PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : XYZ Coilover Hakkinda

OzanCELENK
15-07-2011, 18:09
Fn2ime XYZ coilover koymayi dusunuyorum.
Sertlik yumusaklik ve kamber ayarli olarak kullanan varsa + ve - leri yazarlarsa sevinirim.
Tesekkurler

_muhaRRem
15-07-2011, 18:19
xyz çok sert ve hiç ama hiç memnun kalmadığım bi coilover.. aslaa tavsiye etmiyorum

OzanCELENK
15-07-2011, 18:20
Yumusaklik ayarida fayda etmiyo diosn :)

_muhaRRem
15-07-2011, 18:22
Yumusaklik ayarida fayda etmiyo diosn :)

biliyorum fn2 ler oem yay amortisörlerle çok srt rahatsız edici ama . bu sorunu coilover olarak çözse çözse tein çözer :) ottoman tein monoflex kullanıyorum çok memnunun

OzanCELENK
15-07-2011, 18:32
Ewet teini 2 kisi daha onerdi tesekkurler yorum icin :)

-batu-
15-07-2011, 18:46
xyz fazlasıyla sert, ayar skalasıda çok düşük. Yani en sert ile en yumuşak arasında öyle dünyalar yok. 1 sene kullandım cadde kullanımı için tavsiye etmiyorum.

OzanCELENK
15-07-2011, 18:59
xyz fazlasıyla sert, ayar skalasıda çok düşük. Yani en sert ile en yumuşak arasında öyle dünyalar yok. 1 sene kullandım cadde kullanımı için tavsiye etmiyorum.

Tesekkurler yorum icin

Yigit-Y
15-07-2011, 19:05
uygun coiller arasında XYZ iyidir ben gc8 de kullanmıştım.

Her marka modelde aynı şeyi sağlarmı onu bilemem.

h&r coiller vardı ep3 typerda onlarda iyidi.

OzanCELENK
15-07-2011, 19:10
uygun coiller arasında XYZ iyidir ben gc8 de kullanmıştım.

Her marka modelde aynı şeyi sağlarmı onu bilemem.

h&r coiller vardı ep3 typerda onlarda iyidi.

Aliriz cok sert gelir sonra elimizde patlama yaratmasn die korkuyorum :)

Yigit-Y
15-07-2011, 19:20
Aliriz cok sert gelir sonra elimizde patlama yaratmasn die korkuyorum :)

tein gerçekten en iyisidir sağlam para ama kafalar rahat olur :)

OzanCELENK
15-07-2011, 19:36
O kadarda para baglamak istemiyorum isin acigi :)

Mechanix
15-07-2011, 20:14
XYZ coiloverlar arasında en yumuşak olanlardan arkadaşlar :) Başka coilover kullandınız mı ?

kickboxer
15-07-2011, 20:22
ben gc8 imde 2 senedir kullanıyorum inanılmaz memnunum fren sistemide alıcam inşallah
benim çoğu arkadaşım kullanıyor bir kişiden sert memnun değilim fln duymadım
tavsiye ederim

Brs_eg
15-07-2011, 20:45
Bende ilk gelen seri megan lar var onlardaki işlevsellk ve performans güzelki daha sora gelen xyzler dahada iyi etrafimda en az 20 kişide memnundur xyzden.yumusaklk sertlik skalasi cok dusuk demiş ama en yumusaktayken gyt rahat şehir için kullanimda.sertte ise sert yani ne beklenebilirki :)

xyz ye karşi genel bi negatiflik var nedense.

extra araç olarak izzetin ve egemenin eski typerlarinda vardi konfor fln cok iyiydi.ek kasadada kullandk oda ayni şekilde.

OzanCELENK
15-07-2011, 21:11
Kararsiz kaldim :) fn2de nasil olur acaba

-batu-
15-07-2011, 21:21
Bende ilk gelen seri megan lar var onlardaki işlevsellk ve performans güzelki daha sora gelen xyzler dahada iyi etrafimda en az 20 kişide memnundur xyzden.yumusaklk sertlik skalasi cok dusuk demiş ama en yumusaktayken gyt rahat şehir için kullanimda.sertte ise sert yani ne beklenebilirki :)

cadde kullanımı derken, şehir içinde a noktasından b noktasına gitmekten bahsetmiyorum. XYZnin yay sertliği fazla, amortisör stroğu kısa dolayısıyla yol bozukluklarına karşı toleransı çok çok düşük, sekme diye bişey yok ama ben sayısız kere 4 teker zıpladım xyz ile.

Ayrıca KW V2 nin bile sertlik yumuşaklığa ayarına nasıl tepki verdiğini gördükten sonra XYZnin skalası küçük geldi açıkcası.

Pist kullanımında teoride güzel olması gerekiyor hiç tecrübe edemedim ama caddede 1 sene kullandım.

gorke
15-07-2011, 21:21
kendim nissan s13te street xyz abimin s14a da da street xyz kullanıyoruz. en yumuşak coiloverlardan biri. coilover ın en büyük olayı bence ayar. s13te ben o kadar çok uğraştım ki ayar için tahmin bile edemezsiniz. şu anda muazzam diyebilirim. hem rahatsız etmiyor hem muazzam yol tutuş var. yayların ne kadar sıkıldığı ve otomobilin ne oranda düşürüldüğü çok önemli. her düşüklük için farklı yay ayarı yapmak gerek. ilk başlarda yüksekti aracım ama çokta sertti. onca ayardan sonra şu anda hem baya inik hem ilk halinden kat ve kat yumuşak. mesela s14a da o kadar çok uğraşmadık gayet sert. ztn sert olsunda istedik. o bile gayet iyi düzgün şekilde ayarlandığı için. kısacası xyz fiat geri dönüş olarak muazzam bence. takan ustaya büyük iş kalıyor. bide takıp 1 gün ayar yapsanızda o güne bağlı kalmayın çok kastırmayın kendinizi daha rahat bi zaman daha ince ayar yaparsınız. rotçunuzada çok iş düşüyor onuda söylim :) bu söylediğim ayar muhabbeti sadece xyz içinde değil hangisini alırsanız alın. ne kadar iyi işçilik o kadar coiloverin yüzde 100 performansı gibi düşünün. uzun süredirde caddede kullanıyorum inanılmaz rahat, kasılmıyorum, ilk başlarda duyduğum dan dun seslerini duymuyorum.

OzanCELENK
15-07-2011, 21:30
Aldiktan sonra takilcak ayar yapcak adam gibi birisini bulcaz artik fiyat olarak en makul olan xyz.
H&R sertlik yumusaklik ayari olmayan coiller 3.000 liralarda geziyo

Brs_eg
15-07-2011, 21:38
cadde kullanımı derken, şehir içinde a noktasından b noktasına gitmekten bahsetmiyorum. XYZnin yay sertliği fazla, amortisör stroğu kısa dolayısıyla yol bozukluklarına karşı toleransı çok çok düşük, sekme diye bişey yok ama ben sayısız kere 4 teker zıpladım xyz ile.

Ayrıca KW V2 nin bile sertlik yumuşaklığa ayarına nasıl tepki verdiğini gördükten sonra XYZnin skalası küçük geldi açıkcası.

Pist kullanımında teoride güzel olması gerekiyor hiç tecrübe edemedim ama caddede 1 sene kullandım.

A dan b ye gitmek degil driftde degil sadece genelde tek arabaya sahibiz pazara don almaya giderkende annemle migrosa giderkende kullaniyorm driftede.bnm icinyeterli demek senin icin degilmis :) konfor unsurlari degisken renkler ve zevkler gibi :)

Kafasinda soru isareti olupta alma niyeti olam varsa birine rica eder sert yumusak biner gorur kafasina yatarsa alir yok beyenmedimi parasida varsa farkli markalrda tabiki terch edileblr sonucta piyasada tek marka coil yok.:)

ceco
15-07-2011, 21:55
al tak kullann kanka bahsedıldıgı kadar kötü deıl. kullanıp menmun kalan arkadaslarım war...

Schumi
15-07-2011, 22:03
Yerli yabancı tüm forumlarda bahsi geçen bir durum ayar skalası homojen vede geniş aralıklı değil. Ayar felan uğraşmak istemiyorum çokta sert olmasın diyorsan H&R, Bilstein, Tein'in monotube tasarımlı ama ayarlanmayan serilerinden birisini tavsiye edebilirim.

OzanCELENK
15-07-2011, 22:17
Hala arastirma icindeyim bende.yorumlar en azndan daha iyi karar vermemi saglicak.
Saolun yorumlar icin

Murat Özcan
15-07-2011, 23:03
arkadasım tein kullanıyor cok memnun

OzanCELENK
15-07-2011, 23:32
Teinden bende sikayet duymadim hic.fiyat olarakta tavan durumda :)

dragstar
15-07-2011, 23:41
scirocco, e10 ve e11 corollada tecrübe ettiklerim

herkesin yazdığı gibi

rebound ayar skalası çok düşük her daim çok sert,
yayları diğer markalara göre araç/marka/model farketmeksizin 1-1.5 kg daha sert,
aluminyum üst kule bağlantı saplamaları kopuyor,
araç sekmiyor ama amortisör stroke u az olduğundan araç çoğu zaman yerden kesiliyor,
şehir içi kullanımda sağ sola dönmeli yokuş çıkışlarında araba 3 tekere kalkınca ***** kilitli diferansiyelde olmadığı için tek lastik havada dönmeye başlıyor ve olduğu yerde kalıyor,

pist spec kullanımlarda caddeye oranla daha başarlı olacağına inanıyorum, kesinlikle tavsiye etmiyorum normal kullanımda

koni, kw V1 ve V2, raceland, ta-technicks, fk, eibach, H&R coiloverlı arabalara bindim. koni sport shocks ve kw v2 coilover hariç hepsinin ortak sorunu aracın basıldığından sekmeye başlamasıydı

ef186
15-07-2011, 23:42
Teinden bende sikayet duymadim hic.fiyat olarakta tavan durumda :)

Nekadar ekmek okadar kofte ....

Ucuz ve isteklerin tamamini karsiliyabilecek bir urun bulmak mumkun degil neyazikki .
Uygun fiyatli kaliteli ve bir miktar istegi karsiliyacak bir urun veyahut ucuz olmayan ama isteklerin tumune cevap verebilicek urunler mevcut .

XYZ kotu bir sistem degil ayrica distribitor garantiside mevcut bildigim kadariyla alinabilir ama dersenizki almisken en kalitelisini aliyim ozaman alinabilecek secenek sayisi artar KW ,Tein gibi ...

Bu kisisel tercih meselesi urunlerin hepsi kendi klasmaninda kaliteli urunler sonucta ...

OzanCELENK
15-07-2011, 23:52
Ya kw V2 veyahut tein gibi gozukuyor suanda cunku 2sinin fiyatlari birbirine cok yakin.

Serhat Y.
15-07-2011, 23:56
Sana teklif Ozan, benim buddyclub lari sana veriyim ben teinleri getiriyim kendime nedersin?

OzanCELENK
15-07-2011, 23:57
Ozelden konusalim bi abi :)

-batu-
16-07-2011, 00:00
A dan b ye gitmek degil driftde degil sadece genelde tek arabaya sahibiz pazara don almaya giderkende annemle migrosa giderkende kullaniyorm driftede.bnm icinyeterli demek senin icin degilmis :) konfor unsurlari degisken renkler ve zevkler gibi :)

Kafasinda soru isareti olupta alma niyeti olam varsa birine rica eder sert yumusak biner gorur kafasina yatarsa alir yok beyenmedimi parasida varsa farkli markalrda tabiki terch edileblr sonucta piyasada tek marka coil yok.:)

yanlış anlaşılmışım sanırım biraz, konfor konusunda pek bi şikayetim yok. Pek umrumda da değildi açıkcası, benim asıl şikayetim cadde performansında.

ayar vs. de değildi olay, 2 ay ayarlarıyla uğraştım. Bushingler, lastikler, rot ayarı hepsi harikaydı.

Bence arabadan arabaya çok farkediyor siz memnunsunuz mesela ben değilim. Alıcak arkadaşa tavsiyem almayı düşündüğü coiloverı kendi arabasıyla aynı marka model arabada görmeden binip kullanıp içine sinmeden almasın.

OzanCELENK
16-07-2011, 00:03
yanlış anlaşılmışım sanırım biraz, konfor konusunda pek bi şikayetim yok. Pek umrumda da değildi açıkcası, benim asıl şikayetim cadde performansında.

ayar vs. de değildi olay, 2 ay ayarlarıyla uğraştım. Bushingler, lastikler, rot ayarı hepsi harikaydı.

Bence arabadan arabaya çok farkediyor siz memnunsunuz mesela ben değilim. Alıcak arkadaşa tavsiyem almayı düşündüğü coiloverı kendi arabasıyla aynı marka model arabada görmeden binip kullanıp içine sinmeden almasın.

İste benimde korkum bu.aractan araca farklilik gosterir mi ya memnun kalmazsam ?
Dusunduren tek konu bu aslinda.

-batu-
16-07-2011, 00:23
İste benimde korkum bu.aractan araca farklilik gosterir mi ya memnun kalmazsam ?
Dusunduren tek konu bu aslinda.

araçtan araca markalar kendi içinde bile çok farkediyor. Asıl olay şu bence bir marka bir modele coilover üretirken o modele spesifik olarak ne kadar uğraşıyorsa coiloverın tasarımıyla o kadar iyi oluyor, pilowball ve porya bağlantısı çizip arasına amortisör yay koyunca coilover olmuyor maalesef. XYZ sciroccoda felakketti mesela, ama sertlik kamber ayarı olmayan eibachtan çok memnunuz.

dediğim gibi hocam imkan varsa kendi aracının modelinde bir araçta denemeden görmeden coilover alma derim.

pegeout 106
16-07-2011, 00:28
KW markayı tavsiye ederim şuan kullanıyorum çok memnunum.

deeperblack
16-07-2011, 01:08
Serhat sen memnun degilmisin buddyclub lardan? Buarada Ozan eger orj yayin sertliginden sikayet ediyosan h&r 3.5 cm orj den cok daha komforlu bilgin olsun.

Dou
16-07-2011, 02:27
KW V2 kullanıyorum çok memnunum valla acayip konforlu, ep3 te de benden başka kw kullanan yok sanırım tr de ben alırken biraz kumar gibi oldu ama çok şükür bi memnuniyetsizliğim yok şu ana kadar. Bu bakımdan önerebilirim kw yi.

Aslında sadece kw değil, tüm "sadece" süspansiyon üreten firmaların coiloverları tercih edilebilir bence, tein-kw-eibach-h&r-koni gibi..

XYZ kullandım limit zorlamadım ama çukura girdiğimde önden ve arkadan "tak" diye kuleye vurma sesi gibi ses yapıyordu kullandığım araçta (ep3 dü yine), ki araç seviye olarak benim arabamdan yüksekti.

OzanCELENK
16-07-2011, 08:13
Serhat sen memnun degilmisin buddyclub lardan? Buarada Ozan eger orj yayin sertliginden sikayet ediyosan h&r 3.5 cm orj den cok daha komforlu bilgin olsun.

Abi zaten arabayi 0 aldim ertesi gun h&r 3,5 taktim hemen ama coil istiyorum

OzanCELENK
16-07-2011, 08:15
KW V2 kullanıyorum çok memnunum valla acayip konforlu, ep3 te de benden başka kw kullanan yok sanırım tr de ben alırken biraz kumar gibi oldu ama çok şükür bi memnuniyetsizliğim yok şu ana kadar. Bu bakımdan önerebilirim kw yi.

Aslında sadece kw değil, tüm "sadece" süspansiyon üreten firmaların coiloverları tercih edilebilir bence, tein-kw-eibach-h&r-koni gibi..

XYZ kullandım limit zorlamadım ama çukura girdiğimde önden ve arkadan "tak" diye kuleye vurma sesi gibi ses yapıyordu kullandığım araçta (ep3 dü yine), ki araç seviye olarak benim arabamdan yüksekti.

Xyz yi aklimdan cikardim gibi zaten.hayatta gelemicem seydir o ses.

Serhat Y.
16-07-2011, 08:58

yoo ben çok memnunum buddy lerden, değişiklik olsun dedim onunda tadına bakalım, aklıma geldi öyle bi teklif yaptım Ozan a. Tein benimde istediğim bi marka coilover da fakat tein lerde bildiğim kadarıyla cadde tipi ürün yok genelde race parça üretiyorlar, buddyclub ında race ürünü vardı ama ben cadde tipini almıştım ses yapmasın diye ozamanlar, artık biraz sesli ama daha sert daha prof. bi ürün kullanabilirim diye düşünüyorum BS de;)

anıl turan
16-07-2011, 09:26
ben eski vtec2 mde kullandım street xyz... daha onceden ayni arabamda ap 3cm ve eibach 5cm yay kullanmistim... en yumusak ayarda daha onceden kullandigim iki yaydan dahaa konforluydu..

bahsedilen tak diye ses benim arabamdanda gelmisti coiloverlar ilk takildiginda ama o zaman araba onden ve arkadan dip basikti neredeyse, janta kadar sonra biraz yukselttik o ses bir daha gelmedi...

sciroccoya coilover takacak olsam xyz dusunurum...

Dou
16-07-2011, 11:22
Xyz yi aklimdan cikardim gibi zaten.hayatta gelemicem seydir o ses.

spesifik olarak xyz ile alakalı değilde, tepede camber plate olan coiloverlarda genel olarak gelen bi ses. coilover tercih ederken bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var :)

egeturbo
16-07-2011, 13:45
xyz kadar rahat kullanışlı bi coilover oldukça güzel alfadada kullandık sciroccoda 200 sx hepside birbirinden güzel oldu kesinlikle tavsiye ederim.

OzanCELENK
16-07-2011, 14:21
Saolunn yorumlar icin

cabriolet
16-07-2011, 14:37
Ozan yerinde olsam kw alirdim ben mini gpye clubsport modelini aldim en yumusakta mercedes gibi oluyo araba sertlestirince tabi bobrek tasi dokturur ama zor bisey degil ayarlamakta :)

OzanCELENK
16-07-2011, 17:15
Bakalm ozgur yaa valla coil almak dert :D

vtecburhan
16-07-2011, 17:41
HKS coi kullanıyorum kesınlıkle tavsıye ederım

Djalican
16-07-2011, 18:03
XYZ Coiloveri arabamda kullandım Taktıgım ilk hafta sağ önden lak tuk ses gelmeye basladı...dedim coillerde hastalık yapar...bi zaman sonra güm güm dan dun sağlam vurmaya basladı dedim ne noluo bu arabaya...baktıkki hoşaf olmus sağ ön coil...alıpda basa bela açmaya gerek yok kuleyi bile yırtar o coil...

[RaCeR]
16-07-2011, 21:23
XYZ'nin coil'ini de fren sistemini de 2008den beri kullaniyorum.Fiyatina göre bence çok iyi bir ürün ben herhangi bir sorun yaşamadim.Hatali ürün her firmada olabilir.Sonuçda distributor garantisinde bir ürün.İmkanlar dahilinde daha da iyileri alinabilir tabi.

Serhat Y.
16-07-2011, 22:18
bu tip avrupa menşei ürünlerin hepsi iyidir zaten, montaj şekli çok önemli coillerde arabadan arabaya aynı marka model ürünler nasıl bu kadar farklı tepkiler verebilir başka türlü.

tool
16-07-2011, 22:36
XYZ Coiloveri arabamda kullandım Taktıgım ilk hafta sağ önden lak tuk ses gelmeye basladı...dedim coillerde hastalık yapar...bi zaman sonra güm güm dan dun sağlam vurmaya basladı dedim ne noluo bu arabaya...baktıkki hoşaf olmus sağ ön coil...alıpda basa bela açmaya gerek yok kuleyi bile yırtar o coil...

sifir mi ikinci el mi?

Djalican
16-07-2011, 23:18
Sıfır...2 sene Garantili...Hatta Deiştirmek için 8 ay bekledim...Baktım ses soluk çıkmıor kimseden kapıları asındırdım...bana yükselt arabayı gecer ses dedi...e ben bu hırdavatı nie aldım basmadan kullansam neyime yarıcak dedim sonunda yükselttirdim...bir binince gene ses yapmaya baslıodu en sonunda söktüm iade ettim...

GökhanO
17-07-2011, 00:29
ben daha once ek civic'imde ve su an bmw de kullanıyorum ne ses nede baska hic bi sorun yasamadım

tool
17-07-2011, 00:43
ben daha once ek civic'imde ve su an bmw de kullanıyorum ne ses nede baska hic bi sorun yasamadım

EK civicte koniye gore konforu nasildi?

GökhanO
17-07-2011, 00:51
EK civicte koniye gore konforu nasildi?

ek civicte koni ile aynı sayılır ama konide ki sorunum suydu arac yukluyken sert kasislerde falan amortisorler tam kapanıyordu davlumbaza falan surtuyordum bu yuzden xyz de hic oyle bi derdim olmadı

bmw de ilginctir orjinalden daha konforlu oldu en yumusakta

Muvaffak
17-07-2011, 02:26
*3-4 senedir kullanıyorum

*30 bin civarlarında km yaptım...bunların içinde drift antrenmanları, uzun yol bodrum istanbul yüklü
birşekilde yaklaşık her sene 2 defa gittim dönüşlerle birlikte 6x700km

*ayrıca bu seneler içinde hiçkimsenin kullanmadığı kadar şehir içinde gündelik olarak kullandım.

sonuç olarak birdefa bile 4 sene içinde bir ses var bir şikayetim var yahutta herhangi başka bir sebepten söküp tekrar takmadım.

test ettim onayladım halen de onaylıyorum ve tavsiye ediyorum..

şikayeti olanlar ya yanlış uygulamadan yada kullanımdan kaynaklanmıştır diyorum..

not. aracım s13, kaynak diff. ve ön alt takım elemanlarından değişmesi gerekler var ona rağmen ses veya başka bir sorun yoktur.

doush
17-07-2011, 02:30
XYZ bilmiyorum ama ep3 te tein var.. ayarlara hemen tepki veriyor yumuşakta konforu çok iyi ve iyi yol tutuyor.. Sadece bildiğimi söyleyeyim dedim :)

OzanCELENK
17-07-2011, 08:16
Tesekkurler arkadaslar. :)