PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG de seyir halinde stop etme?

vtec powe®
10-08-2011, 10:22
Herkese selam.
Aracım son günlerde, lpg de seyir halideyken durmaya yakın, ışıklarde beklerken v.s. stop etmeye başladı.

Aracım 70 binde, lpg takılalı 7 bin km oldu. BRC taktırdım. Gazı hep Sefaköy den Armoni AVM nin karşısından alırım, yakıt tüketiminden çok memnunum.

Bu sıkıntı canımı sıkmaya basladı.Sorun ne olabilir?Ayarmı istiyor, subap ayarındanmıdır?Nedir, varmı daha önce benzer problem yaşayan?

utkuselamoglu
10-08-2011, 10:26
ayar gidik

driftboy
10-08-2011, 10:28
En yakın sanayide lpg ayarı istiyor kendileri :)

utkuselamoglu
10-08-2011, 10:33
sistemde de problem olabilir. durduk yere ayarı bozulmamışta olabilir. mesela beyin gidik ve yeni beyin istiyor olabilir misal:)

vtec powe®
10-08-2011, 10:41
ayar gidik inşallah ayardandır.

vtec powe®
10-08-2011, 10:45
En yakın sanayide lpg ayarı istiyor kendileri :)ilk montajda ayar yapıldı.Bin km yaptık yine gittik ayara.Yinemi ayar? Ayar olur adam. :) Bu kadar sık ayar normalmidir ki?

utkuselamoglu
10-08-2011, 10:47
ayar iidir:D fazlası akrabalıga kadar gider

kısaca on the fly tune diye adlandırılır araba ayar tutmaz bu yüzden hep ayar yapan kişi arabada arabanın sahibi ile birlikte yolculuk eder.

laptopun ısısı bi süre sonra arabayı bile isıtır:D

snan1910
10-08-2011, 10:48
brc yetkili servistemi yapıldı montaj?
normalde ilk yapılan ayar düzgünse bir daha ayarla oynanmasına gerek kalmaz..
siz nerede taktırdıysanız oraya yeniden gidin çözsünler probleminizi.

vtec powe®
10-08-2011, 10:54
brc yetkili servistemi yapıldı montaj?
normalde ilk yapılan ayar düzgünse bir daha ayarla oynanmasına gerek kalmaz..
siz nerede taktırdıysanız oraya yeniden gidin çözsünler probleminizi. Tabi tabi. 2a mühendilik belgesi var adamların.Bu işi iyi yaptığına dair nam salmış servislerden biri.

serkan_2120
10-08-2011, 10:55
benim bildiğim ayar denilen şey bi kere yapılır sorunsuz bir şekilde devam edilir ne o öyle habire ayarmı yapılırmış siz iyi bir usta bulun bence kendinize

vtec powe®
10-08-2011, 10:59
ayar iidir:D fazlası akrabalıga kadar gider

kısaca on the fly tune diye adlandırılır araba ayar tutmaz bu yüzden hep ayar yapan kişi arabada arabanın sahibi ile birlikte yolculuk eder.

laptopun ısısı bi süre sonra arabayı bile isıtır:D
taktıralı 7 bin km olmuş bu sıkıntı çözülmezse kamikaze fly diye tabir edilen hareketimiz var, yazık olur genç kardeşlerime :)

vtec powe®
10-08-2011, 11:02
benim bildiğim ayar denilen şey bi kere yapılır sorunsuz bir şekilde devam edilir ne o öyle habire ayarmı yapılırmış siz iyi bir usta bulun bence kendinize ya yanlış ifade etmiş olmayayım.bu brc lerde ilk bin km den sonra ayara her araç istisnasız gidiyormuş zaten.bin km ayarından sonra bir daha ayara gerek kalmaması gerekiyor normal şartlarda.biraderin aracındada brc vardı 80 bin km kullandı, harici ayara gittiğini hatırlamıyorum.

snan1910
10-08-2011, 11:07
ilk 1000km de mekanik kontrol yapılmak için çağırılıyor araçlar ayardan ziyade. su borularına felan bakılıyor.
mekanik iş sonuçta siz gidin sorunlarınızı anlatın çözümünü bulurlar..

ersin açıcı
10-08-2011, 11:16
Bizim araçtada vardı aynı sorun 50.000de tüp takmıştık ançak boğaz kirli olduğundan yaparmış çıkardık temizledik yakıttan bile farketti performanstanda araba rahatladı :)

vtec powe®
10-08-2011, 11:24
Bizim araçtada vardı aynı sorun 50.000de tüp takmıştık ançak boğaz kirli olduğundan yaparmış çıkardık temizledik yakıttan bile farketti performanstanda araba rahatladı :)
ben boğazı araç 50 bindeyken temizletmiştim.hiç kir yoktu ama yinede temizletmiştim.şimdi araç 70 binde boğaz kirlenmiş olamaz ama bu söylediğini dikkate alıcam, teşekkürler.

vtec powe®
10-08-2011, 11:27
ilk 1000km de mekanik kontrol yapılmak için çağırılıyor araçlar ayardan ziyade. su borularına felan bakılıyor.
mekanik iş sonuçta siz gidin sorunlarınızı anlatın çözümünü bulurlar.. valla hiç montaj kusuru varmı yokmu diye kontrol etmedi.lak taktı fişi laptopa ayar yaptı.yakıt bu ayardan sonra çok düştü.servise gidicem bu h.sonu kesinlikle.

Utku
10-08-2011, 11:27
lpg takarken nazının geçeceği muhabbetin olduğu yer bu işte harbiden marka kadar kıymetli.ben laptopu bağlatıp peşpeşe 5 ayar yaptırdığımı biliyorum :) 1.6A3 8v normalde benzinle 10 lt yakan araba fakire düşmeden ışık yakmadan alt limitte misler gibi 21 krş yakıyo şimdi maşallah :)

SekoLive
10-08-2011, 11:32
nerede taktırdın eğer braya yazamıyosan pm atarmısın.

bende takıldıkdan bir hafta sonra gittim 1000km sonra deil 10binde bi gidicemi sanıyorm yada yanloısmı hatırlıyorm ben :D bi karısıklık oldu sanrm yaw

vtec powe®
10-08-2011, 11:39
lpg takarken nazının geçeceği muhabbetin olduğu yer bu işte harbiden marka kadar kıymetli.ben laptopu bağlatıp peşpeşe 5 ayar yaptırdığımı biliyorum :) 1.6A3 8v normalde benzinle 10 lt yakan araba fakire düşmeden ışık yakmadan alt limitte misler gibi 21 krş yakıyo şimdi maşallah :) Benzeri birşeyi bende istedim aslında.Son gittiğim ayarda; ne kadar az yakarsa benim için kardır düşüncesinden hareketle, gazı arıza ışığı yakmayacak şekilde en optimum düzeyde minimuma çekebilirmisin az yakması için dedim(Nihayetinde gazlamak için benzine alıyorum.
) o da buna göre ayar yaptı. Acaba stop etmesine bunun bir etkisi olabilir mi?

vtec powe®
10-08-2011, 11:42
nerede taktırdın eğer braya yazamıyosan pm atarmısın.

bende takıldıkdan bir hafta sonra gittim 1000km sonra deil 10binde bi gidicemi sanıyorm yada yanloısmı hatırlıyorm ben :D bi karısıklık oldu sanrm yaw p.m atıyorum.

pepecura
10-08-2011, 12:32
5bin kmde bir lpg ayar ister,

pureal
10-08-2011, 12:53
duty cycle lpg nin en az iki enjektöründe sorun olabilir....birde kompresyon kaçağın olmamasına dikkat edin+ O2 sensörü kontrol ;)

Low-Rider
10-08-2011, 12:58
Bu tür stop etme sorunlarında genel olarak lpg taktırmadan önce internette okuduğum ve yazanlar öncelikle lpg'de sorun olabileceği sonra aracın gaz kelebeği,buji-buji kablosu,bobin'in kontrol edilmesi gerektiği.

Ama konuştuğum bütün lpg'ciler diyor ki , lpg araçta sorun yaratmaz.Benzinli sistemde olan ama farkedilmeyen sorun lpg'de ortaya çıkar diyorlar artık üstlerinden atmak için mi ne için bilemiyorum:) Bende 300km sonra ilk kontrole gidicem

doush
10-08-2011, 17:50
5000'de bir lpg filtresinin değişmesi gerek.. Değiştirdiniz mi ?

snan1910
10-08-2011, 18:34
valla hiç montaj kusuru varmı yokmu diye kontrol etmedi.lak taktı fişi laptopa ayar yaptı.yakıt bu ayardan sonra çok düştü.servise gidicem bu h.sonu kesinlikle.

bilmiyorum ama benim sürekli gittiğim brc bayisinde dediğim şekilde oluyor. ilk ayarın üstüne genelde oynamıyorlar. ama ayarı yolda yapıyorlar.uğraşıyorlar yani. bence siz bir gidin söyleyin şikayetlerinizi. çözümünü bulsunlar..zaten 2yıl 100000km anında değişim garantiniz var. malzemede bile sorun olsa sorun yaşamazsınız.

onun dışında brc de filtre bakımı 10000km de bir dir.
zaten montajdan sonra son kontrol yapılığı için de ilk 1000km bakımı çok önemli değil. genelde çağırmıyorlar.

vtec powe®
10-08-2011, 18:57
5000'de bir lpg filtresinin değişmesi gerek.. Değiştirdiniz mi ? filtre değişimi için 10 bin de bir dediler.

vtec powe®
10-08-2011, 19:09
Bu tür stop etme sorunlarında genel olarak lpg taktırmadan önce internette okuduğum ve yazanlar öncelikle lpg'de sorun olabileceği sonra aracın gaz kelebeği,buji-buji kablosu,bobin'in kontrol edilmesi gerektiği.

Ama konuştuğum bütün lpg'ciler diyor ki , lpg araçta sorun yaratmaz.Benzinli sistemde olan ama farkedilmeyen sorun lpg'de ortaya çıkar diyorlar artık üstlerinden atmak için mi ne için bilemiyorum:) Bende 300km sonra ilk kontrole gidicem
Ya valla aracıma gözüm gibi bakarım. bogaz temizken boğaz temizletir, 20 bin daha gider denilen bujileri gider 190 lira bayılıp değiştiririm.yağı 10 bin gelmeden, açık hava filtresini ise 3-4 bin km de bir temizlerim.
Lpg işine gelince de taktırmadan önce aylarca arastırdım.brc denince akla gelen servislerden birine gittim. montajın her anında da aracın basından ayrılmadım. Bu sorunu çözemezlerse kiti söktürüp mahkemeye veririm.Ne demek giden arabanın stop etmesi.!Fren şişse girsek tırın altına maazallah ne olcak sonra!

Biraz atar yaptım galiba pek huyum değildir aslında. Bi çırpıda yazdım, takmışım bayagı kafaya :)

doush
10-08-2011, 19:39
Aracınız otomatik mi bu arada ?

driftboy
10-08-2011, 19:41
ilk montajda ayar yapıldı.Bin km yaptık yine gittik ayara.Yinemi ayar? Ayar olur adam. :) Bu kadar sık ayar normalmidir ki?

Size şöyle diyim babam marşa basar, kaputu açar ayar yapar, gezer, durdugu yerde iner, kaputu açar, ayar yapar, eve dönünce tekrar kaputu açar, yine ayar yapar :D

Tabi bizimki biraz fantezi yapıyo ama boşa atınca yada ışıkta durunca stop ediyosa yada devir düşüyosa %90 ayardandr :)

Utku
11-08-2011, 08:54
Benzeri birşeyi bende istedim aslında.Son gittiğim ayarda; ne kadar az yakarsa benim için kardır düşüncesinden hareketle, gazı arıza ışığı yakmayacak şekilde en optimum düzeyde minimuma çekebilirmisin az yakması için dedim(Nihayetinde gazlamak için benzine alıyorum.
) o da buna göre ayar yaptı. Acaba stop etmesine bunun bir etkisi olabilir mi?

onu bendede yapar gibi oldu stop etmiyoduda tekleye tekleye çalıştı hemen 2-3. devire kadar %5 açtı sorun ortadan kalktı

vtec powe®
11-08-2011, 09:32
Aracınız otomatik mi bu arada ?
aracım manuel.

vtec powe®
11-08-2011, 09:36
Size şöyle diyim babam marşa basar, kaputu açar ayar yapar, gezer, durdugu yerde iner, kaputu açar, ayar yapar, eve dönünce tekrar kaputu açar, yine ayar yapar :D

Tabi bizimki biraz fantezi yapıyo ama boşa atınca yada ışıkta durunca stop ediyosa yada devir düşüyosa %90 ayardandr :)
ayar king babanıza saygılar. :) durumu fazla abartmış. :)

ya valla inşallah ayardandır diyorum. aracın bir yerine lpg den zarar gelmemiştir umarım.

vtec powe®
11-08-2011, 09:39
onu bendede yapar gibi oldu stop etmiyoduda tekleye tekleye çalıştı hemen 2-3. devire kadar %5 açtı sorun ortadan kalktı
bendede işte ataıyorum normal emiş değeri 10 sa 8 e çekti.ortada öyle aham şaham bir kısma yok.kaldıki 5-6 bin km böyle kullandım hiç bir sıkıntı yoktu, işte bu son günlerde başladı stop etmeler.

Utku
11-08-2011, 10:17
tavsiyem övülen bir servise gidin

h.guroglu
11-08-2011, 16:43
ekonomik olsun diye basıncını düşürmüşlerdir aracın basıncını artırmasını söle

aynı sorun bendede vardı basınç açılınca düzeldi

edit: birde gazı aldığınız yeri değiştirip o şekilde deneyin istasyondan istasyona fark olabiliyor

+ gazı opetten alıyorsanız değiştirin opetin gazı yağlı olduğu için sıralı sistemlere yaramıyor

MBuğra
13-08-2011, 01:42
Aynı sorun kendi Honda CR-V'de de vardı. Gaz kelebeğinin temizlendi ve subab ayarım yapıldı. Sorun ortadan kalktı. Gaz kelebeğini temizlettim demişsiniz, bir subab ayarıyla eski haline döner.

HASANCOKO
13-08-2011, 13:19
aynı sorunu eski aracım stiloda yaşadım hatta berdeki durum daha vahimdi 160 ı geçmiyordu 140 dan sonra o2 sensörü arıza veriyordu 120 deyken gazı bıraktım mı küt diye motor stoplanıp dururdu gazı verdim mi vurdurur gibi tekrar ateşleme yapardı...gzcı takılan sistemden ziyade yapılan ayarın önemini belirterek önce gaz kelebeğini söküp temizledi sonra araç başında standart ayar dışına çıkarak yaklaşık 1 saat oturdu dinleye dinleye ayar yaptı bi sıkıntı kalmadı...

si25
18-08-2011, 23:58
ya bu lpg den nedir çektiğimiz
ben artık lpg yi kaldırdım araban kullan mıyorum

Chatin
19-08-2011, 00:07
Herkese selam.
Aracım son günlerde, lpg de seyir halideyken durmaya yakın, ışıklarde beklerken v.s. stop etmeye başladı.

Aracım 70 binde, lpg takılalı 7 bin km oldu. BRC taktırdım. Gazı hep Sefaköy den Armoni AVM nin karşısından alırım, yakıt tüketiminden çok memnunum.

Bu sıkıntı canımı sıkmaya basladı.Sorun ne olabilir?Ayarmı istiyor, subap ayarındanmıdır?Nedir, varmı daha önce benzer problem yaşayan?

bu mesajdan önce yapılanların hepsini yaptıysan ve sorun hala geçmediyse sorun eray ın da dediği gibi basınç sorunu. yeterli basınç olmadığı için yeterli yakıt da gelemiyor. bunu düzeltmenin yollarından ikisi şu;
- asıl adı noozle olan ve nozul diye bilinen şeylerden al hoca. 4 adet. senin aracında 1.8 lik nozul takılıdır. sen 1.7 yi dene yine olmazsa 1.6 yı dene yine olmazsa 1. 5 de kesin olacaktır. :) (kesit alan daraldıkça akışkanın basıncı artar -int. fluid mech. :) ) veya direk basıncı arttırmalarını söyle.

- benzin beyninden rölantiyi biraz arttır. lpg beyni aynı komutu alması lazım. eger lpg de rölanti benzine göre düşük kalırsa lpg beynine de girip rölantiyi biraz arttır.

edit1: aynı sorun bende de olmuştu ve ben de burada yazılanların hepsini yapmış ve bir sonuç elde edememiştim. sonra bunları yaptım ve şimdi nema problema :)
edit2: yukarıdaki iki yöntemini ikisini de aynı anda veya sadece birini yapabilirsin. yani hangisi kurtarırsa ...

vtec powe®
19-08-2011, 12:59
Son depo dolumundan bu yana henüz hiç stop etmedi. Gaz su an depoda azaldı 80-100 km anca gider.Aracı sıkıstırıyorum bir çok kezde dur kalka kaldım henüz bir kere bile stop etmedi.Tekrar aynı sorunu vermesini bekliyorum, bir kez verse direk servise gidicem. Beklemedeyim şu an. :)

Yorum yazanlara çok teşekkür ediyorum.

Chn53
19-08-2011, 13:45
bende benzer bi problem yaşamıştım :) ama arabadan kaynaklı değil arkadaşlar eşşek şakası yapmış :) distibitör soketleri gevşemiş olabilir onlara bi bakın :)

Bekir
25-05-2017, 16:19
Son depo dolumundan bu yana henüz hiç stop etmedi. Gaz su an depoda azaldı 80-100 km anca gider.Aracı sıkıstırıyorum bir çok kezde dur kalka kaldım henüz bir kere bile stop etmedi.Tekrar aynı sorunu vermesini bekliyorum, bir kez verse direk servise gidicem. Beklemedeyim şu an. :)

Yorum yazanlara çok teşekkür ediyorum.

Üzerinden baya bir süre geçmiş ama sormak istedim; sorun çözüldü mü, nasıl çözüldü?
Benim de aracımda Landirenzo LPG var. Çok nadir de olsa stop etmeler oldu, LPG'den kaynaklı olabilir endişem var.

vtec powe®
25-05-2017, 17:20
Basinc dusukte kalmisti, arttirip tekrar ayar yaptirip sorunu cozmustum.bir daha lpg den kaynakli hic sorun yasamamistim sonra.