PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siyah dumanlarla dolanmanın zararları....

efe_
26-07-2011, 14:59
Arkadaşlar dizelciler hep bir ağızdan dumansızsa yürümüyordur felan tarzı laflar diyor , bizde kapıldık aynı akıma lakin nedendir bu durum?Yani yazılımı bu kadar açtırınca tamam turbo daha kısa sürede kırılır eder lakin farklı yerlere zarar veriyormuyuz?Daha çabuk kurumlanma vs olmuyormu? Kat daha kısa sürede dolmuyormu?Yani +'ları -'leriyle teknik bilgi olarak açıklarsak herkes aydınlanmış olur .....

berkay_aydin
26-07-2011, 17:28
Bende merak ediyorum bu konuyu kat dolması açısından o kadar hard chipli biraraçta muhtemelen kat yoktur :D

tdipower
26-07-2011, 23:50
kat yokki bizde :D aşırı zengin karışımla yürümek tabiki zararlı tadında ayarlamak gerekli

Omak
26-07-2011, 23:57
kat yokki bizde :D aşırı zengin karışımla yürümek tabiki zararlı tadında ayarlamak gerekli

sendeki duman durumu nasıl şu an?

tdipower
27-07-2011, 00:02
sendeki duman durumu nasıl şu an?

http://www.techturkey.com/forum/videolar/90382-passat-tdi-bagaj-kamerasindan-duman-spec.html

buraya ufak bir video koymuştum :)

Mutu
27-07-2011, 00:04
Sosyal mesaj spec on
En önemli zarar doğaya.
Sosyal mesaj spec off. :D

Dragger
27-07-2011, 00:07
Kat yokki dolsun :)

3 ayda bir carbon clean + manifold temizligi mis :)

Araya bazen de enjektörleri sıkıstırıyoruz cicek oluyor.

Dogaya noluyor bilmem ama arkamızda kalan araba yıkamaya gitmek zorunda kalıyor genelde ;)

1 sefer bir cabrio 320nin bej dösemeleri siyah olmustu kumburgaza giderken arkamıza düsünce :p

efe_
27-07-2011, 09:20
o zaman kat iptali yapmadan acik ayar 1 yzilim yapmak araca işkence gibi oluyor ??

emre_
27-07-2011, 12:21
bendede duman hayli fazla yakıtı açınca otomatikman kapkara dumanlıyorum hatta belki tdipowerın passatan bile daha fazladır benim duman genelde gazlarken biri arkama düştümü tamaaam hemen sabote devrede dumanlıyorum önünü göremiyo daha :D

gp74
27-07-2011, 12:31
Duman güçtür... :)
Ben chip+box yürüyorum, Ne kat sökülü nede egzost yapılı. 4-5 depoda bir 3-4 lt benzin, 30-35 binde bir CC ve manifold temizliği yeterli...

fatihtemizer
27-07-2011, 16:04
bende manifolt temizliği yaptırdım yaramaz çocuklar gibi heryere zıp zıp zıplıyor.Maşallah çok iyi oldu..kat egr vesaire hepsi faal şuanda..onların iptaliyle daha iyi olur sanırısam fakat bizim ustaya bir türlü yaptıramıyorum:)

bu arada Alp abi hiç aramadın o kadar bekledim araçları deneriz diye:)

gp74
27-07-2011, 16:41
bende manifolt temizliği yaptırdım yaramaz çocuklar gibi heryere zıp zıp zıplıyor.Maşallah çok iyi oldu..kat egr vesaire hepsi faal şuanda..onların iptaliyle daha iyi olur sanırısam fakat bizim ustaya bir türlü yaptıramıyorum:)

Fatihim nedesen haklisin, suan izmirdeyim donuste soz ;)

efe_
27-07-2011, 22:10

Manifold temizliğini yeni duyuyorum açıkcası o kadar fark ediyormu bide servis felan yapmaz bunu takıp çıkarmayı bilirmi her usta acaba

fatihtemizer
28-07-2011, 09:04
Manifold temizliğini yeni duyuyorum açıkcası o kadar fark ediyormu bide servis felan yapmaz bunu takıp çıkarmayı bilirmi her usta acaba

evet böyle bir temizlik var ve çok faydalı kesinlikle..damarlarınızın tıkalı olduğunu düşünün onun gibi..30 binde bir yapılması bence şart..tabi bunu dizel motorlar için söylüyorum.benzinli motorlarda bu süre daha uzundur sanırsam.

fatihtemizer
28-07-2011, 09:05
Fatihim nedesen haklisin, suan izmirdeyim donuste soz ;)

abicim o zaman punto vardı sende..çok merak ediyordum dediğin kadar varmıydı acaba diye..ben şimdi senin bravoyla yürüyemem :D..aracım satılmazsa o zamana kadar görüşelim abi..:)

TheAce
28-07-2011, 09:08
evet böyle bir temizlik var ve çok faydalı kesinlikle..damarlarınızın tıkalı olduğunu düşünün onun gibi..30 binde bir yapılması bence şart..tabi bunu dizel motorlar için söylüyorum.benzinli motorlarda bu süre daha uzundur sanırsam.

damarlardan çok bağırsakların tıkalı olduğunu düşünmek fizyolojik olarak daha yakın bir seçenek olur :)

Dragger
28-07-2011, 14:57

Yazdığın konulara en az 10 kez yazmisimdir nasıl yeni duyuyosun şaşırdım. Yetkili serviste yaptırıyorum ben gayet iyi biliyorlar. Hatta 2 farklı sekilde yapılabiliyor direk turbodan veya manifolddan. Turbo oncesinden yapıldı mı palleri de temizliyor. Performansı da çok kez yazdım arabanın dunyası değişiyor, 4000 devre cat diye çıkıyor takılmadan :)

efe_
28-07-2011, 14:59

Şahsi görüşum , enjektor temizligi manifold temizligi ne kadar soyle yapalim boyle yapalim desekte bu parcalari sokmek takmak pek saglikli gelmiyor bana boyle bir bakim tarzi yok yani...

Yogi
28-07-2011, 15:01
egr iptali yapıldıktan sonra emme manifoldu temizlenen bir araçın tekrar emme manıfoldu temizliği yapılmasına gerek warmıdır?

Shadow_Dancer
28-07-2011, 15:02
Duman güçtür... :)
Ben chip+box yürüyorum, Ne kat sökülü nede egzost yapılı. 4-5 depoda bir 3-4 lt benzin, 30-35 binde bir CC ve manifold temizliği yeterli...

Ben bu benzin olayını anlamadım.. Mazotla benzini mi karıştırıyorsunuz.

Dragger
28-07-2011, 15:07
Edit : 2 kez gelmis cepten.

Mr.K
28-07-2011, 15:10
Valla ne egr ıptalı ne kat ne manıfolt temızlıgı 154bıne geldı araba 148bınde chıp yaptırdım..Hala it gibi gidiyo hahahahaha

yakuza
28-07-2011, 15:11
yavuz müdür bnmkide sıkıyor araç bakalım daha hiç temizlenmedi, 4.cü vitese attımmı yığılmaya başlıyor bi enjektörü söküp temizleticem, manifoldu temizleticem bide carbon clean yaptırcam bakalım ne olacak

Dragger
28-07-2011, 15:26
Şahsi görüşum , enjektor temizligi manifold temizligi ne kadar soyle yapalim boyle yapalim desekte bu parcalari sokmek takmak pek saglikli gelmiyor bana boyle bir bakim tarzi yok yani...

Hastayım böyle bilip bilmeden yapılan yorumlara :)

Manifold temizliginde 2 tane civata cıkartırsın manifoldu ayırır ilacı sıkarsın gaza basa basa temizlenir. Turbo üzerinden ilacı sıktıgında daha da kolay manifoldu ayırmaya da gerek yok.

Sen sök tak olmasın diyosan filtreleri de söktürme bakımda, böyle bir mantık varmı enjektör temizligi icin enjektörlerin cıkarılıp temizlenmesinin ne zararı olabilirki? Araba mı eskiyor söküp takınca? :)

Dragger
28-07-2011, 15:28
Valla ne egr ıptalı ne kat ne manıfolt temızlıgı 154bıne geldı araba 148bınde chıp yaptırdım..Hala it gibi gidiyo hahahahaha

yavrum sen o arabayı temizletsen chipinin en acık hali gibi olursun su an, ful sara sara gidersin :D Benim arabada bu kadar ise yarıyorsa 170hp 2.0 dizelde neler yapar sen düsün :)

Dragger
28-07-2011, 15:29
yavuz müdür bnmkide sıkıyor araç bakalım daha hiç temizlenmedi, 4.cü vitese attımmı yığılmaya başlıyor bi enjektörü söküp temizleticem, manifoldu temizleticem bide carbon clean yaptırcam bakalım ne olacak

üçünü birden yap kardesim aynı zamanda, sonra farkı gör :)

yasindamar
28-07-2011, 16:31
aracımda kat da yok egr de. 2260 turbom var. dumanım da hayli fazla. tdipower kardeşimin arabasından en az 3 kat fazla. 20 binde bir carbon clean yaptırıyorum. manifolt da ister istemez 10 binde bir temizleniyor. şükür hiçbir sıkıntım yok maşallah :) allah arkama düşene yardım etsin...

Mr.K
28-07-2011, 16:55
yavrum sen o arabayı temizletsen chipinin en acık hali gibi olursun su an, ful sara sara gidersin :D Benim arabada bu kadar ise yarıyorsa 170hp 2.0 dizelde neler yapar sen düsün :)

olum 2de gene tutunamıyorum kı zaten hıcbı zaman :D onu gectım bugun esp yapılıyo n yapıcagımı bılmıyorum 50den sonra otomatıkdevreye gırıyo,buyuk ıhtımalle sıgortayı sokup gazlıcam hahaha,yemısım temızlıgını yaa amaan :D gıdıyo,az yakıyo ugrasamam :D

efe_
28-07-2011, 17:08
Hastayım böyle bilip bilmeden yapılan yorumlara :)

Manifold temizliginde 2 tane civata cıkartırsın manifoldu ayırır ilacı sıkarsın gaza basa basa temizlenir. Turbo üzerinden ilacı sıktıgında daha da kolay manifoldu ayırmaya da gerek yok.

Sen sök tak olmasın diyosan filtreleri de söktürme bakımda, böyle bir mantık varmı enjektör temizligi icin enjektörlerin cıkarılıp temizlenmesinin ne zararı olabilirki? Araba mı eskiyor söküp takınca? :)

Neden servis veya firmalar bu kadar faydalı temizliği önermiyor veyahut uygulamıyor madem öyle ....Kötülemek için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın....

Dragger
28-07-2011, 17:22
Servisler carbon clean öneriyor, hatta fiat 40binde bir bakım paketine de dahil etti. Enjektör temizligi zaten cok uzun senelerdir uygulanan birsey...

Standart otomobillere hizmet verdikleri icin carbon clean yeterli diye düsünüyorlar, manifoldu da kısmen temizliyor ne de olsa.

Manifold temizligi chipli araclar icin önemli cünkü standart otomobillere göre cok daha fazla duman atıp kurum baglıyoruz. Servise bana manifold temizligi de yap dediginde yaparlar yani, önermiyorlar cünkü o derece bir kurum oldugunu düsünmüyor hicbiri. Chipini yapan biliyor, bi de sen biliyorsun :)

volume81
28-07-2011, 18:03
aga81(şenol)'un aracında kat.'da var duman'da atıyo it gibide gidiyo :D sapık scenic :D

gp74
29-07-2011, 09:22
Ben bu benzin olayını anlamadım.. Mazotla benzini mi karıştırıyorsunuz.

Aynen... :)

Tansu
03-02-2012, 04:45
dragger, manifoldu sökmeden nasıl temizleyebiliriz? ilaç demişsin hangisi o? nasıl yapılacak anlatır mısın?

Kadyr
03-02-2012, 06:39
Ya siz herdevirde dumanmi atiyorsunuz? Meganda chip varken sadece alt devirde yuklendigimde duman Atardi sonra normal bide en dibe geldikmi biraz atardi:)

Mr.K
03-02-2012, 06:41
iyide yazılımla alakalı bı durum bu :) + kat var mı yok mu bununla + bakım ile alakalı..

Kadyr
03-02-2012, 06:47
Normaldi benim yazilim kat vardi egr iptaldi sadece ama turbo doluncada duman atmasi bana garip geliyor hep cozemedim olayi tam o kisimda:D

MehmetAli
03-02-2012, 07:50
dragger, manifoldu sökmeden nasıl temizleyebiliriz? ilaç demişsin hangisi o? nasıl yapılacak anlatır mısın?

WD40 tır o teramicyn gibi herşeye iyi geliyo :D :D

Not: İlacın ne olduğunu bilmiyorum gidip wd40 sıkmayalım turboya :D

by_speedvw
05-02-2012, 21:43
WD40 tır o teramicyn gibi herşeye iyi geliyo :D :D

Not: İlacın ne olduğunu bilmiyorum gidip wd40 sıkmayalım turboya :D

wd40 değilde karbüratör temizleme spreyleri var cok fena kurumu temizliyor ama genelde EGR ve benzinli araçlar için boğaz kelebeği temizliğinde kullanılıyor. Ama dizel araçta turbonun emme kısmını söküp oradan basmak cok cok zararlı manifolddaki kurumu direk silindire gönderirsiniz artık bi kaç sibopta acık kalır kapağa girmek zorunda kalırsınız sakın denemeyin

Dou
05-02-2012, 21:47
Renault'un bu 1.5 dizellerinde emme manifoldu kapakla bütünleşik

Emmeyi temizletmek demek kapağı sökmek demek yani. O yüzden imkansız :)

efe_
05-02-2012, 23:40
Aynen.Yapılcak birşey yok..

Kakus
05-02-2012, 23:44
Dizelci atasözü;
Ne kadar duman, o kadar randuman.

darkmann
05-02-2012, 23:59
yavuz abi bende 1.3 dizel corsa kullanıyorum yazılımım dumanlı arabada başka bi ekstram yok dp olayı araştırdım 30 binde araba için gerek yok dediler servistede 30bin bakımında carbon cleanı ve enjektör temizlemeyi dahil etmişler onuda yaptırdım sen kat iptali yaptırmamı tavsiye edermisin?

RafetAraç
19-02-2012, 21:58
yavuz abi bende 1.3 dizel corsa kullanıyorum yazılımım dumanlı arabada başka bi ekstram yok dp olayı araştırdım 30 binde araba için gerek yok dediler servistede 30bin bakımında carbon cleanı ve enjektör temizlemeyi dahil etmişler onuda yaptırdım sen kat iptali yaptırmamı tavsiye edermisin?

opelin 30bin bakımlarında artık carbon clean yapıyolarmı ??

darkmann
19-02-2012, 23:08
maltepe erpaşta yapıyolarmış ben yaptığımda yeni yeni başladıklarını söylemişlerdi

RafetAraç
19-02-2012, 23:16
maltepe erpaşta yapıyolarmış ben yaptığımda yeni yeni başladıklarını söylemişlerdi

biz çorlu inandan aldk acaba ordada uygulamaya başlamşlarmıdır ?

darkmann
20-02-2012, 00:25
arayıp sormak lazım benimde haberim yoktu servis danışmanı söylediğinde şaşırmıştım 30bindeki araba için erken değilmi dedim yok dedi arabayı alırkende yine danışman dediki abi bide erken diyodun senin arabadan bi duman çıktı görsen varya iyiki yapmışız dedi:)

emre_
20-02-2012, 00:33
Aracina dp yaptirmanin ciddi farkini gorursun kat tikali olmasi yada olmamasi fark etmiyo icerisindeki ayristirici her sekilde tutuyo :)

darkmann
20-02-2012, 00:50
Aracina dp yaptirmanin ciddi farkini gorursun kat tikali olmasi yada olmamasi fark etmiyo icerisindeki ayristirici her sekilde tutuyo :)

abi son susturucuyu bile söktüğünde alt devirlerinden şikayetçi olanlar var dp yaptırmak istiyorumda alt devirlerin dahada kötüleşeciği söyleyenler var kararsızım şimdilik

TheAce
20-02-2012, 01:37
arayıp sormak lazım benimde haberim yoktu servis danışmanı söylediğinde şaşırmıştım 30bindeki araba için erken değilmi dedim yok dedi arabayı alırkende yine danışman dediki abi bide erken diyodun senin arabadan bi duman çıktı görsen varya iyiki yapmışız dedi:)

ben 15.000 bakımındayken erpaş yine yapalım dedi gerek yok dedim.