PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kurum Sorunu ?

Emir-Sb3R
07-08-2011, 01:43
Merhaba arkadaşlar ;
Arabam benzinli , zaten bikaç gündür bagaj kapağı-arka cam vs. hep nokta nokta kurum oluyordu egsozdan , çok aldırmamıştım ama bugün yeni susturucum takıldı biraz yol yaptım 2 saat sonra egsozun için simsiyah hafif ıslak kurum olmuş , bu önceden yoktu neden böyle olur acaba benzinden falan mı ?
Bir de bu aralar egsoz gazı fazlaca çiğ benzin kokmaya başladı onunla alakası var mıdır ?
Yardımcı olursanız sevinirim.. :)

Emir-Sb3R
07-08-2011, 20:02
46 kişi bakmış yardımcı olabilicek kimse yok mu :confused:

Maxi
07-08-2011, 20:06
47 cevap:

motor zengin çalışıyor, yani olması gerekenden fazla benzin yakıyor

%100 kesin konuşmak yanlış olur çünkü burası forum, arabanın markasını bile bilmiyorum, geç incelemeyi daha, gözümle görmedim bile .

ama bakılması gereken ilk şeylerden biri lambda sensörü ve Maf sensörüdür .

Emir-Sb3R
07-08-2011, 20:09
Teşekkür ederim;
Arıza ışığı yakmasa bile lambda veya maf sensöründe sıkıntı olabilir mi ?
Eğer zengin çalışıyorsa nerede/kime ayarlatabilirim ?

Bu arada , araba Smart Forfour , ECU'su elektronik aksamı güncel Mitsubishi Colt'larla birebir aynı.

EREN34
07-08-2011, 20:19
zengin yada fakir calismasinin mekanikselbir ayari yoktur. ecu sensorlerden aldigi elektrik sinyalleri i isleyip ayarlar yakit puskurtme atesleme zamanlamasi avansi vs.

ilk etapta sozu gecen sensorlere baktirin. sikiti yoksa atesleme sistemine bakin derim

Emir-Sb3R
07-08-2011, 20:21
zengin yada fakir calismasinin mekanikselbir ayari yoktur. ecu sensorlerden aldigi elektrik sinyalleri i isleyip ayarlar yakit puskurtme atesleme zamanlamasi avansi vs.

ilk etapta sozu gecen sensorlere baktirin. sikiti yoksa atesleme sistemine bakin derim

AFC ile ayar yaptırmaktan bahsediyordum ben..

EREN34
07-08-2011, 20:23
AFC ile ayar yaptırmaktan bahsediyordum ben..

Afc isin cakalligi olur bence ( aracta ciddi bir modifikasyon yoksa) bence afc asprin cozum olur. Sorunu kolaylikla cozebilmeniz dilegi ile...

Emir-Sb3R
07-08-2011, 20:26
Kat üzerinde , orta susturucu iptal , 51mm boru var , birde bmc cda filtre var.
Teşekkür ederim..

Maxi
08-08-2011, 06:49
servise gidip bir test cihazına takıp baksınlar bakalım hata falan varmı

birde ecu resetleme deneyebilirsin, akü kutup başını sök (1 tanesi yeter)
bekle 15dk sonra yerine tak

DOHC
08-08-2011, 08:24
servise gidip bir test cihazına takıp baksınlar bakalım hata falan varmı

birde ecu resetleme deneyebilirsin, akü kutup başını sök (1 tanesi yeter)
bekle 15dk sonra yerine tak

Kutup başını sök, sonra da park lambalarını falan yak, teybi aç. Bazen enerji yüklü kalabiliyor sistemde. Enerjinin tam boşalması lazım.

enginetune
10-08-2011, 12:31
Merhaba arkadaşlar ;
Arabam benzinli , zaten bikaç gündür bagaj kapağı-arka cam vs. hep nokta nokta kurum oluyordu egsozdan , çok aldırmamıştım ama bugün yeni susturucum takıldı biraz yol yaptım 2 saat sonra egsozun için simsiyah hafif ıslak kurum olmuş , bu önceden yoktu neden böyle olur acaba benzinden falan mı ?
Bir de bu aralar egsoz gazı fazlaca çiğ benzin kokmaya başladı onunla alakası var mıdır ?
Yardımcı olursanız sevinirim.. :)

abi çiğ benzin kokuyorsa belli ki senin araba fazla yakıt çekip yakamadan atıyor kesin deil ama egzantrik açılarına bi baktırmanı öneririm kaçıklık varsa açılarda önce açıyor olabilir egzoz sübabını :( buda yanma işlemi olmadan yakıtın bi kısmını çiğ atmasına neden olur bi müşterimde focus 1 2.0 litre vardı egzantirik açılarında kaçıklık vardı biri 2 biri 3.5 derece ve aracı hattinden fazla yakıyordu egzozdan da çiğ yakıt atımı vardı
senteye getirilince araba acayip rahatladı ve normale döndü yakıt durumu

bilalMW
10-08-2011, 17:07
belkide sensörler yanlış okuyor bu sebeple zengine düşüyor olabilirmi?