PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İSPARK'a karşı bunları biliyormusunuz?

COOLFEAR
07-08-2011, 11:58
Hepinize güzel günler dilerim oncelikle TT ailesi.Kafamı çok bozan bu modern zaman deynekçilerine kafam öyle bozulduki nasıl kaçılır ne yapılabilir yasal haklarımız nelerdir biraz araştırdım bulduklarımıda bursa sizlerle söyle güzelce paylaşıyım dedim fakat oncelikle olumsuz yanlardan bahsediyim.
1- öncelikle evinizin önünü ,işyerini kapatan ispark'a karşı bişey yapamıyorsunuz belediyeden onaylı ve kira veriyorlar
2- size verilen cama konulan fişleri almayı unutmayın bunu daha sonradan acıklıycagım
3- cadde , çift taraflı yollara aracınızı bırakmayın

şimdi gelelim haklarımıza

1 aracınızı 15 dakika süre ile 4lüler çalışır şekilde bekleme hakkınızın olduğunu unutmayın
(Bekleme amacıyla yapılan duraklamanın süresi en çok kaç dakikadır) bu şekilde arama yapabilirsiniz
2- parası verilmediği taktirde size verilen fatura irsaliye veya fiş size tebliğ edilemez (yukardaki 2. soruya cevap)
3- sakat özürlü araclardan hiçbir sekilde para talep edilemez.

bunların dısında bolulu bir avukatın emsal gosterıcegım ve kazanılmıs davayı persembe gunu ıtıbarı ıle dılece vererek harekete gecırdım umarım hepımızın ısıne yarar

vtecmaniaa
07-08-2011, 12:03
benim de plakaya bişeyler yazmışlar...heralde beni göremediler ilk başta sonra arkamdan plakaya yazdılar

sitelerinden bakılabiliyo yazılanlara

ödemicem ama banane taikp etsin adam gibi

mehzent
07-08-2011, 12:06
Vallahi ben Ospaki cok basarisiz bulmuyorum sahsen onceden yanimizda kiz arkadasimizla kardesimizle annemizle iniyor elin ikitane kurtu yanina geliyor garip uslupla para istiyordu itlerle muhattap oluyorduk onun yerine su an en azindan konusmasini bilen laftan anlayan adamlarla muhattap oluyoruz..Ayrica birr cok kisiyede ekmek parasi oldu ve belediyeye guzel bir gelir kapisi yani verdigimiz o paralar o.c. Lere gitmiyor pkkya yaramiyor bu acidan dusunmek en mantiklisi...

imprezaWRC
07-08-2011, 12:09
benim de plakaya bişeyler yazmışlar...heralde beni göremediler ilk başta sonra arkamdan plakaya yazdılar

sitelerinden bakılabiliyo yazılanlara

ödemicem ama banane taikp etsin adam gibi

Özel sektör değil mi ISPARK ? Öyle ise zaten kime nasıl ceza yazabilir ?

Ben ispark görünce cin çarpmışa dönüyorum. Caddede özellikle dikine gelen sokaklara akşam 19:00'a kadar asla park etmiyorum. Paralel olanlarda yer arıyorum.

Ama işin dahada ottan kısmı, adamlar gidince gene dengesiz deynekçiler ortaya çıkıyor. Hani bu olayı engellediklerini iddia ediyorlarsa külli yalan.

vtecmaniaa
07-08-2011, 12:24
İSPARK Otopark online plaka borç sorgulama, online plaka borç ödeme (http://www.ispark.com.tr/List/)

burdan bi inceleyin derim :) benim bacanak ödedi o biraz pinpiriklidir ama bunun bi yaptırımı olamaz şu an için

onursumer
07-08-2011, 12:36
ısparkı cok nadır kullanıyorum genelde hıc sevmem kullandıgım zamanlarda ıse turkcell platınıum a kayıt yapmıstım plakamı her ay 5kere kullanma hakkım var ıyı oluyor ;)

TarikS
07-08-2011, 12:38
Ben de genelde memnunum Kadikoy'un gobeginde guvenle aracimi parkedebiliyorum istedigim zaman, daha da kotu biriyle karsilasmadim guleryuzle ayakustu muhabbet bile ediyoruz adamlarla :) Bir tek Fenerbahce'dekiler kotu oldu, bir de saati 12'ye uzatmislar, valeye de asla vermedigimde ara sokaklarda dolanmak zorunda kaliyoruz :D

brv
07-08-2011, 14:17
geçen gün arabayı park ettim ne girerken ne çıkarken görevli geldi gitti sağa sola da bakındım kimse yoktu şimdi netten sorgulattım yazmışlar cezayı.
15dk olayını bende biliyorum ama uygulamada pek fazla gerçekleşmeyen bir olay.

İspark belediyeye ait bu arada,en saçma sapan değnekçilerin bile olmadığı yerlere İspark girdi artık.

Ahmet A.
07-08-2011, 14:26
Bazı yoğun bölgelerde "15 dk. duraklama süresi vermiyoruz gardaşım, 5 dk. dur sonra yazarım haa" diye abuk subuk konuşan görevliler falan olabiliyor. Bu arkadaşlara karşı dikkatli olun, hakkınız neyse alın.

Aklınızda olsun: Buna benzer görevlilerle alakalı ne sorun yaşarsanız hemen beyaz masayı arayın, telefon numarası ispark tabelalarının üzerinde var ve işe yarıyor.

tolgakaynak
07-08-2011, 14:38
aslında güzel bişey. belli bi düzen içersinde oluyorsun

Tayfun-E30
07-08-2011, 14:47
Insanlar evinin onune araba park edemez oldu...

refleks
07-08-2011, 14:54
bu ne ya iki aracımdada borç gözüküyor biri 2011 model 2009 da otopark borcu var gözüküyor digerini sadece işe gitmek için kullanıyorum dükkan önünde duruyor sistemi güzel kurmuşlar kafalarına göre yazıyorlar anlaşılan

Dragger
07-08-2011, 15:24
Benim en son 2300 TL cezam vardı, artık o da görünmüyor iletisim noktalarına müraacat edin yazıyor.

Umrumda da degil acıkcası, o parayı babayı alırlar. Keserim bizim caddedeki parkcıları sıradan :ofk:

Kapımdaki isparkcı megane1 ile ise basladı, 6 ay sonra megane2 aldı, simdi caddy sahibi. Ben binemiyorum caddy gibi arabaya, bi de kapımda para ödeyip iyice zengin mi edeyim adamları?

Baran^
07-08-2011, 15:26
Degnekcilerden iyidir ispark.Onlarada para veriyorduk bunlarada.Bunların en azından kim oldugu belli.Ayrıca park halindeyken aracınız sigortalanmış oluyor hasarları karşılıyorlar sanırım.

ömerve
07-08-2011, 15:31
resmi değnekçiler,kaldırımda ağzında sigarayla bekleyip 5 tl isteyen tiplerden hiç farkları yok bana göre..mümkün olduğu kadar kaçıyorum isparktan mecbur kalmadıkça bırakmıyorum.
birde bu dörtlüler açık 15 dak bekleme hakkımız olduğunu görevliye nasıl ispat edebiliriz?

Ahmet A.
07-08-2011, 16:40
birde bu dörtlüler açık 15 dak bekleme hakkımız olduğunu görevliye nasıl ispat edebiliriz?
Hakkın olduğunu ispat etmene gerek yok, itiraz eden olursa ara beyaz masayı yeterli. Ancak sürenin dolup dolmadığının ispatı için bir yol yok malesef.

Selcuk_RoL
07-08-2011, 16:52
Vallahi ben Ospaki cok basarisiz bulmuyorum sahsen onceden yanimizda kiz arkadasimizla kardesimizle annemizle iniyor elin ikitane kurtu yanina geliyor garip uslupla para istiyordu itlerle muhattap oluyorduk onun yerine su an en azindan konusmasini bilen laftan anlayan adamlarla muhattap oluyoruz..Ayrica birr cok kisiyede ekmek parasi oldu ve belediyeye guzel bir gelir kapisi yani verdigimiz o paralar o.c. Lere gitmiyor pkkya yaramiyor bu acidan dusunmek en mantiklisi...

:icon_tup::icon_tup: Aynen kanka

S.Özeren
07-08-2011, 17:09
rica edince bazıları para bile almıyor :D az durcaksam rica ediyorum kabul etmezse plakaya yazarsın diyorum :D bu 15 dakka muhabbetini bilmiyordum çok sağol :)

Yigit-Y
07-08-2011, 17:26
bugüne kadar hiçbir cezayı ödemedim :D

hep bir af çıkar diye bu cezalarada af çıkar elbet yerel seçimlere ne kaldıki :)

WarmongeR
07-08-2011, 22:20
trafik cezalarını ödemiyorum kalkıp bunu mu ödeyeceğim (: öyle her isteyene verseydik ohooo. benimde sorgulamada 5 tl çıktı borcum ancak ben öyle bir şey hatırlamıyorum.

Low-Rider
07-08-2011, 22:22
Benim en son 2300 TL cezam vardı, artık o da görünmüyor iletisim noktalarına müraacat edin yazıyor.

Umrumda da degil acıkcası, o parayı babayı alırlar. Keserim bizim caddedeki parkcıları sıradan :ofk:

Kapımdaki isparkcı megane1 ile ise basladı, 6 ay sonra megane2 aldı, simdi caddy sahibi. Ben binemiyorum caddy gibi arabaya, bi de kapımda para ödeyip iyice zengin mi edeyim adamları?

beşiktaştan araba alınmaz arkadaş:D

benimkine baktım şimdi 100tl borç görünüyor eski dönemden

ykavcioglu
07-08-2011, 22:25
ispark cezalarının bir önemi varmı, vergiye işliyormu?
ispark borcu var diye noterde satıştan dönen oldumu??
kgs gibi birşey bu..

SkY
07-08-2011, 22:26
arabamı aldığımdan beri hiç bir isparkla alakalı yere parketmediğim halde nasıl oluyorda 13 tl borcum oluyor anlamıyorum.bana göre güvenilir hiç bir yanı yok adamların

Oytun
07-08-2011, 22:39
Ben de genelde memnunum Kadikoy'un gobeginde guvenle aracimi parkedebiliyorum istedigim zaman, daha da kotu biriyle karsilasmadim guleryuzle ayakustu muhabbet bile ediyoruz adamlarla :) Bir tek Fenerbahce'dekiler kotu oldu, bir de saati 12'ye uzatmislar, valeye de asla vermedigimde ara sokaklarda dolanmak zorunda kaliyoruz :D

pek güvenli sayılmaz biri arabayı çizerse, hırsızlık olursa, çarpar kaçarsa karşılamıyorlar

Boost Up
07-08-2011, 22:58

Tarık Burju bilmem ama, Cordonun valesine rahatlıkla verebilirsin aracını

yasin_oguz
07-08-2011, 23:04
pek güvenli sayılmaz biri arabayı çizerse, hırsızlık olursa, çarpar kaçarsa karşılamıyorlar

Basın kartı sahibi oldugum için ücretsiz aracımı bırakabılıyorum İspark'da aracınıza birşey gelirse birazcık üstelerseniz onların kendı sigortaları ile karışılıyorlar

ilk 15'dk ücretsiz siz giriş yaptıgınızda plakanızı not alıyor 15'dakıkayı geçtiginiz takdirde ücrete tabi tutuyor

Parsia
07-08-2011, 23:14
ispark cezalarının bir önemi varmı, vergiye işliyormu?
ispark borcu var diye noterde satıştan dönen oldumu??
kgs gibi birşey bu..

benim arabamın 2009 ve 2010'da 2 adet borcu görünüyor, meblağ 18 lira bir şey değil ama ne noterde ne de temmuz vergisini yatırırken böyle bir şeyle karşılaşmadım. benim borcum değil, anladığım kadarıyla sıkıntı da çıkmıyor (aracı alalı 1 ay oldu), bu şekilde de satarım :D

R-13239
07-08-2011, 23:39
Benim de 5TL borcum varmış, yeni yazmışlar ama nerede hangi tarih belli değil. Saçma sapan işler, ben de memnunum ispark'tan ama şu çıkan ceza tat kaçırdı :)

poseidon
07-08-2011, 23:39
Bana sorarsanız ispark ın zararından çok yararı var.
Pimapenci dükkanı olan adam kamyonum gelecek deyip
kapının önüne kepenkleri koyup 3 arabalık yeri gasp edeceğine
varsın ispark vatandaştan çok da uçuk olmayan yerine göre 2-3 tl park parası alsın.
En azından parasıyla arabamı koyabiliyorum.

Ama şuna karşıyım park etmediğim aracımın plakasına sorgulamada 20 tl ispark cezası yazmasınlar. Hoş kim kanıtlayabilir eleman bana uyuz oldu yoldan geçerken kesti park biletini.
Kimse ispatlayamaz. Böyle bir yetkisi de yok zaten.

Jehuty
08-08-2011, 08:26
Şimdi kontrol ettim 13 TL gözüküyor.. İspark ilk çıktığından beri gıcık oluyorum. Ataşehirde oturanlar bilir Ata çarşının önünde değnekçi mi vardı Migrosun , Mc Donalds 'ın önünde değnekçi mi vardı buralara İspark geldi kuruldu.. Gitsin kuruluş maksadı ney ise onu icra etsin Taksim ve Talimhanede değnekçileri engellemek için kurulduysa o bölgede ve değnekçilerin olduğu yerlerde dursunlar evimizin önüne gelip bizden para istemesinler..
Hoş artık izmirde yaşıyorum problem kalmadı ama önceden yazılanlar yüzünden *#^!!+*>__< ispark

SekoLive
08-08-2011, 09:15
beyler ataşehirde sanrım yazılan 3 tl borcum var can sıktı :D

ykavcioglu
08-08-2011, 09:19
beyler ataşehirde sanrım yazılan 3 tl borcum var can sıktı :D

Bunun cezası nerden ödeniyor?:D

SekoLive
08-08-2011, 09:21
google ispark yaz altta zaten online borç öğrenme var oradan girip plaka ile öreniyorz :D

Onamdar
08-08-2011, 09:32
istanbulu bilmem ama izmirde izelman var gayet memnunum ben sabit 4.5 alıyorlar ama benim iş yerinin olduğu çevrede kapalı otoparklar ve otopark mafyaları minimum 8 9 dan başlıyolar (pasaportun oralar) ama yer bulmak şans işi... Akşam 9 yada 10 dan sonra para almıyorlar istersen sabah çıkar arabayı fark etmiyor.

XoR
08-08-2011, 09:37
İnsanların evlerinin önüne gelen yerlerdeki uygulamalar dışında beğeniyorum İspark'ı.

MehmetCanA.
08-08-2011, 12:03
Bende baktım şimdi, 38 Lira borç çıktı. Ve nedense hiç birini ne ben, nede babam hatırlıyor. Çok saçma değil mi ? Adam belk bana kıl oldu, yazdı plakaya. Yersiz bi uygulama olarak görüyorum. Elbetteki değnekçilerden arındırması güzel bişey ama saat 19.00'dan sonra nasıl olsa yine onlara geçiyor sıra.

DOHC
08-08-2011, 12:49
Bildiğim kadarı ile İŞPARK'ın cezalarının ödenmesi diye bir kanun-kural yok.
"Yersen" modunda, "korkansan öde" yaklaşımı var.
Araba satarken falan karşınıza çıkmıyor zaten.

GTCihad
08-08-2011, 12:53
resmi değnekçiler,kaldırımda ağzında sigarayla bekleyip 5 tl isteyen tiplerden hiç farkları yok bana göre..mümkün olduğu kadar kaçıyorum isparktan mecbur kalmadıkça bırakmıyorum.

Söylediğiniz taktirde kabul ederler yani ben 15 dk içinde geleceğim deyince para almıyorlar bana İspark görevlisi kendi söyledi 15dkda gel abi para verme diye ...

DEJ
08-08-2011, 12:56
01.11.2009 / 08.08.2011 34-- 8,00 tl 3
8,00 tl 3

Ome_RS
08-08-2011, 13:03
her seferinde 4lü yanık 15 dk diye bırakıyorum konusuyorum görevli ile ücret ödemeden cıkıp gdiyorum baktım borc yok 2-3 kerede kadıkoy metrobusun ordaki kapalı isparkı kullnmıstım her seferinde görevlinin dalgınlıgından yararlanıp giriş kapısından kaçıyorum :D

OnurGTI
08-08-2011, 15:43
Geçen menekşe sahile girdim koşa koşa geldi.. Üstümde para yok plakaya yaz dedim 5 TL.. Oda beni 7,5 TL yazmakla tehdit etti :D Bende 10 TL yaz onlamı korkutuyosun dedim, gitti :D Baktım plakaya yazmış 7,5 TL yi :D

by serçe
08-08-2011, 16:00

:icon_tup: katılıyorum .....

S.Özeren
08-08-2011, 16:40
benim aracında 8 tl borcu varmış oda benim döneme ait değil :D demekki plakaya yaz dediğim adamlarda yazmamışlar :D

doush
08-08-2011, 18:17
Adana'da da benzer bir sistem var ama adı ispark değil ***** :D Adana'dakinin ismi ne acaba biz de sorgulama yapsak?

kickbuttowski
08-08-2011, 18:41
Mersinede yapmışlar ben kendimi bildim bileli mersinde park sorunu yoktur ama şimdi var insanlar para ödememek için öyle acayip yerlere park ediyor ki biraz dalgınlığınıza gelse patlarsınız..

halili
08-08-2011, 18:54
2 hafta önce pendikte notere satısa gittim.yanımdada müşteri. isparka bıraktım görevli geldi .aracın 38 tl borcu var dedi .müşteri işkillendi ödeyin borcunu falan tutturdu. bende öle bişi yok falan tartıştık biraz.neticede adamın midesi bulandı ve satısı almamak ta ısrar etti.bide geldi 100 tlye kadar bana ödeyebilirsin diyor isparktaki ...

cnrsrn
09-08-2011, 11:01
http://img836.imageshack.us/img836/3397/aaarw.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/836/aaarw.jpg/)

aracı 2011 iin 4. ayında 0 aldık nasıl oluyoda 2008 2009 dan borç gözüküyo :) salak heriflerr

refleks
09-08-2011, 15:20
beni az önce ispark dan aradılar mail attım şikayet edeceğimi söledim tescil tarihinden önceki borçları ruhsat fotokopisi ve kısa bir dilekçeyle hemen siliyorlar digerleri içinde elinizde fişiniz yoksa yapabilecek bişey yok dedideler ve direk şunu sölüyorlar 1 saatlik parası verip 2 saat durmuşunuzdur ödeme konusunda şöle bişeyde ögrendim faiz filan işlemiyor ama adamlar 3-5 liranın peşine düşüyorlar ki telefonda yarım saat bilgi verdiler..

Ome_RS
09-08-2011, 15:23
2tl de bana yazmıslar bidaha baktımda :D

ahmetuygur
10-08-2011, 09:53
19 lira 1 günde ceza yazılmış nereye park etmişim böyle yav :S

TarikS
10-08-2011, 10:10
Bu arada KAdıköy'de ispark kalkmış, park tamamen yasak :) nasıl başa çıkıyorlar bilmiyorum ama dün akşam 9'da park ettirmediler, çekici geldi bi tane X5'i aldılar

ef186
10-08-2011, 10:23
şimdiii ben bu sisteme kafadan karşıyım çünki bu sistemin sistem olmadığını hatalar zinciri olduğunu düşünüyorum .

Şöle başlayalım ispark yada tırt park sisteminin kazançları nelerdir yani bizim için iyi olan yanları :

1- Deynekçiyle uğraşılmaz.
2- Verdiğin para devlete ve özel bir kurumun kasasına gider vergileri ödenir vs..vs.. .
3- Dükkan önleri gasp edilmemiş olur vatandaş parasını verip herbiryere aracını bırakır .
4- araç park haindeyken daha bir güven ortamındadır .

Gelelim bence sistem olarak mantıksız ve saçma olan taraflarına :

1- Deynekçilere şapka takılıp ellerine cihaz verilmiş ayrıca araç arkasından yada plakasını not alarak ceza kesme hakkı verilmiştir .Bu sayede benim güzel ülkemin polisi haricinde ceza yazma hakkına sahip olan ikinci merci artık kafasında ispark yazan yetkili deynekçidir . (mantık hatasına aşağıdaki yazıda değineceğim )

2- verdiğimiz paranın biryere gidip gitmemeisinden öte vergilerini ödeyen bir adam olarak ara sokaklarda neden park ücreti öedemek zorunda olduğumu anlayabilmiş değilim . Ana cadde aşırı yoğun noktaları rahatlatmak amacıyla uygulama yapılması olumlu ancak yöntem ve genişleme alanı rahatsızlık verici düzeydedir .
Burada yapılan (deynekçiye verilen para yada isparka ödenen paranın nereye gittiğini sorgulamak değil) yetkili yönetimin deynekçi denilen modern gaspçılara önelem olarak resmi gaspçı gibi davranmasıdır . Değnekçileri bitirdik ama artık yeni deynekçiler biziz demesi bence acizliktir . Şöleki aslında modern gaspçılık yöntemi olan deynekçiliği bulan kişiye lisans ücreti ödemelidir devlet çünkü fikrini çalmışlardır . kısacası bu çözüm bulmak değil iş çalmaktır o nedenle olan gene vatandaşa olmaya devam etmektedir .

3- Dükkan sahipleride kendi açılarından haklıdır . Bende çok hoşlanmasamda bu durumdan haklı görüyorum sonuç itibariyle ekmeğinin peşinde koşan esnafın dükkanına gelicek malı indirmesi yada bindirmesi için alana ihtiyacı varsa 1 sokak ileriye park etmek ve buna saygı göstermek gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca esnafın önündeki yer gene esnafındır bu sistemde de . Dükkanın önündeki yer ispark tarafından dükkan sahibine verilmektedir ufak bir ücret karşılığında bölece önceden aracınızı koyamadığınız o yer artık resmi olarak o dükkan sahibinin olmuştur ;)

4-Araç park halindeyken eskiden nekadar güvendeyse şimdide okadar güvendedir . yani başında polis beklememektedir . isparka park ettiğiniz sayı çoksa hesap edin kasko bazen daha maliyetsiz bile olabilir .... Görevli orda diye otomobilinize çapmıycaklar yada içinden çantanız çalınmıyacak diye bir garanti verilmemektedir .

Bunları düşünürsek isparkın bize kazancı nedir ?

Deynekçilik resmi olmuş daha önceden deynekçi olmayan yerlerde resmi deynekçi olan ispark tarafından gasp edilmiştir . günlük 5 ila 8 tl arasında ödeyerek aracınızı işyerinizin önündeki sokağa yada evinizin önündeki sokağa parkedip aylık 150 TL ile 240 TL arası ödeme yapmak zorundasınızdır .
Deynekçiler bile bukadar insafsız değildir . Şöleki eski usul deynekçiler mahalleden olduğunuzu yada işyerinizin olduğunu anladığında size yapışmaz zorla para istemez yada arkanızdan toplamı milyarlar olucak cezalar yazmaz saygı gösterir .... Ama ispark bunu yapmaz ultra yetkili haliyce cezanızı keser gerisine karışmaz....

Ben ispark yerine deynekçilerin durdurulması gerektiğini düşünüyorum bunu beceemedik ayağı altında da alın size modern yetkilerle donatılmış resmi deynekçiler diyerek gözlerin boyandığı kanaatindeyim .

O nedenle ispark = Yetkilendirilmiş deynekçidir benim gözümde .