PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buna ne demeli??

ismail_karakas
02-08-2011, 22:23
Yorum yapmıyorum...

Kuşadası sahillerine yıllar sonra yumurta bırakan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarından ikisi bir hafta içinde başlarına sert cisimle vurularak öldürüldü.

Kuşadası sahillerine uzun yıllar sonra gelip yumurtalarını bırakan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağaları, vatandaş ve hayvan severler tarafından korunmaya alınıp yuvaları şeritlerle çevrelendi. Ancak kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, iki kaplumbağayı başlarına sert cisimle vurarak öldürdü.

Yumurta bırakmak üzere gelen deniz kaplumbağalarını korumak için büyük çaba sarf eden Kuşadası Kaymakamlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü, Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile vatandaşlar, iki yetişkin kaplumbağanın öldürülmesini tepkiyle karşıladı.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, bir hafta içerisinde iki kaplumbağanın başlarına vurularak öldürülmesine tepki gösterdi. Sürücü şöyle dedi:

''Uzun yıllar sonra Kuşadası sahiline yumurtalarını bırakan bu sevimli deniz canlıları hakkında vatandaşların bilgi sahibi olması için, Kaymakamlığı ve EKODOSD işbirliğiyle yumurtaların olduğu alana bilgilendirme tabelası diktik. Bizler geldikleri için sevinirken, son 1 hafta içinde 2 yetişkin bireyi başlarından almış oldukları darbe sonucu kaybettik. Ölen Carettalar, Dilek Yarımadası- Büyük Deltası Milli Parkı Şube Müdürlüğünden alınan izinle, milli parka gömüldü.''

_FrKn_
02-08-2011, 22:24
buna bişey dememeli daha önemli sorunlarımız var.

fatih(fb)
kaplumbağanın kabuğuyla onu yapanların kafasını patlatcanki bişeye yarasın..

EmrahERKAN
vaLLa Bilinçsiz mi yoksa bilinçli mi bilemiyorum bunLar. Yazık yaaa

Caesar
02-08-2011, 22:25

Aslında tüm sorunların başlangıcı o biliyor musun. Cehalet...

ismail_karakas
02-08-2011, 22:25

Sorunumuz var diye kaplumbağa mı öldürelim?

darkred
02-08-2011, 22:30

Aynen katılıyorum... :icon_tup: :icon_tup:

_FrKn_
02-08-2011, 22:34

doğrudur herşeyin başı cehalet.

Sorunumuz var diye kaplumbağa mı öldürelim?

ben öyle veya yazdığınız sonuca varılacak ne dedim.haber alınamayan askerler şehitler gündemdeyken gereksiz yersiz geldi biraz.ülkemde buna gelene kadar kötü giden bir ton şey var demek istedim sadece.

murat şilkan
02-08-2011, 22:39
İnsanlık o kadar acımasız olmuş ki artık çoğunun yüreğinde sevgi,merhamet kalmamış. Bizim sonumuzu hazırlayan olaylar bunlar. Yani insan kendi sonunu, doğanın sonuna gelerek getirecek. Yazık ki bunun farkında değiller.

Ludacris
02-08-2011, 22:41
yapanın Allah belasını versin şu mübarek ayda...
bu olayıda akp ye bağlıcak bi yiğit çıkmamış hala hayret.
evet daha ciddi sorunlarımız var Furkan kötü bişey demedin bence herkes anlamak istediği yerinden anladı gibi. ( cümlenin yerinden bahsediyorum bunuda yanlış anlayan çıkmasın )

ismail_karakas
02-08-2011, 22:44
yapanın Allah belasını versin şu mübarek ayda...
bu olayıda akp ye bağlıcak bi yiğit çıkmamış hala hayret.
evet daha ciddi sorunlarımız var Furkan kötü bişey demedin bence herkes anlamak istediği yerinden anladı gibi. ( cümlenin yerinden bahsediyorum bunuda yanlış anlayan çıkmasın )

Konunun Akp ile alakasını da koyu olarak işaretlediğim yeride anlamadım. Problem bende sanırım...

Ludacris
02-08-2011, 22:52
Konunun Akp ile alakasını da koyu olarak işaretlediğim yeride anlamadım. Problem bende sanırım...

burda gördüm konuların hepsi bi şekilde siyasete kayıyorda ondan yazdım.
koyu yazdığın yere gelince adamın biri demiş daha önemli sorunlarımız var.
sende demişin kaplumbağamı öldürelim diye.
adam dememişki s*k sopayı kafaya takacak daha önemli şeyler var diye.

|KaAn|
02-08-2011, 23:00
İnsanlık o kadar acımasız olmuş ki artık çoğunun yüreğinde sevgi,merhamet kalmamış. Bizim sonumuzu hazırlayan olaylar bunlar. Yani insan kendi sonunu, doğanın sonuna gelerek getirecek. Yazık ki bunun farkında değiller.

insanlık.. insan olanda olmalı gerekendir zaten,bunu yapanlar gibi olmayanda zor hemde çok zor.

zekky
02-08-2011, 23:05
Ne zararı varmış onu yapana o hayvanların..
Cahillik. Elden gelen birşey yok öbür dünyada elbet çekicek cezasını..

haldun31
02-08-2011, 23:08
furkan kardeşim aslında hayvana eziyet eden insanın vicdan eksiği olduğunu ve bu yüzden bu insanın başka canlılarda zarar verebileceğini görerek eğitim vermeliyiz derim.yaradılanı hoş gör yaradandan ötürü derken sadece insan kastedilmemiştir diye düşünüyorum.yani her pislik ilk adımla başlar.çiçeği böceği sevmeyen insanda sevmez ve teröristte olur hainde.saygılar.

Burak İ
02-08-2011, 23:11
Bütün sene suda yüz yumurtlamak kısa süre için karaya çık kafana taş indirsinler Hoşgeldin Burası Türkiye ... Bizler mağara adamlarıyız merhaba ....

Time-R
02-08-2011, 23:13
Buna dense dense yobazlik denir, biraz insani egitimler gerek bunu yapanlara..

Mutu
02-08-2011, 23:14
Bütün sene suda yüz yumurtlamak kısa süre için karaya çık kafana taş indirsinler Hoşgeldin Burası Türkiye ... Bizler mağara adamlarıyız merhaba ....

Barış elçisi aktivist vardı, italyan bir bayan, kadın bütün dünyayı otostopla gezdi, ülkemizde ölü bulundu. Nasıl böyle olduk valla bilmiyorum. Canı sıkılınca kedi öldüren, bir biriyle kavga etmesi için bi hır yeten, adam öldürmenin zaten çok basit olduğu bi ülke olduk. Tesadüfen yaşıyoruz. :)

ibooo
02-08-2011, 23:26
Ben öyle bişeye inanmıyorum çok iyi korunuyolar ve en büyük düşmanları martılar

tool
02-08-2011, 23:27
Barış elçisi aktivist vardı, italyan bir bayan, kadın bütün dünyayı otostopla gezdi, ülkemizde ölü bulundu. Nasıl böyle olduk valla bilmiyorum. Canı sıkılınca kedi öldüren, bir biriyle kavga etmesi için bi hır yeten, adam öldürmenin zaten çok basit olduğu bi ülke olduk. Tesadüfen yaşıyoruz. :)

Pippa Bacca - Vikipedi (http://tr.wikipedia.org/wiki/Pippa_Bacca)

Onamdar
02-08-2011, 23:55
ailem kuşadasında oturuyo lise yıllarım oralarda geçti ve gördüğüm şudur cidden şuursuz rahatsız edici insan çok fazla nerede turizm onlar orda zaten ne hayvanlara karşı nede insanlara karşı zerre bilinçleri yok ne demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım.

volume81
03-08-2011, 00:00
Ben öyle bişeye inanmıyorum çok iyi korunuyolar ve en büyük düşmanları martılar

+volume81

halam biyolog ve üniversite'de zorunlu olarak caretta caretta'lar için yaz eğitimleri felan vardı gittiğimde gördüğüm öyle elini kolunu sallayıp kafasına vurup öldürülücek bir ortam yok doğal yaşamlarında belki başka bir hayvan tarafından saldırıya uğramış olabilirler

ayrıca bende insanımızın yapmadığına inanmak istiyorum ( güç olsada )

teggy
03-08-2011, 00:04
Bunu oradaki esnaf yapıyor. Carettalar üreyip o bölgede belli bir sayının üzerine çıkar ise bölge koruma alanı ilan edilecek. Sahilde akşamları gezmek, ateş yakmak, ses yapmak vs... yasak olacak. Özellikle akşam saatlerinde turistler azalacak diye öldürüyorlar hayvanları...

timucintt
03-08-2011, 00:13
şaşırmam sokaktaki kediye köpeğe taş atan ayağını kesen kafasını koparan sahilde gördüğü yengeci koşrak ezenler arabayla yolda giderken bile bile kedileri ezen yaratıklar olduğu sürece gidip carretaların kafalarını yarmalarıda gayet normal karşılarım... herşey beklerim bu yaratıklardan...

berkayGLRN
03-08-2011, 11:17
allah onları bildigi gibi yapsın ne ıstıyosun ki o hayvanlardan yazık yahu ..