PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : VW-Audi 1.8T Coil Infol

gurcell
08-08-2011, 10:25
Merhaba Arkadaşlar,

Haftasonu AJL serisi bir makineye yeni nesil igniter'li VW-Audi 1.8T Coil'i taktık, bunların Dwell Time'ı ve diğer ayarlarını belirten birşeyler çiziktirdim :

4pin VAG P/N 06B 905 115 Kendinden Igniterlı Coil On PLug Bobinler

Öncelikle Aftermarket EMS'imiz var ise bu bobinin Falling mi yoksa Rising mi çalışacağını bilmemiz lazım. Bir aumetre (voltaj ölçer) alıp Kısadevre moduna getirin (hani uçları değdirince biiip yapan mod) ve 2. ve 3. Pinleri okuyun.

Ekranda 500 ve altı OHM resistans görünürse FALLING ayarı kullanın.
Ekranda 1K ohm (1000) ve üstü OHM resistans görünürse RISING ayarı kullanın.

Eğer AEM ems'iniz var is Falling dışında anakart üzerinde 5V Pull-UP yapmanız da lazımdır.

Pinler:

Pin 1: 12V+ Enerji girişidir.
Pin 2: Signal ground (EMS üzerindeki Signal Ground'a bağlayınız)
Pin 3: Spark Signal (Ateşleme Tetik Ucu , ECU'dan gelen ateşleme kanalına bağlayınız.)
Pin 4: Power ground (Motor Toprağı )

Dwell Ayarı :

Ilk Ateşleme = 4.0mS
Çalışırken Sürekli = 3.0mS
Spark Inverted = Hayır

http://img340.imageshack.us/img340/7315/pushdowncoils2.jpg

http://img216.imageshack.us/img216/5991/vw18cop.jpg

semihx
09-08-2011, 21:26
erst mal danke...

aber... ich dachte erst , dass du Engländer bist. oder aus einem Kolonialland ( zb. afrika ? ). ich glaube, wäre uns lieber , wenn du auf türkisch geschrieben hättest. weil ich von deinem Text gar nicht verstehen kann. genau so , wie du von meimem text.

gurcell
09-08-2011, 21:43
Hallo,

Ich konnte nicht verstehen, was du meinst. Türkisch, Deutsch und Englisch können wir reden. Was ich brauche Hilfe?

alperkirman
09-08-2011, 22:03
hatlar karışmış bura:D

semihx
09-08-2011, 22:23
türkisch wäre mir lieber.

"was ich brauche hilfe was meinst du damit?

gurcell
09-08-2011, 22:39
Tamam turkce konusalim, ne gibi bir yardima ihtiyacin var?

semihx
10-08-2011, 15:19
ilk önce, tekrar tessekürler böyle güzel bi konu actigin icin.

ilk basta, baslikta dahil, yazdiklarinin yarisini anlamadim, cünkü tüm kilit kelimeler ingilizce. yazim hatasi, gramatik hatasi gibi seyleri anliya biliyorum, kendimde yapiyorum cok sIk. ama sIklikla ingilizce kelime kullanmayi anliyamiyorum. sonucta bu islerle ugrasan birinin torna ustasina gidip" abi downpipe ya wideband sensörü icin thread acarmsin deyceyini hic sanmiyorum".

yanlis anlama senin sahsinla ilgili bi konu deyil, forumda sürekli ingilizce kelimelerle biseyler anlatildigini görüyorum. alman yada ingiliz forumlarinda bi okadar da yabanci kelime kullanmamaya dikkat etmelerine ragmen , bizimde tam zitti olarak sürekli kullanmamiz tuhafima gidiyor. örneyin wideband in birebir almanca karsiligi Breitband dir. bi Breitband i herhangi bi arama motorundan internette ara , birde genis band yazip ara. farki sende görüceksin.

tekrar söylüyorum sahsinla ilgili bi bisey deyil. tanimiyorum bile seni. böyle güzel bilgi paylasimlari pek olmuyor, konuyu da yeterince kirlettim. kolay gelsin diyip kaciyorum...

gurcell
10-08-2011, 16:06
Sevgili Semih bey ,

Yukarıda yazdığım deyimlerin hepsi ingilizce deyim ve terimler. Oraya Falling yerine Düşen , Rising yerine Yükselen yazmayı yada sanayideki tornacının bile ignaytır dediği igniter'a ateşleyici yazmayı bende biliyordum. Fakat uğraşmakta olduğumuz AEM, Haltech , MoTeC gibi motor yönetim sistemi ayarları ve arayüzleri Türkçe olmadığından dolayı terimleri ingilizce olarak bıraktım. Sanıyorum anlatabilmişimdir. O yüzden gereksiz bir yorum olmuş, daha yararlı konularda ve türkçeyi katleden başlıklarda yazın bu yazınızı olur mu?

semihx
10-08-2011, 16:54
olur, öyle yaparim.

bilalMW
10-08-2011, 17:24
düşen olunca düşük voltajda yükselen olunca yüksek volttamı çalışıyor bobinler?