapıyodu?
yaslamıştı sırtını 9-3e 9-5e oh ne güzel.
ferrari ya porsche ya sanki bunlar iki modelle tamam ha.
bu pazarı piyasayı ne sandılar bunlar acaba?

daima araştıracaksın, geliştireceksin.
yoksa bu hallere düşersin ve kapitalist sistemde düşenin dostu olmaz. ;)

crxvtec
23-06-2011, 16:20
volvo yeni projeler, yeni modeller, yeni sistemler yaparken saab neler yapıyodu?

sagonun dediği gibi diosun yanı

Düşenin dostu olmaz bunu boylece bildim
inanmasam olmaaaaz :D

pirasa
23-06-2011, 16:55
saabı alan firma çok yanlış yol izledi. alırken o kadar kar ettiğini piyasaya yayılma olması için bir dönem zararına satış tarzı kullansaydı bunlar olmazdı. tamam altın herzaman altındır ama senin kasanda durduktan sonra ne anladım ben onu piyasaya sür bakalım bi

redbaron
23-06-2011, 19:40
saab ne zaman dünya devi oldu ki. GM le biraz kendine geldi ama bu gidişle zor.
Sadece harika ve çok sağlam araba üretmekle iş bitmiyor , yetkili servis ağı ,yedek parça ,ikinci el değeri olmadıktan sonra sadece fantezi arabası olmaya mahkum

Serencebey
23-06-2011, 21:25
saabı oldum olası sevmedim sevemedim.
bence volvonun yanında bitik bi marka.

Bir atasozu derki, " Fakirler Volvo'ya, zenginler Saab'a Biner"

saab harbı bmw mercedes kalıtesınde baba bı aradır benım gozumde hele o yuksek motorlu turbo lar yokmu bıtırıyor benı :) yazık gerçekten düzelir inşallah

GM bile adam edemedi Saab'i

bu kadar srunlu bır araba uretmeyı nasıl basardılar bılemıyoruz servisce. Senede 20 tane satamamıstı sirket.

SOrunsuz olanlarına masallah ama bı sorun cıkardımı dıs curugu gıbı kanal tedavısı yaptırır adama .

messi
23-06-2011, 22:30
Bir atasozu derki, "Fakirler Volvo'ya, zenginler Saab'a Biner"
Atalarda maşallah araba markaları hakkında bile söz söylemişler.

levent
23-06-2011, 22:33
Eski kasas 9-5 Aero'yu hiçbir Volvoya değişmem bende o kadar diyorum, yazık olmuş sadece.

Elektronik problemleri çok fazla aslında Saab'ın bence, bir de 2008 yılında 9-3 ün 60 bin bakımı 2000 € mu neydi o problem :D

Low-Rider
23-06-2011, 22:35
Üzûntû verici çinliler almaz umarim

Çinliler alsa saab'ın değer yitireceğini düşünmüyorum aksine çinliler böyle firmaları alarak kendilerini geliştirme konusunda adım atıyorlar

merruse
23-06-2011, 22:36
O kadar tipsiz iç dizaynı olan bir araba üreticisi için iyi bile dayandılar..

Low-Rider
23-06-2011, 22:36

automotive ceo alert :D

messi
23-06-2011, 22:40
teşekkür ederim sayın mod. ;)
ilerde neden olmasın? :D
millet survivor oluyo biz niye yükselemeyelim?

JDM VTİ
23-06-2011, 22:41
Saab ne zaman dünya devi oldu demiş bi arkadaş sonuna kadar katılıyorum.

Saab'ın sadece 9-3 modelini seviyorum ve gayette basarılı bi araçtı.

Allah honda'ya zeval vermesin :D :D

messi
23-06-2011, 22:45
honda batarmı ali can?
bir ömür s2knın parçasını satsa gene ayakta kalırlar. :D

cem
23-06-2011, 22:46

yav hakketten şu yaziyi okuyanda saab'da hiç mühendisler calismiyo, ar-ge falan yok sanir :D yapma bunu yapmaaa .. :)

Low-Rider
23-06-2011, 22:46
hondanında geleceği hakkında bir fizibilite alalım simge.

elektrikğe hybrid'e verdiler kendilerini ne olur önümüzde ki senelerde durum

messi
23-06-2011, 22:47
yav hakketten şu yaziyi okuyanda saab'da hiç mühendisler, ar-ge falan yok sanir :D yapma bunu yapmaaa .. :)
canım ona bakarsan daciadada var ar-geciler.
ha kimi işini doğru yapar, doğru hamleler yapar kimide saab kimi ortada kalır.

JDM VTİ
23-06-2011, 22:49
Toyota gibi ciddi anlamda DÜNYA DEVİ bi üretici krize girmişti biliyosun o yüzden olmayacak şey değil :)

Ama açıkcası bende öyle bi ihtimal görmüyorum EF'si EG'si EK'sı EP'si FD'si sisisisisisisi...... diye uzar gider efsane olmak kolay değil,

teşekkürler japonya teşekkürler Sohichiro Honda :D :D

cem
23-06-2011, 22:52
canım ona bakarsan daciadada var ar-geciler.
ha kimi işini doğru yapar, doğru hamleler yapar kimide saab kimi ortada kalır.

ya öle diyosunda , şimdi saab'dan bahsediyoruz ya :) bakkal mehmet amcadan degil.burda hani alaya alınacak kadar kucuk bi marka degil.O sekilde model cikarilmasinin mutlaka sirket stratejesi ve maddi bircok etkene baglı oldugu muhtemel.

messi
23-06-2011, 22:54
hondanında geleceği hakkında bir fizibilite alalım simge.
elektrikğe hybrid'e verdiler kendilerini ne olur önümüzde ki senelerde durum
ben hondanın gidişatını hiç iyi bulmuyorum açıkçası.
ayaklarını denk alsınlar. :D
s2kya dibiese ve susa güvenmesinler. :D

teşekkürler japonya teşekkürler Sohichiro Honda :D
bence sen artık sochauxlulara tşk et. :D

JDM VTİ
23-06-2011, 22:58
Oh mon dieu ! :D :D

messi
23-06-2011, 23:06
ya öle diyosunda , şimdi saab'dan bahsediyoruz ya :) bakkal mehmet amcadan degil.burda hani alaya alınacak kadar kucuk bi marka degil.O sekilde model cikarilmasinin mutlaka sirket stratejesi ve maddi bircok etkene baglı oldugu muhtemel.
şimdi cem gerçekleri söylemek gerekirse ne sizin kadar anlarım ne sizin kadar geçmişlerini bilerim modellerin markaların vs...
fakat iş ekonomi yönetimine gelince az çok bende bişeyler çıkartırsam bu sefer şu gerçekleri söylemek zorunda kalıyorum.
mercedes zamanında üç beş modelden ibaretmiş.
ne a ne b serisi, c serisinden başlarmış mercedes.
bmwde öyleymiş küçük model veya suv falan yokmuş.
zamanla bu markalar piyasadan pay kapmak ve eldeki kaynakları sağlam yatırımlara dönüştürmek maksadıyla model gamını genişletme stratejisini (arada niş denilen boşluklarla birlikte) uygulamışlar.
bi bakmışız a, b, slk, ml, glk vs...
bi bakmışız 1 serisi, x5, x3 ve hatta x1 şimdi...
keza volvoda az çok aynı paralellikte...
ki bunu öngören ve yaptıranda o markalara ait ar-genin ta kendisi.

saab ise bu durumlarla nerdeyse hiç alakadar olmamış galiba.
kaynak ve likidite yönetimi başarısız olmuş ki bu saabın ar-gesinin yanlış yönlendirme ve uygulamasından kaynaklanır.
+gmnin krizide var tabi az çok işin içinde.
jaguar gitti gidiyordu, umarım bunlarda rover gibi tarihin derinliklerinde kaybolmazlar...

stockholden ben simge, saygılar... :D

Jem89
23-06-2011, 23:09
şimdi cem gerçekleri söylemek gerekirse ne sizin kadar anlarım ne sizin kadar geçmişlerini bilerim modellerin markaların vs...
fakat iş ekonomi yönetimine gelince az çok bende bişeyler çıkartırsam bu sefer şu gerçekleri söylemek zorunda kalıyorum.
zamanla bu markalar piyasadan pay kapmak ve eldeki kaynakları sağlam yatırımlara dönüştürmek maksadıyla model gamını genişletme stratejisini (arada niş denilen boşluklarla birlikte) uygulamışlar.

kaynak ve likidite yönetimi başarısız olmuş ki bu saabın ar-gesinin yanlış yönlendirme ve uygulamasından kaynaklanır.
jaguar gitti gidiyordu, umarım bunlarda rover gibi tarihin derinliklerinde kaybolmazlar...

Okumadım ama gerçekten anlamlı gözüküyor.. En azından emek sarf edilmiş.:icon_tup:

JDM VTİ
23-06-2011, 23:10
Jem89 kopardın beni kardeşim yaa:hehe::hehe:

cem
23-06-2011, 23:14

tamam guzel yazmissin yazin dogru fakat , boyle buyuk sirketlerde calisan kisiler kesinlikle basit insan degiller benim sana anlatmak istedigim o :)

"ferrari ya porsche ya sanki bunlar iki modelle tamam ha.
yoksa bu hallere düşersin "

şimdi saab ar-ge'sinin, muhendislerinin bu yazdiklarini bilememe gibi bi cahilliklerinin olabilme ihtimali var mi sence :) ? Adamlar pazarıda piyasayıda biliyor tabiki.Herkesin bir hedef kitlesi ulasmak istedigi hedefler ona gore gelistirdigi sirket yonetimleri var.E tabi su da var , mukemmel olmadiklari icin bu durumdalar , ama elinde olan imkanlarla buraya kadar gelebilmis olabilmeleride var.

merttepe
23-06-2011, 23:24

he vullaha, itneler :Deli:

çok çeşit model çıkartmanın çok arge yapmak ile doğrudan bir bağlantısı yok. ürün gamını genişletmenin o kadar kolay olmadığını şöyle açıklayayım;
Yeni üretim bandından tut, yedek parça üretimi depolaması, banttan çıkan araçların depolanması, hatta araçların tekerlek iz aralığının kapladığı metrekare hesabından devletlerin firmalara dünya üzerinde otomobilin kapladığı alan için ekstra vergi dilimi eklemesine kadar incik boncuk çok detay var.
belki bunları karşılayamadıkları için model çıkarmamışlardır :D

Saabın yaşadığı kriz, zaten çok satan bir model değil bunun yanı sıra pahalı avrupa işçiliği ve hammedesi ile başedemedi. Uçakları güzel uçaktan devam etsinler.

messi
23-06-2011, 23:25
benim ferrari yada porsche bunlar dediğimden kastım şu.
şimdi porsche ferrari gibi yüksek spor markalar için gamda 2 bilemedik 3 model olur.
saabda diyorum sanki bunlar gibi model gamını 2-3 modelden ibaret sanıyo diyorum.
saab bir spor otomobil markası değil.
premium bir geniş kitle otomobil üreticisi.
birçok model sunmalı ve o modeller çağa ayak uydurmalı...
elbette onların ar-gecisi bizden bin kat daha iyi bilir işi piyasayı ama durum ortada.

messi
23-06-2011, 23:26
Okumadım ama gerçekten anlamlı gözüküyor.. En azından emek sarf edilmiş.:icon_tup:
project carsa geçin bence siz.
orda fotoğraflı gerçek emekler var.

messi
23-06-2011, 23:30
çok çeşit model çıkartmanın çok arge yapmak ile doğrudan bir bağlantısı yok. ürün gamını genişletmenin o kadar kolay olmadığını şöyle açıklayayım;
Yeni üretim bandından tut, yedek parça üretimi depolaması, banttan çıkan araçların depolanması, hatta araçların tekerlek iz aralığının kapladığı metrekare hesabından devletlerin firmalara dünya üzerinde otomobilin kapladığı alan için ekstra vergi dilimi eklemesine kadar incik boncuk çok detay var.

Saabın yaşadığı kriz, zaten çok satan bir model değil bunun yanı sıra pahalı avrupa işçiliği ve hammedesi ile başedemedi. Uçakları güzel uçaktan devam etsinler.
elbette sadece model gamı değil sebep ama milyonlarca kitleye premium bi üretici olarak iki modelle sunum yapmakda doğru bir strateji değil.
ha yeni model üretmek kolay değil para istiyo güç istiyo derseniz o zamanda saab kusura bakmasın.
parayla oluyo bu işler.
çekilsin o zaman...

Serencebey
24-06-2011, 11:05
he vullaha, itneler :Deli:

ee merttosan bu sebepten dolayı butun markalar hem fıkır olup aracın kasasını degıstırıp motorlarını aynı tuttular :)

Sımdı bı ınceledıkmı opelde corsadan astraya astradan ınsıgnıaya aynı motorları gormek mumkun.

ben hep soylerım Saab GM gomlegını ıyı kullanamadı

bu arada evet atalar dıyerek mubala yapmıustım ama ısvıcrede bır özdeyistir bu soyledıgım.

Dogan gorunumlu sahını hangı atamız soylemısse onuda onların o atası soylemıs.