PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektronik Devrelerden Anlıyan Birisini Arıyorum

saqwert
20-08-2011, 22:03
Arkadaşlar bi elektronik devre lazım bana.Dc motor için.devrenin 2 tuşu olması lazım.birine basınca motor sola dönücek,diğerine basınca sağa dönücek.ve motor zorlandığında durucak.umarım anlatabilmişimdir.elektronikten anlayan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum şimdiden teşekkürler :)

yavuz364
20-08-2011, 22:21
Motoru sağa sola döndürmek kolay ancak zorlandığı zaman durdurmak biraz daha karışık...
sağ-sol için aşağıdaki resimde H-bridge denilen transistör ile yapıabilirsin.. Yada bu iş için hazır olarak buluna L298 entegresini kullanabilirsin.. Çok daha kolay olur...

zorlandığında duran devre çok gerekli ise irtibata geçersen konuşuruz..
L298 datasheetin de bütün bağlantıları flan mevcut..
http://read.pudn.com/downloads128/sourcecode/embed/541883/298kongzhichengxu/%E7%A1%AC%E4%BB%B6%E8%BF%9E%E6%8E%A5%E7%94%B5%E8%B 7%AF%E5%9B%BE.jpg

H-bridge yöntemi.
http://www.robotroom.com/BipolarHBridge/BipolarHBridgeSchematic.gif

aqustic
20-08-2011, 22:47
Bahsettigin şey en iyi mikroişlemci kullanarak olur.Başka da olmaz.
Yavuz arkadaşımızın koydugu devreler ise sadece motor sürücü devreleri olup tek başlarına işini görmez.Örnegin L298'in çıkış bacaklarına motor sürülmüş.Orda problem yok ama girişinde 12f675 ve 16f628a işlemci baglanıp yazılım yapılması gerekli.
Bahsettigin zorlama olayı da işin içine girerse opamp kullanman gerekli.

Maxi
20-08-2011, 22:52
eksik bilgi var
kontrol devrelerinin motor büyüdükçe yapılarıda değişir

o yüzden ilk soru :
kaç amper ve kaç voltluk bir motor ?
30 ampermi ? 1 ampermi ?
12 volt ? 24 volt ?

ikinci soru :
bir düğme sola, öteki sağa ?
bu motor hiç durmayacakmı ?

en önemli soru:
nerede ve ne için kullanılacak ?

yavuz364
20-08-2011, 22:52
Arkadaş sadece 2 düğme ile kontrol edicem demiş. Eğer olay bundan ibaret ise işlemci gerekmez.. o yüzden L298 dedim..
Ama zorlama olayı olursa bambaşka birşey olur :)
Bahsettigin şey en iyi mikroişlemci kullanarak olur.Başka da olmaz.
Yavuz arkadaşımızın koydugu devreler ise sadece motor sürücü devreleri olup tek başlarına işini görmez.Örnegin L298'in çıkış bacaklarına motor sürülmüş.Orda problem yok ama girişinde 12f675 ve 16f628a işlemci baglanıp yazılım yapılması gerekli.
Bahsettigin zorlama olayı da işin içine girerse opamp kullanman gerekli.

Edit: Arkadaşın öğrenci olduğunu düşünerek öğrenci standartlarında motor ve devre düşündüm :D yoksa "maxi" arkadaşın dediği gibi birsürü eksik var :)

Osman Bahadır
20-08-2011, 23:02
Tarif ettiğin şey klasik bir elektrikli cam kontrolüdür. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok.

google görselde "power window schematic diagram" veya "power window diagram" diye aratırsan tonla bilgi bulursun.

saqwert
20-08-2011, 23:05
evet doğru söylüyosun hocam tam o camlardaki olay olucak işte.bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.12 volt olucak 1-2 amper yeterli

Maxi
20-08-2011, 23:33
o iş için hazır üniteler satılıyordur mutlaka
hem ucuz hem kullanışlı
ne gerek var baştan tasarım yapmaya

bazı şeyler için uğraşmaya değmez
mesela park sensör kiti
artık ayağa düşmüş, hani derler ya almayanı dövüyorlar o derece

çinli yapmış, 50TL ya ,al tak düzgün çalışıyorda
ne gerek var onunla uğraşmaya, yok devre tasarla yok bilmem ne yap

bu da ona benziyor işte, cam motor kontrolü için hazır kit .

aqustic
20-08-2011, 23:34
Aslında yavuz'un dedigi gibi L298in giriş bacaklarına butonla eletkrik verilerek motor sürülebilir.Ama L298 in belli bir akım degeri var.O akımı geçerse L298 yalan olur.
Ben o nedenle genelde çift röle kullanarak motor sürüyorum.
Zorlanmaya geçtigi anda akımı kesmek için ise opamp ve potansiyometre kullanıp potans sayesinde elektrigin kesilecegi akım degeri ayarlanabilir ama işlemci gerekir bunun için.
Buna çare olarak 5-6 ay önce tesadufen deneme-yanılma ile buldugum bir yöntemi söyleyim.
Motorun kollarından birine seri baglı tavan lambası baglıyorum.Motor zorlanmaya girdigi anda lamba yanıyor ve gelen elektrik lambayı akıyor.Motora eletkrik gitmiyor.
Videodaki cut outa elle müdahale edince lamba yanıyor akımı kesiyor ve motor zorlanmıyor.
Yalnız bu dedigim olay yüksek akım isteyen sistemlerde işe yaramaz.Lambanın yanmaya başlayıp motorun kesildigi akım degeri 500ma falandı.
Tavan lambasında zaten + - diye bir olay olmadıgı için uçları farketmiyor.
23032011015 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=J4-VgjkJk_s)

yavuz364
20-08-2011, 23:39
Videodaki de benim vanalardan mış :D ben söylerdim onların akımını, stall a düştüğünde 400ma civarı çekiyor.. İlk tasarımlarda zaten içinde akım sınırlayıcı var 200ma civarında motora flan zarar vermesin die :) ama şuandakilerde sınırlama yok, sadece zaman olarak kontrol ediyorum..

Aslında yavuz'un dedigi gibi L298in giriş bacaklarına butonla eletkrik verilerek motor sürülebilir.Ama L298 in belli bir akım degeri var.O akımı geçerse L298 yalan olur.
Ben o nedenle genelde çift röle kullanarak motor sürüyorum.
Zorlanmaya geçtigi anda akımı kesmek için ise opamp ve potansiyometre kullanıp potans sayesinde elektrigin kesilecegi akım degeri ayarlanabilir ama işlemci gerekir bunun için.
Buna çare olarak 5-6 ay önce tesadufen deneme-yanılma ile buldugum bir yöntemi söyleyim.
Motorun kollarından birine seri baglı tavan lambası baglıyorum.Motor zorlanmaya girdigi anda lamba yanıyor ve gelen elektrik lambayı akıyor.Motora eletkrik gitmiyor.
Videodaki cut outa elle müdahale edince lamba yanıyor akımı kesiyor ve motor zorlanmıyor.
Yalnız bu dedigim olay yüksek akım isteyen sistemlerde işe yaramaz.Lambanın yanmaya başlayıp motorun kesildigi akım degeri 500ma falandı.
Tavan lambasında zaten + - diye bir olay olmadıgı için uçları farketmiyor.
23032011015 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=J4-VgjkJk_s)

aqustic
20-08-2011, 23:43
O vanalar ebaydan geldi yalnız.Motoru burdan hazır almıştı arkadaşım.O kadar ugraştım ama bu akım kesme olayına.Bilseydim sana sorardım ugraşmazdık o kadar.;)

saqwert
20-08-2011, 23:47
Arkadaşlar bana bu devreden motoruyla birlikte 80-100 tane lazım.Zorlandığında durmasada olur.Nerden bulurum en uygun?

yavuz364
20-08-2011, 23:50
sahibinden.com dan olmasın ?
Yada birisi aldı sonra da ebayda sattı :D başka ihtimal olamaz..
Motoru hazır aldı diyorsa da benden almıştır, çünkü arkasında benim yaptığım epoxy var..
Akım sınırlama devresi çok zor değil ama belli akıma geldiği zaman motoru durdurmak biraz daha zor..

O vanalar ebaydan geldi yalnız.Motoru burdan hazır almıştı arkadaşım.O kadar ugraştım ama bu akım kesme olayına.Bilseydim sana sorardım ugraşmazdık o kadar.;)

yavuz364
20-08-2011, 23:51
PM atıyorum..

Arkadaşlar bana bu devreden motoruyla birlikte 80-100 tane lazım.Zorlandığında durmasada olur.Nerden bulurum en uygun?

saqwert
20-08-2011, 23:52
eyv hocam sağolasın :)