PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ohm nedir ..yardım

deniz06
19-08-2011, 16:22
arkadaşlar basdaki ohm kodları ne anlama geliyo ne nedir bilgilendirirseniz sevinirim elimde 8 ohm yazan bi bas varda

Mehmet Gazihan
19-08-2011, 16:25
ohm direnç birimidir.. Ω omega sembolu ile temsil edilir..

8 ohm yazan ürünün direnci 8Ω dur..

nitrO_Oxide
19-08-2011, 16:35
google search

Ohm, Ohm Nedir (http://www.onlineupssistemleri.com/ohm-nedir/)

Kadyr
19-08-2011, 16:37
Basda 8ohm olmazki 2 dir genelde ohm arttikca ses kalitesi artar normal hoparlorler icin

deniz06
19-08-2011, 16:55
Basda 8ohm olmazki 2 dir genelde ohm arttikca ses kalitesi artar normal hoparlorler icin

sinema sisteminde kullanılan baslar varya ondan var 3 tane arkasında 8 ohm yazıyo yoksa onlar bas degilmi ,küçük çaplı bi sistem yapacamda,,

BRETE
19-08-2011, 17:07

8 ohm bass vardır bunlar genelde sinema sistemlerinde kullaınılır
90 lı yıllardaki müzik setlerinde 6 ohm luk hoparlörler kullanıldı genelde
oto müzik sistemleri ise ağırlıklı olarak 4 ohm dur
siz bu 8 ohm luk bass ı nerde kullanıcaksınız araç ise olmaz çünü onu besleyecek 8 ohm luk oto anfisi hiç gçrmedim ben evde kullanıcaksınız 8 ohm luk anfi bulabilirsiniz arabada da çalar ama fazla sağlıklı olmaz bi süre sonra cihazların zarar görür çünkü bass istediği değerler gelmeyince sürekli anfine yüklenicek daha tecrübeli arkadaşlar varsa yanlışım varsa düzeltsin

deniz06
19-08-2011, 17:22
8 ohm bass vardır bunlar genelde sinema sistemlerinde kullaınılır
90 lı yıllardaki müzik setlerinde 6 ohm luk hoparlörler kullanıldı genelde
oto müzik sistemleri ise ağırlıklı olarak 4 ohm dur
siz bu 8 ohm luk bass ı nerde kullanıcaksınız araç ise olmaz çünü onu besleyecek 8 ohm luk oto anfisi hiç gçrmedim ben evde kullanıcaksınız 8 ohm luk anfi bulabilirsiniz arabada da çalar ama fazla sağlıklı olmaz bi süre sonra cihazların zarar görür çünkü bass istediği değerler gelmeyince sürekli anfine yüklenicek daha tecrübeli arkadaşlar varsa yanlışım varsa düzeltsin

evet başkan tam üstüne bastın.küçük bi kabin var ikisi yan yana basların bide küçük çaplı anfi alacam 8 ohm bulamassam atarım gider basları yaa arkaya bi tane hazır kabin alırım ozaman

BRETE
19-08-2011, 17:29
evet başkan tam üstüne bastın.küçük bi kabin var ikisi yan yana basların bide küçük çaplı anfi alacam 8 ohm bulamassam atarım gider basları yaa arkaya bi tane hazır kabin alırım ozaman

bence hiç bununla uğraşma sen direk araç için üretilmiş cihazlardan al sonra akı b.kunu geçiyor birde 8 ohm anfi zor yani senin elindeki cihazlar ne marka foto falan koyarmısın hiç olmadı koy nete sat gitsin o parayada arabaya cihaz yaparsın fantaziye gerek yok

deniz06
19-08-2011, 18:08
çok teşekürler cvp larınız için, bulaşmayım bu işe en dogrusu ok,,,16.5cm lik 50 wat 3 ü de

A.Cem
19-08-2011, 18:39
8 ohm hoparlörler amfinizi yormaz, aksine daha rahat çalıştırır.

Ayrıca 8 ohm hoparlörlerinizin 2 sini paralel bağlayıp 4 ohmda kullanabilirsiniz.

deniz06
19-08-2011, 19:03
üçünü paralel baglasam neolur

BRETE
19-08-2011, 19:04
8 ohm hoparlörler amfinizi yormaz, aksine daha rahat çalıştırır.

Ayrıca 8 ohm hoparlörlerinizin 2 sini paralel bağlayıp 4 ohmda kullanabilirsiniz.

neden daha rahat çalıştırır açıklarmısın yanlış bişey biliyorsam öğrenmek için soruyorum yanlış anlaşılmasın :) ben her zaman fabrika hangi değerleri verdiyse onları kullanmaktan yanayım bir sürü mühendis kafa patlatmış bunlara ben bu mantıkla bakıyorum

A.Cem
19-08-2011, 20:01
tabi açıklayayım, P=IxIxR formülünde P yani güç eşittir akımın karesi çarpı direnç. Bu formülde gücü sabit tutarsak, direnç arttıkça amfiden çekilen akım azalır, bu sayede amfi daha rahat çalışır. Bu yüzdendir ki 2 ohmda kullanılan amfiler çabuk ısınır hatta yanabilir.

Deniz06, üçünü paralel bağlarsak direnç 2.66 ohm olur. Bu şekilde de kullanılabilir, eğer amfiniz uygunsa.

dragstar
19-08-2011, 20:11
8 ohm olduğu zaman aynı güçdeki hoparör daha az akımla çalışır ondan yormaz.

4 ohmdaki 200watt nominal gücü olan hoparlör ile 8 ohm da 100 wattdaki hoparlörün çıkardıkları sesin yüksekliğine aynı diyebiliriz.

V(volt)=i(amper)*R(direnç) formulünden çıkıyor

P(watt)=i*i*R formulündende güç hesaplanır

ben yazana kdr arkadaş yukarıya yazmış

BRETE
19-08-2011, 20:28
valla arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler yeni bişeyler öğrendim fakat huyumdur :D benim için fabrika ne yazdıysa onu kullanırım

birde dediğinize göre güç yarı yarıya düşüyor