PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cidde (Jeddah) hakkında bilgisi olan varmı.??

aliyo
27-07-2011, 23:33
arkadaşlar arabistana cidde ye giden varmı aramızda? kız arkadaşım iş dolayısıyla 2 hafta orada kalacak ve bizde biraz araştırma yapıyoruz. sizlerede sormak istedim. eğer aramızda gidenler varsa nasıl biyerdir, nelere dikkat edilmelidir, nereler gezilir. pek tekin yerler değil diye duydum özellikle dışardan gelenler için. ordan neler getirebilir elektronik eşya yada başka türlü neler olabilir mesela. giden gören arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim:)

Sebring
28-07-2011, 01:39
1 seneden fazla Cidde'de yasadim.
Once guzel seylerden bahsedelim:
-Ortadogu'da elektronigin en ucuz oldugu yerdir.Tereddut etmeden herseyi alabilirsin.
-Saat fiyatlari ulkemizin en az yarisidir,fakat cok iyi pazarlik etmek gerekir.
-Parfum fiyatlari da ucuzdur,ama gene iyi pazarlik etmek gerekir ve alinan yerin duzgun bir yer oldugundan emin olmak gerekir.
-Ramazanda tum magazalarda cok guzel indirimler baslar.
-Belli basli alisveris yerleri:Al-Tahliya caddesi(genelde marka urunler,bu caddedeki mall'larda markalarin resmi satis noktalari bulunur.) ve Balad(deniz kenarinda.Sony'nin ve Nokia'nin resmi saticilari buradadir.Genel olarak fiyati daha uygundur.Yalniz aldiginiz malin orijinal olduguna dikkat etmek gerekir.)
-Yemek:Al-Tahliya caddesi civarinda Fuddruckers adinda bir restoran var.Orada hamburger yemesini siddetle tavsiye ediyorum.Bir de Applebee's vardir,orasi da cok guzeldir.
Simdi de kotu taraflari:
-Havanin su anda nasil sicak oldugunu tahmin edemezsiniz.
-Ezan okundu mu hayat durur.Dukkanlar kapanir.Bu nedenle herkes alisverise ozellikle yatsi namazindan sonra cikar,hele ki ramazanda her yer sabaha kadar acik olur.
-Kadinlar araba kullanamaz.
Kabaca aklima gelenler bunlar.Tabi daha cok sey var yazacak.hdd sherrif nickli arkadasimiz da orada uzun yillar is yapmistir,o da cok bilgilidir.Konuyu gorurse yazar.
Ozellikle sormak istediginiz bir konu varsa tabi ki cevaplarim.Arkadasiniza kolayliklar dilerim.

Mutu
28-07-2011, 01:51
hddsheriff'ten de bilgi alabilirsin :)

kaan_cupra
28-07-2011, 09:42
cidde den 5gün önce döndüm..hava gündüzleri 45 dereceyi geceleri 40dereceyi görüyodu.gayet sıcak :)
kız arkadaşınız sanırım havayolunda çalışıyor.çünkü bayanları genelde kabul etmezler suudi arabistanda çalışmaları için..eğer öyle ise daha detayı bilgi verebilirim çünkü bende türk bi havayolu adına orda bulunuyorum.
bu aralar hac dönemi başlangıçı oldugu için alışveriş yapmamak lazım.çnkü hacı sanıp satıcılar fiyatları 2ye katlıyolar.
para birimi Riyaldir. 1usd = 3.74riyal 1TL = 2.23riyal
1lt benzin = 0.42riyal 1lt su = 1riyal
2-3 tane güzel türk restoranı vardır. (Khayal ve Aswaq en iyi 2 tanesi)
King Abdulaziz yolu sonunda Red Sea Mall vardır.Tüm markalar var bu alışveriş merkezi içinde ve gayet byüktür.

TolgaEsentepe
28-07-2011, 13:17
1tl ye 5litre benzin mi alıyoruz orada ne kadar güzel :)

aliyo
28-07-2011, 13:20
cidde den 5gün önce döndüm..hava gündüzleri 45 dereceyi geceleri 40dereceyi görüyodu.gayet sıcak :)
kız arkadaşınız sanırım havayolunda çalışıyor.çünkü bayanları genelde kabul etmezler suudi arabistanda çalışmaları için..eğer öyle ise daha detayı bilgi verebilirim çünkü bende türk bi havayolu adına orda bulunuyorum.
bu aralar hac dönemi başlangıçı oldugu için alışveriş yapmamak lazım.çnkü hacı sanıp satıcılar fiyatları 2ye katlıyolar.
para birimi Riyaldir. 1usd = 3.74riyal 1TL = 2.23riyal
1lt benzin = 0.42riyal 1lt su = 1riyal
2-3 tane güzel türk restoranı vardır. (Khayal ve Aswaq en iyi 2 tanesi)
King Abdulaziz yolu sonunda Red Sea Mall vardır.Tüm markalar var bu alışveriş merkezi içinde ve gayet byüktür.

ewt onur airde kabin memuru. çevresinden duyduğu bazı şeyler yüzünden endişeli ve birazda korkuyor:)

cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim:)

Shadow_Dancer
28-07-2011, 13:33
Aliyo hocamher sene Onur air orada base yapar. Ortamları güzel olur. Yalnız dışarı çıkarlarken dikkatli olsunlar ***** kadın erkek ilişkileri bizde ki gibi rahat bir ülke degil. Bende zamanında çok gittim yatılara.. El bayıkta tavuk yemeyi ihmal etmesin hayatımda yedigim en güzel tavugu yapan yerdir. Hava alanı biraz sıkıntılı ama kız arkadaşının pek bi işi olmayacak. Turist olarak gidenler sıkıntı yaşıyor.

Al tahliya caddesi güzeldir yeme içme konusunda sıkıntı yaşamaz. Onun dışında da aşırı sıcagı meşhur haliyle :)

kaan_cupra
28-07-2011, 13:44
ewt onur airde kabin memuru. çevresinden duyduğu bazı şeyler yüzünden endişeli ve birazda korkuyor:)

cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim:)

Onur air rahat aslinda..al badr otelde kaliyolar.off olduklari gunlerde otelden hergun ozel plajlara servis kalkar..genelde plajlar family section-single section die ayrilir ve araplar giremez bu ozel compound lara.
Korkucak hicbise yok sadece dikkat etmesi gereken tek basina taxi ye binmemesi ve tek basina gezmemesi.yaninda erkek olmasida bazi yerlerde problem yaratabilir.

hddsheriff
28-07-2011, 14:03
Arkadaşlar genel birşeyler yazmışlar onların yazdıklarına ek olarak şunları söyleyebilirim.

- yanına abaya alsın kadınların abaya giyme zorunluluğu var

- bakışlardan rahatsız olmazsa saçlarını açabilir ama yanında başını örtecek bişeyler mutlaka olsun. hava alanında pasaport kontrolüne mutlaka başı kapalı girsin namahrem diye kimse ilgilenmez öylece bekler orada.

- valizinde fotograf olan dergi kitap vs. bulundurmasın ( bikinili hatun resmi gibi)

- yalnız başına dışarı çıkmamaya özen göstersin , tek başına taksiye binmesin , taksiye bindiğinde pazarlık etsin

şimdilik aklıma gelenler bunlar acil bir durum olursa haberim olsun.

aliyo
28-07-2011, 14:11
bilgiler için çok teşekkür ederim arkadaşar, hepsi çok işimize yarıyacak:)

NETMAR
28-07-2011, 14:12
bizim floryaya benziyor biraz da yeşilköy güzel yer ama arabistanın en nemli yeri