PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kapasitör Patlaması

Evrenoz
03-07-2011, 18:40
Arkadaşlar selamlar,

Bugün yolda giderken arabada birden bir amonyak kokusu hissettim, dışarıdandır diye çok kaale almadım. Daha sonra arkada oturan arkadaşlarım arabadan duman geldiğini söylediler.

Bagajı açtım ve kapasitörümden dumanlar çıktığını ( tabir-i caiz ise pısssssst diye sabit debili bir gaz çıkışı ) gördüm. Hemen tesisatıma giden ve aküye direk bağlı olan sigortayı söktüm ve akımı kestim.

Eve geldiğimde ise kapasitörü tamamen devre dışı bıraktım. Söküp arabadan çıkardım, kablo uçlarını da bez bant ile yalıttım. Cihazın markası For-X, 1 farad.. Sorum şudur ki, bu olay neden olmuştur?

Yeni ve uygun fiyatlı kapasitör bulabileceğim bir sayfa var mıdır?

Sercan Keklik
03-07-2011, 18:57
Kapasitörlerin ömrü markaya göre degişebiliyor, For-X gıbı ürünler pek saglıklı ve uzun ömürlü degiller.

Kapasitör ısıdan patlamış olabilir, ömrü dolmuş olabilir net bi şey söylemek mantıksız olur.

Rockfordfosgate RFC10HB Hybrid Diğital Kapasiyör 10 Farad !ŞOKFİYAT! (http://www.caraudioturkey.com/forum/pazar-yeri/rockfordfosgate-rfc10hb-hybrid-digital-kapasiyor-10-farad-sokfiyat-t39425.0.html)

başka bır forumda şöyle bı şey var tavsiye edilir kapasitör ihtiyacım olsaydı ben alıcaktım

Rec.O
03-07-2011, 18:59
Kapasötöre giden kalonuz kaliteliymiydi? Aynı sorunu bende yaşamıştım Daha kalın bir kablo takımı cekmiştim şu anlık bir sorun yok.Aracının elektrik tesisatını bi kontrol ettir derim abi.Kapasitör de tavsiyem " bm 1.0 farad " ben kullanıyorum sorun yok ..Bununla geçmiş olsun abi.

EvoX
03-07-2011, 19:09
Soundstream 1 farad kapasitör kullanıyorum 1 yıl oldu hiç bir sorun yaşamadım .

Evrenoz
03-07-2011, 19:28
Kablolar kaliteli ve epey kalındı.. Ayrıca sigorta atmamıştı..

Sanırım vasat bir markaydı benim kullandığım ve miadı doldu. Yenisini almak gerekecek... Uygun fiyatlı birşeyler bakınayım ben o halde..

Sercan, o kadar yüksek meblağlara çıkmak istemiyorum. Daha uygun birşey bakıyorum. Neticede beslediğim 2 takım comp, JL Audio Sub, 1 mono, 1 sterio amfi..

Şu ürün için ne dersiniz?

http://www.aktepesound.com/?urun-2484-CADENCE-CAP1-DR-1-2-FARAD-DIGITAL-KAPASiTOR.html

Sercan Keklik
03-07-2011, 21:09
evren o sısteme kapasitör almak yerıne akünü degiştir o zaman ;)

Evrenoz
03-07-2011, 21:27
72'lik sanırım akü, değiştirmiştim vakti zamanında. aslında direk kapasitörsüz kullansam da sorun olmaz sanırım ama kitabına uygun kullanmak lazım. :)

Ramiz
03-07-2011, 21:42
Bulursan phonocar da alabilirsin heralde 3 yıl oldu sorunsuz

FaBeRgE
03-07-2011, 21:47
10farad kapasitör ile ne beslenecek :D

1farad 1000watt rms için yeterlidir :)

bende audiobahn 1farad var, Bu tarz ürünlerde kalite bence çok önemli o yüzden tercihiniz bu tarz bir marka olsun stinger de çok kalitelidir.

Eworen
03-07-2011, 21:49
2 anfi olunca kapasitör biraz ihtiyaç oluyor kullanmaya devam edin
ama almışken Stinger tercih edin kafanız rahat olsun bundan sonra patlarmı çatlarmı diye tedirgin olmayın
Stinger, kablolama,akü, kapasitör , sigorta gibi ürünlerde çok üst seviye bir markadır yani en iyilerdendir..

Sercan Keklik
03-07-2011, 23:06
stinger kablolama akü de malesef yetersiz eworen :) içleri 1 yıl ıcınde pas tutuyo.. vericeginiz paralara daha iyi ürünler var..

ewren o güçler ıcın kapasıtöre gerek yok direk kullan. kıtabına uyucak bısı yok cünkü o kadar akım tüketmıyosun. ama yok alıcam dıyosan 1 farad piyasada bulacagın hepsi kötü mal. Akününde durumu ıyı degılse optima akü bak 6-7 yıl ne akü alırsın ne kapasitör vs ugraşırsın

G_TT_I
03-07-2011, 23:50
bağlantı yerlerinde temassızlık olabilir, bu arada kapasitörü söktükten sonrada bir devre aracılığı ile boşaltmak gerekiyor yada öyle bir olay vardı tam hatırlamadığım onuda bir araştır.

SerkanKurt
04-07-2011, 00:03
bende 1.2 farad Boss marka kapasitör var hiç bir sorun çıkarmamıştı. 2senedir kullanmıyorum 5-6 ay kullandım toplamda tertemiz isterseniz 60TL ye veririm.

Evrenoz
04-07-2011, 00:57
Sigortayı söktükten sonra kapasitörün kablolarını da söktüm. Cihazı eve çıkardım.. Neden içini devre ile boşaltmam gereksin? Bu arada ufak ufak su damlatıyor bu meret :)

Serkan elektronik ürünler biraz şans işi.. Alırım 2 sene kullanırım hiçbirşey olmaz, alırım 15 gün sonra patlar. O yüzden garanti önemli bir ayrıntı, sanırım seninkinin de garantisi bitmiştir?

Sercan aküyü geçen gün ölçtürmüştüm sağlam çıkmıştı. Ucuzundan göstermelik birşey koyarım ya da dediğin gibi direk bağlarım artık..

Sercan Keklik
04-07-2011, 01:17
bağlantı yerlerinde temassızlık olabilir, bu arada kapasitörü söktükten sonrada bir devre aracılığı ile boşaltmak gerekiyor yada öyle bir olay vardı tam hatırlamadığım onuda bir araştır.

o ilk alındıgında şarj etmek için yapılır. Sökerken sıkıntı yok zaten kapasitör depoladıgını zamanla boşaltır eger enerjı vermezseniz. Direk enerjı vererek ark oluşturucak ve bilimum kapasitöre zarar vericek hareketten kaçınılsın diye ve şarj olsun diye o parça kullanılır.

Sigortayı söktükten sonra kapasitörün kablolarını da söktüm. Cihazı eve çıkardım.. Neden içini devre ile boşaltmam gereksin? Bu arada ufak ufak su damlatıyor bu meret :)

Serkan elektronik ürünler biraz şans işi.. Alırım 2 sene kullanırım hiçbirşey olmaz, alırım 15 gün sonra patlar. O yüzden garanti önemli bir ayrıntı, sanırım seninkinin de garantisi bitmiştir?

Sercan aküyü geçen gün ölçtürmüştüm sağlam çıkmıştı. Ucuzundan göstermelik birşey koyarım ya da dediğin gibi direk bağlarım artık..

Sıvı damlatıyosa patlamıştır yani çöp :) o sıvıda ıgrenc bıseydır etrafı batırır.

bu güçler ıcın gerek yok para harcamak ıstıyosan tercıh senındır evren :)

Evrenoz
04-07-2011, 08:18
Peki kapasitöre giden ve şu an açıkta duran + ve - kabloyu birbirine bağlasam devre tamamlanır ve kullanmaya başlarım değil mi?

Sercan Keklik
04-07-2011, 13:45
evet evren

Evrenoz
04-07-2011, 13:50
Tesisatçıma sordum sakın aküyü patlatırsın dedi. Sigortayı tak o çalmaya başlar dedi. Kafam karıştı şimdi :)

senna
04-07-2011, 13:53
bundan lazım

http://www.instructables.com/image/F5T3AF7FGZEMJ4G/DIY-Flux-Capacitor.jpg

cidden iğrenç espri ama yapmam lazımdı

şaka bir yana gerek yok o tesisat için bencede

Evrenoz
04-07-2011, 13:55
Bunu takınca zamanda yolculuk yapıyorduk di mi :)

Sercan Keklik
04-07-2011, 14:31
Tesisatçıma sordum sakın aküyü patlatırsın dedi. Sigortayı tak o çalmaya başlar dedi. Kafam karıştı şimdi :)

abı snn tesısatcı bıraz atmıs tutmus :)

kapasitör seri baglanır, aküden gelen kablo ılk kapasitöre gider, ordan dagıtım blogu (sigortalık) varsa ona yoksa tek anfı ıse anfıye gider.

Seninde şeklin bu şekilde ise devam sıkıntısız :)
ama yok bi adam ediyim diyosan önericegim montajcı ıle görüş

Halil Solak
535 376 55 75

Piyasadaki Tüm Ultimate, High end araçları bu adam hazırlıyo İşçiligine laf edicek adam yok :)

0M42
04-07-2011, 15:16
Bence sen atıp tutuyorsun biraz.

Evrenoz ;

Tesisat ustanız doğru söylemiş sakın öyle bir kısa devre yapmayın.Kondansatörler sisteme seri değil paralel bağlanır şu an boştaki artı ve eksi uc direk aküden gelen uclardır kısa devrede çok güçlü bir patt sesi ile birlikte kablolar birbirine yapışır kolay ayıramazsınız ve tehlikeli durumlar oluşur.Kullanmayacaksanız en iyisi o kabloları sökmek yada uclarını çok iyi bir şekilde bantlamak,yalıtmak gerekir.

deeperblack
04-07-2011, 15:24
Kapasitör sisteme paralel bağlanır. Şuan açıkta duran kablolar (+) ve (-) kablolarıdır. Sakın ola birbirine değdirmeyiniz. Kapasitörünüzün yavaşça boşalması ve dağılmaması büyük şans. Zaten dağılsa bagajda ufak çaplı bir patlama hissederdiniz.
Buarada stinger in başarısız bir marka olduğunu söyleyen arkadaşlar neye dayanarak bu tarz bir açıklama yapmışlar aklım almadı gerçekten. Ek olarak aracınızda amfi var ise kapasitör kesinlikle kullanınız.

Evrenoz
04-07-2011, 16:14
Bence sen atıp tutuyorsun biraz.

Evrenoz ;

Tesisat ustanız doğru söylemiş sakın öyle bir kısa devre yapmayın.Kondansatörler sisteme seri değil paralel bağlanır şu an boştaki artı ve eksi uc direk aküden gelen uclardır kısa devrede çok güçlü bir patt sesi ile birlikte kablolar birbirine yapışır kolay ayıramazsınız ve tehlikeli durumlar oluşur.Kullanmayacaksanız en iyisi o kabloları sökmek yada uclarını çok iyi bir şekilde bantlamak,yalıtmak gerekir.

Ben de aynı şekilde bilgi aldım..

Bu arada tesasıtımı yapan yer bilenler için Tepe Nautilus'un karşısında bulunan Acustic Music Center. İşçiliğine ve gözüm kapalı güvendiğim bir yer.

Şuan kablolar çıkarılmış, uçları bantlanmış durumda. Sigortam da sökük..

Sanırım sigortamı bağladığımda yeni kapasitör alana kadar tesisatımı kullanmaya devam edebilirim?

0M42
04-07-2011, 16:35
Şu anda kapasitör olmadan tesisatı kullanabilirsiniz evet yüksek seste baslarda belki bir miktar kayıp yaşarsınız ama bu bir sorun oluşturmaz kaliteden taviz vermiş olursunuz o kadar.

Geçmiş olsun.

Spawn
04-07-2011, 16:38
kapasitörler ömürleri olan kompanentler ( endüstride de böyledir) ayrıca uzun süre boşta durması da kapasitörün ömrünü çok azaltır , bi anda da gider. iyiki patlamamış , patlasaydı daha kötü olurdu :)

A.Cem
04-07-2011, 18:24
Kapasitör paralel bağlanır, arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış, kapasitörün uçlarını sökün ve sakın birbirine bağlamayın ikisini de ayrı ayrı bantlayın birbirine veya başka bir yere değmesin, bu şekilde sisteminizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Evrenoz
04-07-2011, 19:43
Teşekkürler arkadaşlar :)

samet_61
04-07-2011, 20:15
2 farad for-x kullanıorm tahmınımce devresınde voltajmetre var ordakı dırenlerden bırı cırtttt

samet_61
04-07-2011, 20:17
kapasıtorsuz setını kullanırsın kp.ın gorevı sıstemındekı anlık voltaj kayıplarını karsılamak yuksek seslerde bıraz sıkntı aysarsın belkı amfıler korumaya gırer cok yuksek seste fazla akım cekecgı ıcın onun dsında sorun olmaz her 1kw rms ıcın 1 farad gıbı bır deger gerekır..

HkN
05-07-2011, 11:08
abı snn tesısatcı bıraz atmıs tutmus :)

kapasitör seri baglanır, aküden gelen kablo ılk kapasitöre gider, ordan dagıtım blogu (sigortalık) varsa ona yoksa tek anfı ıse anfıye gider.

Seninde şeklin bu şekilde ise devam sıkıntısız :)
ama yok bi adam ediyim diyosan önericegim montajcı ıle görüş

Halil Solak
535 376 55 75

Piyasadaki Tüm Ultimate, High end araçları bu adam hazırlıyo İşçiligine laf edicek adam yok :)

Halil Solak Mükemmel bir montajcıdır o kısım doğruda diğer arkadaşlara katılıyorum paralel bağlanır ve üstündekiler + ve - üçlardır :) Uçları iyi kapatırsan sorun çıkartmaz.

Ayrıca çok kuvvetli bir sistem değil bu nedenle kapasitör illaki şart olan bir olay değil.