PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bin 250 TL'ye ralli pilotu olun

Frid
14-08-2011, 21:49
http://im.haberturk.com/2011/08/07/656265_detay.jpg?1312707920

Yarışlara katılmak istiyorsanız bir yıl için ayda 800 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor... Sadece bir gün bu duyguyu yaşamak için bin 250 lira ödemek gerekiyor...

Bu kez başka bir dünyayı, hız tutkusunu anlamak için ünlü ralli pilotu Volkan Işık'ın eğitim pistindeyim. Ehliyetini yıllarca kimlik kartı olarak kullanıp, trafiğe çıkmak için 'olgunlaşmayı' bekleyen pek çok kadından biri olmam, bu deneyimi daha anlamlı kılıyor. Volkan Işık ile randevulaştığımızda da hemen korkularımı sıralıyorum: Yalnız ben sadece otomatik vites kullanabiliyorum. Ha bir de 120'yi hiç geçmedim. Otomobili de tanımıyorum, siz copilot koltuğunda oturacaksınız değil mi? Eğitimler için Halkalı'daki Atatürk Olimpiyat Stadı'nın otoparkında buluşuyoruz. Işık, kendi üretimi Volkicar ile ralli eğitimleri veriyor. Gürültülü pistin kenarında 10 dakika oturmak bile yoruyor ve ilk şikayet cümlesi çıkıyor ağzımdan: Kaç desibel gürültü var burada? Ölçüyoruz, 85 çıkıyor. “Çekilir gibi değil” diye geçiriyorum aklımdan. Sonra kimler bu işe meraklı, onu kurcalıyorum.

Volkan Işık Akademi'nin Türkiye'nin her yerinden öğrencisi var, başta İstanbul tabii ama sırayla Ankara, İzmir ve Bursa... Sonra Akhisar’dan bir çiftçi, Van'dan bir doktor, Isparta'dan bir hukukçunun adını görüyorum. Yine aynı duyguyu yaşıyorum: “Ne kadar da çok meraklısı varmış?” Volkan Hoca aklımdan geçenleri okuyor, “Mutluluk kimileri için saatlerce mangal başında turmak, kimileri içinse yeni deneyimler yaşamak” diyor. “Hepsinin yeri ayrı tabii” diyorum, yeni bir şey deneyecek olmanın stresiyle... Volkan Işık Akademi'de ralliye ilk adım eğitimi alacağım. Teorik eğitim 1.5 saat sürüyor. Normal işleyişte 20-25 kişilik sınıflarda alınan, sonrasında da 6 kişilik grupla otomobil testi yapılan bu eğitim bu defa bana özel. Ellerin direksiyonda saat 09.15 yönünde durması gerektiğinden başlayarak doğru oturma, viraj eğitimi alıyorum. Müfredat öyle böyle ciddi değil. 90 derecelik bir virajda olması gereken geometrik güvenli çizgi, virajın zirvesi anlamına gelen APEX noktası, ağırlığın yere dinamik aktarımı, ağırlık transferi, ilk adım eğitiminin konuları. Otomobili normal koşullarda kullanmak bir şey değil, asıl maharet krizi yönetmek, bu anafikirle dersten çıkıp piste gidiyorum.

GÜRÜLTÜLÜ
Başıma kask takılacak, ama önce saçlarımı toplaması için 'balaclama' takılıyor. Banka soyguncularının başındaki çorap gibi. Ardından kask, yine klostrofobik bir duygu... Sonra asıl şoku yaşıyorum, Volkicar'da copilot koltuğu yok ki! Tek kişilik bir oyuncak otomobil. Yere yakın, gürültülü. E ben debriyaj kullanmaya da alışık değilim. Bu kez vazgeçme duygusundan daha baskın gelen, ısrar etme, başarma duygusu oluyor. Volkan Hoca asansör çağırma düğmesine benzeyen bir düğmeye basıp otomobili çalıştırıyor, atlıyor motoruna, “Hadi takip et” diyor. Sonrası tam bir şenlik. Bir saat önce beni rahatsız eden o gürültü, birden bire heyecanı artıran bir müziğe dönüşüyor. Hoca pistte döndükçe onu takip etmek, bunu yaparken beni fotoğraflayan Ozan'ın aracını da kollamak, olayı çarpışan oto heyecanına dönüştürüyor. Kalbim çarparak bindiğim Volkicar'dan istemeye istemeye indiğimi ilk fark eden yine Volkan Hoca oluyor. “Hadi” diyor, “Bir tur da kendi başına at...”

12 GÜNLÜK EĞİTİM GEREKİYOR
Bu keyfi yaşamak öyle çok ucuz değil. İlk adım eğitimi için 850 lira ödeniyor. Sonra ikinci adım, üçüncü adım, birebir ralli teknikleri, Volkicar workshop ile birlikte 12 günlük bir süreye ihtiyaç var. Bütün bu eğitimlerin maliyeti 8 bin lirayı buluyor. Ama iş bununla da bitmiyor. Bu hobiyi sürdürebilmek için ralli otomobili ve piste ihtiyacınız var, tabii bir de yarışmaya. Volkan Işık Akademi'nin yılda dört kez düzenlediği yarışlara da katılacaksanız, ayda 800 lira bir maliyet ekleniyor, yıllık 10 bin lira..Yani toplam 18 bin lirayla bir yıl boyunca içinizdeki hız tutkusunu piste dönüştürebiliyorsunuz. Ondan sonra devam edip etmemek hevesinize ve de bütçenize kalmış.

MOTOSİKLET MOTORU TAKILDI
Ünlü ralli pilotu Volkan Işık'ın kendi atölyesinde ürettiği Volkicar'da 1.3 litre 115 HP’lik Yamaha motosiklet motoru bulunuyor. Gövdesi kompozit plastikten üretilen araçta 5 ileri sıralı şanzıman kullanılmış. Geri vites ise, sonradan eklenmiş ve bu iş için küçük bir elektrik motoru konulmuş. Üç metrelik ve tek kişilik araç, toplamda 530 kg. Lastikleri özel olarak Lassa, jantları ise CMS tarafından geliştirilmiş. Işık'ın ilk etapta 24 adet ürettiği bu otomobilin satışı şimdilik yok. Zaten trafiğe de çıkamıyor. Ancak Işık, yurtdışından da sipariş almış, ihracat için şu anda 60 tane daha Volkicar üretiliyor.

YERE YAKIN OLMANIN BÜYÜSÜ
5 vitesli Volkicar, Mercedes’in Smart’ı büyüklüğünde, ancak tavanı daha alçak. Kask takıldıktan sonra heyecan başlıyor, emniyet kemerini takmak için yardım gerekiyor. Çalıştırmak için de bir düğmeye basıyorsunuz, asansör çağırma düğmesi gibi. Yere bu kadar yakın olmak önce tedirgin ediyor ama sonra çıkardığı gürültü bile eğlenceli hale geliyor.

ESEN EVRAN-HT EKONOMİ

hddsheriff
14-08-2011, 22:01
Yarışlara katılmak istiyorsanız bir yıl için ayda 800 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor... Sadece bir gün bu duyguyu yaşamak için bin 250 lira ödemek gerekiyor...

nasıl bir yalandır bu

Frid
14-08-2011, 22:07
Volkan Işık Akademi'nin yılda dört kez düzenlediği yarışlara da katılacaksanız, ayda 800 lira bir maliyet ekleniyor, yıllık 10 bin lira..Yani toplam 18 bin lirayla bir yıl boyunca içinizdeki hız tutkusunu piste dönüştürebiliyorsunuz. Ondan sonra devam edip etmemek hevesinize ve de bütçenize kalmış.

yazı detayında bunlar var abi :D

hddsheriff
14-08-2011, 22:19
yazı detayında bunlar var abi :D

bu da yalan :D

Ome_RS
14-08-2011, 22:21
motorsporlarının pahalı oldugunu biliyordum ama bu kadarıda fazla pahalı yılda 20bin ve fazlası

Frid
14-08-2011, 22:22
bu da yalan :D

işin içinde olan sensin abi aydınlat bizi :D

hddsheriff
14-08-2011, 22:23
işin içinde olan sensin abi aydınlat bizi :D

ben içinde filan değilim olm sadece bişeyler biliyoruz ama bu yazılan rakamlar yalan yani. Bunun lisansı var yarış kayıt ücreti var kaskı tulumu zartı zurtu var arabayla patlarsan kol gibi faturası var. Var oğlu var anlayacağın

baretta
14-08-2011, 22:42
ben içinde filan değilim olm sadece bişeyler biliyoruz ama bu yazılan rakamlar yalan yani. Bunun lisansı var yarış kayıt ücreti var kaskı tulumu zartı zurtu var arabayla patlarsan kol gibi faturası var. Var oğlu var anlayacağın

Neler var cidden merak ediyorum , bilmediğimden soruyorum yani :) bir arkadaşım tosfed den lisans almıştı ama ne lisansı aldı nasıl aldı hiç bilmiyorum , neler var işin içinde ?

hddsheriff
14-08-2011, 22:46
Neler var cidden merak ediyorum , bilmediğimden soruyorum yani :) bir arkadaşım tosfed den lisans almıştı ama ne lisansı aldı nasıl aldı hiç bilmiyorum , neler var işin içinde ?

Trkiye Otomobil Sporlar Federasyonu (http://www.tosfed.org.tr/lisans_tescil_esaslari.asp)

burada yazılanları yapıyorsun

http://www.tosfed.org.tr/images/dokumanlar/2011_lisans_bedelleri.pdf

burada ki kendinle ilgili bölümün ücretini yatırıyorsun o kadar :)

baretta
14-08-2011, 22:56
Trkiye Otomobil Sporlar Federasyonu (http://www.tosfed.org.tr/lisans_tescil_esaslari.asp)

burada yazılanları yapıyorsun

http://www.tosfed.org.tr/images/dokumanlar/2011_lisans_bedelleri.pdf

burada ki kendinle ilgili bölümün ücretini yatırıyorsun o kadar :)

Bunlara bakılırsa lisans almak zor değil ama anladığım kadarıyla araban,ekipmanın,ekibin vs gibi şeylerinde ooması gerekiyor , ben lisansı aldım geldim hadi yarışalım yok :)

SekoLive
14-08-2011, 22:58
250 liraya istanbuldan akhisardaki draglara katılamazsın
yol + yemek + giriş ücreti diye hesaplarsak en basiti.

hddsheriff
14-08-2011, 23:00
Bunlara bakılırsa lisans almak zor değil ama anladığım kadarıyla araban,ekipmanın,ekibin vs gibi şeylerinde ooması gerekiyor , ben lisansı aldım geldim hadi yarışalım yok :)

onu diyorum bende 250 tl ye yarışmak koca bir yalan :) lisans dediğin kağıt parçasında ibaret eğer ekipmanın yoksa.

serkanokan
14-08-2011, 23:18
Miktarlar baya bi dusuk tutulmus. Ulusal bi rallinin sadece katilim ucret 1000TL civarinda.
Bunun yaninda her yaris servis ucreti, yakit, lastik, konaklama, antreman icin kiralik arac ve hesapta olmayan yiginla ekstra cikiyo..
Bunun yaninda senelik ortalama lisans bedeli pilot ve co pilotun toplam 1800TL civarinda.Tulum, kask, hans,iclik gibi ekipmanlar da giderlere eklenince goreceli de olsa genel olarak cok yuksek meblalat tutuyo.

crused
15-08-2011, 00:14
gıcık oluyorum bu volkan ışığa . ankara draglarını katletikten sonra al volkitolkilerini git burdan demek istedim valla hallada sinirim geçmedi azını burnunu kırıcam lkastiklerini patlatacam benzin deposuna kum doldurucam motoruna su basacamm.

JapanVsGermany
15-08-2011, 00:18
gıcık oluyorum bu volkan ışığa . ankara draglarını katletikten sonra al volkitolkilerini git burdan demek istedim valla hallada sinirim geçmedi azını burnunu kırıcam lkastiklerini patlatacam benzin deposuna kum doldurucam motoruna su basacamm.

Sakin ol şampiyon ;)

crused
15-08-2011, 00:21
Sakin ol şampiyon ;)

kanka halla volkan ismini duyunca gıcık oluyom adama artık. volkitolkiiii car ıyyyy

dirk
15-08-2011, 01:11
18 000lira Neki sabah erken kalkabilirsem ralliye yazilayim..

volume81
15-08-2011, 01:20
1.3 litre 115 hp yamaha motosiklet motoru varmı ki :)

turci
15-08-2011, 01:48
ne pilotu?

18 bin liraya smarti alirim,hayabusa motorunu koyarim icine. ver elini alaman otobanlari :D

o paraya f1 araci sürdürüyorlardi :)

merve
15-08-2011, 01:52
ne acı... (noktalar devam eder)

EvO 86
15-08-2011, 01:57
ne pilotu?

18 bin liraya smarti alirim,hayabusa motorunu koyarim icine. ver elini alaman otobanlari :D

o paraya f1 araci sürdürüyorlardi :)

Sürmemen hata olmuş :) )tabi bahsettiğin standart açık tekerlek bir araç değilse.

Şaka bir yana zaten volkicar homologe yani onaylanmış bir yarış arabası değil, bahsedilen miktar kendi kupasında yarışmak için. Daha ucuza pistte sezon kovalanabilir ama ulaşım konaklama ve yemek her zaman hesaplanmalı. Zaten herkes schumacher ama siz yine de bu hesaplara ufak tefek darbeleri, sarf malzemelerini ve mekanik hasarları da eklemeyi unutmayın.

Motorsporları ucuz değildir maalesef ama çevremdeki arkadaşlarımdan da biliyorum, yapmak isteyen her türlü imkansızlık içinde yapıyor, üstelik başarılı da oluyor. Yazıdaki yazdığı gibi bu bir tutkudur, araba sevdası ile karıştırmayalım.

kurpat
15-08-2011, 08:43
motorsporlarına girmek için öncelikle güzel bir geliriniz bir de ya gel bana sponsor ol 15-20 bin ver diyebileceğiniz 5-10 tanıdık ya da çevreniz olması lazım ...

bu kadar kaynak bulup da bu işi rahat rahat kotarabileceğinizi düşünmeyin, daha başka fedakarlıklarınız da olur ....

Mutu
15-08-2011, 09:00
250 liraya istanbuldan akhisardaki draglara katılamazsın
yol + yemek + giriş ücreti diye hesaplarsak en basiti.

Başındaki bini görmezsek güzel varsayım :D

turci
15-08-2011, 11:42
Formel-Trainings | Nürburgring (http://www.nuerburgring.de/angebote/fahrerlebnisse/formel-trainings.html)

Frid
16-08-2011, 01:37
volkan ışıgın kendı düzenledigi bir ralli gibi algıladım ben rakamalrda herkes farklı demiş içine girmeden çözemeyecegiz anlaşılan :D

hddsheriff
16-08-2011, 01:41
volkan ışıgın kendı düzenledigi bir ralli gibi algıladım ben rakamalrda herkes farklı demiş içine girmeden çözemeyecegiz anlaşılan :D

volkicar ın sezonluk kirası 20 bin euro diye duymuştum :)

ACTPK
16-08-2011, 01:59
Bir yarışta harcanan para özetle şu;

200 lira benzin
6 tane lastik (2 yedek) güzel bir lastikse tanesi 250€
Kayıt ücretleri vs yaklaşık 500
Şehir dışı ise istanbul izmir araç taşıma maliyeti 1500tl civarı
yediğin içtiğin minmum 250
servis vericek birileri lazım
liste uzar gider... :) sadece 800 liraya yarışılan yarış varsa hayatımı o yarışa adarım:)

Bunu benim yaptıgım gibi minimumada indirebilirsiniz. Servis tanıdıktan, ya da kendinden lastik önceki yarıştan kalma vs ama o zaman kazanma şansı düşüyor.:)