PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yenidoğan sünneti

DOHC
28-06-2011, 21:04
15-20 gün sonra bir erkek bebeğimiz olacak inşallah. Sünnet olayını araştırıyoruz. Yenidoğan sünneti ile ilgili bilgisi olan, yaptıran, yaptırmayı tercih etmeyen arkadaşlar görüşlerini yazabilir mi?
Bir kısım insanlar bebek daha acıyı hissetmediği ve iyileşme süreci çok hızlı olduğu için öneriyor,
Bir kısım insanlar ise, nadir de olsa, bazı cerrahi uygulamalarda pipi ucundaki deriden faydalanıldığını söleyerek tavsiye etmiyor.
Konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

Göki,ZD
28-06-2011, 21:08
Allah analı babalı byütsün.. :)

By_HaNNibaLL
28-06-2011, 21:12
Allah anali babali büyütsün doğduğu gibi sünnet tercih edilmiyor bizim bi akrabaninda olmuştu ayni şey 25 30 gün beklediler ondan sonra sünnet ettiler gelişmesini kontrol etmek içindi sanirim

elpadre
28-06-2011, 21:13
allah analı babalı buyutsun yenıdogan sunnetı erken olursa daha cabuk ıyılesme surecı vardır sonuc olarak bebekler bez kullanır mıkrop alma olayıı yuksektır

turco_013
28-06-2011, 21:14
Allah analı babalı büyütsün. ben doğduğu gibi sünnet olmalımı bilmiyorum ama bence hatırlayacak yaşa kadar beklenmemeli.

turbo16
28-06-2011, 21:16
sorun yoksa ettirme bir tür koruyucu o et parçası;)

TurboM3
28-06-2011, 21:24
Oğlum yolda, araştırdım.

Doğduktan 3 gün sonra sünnet yapılıyor.

Veya 6 yaşından sonra.

6 yaş sonrası psikolojik hazırlıkla uğraşmamak için 3 günlükken yapmak faydalı.

Bebeğin sağlığı iyi ise yaptırmanızı öneririm.

Koter ile yaktırmayın, yeni doğan sünneti yapan doktor bulun, aman yakarak yapmasın.

baretta
28-06-2011, 21:25
Ben ilkokul 4 e giderken olmuştum , sapasağlam maşallah ok gibi :D

mert_leon
28-06-2011, 21:25
Allah analı babalı büyütsün inşallah. Abi bence çocuk büyüdükten sonra sünnet yapılmalı. şöyle bi güzell sünnet düğünü filan ohh mis :D göbekler atılır edilir bence böyle olmalı yani :D misal benim sünnetimde bi konvoy olmuştu küçükçekmeceden çatalcaya 58 araba gitmiştik çok eğlenmiştim :D

SONE-R
28-06-2011, 21:28
sorun yoksa ettirme bir tür koruyucu o et parçası;)

+1... :) ..

recky
28-06-2011, 21:33
Allah analı babalı buyutsun sımdıden..
Saglık vs etkıler ıcın bir sey soyleyemıyorum ama
el kadar cocuk gunah dıye dusunuyorum
Sahsı fıkrım tsk

levent
28-06-2011, 21:36

3 ten 4 e geçince mi yoksa anıl :D eğer öyleyse bnmde öyleydi :)

ben hemen yapılamaması gerektiği taraftarıyım bu arada, hatırlasın derim, anı oluyor :)

_FrKn_
28-06-2011, 21:47
3 yaşında oldum.sıkıntı yok :D
ALINTI
Cerrahi bir işlem olan sünnet birçok zaman sorunsuz sonuçlansa da uygun olmayan yaşlarda gerçekleştirilmesi çocuğun psikolojisini olumsuz etkiliyor.

Tıbbi gereklilikleri bir yana bırakılırsa tamamen dini kültürel ve geleneksel sebeplerle dünya üzerinde her yıl 13 milyondan fazla erkek sünnet ediliyor. Sünnet İdrar yolu enfeksiyonu ve cinsel hastalık olasılığının azalmasına da yardımcı oluyor. Uzmanlar sünnetin 2 yaşından önce ya da 7 yaşından sonra yapılması önerirken 2-7 yaş arasında yapılan sünnetlerin erkek çocuklarda ciddi psikolojik sorunlara yol açabildiğini söylüyor.

İYİLEŞME ÇABUK OLUYOR

Jinemed Sağlık Merkezleri'nden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Serdar Aksoy 2-7 yaş arasındaki çocukların cinsel organına yönelik bir uygulamanın iğdiş edilme korkusuyla önemli psikolojik zararlara yol açma tehlikesi taşıdığını belirtiyor.

Bu noktada yeni doğan sünnetinin gündeme geldiğini sözlerine ekleyen Dr. Serdar Aksoy özellikle sosyal yapısı gelişmiş kültürel düzeyi yüksek ailelerde yeni doğan sünnetinin yaygınlaşmaya başladığını dile getirerek;

“Gün geçtikçe daha fazla tercih edilen yeni doğan sünnetinde idrar yolu enfeksiyonu görülme sıklığı azalıyor sünnet sonrası bakım çok kolay oluyor sünnet sonrası kanama riski daha az iyileşme daha çabuk gerçekleşiyor.

Ancak yeni doğan sünnetinde ve normal sünnette de operasyonun uygun ortam ve ehliyeti olan kişilerce yapılması önemli. Ehliyetsiz kişilerce uygun olmayan şartlarda yapılan sünnet kalıcı sakatlıklara estetik problemlere ve ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor” dedi.

Bebeklerin acı çekmediği doğru değil...

Yeni doğan sünneti ise; doğumundan 24-48 saat sonra bebeğin sünnet olmasına engel olacak tıbbi bir neden yoksa ameliyathanede özel ısıtılmış ameliyat masasında yapılıyor. Sünnetin klasik cerrahi yöntemle yapılabileceği gibi çan gomco klempi gibi çeşitli aletler yardımıyla da dikişsiz olarak yapılabileceğini söyleyen Aksoy; “Yeni doğan sünnetinde de lokal anestezi tercih ediliyor bunun nedeni ise bebeklerin acı hissetmediğine dair inanışın olması. Tıbbi literatürde bebeklerin en az herkes kadar ve belki de daha fazla acıya hassas olduğu ispatlanmıştır” şeklinde konuşarak yeni doğan sünnetinin de mutlaka anestezi yardımıyla yapılması gerektiğini belirtti.

DENON
28-06-2011, 21:52
ALLAH analı babalı büyütsün inşallah , gelelim sünnet meselesine bu sitedeki bınlerce üyeden sünnet oldugu için psikolojisi bozuk olan varmı? bırakında erkeklikteki 2 evreyı hatırlasın yeğenızımız bırı sünnet diğeri askerlik , TÜRK örf ve adetlerine göre gelişsin evlatlarımız, benımde 1.5 yaşında oğlum var ve 7-8 yaşındayken sünnet cemiyeti esnasında kestirmeyi düşünüyorum eger bir saglık problemı olurda erken kesilmesi gerekmesse

burock
28-06-2011, 21:57
ben doğduktan 2 gün sonra babam kestirmiş yaş 30 bi sıkıntı yok şimdilik :D

fastchild
28-06-2011, 22:04
babannemin ben görmem gazı ile babam 5 yaşındayken kestirmiş beni ne psikolojide sıkıntı var ne başka biyerde şimdilik gerçi bu gazı veren babannem şimdide ben bunun mürüvetini görmem dio ama kanunlara aykırı şimdilik ama allah uzun ömür versinde onuda göstersin

merttepe
28-06-2011, 22:05
ben 4 günlükken olmuşum, babam cerrah öyle karar vermiş. valla çok memnunum(z). :D

onursumer
28-06-2011, 22:17
bende ılkokul 4sınıftım sanırım tam emın degılım ozaman olmustum bence sonra yapılmalı guzel bır anı oluyor sunnet dugunu falan eglence :) pıskolojık olarak hazırlamak cok zor olmasa gerek zaten gunumuzde cok basıt sekılde yapıyorlar :)

raptor_98
28-06-2011, 22:22
ben 5 yasında oldum gayette memnunum :)) ama 2 yasında yegenım war.3 4 aylıktı kestırdık.doktorlar daha sağlıklı oldugunu söledi aklımzı çeldi,kestirdik keratayı :) walla eskıden yenidoğan yoktu,beklerdık abı kardeş bişeyler daha gelırse toptan keserız hesabı :))

CinAli_06
28-06-2011, 22:24
allah analı babalı büyütsün

mlh_s
28-06-2011, 23:03
doğduktan sonra yapın taş çatlasa 15dklık bir ameliyat genel anestezi verilmiyor dikiş olmadan yapılıyor.

XSi
28-06-2011, 23:27
allah analı babalı büyütsün öncelikle

psikolojiyi dert etmeyin, ben hastanede oldum narkozla uyuttular beni, uyandığımda gitmişti :)

ilkokul 4 ten 5 e geçtiğimdeydi, korku panik uyurken olmamıştı doğal olarak :)

::ZaFeR::
28-06-2011, 23:32
Bende biraderler yüzünden 5.sınıfa giderken oldum.Ne kadar erkekn o kadar iyi :D

erh
28-06-2011, 23:36
52 günlükken olmuşum.. ucu kapanıomus işeyemiyomusum bi kere acmıs doktor bi daha ugrasmayalım olursa sunnet edelim demiş erkenden sunnet olmusum. bi sıkıntı yok çalışıyo herturlu.. :)

mhmtsrtp
29-06-2011, 00:49
allah analı babalı büyütsün düğünü içinde araştırma yaparsınız inşallah:)

emr_
29-06-2011, 01:19
Bende gereksiz ama araştırdım bunu oğlumun olmasını cok istiyorum zamanı gelince...evet yeni doğan cocuk sunnet olunca hem daha dinç olup zor hastalınıyomuş.direnç kazanıyomuş...bide aklı başına gelice zor olma konusu var...dogunca yaptır büyüğünce düğün yap altınları kacırma:D

Allah analı babalı büyüksün sağlıklı hayırlı evlatlar versin...

S.Mert
29-06-2011, 01:26

ahahaha :D :D

Jehuty
29-06-2011, 01:39
Benim kayınpeder kadın doğum doktoru , şu anda eşim hamile ve kısmet ise aralıkta oğlumuz olacak ilk söylediği şeylerden birisi doğduktan sonra sünnet edelim daha sağlıklı demesiydi.

gökberk
29-06-2011, 01:40
Allah analı babalı büyütsün...Bence çocuğun hatırlayacağı bir yaşta yaptırılmalı.
Pilava karıştırılmalı :D

Mert-e36
29-06-2011, 01:41
Doğunca kestirmek en güzeli. Ben de doğduğumda sünnet ettirmişler, 26 senedir sorunsuz kullanıyorum.
Çocuğa ileride eziyet olmasın, allah analı babalı büyütsün.

Berkan
29-06-2011, 02:51
Bende gereksiz ama araştırdım bunu oğlumun olmasını cok istiyorum zamanı gelince...evet yeni doğan cocuk sunnet olunca hem daha dinç olup zor hastalınıyomuş.direnç kazanıyomuş...bide aklı başına gelice zor olma konusu var...dogunca yaptır büyüğünce düğün yap altınları kacırma:D

Allah analı babalı büyüksün sağlıklı hayırlı evlatlar versin...

ne şiş ne kebap yansın hahah eger saglık acısından iyise vurun kelleyi gitsin :D sünnet dügünde olur sora goster bakim amcana diyenlere sargı beziyle cıkmamıs olurda hem :D

dn: herkez 4 sınıfta olmuş maşallah :D

mert_leon
29-06-2011, 02:56
3ten 4 e geçerken stratejik bi nokta :D

DOHC
29-06-2011, 07:30
Teşekkür ederim. Allağ herkesin çocuğunu bağışlasın.
Doğum Acıbadem Medipol hastanesinde olacak, olursa sünnette orada olur zaten.
Şu ana konu ile ilgili olumsuz yazan olmamış. Koter konusunu doktora soracağım.
Sünnet düğünü ise elbette aklının erdiği yaşta yapılacak :).

crused
29-06-2011, 08:37
orta 3 de bi arkadaşımın ailesi E...n İ..e'yi sünet ettirmek için izin almıştı :)

imhotep
29-06-2011, 08:44
biz yaptırmadık ama arkadasımın yenı bebegi oldu o yaptırdı.

soyle birşeyde var yeni dogan bebeklerde acı duygusu olmuyor bu nedenle cocuk hiç anlamıyor ve bebek anne sutu aldıgından iyileşme surecı inanılmaz hızlı oluyor.

benim tavsiyem yaptırmandan öte. hayırlı olsun

3rk4n
29-06-2011, 08:49
Oğlum yolda, araştırdım.

Doğduktan 3 gün sonra sünnet yapılıyor.

Veya 6 yaşından sonra.

6 yaş sonrası psikolojik hazırlıkla uğraşmamak için 3 günlükken yapmak faydalı.

Bebeğin sağlığı iyi ise yaptırmanızı öneririm.

Koter ile yaktırmayın, yeni doğan sünneti yapan doktor bulun, aman yakarak yapmasın.

Koter kullanımı neden kötü mert abi ?

Oconner
29-06-2011, 08:53

0M42
29-06-2011, 09:41
ALLAH analı babalı büyütsün inşallah , gelelim sünnet meselesine bu sitedeki bınlerce üyeden sünnet oldugu için psikolojisi bozuk olan varmı? bırakında erkeklikteki 2 evreyı hatırlasın yeğenızımız bırı sünnet diğeri askerlik , TÜRK örf ve adetlerine göre gelişsin evlatlarımız, benımde 1.5 yaşında oğlum var ve 7-8 yaşındayken sünnet cemiyeti esnasında kestirmeyi düşünüyorum eger bir saglık problemı olurda erken kesilmesi gerekmesse

+1453 :icon_tup:

tool
29-06-2011, 09:52
ALLAH analı babalı büyütsün inşallah , gelelim sünnet meselesine bu sitedeki bınlerce üyeden sünnet oldugu için psikolojisi bozuk olan varmı?
bırakında erkeklikteki 2 evreyı hatırlasın yeğenızımız bırı sünnet diğeri askerlik , TÜRK örf ve adetlerine göre gelişsin evlatlarımız, benımde 1.5 yaşında oğlum var ve 7-8 yaşındayken sünnet cemiyeti esnasında kestirmeyi düşünüyorum eger bir saglık problemı olurda erken kesilmesi gerekmesse

umarim sorun cikmaz ama o cocuk 8 yasindaki sunnetten dolayi psikolojik travma gecirirse yazik degil mi?

SONE-R
29-06-2011, 10:01
umarim sorun cikmaz ama o cocuk 8 yasindaki sunnetten dolayi psikolojik travma gecirirse yazik degil mi?

başkanım ben ilkokulu bitirince 11 yaşındayken olmuştum, travma halen devam ediyor.. :D
şimdi sorsalar hiç kestirmezdim :p

PROMINENT
29-06-2011, 10:53
biz 6 dan sonra yaptırmıştık bence sende öyle düşün..daha sağlıklı diyorlar.. dedikleri gibi koruyucu ...

typer46
29-06-2011, 10:54
ben çocugumu 1.5 yaşındayken sünnet ettirdim maşallah hiç bir sorun olmadı hatda erken yaptırmanın artılarıda var ilerde büyüyünce sıkıntı olur dediler küçük yaşda bezin içinde 2 3 gün içersinde iyi leşir dediler bizimki ertesi gün ayaga kalktı maşallah artık çogu kişi erkenden yaptırıyo.

Jehuty
29-06-2011, 11:17
Sünnet olurken bebeğin acı çekmediği konusu çok yanlış biliniyor , çocuk acı hissettiği gibi hatta daha fazlasını bile hissedebilir. Acı eşiği yeni doğmuş bebeklerde düşündüğünüzden çok daha düşüktür..
Ama sünnet konusunda internetten de araştırırsanız hep aynı sonuca ulaşırsınız.Bebeğin erken yaşta sünnet olması fakat en az doğumdan sonra 24 ile 48 saat beklenmesi gerekiyor..

Ahmet.S
29-06-2011, 13:29
2 yada 3 aylıkken niyetlendim ben bebek için başka sağlık problemleri olunca erteledim 1 yaşını doldurduğunda hidrosel+ sünnet ikisini bir arada yaptırdım aynı gün hiö bişey yokmuş gibi sürekli gezmek istiyo iyi bir doktor olduktan sonra yaptıralabilir.

Kendi görüşüm hayırlısıyla sağlıklı sıhatlı gelsin dünyaya birkaç ay geçsin duruma göre bakarsınız hayırlısı olsun

utkuselamoglu
29-06-2011, 13:31
burda sorulması gereken soru sünnet düğününün önemi nedir?

mmustu
29-06-2011, 13:34
ya küçükken kestirin gitsin abi yaş kemale erince bişileri anlamaya başlayınca o iş sıkıntıya girer valla benide bebeyken kesmişler :D Allahtan kesmişler valla canım acayip tatlıdır benim 7-8 yaşlarında o sünnetçiyi vururdum herhalde :D

erdem325
29-06-2011, 14:54
“Yeni doğan sünnetinde de lokal anestezi tercih ediliyor bunun nedeni ise bebeklerin acı hissetmediğine dair inanışın olması. Tıbbi literatürde bebeklerin en az herkes kadar ve belki de daha fazla acıya hassas olduğu ispatlanmıştır” şeklinde konuşarak yeni doğan sünnetinin de mutlaka anestezi yardımıyla yapılması gerektiğini belirtti.

banada burası ilginç geldi olayın, henüz iki günlük bir bebeğin anesteziye maruz kalması hoş değil..

tegci_09
29-06-2011, 15:24
Allah analı babalı büyütsün benim oğlumda ağustos 17 de 2 yaşına girecek 2 yaşına girmeden yaptırmamı tavsiye etti doktorlar hem daha hızlı gelişeceğini söylüyor herkes bende bugünlerde yaptırmayı düşünüyorum o yuzden

başalp
29-06-2011, 17:19
öncelikle analı babalı büyüsün inşallah, ben oğlumu 1 yaşındayken sünnet ettirdim vede doğar doğmaz sünnet ettirmediğime pişman oldum...

senna
29-06-2011, 17:23
çocuk sağlığı açısından erken olması iyi ama 5 6 yaş aslında ne biliyim ideal gelmiştir bana hatırlanması güzel birşey :)

BaDCaT
29-06-2011, 17:34
çocuk sağlığı açısından erken olması iyi ama 5 6 yaş aslında ne biliyim ideal gelmiştir bana hatırlanması güzel birşey :)

yaaa neresi iyi aklıma geldi şimdi off çok fena en son kaynak yapıyorlar gibi kıvılcım çıkıyordu :D:D:D

emp:)
29-06-2011, 17:39
Ne kadar erken o kadar iyi bırakın hatırlamasın, hala kesen deyyusu-o anları hatırlıyorum :D budadı gitti şerefsizim:(

senna
29-06-2011, 17:45
yaaa neresi iyi aklıma geldi şimdi off çok fena en son kaynak yapıyorlar gibi kıvılcım çıkıyordu :D:D:D

beni mhp il başkanı yapmıştı gelip gıkımı çıkaramamıştım:D

BoraRS
29-06-2011, 18:00
Ben dahil tum akrabalarim ve yegenlerim hep 7-8 yaslarinda sunnet oldular. Dugunle dernekle. Hicbirimiz ne bir psikolojik travma gecirdik ne de ruh sagligimizda bir bozulma oldu. Gayet saglikli sekilde atlattik. Cocugun da bilincinin yerine geldigi yaslarda yapilmasinda fayda var.

Dogru doktorlarin ve tibbi mudahelenin oldugu ve de hepsinden onemlisi dogru aile destegi ve morali ile hicbirsey olmadan atlatilir evelallah.

BaDCaT
29-06-2011, 18:10
beni mhp il başkanı yapmıştı gelip gıkımı çıkaramamıştım:D

az kes reyisss cCc sünnet cCc :D:D:D

onn_dear
29-06-2011, 18:47
bende oğlumu 3 aylıkken sünnet yaptırdım 15 dk.da bitti bezledik ve de inanın hiç ağlamadı haberi bile olmadı sanırım :) 2 gün sonrada kendiliğinden iyileşti çok şükür.

doktorumuzda erken yapmanın çok yararlı oldugunu ve eğer yapılmazsa derinin altında 1-2 damlada olsa idrar kalacagını ve o bölgeyi zaman zaman temizlemek gerektiğini dahi söyledi.

bana kalırsa erken yaptırmak iyidir, ileride çok isterseniz alırsın bir sünnet kıyafeti yaparsın eğlenceni çektirirsin fotoğrafları hatıra olur.

Sh4rk
29-06-2011, 19:17
iş yerınden arkadasımda 2 haftalıkken yaptırdı daha yenı oldu lokal olarak uyusturup kesmısler krem felan vermıslerdı hatırladıgım kadarıyla .en ıyısı dogduktan sonra buyudukce sıkıntı olur
Allah analı babalı buyutsun

DOHC
29-06-2011, 19:46
Görüşler için tşk ederim.
Sanırsam yaptıracağız. Doğum Acıbadem Medipol hastanesinde olacak, sorun çıkacağını sanmıyorum.
Sözlerimi bir bilmece ile tamamlamak istiyorum:
Neden kadın sünnetçi yoktur?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Çünkü kadınlar bindikleri dalı kesmezler :).

aron76
01-07-2011, 12:09
ben büyük oğlanı 6 yaşında sünnet yaptırdım. onda et parçası yapışmıştı ve acil oldu
2 nci oğlanı 6 aylıkken yaptırdım. ondada yapışma sorunu vardı acil oldu. iyileşme sürecinde hiç sıkıntı yaşamadık. sünnet olurken biraz işkence gibi oldu ama rahat oldu.
ama
şimdi 2 nci oğlum abisinin sünnet resimlerini videolarını görüyor ve çok üzülüyor. "benimde niye yok"
biz akıllılık yaparak 3 yaşında sünnet kıyafeti giydirip resim çektirmiştik. o bizi kurtarıyor.
bence en iyisi biraz büyüsün sonra olsun. ilerde bizim yaşadığımız sıkıntıları yaşamayasınız. çocuk o güzel günü tatmalı bence. araba ile gezmeli hediyelerini almalı etrafının onunla ilgilenmeleri ileride unutulmaz bir anı olacaktır.
sen kendi sünnetini hatırlıyor musun? ve hatırladığında neler hissediyorsun?