PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ters Yöne Girme Cezası Yedik Yardım

Mivec_4G63
30-07-2011, 02:47
Gece 1 sularında ara sokaktan ana yola çıkarken girilmez tabelası varmış, arkası dönük tabelayı göremeyince 66 lira artı 20 puan ehliyete girdi. polislere anlat derdini umrunda değil, diğer ekibe söyledim daha dönüş yapmadım ters yola girmedim dedim ben olsam bişeyler yaparım da bunlar buranın polisi değil dedi. çeviren ekip evrağı imzala dedi, imzalamadım. Buna nasıl itiraz edebiliyoruz , ayrıca ben itiraz etsem bu benim ters yöne girdiğimi nasıl ispatlayacak. Bu konuda bilginize ihtiyacım var. İyi geceler

CaNeR44
30-07-2011, 02:59
geçen o cezayı yanlış yere parktan yedim erken ödeyince 15 gün içinde 49.50 kuruş yapıyor bilginize bu arada benimde ehliyete ceza puanı işlemişmidir sormadım

Mivec_4G63
30-07-2011, 03:06
Ben parktan da yedim, yalvar yakar sadece ceza yazmıştı. Normalde 20 puan yazacaktı.

Enes-x
30-07-2011, 03:06
Ehliyet ceza puanı sınırda mı?

İtiraz etsen onlar değil senin ispatlaman gerekir orda ters yöne girmediğini..O iş patates yani.

Mutu
30-07-2011, 03:07
geçen o cezayı yanlış yere parktan yedim erken ödeyince 15 gün içinde 49.50 kuruş yapıyor bilginize bu arada benimde ehliyete ceza puanı işlemişmidir sormadım

Arkadaş imzalamamış, olası ceza gelme olayında nasıl aksini ispatlarız diye soruyor sanırım.

blacx
30-07-2011, 03:08
geçmiş olsun.. trafik mahkemesine itiraz dilekçesi verip sonusunu bekliceksin ama uğraştığına değmicek git gel vakit kaybına bile değmez ama sıkıntın puandansa dilekçeni ver şansını dene...kanıt olmadığı için düşürebilir cezayı ( bi ihtimal)

Mivec_4G63
30-07-2011, 03:09
40 oldu sanırsam bide parktan var, saol enes anlaşılan paşa paşa ödeyeceğiz.

Mivec_4G63
30-07-2011, 03:10
geçmiş olsun.. trafik mahkemesine itiraz dilekçesi verip sonusunu bekliceksin ama uğraştığına değmicek git gel vakit kaybına bile değmez ama sıkıntın puandansa dilekçeni ver şansını dene...kanıt olmadığı için düşürebilir cezayı ( bi ihtimal)

Sağolun bi sorum olacak, bu puanlar hiç sıfırlanmıyor mu?

Mivec_4G63
30-07-2011, 03:14
15 ayın sonunda ceza puanı 100’e ulaşmayan sürücülerin ceza puanı sıfırlanacak.

Buldum tamam.

özet: Cezaya ödeyeceğiz 15 gün içinde, yardım edenlere teşekkür ederim.

Enes-x
30-07-2011, 03:15
senesi dolduğunda sıfırlanıyor diye biliyorum..

40 puansa sıkıntı yapmaya değmez bence..Bende bir radar 4 kerede egzoz bağlaması var sorgulatmak lazım puanı :D

edit: 15 aymış ozaman sıkıntı var :D

RR-V8
30-07-2011, 03:18
Benim bildiğim kadarıyla puanlar tam olarak sıfırlanmıyor ama mesele cezayı 30.07.2011 de yediniz ceza yediğiniz tarihten bir sene sonra yani 30.07.2012 de o cezadan yediğiniz puan sıfırlanıyor diye biliyorum.

edit:Kusura bakmayın 15 aysa ben de bir sene diye biliyordum.

Mivec_4G63
30-07-2011, 03:19
senesi dolduğunda sıfırlanıyor diye biliyorum..

40 puansa sıkıntı yapmaya değmez bence..Bende bir radar 4 kerede egzoz bağlaması var sorgulatmak lazım puanı :D

edit: 15 aymış ozaman sıkıntı var :D

site pert sayfa görüntülenemiyor, yapıcanız hizmetin ...

blacx
30-07-2011, 03:20
benim detaylı bilgim yok fakat forum içerisinde bunu buldum belki yardımcı olur..

Trafik ceza puanları yeniden düzenlendi

Hız sınırını 20 km.’ye kadar aşmanın ceza puanı 25’den 5’e düşürüldü

Trafik ceza puanlarının bazıları düşürülürken, bazıları da artırıldı.

Sabit Görüntülü Radar Sistemi olan yerde hız sınırını 20 km ile 40 km arasında aşmanın ceza puanı 20’den 25’e çıkarılırken, hız sınırını 20 km.’ye kadar aşmanın ceza puanı 25’den 5’e düşürüldü.

İlgili yasada yapılan değişiklikle, motorlu araçların ön koltuğunda 5 yaşından küçük yolcu taşımanın ceza puanı 20’den 25’e yükseltilirken, ön koltukta oturan 10 yaşından büyük her şahsın emniyet kemeri kullanmamasının ceza puanı da 20’den 15’e indirildi.

Ceza puanlarının yeniden düzenlendiği değişiklikle ayrıca ceza puanlarının sıfırlanma süresi 18 aydan 15 aya düşürüldü. İlk ceza puanının alındığı tarihten başlayarak 15 ay içinde 100 ceza puanı alan bir kişinin sürüş ehliyeti 3 ay süreyle iptal edilecek. 15 ayın sonunda ceza puanı 100’e ulaşmayan sürücülerin ceza puanı sıfırlanacak.

Sürücünün kanındaki alkol oranının 100 miligramı aşması halinde mahkemenin, dava sonuçlanıncaya kadar sürüş ehliyetine el koyabilmesine imkan tanıyan yeni yasa, ceza tebliğlerinin dağıtılmasında özel şirketlerden hizmet alınmasına da olanak sağlıyor

--SUÇ VE CEZA DENGESİNİN SAĞLANMASI AMAÇLANDI--

Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun pazartesi günü yaptığı toplantıda kabul edildi. Yasa, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

TAK muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Özkan Murat, yasanın etkin trafik denetimleri ile ceza puanları arasındaki suç ve ceza dengesinin sağlanması amacıyla değiştirildiğini söyledi.

Murat, genel olarak trafik ceza puanlarında düşüş yaptıklarını, bir kaç istisna puanın ise artırıldığını söyledi.

--GENEL OLARAK CEZA PUANLARINI DÜŞÜRDÜK--

Özkan Murat, “Bir anlamda cezaların artırılmasıyla ilgili toplumdaki tepkiyi de göz önüne alarak, puanlarda yeni bir düzenleme yaptık. Bazıları da yükseltilmiş oldu. Ama genel olarak düşüş var” şeklinde konuştu.

Yapılan yeni düzenlemeyle trafik ceza puanlarının 18 ayda değil, 15 ayda sıfırlanacağına işaret eden Murat, “100 ceza puanının tamamlanması 18 aydan 15 aya düşürüldü. Yani artık 100 puanı tamamlamayanların puanları 15 ayda sıfırlanacak. Böylece ehliyeti alma konusundaki katı süre biraz kısıtlanmış oldu” dedi.

--RADAR SAYISI 20…1020 KİŞİNİN EHLİYETİ ALINDI --

Özkan Murat, trafik ceza puanlarının indirilmesinin iddia edildiği gibi trafik cezalarını artırmayacağını da söyledi. Murat, “Cezalarda birşey yok. Bizim derdimiz insanlara ceza yazmak ve ehliyetsiz bırakmak değil” dedi.

Trafik ceza puanlarının sıfırlanmasının 18 aydan 15 aya indirilmesinin de olumsuz etkisi olmayacağını kaydeden Murat, “Trafikteki sabit radar sayısı 20’dir...1020 kişinin ehliyeti alındı. Kamera sayısının 150 olacağını düşünürsek, durum ne olacak” şeklinde konuştu.

--TEBLİĞLER İÇİN ÖZELDEN HİZMET ALINACAK--

Murat yasada, biriken ceza tebliğlerinin dağıtılması amacıyla özel şirketlerden hizmet alınmasına imkan tanıyacak düzenleme yapıldığını da söyledi.

Polisin özellikle radarlardan çıkan sabit ceza tebliğlerini yapmakta zorlandığını kaydeden Murat, tebliğlerin bundan sonra özel şirketler tarafından da dağıtılabileceğini belirtti.

--ARAÇLI MOBİL RADARLAR DA YASAYA GİRDİ--

Özkan Murat, yasa kapsamına alınan araçlı mobil radar sayısının da artırılacağını kaydetti.

Araçlı mobil radarlarla ilgili düzenlemelerin ilk kez yasallaştığına dikkat çeken Murat, yollara, sabit radarlarda olduğu gibi, araçlı mobil radarla ilgili uyarıcı levhaların konacağını söyledi.

--DÜŞÜRÜLEN PUANLAR…PLAKA CEZASI KALKTI--

Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı Yasası’nda yapılan değişikliğe göre, ceza puanları düşürülen bazı trafik suçları şunlar:

Hız sınırını 20 km.’ye kadar aşmanın ceza puanı 25’den 5’e; bir yolda ihtiyatsızca, acele ile ve tehlike teşkil edecek bir şekilde motorlu araç kullanmanın ceza puanı 30’dan 25’e; gerekli dikkat ve ihtimamı göstermeden araç kullanmanın ceza puanı 30’dan 20’ye; muayenesiz araç kullanmanın puan cezası 15’den 10’a; öğrenci şoförün refakatinde ruhsatlı bir sürücünün bulunmamasının ceza puanı 20’den 10’a; araçta şartlara uygun ışık donanımın bulunmamasının ceza puanı 20’den 10’a; eksozdan duman ve zehirli gaz çıkarmanın ceza puanı 10’dan 5’e; camsız araç kullanmanın veya camlara birşey yapıştırmanın ceza puanı 20’den 10’a; aracın sabit koltuklarından başka bir yerinde yolcu taşımanın ceza puanı 20’den 10’a; aracın ön kısmında yolcu veya eşya taşınmasının cezası 15’den 10’a; motoru 50 cc’den küçük motosiklette 12 yaşından büyük yolcu taşımanın ceza puanı 10’dan 5’e; ön koltukta oturan 10 yaşından büyük her şahsın emniyet kemeri kullanmamasının ceza puanı 20’den 15’e düşürüldü….

Plaka kurallarına aykırı hareket etmenin ceza puanı ise kaldırıldı.

--ARTIRILAN CEZA PUANLARI…TEHLİKE ÜÇGENİ DE CEZALI--

Yasada yapılan değişiklikle, hız sınırını 20 km ile 40 km arasında aşmanın ceza puanı 20’den 25’e; sabit görüntülü radar sistemi olan yerde hız sınırını 20 km.’den fazla aşmanın ceza puanı 20’den 25’e; kayıtsız araç kullanmanın ceza puanı 10’dan 20’ye; motorlu araçların ön koltuğunda 5 yaşından küçük yolcu taşımanın ceza puanı 20’den 25’e yükseltildi.

Yeni yasaya göre, araçta tehlike üçgeni bulundurmamadan dolayı da artık 5 ceza puanı kesilecek.

alıntıdır..

SekoLive
30-07-2011, 08:15
kanunen cezayı ödeyeceksiniz. sonra itiraz ediceksniz. itirazınızın sonucu kaç senede gelir bilinmez ama işlemler yasal olarak evrak üzerinde böyle. sonrasında zaten ters yola girmişsiniz tabelayı görseniz görmeseniz bişi ifade etmez yalan sölicek haliniz yok ya ben girmedim diye devletin savcısına hakimine.