PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : düz ve sorun

flexamin
03-07-2011, 12:29
aracıma dün ortayı iptal edip sona kadar düz boru yaptım 60lık son susturucu da orjinal kaldı. Ses çok güzel oldu fakat esikisi gitmiyor gibi geldi delircem. Turbo'nun dolduğunu anlamıorum artık. bu işlemlerden sonra :S sizce sorun nedir?

Not: filtreyi de sisin oraya aldım.

egzoz sistemim şöle : kat iptali +63 lük dp+60 lık düz boru + orjinal son susturucu (55lik)

mehmetRS
03-07-2011, 13:20
alt devirlerinizin bu şekilde kayıba uğraması cok normal bence, kalkışlarda veya ani hızlanma gereken durumlarda motor yapısı gereği biraz geri basınc ister diye biliyorum, işte bunuda sağlayan ortadaki susturuculardan tutunda boru çapına kadar olan faktörler..

flexamin
03-07-2011, 13:27
anladım fakat mesela yokuş aşağı 4 te veya 5 iken ayağımı gazdan çektiğimde kompresöre biner gibi hız düşüyor. boşa atıp ayağımı gazdan çekince hız artıor. ortayı iptal etmeden önce böle birşey olmuyordu yani hızlanıyordu.

Osman Bahadır
03-07-2011, 13:35
İşte budur beni headers+düz borudan vazgeçiren.

Gündelik kullanım için, özellikle düşük devirler çok ölüyor.

Edit:

Arkadaşın araç turboymuş, sonradan farkettim, durum farklı.

BlackEmperor
03-07-2011, 13:44
1.8 turbo için konuşuyoruz galiba,downpipe+kat iptali+orta yok bu haliyle gayet toparlanması lazım başka bi yerde veya algıda bi yanlışlık var.

flexamin
03-07-2011, 13:57
1.8 turbo için konuşuyoruz galiba,downpipe+kat iptali+orta yok bu haliyle gayet toparlanması lazım başka bi yerde veya algıda bi yanlışlık var.

evet 1.8T için konuşuyoruz:) algıda yanlış olabilir ama dediğim gibi turbo nun dolduğunu falan hissetmiyorum :) orta duruyor ve filtreyi sisin oraya uzatmamışken 3000 die dolduğunu hissediyordum şimdi hiç hissetmiyorum kaç dolduğunu anlayamadım.

rebel
03-07-2011, 14:07
alt devirlerinizin bu şekilde kayıba uğraması cok normal bence, kalkışlarda veya ani hızlanma gereken durumlarda motor yapısı gereği biraz geri basınc ister diye biliyorum, işte bunuda sağlayan ortadaki susturuculardan tutunda boru çapına kadar olan faktörler..

turbo geri basıncı sevmez.amaç gazı bian önce en kısa yoldan atmaktır. şuan için çok iyi toparlanması lazımken tam tersi düşüklük olmuş sebebi montajdan kaynaklanabılır

rebel
03-07-2011, 14:08
İşte budur beni headers+düz borudan vazgeçiren.

Gündelik kullanım için, özellikle düşük devirler çok ölüyor.

hocam turbo araçta amaç zaten rahatlatmak senın dedıgın atmosferıkte olur.
arkadaş ole 70 76 da seçmemişki ölsün bitsin altlar

rebel
03-07-2011, 14:09

hocam bence senın sorunun 55 lik son. aracı sıkıyor. onuda 60 lık yapıp bi denermısın. bıde bağlantıları kontol et kaçak delik vs vs olabılır

flexamin
03-07-2011, 14:11
Bağlantılarda herhangi bir kaçak yok kontrol ettim. 60 lık son koydum onda da ses çok yüksek oldu mecbur 55lik orjinal e döndüm.

rebel
03-07-2011, 14:12
hocam 55 lik sıkar . ozaman sona warex koyucan yada SS- hks type alıcan sesi çok çıkmaz

60 da nasıl dı performans denedınzmı ?

mehmetRS
03-07-2011, 14:18
turbo olayı gerçekten dikkatimden kaçmış..

flexamin
03-07-2011, 14:19
deneme şansım olmadı.

ama ortayı iptal etmeden öncede egzoz sistemi şöle idi
kat iptali + 63 lük dp + orta susturucuya kadar 60 lık boru. orta ve sonrası orjinal. onda bundan daha fazla sıkması gerekmezmiydi ?

cem
03-07-2011, 14:23
Diger yerlerde kacak vs kontrol edilmeli.Ayrıca her turbo aynı ölçüde olmadigi icin her turbolu aracta sıfır backpressure olmalidir dusuncesi yanlistir.Onemli olan sadece backpressure degil , o sistemin hangi sikistirmada kullanildigi gibi diger etkenlerde goz onune alinmalidir.

rebel
03-07-2011, 14:27
orj. nekadar bilmiyorum ama tabiki sıkar fakat orta susturucu muabbetinden olsa gerek bence psikoljik bi yanılsama var. ama ben son susturucuda ısrarlıyım

sızın 63 luk dp. zaten sona kadar 60 lıkta cekmısınız miss. kat la ortada yok nefis :D bi son susturucu işi bozmuş bence . bağlantıda da biişey yok diyosanız şayet
anlamanın en güzel yolu son susuturucuyu sokup gazlayın bı deneme maksatlı turlayın.turbo aracta en ıyı egzoz susturucuz egzozdur ama sesten duramassınız o ayrı konu :D

flexamin
03-07-2011, 14:28
acaba filtre yolu uzadığı içinde böyle bir olay olabilir mi ?

rebel
03-07-2011, 14:30
Diger yerlerde kacak vs kontrol edilmeli.Ayrıca her turbo aynı ölçüde olmadigi icin her turbolu aracta sıfır backpressure olmalidir dusuncesi yanlistir.Onemli olan sadece backpressure degil , o sistemin hangi sikistirmada kullanildigi gibi diger etkenlerde goz onune alinmalidir.

cem o illaki ole ama olay burda farklı bıraz rahatlaması gereken araç kayıp verıyoki arkadaş 70 76 gibi dev bi sisteme geçmemiş gerekli olan sıkıştırma 1.8 t ye yeterde artar.ben onun yerınde olsam turbodan sona 63 lük çekerdım. orta-kat iptal sona da warex performans muthıs olurdu. filitrede sis te zaten daha nasıl verımlı olsun bundan daha ıyı bı verım alabılırmı

akın
03-07-2011, 21:10
sonradan tekrar taktığın susturucuyu kontrol et. İçi tıkanmış olasılığı yüksek. Selenoid basınc okuyor mu passatlarda bilmiyorum ama eğer okuyorsa aracın kotu olması normal çünkü devir bandındaki basınç değişti dolasıyla basıncı yükselymiyor. basınc okumuyorsa ve egzozda tıkanıklık yoksa kaçak kontrolu yapın. belki hortum çıkmış olabilir.:)

ruudvan
03-07-2011, 21:27
egzosunu ortadan bı yerden sokerek gıdışını bır kez daha kontrol etme şansın var ıse dene derım eger duzelme olursa cutout la guzel olur ama deılse ya egzosunun kaynagında bı sıkıntı var boru ıcıne akmıs flow u kesıyor olabılır yada fıltre borundan gelen hava motora kadar ısınıo olabılır.

flexamin
03-07-2011, 21:36
bütün hepsini kontrol ettim basınç ta bir anormallik göremedim saatte ama kafayı yicem kaçak göçek yok. orjinal olan son susturucu da da sorun yok :S

flexamin
03-07-2011, 21:47
filtreyi eski yerine alayım deneyeyim belki filtrenin yolu uzadığı için bu sorunu yaşıyorumdur.

semihx
03-07-2011, 23:17
basinc ayni ise , ve turbonun doldugu yer ayni ise geriye tek olasilik kaliyor; sicak hava cekiyor.

aga81
03-07-2011, 23:24
Filtrede bölebı sorun yasamıştık zamanında arac eskısı gıbı tepki vermıodu

BlackEmperor
03-07-2011, 23:24
bende dp+catback var sonda remus perf ve ses gayet guzel susturucu takıncada uzun yola cok rahat gidilir bence senın sorunun son susturucu...

ben suan sese alıştım az gelmeye başladı 2. katıda iptal edip videodaki gibi bişe yapmayı düşünüyorum

J_ujOPtECmE

d16y4
03-07-2011, 23:40
filtre orjinal uzunluguna getir sorunun çözülecektir sorunu egzoz da arama bence :)

flexamin
04-07-2011, 09:04
filteyi eski yerine aldım hafif sıkıverdim :) düzeldi araba gibi bakalım akşam antremana giderken deneyeceğim

BlackEmperor
04-07-2011, 11:43
hadi geçmiş olsun filtre sıcak hava çekmiş demek. cold air yapayım derken yanlış bişe oldu herhalde :)

flexamin
04-07-2011, 14:41
aslında yeri çok güzeldi direk sisin ordan ve alttan alıyordu. sisin ordaki kısımların aralarını kestim oluk oluk hava alıyordu :) fakat mesafe uzadığı için böyle bir sorun yaşadım %90. Akşam biraz sıkayım anlıcam düzeldi mi düzelmedi mi diye.

UnnAmeD
05-07-2011, 00:27
aslında yeri çok güzeldi direk sisin ordan ve alttan alıyordu. sisin ordaki kısımların aralarını kestim oluk oluk hava alıyordu :) fakat mesafe uzadığı için böyle bir sorun yaşadım %90. Akşam biraz sıkayım anlıcam düzeldi mi düzelmedi mi diye.

duzelsede duzelmesede fıltren orjınal yerınde kalsın ,onceden fıltreyı koydugun yerden duzgun bır borulama ıle havayı fıltrenın suankı yerıne yonlendır.

flexamin
05-07-2011, 08:23
düzeldi :D eski yerine alınca. hafta sonuda şu sargılardan bulursam borusuna onu sarcam. sonra bir şekilde bir yerlerden boru geçirim tampondan gelen havayı yönlendircem :)

BlackEmperor
05-07-2011, 11:54
bişey daha tecrübe etmiş olduk :)

d16y4
05-07-2011, 20:31
düzeldi :D eski yerine alınca. hafta sonuda şu sargılardan bulursam borusuna onu sarcam. sonra bir şekilde bir yerlerden boru geçirim tampondan gelen havayı yönlendircem :)

senin bu yaşadıın olay beni arabadan soguttu :D çözdüm ama 1 akışmetre ve komple egzoza neden olmuştu 1000 tl cik