PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrikli hidrolik direksiyon pompası..

Schumi
18-08-2011, 23:19
Hidrolik direksiyonu iptal yada elektrikliye çevirmek gibi bir durum var mı? Atmosferik ve drag koşacak bir araç için klima kadar güç çeken bir parçadan kurtulmak yada alternatife yönelmek işe yarar gibime geliyor.

B.Aktepe
18-08-2011, 23:22
Hidrolik direksiyonu iptal yada elektrikliye çevirmek gibi bir durum var mı? Atmosferik ve drag koşacak bir araç için klima kadar güç çeken bir parçadan kurtulmak yada alternatife yönelmek işe yarar gibime geliyor.

araç sadece drag amaçlı hazırlanmadı. hidrolik direksiyon pompasını ve hortumlarını hilmiden aldım sağolsun. oem iyidir:)

DC2-R
18-08-2011, 23:23

Ben o sekil kullaniyordum fakat MR2 Elektronik Direksiyon Pompasi lazim ; Karcept o pompaya gore kiti yapmis ..

Schumi
18-08-2011, 23:27
Ben o sekil kullaniyordum fakat MR2 Elektronik Direksiyon Pompasi lazim ; Karcept o pompaya gore kiti yapmis ..

Peki neden illa MR2'nin ki lazım. Corsa C yada Peugeot 307 pompası felanda olabilir. Sonuçta mümkün olan en az akım ile yeterli basınçta yağı direksiyon kutusuna basmak değil mi amaç. MR2 pompası pahalı ve zor bulunan bir parçadır herhalde tahminim.

yavuz364
18-08-2011, 23:56
Klimayı sökmekten çok çok daha fazla güç verecek bir yöntem :)
Hangi arabanın olduğu çok önemli değil, ancak MR2 tercihinde de; bazı arabaların sadece on-off şeklinde çalışırken bazı arabalarda proportional çalışıyor... Drag için hazırlancak arabada zaten komple iptal de edilebilir...

Schumi
19-08-2011, 00:14
Klimayı sökmekten çok çok daha fazla güç verecek bir yöntem :)
Hangi arabanın olduğu çok önemli değil, ancak MR2 tercihinde de; bazı arabaların sadece on-off şeklinde çalışırken bazı arabalarda proportional çalışıyor... Drag için hazırlancak arabada zaten komple iptal de edilebilir...

Benden ondan sordum işte. Misal ben zaten geçen aylarda 307 direksiyon pompası aldım aracımı elektrikliye çeviriyorum güç beklentim olmadan farklı bir amaç için. Hatta danışmak için konuda açmıştım hangi markaların pompası mantıklı diye. Ancak bir gün bir çukura düşme sonucu V kayışım kopmuştu. Klima, şarj dinamosu ve hidrolik iptal olmuştu. Araç inanılmaz hızlanıyordu. Akümü yeni aldım diye 3 gün taktırmadım hatta kayışı deli gibi gazlamıştım. :)

-ER-
13-10-2012, 20:04
HORT
Şumi bu düşüncen ne oldu ?
Google araştırması yaparken uzaklara gitmeme gerek yokmuş burada varmış meğersem bu fikir :D

exca
14-10-2012, 11:19
her tunerin hayali , elektirikli hidrolik pompası :)

mesela şu da yapılabilir on off ve devir ayarı , fiatlarda city mode var pompanın devrini ayarlayarak direksiyon yumuşaklığı ayarlanabiliyor :)

Schumi
14-10-2012, 13:52
HORT
Şumi bu düşüncen ne oldu ?
Google araştırması yaparken uzaklara gitmeme gerek yokmuş burada varmış meğersem bu fikir :D

Aralık ayında hidrolik direksiyon pompasını ve bütün borularını komple söktüm. O gün takıcaktım bir kaynak işi vardı müsait değildi kimse sinirlendim aldım arabayı çıktım. O günden beri direksiyonum beton. :D Pompam var aldım elektrik tesisatım var soketlerini aldım. Hortumlarımıda yaptırdım 200 bar destekli. Uçlarının hem pompa hem direksiyon kutusu tarafının rekorlarıda hazır. Sadece bağlaması kaldı ama nedense yaptırmıyorum deli. İyi hatırlattın bu ara yaptırayım. :D

-ER-
14-10-2012, 14:02
Aralık ayında hidrolik direksiyon pompasını ve bütün borularını komple söktüm. O gün takıcaktım bir kaynak işi vardı müsait değildi kimse sinirlendim aldım arabayı çıktım. O günden beri direksiyonum beton. :D Pompam var aldım elektrik tesisatım var soketlerini aldım. Hortumlarımıda yaptırdım 200 bar destekli. Uçlarının hem pompa hem direksiyon kutusu tarafının rekorlarıda hazır. Sadece bağlaması kaldı ama nedense yaptırmıyorum deli. İyi hatırlattın bu ara yaptırayım. :D

Yaptıracağın zaman haber verirmisin geleyim bende biraz kafanı şişireyim sorularımla :D

Schumi
14-10-2012, 15:13
Yaptıracağın zaman haber verirmisin geleyim bende biraz kafanı şişireyim sorularımla :D

Olur neden olmasın. :)

JDM VTİ
14-10-2012, 15:15
erel ben elektrikliye çevirdim.

orjinal direksiyondan daha yumuşak oldu direksiyon.

106 pompası kullandık. sıfır aldık.

istediğimiz zaman açılır kapanır yaptık ayrıca.

-ER-
14-10-2012, 15:19
erel ben elektrikliye çevirdim.

orjinal direksiyondan daha yumuşak oldu direksiyon.

106 pompası kullandık. sıfır aldık.

istediğimiz zaman açılır kapanır yaptık ayrıca.

Foto çektin mi hiç aşamada ?

Peki sorularım var geliyor hazır ol.
Boruları ne kullandın pompayı nerye sabitledin ve yüksek süratte yine aynı yumuşaklıktamı ve çok mu yumuşak 106 gti kullandım ama 306 dan ahım şahım yumuşak değil.
Birde elektrik tesisatını nasıl yaptınız ?
ve pompa kasnağı çıkınca klimasız modellerinin gergisini mi kullandınız ?

JDM VTİ
14-10-2012, 15:22
hiç bilmiyorum :D

ahm yaptı işte.

orjinal 106dan daha yumuşak oldu direksiyon. kapalı kullanıyorum ben hidrolik direksiyonu ihtiyacım oldugunda acıyorum. üst hızlarda denemedim o yüzden hiç.

-ER-
14-10-2012, 15:26
hiç bilmiyorum :D

ahm yaptı işte.

orjinal 106dan daha yumuşak oldu direksiyon. kapalı kullanıyorum ben hidrolik direksiyonu ihtiyacım oldugunda acıyorum. üst hızlarda denemedim o yüzden hiç.

no comment diyorum sana o zaman.
Pompa nerede peki onudamı bilmiyorsun düzyol şöförümüsün olm sen :D

JDM VTİ
14-10-2012, 15:29
pompa araca önden baktığında sağ tarafta.
abs beyninin aşşağı tarafında.
rolling adamıyım ben :D

alihan_27
14-10-2012, 15:29
Konuyu iyiki hortlatmışsınız. 307 elektrikli pompanın elektriğini on/off şeklinde kesmeyi düşünüyorum. Sadece park sırasında çalıştırıp, diğer zamanlarda kapalı tutmayı istiyorum. Ama ne olur, nasıl olur bilmiyorum, yani sürüşe mani bir durum oluştururmu hesap edemiyorum. Hep birlikte aydınlanalım lütfen :D

yavuz364
14-10-2012, 15:32
Sanayide pnömatik-hidrolik parça satan yerlerde istediğin ölçüde boru yaptırabilirsin.. Hidrolik sistemler için kullanılan borular yeterli..
Elektrik tesisatı kullandığın pompaya bağlı olarak bildiğim kadarı ile birçoğunda direk elektrik veriyorsun bazıları devamlı akım çekiyor, bazıları da çekmiyor, onu şuayb abi daha iyi biliyor :)

Foto çektin mi hiç aşamada ?

Peki sorularım var geliyor hazır ol.
Boruları ne kullandın pompayı nerye sabitledin ve yüksek süratte yine aynı yumuşaklıktamı ve çok mu yumuşak 106 gti kullandım ama 306 dan ahım şahım yumuşak değil.
Birde elektrik tesisatını nasıl yaptınız ?
ve pompa kasnağı çıkınca klimasız modellerinin gergisini mi kullandınız ?

Schumi
14-10-2012, 15:32
Konuyu iyiki hortlatmışsınız. 307 elektrikli pompanın elektriğini on/off şeklinde kesmeyi düşünüyorum. Sadece park sırasında çalıştırıp, diğer zamanlarda kapalı tutmayı istiyorum. Ama ne olur, nasıl olur bilmiyorum, yani sürüşe mani bir durum oluştururmu hesap edemiyorum. Hep birlikte aydınlanalım lütfen :D

Aralık ayından beri neredeyse 1 senedir hidrolik direksiyon tertibatı aracımda yok. Park etmek dışında hiçbir sorun yok. Sokette giren kabloları kesip araya switch girerek tetiği kapatıp açabilirsin. Senin için durum çok daha basit.

alihan_27
14-10-2012, 15:47
Aralık ayından beri neredeyse 1 senedir hidrolik direksiyon tertibatı aracımda yok. Park etmek dışında hiçbir sorun yok. Sokette giren kabloları kesip araya switch girerek tetiği kapatıp açabilirsin. Senin için durum çok daha basit.

Evet işim kolay, orj. var. Heralde sokette sadece +- iki uç var. Bildiğim kadarıyla direksiyon açısı,hız vs bilgi işleme yapmıyor, sabit devir-sabit basınç. Aklımdaki mevzu direksiyonda boşluk veya direksiyon tepkilerinde sorun yaşarmıyım? Sertleşmeden başka bir olay olmasın sonra :D.

Schumi
14-10-2012, 15:57
Daha detaylı yazayım Erel senin için. Şimdi bir kere 306GTI'ın direksiyon kutusuna giren 2 tane hortum var. Bir tanesi yüksek basıncı içeren kısım. Diğeri ise basınç içermeyen geri dönüş hortumu. Ve bu hortumları şekilleri aracın için özel şekildeki metal borulara rekorlar vasıtası ile bağlanıyor. Ben kendi aracımda bir daha asla klasik hidrolik kullanmak istemediğim için ve olurda istersem zebil gibi parça bulacağım için kendi orjinal hortumlarımı kesip attım. Direksiyon kutusuna giren 2 adet metal boruyu ise sakladım. Çünkü onlarda açılar felan var bir yere çarpmasın diye. Sonra orjinal 206 hidrolik direksiyonundaki yüksek basınç borusunda 75 bar var. Boru 95 barı destekliyordu üstünde yazan. Pompayı aldığım hidrolik direksiyoncunun söylediği 307 pompası 120 bar basıyor. Ayrıca çıkmacıya gidip 307 hidrolik direksiyon pompasına giren metal rekorları aldım. Oda pompaya özel.

http://i.imgur.com/pOPwx.jpg

Foto buldum temsili. Bu plastik boruların olduğu kısımlardaki özel rekorları açtırıp uçları aldım sadece. Geri kalanı doğru çöpe. Sonra bir ucu 307 pompasına giren rekor kısmından diğer ucu 206 direksiyon kutusuna giren kısımdan boruları yaptırdım rekorcuda sıfır bağlantı malzemeleri ile. Geri dönüş hortumunda basınç 1 bar bile yokmuş ama onuda 200 barlık borudan yaptırdım (over engineering :P). Borular biraz pahalı haberiniz olsun.

Daha sonra fark ettim ki aldığım pompada elektrik soketleri yok. Onlarıda tesisattan kesmeye hiçbir çıkmacı razı değil. Uçuk paralar istediler ama hep gittiğim Taş Otomotiv sağolsun nispeten ucuz bir ücrete (70 TL :S) 2 tane soket aldım. Aküm zaten 3 senedir bagajda. Ama bir türlü pompayı araca sabitleyecek ayak konusunda karar veripte sistemi araca montajlamadım. Boruları araca takılı vaziyette ama pompa değil. :D

Pompayı çalıştırmaya gelince. Pompadanın 2 soketi var (307 pompası). Birincin sokette 2 tane büyük ayak ile +12V ve şase bağlanıyor. Ancak bunu bağlayınca pompa çalışmıyor. Diğer sokette ise 9 bacak var.

http://4.bp.blogspot.com/_4fJXKfspvmY/S9sSmYM16rI/AAAAAAAAAS0/ucPBhvVAEWs/s320/img214.jpg

Büyük Hali İçin (http://4.bp.blogspot.com/_4fJXKfspvmY/S9sSmYM16rI/AAAAAAAAAS0/ucPBhvVAEWs/s1600/img214.jpg)

9 pinli soketten 5inci ve 9uncu bacakları birlikte 12V'a değdirdiğiniz anda pompa tekip alıp çalışmaya başlar. Bunuda kontak anahtarından veya switchtten alabilirsiniz.

Hee hiç kasmiyim dersen direk 106 pompası kullan. O daha basit olucaktır. Birde 106 pompası ile direksiyonun o kadar yumuşak olmaz sanırım. Bende Maxi Hakan abinin üstünde yazılımsal değişiklik yaptığı Büyük Göstergeden var bir tane. Pompayı otomatik olarak ayarladığım bir hızdan sonra kapatabilmek için. Switch ile uğraşmak istemiyorum. :)

-ER-
14-10-2012, 16:36
Heeeemmm analadiiim sevdim bu işi. 106 pompası o zaman daha makbul geldi bende anahtar kullanmak istemem o kendini belirli bir hızdan sonra kapaması hoşuma gitti :)
gerçi onun içinde Maxi Gauge lazım olacak daha da mmasraflı olacak ama :D

Verdiğin bu açıklamalı bilgi için çok teşekkür ediyorum :)

JDM VTİ
14-10-2012, 17:29
şuayb abi direksiyonun o kadar yumuşak olmaz değil, olmuşu söylüyorum kendi aracımda kullanıyorum :) ;)

mercedes gibi diyim yeterli

Schumi
14-10-2012, 17:57
şuayb abi direksiyonun o kadar yumuşak olmaz değil, olmuşu söylüyorum kendi aracımda kullanıyorum :) ;)

mercedes gibi diyim yeterli

307 pompası kullandığın zamanki kadar yumuşak olmaz diyorum. Nasıl okuyosun nasıl anlıyorsun bilmiyorum Alican. :D

JDM VTİ
14-10-2012, 18:30
307 pompası kullandığın zamanki kadar yumuşak olmaz diyorum. Nasıl okuyosun nasıl anlıyorsun bilmiyorum Alican. :D

abi bende sana diyorum ki bundan yumuşak olursa direksiyon durduğu yerde döner öyle söyliyim, öyle bişeyde olamaz:) (kendi aracım için konusuyorum)