PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 200sx(s13) komple egzos sorunu

Muvaffak
08-09-2007, 22:21
Aracımın egzos sistemi dahil her şey stock idi yanlız 1 ay kadar önce sırf denemek için komple bastan sona kadar düz boru yapıldı (orjinal ile aynı ölçüde) buraya kadar herşey iyi ve normal hatta yaptırdıgım boru egildiginde bazı yerlerı büklüm büklüm oldu ki olmaması gerek bişimiş neyse ona ragmen ben bukadar + yönde fark edecegını tahmın etmıyordum neyse devam...

bu gün egzosumu eski haline çevirdim çünkü uzun yol yapıcam 1 hafta sonra ve polıslerle bosu boşuna gergin dakikalar ve günler yaşamak istemiorum:D

orjınal egzos komple oldugu gibi alındı ve duzgunce kaynak yapıldı yanliz ben son susturucum olan otto ya baglanmadan(axle-back olmadan yani) bir dinlemek istedim düşüncem ''eger ses cıkarmıcaksa otto yu alıp cıkartıp atmak''tı denedik ve gayett de sessiz oldu otto çıktı ve yerine düz bir parça boru konuldu son susturucu yerine o oldu yani :) neyse durum bu şimdi soruna gelelim:D

Sorun1: yüklendiğimde (ilk kalkış anında kaymaya basladıgımda :) ) tam ayaklarımın altından sanki biri tekmeliyor gibi bir şeyler oluyor(tatlı bir lak lak lak(kayma anında) ses geliyor ayaklarımın altından galiba alttakı susturucu biryere dokunuyor diye düşünüyorum fikri olan var mı? başka birşey olmuş olabilirmi

asıl sorun Sorun2:Yine aynı şekilde yüklendiğimde (ilk kalkış anında kaymaya basladıgımda :) :) ) egzos tan ince bir ses duyuyorum ama arkadan değil sanki önden veya ortadan geliyor gibi..daha devam edersem yüklenmeye o ses ıslık şekline dönüşüyor gibi oluyor(eskiden turbonun egzos basglantısından kacırıyordu contası degıstı o duzeldı ama ses benzıyor ters bişiler var..son susturucu yu ıptal ettiğim için ve boru ile devam ettiği için böyle bir şey olurmu yada gaz ın sıkışması gibi bir şey mumkun mu? (önceden son susturucu varken böyle bir şey yok tu gayet rahattı gibi)

off uzun oldu gibi ama insalla derdimi anlatabilmişimdir:soru:

Safak
08-09-2007, 22:28
Gaza bastığında motor sağa sola oynadığı için eksoz sistemide oynuyor susturucu taban sacına çarpıyordur levye yardımı biraz kurcalayarak düzelir.

ses konusunda eksozun bir yerden laçırıyor olabilir. Vidaladığın ya da kayanntığın yerlere birdaha bak bence.

GökhanO
09-09-2007, 00:15
ıslık sesi yuksek ihtimalle kacak vardır muffy o tak tak sesde egsoz saga sola sallanıyordur bi yere degiyordur takozlarına bi baktır istersen

B!Rtan
09-09-2007, 00:57
egzost takozlarını kontrol et bencede.. ıslık seside kaynak atıldıktan sonra sıcak çapakları hemen kırıp dökmediyse arada çatlak olmuş olabilir. kontrol ettirmende fayda var.

Muvaffak
09-09-2007, 09:22
herkese cok tesekkur ederım... :icon_tup:bakalım pazartesı hemen gosterıcem ınsalla tahmın ettıgımız seylerden cıkar

VteC_MaNiaC
09-09-2007, 09:52
Muffy o ıslık sesi şahinlerdekii gibi mi yoksa :D şaka bi yana bence sen komple takozları ve bağlantı ayaklarını kontrol ettir... aynı şekilde benim son susturucu ses yapıodu egzoscuya bi gittim headerstan gelen boruyla birleşme yerinden çürümüş ve sadece ayakları tutuyo vaziyette bulduk... :) model yılımız eski olduu için bu tarz plastik-kauçuk sertleşmeleri çok normal tabi çürüyen ve paslanan vidalarda cabası :) ama ne diyoruz japan cars forever

Muvaffak
09-09-2007, 10:12
Muffy o ıslık sesi şahinlerdekii gibi mi yoksa :D şaka bi yana bence sen komple takozları ve bağlantı ayaklarını kontrol ettir... aynı şekilde benim son susturucu ses yapıodu egzoscuya bi gittim headerstan gelen boruyla birleşme yerinden çürümüş ve sadece ayakları tutuyo vaziyette bulduk... :) model yılımız eski olduu için bu tarz plastik-kauçuk sertleşmeleri çok normal tabi çürüyen ve paslanan vidalarda cabası :) ama ne diyoruz japan cars forever

aynen öyle valla :icon_tup: ya ama bu egzos işi sinirimi bozmaya basladı sessiz ama kastırmayan bir şey olsun istiyorum şu anda öyle oldu sessiz ama farklı bir sesi var dedim ama işte yuklenınce sanki böle kasıyor gibi anlamadım gitti:icon_wack kasıyor derken ses olarak yani yanlış anlaşılmasın:)
son susturucu yok dıye (en azından kötü olacagını tahmın etmezdım) daha iyi olacagını dusunurdum neyse bakalım insalla boruda kaçak vardır pazartesı yi beklicezz:)

bu arada o dedıgım ses tam apache egozosu gibi olan o ses varya :D böle genelde hyndailerde oluo yanından roket geçıo gibi 1 hisse kaptıran cinsten :D:D basınca ole oluo sadece 1-2. viteste 5-6ooorpm e kadar devam edersende o ses daha ınce bır ıslık sesıne cevırıo ıste ama ses orta veya onden gelıyor gibi neyse ya artık pazartesi insalla hallederiz sorunu da yazarım neden oldugunu amma yazdım ha:D

yusufbatırel
09-09-2007, 10:31
son susturucuyu cıkarıp duz boru hıc ses yokmu??nasıl oldu o:)

Muvaffak
09-09-2007, 10:33
son susturucuyu cıkarıp duz boru hıc ses yokmu??nasıl oldu o:)

ortadakıler var ama son susturucu yok ve ses gayette az valla :)
şöyle söylim babam egzos sesınden nefret eder duydugunda aynen soyledıklerı'' heh işte yaa neydi o öyle böyle en güzel'' dedi :D

yusufbatırel
09-09-2007, 10:39
ortadakıler var ama son susturucu yok ve ses gayette az valla :)
şöyle söylim babam egzos sesınden nefret eder duydugunda aynen soyledıklerı'' heh işte yaa neydi o öyle böyle en güzel'' dedi :D
kat zaten sesı baya kesıyor bende dıyom nasıl dıe:)

Muvaffak
09-09-2007, 10:43
kat zaten sesı baya kesıyor bende dıyom nasıl dıe:)

eh be abıcım yazdım hepsını yukarda:D

chameleonn
10-09-2007, 10:08
komple egzosta eğim yerleri büklüm büklüm olmaz kaynakta olmaz..daha iyi bi yere yaptır..seslere gelirse ince ses için manifoldun jontasına veya egzosundakı kaynak yaptırdığın yerlere bak vurma seside tabanda bi yere çarpıyodur iyi sabitliyemediyse..haftaya okulda görüşürük=)

Muvaffak
10-09-2007, 14:41
evet sorunlar halloldu
1 o bahsettigim lak lak bole bisi vuruo gibi dedigim bariz egzos yukari vuruomus ve 2 sanki kasio gibi bir ses gelior demistim o da ayni sebebe bagli kanak yeri temizlenmeden uzerine kaynak oldugu icin sorun olmus simdi eski borular cikti ve yerine duzgun olarak konuldu sorun hallolmus oldu herkese tesekkur ederim:)

B!Rtan
11-09-2007, 07:52
hayırlı olsun o zaman :)
iyi günlerde kullan..

Muvaffak
11-09-2007, 23:33
hayırlı olsun o zaman :)
iyi günlerde kullan..

valla sagol ne diim egzos diip gecmeyin araciniz ne olursa olsun :icon_tup:
zaten Iskender e gidicem eninde sonunda sart olucak :D

osimen34
12-09-2007, 01:22
muvaffak selam...bloww off için aramadın dostum??numaranıda kaydetmemişim ben arıyamadım kusura bakma...

Muvaffak
25-09-2007, 14:23
muvaffak selam...bloww off için aramadın dostum??numaranıda kaydetmemişim ben arıyamadım kusura bakma...

yok abi almıorum tesekkur ederım :)

Dragger
25-09-2007, 15:04
Takozlardandır muhtemelen o vuruntu...

Bende de oldu, her calıstırdıgımda stop ettigimde (dizel oldugu icin sarsıntı fazla) biryerlere vuruyordu boru, sonra bulduk nedenini...Manifolt sonrası boru carpıyormus.