PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Methanol nedir , nasıl güç verir ? Methanol/Su enjeksiyonu nasıl çalışır?(Video+Text)

Sayfa : 1 [2]

batonsi
19-05-2012, 18:49
Fiyatı hakkında bilgisi olan varmı sistemin fiyatı ve yakıtın tabiki

markaya ve tank ölçülerine göre değişir ama aemin ortalama 1200 küsür

gkysrl
20-05-2012, 01:22
Methanol hekzan vs birim fiyatları nedir peki ?

yavuz364
20-05-2012, 11:46
Sanırım water/meth kit lerin fiyatlarını soruyorsunuz..
650tl-2500tl aralığında diyebiliriz :) fiyat farkı marka ve istenen özellikten dolayı bu kadar değişken..

Methanol hekzan vs birim fiyatları nedir peki ?
Bu malzemeler benzin gibi oldukça sabit fiyatlı değil, çok değişebiliyor ama metanol kabaca 3-5tl arasında, hekzan da 2 katı civarlarında oluyor genelde.. Kaç lt istiyorsanız dragstar nickli arkadaşa mesaj atarsanız yardımcı olacaktır..

nemonomani
20-05-2012, 12:22

yakıt fiatını arkadaş yazmış aem şu anda 1000 lira civarı

MertAybaba
20-05-2012, 17:21
Bilgilendirme için teşekkürler.

Patisever
21-05-2012, 13:27
methanolu benzine karıstırılırsa dahamı iyi cünkü yakıt depoları ayrı kit olarka satılıyor benzine karıstırılıyormu acaba saygılar uzun uzun okuyamadım

bLackModeL
10-08-2012, 00:24
methanolu benzine karıstırılırsa dahamı iyi cünkü yakıt depoları ayrı kit olarka satılıyor benzine karıstırılıyormu acaba saygılar uzun uzun okuyamadım

ben aracımda fakırlesme gordum bı dahada kullanmadım normal benzınle yazılımla 14 15 arası olan afrm rolantıde metanolden kattıktan s sonra cok az katmama ragmen benzine 16 17 lere cektı afr yı

Vlkn
10-08-2012, 00:27
güzel paylaşım teşekkürler.

mfk1980
16-08-2012, 21:24
konuyu baştan sona kadar okudum.gerçekten egt yi düşürüyor mu?

yavuz364
16-08-2012, 21:40
Birçok kişiden 150 derece civarında bi düşüş duyuyorum...

konuyu baştan sona kadar okudum.gerçekten egt yi
düşürüyor mu?

mechanic
16-08-2012, 22:39
ben aracımda fakırlesme gordum bı dahada kullanmadım normal benzınle yazılımla 14 15 arası olan afrm rolantıde metanolden kattıktan s sonra cok az katmama ragmen benzine 16 17 lere cektı afr yı

meth varsa 1 puan fazla çıkar zaten. normal .

TurboJDM
17-08-2012, 12:50
methanol mesela motorsiklette yakıta karıştırılarak kullanılabilir mi?

zetto
17-08-2012, 16:41
konu ileriye doğru çok karıştığından sorumu net sorucam.

dizel araçlarda methanol kullanımı benzinliye göre daha faydalı / yararlı diye okudum.

aslında konuyu okurken dizel motora da uygulama yapılırmı diye merak ediyordum neyseki sorulmuş vede ögrendim. şimdi ise tam olarak sonuçlarını öğrenmek istiyorum.

konuyu okuduktan sonra aklımda bu sistemi uygulamak neler yapmalıyım diye düşünüyordum.
Uygulamayı yapmak istediğim araç Fiat PUNTO 1.3 multijet 95 hp dualogic.
methanol sistemi uygulamasını yapan ?
bu sistemin bu motora zararı ne olur ve uzun dönemde mi ağrıza çıkartır kısa mı sürer?
faydaları nedir. özelden adres yada hangisi uygunsa fark etmez bilen yapan biri varmı.

killererkan
11-04-2013, 14:54
merhabalar
turbo yaptığım e36 bmw'm de Aem'in water/meth. kit'ini almak istiyorum.
kite ne oranda saf su ne oranda methanol koymam gerekli? enjektörü gaz kelebeğine yakın mı konumlandırmak verimli olur?
birde
methanol'ü nereden temin edeceğim , Türkiyenin her yerinde bulmak zor tabiğide büyük şehirlerde bile benzinciye gidip Methanol sorsam heralde boş boş bakarla suratıma

KA®ANLIK
11-04-2013, 15:03
merhabalar
kite ne oranda saf su ne oranda methanol koymam gerekli? enjektörü gaz kelebeğine yakın mı konumlandırmak verimli olur?
birde
methanol'ü nereden temin edeceğim , Türkiyenin her yerinde bulmak zor tabiğide büyük şehirlerde bile benzinciye gidip Methanol sorsam heralde boş boş bakarla suratıma

koyacağınız oran sizin kendi ihtiyaçlarınızla alakalı aslında...
genelde normal kullanım %50 oranındadır...
koyduğunuz su miktarı kadar methanol koyabilirsiniz bu durumda...

methanol ün enjektörünü gaz kelebeğine uzak olmayacak şekilde kabaca 1 karışlık bir mesafe içine konumlandırabilirsiniz...

methanolü kimya firmalarından tedarik edebilirsiniz ama saflık oranı çok önemlidir...
farklı farklı kalitede mallar var piyasada...

stlegal
11-04-2013, 15:08
merhabalar
birde

tavsiye edilen oran %50 su %50 methanol.tüm şehirlere 30 luk bidonlarda yolluyorum methanolu.
http://forums.corvetteforum.com/attachments/c5-forced-induction-nitrous/47617751d1198897608-iat-sensor-img_0441.jpg
http://i1024.photobucket.com/albums/y309/vettaholic/IMG_0578.jpg

cem_subasi
11-04-2013, 15:47
konu ileriye doğru çok karıştığından sorumu net sorucam.

dizel araçlarda methanol kullanımı benzinliye göre daha faydalı / yararlı diye okudum.

aslında konuyu okurken dizel motora da uygulama yapılırmı diye merak ediyordum neyseki sorulmuş vede ögrendim. şimdi ise tam olarak sonuçlarını öğrenmek istiyorum.

konuyu okuduktan sonra aklımda bu sistemi uygulamak neler yapmalıyım diye düşünüyordum.
Uygulamayı yapmak istediğim araç Fiat PUNTO 1.3 multijet 95 hp dualogic.
methanol sistemi uygulamasını yapan ?
bu sistemin bu motora zararı ne olur ve uzun dönemde mi ağrıza çıkartır kısa mı sürer?
faydaları nedir. özelden adres yada hangisi uygunsa fark etmez bilen yapan biri varmı.

Bende forumu okuyup anladığıma göre önce zaten kit alıcaksın yani met. ile mazot karıştırılmıyor. Oyüzden kit olduğundan zarar vereceğini düşünmüyorum

GokhanE.
11-04-2013, 15:58
Dizel motorda kullanacaksanız DI motorlara uygun kit almanız gerekecek. Alacağınız entegrede bunu belirten özellik varsa montajı gerektiği gbi yapar kullanırsınız.

AEAlmas
10-05-2013, 17:59
Standart arabada 2 litreye kadar koyabilirsiniz.. Arabada yazılım flan varsa , yani AFR değerleri zengin flan değilse 1 litre koyabilirsin.. :)

arabaya methanol kit %60 iyimidr yavuz %70 lere cıkarayım mı ?

yavuz364
10-05-2013, 21:35
o ne demek yaw ? :)
Metanol kitin %60 ı ne yani ?

TAHİR SARIBAŞ
10-05-2013, 21:56

Methanol-su karışımından mı bahsediyosun?

AEAlmas
11-05-2013, 16:50
o ne demek yaw ? :)
Metanol kitin %60 ı ne yani ?

su ve methanol karışım oranı

mmged_jan
11-05-2013, 18:49
Dün vaktim olmadığından çok detaylı yazamadım benim sorum metanol kitin ile ilgili değil bilgisi olan çıkar mı bilmiyorum ama sorum şu

etanol toluen ipa kaşımı ile (uygun oranlarda) aracı yürütmek mümkün mü

metanol yerine etanol ısrarımın sebebi üretim kolaylığı

yavuz364
11-05-2013, 21:24
olay tamamen vuruntuya bağlı, Aracınızda vuruntu derdiniz yoksa yada avansı zaten açabildiğiniz kadar açabildiyseniz. Sonrasında methanol kitine %100 e kadar su koymak ve dinamik sıkıştırmayı artırmak en mantıklısı..

ermanvtı
06-06-2013, 22:05
bıde dızeller ıcın olanı olsaymıs gayetsevndırıcı olurdu sanırım:D

AEAlmas
27-06-2013, 01:25
methanolsuz top speed egt 850 derece methanol ile egt 700 derece :)

Smoke06
16-08-2013, 01:07
Güzel paylaşım olmuş teşekkürler.

Zero
17-08-2013, 06:11
Istanbulpark acildi track dayler yapilmaya baslandi burada w/m kit olarak degilde direkt benzin deposuna %5-10 araliginda toluen veya etanol veya metanol eklersek gun boyu yuksek calisma isilarina karsilik etkili bir koruma saglayacagini varsayabiliriz degil mi en azindan vuruntu azaltma egt dusurme vs vs oncelik olarak hangisini tavsiye edersiniz depoda ve hatlarda kalmasi en az zararli olan olarak?Depo ici,yakit pompasi,enjektorler ve benzin hatlari orjinal bir turbo arac icin soruyorum bunu.Bu arada konuyu bastan sona okudum soylendi demeyin gun boyu surekli gazlanacak araclar icin denemeye degecek bir fark yaratir mi?Gun sonunda benzinin oldukca azaldigini varsayarsak deponun dibi goruldugunde bir risk olusturur mu?Gunun geri kalaninida depoyu temizleyecegiz diye tekrar benzin koyup gazlayarak gecirmeyelim :)

yavuz364
17-08-2013, 09:10
Merhaba, ilk olarak %5-%10 gibi oranlar hiçbiryere zarar vermez..
Depoya koyduğunuz alkol meth kit ile tam tersi etki yaratarak AFR nizi fakire çeker bu yüzden de tam tersi olarak EGT niz daha da çok artacaktır..
Depoya koymak ile meth kit e koymak çok farklı şeyler, bunları karıştırmayın..

Depoya koyduğunuz zaman benzin yerine alkol vermiş oluyorsunuz.
Kit ile verdiğinizde ise benzine ek olarak alkol veriyorsunuz..

Ancak EGT probleminiz yok ise Avans riskine önlem olarak Alkol koyabilirsiniz tabii ki..

Istanbulpark acildi track dayler yapilmaya baslandi burada w/m kit olarak degilde direkt benzin deposuna %5-10 araliginda toluen veya etanol veya metanol eklersek gun boyu yuksek calisma isilarina karsilik etkili bir koruma saglayacagini varsayabiliriz degil mi en azindan vuruntu azaltma egt dusurme vs vs oncelik olarak hangisini tavsiye edersiniz depoda ve hatlarda kalmasi en az zararli olan olarak?Depo ici,yakit pompasi,enjektorler ve benzin hatlari orjinal bir turbo arac icin soruyorum bunu.Bu arada konuyu bastan sona okudum soylendi demeyin gun boyu surekli gazlanacak araclar icin denemeye degecek bir fark yaratir mi?Gun sonunda benzinin oldukca azaldigini varsayarsak deponun dibi goruldugunde bir risk olusturur mu?Gunun geri kalaninida depoyu temizleyecegiz diye tekrar benzin koyup gazlayarak gecirmeyelim :)

Zero
17-08-2013, 13:24
Merhaba, ilk olarak %5-%10 gibi oranlar hiçbiryere zarar vermez..
Depoya koyduğunuz alkol meth kit ile tam tersi etki yaratarak AFR nizi fakire çeker bu yüzden de tam tersi olarak EGT niz daha da çok artacaktır..
Depoya koymak ile meth kit e koymak çok farklı şeyler, bunları karıştırmayın..

Depoya koyduğunuz zaman benzin yerine alkol vermiş oluyorsunuz.
Kit ile verdiğinizde ise benzine ek olarak alkol veriyorsunuz..

Ancak EGT probleminiz yok ise Avans riskine önlem olarak Alkol koyabilirsiniz tabii ki..

Hmm simdi dusununce hem iyi hem kotu depodan koymak.Sonuc olarak pist kullaniminda otomatikman hem egt artiyor hem yukselen iatlerle falan vuruntu olusabilir diye dusunursek bir yere fayda edip diger tarafa daha fazla yuk bindirecek depo icine atma yontemi.O zaman bu 3lu icinde hem oktan arttirici ozelligi en az olan, fazla fakire cektirmeyip egt yukseltmeyecek hemde iat dusurecek etkisiyle fayda getirecek sekilde hangisi tavsiyeniz?Bana sanki sirf toluen koymak(depo icine %5civari) bu durumda istedigim etkiyi daha cok saglar gibi geldi?

Sert@ç
24-09-2013, 20:59
Depoya ipa döksek zarari veya yarari olurmu?
Ne oranda kullanmak lazim stock motora

BARR
26-09-2013, 23:23
Yazılımlı dizel araçta methanol kit kullanmanın faydalarını ve zararlarını methanol yerine sadece su kullanımının fayda ve zararını anlatabilirmisiniz?

Teşekkürler.

yavuz364
27-09-2013, 07:47
Alkol kullanınca kurumu temizliyor. farkedilir bi güç artışı oluyor.. Aynı zamanda EGT yi flan da düşürdüğü için çok faydalı..

Su koyduğunuzda da aynı etkiler var tabii ki ama temizleme anlamında çok bi etkisi olacağını sanmıyorum.. Birde avans konusunda su pek yardımcı olmaz. tam tersi sıkıştırma arttığı için dizelin daha erken patlamasına neden olur..

Yazılımlı dizel araçta methanol kit kullanmanın faydalarını ve zararlarını methanol yerine sadece su kullanımının fayda ve zararını anlatabilirmisiniz?

Teşekkürler.

BLC07
27-09-2013, 16:59
Çok yararlı bilgiler,teşekkürler.

Gunes G.
27-09-2013, 17:15
Water/meth injection sistemleri guc almak icin degil, sogutma saglamak icin kullanildiginda amacina hizmet eder.

Guc almak icin bu tarz sistemleri kullanmak, vucut gelistirmek icin sustanon kullanmakla ayni seydir keza sustanon'un amaci hypogonadal bozukluklarda takviye olarak kullanilmasidir kas gelisimi degil. Ha kas gelisimini arttirmaz mi? evet arttirir ama bunun dogru yolu bu degil tipki water/meth injection'in guc almanin dogru yolu olmadigi gibi...

The_Doctor
28-09-2013, 00:44
arkadaslar bnmde bı sorum olucak.

methanol bıdon ıcınde ne kadar bekleyebılır herangı bozulma gıbı bı drum olurmu araca koydugumzda sorun cıkarmasından tırsıntı oluyo bıraz :D

BARR
28-09-2013, 20:58
Alkol kullanınca kurumu temizliyor. farkedilir bi güç artışı oluyor.. Aynı zamanda EGT yi flan da düşürdüğü için çok faydalı..

Su koyduğunuzda da aynı etkiler var tabii ki ama temizleme anlamında çok bi etkisi olacağını sanmıyorum.. Birde avans konusunda su pek yardımcı olmaz. tam tersi sıkıştırma arttığı için dizelin daha erken patlamasına neden olur..

Bilgilendirme için teşekkürler :icon_tup:

yavuz364
29-09-2013, 12:40
Ağzı güzel kapalı olduğu sürece yıllarca bekleyebilir :)
Sonuçta alkol bekleme ile hiçbir değişikliğe uğrayan ve bir karışımdan oluşmadığı için de ayrışan flan malzeme değil.. Kapağı açık bile kalsa en fazla saflığı ve miktarı azalır.. Başka birşey olmaz..

arkadaslar bnmde bı sorum olucak.

methanol bıdon ıcınde ne kadar bekleyebılır herangı bozulma gıbı bı drum olurmu araca koydugumzda sorun cıkarmasından tırsıntı oluyo bıraz :D

iynn-RS
29-09-2013, 23:07
bi soruda ben sormak istiyorum.

oem beyinli yazilimli clio rs te sadece benzinle afr 13-12 arasinda degisiyo.

benzine ethanol ekledikce afr de ne yonde degisim olmasi gerekir.

yavuz364
29-09-2013, 23:15
Git gide Fakire gitmesi lazım.. Yüzde 5-10 flan koyarsanız tahminen 0.5 puan fakire gidersiniz.. Ama avans vurma ihtimali de düşük olduğu için muhtemelen araba az birşey daha iyi gider :)

bi soruda ben sormak istiyorum.

oem beyinli yazilimli clio rs te sadece benzinle afr 13-12 arasinda degisiyo.

benzine ethanol ekledikce afr de ne yonde degisim olmasi gerekir.

iynn-RS
29-09-2013, 23:36
Git gide Fakire gitmesi lazım.. Yüzde 5-10 flan koyarsanız tahminen 0.5 puan fakire gidersiniz.. Ama avans vurma ihtimali de düşük olduğu için muhtemelen araba az birşey daha iyi gider :)

fakire gidince beyinin bunu algilayip daha fazla benzin vermesi ve afr yi olmasi gereken seviyeye getirmesi ve wideband da yine ayni afr yi gormem gerekmezmi.

yavuz364
29-09-2013, 23:39
Aynen öyle.. Beyin tam gaz afrsinde correction limitine gelmediyse aynen dediğiniz gibi düzeltme yapar.. o yüzden de hiç sorun olmaz, hatta düzeltme yapabildiği miktarda alkol koyabilirsiniz . ancak orjinal beyinler çok iyi düzeltme yapamıyor o yüzden yüksek oranlarda (%25 üzerinde) çok da hoş çalışmıyor

fakire gidince beyinin bunu algilayip daha fazla benzin vermesi ve afr yi olmasi gereken seviyeye getirmesi ve wideband da yine ayni afr yi gormem gerekmezmi.

iynn-RS
29-09-2013, 23:50
Aynen öyle.. Beyin tam gaz afrsinde correction limitine gelmediyse aynen dediğiniz gibi düzeltme yapar.. o yüzden de hiç sorun olmaz, hatta düzeltme yapabildiği miktarda alkol koyabilirsiniz . ancak orjinal beyinler çok iyi düzeltme yapamıyor o yüzden yüksek oranlarda (%25 üzerinde) çok da hoş çalışmıyor

%20 ethanol koydugumda afr nin 13 oldugu yerlerde 13.5 oluyor.

bu durumda %20 fazla geliyor ve duzeltme yapamiyormu aracim?

bide anlayamadigim bir nokta aem wideband kitapciginda benzindeki 12.5 afr ye karsilik ethanol afr sine 7.5 diyor.

ben burdan ethanol orani yukseldikce afr
nin dusecegi sonucunu cikariyorum :)

ama tam tersi yukseliyo. hata nerde :)

yavuz364
30-09-2013, 00:05
Evet muhtemelen araba tam gaz AFR sini belli oranlarda değiştirdiği için daha fazla düzeltme yapmıyordur..

AEM in demek istediği düşündüğünüz şey değil aslında :)
Alkol Lambda sından çalışmak istiyorsanız eğer AEM in arkasındaki ayarları değiştiriyorsunuz ve bundan sonra bütün bildiğiniz benzin afr değerleri değişiyor alkole göre.
12.5 yerine 7.5 göstermiş oluyor.. Yani sadece sizin gördüğünüz değer değişiyor .
Bu özelliği kullanan yurtiçi yada yurtdışı kimseyi görmedim, nie yapmışlar anlamadım :soru: Lambda kullanan adam zaten innovate yada zeitronix flan kullanıyor :)
Etil alkol oranı arttıkça afr nizin yükselme sebebi motorun daha fazla yakıt ihtiyacı olmasına rağmen siz aynı miktarda yakıt veriyorsunuz.. Alkolün AFR sinin 7.5 görünme sebebi de tam olarak bu, motorun yakıt miktarı isteği benzine oranla 12.5/7.5 kat..

Basit bir şekilde anlatmaya çalıştım ama forumda bu konuyu daha iyi açıklayan birkaç konu daha var. oradan daha net bilgiye ulaşabilirsiniz.. Sanırım birtanesi hakan abinin wideband sensör konusu..

%20 ethanol koydugumda afr nin 13 oldugu yerlerde 13.5 oluyor.

bu durumda %20 fazla geliyor ve duzeltme yapamiyormu aracim?

bide anlayamadigim bir nokta aem wideband kitapciginda benzindeki 12.5 afr ye karsilik ethanol afr sine 7.5 diyor.

ben burdan ethanol orani yukseldikce afr
nin dusecegi sonucunu cikariyorum :)

ama tam tersi yukseliyo. hata nerde :)

muratGT643
30-09-2013, 10:57
dizel arabayada benzinli arabayada koymadığım kimyasal kalmadı, akla gelebilecek hetürlü kimyasalı kullandım

bir süredir ankarada methanolle ilgili bilgi alabilceğim biryer arıyordum, bı aya kadar montajını düşünüyorum. aracım 1.4 turbo astra 2013. hem bnm araç hakknda bilgi verir hemde adres paylaşırsan sevinirim benim gibi ankaralı arkadaşlarada kolaylık olur.

Firat.M3
09-10-2013, 01:56
şuanda supercharger e36 m3 'üm 11.3 cr stock piston ile 9psi'da yürüyor. Methanol ile 12-15 psi aralığında sorunsuz yürüyebilir mi ? Yoksa kumar mı olur ?

Tecrübe sahibi arkadaşlardan cevap alırsam sevinirim.

yavuz364
09-10-2013, 07:41
Daha tecrübeli arkadaşlar muhakkak daha doğru bilgi verecektir, kendi tecrübelerime dayanarak 9 psi sizin aracınızın vuruntu sınırı ise meth bastığınızda methanolün oranına bağlı olarak 12 derecelere kadar sorunsuz basabilirsiniz die tahmin ediyorum. Avansı açabileceğiniz kesin ama ne kadar açabileceğiniz çok fazla faktöre bağlı olduğu için denemeden birşey demek biraz zor..

şuanda supercharger e36 m3 'üm 11.3 cr stock piston ile 9psi'da yürüyor. Methanol ile 12-15 psi aralığında sorunsuz yürüyebilir mi ? Yoksa kumar mı olur ?

Tecrübe sahibi arkadaşlardan cevap alırsam sevinirim.

iynn-RS
13-10-2013, 08:40
methanol yada ethanol ağzı kapalı olacak şekılde beklerse ozellıgını kaybetme durumu olurmu pekı.

birde W/M kitte su-methanol karışımı depoda cok beklerse 1-2 ay kadar bı sorun olurmu.

yavuz364
13-10-2013, 19:47
Kapagi guzel kapatildigi surece cok uzun sureler birsey olmaz. Saflik oranlari %99 uzerlerinde alirsa safligi beklediginde yuzde 99 a kadar duser ancak bizim kullandigimiz hicbir alkol yuzde 99 uzeri olmadigi icin sorun yok :)

Su methanol karisiminin depoda beklemesinin tek zarari deponun kapaginda ufak bi delik olmasindan dolayi sicak havalarda flan alkolun buharlasmasi daha cok olacagi icin alkol orani duser.
methanol yada ethanol ağzı kapalı olacak şekılde beklerse ozellıgını kaybetme durumu olurmu pekı.

birde W/M kitte su-methanol karışımı depoda cok beklerse 1-2 ay kadar bı sorun olurmu.

mfk1980
08-11-2013, 15:30
Arkadaslar konuyu bastan sona okudum cok guzel bilgiler olmakla beraber cok fazla bilgi kirliligi olmus simdi metenol kit taktirana kadar depoya metenol mu koymak daha saglikli olur etenol mu? Aracim golf 1.8 t

yavuz364
08-11-2013, 16:10
Sanırım bahsettiğiniz gibi fazlasıyla kirlilik var çünkü birkaç defa metanol kit takmak ile depoya koymak tamamen çok farklı etkiler ve farklı işlemler olduğunu yazdığımı hatırlıyorum :)
Aracınızdaki değişiklikler, amacınız ve varsa sorunu yazarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz..

Arkadaslar konuyu bastan sona okudum cok guzel bilgiler olmakla beraber cok fazla bilgi kirliligi olmus simdi metenol kit taktirana kadar depoya metenol mu koymak daha saglikli olur etenol mu? Aracim golf 1.8 t

TaGo
08-11-2013, 16:20
Şuan 1 lt methanol yaklaşık kaç tl?

yavuz364
08-11-2013, 16:25
4-8tl aralığında bildiğim kadarı ile.
miktara göre tabii ki değişir..
Şuan 1 lt methanol yaklaşık kaç tl?

TaGo
08-11-2013, 16:26
4 tl ise çok çok düşük. Karışım bişidir diye korkarım.

driftboy
08-11-2013, 16:28
okuldan 15 lt methanol arakladım :D laboratuvarda duruyodu hocam al git koy arabana madem öyle dedi :D bi depo benzine 5 lt boşalttım bakalım kırıp patlıcaz mı :D

yavuz364
08-11-2013, 16:33
toptanda o kadar düşüyordur.. Ne kadar toptan olduğuna bağlı daha da düşüğe bulabiliriz :)

suprolla
08-11-2013, 17:09

kaça veriyolar ki bunu ya :) 2.75 alıyorum bişey karışık değil....4 liraya etanol alıyorum %96lık...

bu arada haftaya çarşamba istanbuldan mersine gelcem...güzergahım boludan ankaraya ordan konya karaman mersin....metanol etanol vs ihtiyacı olana yol üstüne kadar getiririm kargoyla ugraşmamış olur...

mfk1980
08-11-2013, 17:38
Sanırım bahsettiğiniz gibi fazlasıyla kirlilik var çünkü birkaç defa metanol kit takmak ile depoya koymak tamamen çok farklı etkiler ve farklı işlemler olduğunu yazdığımı hatırlıyorum :)
Aracınızdaki değişiklikler, amacınız ve varsa sorunu yazarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz..

sorunum retard gelmesi biri depoya metenol demiş biri etenol hangisi depoyada arabayada sıkıntı vermez onu öğrenmet istiyorum inşallah yaza kit takılacak zaten. link aşağıda.
http://www.techturkey.com/forum/asiri-besleme/168020-18-t-retardvuruntu.html

tdipower
08-11-2013, 18:01
en son geçenlerde 4liradan aldım litresini mal gayet başarılı :)

Kouki
21-11-2013, 20:55
Metanol % 99-100 $2,70

jdmbg
06-01-2014, 16:23
paylaşım için teşekkürler yararlı bilgiler

orhan_guney
24-01-2014, 22:50
konuyu hortlatmak zorunda kaldım, bilginize ihtiyacım var, aracıma methanol bagladım herseyı hazır yarın Allah izin verirse ayar yaptırıcam ılk defa, yakıt aradım zorda olsa bır kardeşim saolsun bir arkadaşından bana getirdi, kendısı 400 hp cıvarı bir araçda kullanıyormuş, kutunun ustunde dekanol CH3OH /EMBOY yazıyor. SAFIYET :%99.9 min yazıyor.kafam karıştı ben bunu kullanabılırmıyım ? yani methanol gibi çalışma sistemi bir kaç yere bakdım kafam karıştı , aldıgım kişinin güvenini sormuyorum,kimse yanlış anlamasın, bana faydalımı zararlımı onu öğrenmek istiyorum.

Slipshod
08-04-2014, 16:44
http://i62.tinypic.com/333ldgy.jpg arkadaşlar aracım karbüratörlü model 1.4 motor 208binde. hazırladığım sistemi aracıma kursam etkisi olur mu. yapmamdaki amaç iç sıcaklık düşsün kurumlanmayı temizlesin. sizin görüşleriniz nedir faydalı olur mu

yavuz364
09-04-2014, 08:54
Eğer sistem tam olarak çizdiğiniz gibi ise burada sadece su buharı ve alkol buharını motora gönderiyorsunuz..
Ancak su yada alkol buharının motora gitmesi pek işe yaramaz..
Normal sistemlerde alkol ve suyun motora gitmesinin sebebi. buharlaşma sırasında dışarıdan ısı emilmesi yolu ile ortamı soğutması..
Ancak burada buharlaşma işlemi tankın içinde olduğu için sadece tanktaki sıvıyı soğutabilirsin..

http://i62.tinypic.com/333ldgy.jpg arkadaşlar aracım karbüratörlü model 1.4 motor 208binde. hazırladığım sistemi aracıma kursam etkisi olur mu. yapmamdaki amaç iç sıcaklık düşsün kurumlanmayı temizlesin. sizin görüşleriniz nedir faydalı olur mu

Slipshod
09-04-2014, 11:08
Eğer sistem tam olarak çizdiğiniz gibi ise burada sadece su buharı ve alkol buharını motora gönderiyorsunuz..
Ancak su yada alkol buharının motora gitmesi pek işe yaramaz..
Normal sistemlerde alkol ve suyun motora gitmesinin sebebi. buharlaşma sırasında dışarıdan ısı emilmesi yolu ile ortamı soğutması..
Ancak burada buharlaşma işlemi tankın içinde olduğu için sadece tanktaki sıvıyı soğutabilirsin..

Karbüratörlü sistemlerde kurulan sistem hakkında bilgi verebilir misin acaba nasıl bi sistem olmalı yada karbüratör için ayrı kitler var mıdır :)

yavuz364
09-04-2014, 11:32
kitler karbüratörlü yada enjektörlü olarak ayrılmıyor..
Bütün kitlerin içinde kendi pompaları var zaten.. o yüzde her türlü araçta da aynı şekilde monte edilebiliyor..

Karbüratörlü sistemlerde kurulan sistem hakkında bilgi verebilir misin acaba nasıl bi sistem olmalı yada karbüratör için ayrı kitler var mıdır :)

Slipshod
09-04-2014, 11:54
kitler karbüratörlü yada enjektörlü olarak ayrılmıyor..
Bütün kitlerin içinde kendi pompaları var zaten.. o yüzde her türlü araçta da aynı şekilde monte edilebiliyor..

teşekkürler ilgin için :)

Sadık Özyer
04-09-2014, 01:06
Konu hortlamasın ama , intercooler yerine methanol denmiş , dizelde intercooler kullanmadan methanol kit ile sonuç alınır mı ?

hakotech
04-09-2014, 06:53
Ben %50 meth %50 su koyuyorum..dogru orantı nedir ?? %60-70 civarı meth %40-30 civarı su koysam performansa yönelik bir artış olurmu ?? Yoksa zararımı olur ??

MKT
04-09-2014, 09:12
hakan abi zararı olmaz methanol oranını artırmanın en az %20 su koymanın en büyük avantajı su olduğu zaman herhangi bir kaçak olduğunda alev almasını önlemek aslında.Methanol püskürtüldüğünde aracın afr'si zengine gidecektir. nekadar artırırsan okadar zengine gider araç.Knock Retard'ın önüne geçmiş olur.

Cemali
13-09-2014, 14:02
kaça veriyolar ki bunu ya :) 2.75 alıyorum bişey karışık değil....4 liraya etanol alıyorum %96lık...

bu arada haftaya çarşamba istanbuldan mersine gelcem...güzergahım boludan ankaraya ordan konya karaman mersin....metanol etanol vs ihtiyacı olana yol üstüne kadar getiririm kargoyla ugraşmamış olur...

antalya warmı_?

Cemali
13-09-2014, 14:04
peki methanol un arabaya performasn etkisi kaç dır bilen warmı __?

Kutluhan
23-03-2015, 19:47
Ankara'da methanol nerden temin edebilirim.

Wankel Batu
29-05-2015, 17:46
konuyu hortlatmak zorunda kaldım, bilginize ihtiyacım var, aracıma methanol bagladım herseyı hazır yarın Allah izin verirse ayar yaptırıcam ılk defa, yakıt aradım zorda olsa bır kardeşim saolsun bir arkadaşından bana getirdi, kendısı 400 hp cıvarı bir araçda kullanıyormuş, kutunun ustunde dekanol CH3OH /EMBOY yazıyor. SAFIYET :%99.9 min yazıyor.kafam karıştı ben bunu kullanabılırmıyım ? yani methanol gibi çalışma sistemi bir kaç yere bakdım kafam karıştı , aldıgım kişinin güvenini sormuyorum,kimse yanlış anlamasın, bana faydalımı zararlımı onu öğrenmek istiyorum.

c2h6 basit formulu ch3 =metan sonuna oh (alkol) iyonu bagladıgımızda metanol oluyor sizin bahsettiginiz urun metanol kalıtelı metanol ise bir sorun yasamazsınız buarada toluen dedıklerı yakıtta bi nevi metan dır benzen alkasına ch3 baglanmasıyla olusur saf metanole gore daha iyi yanar halkalı yapıda oldugu için

aldatmaca
30-05-2015, 08:49
Toliende koyabilirmiyiz yani methenol sistemine ?...

Lee-on!
14-04-2017, 06:28
Şöyle bi soruyla hort çekeyim, yabancı kaynaklarda da araştırdım ama net bir şey yok olur diyip kullanan da var aynı amaça hizmet etmiyor olmaz diyen de var.
İntercooler yerine meth kullansak olmaz mı? Böylece yüksek devirde dolma problemi de ortadan kalkmış olup daha oktanlı bi yakıtla hem soğutma hem performans elde etmiş olmaz mıyız?

edit: meth derken depoya doldurmak değil methanol kit ile.

ercan26esk
14-04-2017, 09:40
Şöyle bi soruyla hort çekeyim, yabancı kaynaklarda da araştırdım ama net bir şey yok olur diyip kullanan da var aynı amaça hizmet etmiyor olmaz diyen de var.
İntercooler yerine meth kullansak olmaz mı? Böylece yüksek devirde dolma problemi de ortadan kalkmış olup daha oktanlı bi yakıtla hem soğutma hem performans elde etmiş olmaz mıyız?

edit: meth derken depoya doldurmak değil methanol kit ile.

çoğu araçlarda hava soğutmali intercooler mevcut turbonun bastığı havayı direk emmeye göndermek ciddi performans kaybına neden olur zaten çoğu modifiyeli araçta önde büyük intercooler havanın ciddi soğumasına yardımcı olur ki bunu metanol kit desteklediğin an hem daha kaliteli bir yanma hemde yüksek oktan yakıt motorun yanma odasına gerekli havayı gönderir..

Lee-on!
14-04-2017, 10:00
çoğu araçlarda hava soğutmali intercooler mevcut turbonun bastığı havayı direk emmeye göndermek ciddi performans kaybına neden olur zaten çoğu modifiyeli araçta önde büyük intercooler havanın ciddi soğumasına yardımcı olur ki bunu metanol kit desteklediğin an hem daha kaliteli bir yanma hemde yüksek oktan yakıt motorun yanma odasına gerekli havayı gönderir..

Hava direkt emmeye gitmeyecek işte hocam, emmeye meth nozzle ı ile püskürtülen su+meth ile yanma odasına girip o şekilde patlama yapacak. Bu durumda coolerın işini de büyük ölçüde yapmış olmuyor mu?

ercan26esk
14-04-2017, 10:15
Hava direkt emmeye gitmeyecek işte hocam, emmeye meth nozzle ı ile püskürtülen su+meth ile yanma odasına girip o şekilde patlama yapacak. Bu durumda coolerın işini de büyük ölçüde yapmış olmuyor mu?

atmosferik araçlar için faydası olabilir ama turbolu araçlar için yeterince soğutamaz zaten intecooler soğuyan havayı sen metanol le daha yanıcı hale getirip yanma odasına gönderiyorsun.şu konuda yanlışım varsa düzeltilebilir metanol soğuyan havayı daha yanıcı hale getiriyor fakat öyle bir karışım ki hem yanıcı hemde kendi yapısı ile soğuk fakat önceliği performans arttırmak zaten patlama esnasında çıkan gaz yapısı itibariyle soğuyor EGT ye faydası oluyor bu dediğimiz olay yazılım sıkıştırma oranları değişmiş araçlarda stok motor da böyle bir durum yok...

Lee-on!
14-04-2017, 11:02
atmosferik araçlar için faydası olabilir ama turbolu araçlar için yeterince soğutamaz zaten intecooler soğuyan havayı sen metanol le daha yanıcı hale getirip yanma odasına gönderiyorsun.şu konuda yanlışım varsa düzeltilebilir metanol soğuyan havayı daha yanıcı hale getiriyor fakat öyle bir karışım ki hem yanıcı hemde kendi yapısı ile soğuk fakat önceliği performans arttırmak zaten patlama esnasında çıkan gaz yapısı itibariyle soğuyor EGT ye faydası oluyor bu dediğimiz olay yazılım sıkıştırma oranları değişmiş araçlarda stok motor da böyle bir durum yok...

Yok yok stock motor icin konuşmuyorum hocam mumkun olursa bi sonraki dizel aracimda kullanmayi dusunuyorum ama cooler icin yeterli yer olmayacak, basınç da yuksek olacagi icin o sebeple arastirma yapiyorum. Benim de edindigim bilgilere göre özellikle dizel araclarda zaten sıkıştırma o kadar yüksek ki, yanma odasına puskurtulen suyla meth benzinli araclara nazaran daha kolay buhar haline gelmis oluyor, molekullerine ayirmiyoruz gerçi fiziksel hal değişimi mevcut ama yani yanma odasi oksijen olarak zengin olması lazim e cooler daki amac da bu değil mi havayi soğutarak oksijen oranını arttirmak, daha sonra hali hazırda emme subaplari ile çekilen havayla birlikte enjektörlerden püskürtülen motorin ile patlatilip egzozdan gönderiliyor. Sistem bu sekilde çalışıyor diye biliyorum bende yanlisim varsa düzeltsin arkadaşlar :) hatta şunu da gördüm yabancı kaynaklarda sadece metil alkol ile cooler olmadan yürütülen araçlar var abd de.

dragstar
12-08-2017, 11:56
Yok yok stock motor icin konuşmuyorum hocam mumkun olursa bi sonraki dizel aracimda kullanmayi dusunuyorum ama cooler icin yeterli yer olmayacak, basınç da yuksek olacagi icin o sebeple arastirma yapiyorum. Benim de edindigim bilgilere göre özellikle dizel araclarda zaten sıkıştırma o kadar yüksek ki, yanma odasına puskurtulen suyla meth benzinli araclara nazaran daha kolay buhar haline gelmis oluyor, molekullerine ayirmiyoruz gerçi fiziksel hal değişimi mevcut ama yani yanma odasi oksijen olarak zengin olması lazim e cooler daki amac da bu değil mi havayi soğutarak oksijen oranını arttirmak, daha sonra hali hazırda emme subaplari ile çekilen havayla birlikte enjektörlerden püskürtülen motorin ile patlatilip egzozdan gönderiliyor. Sistem bu sekilde çalışıyor diye biliyorum bende yanlisim varsa düzeltsin arkadaşlar :) hatta şunu da gördüm yabancı kaynaklarda sadece metil alkol ile cooler olmadan yürütülen araçlar var abd de.

En başta duzeltme yapıyım sogutma işini methanol degil su yapıyor. Water methanol kitlerde eger oktan ihtiyacınız yoksa işin çogunu su yapıyordur. İntercoolerın görevi ayrı WAİ(water alcohol injection) lerin görevi ayrı. Yurtdışında gördugunuz methanolle intercoolersız hatta radyatörsuz yuruyen arabalar bile var ama onlar drag arabaları 5 6 saniye yarışıyorlar sadece.

SGTI
29-08-2017, 18:23
Meth silindir icine girdiginde yanma odasindaki sicakligi almiyormu ?

dragstar
09-09-2017, 09:34
hayır, methanol yandıgında su açıga çıkıyor. su sıcaklıgı dusuruyor

forever_eg6
01-03-2018, 12:47
Methanolle birlikte normal musluk suyu koyabiliyor muyuz yoksa illa saf su mu olmalı?

F4R
01-03-2018, 21:24
musluk suyu da olur ama kireçlidir hocam, pet şişe ile alıp koysanız daha sağlıdır bence.

Bora
06-03-2018, 11:21
Pompanın düşük basınçlı olması turbo basıncının yüksek olduğu durumlarda pulverizasyon işlemini olumsuz etkilemez mi?
MPG-MAX kitindeki gibi basınçları görebileceğimiz bir ekran mümkün mü?
Sahibinden ilanınıza mesaj yazmıştım geri dönüş olmadı kontrol edebilirmisiniz?

Sert@ç
08-03-2018, 16:39
Turbo dizelde emmeyi sogutmak icin el yapimi ufak bi su pompasi ve nozzle takimi aldim
Bu sistemide gaz pedalinin potansiyomesine baglamayi hedefliyorum varmidir yardimci olabilcek

dragstar
31-03-2018, 21:54
Methanolle birlikte normal musluk suyu koyabiliyor muyuz yoksa illa saf su mu olmalı?

0,1 mm civarında kanallar var nozzle ın içinde kireç zamanla tıkayabiliyor, içme suyu daha iyi olur

Pompanın düşük basınçlı olması turbo basıncının yüksek olduğu durumlarda pulverizasyon işlemini olumsuz etkilemez mi?
MPG-MAX kitindeki gibi basınçları görebileceğimiz bir ekran mümkün mü?
Sahibinden ilanınıza mesaj yazmıştım geri dönüş olmadı kontrol edebilirmisiniz?

Pompa basıncı en düşük 100 psi lara filan düşüyor, ama sistem düşük basınçda devreye girdiğinde pompa 100 psida, maksimum debide 200 psilara çıkıyor. Arabanın turbo basıncıda bu doğrultuda yükseldiği için sorun olmuyor ama en doğrusu pompayı tam güçde çalıştırıp debiyi solenoidle kontrol etmektir.

Evet pompa basıncını gösteren saatimiz var.

Turbo dizelde emmeyi sogutmak icin el yapimi ufak bi su pompasi ve nozzle takimi aldim
Bu sistemide gaz pedalinin potansiyomesine baglamayi hedefliyorum varmidir yardimci olabilcek

turbo arabalarda gaz kelebeğine göre değil, turbo basıncına göre çalıştırmak daha doğrudur. Su pompasının basıncı turbonun bastığu basınçdan fazla olmalıdır yoksa iki basınç birbirini karşıladığından pompa su basamaz.

Sert@ç
01-04-2018, 14:43
turbo arabalarda gaz kelebeğine göre değil, turbo basıncına göre çalıştırmak daha doğrudur. Su pompasının basıncı turbonun bastığu basınçdan fazla olmalıdır yoksa iki basınç birbirini karşıladığından pompa su basamaz.

Bunu bmw e60 dizelde nasıl yapabiliriz elimdeki pompa epey güçlü
Sizde buna uygun tak çalıştır bi tesisat varmı ?

dragstar
01-04-2018, 15:16
Bunu bmw e60 dizelde nasıl yapabiliriz elimdeki pompa epey güçlü
Sizde buna uygun tak çalıştır bi tesisat varmı ?

Pompa kaç amper çekiyor ve basıncı ne?

Ayarlayabilirim birşeyler.

Sert@ç
01-04-2018, 15:59
Pompa kaç amper çekiyor ve basıncı ne?

Ayarlayabilirim birşeyler.

Aslında olay biraz diy ucuz su enjeksiyonu
Poma 1 amper 240 litre basıyor saatte çıkış yeri ve nozzle ufak olduğu için basıncı fena değil

dragstar
01-04-2018, 17:22
Aslında olay biraz diy ucuz su enjeksiyonu
Poma 1 amper 240 litre basıyor saatte çıkış yeri ve nozzle ufak olduğu için basıncı fena değil

debiyle basınç çok farklı değerler, benim methanol kitlerimde kullandığım pompalar 2 lt debide ama basıncı 160 psi.

cagatay16
07-10-2018, 14:42
yüksek km deki arabalarda motorun içindeki kurumlar gömleklerdeki çizikleri doldurup kompresyon kaçaklarını önlediği kesindir, carbon clean yapıldığında kurumların azalıcağından dolayı kompresyon kaçakları meydana gelebilir, benzincilerde satılan katkıların hepsi white spirit, hexan, n-heptane, ksilen gibi çözücü solventlerden oluşmaktadır, işe yarar ama 150-200 ml si yararmı tartışılır.

daha önceki yazılarınızda katkılarda white spirit(sentetik tiner,beyaz ispirto), hexan, n-heptane,ksilen olduğunu yazmışsınız bunlar dieselle karışabiliyor mu yada hangileri karışıyor. Örneğin en kolay bulunan tiner.

dragstar
08-10-2018, 21:18
daha önceki yazılarınızda katkılarda white spirit(sentetik tiner,beyaz ispirto), hexan, n-heptane,ksilen olduğunu yazmışsınız bunlar dieselle karışabiliyor mu yada hangileri karışıyor. Örneğin en kolay bulunan tiner.

alkol türevleri hariç hemen hemen hepsi dizelle karışıyor,

xylen dizeli bozuyor, tam hatırlayamıyorum çok uzun zaman oldu

Otomobilkurdu
07-11-2018, 16:40
Paylaşım için teşekkür ederim.

cooper
28-10-2021, 19:12
bosphorus methanol kit aldim , su methanol karisimini nasil yapmaliyim dusuncelerinizi bekliyorum

Diyadin
28-10-2021, 19:18
50/50 ideal oran

tunch
30-10-2021, 09:15
Bu konunun bir de ethanol için olanı olsa keşke :)

dragstar
01-11-2021, 20:44
bosphorus methanol kit aldim , su methanol karisimini nasil yapmaliyim dusuncelerinizi bekliyorum

%50-50 çoğu araçta en ideal karışım oranıdır, eğer avans sorununu çözmüyorsa methanolü arttırmak gerekir, iat ve egt yüksekse suyu arttırmak gerekir.

Tüm bunlar yazılıma ve arabaya yapılan işlemlere göre değişkenlik gösterir.

A arabası 378 cc %50-50 karışım ile güzelken, B arabası 700 cc %30 su ile güzel olabilir.

burakcan
10-12-2021, 12:31

Biraz kullanın değerli yorumlarınızı beklemedeyim

rahmitanir
10-12-2021, 12:45
Benim Alfa Romeo MiTo aracıma Bosphorus Meth kiti takalı tam 15 ay olmuş. Tahmini olarak bu sürede 25-30.000 km yol yaptım.

Pistte, günlük kullanımda, uzun yolda kitle ilgili hiç bir sorun yaşamadım. Sadece TUV muayenesinden meth kit yüzünden bırakmışlardı, kitin deposunu söküp tekrar girdiğimde ise muayeneden geçmiştim. Hemen ardında depoyu geri takıp kullanmaya devam ettim.

weST.27
15-06-2022, 16:12
Bosphorus kitlerde vakum anında -0.01 gösteriyor sorun şu ki sürekli yanıp sönüyor vakumda LCD ekran.

Aracı günlük kullandığımdan dolayı akşam rahatsız ediyor.

Başka yere taşımak çözüm fakat merak ettiğim şu bunu kapatmanın bi yolu var mıdır vakum anında yanıp sönmesini ? Pozitif basınçta yanık kalıyor. Çok bi sorun değil fakat merak ettim.

MeRtCaN
16-06-2022, 09:08
Bosphorus kitlerde vakum anında -0.01 gösteriyor sorun şu ki sürekli yanıp sönüyor vakumda LCD ekran.

Aracı günlük kullandığımdan dolayı akşam rahatsız ediyor.

Başka yere taşımak çözüm fakat merak ettiğim şu bunu kapatmanın bi yolu var mıdır vakum anında yanıp sönmesini ? Pozitif basınçta yanık kalıyor. Çok bi sorun değil fakat merak ettim.

ON OFF dugemsı koyarsanız sıstem kapanır muhtemel dırek (+) ya baglanmıs kıt sureklı acık
pembe kablosunun arasına bı nahatar koyarsanız ıstedıgınız zaman acıp kapayabılırsınız

weST.27
16-06-2022, 09:33
ON OFF dugemsı koyarsanız sıstem kapanır muhtemel dırek (+) ya baglanmıs kıt sureklı acık
pembe kablosunun arasına bı nahatar koyarsanız ıstedıgınız zaman acıp kapayabılırsınız

Mertcan abi yorumun için teşekkürler, aslında sorunum şu ki vakum anında sürekli yanıp sönmesini kapatmak, konu ile ilgili bosphorus ile görüştüm, kapatılmıyor yanıp sönüyor denildi. En kötü dediğin gibi ilerde göz alışmazsa ya üstüne bi film kaplarım koyu ya da kontak hattına anahtar takarım pembeye dediğin gibi. Araç çalışmıyorken kapalı meth. kontak açınca geliyor doğru yani.

Teşekkürler

MeRtCaN
16-06-2022, 12:05
Mertcan abi yorumun için teşekkürler, aslında sorunum şu ki vakum anında sürekli yanıp sönmesini kapatmak, konu ile ilgili bosphorus ile görüştüm, kapatılmıyor yanıp sönüyor denildi. En kötü dediğin gibi ilerde göz alışmazsa ya üstüne bi film kaplarım koyu ya da kontak hattına anahtar takarım pembeye dediğin gibi. Araç çalışmıyorken kapalı meth. kontak açınca geliyor doğru yani.

Teşekkürler

onu yapabılırsın methanol un saatıne gelen basınc hortumunu sadece basınc hattına bagla gaz kelebegınden once ozaman vacuma gecmez ve yanıp sonmez ama saatte vacum sekmesını goremezsın

weST.27
16-06-2022, 13:49
Öyle yapayım o zaman abi, vakumu görüyorum zaten profecten, varsın LCD sıfırda kalsın, teşekkürler :)

dragstar
24-11-2022, 23:08
Yeni arabalarda genelde vakum olmadığından onları baza alarak basınç sensörü seçip üretim yaptık. Birsonraki seride bunu güncelleyeceğiz.

Mertcan abi çözümü anlatmışşın. saolasın