PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : klima hararet sorunu

h.guroglu
22-07-2011, 23:16
arkadaşlar bu gün uzun bir aradan sonra aracımın klimasını çalıştırdım aracımın bakımları tam olmasına rağmen ş.içinde hararet göstergem hiç yükselmediği kadar yükseldi çontayı yakma korkumdan hemen kapattım aşağıdaki resimde işaretlediğim yere kadar yükseldi hararet sizce sorun neden olabilir

araç 98 marea 1,6

http://b1107.hizliresim.com/11/7/23/125.jpg

timucintt
22-07-2011, 23:24
klima radyatörü genelde araçların normal radyatörlerinin önüne yerleştirilir... klimayı açtığınız zaman kondenser dediğimiz o radyatörün içindeki sıcak gaz motor suyu sıcaklığına ulaşınca doğal olarak normal radyatörede direkt sıcak hava vuruyor... siz şehir içinde dur kalk yapıncada yeterli hava çekemiyor radyatörleriniz fan çalışmasına rağmen buda ısınmasına neden oluyor.... çözümü daha büyük daha etkili bir fanlar almak yada klima radyatörünü küçültüp radyatörü kapatmıyacak şekilde yerleştirmek...

h.guroglu
22-07-2011, 23:25
yani bu durum normal diyorsun korkulacak bir sorun yokmu şimdi

timucintt
22-07-2011, 23:27
yani bu durum normal diyorsun korkulacak bir sorun yokmu şimdi

var :) fazlaca ısınırsa contan yanar... onun için klimayı fazla çalıştırma dur kalklarda :)

Kadyr
22-07-2011, 23:28
Normal degil cunku bi. Ara haberlerede cikmisti bogaz trafiginde cogu arac hararet yaparak ariza yapti diye sehir icinde dikkat etmek lazim

h.guroglu
22-07-2011, 23:30
var :) fazlaca ısınırsa contan yanar... onun için klimayı fazla çalıştırma dur kalklarda :)

anlaşıldı fanı değiştirmekle işe başlıyalım ozmn

peki uzun yolda denemedim hiç uzun yolda problem olurmu peki yani uzun yoldada aynı problemle karşılaşmıyalım önümüzdeki ay izine ayrılcam ve bayada yol yapıcam yolda başımıza iş açıcaksa şimdiden halledelim

timucintt
22-07-2011, 23:33
anlaşıldı fanı değiştirmekle işe başlıyalım ozmn

peki uzun yolda denemedim hiç uzun yolda problem olurmu peki yani uzun yoldada aynı problemle karşılaşmıyalım önümüzdeki ay izine ayrılcam ve bayada yol yapıcam yolda başımıza iş açıcaksa şimdiden halledelim

çok fazla sıcaklarda dolaşmazsa araç birşey olacağını zannetmiyorum... zate şehirler arasıda motoru sıkıtırmadığın sürece sürekli hava alır aracın...

h.guroglu
22-07-2011, 23:35
anladım teşekkürler yarın bi sanayiye gitmek farz oldu şu fanı değiştirelim baklım sorun düzelcekmi

berkay_aydin
22-07-2011, 23:50
Peki klimayı 1-2 dk ara ile kapatıp tekrar açınca klimadan duman çıkması nasıl bir durum? (duman dediğim buz gibi bir su kütlesi gibi )

timucintt
22-07-2011, 23:51
o duman su buharı... sıkıntı yaratmaz...

berkay_aydin
22-07-2011, 23:56
o duman su buharı... sıkıntı yaratmaz...

Bende öyle düşündüm konusunu bulunca içim rahatlasın.. Yorumunuz için teşekkürler..

EREN34
23-07-2011, 09:53
Fan falan değiştirmeyin rastgele.

1)Aracınızda fan 2. kademesi çalışıyor mu onu kontrol edin. Araçta fan 1 adet olup klima açıldığında fan hızlanır.Klima açıldığında fan hızında bir değişiklik oluyor mu ona bakın öncelikle.

2)MK1 grubu araçların tesisat tasarımındanmıdır yoksa mk2 ye göre daha sıcak çalıştıklarındanmıdır bilinmez motor tesisatı olsun fana sağa sola giden kablolarda olsun sıcaktan kopukluklar olabiliyor.Tesisatı adam akıllı kontrol ettirin derim. Hatta sıkça rastlanabilen rölanti dalgalanması herkesin tahmin yürüttüğü gibi rölanti valfinden değil tesisattan çıkar bu araçlarda.

dgoo
23-07-2011, 10:12
Fanın tam olarak görev yapmadığından emin olmadan değiştirmeyin.
2 kademeye girip girmediğine bakın.
Fanın rölelerini kontrol edin.
Uzun süre kullanılmadığı için oksitlenme yapabiliyor.
95 derece klima açıkken normal bir değer
95 i geçip 2. kademe fan açıp açmadığına bakın önce

TheAce
23-07-2011, 10:14
işaretlediğiniz nokta tehlikeli bir nokta değil, yaz aylarında klima çalışmazken dur kalk yaparken de oralara gelebilir sıcaklık.

aracın fan motoru (marealarda nasıl bilemiyorum) ya 2 kademelidir yada 2 adet ayrı fan vardır klimayı açtığınızda ikisi birden devreye girer, tabiki teknik bir sorun olabilir lakin 2. kademe yada 2. fan çalışıyor mu bunlar önemli...

exca
23-07-2011, 18:51
radyatör suyunu kontrol ettiğinizi var sayıyorum klima açıldığında master fan 2 devir açmayabilir yada termostat açmıyor olabilir böyle durumlarda eğer harareti düşüremezseniz hemen klimayı kapatin havayı dışardan alın kaloriferi sıcağa çevirip son kademeye alın conta yakmamak icin

XSi
24-07-2011, 13:49
radyatörün verimi düşmüş olabilir sonuçta 98 model bir arabadan bahsediyoruz..

radyatörün içinde kireç, tortu gibi birikimler olabiliyor..

Bulunduğunuz ilde radyatör işiyle uğraşan bir yer bulup radyatör temizliği yaptırabilirsiniz..

Belki sorun radyatör değildir ama radyatörü temizletmek muhakkak fayda sağlayacaktır..

Eğer sorun bu şekilde çözülmezse fan kontrolü yapılabilir..

gökberk
24-07-2011, 13:56
Sıcaklarda uzun yolda ...

Havayı dışarıdan alacak şekilde- max seviyede soğuk üflemek kaydıyla- klima açmadan fanları açarsak hararet ettirir miyiz ?

exca
24-07-2011, 22:10
Sıcaklarda uzun yolda ...

Havayı dışarıdan alacak şekilde- max seviyede soğuk üflemek kaydıyla- klima açmadan fanları açarsak hararet ettirir miyiz ?

termostatı çalışan , radyatörü yeterli ısı alışverişi yapan , fanı sağlıklı çalışan , fan müşürü doğru derecede açan bir araçda bu şekilde hararet yapması mümkün değildir , ancak ola ki araçta böyle bir problem görülürse derhal yapılması gereken ;

-havanın dışardan alınması,
-kaloriferin sıcağa alınması,
-fanın sonuna kadar açılmasıdır

*birde camları açın ki sıcaktan bayılmayın :)

fakat bu önlem dediğim gibi hararet yaptırmamanız için anlık önlemlerdir , geçicidir.. derhal aracınızın hararet yapma sebebini bulmanız gerekmektedir...

HALUK
24-07-2011, 22:25
kışa kadar termostatını söktür;) sen sag araban selamet :)

mehmetRS
25-07-2011, 01:11
en güzel klima karşılıklı açık olan iki cam:) ertesi gün tutulmalara sebep olsada güzel:)

gökberk
25-07-2011, 01:32
termostatı çalışan , radyatörü yeterli ısı alışverişi yapan , fanı sağlıklı çalışan , fan müşürü doğru derecede açan bir araçda bu şekilde hararet yapması mümkün değildir , ancak ola ki araçta böyle bir problem görülürse derhal yapılması gereken ;

-havanın dışardan alınması,
-kaloriferin sıcağa alınması,
-fanın sonuna kadar açılmasıdır

*birde camları açın ki sıcaktan bayılmayın :)

fakat bu önlem dediğim gibi hararet yaptırmamanız için anlık önlemlerdir , geçicidir.. derhal aracınızın hararet yapma sebebini bulmanız gerekmektedir...

Radyatör kapağının artık işlevini yerine getirememesi yüzünden bu yukarda yazdığım şekilde fanı açarak gittiğimde hararet yaptı...
Daha sonra kapatıp su koyup geldim ve kapağı değiştirdikten sonra düzeldi
Geçen yine uzun yola çıktım ama façam yemediği için fanı açmadım bir daha yollarda rezil olmamak adına..