PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : %100 elektrikli FORD SIERRA

ozcanozkaya
30-06-2011, 08:02
Konuyu proje araçlarına mı açmam gerek buraya mı bilmiyorum. Yanlışsa şimdiden özür diliyorum.

http://img148.imageshack.us/img148/2716/88888xm.jpg
http://img405.imageshack.us/img405/6812/2222jfb.jpg
http://img190.imageshack.us/img190/1253/4444nn.jpg
http://img225.imageshack.us/img225/1605/1111snm.jpg
http://img594.imageshack.us/img594/3248/3333nz.jpg
http://img844.imageshack.us/img844/4446/6666h.jpg

8 BİN LİRAYA ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SAHİBİ OLMAK

Üniversite öğrencisi iki genç, okul bitirme tezi olarak, en uygun maaliyetli akaryakıt ile çalışan bir otomobili yüzde yüz elektrikli bir araç haline getirdiler. Ar-ge çalışmalarıyla birlikte batarya kiti dahil 10 bin liraya maal edilen çevirme işleminde kullanılan parçaları yurt dışından temin eden öğrenciler, bu parçaların Türkiye’de üretilmesi halinde, bu tarz bir işlemin bataryalar dahil 8 bin liraya kadar düşebileceğini iddia ediyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Mekatronik bölümü öğrencilerinden Özcan Özkaya ve Kenan Özkan, hiç bir sponsor desteği olmaksızın başlattıkları projelerine ‘e-devrim’ adını verdiler. Tam altı aylık bir maratonun ardından, tek şarj ile yaklaşık 130 km gidebilen, 80 km son hıza sahip demo otomobillerini yaptılar. Şu an test aşamasında olan araçları için gerekli parçanın çoğunu yurt dışında ikinci el olarak alan öğreciler, Türkiye’deki firmalardan gerekli desteği bulamadıklarını ve Türkiye’de bu konuyla ilgili büyük bir parça sıkıntısı olduğunu söylediler.

Florya’da bulunan bir garajda gerçekleştirilen projenin asıl amacı, insanların elektrikli otomobillere olan korkusunu yenmelerine yardımcı olmak. Uçuk fiyatlara satılan elektrikli otomobillere karşı hala bir soğukluk olduğunu söyleyen ekip, bir yandan da bu dönüşüm işleminin basit olduğunu da kanıtlmaya çalışıyor.

Amerika’da patlayan bir sektör: ‘Elektrikli araç dönüşüm garajları’

Projelerine başlarken Amerika’daki çeşitli ‘Elektrikli araç dönüşüm garajları’ ile irtibata geçen ekip, ilk olarak uzun soluklu bir araştırmaya başlıyor. Artık Amerika’daki insanların gündelik hayatlarının bir parçalası haline gelmiş olan elektrikli otomobillerin, batarya ekipmanları dahil 6-7 bin dolara kolayca dönüşümü gerçekleştirildiği söyleniyor. Genç ekip, batarya kiralamanın da bir diğer seçenek olarak sunulduğu Amerika’da, bu işi yapan onlarca garajın olduğunu da sözlerine ekledi.

En önemli maaliyet batarya!

10 bin liraya maal ettikleri projenin en büyük giderinin batarya sistemi olduğunu vurgulayan ekip, ‘Türkiye’de çok iyi akü firmaları mevcut, eğer bu tarz uygulamalar için uygun fiyatlı kuru-jel akü veya lithium güç kaynağı üretimine başlanırsa, araç dönüşümü çok daha cazip hale gelebilir’ diye sözlerine devam ediyor. Yaptıkları aracın 10 bin liralık maliyetinin yarısı batarya masrafı olarak gösteriliyor. Bu yüksek rakamları, Amerika’da olduğu gibi batarya kiralama sistemiyle aşağı çekmek mümkün olabilir.

Demo aracında herşey oldukça açık

Proje aracında yapılan bütün değişiklikler tüm şeffaflığıyla gözler önünde. Çünkü bu proje daha çok bir örnek ve öğretici olması gibi bir amaca hizmet ediyor. Kullanılan motordan, bataryalara, kablolardan diğer aparatlara herşeyi görünür yere yerleştirilmiş. Ayrıca öğrenciler, yazdıkları bitirme tezi ile ‘Herkes, maksimum 10 bin liraya elektrikli otomobil sahibi olabilir’ savunmasını yapıyor. Ayrıca, bu tezi alıp okuyan her kişini bu isle ilgili çok büyük bilgi sahibi olup, kolayca kendi garajında elektrikli otomobillerini yapabileceklerini iddia ediyorlar. Özcan Özkaya ve Kenan Özkan, herkesin anlayabileceği bir dilde, en küçük ayrıntısına kadar yazılan 70 sayfalık tezin ve yaptıkları çalışmanın, Türkiye’nin bu sektördeki ilerlemesine dair bir nebze de olsa yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Destek olsaydı…

Genç mühendisler, Türkiye’deki büyük firmalarla bile görüştüklerini, fakat destek bulamadıklarından yakındılar. Gittikleri kapılar, ‘Hayal kuruyorsunuz’ gibi yorumlarla birer birer yüzlerine kapatılırken, bu durumun kendilerini çok üzdüğünü belirtiyorlar. Bütün testlerinin başarılı geçmesi halinde, amaçlarına ulaşacak olan ikili, ‘en büyük destekçimiz ailemiz oldu, onlar olmasa bu işe başlayamazdık bile’ diyerek sözlerini bitiriyorlar.

Desteğinizi bekliyoruz - teşekkürler.

Maxi
30-06-2011, 08:09
vay vay güzel proje
daha detay yokmu acaba ? video falan bulamazmıyız

makif84
30-06-2011, 08:11
Ellerinize sağlık süper bi gelişme bu

Yogi
30-06-2011, 08:13
özcan tebrik ederim. ben arabayı sattın sanıyodum:)

TaGo
30-06-2011, 08:23
Ellerine sağlık, yurt dışındanda temin etseler araçta oldukça fazla tadilat yapmışlar. Hala swapı işten sayan ustalara selam olsun.

ozcanozkaya
30-06-2011, 08:51
Herkese teşekkürler.

Araç henüz CMT bitti ve bütün testleri yapamadık, akselerasyon - range - son hız gibi degerler, yaptığımız formul hesaplamaları ile çıkan teknik verilerdir. Tam olarak testleri yaptıktan sonra videolarını da severek paylaşırım. Tez sunumumuzu yeni yaptık, bi kaç hafta şehir dışında olacağım sonra çalışmalara devam edicem daha iyi motor - sürücü ve daha iyi teknik veriler ortaya çıkacagından eminim.

Parçalardan 2 si - motor (türkiye de eşdeger bir motor bulamadık) ve motor hız kontrol ünitesinin devre şemasını (kısıtlı zaman ve butceden dolayı önümüzde bir örnek olması şart idi) satın aldık, diğer elektrik-elektronik işlemler - yazılım vs vs türkiye de yapıldı tamamen. Sınırlı bütçe ve iki kişi olduğumuzdan dolayı aracın tasarımı ve görünüşü bir tesla veya chevy volt gibi olamasa da convert işlemi için bir başlangıç diyebiliriz.

Teşekkürler.

Tekrar teşekkürler.

TaGo
30-06-2011, 08:55
Peki bu işi ilerletmeyi, yada lanse etmeyi falan düşünüyormusunuz?

Belki sponsor olmak isteyenler olabilir diye söylüyorum.

Onuralp
30-06-2011, 09:50
Dönüşüm projeniz müthiş.

Helal olsun. Başarılar diliyorum.

elpadre
30-06-2011, 09:54
her gun gordugum aractı bu low rıder garage onunde yatıyor drıft aracı dıye bakıyordum ben buna :)

Day Walker
30-06-2011, 10:01
Ne zamandır aklımda sormak istiyorum F1 araçlarında ki KERS sistemine benzer bir sistem ile bataryanın seyir halindeyken tekrar şarj edilmesi mümkün olabilir mi?

Proje çok iyi başarılarınızın devamını dilerim.

Cliosportve
30-06-2011, 10:07
Yapan elleri öpmek lazım tebrikler arkadaşlara helal

Jehuty
30-06-2011, 10:09
Proje harika ötesi uzun zamandır araştırmasını yapıyorum fakat canlı canlı bitmiş bir projenin Türkiyede olması çok güzel. Motor olarak ne kullandınız , EMC ne marka kullandınız ? Keşke daha hafif bir araç kullansaydınız akü yeterince ağırlık yapacaktır diye düşünüyorum. Fren sistemini nasıl hallettiniz ?
Tebrik ederim ellerinize sağlık..

baretta
30-06-2011, 10:15
Kesinlikle ayakta alkışı hak ediyor. Yazıları okumadan fotolara ilk baktıgımda yurtdışıdır yine dedim sonra okuyunca anladım. Tebrikler Özcan , başarılarınızın devamını dilerim.

mert_leon
30-06-2011, 10:18
tebrik ederim. süper bi proje.

crazydog
30-06-2011, 10:18
valla elinize emeğinize sağlık :)

ozcanozkaya
30-06-2011, 10:40
Peki bu işi ilerletmeyi, yada lanse etmeyi falan düşünüyormusunuz?

Belki sponsor olmak isteyenler olabilir diye söylüyorum.

öncelikle kendimizi geliştirmek amaclı bir proje oldugundan lanse aklımızda degil ama eger yeterli kadar ilerletebilirsem kendimi dönüşüm garajı acma gibi bir hayaalim var tabi ki

PPR engineering
30-06-2011, 10:43
süper proje kutluyorum sizi ellerinize sağlık video yokmu acaba.başarılarınızın devamını diliyorum..

ozcanozkaya
30-06-2011, 10:45
Ne zamandır aklımda sormak istiyorum F1 araçlarında ki KERS sistemine benzer bir sistem ile bataryanın seyir halindeyken tekrar şarj edilmesi mümkün olabilir mi?

Proje çok iyi başarılarınızın devamını dilerim.

aslında kers sistemini ben, gunumuzdeki hybrid araclara benzetiyorum. sonucta motor ve batarya ikilisini sabit hızdayken icten yanmalı motor sayesinde şarj oluyor (motor generator gorevi goruyor). kalkış anında ise dolan elektrik gücü belli bir süreligine kullanılıyor

Su an aracımız sadece sarj olup belli bir km gidiyor - ne sürücümüz regereative calısıyor ne de baska bi şi.. cok yalın ve sade bir halde arac, tabi butce ve zaman dolayısıyla onları planımıza katmadık ama mutlaka kullanmak istiyoruz oncelikle fren esnasında genrator olarak kullanabilecegmz motorumuz akülerimiz şarj ederse ve ayrıca tavana yerleştirilen solar paneller de pillere destek olursa sahip olunan range bir hayli artacaktır. fakat tüm bunlardan önce türkiye de lithium pil üretilmeli cünkü tüm bu geri dönüşüm işlemlerinin kaliteli bir batarya kitine ihtiyacı var. piyasada bulunan starter aküleri saymıyorum bile ama marine-jel aküler bile bu işlemler icin cok verimsiz.

saygılar.

Jehuty
30-06-2011, 10:49
aslında kers sistemini ben, gunumuzdeki hybrid araclara benzetiyorum. sonucta motor ve batarya ikilisini sabit hızdayken icten yanmalı motor sayesinde şarj oluyor (motor generator gorevi goruyor). kalkış anında ise dolan elektrik gücü belli bir süreligine kullanılıyor

Su an aracımız sadece sarj olup belli bir km gidiyor - ne sürücümüz regereative calısıyor ne de baska bi şi.. cok yalın ve sade bir halde arac, tabi butce ve zaman dolayısıyla onları planımıza katmadık ama mutlaka kullanmak istiyoruz oncelikle fren esnasında genrator olarak kullanabilecegmz motorumuz akülerimiz şarj ederse ve ayrıca tavana yerleştirilen solar paneller de pillere destek olursa sahip olunan range bir hayli artacaktır. fakat tüm bunlardan önce türkiye de lithium pil üretilmeli cünkü tüm bu geri dönüşüm işlemlerinin kaliteli bir batarya kitine ihtiyacı var. piyasada bulunan starter aküleri saymıyorum bile ama marine-jel aküler bile bu işlemler icin cok verimsiz.

saygılar.

Tavana koyacağınız panel maliyet / enerji üretimi açısından tatmin edeceğini sanmıyorum..

ozcanozkaya
30-06-2011, 10:50
Proje harika ötesi uzun zamandır araştırmasını yapıyorum fakat canlı canlı bitmiş bir projenin Türkiyede olması çok güzel. Motor olarak ne kullandınız , EMC ne marka kullandınız ? Keşke daha hafif bir araç kullansaydınız akü yeterince ağırlık yapacaktır diye düşünüyorum. Fren sistemini nasıl hallettiniz ?
Tebrik ederim ellerinize sağlık..

motor olarak shunt wound motor kullandık 23kw cont. 45 kw peak gücü olan. güç olarak yetersiz gorunse de 180 nm torka sahip bir motor - maalesef turkiye de üreten firma yok ya da var ama biz bulamadık... motor 65 kg agırlıgında. 8 inç boyunda.

emc derken neyi kastettin anlayamadım ama eger speed control ünitesi diyorsan yuksek akıma dayanıklı IGBt ler kullandık.

arac elimizde hazır vardı masraf yapmak istemedik ama haklısın agır oldu aracımız 1580 kg agırlıgında. maalesef bu pek verimli bir rakam degil 1100 kg i gecmemek lazım bu tarz uygulamalarda. fakat her zaman dedigim gibi lithium ion pil kullanılması şarj su an elimzde bulunan 600 kg lık akülerle eşik güçte bi lithium kiti 250 kg aıgrlıgında ve 2 katı daha efficient. fakat fiyatı 3 katı :)

fren ve mekanik işlemleri florya da ki universal servisteki mehmet çerçi isimli çılgın bir usta yaptı :) kendisi normalde tekne servis ve offroad araçları yapmakta.. emegi buyuktur teşekkürler.

ozcanozkaya
30-06-2011, 10:51
süper proje kutluyorum sizi ellerinize sağlık video yokmu acaba.başarılarınızın devamını diliyorum..

su an yeni bittiginden heyecan ve okul tezi oldugundan bi acele söz konusu idi. dedigim gibi aracı ogretmenlere sunarken bir kaç aksilik oldu onlar icin tekrar revizyonda arac bitince koyacagım. teşekkürler.

Day Walker
30-06-2011, 10:51

saygılar.

Açıklama için teşekkürler.

Lityum pil üretimi için akü tedarikçileri mutlaka bişeyler yapacaktır.Çünkü ülkemizdede elektrikli araç kullanımı önümüzdeki 3 yıl içerisinde çok gelişecek.

ozcanozkaya
30-06-2011, 10:55
Tavana koyacağınız panel maliyet / enerji üretimi açısından tatmin edeceğini sanmıyorum..

aslında panel fiyatları cok ama cok düştü bildiginiz gibi bu solar ı tek kullanan firma fisker... onlar da zaten oldukca premium bir marka. aslnda sorun maaliyet degil - sorun, verimlilik. Yani aracı gunde kaç saat kullanabilirsin ve kullandıgın saat boyunca aküler yüzde kaç şarj olur? bu sorunun cevabında kesinlike sen haklısın ama amaç şu: arac güneşi gördüğü süre boyunca pilleri şarj ederse çok verimli bir hale geliyor ama teknik açıdan bunda da sorunlar oluyor, akıllı bir ecu tarzı bişi tasarlanmalı ki aküleri şarj ederken oluşan ısı arttıgında bu şarj olayı bitmeli yani sen evinde çay kahve icerken aracı şarj eden solar panel kiti akıllı bir şekilde kendi kendini yönetmeli .. asıl maaliyet ve mühendislik burda devreye giriyor. bunlar tabi fisker gibi firmaların düşündüğü şeyler ama inanın o kadar zor degil.

ozcanozkaya
30-06-2011, 10:57
Açıklama için teşekkürler.

Lityum pil üretimi için akü tedarikçileri mutlaka bişeyler yapacaktır.Çünkü ülkemizdede elektrikli araç kullanımı önümüzdeki 3 yıl içerisinde çok gelişecek.

katılıyorum. Ama yerli akü üreticileriyle dialoglarımız hiç umut verici değildi. Biz de uzak doğulu bir firmadan batarya kitimizi aldık bu noktada oldukça hayal kırıklığı yaşadık. İsterdik ki tüm parçalar yerli üretim olsun. ama diğer yandan bizi gururlandıran şeyler de olmadı değil. Ana şebeke hattını kesmek, veya sürücümüzü reverse olarak çalıştırmak için gerekli olan paket şalterleri Opaş firmasından aldık. kendileri bizden hiç bir şekilde para almadığı gibi işimiz acele diye gecenin bir vakti ürünleri özel olarak yapıp sabah çok erken saatlerde bize teslim ettiler. bunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Meco
30-06-2011, 10:59
tebrikler özcan
arabayı yanlamak için almıştın diye hatırlıyorum, ne amaca kullanmak kısmet olmuş :)

ozcanozkaya
30-06-2011, 11:00
her gun gordugum aractı bu low rıder garage onunde yatıyor drıft aracı dıye bakıyordum ben buna :)

bir aralar öyle idi :)

ozcanozkaya
30-06-2011, 11:01
tebrikler özcan
arabayı yanlamak için almıştın diye hatırlıyorum, ne amaca kullanmak kısmet olmuş :)

aynen :) daha iyi oldu diyebilirim... ama drift merakım da bitmiş değil bakarsın iyice geliştirebilirsem kendimi elektrikli olarak drift yapmak da mümkün.

Meco
30-06-2011, 11:03
aynen :) daha iyi oldu diyebilirim... ama drift merakım da bitmiş değil bakarsın iyice geliştirebilirsem kendimi elektrikli olarak drift yapmak da mümkün.
bak bu çok daha başarılı olur :)

Mechanix
30-06-2011, 11:05
Özcan kutlarım , proje dediğin budur. :)

Umarım daha da ileri götürebilirsiniz bunu.

ozcanozkaya
30-06-2011, 11:09
Özcan kutlarım , proje dediğin budur. :)

Umarım daha da ileri götürebilirsiniz bunu.

tesekkurler mustafa. :)

LUTFU CNGNS
30-06-2011, 11:12
tebrikler güzel bi proje

GokhanRS
30-06-2011, 11:15
harbiden güzel proje tebrikler. iyice geliştirinde elektrikli modifiye devri başlasın artık :)

Jehuty
30-06-2011, 11:57
Internetten araştırdığım kadarı ile Warp 8 ve Warp 9 motorları ideal deniliyor. Bu yüzden sordum motorun markasını. EMC diye yazdım fakat attım sanırım aklımda öyle kalmış . Electronic Motor Controler diye hatırladığım için yazdım. " Curtis 1231C 500A, 144v motor controller and throttle potbox ". mesela bunu kullanıyorlar fiyatı 1750 dolar.

Dip not: artan ağırlıktan dolayı yol tutuşu geliştirmek adına daha sert amortisör kullanılıyor siz sanırım daha test etmediğiniz için bunu geliştirmek adına bir şey yapmadınız ?

kurtbil
30-06-2011, 12:00
elınıze saglık cok guzel proje olmus Turkıyede bu ıslerın yapılabılecegını gormus olduk sayenızde

tuner faruk
30-06-2011, 12:01
Çok iyi proje olmuş tebrikler:) Bende Lowrider customs ın önünde görüyordum :)

gcapraz
30-06-2011, 12:08
tebrikler... bir elektronik imalat ithalat ve ihracatçısı olarak başarılarının devamını diliyorum...

elektrik motoru tr de yapmak kolay fakat en büyük sorun pillerin kullanım ömrü şarj ve verimliligi....

başarılar...

ozcanozkaya
30-06-2011, 12:26
Internetten araştırdığım kadarı ile Warp 8 ve Warp 9 motorları ideal deniliyor. Bu yüzden sordum motorun markasını. EMC diye yazdım fakat attım sanırım aklımda öyle kalmış . Electronic Motor Controler diye hatırladığım için yazdım. " Curtis 1231C 500A, 144v motor controller and throttle potbox ". mesela bunu kullanıyorlar fiyatı 1750 dolar.

Dip not: artan ağırlıktan dolayı yol tutuşu geliştirmek adına daha sert amortisör kullanılıyor siz sanırım daha test etmediğiniz için bunu geliştirmek adına bir şey yapmadınız ?

evet araştırdıkların doğru şu an en cok kullanılan motor warp 9 - tr de satan var 3500 dolar yurt dışı fiyatı yaklaşık 2000 dolar. seri uyarmalı bir motor shunt uyarmalıdan cok daha kolay bir speed control u var. diğer yandan throttle dedigin şey 50 tl ye yapabilrsn potasyometre.. controller asıl en en en önemlisi.... bu motorlar 300-400 ampere kadar güç çekiyor yeri geldiğinde. curtis cok iyidir Zilla vardır bir kaç üretici daha var artık oldukça yayın sürücü fiyatları da 2000 dolar civarı. bunların hazır alınması halinde pil ve aparatlar haric 4000 dolar tutuyor fakat dedigim gibi bunlar yurt dışı fiyatı sürücü ve motoru turkiyeye getirmek 2 katı fiyatına maloluyor. tabi sürücüyü üretici firma da varmış türkiye de... fakat biz henüz bir iletişim haline geçemedik. (duydugumuz kadarıyla 3-4 bin tl ye yapabiliyorlarmıs.. tabi istenilen voltaj-akım degelrerine gore değişiyormuş)

pil olarak da deep cycle akü olması şart. kullandıgın motora setup a gore akü set i belirlersin.. range cok önemli tabi.. çeşitli hesaplamaları var. ama araştırmalarımıza gore kesinlikle motoru en az 120 volt ile sürmek cok uygun.. akımdan dogan ısınmayı cozmek icin tabi voltaj büyüyünce de başka sorunlar meydana geliyor..

bilgine.

saygılar.

Jehuty
30-06-2011, 12:37
aslında panel fiyatları cok ama cok düştü bildiginiz gibi bu solar ı tek kullanan firma fisker... onlar da zaten oldukca premium bir marka. aslnda sorun maaliyet degil - sorun, verimlilik. Yani aracı gunde kaç saat kullanabilirsin ve kullandıgın saat boyunca aküler yüzde kaç şarj olur? bu sorunun cevabında kesinlike sen haklısın ama amaç şu: arac güneşi gördüğü süre boyunca pilleri şarj ederse çok verimli bir hale geliyor ama teknik açıdan bunda da sorunlar oluyor, akıllı bir ecu tarzı bişi tasarlanmalı ki aküleri şarj ederken oluşan ısı arttıgında bu şarj olayı bitmeli yani sen evinde çay kahve icerken aracı şarj eden solar panel kiti akıllı bir şekilde kendi kendini yönetmeli .. asıl maaliyet ve mühendislik burda devreye giriyor. bunlar tabi fisker gibi firmaların düşündüğü şeyler ama inanın o kadar zor degil.

Solar konusunda Türkiyede ki ileri firmalardan birinin linki (http://www.ezincsolar.com/urund.asp?id=120)
bütün gereken ekipmanı bu firmadan tedarik edebilirsiniz. Kyocera türkiye distribütörü. Tek düşündüğüm aracın tavanına tek fotovoltik panel koyabilirsiniz ve bu panel istediğiniz kadar yüksek enerji sağlamaz , günüzümde en iyi panel bile %80 verimlilik ile çalıştığını düşünürsek. En mantıklısı araç park halindeyken sistemi desteklemesi bence. çünkü seninde dediğin gibi hem tüketim hem dolum yapan pillerin ısısı çok yüksek olacak ve bu şekilde kullanıldığında ömürleride kısa olacaktır. İnşallah emeklerinizin karşılığını görürsünüz.

Dip not: Ali Ağaoğlu tesla aracını tanıtırken eğer komple elektrikli araç üretecek firmalar var ise onlara seve seve destek olurum diyordu. Yaptığınız projenin mailini hazırlayıp Ağaoğluna göndermekten bir zarar gelmez bence.

ozcanozkaya
30-06-2011, 12:45
Solar konusunda Türkiyede ki ileri firmalardan birinin linki (http://www.ezincsolar.com/urund.asp?id=120)
bütün gereken ekipmanı bu firmadan tedarik edebilirsiniz. Kyocera türkiye distribütörü. Tek düşündüğüm aracın tavanına tek fotovoltik panel koyabilirsiniz ve bu panel istediğiniz kadar yüksek enerji sağlamaz , günüzümde en iyi panel bile %80 verimlilik ile çalıştığını düşünürsek. En mantıklısı araç park halindeyken sistemi desteklemesi bence. çünkü seninde dediğin gibi hem tüketim hem dolum yapan pillerin ısısı çok yüksek olacak ve bu şekilde kullanıldığında ömürleride kısa olacaktır. İnşallah emeklerinizin karşılığını görürsünüz.

Dip not: Ali Ağaoğlu tesla aracını tanıtırken eğer komple elektrikli araç üretecek firmalar var ise onlara seve seve destek olurum diyordu. Yaptığınız projenin mailini hazırlayıp Ağaoğluna göndermekten bir zarar gelmez bence.

ilgine çok teşekkürler. Hiç aklımıza gelmedi. aslında olabilir neden olmasın. teşekürler.

Diyadin
30-06-2011, 12:47
Helal olsun tebrik ederim.

ozcanozkaya
30-06-2011, 12:51
tebrikler... bir elektronik imalat ithalat ve ihracatçısı olarak başarılarının devamını diliyorum...

elektrik motoru tr de yapmak kolay fakat en büyük sorun pillerin kullanım ömrü şarj ve verimliligi....

başarılar...

katılıyorum bu nedenle kiralama yöntemine gidilmeli piyasadaki en mantıklı akü setup ı kuru akü tipi dir.. yuzde 10 deep cycle özelligi ile çalışıyorlar yaklaşık 300-500 cycle şarj edilebilir.. yaklaşık 200 km gitmek icin bu akülere verecegnz para 4000 tl civarı.. diger secenek marine jel .. bunların cycle i 500-1000 arasıdır. bunların ortalama bir proje fiyatı ise 7000 bin tl civarıdır.. cycle sayısı 2000 lerin üzerindedir. fakat dedigim gibi kilo - efficient ve fiyat bakımından lithium biraz ucuk.. agırlık olarak 1-3 oranında hafifken; range hesabında yaklaşık 2.5 katı fazla...

TaGo
30-06-2011, 12:51
Ben ileri tarihte yapılacak ilerleme ve yeni proje konusunda sponsor olmak isterim.

cnrsrn
30-06-2011, 14:42
dün aracı pakten sanayi sitesinde gördüm çok şaşırdım yapanın ellerine saglık tebrikler.

Chatin
30-06-2011, 14:42
çok güzel iş özcan. ellerinize sağlık. umarım testleriniz de güzel sonuçlanır da size hayal kuruyorsunuz diyen firmalara güzel bir kapak olur.

Jehuty
30-06-2011, 16:42
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSXFPRmhOwGw8nHWPMzpAS2hMc4JqEhx UZo7BraWpFxtfVeOYsT

Şimdi aklıma geldi tabii normal paneller kadar randımanlı çalışmıyor ama bunun Çinden ucuzlarını getirebilirsen. Kaplayacağı alan daha geniş olacağı için daha fazla güç elde edebilirsin. Hemde normal panellerden daha hafif.
Çalıştığım şirket solar işine girmeyi düşündüğü için daha öncesinden araştırmıştım elimde Çindeki panel , battery , inverter üreticilerinin kontak bilgileri var düşünürsen bilgi ver sana iletirim.
Kolay gelsin.

ÜmiTCaN
05-07-2011, 20:55
helal olsun,yüreğinize sağlık

aviator35
05-07-2011, 21:22
2 kişi için mükemmel bir iş, tebrikler..

Omak
06-07-2011, 00:38
tebrik ederim büyük bir başarı. çalışmalarınız devamını dileriz videoda isteriz.

bu arada motor tahrikini şanzıman üzerindenmi veriyor yoksa direk difransiyelemi bağlı? cvt tarzı bir şanzıman ile verim dahada arttırılabilirmi?

merttepe
06-07-2011, 00:44
tebrikler özcan, solkıranın pvt'sinide uygulayın mükemmel olur :D

Ae86
06-07-2011, 09:28
Tebrik ederim emeklerinize sağlık !

TaGo
06-07-2011, 09:38
Ben ileri tarihte yapılacak ilerleme ve yeni proje konusunda sponsor olmak isterim.

kimse iplememeiş ama ben yineleyeyim ;)

[RaCeR]
06-07-2011, 10:23
Tebrik ederim Özcan çok güzel bir proje yapmışsınız. Umarım bunu daha ileri götürürsünüz ve yurt dışındaki e30 gibi güçlü elektrikli araçlar ortaya çıkartırsınız.

Bestsi
06-07-2011, 10:46
Tebrikler gercekten guzel iş ellerinize saglık

hondafit
06-07-2011, 11:17
çok iyi ya inşallah destek verilir

nico
06-07-2011, 14:34
tebrik ederim.

by serçe
06-07-2011, 14:54
çok güzel bir proje ellerinize sağlık inşallah devamı gelir ...

Bi1ReD
06-07-2011, 15:47
Tebrik ederim. Memlekette boyle çalışan üreten insanlar gördükçe insanın yaşama hevesi yükseliyor.

kanashibari
06-07-2011, 16:12
Helal olsun. Ama en büyük maliyet akülerden oluşuyormuş. :(

VSO
06-07-2011, 23:00
Helal olsun.

koray ozan
07-07-2011, 02:12
helal olsun!!! bizde çankaya üni. güneş enerjisiyle çalışan araç yapıyoruz. panellerimiz gümrükte kaldı inş bugün yarın malları çekerlerde bizde aracı yürütürüz
ayrıca önerebileceğiniz şeyler nedir? ne çeşit akü kullanmamız gerekir bilgniz varsa pm atarsanız çok sevinirim :)

Jehuty
07-07-2011, 08:02
helal olsun!!! bizde çankaya üni. güneş enerjisiyle çalışan araç yapıyoruz. panellerimiz gümrükte kaldı inş bugün yarın malları çekerlerde bizde aracı yürütürüz
ayrıca önerebileceğiniz şeyler nedir? ne çeşit akü kullanmamız gerekir bilgniz varsa pm atarsanız çok sevinirim :)

Arkadaşlar daha detaylı bilgi vereceklerdir muhakkak ama benim bildiğim arada baya bir fark var yani birisi elektrikli otomobil diğeri solar enerji ile çalışan solar car dedikleri cihazlar. Sizin yaptığınız araç aerodinamik ve hafiflik göz önünde tutularak üretilen araçlar. Sizin bu tip araçlarda kullanabileceğiniz piller : kurşun-asit aküler, nikel-metal hidrit piller (NiMH) pilleri, nikel-kadmiyum (NiCd), lityum iyon piller ve lityum polimer pil.

Istilldo
07-07-2011, 14:44
tebrik ederim, gördüğüm en iyi bitirme projesi olmuş

oguzhan999
07-07-2011, 14:52
benmde sanayide sık sık gördüğüm bir araçtı maşallah :) ellerinize sağlık

imparatoR
07-07-2011, 17:45
tebrikler gerçekten helal olsun..

koray ozan
08-07-2011, 09:52
Arkadaşlar daha detaylı bilgi vereceklerdir muhakkak ama benim bildiğim arada baya bir fark var yani birisi elektrikli otomobil diğeri solar enerji ile çalışan solar car dedikleri cihazlar. Sizin yaptığınız araç aerodinamik ve hafiflik göz önünde tutularak üretilen araçlar. Sizin bu tip araçlarda kullanabileceğiniz piller : kurşun-asit aküler, nikel-metal hidrit piller (NiMH) pilleri, nikel-kadmiyum (NiCd), lityum iyon piller ve lityum polimer pil.

biliyorum da arada benzerliklerde var :D

ozcanozkaya
17-09-2011, 08:00
kimse iplememeiş ama ben yineleyeyim ;)

güzel düşüncen için teşekkürler, fakat herhangi bir ar-ge projemiz olmadığından şimdilik teşekkür etmek ten başka bişi gelmiyor elimden.

ozcanozkaya
17-09-2011, 08:01

sizin için hafiflik oldukça önemli onun için sizin kullanmanız gereken kesinlikle lithium piller olacaktır. Fiyat olarak eliniz yaksa da performans olarak çok iyiler..

skaratas2
17-09-2011, 14:55
güzel konu. güzel bilgiler.tebrikler.

Dayı2
18-09-2011, 13:22
Tavandakı panel nası olur acaba mrk ettm

Cancaloz
20-10-2011, 23:08
bu tez ödevi 100 lük :) bravo helal olsun tebrikler

art
21-10-2011, 14:51
Ellerinize ve zekanıza sağlık. En önem verdiğim konulardan biridir elektrikli araçlar. Böyle yetenekli insanlar Türkiye 'de değerlendirilmiyor ya ona yanıyorum. Umarım artık ülkemizde de yaygınlaşır. En azından Renault 'nun araçlarını merakla bekliyorum. Tekrar tebrikler.

Street
01-11-2011, 14:57
maşallah ...

kkursat01
02-12-2011, 00:55
Yan makinası ne hale gelmiş ama türkiyeden böyle başarılar çıkmasıda mutlu ediyo insanı tebrikler :=)

AEAlmas
13-12-2011, 14:01
Seri üretim setlere döner inşallah lpg den daha yararlı

BAŞAR
13-12-2011, 18:46
ismi de çok güzel yaa e devrim önceki devrim arabalarına değinmişler...

63owen63
13-12-2011, 18:59
Yeni rastlıyorum, eski konu karıştırma kültürüme ragmen, Allah işinizi rast getirsin, harbiden ayaga kalkıp alkışlayasım geldi , gurur duydum. umarım ar-ge olarak da egilirsiniz üzerine.

se®k@n
13-12-2011, 19:18
Tebrikler... Ülkemizde bu işleri yapılırken değil de yaptıktan sonra, anca insanlar inanıp "Tamam bu iş demek ki oluyomuş" dedikten sonra, destek bulunabiliyor. Kendi çabanızla çok güzel işler başarmışsınız. İnşallah kendinizi daha da geliştirip, daha da başarılı işler de yaparsınız...

Tunç
13-12-2011, 19:19
güzel proje gercekten tebrikler aracı floryada görup incelemiştim

Zorbey
13-12-2011, 19:48
Tebrikler Elleriniz Dert görmesin :)

selimvarli
15-12-2011, 09:46
hocam öncelikle tebrik ederim, türkiyede bulamadık demişsiniz, bence burda yanılıyorsunuz yeterince araştırmamışınız sizinde vurguladığınız gibi, çalıştığım firmada seri sargılı motor imalatı yapmaktayız. sürücünüz el yapımı galiba, Kullandığınız IGBT ler kaç amp lik acaba nominal akımı nedir, 1 saat max kaç amp çekebiliyorsunuz acaba?

fakul
20-12-2011, 23:16
Verilen emege saygi duyarim ama elektrikli arabadan pek haz etmiyorum

hunter6725
15-02-2012, 08:54
çok iyi başarılarınızın devamını dilerim.

sohc_vtec
15-02-2012, 12:27
cok basarılı gercekteen arkadaslarla gurur duydum allah yollarını acık etsın

ceratoniaorg
15-02-2012, 13:01
Elinize emeğinize sağlık bu tarz projelerin geliştirilip hayat bulması gerçekten çok güzel sizi tebrik ediyorum. Bende bu alanda olmasada Bözel bilgisayar programı geliştirerek ülkemize yararlı bir proje yapmaya çalışıyorum Bilgisayar Müh. bitirme projesi olarak.

Özellikle bu tarz konularda arkadaşlarımızın bilmediği çok önemli şeyler var. Örneğin sanırım Sanayi bakanlığının SANTEZ i hakkında bilgi sahibi değilsiniz sanırım. Mart ayında yeni başvurular var bence kaçırmayın ve başvurunuzu hemen yapın gerekli bilgiyi zaten sanayi bakanlığı sitesinden alabilirsiniz eminimki SanTez in projenize katkısı çok olacaktır.

Başarılarınızın devamını dilerim. Tamamen projeniz üretime geçtiği taktirde ve düşündüğüm güçler ile verimlilik yakalandığında basit bir araç alarak size dönüşüm için göndermek isterim.

Allah kolaylık versin yolunuz açık olsun.
Cihan Kirpik

alihan_27
23-02-2012, 16:56
Bunlar sevindirici çalışmalar. Başarılarınızın devamını dilerim.

GokhanRS
23-02-2012, 16:58
hazır konu hortlamışken son varılan durum nedir bilgisi olan varmı.

Dodoo
23-02-2012, 17:39
Konuyu yeni görmüşken tebrik etmek isterim, gerçekten güzel bir işe imza atmışsınız.. Umarım herşey istediğiniz yönde şekillenir :)

c@n77
29-02-2012, 22:21
Gönülden tebrik ederim..... Bu muhteşem projeyi gerçekleştirdiğiniz için.....

Atam'dan nacizane bir alıntı.....

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."

yoshimura
07-03-2012, 00:06
Emeğinize sağlık..

yilmazcatalbas
11-05-2012, 19:14
ayakta alkışlarım :bravo:

arfy
11-05-2012, 22:53
teşekkür butonunu hakedicek bir konu ... ellerinize emeklerinize sağlık gerçekten

GokhanRS
11-05-2012, 23:04
2 aydır forumda yok arkadaş. bu proje ne aşamada kaldı yada devam ediyormu çok merak ediyorum. 65binliraya fluance almak istemediğimden özellikle meraktayım varmı bilgisi olan.

S.celik
13-05-2012, 16:57
Gerçekten tebrikler inşallah dahada ileri seviyeye taşırsınız projenizi uygun fiyatlı ve verimli olduğu sürece yönelim çok olacaktır

darkmoon
13-05-2012, 17:05
ancak tebrik edilir çok zor bir proje.

huseyinturk
13-05-2012, 19:54
Gerçekten tebrikler,teşekkürler ellerinize sağlık.Maalesef birilerinin dayısı halası para kazanmadıkça neredeyse hiç bir işe el atmaz oldu devletimiz bile..

pert sierra
18-05-2012, 20:25
hibe edilmemiş yegane sierra projesi emeğine sağlık ...

AtmoSpheriC
06-07-2012, 18:54
tebrikler çok başarılı ve çok sevindirici..

_FrKn_
01-08-2013, 16:49
Hort olacak ama merak ettim, bir gelişme varmı, proje ne durumda ?

Low-Rider
01-08-2013, 20:53
Araç söküldü proje iptal

yesil
01-08-2013, 21:45
neden söküldü ya, ne güzel projeydi, o kadar masraf yapılmış, yazık olmuş valla. Yurt dışında elektrikliye çevrilen çok güzel projeler var, keşke geliştirilseydi. Örnek araç hazırlandıktan sonrada bir mağaza açılıp elektriğe dönüşüm işine girilebilirdi. Motoru bitmiş, hurda sayılabilecek eski araçlar elektrikle tekrar can bulurdu, çok yazık olmuş. ev west firması beetle yapmış mesela, tabi ki çok daha yüksek bir bütçeyle yapılmış bir çalışma.
1963 Volkswagen Beetle Electric Car Conversion by EV West - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=upHimxaMf9o)

chare
02-08-2013, 07:11
Araç söküldü proje iptal

neden söküldü? bir nedeni varmı?

mkerim
02-08-2013, 09:52
Bu kadar emeğe biri sahip çıkmamış. Tez için harcananlar çepten gitmiş anlaşıldığı kadarı ile. Okulda kendi hanesine bir tik atmış bizde elektrikli otomobil yapıldı diye. resimlere bakınca belliki amatörce yapılmış yani kopya mopya çekmemişler. bu meraklı ve bilgili arkadaşlara birileri destek olsaydı belki ileride yapacakları işlerde daha ciddi olmaları sağlanırdı.
Bir mesajda destek alsaydınız gibi bir şey vardı, almamaları iyi olmuş destek veren kurumda hanesine bir tik atacaktı 'biz elektrikli otomobile destek verdik' diye. 5 verip 500 verdik deyip seneye ödeneklerini arttırırken genç girişimciler sürünmeye yada eziyet çekmeye devam edeceklerdi.
ben olsam gazetelere bir basın bülteni hazırlayıp bunu haber yaptırıdım. ilk deneme için bile mal oluş rakkamı uygun. bu tarz bir haber ilgi çekecektir. Ama ne yazıkki işleyişi bilmek girişimcinin işi değil. bu yüzden bu şekilde yüzlerce proje çöpe giderken bazı kopyalar veya gecekondu tarzı üretimler medyatik adamların elinde ulaşılamayacak kadar pahalı fiyatlarla alıcı bulabiliyor.

exca
03-08-2013, 07:21
araba ramodaydı en son benzinli motor koyduydu :)

Ers
03-08-2013, 12:20
ikinci el araçların dönüşümünde sorun var trafiğe çıkamıyorlar. izmirde bu işi yapan firma vardı çok uğraştı ama patent alamadı. biz kontrol edemeyiz bilgimiz yok gibi saçma bişeyler sundu , hükümetmi, tubitakmı ? tam emin değilim. Almanya dan alınan belgeleleride kabul etmediler. Sıfır araçta dönüşüm yapılırsa sıkıntı yokmus sanırım. Trafiğe çıkış izni alabiliyormuş.

tomcat drıver
07-08-2013, 00:37
Sizi tebrik ederim arkadaşlar umarım geliştirme ve test aşamalarını da bizlerle paylaşırsınız, tabi siz bu işi ilerletip başarılı bir seviyeye gelmeniz tabiki yatırımcılar tarafından takip ediliyordur aman patent olayını tez sunumundan önce alın derim,

ibrahimsnr46
31-08-2013, 13:51
Tebrikler arkadaslar cok guzel bi çalışma olmuş başarılarınızın devamını dilerim