PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor sesini alan amfi hakkında

Chatin
10-08-2011, 13:10
car 400(standart astra teybidir) e teybin üzerindeki entegreden aux çıkışı alarak hem sd kart okuyuculu hem de amfili bir alet bağladım ama teyp den toprağı almada mı bir sorunum var bilmiyorum amfiye sadece sol ve sağ tarafın + uçlarını bağlayarak ses alabiliyorum. toprakları bağladığım zaman ses gidiyor. toprak uçları bağlamayıp böyle sesi aldığımda ise motorun sesiyle artan ve azalan ince ses geliyor. biraz araştırdığımda parazit engelleyici kullanmak gerektiğini anladım ama asıl sorun topraklamadaki hata olabilir. sorunu nasıl çözerim? ne önerirsiniz?

toprağı 1 ve 3 nolu pinleri birbirine lehimleyerek almıştım acaba sorun orada mı? entegre bu ve burada gnd yani toprak olarak 16 numara görünüyor. acaba 16 nolu ayaktan 3 nolu pine bir kablo baglasam sorunum çözülür mü?

http://img256.imageshack.us/img256/7215/11788323ks3.jpg

http://img397.imageshack.us/img397/3571/car400aux2gf6.jpg

A.Cem
10-08-2011, 17:30
Sol ve sağ tarafın + larını bağlayarak sağlıklı ses alamamanız doğal. Bir kulaklık alın, bir ucunu gnd ye bağlayın. Entegrenin datasheetinden gnd 16 olarak görünüyor. Elinize bir hoparlör alın, bir ucunu 16 ya bağlayın. Diğer ucunu da entegre bacaklarından deneyin. Diyelim ki 8 den sesi aldınız, 8 ile şaseyi amfiye girin. Mutlaka bir + ve bir gnd bulabilmeniz lazım.

onur_S
10-08-2011, 19:53
aküden gelen power kablolarla rcaları aynı yerden geçirdiysen bu sorun olur,aküden gelen artıyı soldan,rcaları sağdan geçir bi dene

mrtngn
10-08-2011, 20:56
aküden gelen power kablolarla rcaları aynı yerden geçirdiysen bu sorun olur,aküden gelen artıyı soldan,rcaları sağdan geçir bi dene

Evet bende bu sekilde biliyorum..Kabloların hepsi aynı yerden gecince bu sorun ortaya cıkıyor..

Erk@n
10-08-2011, 21:46
Eski aracımızda aynı problem oluyordu.Eğer arkadaşların dediği gibi kabloları farklı yerlerden geçirmek çözüm olmazsa(ki %80-90 düzelecektir), tabi aracınızı bilmiyorum ama biz buji kablolarını daha kalitelileri ile değiştirmiştik. Problem kalmamıştı.

Chatin
11-08-2011, 00:08
doğrudur amfiye giderken hem ses kabloları hem de güç kablosu aynı yerden geçiyor yarın ayıracağım. bu arada 16 numaradan bir toprak alıp 3 nolu pin e lehimledim ama 1 nolu pinden 3 nolu pine aldığım köprü duruyor. bu sorun olur mu peki? niye diyorum çünkü teypten aldığım aux çıkışlarının amfiye girişinde toprakları bağladığımda ses gidiyor yani bir kısa devre var sanırım. acep nedeni bu mu ola?

Chatin
11-08-2011, 00:52
smooty bu arada entegrenin 1 ve 24 nolu ayakları out a ve out b yani sol ses çıkışı ve sağ ses çıkışı. 16 tamam gnd bu durumda + lar 1 ve 24 den doğru tamam ve 16 dan gnd alıp gitmek doğru olan degil mi. o kopru sorun yaratır mı benim topraklara. topragı bol olsun dedikleri bu galiba bu arada :p

A.Cem
11-08-2011, 03:02
1 ve 3 ü neden kısa devre yaptın bilmiyorum o yüzden sorun olur yada olmaz diyemeyeceğim, en azından 24 ile 16 dan dene, sesi alabilmen lazım. Ondan sonra 1 ile 24 ü dene, burdan da sesi alabilirsen sorun yok bu iki kanalı amfiye stereo olarak girersin, sadece 24 - 16 dan ses alırsan 1 de bir sıkıntı var demektir amfiye mono girersin sesi.

Bu eğer kullandığın kablolarda sorun varsa veya kabloların izolesi çok zayıfsa akü kablosundan dolayı motor sesini alabilir arkadaşların dediği gibi.

Chatin
11-08-2011, 10:31
1 den toprak alıp 3 nolu sokete verdim. aynı zamanda 3 nolu sokete 16 nolu ayaktan bir toprak daha verdim. bu sorun olmaz umarım. bu arada 1 ve 24 nolu ayaktan sağ ve sol sesleri alıyorum. onda sorun yok. bu arada entegreden sokete sadece baglantı yaptım yani elimde sag ses ve nötr ü ayrıca sol ses ve nötr ü var. amfiye de bu ikisini girebilecegim yer var. yani 4 girişim var. ben bunlardan sadece kırmızı yani + olan tarafları girince ses alıyorum. siyah yani nötr leri takınca ses gidiyor. işte ondan dolayı bir kısa devre var diye düşündüm.

A.Cem
13-08-2011, 05:11
O zaman korkarım entegrenin bağlantılarını bozdun, çünkü entegre sisteminde şase de + da entegrenin içinde arttırılır.

Yani şöyle diyeyim transistörlü amfi devrelerinde sadece + yı arttırıp şaseyi ortak kullanırız ancak entegrelerde + da şase de entegrenin içinden gelir.

Örnek vermek gerekirse bu 7377 entegresi ile yapılmış bir amfi devresi, dikkat edersen left çıkış da right çıkış da entegreden alınıyor.

http://i54.tinypic.com/28l4dah.jpg

Ama bu son ihtimal. sen ilk önce şunu dene, senin amfiye götürdüğün amfide yükseltilmiş ses, senin yapman gereken entegreye giren ses sinyalini alıp amfiye girmek. Yani entegrenin çıkışını değil, entegrenin giriş ses sinyallerini kullanmalısın. Bu şekilde yaparsan + ve şase ile sesi alırsın.

erdem325
13-08-2011, 05:34
birde anfi govdeden sase almamali, anfinize harici bir sase cekerseniz eger bu da ise yarayabilir..

Chatin
14-08-2011, 00:23
amfinin arkası böyle

http://b1108.hizliresim.com/11/8/14/1156.jpg

gördüğünüz gibi besleme ve ses girişleri normalde de birbirine yakın.bugün kabloları ayırdım ama o turbo sesi gibi gelen ses kaybolmadı malesef. ve büyük ihtimalle toprakta bir sorun var. çünkü foto da gördüğünüz yerlere toprak girdiğimde ses kesiliyor. ama bu kısadevrenin nedeni nedir ve o turbo sesi niye geliyor hala çözebilmiş değilim. bir de şu parazit engelleyiciyi deneyelim.

BU®AK
14-08-2011, 00:29
Çetin bu nasıl bir ampli marka modeli nedir? Hiç parazit giderici ile uğraşma sağlam topraklama çek ampliye. Sen heralde rca da kullanmıyorsun :)

Chatin
14-08-2011, 03:23
yok yok ne rca sı direk gelen kabloyu bağlıyorsun işte mis gibi müdür daha ne olsun :) 160 w lık bir çıkış da veriyor ve aynı zamanda sd kart ve usb den mp3 leri de okuyor.. fiyatını söylesem forumda satış rekoru kırarım kesin.

e işte - olan uçlar toprak uçlar. teybin entegresinden gelen toprakları oraya bağlıyorum işte o an derin bir sessizlik oluyor malesef. amfiye sağlam topraklama nasıl çekilir ki ? valla şu turbo gibi ıslığımsı sesi halledersem benden kralı yok. super net ve bir o kadar bası ve tizi dolu ses alıyorum.

BU®AK
14-08-2011, 12:51
Ben yarın bu işe bir el atmak istiyorum çok merak etdim valla :D özelden telefonunu falan yaz yarın kaç gibi müsayit olursan bir yerde buluşalım muhtelif şase noktalarını ve bağlantıyı beraber gözden geçirelim elbet bir yerden çıkar ne dersin :)

Chatin
14-08-2011, 17:30
aradığım adam sensin derim:) tamam pm liyorum. ben de merak ettim cidden bakalım ne çıkacak sonunda :)