PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : önden çekişli arabayı arkadan çekişli yapmak

TigeR
15-07-2011, 23:00
arkadaşlarla konuşuyorduk kafamıza takıldı maksat muhabbet olsun bu konuda sizinde görüşlerinizi alalım. önden çekişli bir arabayı arkadan itişli yapmak ne kadar sağlıklı olur ne gibi sorunlar olabilir ve ne kadara mal olur ?

S.Özeren
15-07-2011, 23:04
ön çeker arka iter yalnız :)

TigeR
15-07-2011, 23:05
ön çeker arka iter yalnız :)

düzelttim sağol dalgınlığıma gelmiş :)

eser
15-07-2011, 23:06
Yapilmaz diye birsey yok sadece biraz tuzluya mal oluyor sanayilerde saftcilar var gidin konusun bilgi alin

palamut
15-07-2011, 23:10
mümkün ama fabrikasyon bir aracın şase imal kalitesinde ve hassaslığında yapılması büyük dert ve özellikle benzin deposunun yerini değiştirmek ve motoru dik çevirince şanzumanın oturacağı havuz büyük meseleler. iç mekanın şekli bile değişmek zorunda kalabilir şanzuman tünelinden defransiyelden şafttan dolayı. motor kulakları radyatör hortumları falan sonradan halloluyor yurtdışında çok uygulama yapılmış opel örneği var şahsen bildiğim ama hepsi kompakt ve üstü segmentte belli bir kaput uzunluğu nispeten geniş motor ve şase boşlukları olan araçlar diyebilirim

TigeR
15-07-2011, 23:13
tabiki böyle bişey yapılacaksa gerçekten çok iyi bir işçilik lazım ama benzin deposuyla ne alaka anlamadım?

palamut
15-07-2011, 23:21
tabiki böyle bişey yapılacaksa gerçekten çok iyi bir işçilik lazım ama benzin deposuyla ne alaka anlamadım?

bazı araçlarda depo arka defransiyelin ve arka yürüyeni oturtacağın yere denk geliyor örnek opelin vectra-calibra 4x4lerle önden çekişlilerin depo lokasyonu farklı.

Can's
15-07-2011, 23:25
arkadan da ıtse onden de cekse olmaz mı topragım

TigeR
15-07-2011, 23:26
bazı araçlarda depo arka defransiyelin ve arka yürüyeni oturtacağın yere denk geliyor örnek opelin vectra-calibra 4x4lerle önden çekişlilerin depo lokasyonu farklı.
anladım doğrudur ama çok zahmetli iş yksa millet çoktaaan hangi arabaları yapardı

palamut
15-07-2011, 23:29
anladım doğrudur ama çok zahmetli iş yksa millet çoktaaan hangi arabaları yapardı

aynen bayaa zahmetli ve baya kesme biçmeli iş. heba olma ihtimalini göze alıcağın bir araç ve bolca zaman ve para gerektiriyor. rwd bi araç alıp istediğin motoru koymak çok daha pratik

TigeR
15-07-2011, 23:40
‪v8 civic‬‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=RmP3au8UoXc)

kickbuttowski
15-07-2011, 23:50
motoru bagaja almak daha mantıklı değil mi?

mar1lyn
15-07-2011, 23:59
vtec motora crv b20 şanzımanı koyup 4 çeker yapan gordum çok osayede motorun şekli deişmiyor
diff. kilidi vs bişeyi ile oynanırsa belki arkadan sadece olabilir bilemiorm onden çeker araçları arkadan yapmak pek sağlıklı değil bence hele hb arabaları siz 4 çekeri düşünün derim

gökberk
16-07-2011, 00:06
Gökhan Tekin... bir zamanlar swift gti projesi vardı...
Konu hala duruyor mu bilmiyorum açıkçası... FF'i MR'a çevirmişti...
Yapılmayacak bir şey değil ama cidden uğraşmak zorundasın... (Orayı burayı kesmek gibi :D)

ZaZy
16-07-2011, 00:10
‪v8 civic‬‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=RmP3au8UoXc)

helal olsn :D

merttepe
16-07-2011, 00:14
geri geri gidin, sıfır maliyet.

ygtkrmdnz
16-07-2011, 00:33
böyle şeylere gerenk yok bence şehir efsanesi olarak kalmalı :)

Safak
16-07-2011, 01:17
Bu konuda verecek bir fikrim yok ama mevzusu yakalanmışken birşeyi belirtmek istiyorum.

Otomotiv sektöründe değerli bir mühendis abimizle muhabbet ederken, "arkadan itiş" dediğimde kaşlarının çatıldığını farkettim. Hem onun anlatması hemde basit bir araştırma ile olayı çözmüş bulundum.

Önden çekişli, Arkadan çekişli...

Çekiş, burada tekerleğin aracın neresinde döndüğünü vurgulamaz aslında.

Verilmek istenen anlam, motorlu taşıtlarda "çekiş gücünün" yola aktarılmasıdır...

Evvelden de ülkemizde doğru şekilde çekiş denirdi. Ancak bizlerin bu konudaki sığ yaklaşımı ile arkadan itişli, önden çekişli oluverdi.

Kısacası, çekiş ile çekmek kelimelerinde olmayan bir benzerlik buna sebep oluyor.

Çekişin bir yönü olmaz...

Bu yüzden awd araçlara 4 çeker diyoruz, 4 iter demiyoruz.

Çekişin türk dilindeki manası: çekme gücü

Siz gene iter çeker deyin... ama çekiş kavramının çekmekten farklı olduğunu unutmayın.

TigeR
16-07-2011, 10:11
motoru bagaja almak daha mantıklı değil mi?
bi ihtimal ama bagaja alacağıma hiç yaptırmam daha iyi :) motoru bagajda olan araçları sevmiyorum zevk meselesi tabi