PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : rally,drag yarışları için yurtdışından araç getirebilinirmi?

nico
07-07-2011, 12:33
arkadaşlar aranızda bilenler vardır, cevaplarsa sevinirim. geçenlerde bir arkadaşım herhangi bir yarış aracını trafikte kullanmamak kaydıyla sadece yarışmak için ithal edebileceğimi söyledi. böyle birdurum söz konusumu, örneğin drag yarışı için 2000 model bir araç gelebilirmi. abim yurtdışında gelirken getirtebilirsek ucuz bir araba getirmeyi düşünüyoruz...

Jehuty
07-07-2011, 12:48
Yabancı plaka aracı getirirsin, Türkiye de trafikten men edersin trafikten çekersin. Yurt dışında bağlı olduğun yere bildirirsin trafikten men edildi pert oldu gibi.. Sonuçta piste soktuğun aracın muayenesi , ötvsi , plakası , sicili var mı yok mu diye bakmıyor.

Eskiden KaraFatma adıyla anılan Crx vardı kaan arkadaşımız römork ile taşırdı yarışlara sizde öyle yaparsınız..

nico
07-07-2011, 13:04
yasal olarak skyline bile gelebir diyorsun. trafikten cekildikten sonra bir süresi varmı mesela 2 yıl yarışıp sonra tekrar gümrüge falan bırakmak gibi...

ef186
07-07-2011, 13:34
o is okadar kolay degil lisansli sporcu olmaniz lazim tosfedin onay belgesi vermesi lazim yasal prosedurleri var yoksa herkez kafasina gore arac getirirdi ...

Ayrica araci trde birakamazsin sadece gumruge terkedebilirsin oylebir durumda ...

naim_crx
07-07-2011, 16:08
arkadaşlar o işler o kadar basit deyil arabayı trafikten men ederseniz mutlaka gümrüğe teslim etmeni z gerekir yoksa ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan gelir ben kendimden biliyorum bizzat yaşadım ve aklıma gelmeyen şeyler ile suclandım zorda olsa kendimi temize çıkardım
ancak yurt dışından gelen bir arac tabiki yarışlara girebilir draglara neden giremesin zamanı geldiyindede yurt dışı çıkışı yapat olur biter .

altima
10-09-2013, 11:21
arattım en yakın olarak bu konuyu buldum. yeni konu açmak istemedim.

bazı araştırmalarım sonucu şu adımlara vardım.

* araç alındıktan sonra gümrükğe piste yarışacağına dair belge veriyorsun
* TOSFED' e yıllık ( her sene yenileme lazım) 2.500 TL harç ödüyorsun.

şu anda ulaştığım bu 2 adım.

diğer bilgiler yada yapılması gerekenler nelerdir?

yardımcı olunursa gerçekten çok sevinirim.

yurtdışından yarış aracı (pist, drag vs) getirtmek istiyorum.
ne gibi işlemler yapılmalı?

adım adım sayacak yada anlatabilecek biri varmıdır?

araç 10.000 dolar diyelim bana kaça patlar?

Tşk
Rıdvan

altima
17-12-2013, 16:38
Yeniden konu açmak istemedim.. mevcut konuya yazıyorum.

Biraz önce Yeşilköy Otomotiv İhtisas Gümrük Müdürlüğünü aradım, aldığım bilgileri aynen yazıyorum arkadaşlar.

Yurtdışından "Yarış Aracı getirmek için" gerekli prosedürlerden bazılarına ulaştım sizlerle paylaşıyorum..

* Federasyondan izin belgesi almamız gerekli,
* İzin belgesi alındıktan sonra ATA KARNESI diye bişey varmış, getirteceğin aracın şasi no, motor bilgileri vs vs dolduruyormuşsun.
* Araç gümrüğe geldikten sonra bu belgeleri gösterip aracı alabiliyormuşsun.

Bu ata karnesi ve izin belgesi olası bir yarışta aracınızı yarıştırmak için (Formula 1 gibi) alınan bir belgedir. Yarış bitimi araç yurtdışına (yada geldiği yer) geri gidecektir. (F1 yarış tarzı bu şekilde olmaktaymış.. ordaki arkadaş bu şekilde örnek verdi.)

Araç sürekli Türkiye' de kalacaksa, KESİNLİKLE vergileri ödeniyormuş. Nihayetinde siz aracı ithal ediyorsunuz, trafiğe çıkmasa dahi vergisini vermek zorundasınız dedi..

Türkiye' ye yurtdışından araç ve araç parçası getirmek için 3 tane gümrük müdürlüğü işlem yapıyormuş. Yeşilköy Otomotiv ihtisas gümrük müdürlüğü 0212 465 80 15, Gebze otomotiv ihtisas müdürlüğü 0262 646 63 68 birde İzmir Gümrük Müdürlüğü 0232 463 12 96... Telefonlar bunlar..

Bu 3 gümrükten NET olarak bilgi alabilirsiniz. saat 17.30 u geçtiği için mesai bitti. isteyenler için buraya yazıyorum. ihtiyacı olanlar ilgili yerleri arayıp bilgi alabilirler.

Saygılar
Rıdvan.. :icon_tup:

Schumi
17-12-2013, 23:22
KDV'mi ödeniyor sadece. Trafiğe çıkmayacağı için ÖTV ödemesi yapılıyor mu. Sonuçta ÖTV ruhsatı ve plakası olan araçlar için. Olay sadece KDV ise sorun değil sanırım.

miniks
18-12-2013, 00:58
Yabancı plaka aracı getirirsin, Türkiye de trafikten men edersin trafikten çekersin. Yurt dışında bağlı olduğun yere bildirirsin trafikten men edildi pert oldu gibi.. Sonuçta piste soktuğun aracın muayenesi , ötvsi , plakası , sicili var mı yok mu diye bakmıyor.

Eskiden KaraFatma adıyla anılan Crx vardı kaan arkadaşımız römork ile taşırdı yarışlara sizde öyle yaparsınız..

Kaanın aracı plakalı ve TR kayıtlı araçtı

Yolda kullanarak rodajını yapıyordu spool olduğu için uzun yola çıkmazdı

Konuyla ne alakası var o aracın ?

Romorkumu örnek verdiniz anlamadım :)

altima
18-12-2013, 11:22
KDV'mi ödeniyor sadece. Trafiğe çıkmayacağı için ÖTV ödemesi yapılıyor mu. Sonuçta ÖTV ruhsatı ve plakası olan araçlar için. Olay sadece KDV ise sorun değil sanırım.

net olarak bilgim yok üstad.

dün mesaileri biterken aradığım için tam bilgi alamadım.

belki birinin işi görülür diye buraya yazdım.

tşk
Rıdvan :icon_tup: