PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 Ocak 2012’den itibaren Chrysler Dodge ve Jeep Türkiye’de Tofaş’ın bünyesine girecek

driftnolimit
18-08-2011, 08:33
Fiat ve Chrysler’in birleşmesi Tofaş’a da büyük fırsat yarattı. 1 Ocak 2012’den itibaren Chrysler markaları Türkiye’de Tofaş’ın bünyesine girecek. Chrysler’le birleşen Lancia da Türkiye pazarı için önemli güç olacak. Tofaş CEO’su Ali Pandır, birleşmenin kendilerine büyük fırsatlar yaratacağını belirterek, “Görev verilirse yeni markalar içinde üretim yaparız” dedi.KRİZDEKİ Amerikan Chrysler’in önce yüzde 20 hissesini alan daha sonra bunu kademe kademe yüzde 53.5’e çıkararak bünyesine katan İtalyan Fiat, tüm dünyadaki yeniden yapılanmasına Türkiye’yi de dahil etti. Fiat ile Chrysler’in global entegrasyon süreci doğrultusunda Fiat dünyasının önde gelen oyuncularından Tofaş’a fırsatlar sunan yeni sorumluluklar verildi. Buna göre Fiat ile Chrysler’in global ortaklığına paralel, ABD’li şirketin markaları Chrysler, Dodge ve Jeep artık Tofaş çatısı altına girdi. Türkiye’de Chrysler, Jeep ve Dodge markalı araçlar ve yedek parçalarının satış ile dağıtımı için 1 Ocak 2012’den itibaren Tofaş yetkilendirildi. Türkiye’de Chrysler artık Lancia markasıyla satılacak. Dodge, Türkiye’ye ithal edilmeyecek. Jeep ise Tofaş çatısı altında kendi markasıyla faaliyetlerini sürdürecek.
Chrysler’e Lancia logosu
Tofaş CEO’su Ali Pandır, Chrysler ve Jeep markalarının entegrasyon sürecinin başladığını, yeniden yapılanmanın 1 yıl süreceğini açıkladı. Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Ferrari ve Maserati markalarının yanına Jeep’i ekleyerek 6 markaya ulaştıklarını ifade eden Pandır, şunları söyledi: “Bugüne kadar Tofaş’ta olmayan markalarımızla yeni müşteri kitlelerini hedefliyoruz. Premium ligde yıldızlar karmamız oluştu. Global stratejiler doğrultusunda Lancia ve Chrysler’in artık tek DNA’sı olacak. Chrysler artık Avrupa’da Lancia amblemiyle satılacak. Diğer pazarlarda yine Chrysler olacak. Jeep yine Jeep olarak kalacak. Dodge markası ise olmayacak. Chrysler ve Jeep’in kuvvetli tarafları bulunuyor. 1+1’le üç satmayı hedefliyoruz.”
Yeni bayi teşkilatı kurulacak
Pandır, bugüne kadar Türkiye’ye ithal edilmiş, satışı yapılmış 30 bine yakın Chrysler, Jeep ve Dodge markalı araçlar ile yedek parça ve servis hizmetlerini vereceklerini belirterek, bundan böyle Türkiye’deki tüm Chrysler Grubu araç sahiplerine Tofaş güvencesi sunulacağını söyledi. Pandır, “Ayrıca Alfa Romeo, Lancia ve Jeep markaları için Fiat’ın dışında özel showroomlar oluşturacağız. Bu doğrultuda bayi ağımızı yeniden düzenleyeceğiz. Mevcut Chrysler bayileri bizim şartlarımıza uyarsa devam edebilirler. Yeni şartlar olacak” dedi.
Doblo RAM gündemde değil
Pandır, Fiat-Chrysler ortaklığının üretim açısından da yeni fırsatlar doğurabileceğini belirterek, şunları anlattı: “Fiat ile Chrysler’in kuvvetli ve güçsüz olduğu taraflar var. Birleşmeden yeni bir güç doğdu. Tofaş olarak Bursa’da sahip olduğumuz 400 bin adetlik kapasiteli fabrikada 5 markaya üretim yapıyoruz. Eğer bu yeni oluşumda Tofaş’a görev verilirse, Bursa fabrikasında yeni bir markayı daha üretebiliriz. Amerika’ya RAM markası altında Doblo üretimi şu an gündemde değil. Bunu Chrysler dile getirmişti. Eğer bir gelişme olursa bunu yapabiliriz.”

Yeni otomotiv devi 4 bölgeye ayrıldı

ALİ Pandır, Tofaş, Fiat-Chrysler entegrasyon sürecinde taşların yerine otururken ve yeni bir global otomotiv devinin doğuşunu bizlere gösterdiğini belirterek, “Fiat, geçen ay sonunda 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere önemli organizasyonel değişiklikler yapıldığını açıkladı. Chrysler Grubu’nun büyük çoğunluğunun hisselerinin devralınması ve Fiat ile Chrysler Grubu’nun operasyonel olarak bütünleşmesi hedefi doğrultusunda, Grup İcra Konseyi (Group Executive Council-GEC) kuruldu. Yönetim Kurulu’nun dışında, Fiat’ın icra ile ilgili en yüksek karar organı olan Grup İcra Konseyi (GİK), 22 yöneticiden oluşuyor. Bu yeni yapıyla operasyonel faaliyetler ‘NAFTA’ (Kuzey Amerika), ‘Latin Amerika’, ‘Asya’ ve ‘Avrupa-Afrika-Ortadoğu’ olmak üzere 4 farklı bölgeye ayrılıyor” dedi.

Tofaş eylülde ‘altın’ olabilir

TOFAŞ’ın bugün 400 bin adetlik kapasiteye sahip olan Bursa’daki otomotiv fabrikasında, 5 markaya birden Ar-Ge’si Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirilen modeller ürettiğini dile getiren Ali Pandır, dünya klasında üretim (WCM) alanında ulaştığı “Gümüş” seviyeyle, Fiat’ın 200 fabrikası arasında en kaliteli üretimi yaptığını hatırlattı. Pandır, “Eylül ayında Fiat Grubu bünyesindeki ilk altın seviyeye ulaşmak istiyoruz” dedi.

Avrupa bize gıptayla bakıyor

TOFAŞ’ın yılın ilk yarısında Türk otomotiv sanayinin toplam üretiminin yüzde 27’sini tek başına gerçekleştirdiğini vurgulayan Ali Pandır, Tofaş’ın 2006 yılında yüzde 71 olan kapasite kullanım oranının Haziran 2011 itibariyle yüzde 84 seviyesine taşındığını anlattı. Pandır, “Avrupa’da kapasite kullanımı yüzde 50-60 civarında. Bu yüzden Avrupalılar bize gıpta ile bakıyorlar” dedi.

Lancia logolu Voyager 2012 başında gelecek

TOFAŞ CEO’su Ali Pandır, Chrysler ve Jeep markasının 2013’ten itibaren model atağına kalkacağını belirterek, 2012’de entegrasyon sürecinin tamamlanacağını, 2013-2014’ten itibaren de meyveleri toplamaya başlayacaklarını kaydetti. Tofaş, Lancia logolu ilk Chrysler modeli Voyager’ın önümüzdeki yılın ilk yarısında pazara sunacak. Lancia Thema da aynı dönemde Türkiye’ye ithal edilecek. Şirket, Fiat Freemont’u da 2012’de getirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Marchionne tarih yazıyor asıl oyun yeni başlıyor

TOFAŞ CEO’su Ali Pandır, deha olarak nitelendirdiği Fiat ve Chrysler’in CEO’su Sergio Marchionne’nin otomotivde tarih yazdığını belirterek, iki şirketin birleşmesi sonrasında asıl oyunun bundan sonra başlayacağını kaydetti.

Konu Hürriyet'ten alıntıdır.

powERS
18-08-2011, 08:38
asıl oyun neymıs acaba ? şahin charger ? :D şu doğanı şahini içine 3 5 bisey ekleyip satsalar varya ekmek gibi satar ekmek..

Low-Rider
18-08-2011, 08:43
püü kalitesi düşücek diyen kekolar çıkar şimdi:)

Eray Yümsel
18-08-2011, 09:01
kalitesi düşmeşze 2012 alametlerinden biri daha gerçekleşcek :D

driftnolimit
18-08-2011, 09:48
hala Fiat'ın 0 otomobillerini şahin doğan serisi olarak görenler var.
Marka 2006 yılında çıkardığı Grande Punto modeliyle kalitesini ispatladı ve her modeliyle çıtayı yukarı çıkarıyor.

Ufuk
18-08-2011, 09:58
O zaman bu markalarda ufaktanda olsa koç'a mı bağlı olcak?
ovv yi.

driftnolimit
18-08-2011, 10:05
Aynen öyle olacak :)

Chatin
18-08-2011, 10:10
iphone da çin'de üretiliyor hadi almayın :)

kurpat
18-08-2011, 10:18
başlık çok şişirme olmuş gibi, tofaş crysler'in markalarının TR distribütörü olacak, alacak satacak servis verecek, ha belki koparabilirse bir model üretebilecek...

sene başında başbakan verdiği direktif doğrultusunda yaratılmış ya da satın alınmış bir marka yok ortada ...

bu markalar ve bu markaları sevenler için iyi bir gelişme, satış-servis ağı sayesinde TR'de güçlenirler ...

driftnolimit
18-08-2011, 10:40
Konunun başbakanın verdiği direktiflerle alakası yok.
Türkiye'de otomobil pazarının %26'lık kısmını elinde bulunduran bir markanın büyüme çalışmaları söz konusu.

umut01
18-08-2011, 10:46
başlık çok şişirme olmuş gibi, tofaş crysler'in markalarının TR distribütörü olacak, alacak satacak servis verecek, ha belki koparabilirse bir model üretebilecek...

sene başında başbakan verdiği direktif doğrultusunda yaratılmış ya da satın alınmış bir marka yok ortada ...

bu markalar ve bu markaları sevenler için iyi bir gelişme, satış-servis ağı sayesinde TR'de güçlenirler ...

kesinlikle başlık çok abartı olmuş. sanki bursa da üretilecek gibi anlaşılıyor.

daha önce alfa romeo gibi bu markalarda tofaş fiatın yaygın satış-servis- showroom'larında faydalanarak satış miktarını arttımayı hedefliyor.

kurpat
18-08-2011, 10:48
ben de öyle diyorum zaten,

hürriyet'in başlığı şişirme diyorum, tofaşın bünyesine girmesi tabiri nedeni ile , bunu okuyan okuyucuların bir kısmının aklı 6-7 ay önce tayyip-koç görüşmesinde marka yaratılması ve detroit'den marka alınıp geliştirilmesi projesine gidebilir ... ki öyle bir durum yok distiribör ilişkisi sadece

10 yıllık fiat kullanıcısı olarak da bu durum crysler markaları için olumlu bir gelişme yorumunu yapıyorum ....

driftnolimit
18-08-2011, 11:28
Katılıyorum.

Eğer Tofaş bu modellerden bir yada birkaçının üretimini alabilirse dünyada önemli bir atılım yapmış olur.

bilalMW
18-08-2011, 19:34
Tofaş'a üretim bandı kaydırılması istihdam yaratması dışında ilgimi çeken bişey yok.

Crhysler, Fiat gibi ortağı öpsün başına koysun bence. Zamanında Mercedes ile ortaktılar Crossfire

300C'de ki sağlamlık kimin eseri?

burakN
24-08-2011, 14:53
Alfa Romeo' nun satışları arttığına göre bu markalara da olumlu yansır ama neticede bunların müşteri kitlesi belli!...

driftnolimit
24-08-2011, 14:59
Fiat'ın amacıda zaten kalitesini ve dünya otomobil pazarındaki yerini geliştirmek ki zaten 2003 yılında TR'de satışa sunduğu Stilo ve 2006 yılında getirdiği Grande Punto ile çok ciddi bir atılım yaptı.

Osman Bahadır
24-08-2011, 15:19
Distribütörlük başka, üreticilik başka şeydir. Tofaş sadece TR distribütörlüğünü aldı o kadar. Satışını ve servisini yapacak. Lancia'yı, Ferrari'yi nasıl satıyorsa Chrysler'i, Dodge'u da aynen satacak, servis hizmeti verecek.

Chrysler'in kalitesiyle Tofaş'ın ne alakası var... Ferrari'yi Tofaş satıyor diye Ferrari'nin kalitesi mi düştü?

TR'de servis, parça, satış sıkıntısı çeken bu markalar için bence güzel bir gelişme.

E0041
24-08-2011, 15:52
neden kalitesi düşsünki

Fiat grubu bir prensip belirlemiş

Parası çok süperspor araba isteyenler FERRARİ alsın demiş
Parası çok hem süperspor hemde 4 kişilik olsun diyenler MASSERATİ aldın demiş
Parası çok konforuna düşkün olan LANCİA alsın demiş
Orta gelirli konforlu arabaya binmek isteyen ALFA ROMEO alsın demiş
Düşük gelirli olup araç sahibi olmak isteyen FİAT alsın demiş

siz şimdi kalkın adamların yaptığı en ucuz arabayı alın sonra kalitesi düşük deyin bu adamların yaptığı kaliteli araçlardan alın :) bu yüzden kalitesi falan düşmez ne kadar para o kadar köfte..

driftnolimit
24-08-2011, 16:01
Hepsine katılıyorum
ama ;
Fiat 500 ve Fiat Bravo hariç Düşük gelirli olup araç sahibi olmak isteyen FİAT alsın demiş'e katılmıyorum...
Onlarda fiyatına göre sınıflarındaki en başarılı modeller.

E0041
24-08-2011, 16:07
Hepsine katılıyorum
ama ;
Fiat 500 ve Fiat Bravo hariç Düşük gelirli olup araç sahibi olmak isteyen FİAT alsın demiş'e katılmıyorum...
Onlarda fiyatına göre sınıflarındaki en başarılı modeller.

işte seninde dediğin gibi fiyatına göre..

kurpat
24-08-2011, 16:11
........ 2003 yılında TR'de satışa sunduğu Stilo ........ ile çok ciddi bir atılım yaptı.

kesinlikle katılmıyorum stilo da fiat'in facia döneminin otomobillerindendir, başarısızlığını 2.el sitelerinden, kullanıcı yorumlarından, ustalardan görebilirsiniz...

fiat'ı kurtaran bence g.punto serisi-sonrası diğer modeller ve multijet motorlardır...

E0041
24-08-2011, 16:17
fiatı kurtaran binek araçlar değil ticari araçlardır doblo olmasaydı tofaş batmıştı şimdi krizden tofaşı çıkartan doblo modelidir

CGR328
24-08-2011, 18:06
tofaş diyince akla her zaman şahin doğan gelir :D açılımı Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi .