PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kıbrıs'ta okumak ?

alper_pug
21-08-2011, 11:15
Merhabalar herkese , Bahçeşehir üni. uluslararası lojistik bölümü bitirdim 2 yıllık bu sene. ***** dgs ye girdik çıktık , yarın tercihler başlıyor..Lisans tamamlama için yine aynı bölümü Girne Amerikan üni de okumayı düşünüyorum. Daha önce burdan mezun olmuş olan , hala okuyanların görüşünü almak istiyorum. Okumak zor mudur kıbrısta hayat nasıldır? kısaca tavsiye edilir mi? :D

cagri-35
21-08-2011, 11:21
Benim söyleyeceklerim kendim açısından geçerli. Kıbrısa gidip dönmem yüzünden yaklaşık üni hayatında 2 yıl kaybettim. Ben sevmedim, başaramadım. Şu anda arkama baktıgımda hata yaptıgımı düşünmüyorum şu anda, iyikide burada kalmışım ve burda okumuşum diyorum ama tabı bunlar benım kişisel düşüncelerim. Ben mutlu olamamıştım ama gittimi tatilde bile dönmek istemeyenler oluyor.

Okul konusunda Girne Amerikan'da arkadaşım okumuştu halkla ilişkiler, pekte zor değildi 5 yılda bitirdi ilk yıl kaldı o kadar gerisinde bi sorun yaşamamıştı. Geldi askere gitti şimdi yüksek kovalıyor.

Hayırlısı olsun tabi, öncelikle herşeyin hayırlısı yine diyorum benım mesajın basındakiler benım kişisel görüşüm.

Frank
21-08-2011, 12:47
Gaü kolej havasında sıcak güzel bir yer.
Okumasıda öyle çok zor değil biraz bakarsan geçersin yani.
Adanın en güzel yeri de Girne tavsiye ederim yani

ceratoniaorg
21-08-2011, 18:32
gaude 4. senem olcak detaylı bilgi verebilirim birçok konuda istersen sorularını sırala istersen pm at özelden konuşalım..

zekky
21-08-2011, 19:05
Mersin küçük şehir derler.
Mersinden kıbrısa giden arkadaşlarım mersini mumla arıyorlar:)
Başka bir bilgim yok hakkında hayırlısı olsun.

alper_pug
21-08-2011, 19:10
ceratoniaorg , hocam pm gönderdim.

Başka tecrübeleri olanlar varsa duymak isterim kıbrıs - girne - gaü hakkında?

Emre İlbi
21-08-2011, 21:01
bir akrabam Odtünün kıbrıstaki kampüsüne gitti, yalan olması 3 dönem mi durabildi, 4 dönem mi durabildi, kaçarak geldi,

iki arkadaşımda gazimagusadaki okulu kazanmıştı, biri bilgisayar müh., biri inşaat müh.
okulun adını şuan hatırlayamıyorum,
bilgisayar kazanan uzattı ama halen devam ediyor, kıbrısı çok sevdi,
inşaat kazanan 1 yıl durabildi, Oda kaçarak geldi,

onlardan aldığım izlenim;

kıbrıs çok değişik farklı bir yer, seven tam seviyor, sevmeyende hiç bir şekilde ısınamıyor,
hakkınızda hayırlısı olsun :)

MBuğra
21-08-2011, 21:26
Boşuna macera arama.

Emre Akçay
22-08-2011, 08:25
1 ay Magosa'da Doğu Akdeniz Üniversitesi'ni gezdim + abim 4 sene boyunca okundu. Bidaha gelmem bu lanet yere dedi. Askerliği gene Magosa'ya çıkmıştı. :D kesinlikle tavsiye etmem 55 derecede okula gidilmez arkadaş.

murat şilkan
22-08-2011, 10:33
1 yıl hazırlık 1 yıl intibak ve 2 yıl öğretimle beraber 4 yılını orada geçireceksin. Evde banyodan mutfaktan vs. heryerden deniz suyu gelir biraz arıtılmış gibi olsa da akdenizin yoğun tuzlu suyunun her an kurbanısındır. Ev kiraları,yemek içmek velhasıl hayat PAHALIDIR. Tam bir rezillik ortamı vardır bir öğrenci için. Bunlar olumsuz yönleri..

Olumlularıysa;
Denizi mükemmeldir,harikadır... Bir de çok iyi bir ingilizceye sahip olarak mezun olursun. Bunun dışında bence olumlu bir özelliği yok Kıbrıs'ın. He bi de heryerde otellerde,restaurantlarda falan melek,insan gibi muhtelif heykeller görürsün puta tapıo gibi bile hissedebilirsin bazen :D Yani Türkiye gibi değil daha çok Yunanistan gibi bir yer.

Karar senin. Yolun açık olsun arkadaşım..

alper_pug
22-08-2011, 19:19
İntibak tamamen yürürlükten kalktı bütün okullarda ve daha önceden hazırlık okuduğum için hazırlığıda atlayacağım , direk 3-4 okuyup bitiricem. Tabi plan böyle :D dediğiniz gibi giden ya çok seviyor ya da nefret ediyor , arası yok bunun anlamadım.

emre.ates
22-08-2011, 19:22
bu konun acılması çok ıyı olmus takıpteyım :D

murat şilkan
26-08-2011, 10:03
İntibak tamamen yürürlükten kalktı bütün okullarda ve daha önceden hazırlık okuduğum için hazırlığıda atlayacağım , direk 3-4 okuyup bitiricem. Tabi plan böyle :D dediğiniz gibi giden ya çok seviyor ya da nefret ediyor , arası yok bunun anlamadım.

Zevk meselesi demekki :)

turbotoyota
26-08-2011, 11:53
Bundan 19 sene önce 1992 yılında kıbrıs'a Lefkoşa da Yakın Doğu'da üniversiteye sürgün hayatımız başladı. Bizim zamanımızda Gaü kolej kadar küçük bir kampüs idi. Hayat sadece araba ve kumarhane arasında geçen baştan başa 80 km içinde monoton bir şekilde devam etti. 2.sınıfta Pakistanlı öğrencilerin de yardımıyla dersleri sıkı tuttuk, yaz okulu falan derken yatay geçiş yapabildim ve Tr de okulumu bitirdim.
Eğer öğrenci okumak ve öğrenmek istiyorsa heryerde başarılı oluyor malumunuz. Sosyal imkanlar şimdi çok daha fazla olduğu için çalışkan bir öğrenci sıkılmayacaktır diye düşünüyorum.
Ancak yoldan çıktığında geri dönmesi çok zor...
Tercih edilen bölüm için değecekse Kıbrıs seçilebilir.
Ama sırf mezun olmak içinse zamanınızın kıymeti size kalmış.
Umarım doğru tercih yapar ve ileri ki hayatında başarılı olmana yardımcı olacak kararlar alırsın.
Hayırlısı olsun.

deniz06
26-08-2011, 12:28
bol bol modifiyeli pahalı spor araçlar görürsün işte

LightSide
26-08-2011, 12:54
5 yılım geçti gaude bu donem mezun oldum. Amaç kıbrıssa tavsiye ederim.

Kakus
19-02-2012, 23:25
Bir güncel yapayım.

Kiralar ve yaşam hakkında detaylı bilgi verebilecek Kıbrıs'lı bir dostumuz abimiz var mu buralarda? :)

Dodoo
19-02-2012, 23:31
Ne güzel istanbuldasın, polonu da almışsın, daha ne kıbrısı yahu :)

Şaka bir yana değişik bir tecrübe.. Şahsen ben yapamazdım :D

blow07
19-02-2012, 23:36
Gau'deyim bende henüz hazırlık + 1. sınıf 2. senem. Ceratoniaorg gibi yardımcı olabilirim :)

blow07
19-02-2012, 23:40
2+1 evler 300-350
3+1 evler 350-450 sterlin arasında değişmekte. KKTC her ne kadar pahalı gibi gözükse de harcamanı kontrollü sağlarsanız ve gece alemini bağımlı hale getirmezseniz pekte pahalı olduğu söylenemez. Benzin fiyatları bugün itibariyle 95 oktan 2.95 TL 97 oktan 3.00 TL oldu.Merak edilen herşeyi yanıtlayabilirim.

MBuğra
19-02-2012, 23:45
Bende Lefkoşa'dayım. Yardımcı olabilirim. :)

Kakus
19-02-2012, 23:46
Yahu işte kira dahil, gece hayatı olmadan aylık ne kadar gider oluyor?

cagri-35
19-02-2012, 23:49
İyide o kişiden kişiye değişir.

Bir sürü kriter var , alkol kullanırmısın , sigara kullanırmısın , ne yersin , ne içersin, gece hayatı olmasa bile ne tarz yerleri tercih edersin boş vakitlerinde ne yaparsın vs.

Yani aynı ortamda bir kişi 1500 le geçinirken kimisi 1 haftayı çıkaramaz.

blow07
19-02-2012, 23:50
Yahu işte kira dahil, gece hayatı olmadan aylık ne kadar gider oluyor?

Biz kira olarak 3+1 evde 3 kişi kalıyoruz kişi başı yaklaşık 400 Lira + 600 Lira'da kendi harçlığım ki buna benzin param da dahil fakat sigaram ve alkolum yok . Toplamda 1000 TL gibi bir rakama denk geliyor. Bu benim bütçem. 900-1000 Lira gibi bir rakama geçiniyorum ben kira dahil.

MBuğra
19-02-2012, 23:54
Harcama kişiden kişiye değişiyor. Ben yurtta kaldığım için kira harcamaları için bişey söylemem doğru olmaz. ama aylık benim harcadığım 300 tl felan. not: okul yurdunda kalıyorum, 3öğün okuldan yemek çıkıyor.+ arabam yok :)

Kakus
19-02-2012, 23:55
Harcama kişiden kişiye değişiyor. Ben yurtta kaldığım için kira harcamaları için bişey söylemem doğru olmaz. ama aylık benim harcadığım 300 tl felan. not: okul yurdunda kalıyorum, 3öğün okuldan yemek çıkıyor.+ arabam yok :)

Peki tam burslar okula herhangi bir para ödüyor mu? Ayrıca yurt ücretleri ne kadar?

blow07
19-02-2012, 23:56

Paralı okuyorsunuz galiba.Yada yüzde 50 burslu ? Eğer burslu iseniz çok harika diyebilirim.

Ben 100/100 burslu okuyorum. Dediğim gibi .1000 Lira gibi bir harcamam var.

cagri-35
19-02-2012, 23:56
Kıbrısta aramızdan kaybetmeyen yada bir tanıdıgı burs kaybetmeden devam eden varmı? Buda benden bir soru. Yani değiştimi ortam bilemiyorumda benım zamanımda burs konusu çok sıkıntlıydı. %100 burs kazanmıstım ben kandık gittik aklıma sıçayım sonra geldık burda özelde okuduk :)

blow07
19-02-2012, 23:57
Peki tam burslar okula herhangi bir para ödüyor mu? Ayrıca yurt ücretleri ne kadar?

Girne Amerikan Universitesi'nde her yıl 562 Euro etkinlik ücreti ödüyoruz 1. ve 2. dönem kayıtlarında 281 Euro olarak 2 taksit. Oda otopark - otobüs kullanma - şenliklerdi vs. onlar için kesiliyor.

blow07
19-02-2012, 23:59
Kıbrısta aramızdan kaybetmeyen yada bir tanıdıgı burs kaybetmeden devam eden varmı? Buda benden bir soru. Yani değiştimi ortam bilemiyorumda benım zamanımda burs konusu çok sıkıntlıydı. %100 burs kazanmıstım ben kandık gittik aklıma sıçayım sonra geldık burda özelde okuduk :)

Hala bursluyum. Sistem aynı bursu almak için ellerinden geleni yapıyorlar . Fakat duyduğuma göre yazın kaldığımız sınavlarda not ortalamalarını aşırı yükseltiyorlarmış. :D:D

MBuğra
20-02-2012, 00:04

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinde okuyorum. Kıbrıstaki arkadaşlar bilirler, ortalama bir üniversitedir, ne DAÜ kadar büyüktür nede Lefke Avrupa kadar köy.

Tam burslular sadece eğitim ücretinden muaflar. Eğer yurt ve yemek alırlarsa ayrıca öderler. İki tip yurt var.

1-Apart: Apart yurtlarda kendi yemeğini kendin yaparsın, okula yemek ücreti ödemezsin.

2-Otel tipi: Buraya kayıt olursan yemekhaneye kayıt olman zorunlu.

Ücret bakımından: Paket programlar var. okul+yurt+yemek hepsini birlikte verdiğin. Euro üstünden ücretlendirilir. Ben %50 bursluyum. o+y+y=5830 € verdim.

Paralı okuyorsunuz galiba.Yada yüzde 50 burslu ? Eğer burslu iseniz çok harika diyebilirim.

Ben 100/100 burslu okuyorum. Dediğim gibi .1000 Lira gibi bir harcamam var.

Yüzde 50 bursluyum. :)

Ben 4. yarıyılıma giriyorum. Şükür daha bursumu kaybetmedim, inşallah kaybetmem de.

ruudvan
20-02-2012, 00:08

sınıfımdan 3 kişi mevcudumuz 15 kişiydi
okuldan tanıdıgım 10larca kişi var mezun oldular iş buldular çalışıolar.kıbrısta 6 senem gectı .kıbrıs omrumden cok çaldı ama pişman deilim .kıbrısta okumasaydımda istanbulda okusaydım olanaklar farklı olurdu ama ordaki edindiğim tecrübeyide burda edinemezdim oda ayrı bi yanı.

cagri-35
20-02-2012, 00:12
Güzel valla arkadaşlar cidden iyi çalışın sıkı sarılın derslere benım dönemımdede aynıydı su andada pek degısmemıs galiba.

Herkesin hakkında hayırlısı bakalım Allah herkesin gönlüne göre versin.

@ Rudvaan başka bir şehirde okumak kendi başına birşeyleri başarmak mücadele etmek insana kesinlikle çok şey katıyor buna eminim.

alp1903
20-02-2012, 01:15
Valla herhalde bu başlık altında bitek ben memnun kaldıgımı söyliycem, kıbrısta okumaktan cok memnunum. Niyemi hayatım boyunca farklı geçirecegim 5 senem burda geçti diyebilrim. Ankarada ömrümü geçiricem inşallah öyle gözüküyo iş hayatı açısından. Ama burda geçirdigim ögrencilik yıllarımı mumla ararım. Kişiden kişiye insanın cevre fakötürde büyük tabi.

Benim bölüm mimarlık 1 sene hazirlık okudum hiç ders bırakmadan 4senede bölüm sürdü bu sene haziranda mezunum kısmetse son 4 dersimi aldım. Bana etrafımdakiler sordugunda şiddetle tavsiye ederim kıbrısı çünkü ben memnunum. Her dksı ayrı heycanlı Rıdvanda bilir magosa güzel şehirdir ögrenci acısından.

Ha gece hayatı olayı burda aile faktörü ortadan kalktıgı için ipin ucunu kacırıp okul hayatını mahveden arkadaşlarım oldu geri gidenler oldu. Herkez kendinden sorumlu zaten kıbrısta bunun sınavına giriyosunu hayat sınavı bi nevi onu gecenler burda okul bitiriyo benim gözümde belki burda mezun olup hayatı boyunca kıbrısa gelmiycek insanlar bile var aramızda bana cok farklı geliyo bu açıdan kıbrıs. 5 farklı sene için kıbrıs degermi bence deger. :)

ruudvan
20-02-2012, 01:18
Valla herhalde bu başlık altında bitek ben memnun kaldıgımı söyliycem, kıbrısta okumaktan cok memnunum. Niyemi hayatım boyunca farklı geçirecegim 5 senem burda geçti diyebilrim. Ankarada ömrümü geçiricem inşallah öyle gözüküyo iş hayatı açısından. Ama burda geçirdigim ögrencilik yıllarımı mumla ararım. Kişiden kişiye insanın cevre fakötürde büyük tabi.

Benim bölüm mimarlık 1 sene hazirlık okudum hiç ders bırakmadan 4senede bölüm sürdü bu sene haziranda mezunum kısmetse son 4 dersimi aldım. Bana etrafımdakiler sordugunda şiddetle tavsiye ederim kıbrısı çünkü ben memnunum. Her dksı ayrı heycanlı Rıdvanda bilir magosa güzel şehirdir ögrenci acısından.

Ha gece hayatı olayı burda aile faktörü ortadan kalktıgı için ipin ucunu kacırıp okul hayatını mahveden arkadaşlarım oldu geri gidenler oldu. Herkez kendinden sorumlu zaten kıbrısta bunun sınavına giriyosunu hayat sınavı bi nevi onu gecenler burda okul bitiriyo benim gözümde belki burda mezun olup hayatı boyunca kıbrısa gelmiycek insanlar bile var aramızda bana cok farklı geliyo bu açıdan kıbrıs. 5 farklı sene için kıbrıs degermi bence deger. :)

alp bi tek sen kaldın orda tanıdığım sende mezun olunca kıbrısa kimi görmeye gidicez ulan cok ozledım be.

Kakus
20-02-2012, 01:22
Şu her yıl ödenen ücret sıkıntı yaratabilir. Sonuçta ülkeiçindeki tam burslarda ve devlet üniversitelerinde öyle bir durum söz konusu değil. Fakat bunun haricinde aylık 1000tl ile geçinebilmek uygunumuş.

alp1903
20-02-2012, 01:28
Bülent başkannnn ne olcak bu magosanın hali gece gece ne gülmüştük bee :)

vodkan
20-02-2012, 01:53
5 sene daü okudum o zamanlar felaket çöldü şuanki haline göre :) ben önermiyorum keşke türkiyede okusaydım dedim cok olmuştur.

ruudvan
20-02-2012, 01:55
Bülent başkannnn ne olcak bu magosanın hali gece gece ne gülmüştük bee :)

aynen

magosanın gündüzünü sevmem gecesi iyidir sessiz sakin olur rahat rahat dersiniz çalışırsın :D

alper_pug
20-02-2012, 07:40
Benim konu hortlamış :D

Ne güzel istanbuldasın, polonu da almışsın, daha ne kıbrısı yahu :)

Şaka bir yana değişik bir tecrübe.. Şahsen ben yapamazdım :D

Bu konuyu açtığımda henüz polo yoktu ortalıkta :) Geçen dönem başı gidecektim fakat gitmedim şimdide gitmediğime pişmanım. 2012-2013 öğretim döneminde gidicem bende hayırlısıyla :)

Konun hortlaması iyi olmuş daha detaylı bilgiler gelmiş.

mesutt1
20-02-2012, 08:04
kıbrıs candır can :D bi dakka durma git oku :D

Mpower
30-06-2014, 14:00
Sağlam bir hort yapmak istiyorum :D yeni konu açmak istemedim puanım iyi olmasına rağmen kız arkadaşımın bölümümn puanları yüksek olması sebebiyle kbırıs tercihi yapıcaz
Fakat hangi üniversitelerin bursu düşüyor hangilerinninki düşmüyor bilmiyorum ?
Hangi üniversiteyi tercih etmeliyim baktığım kadarıyla tüm üniversiteleri tam burslu sekilde okuyabiliyorum
Ortam nasıl (sinema,avm tarzı seyler ) ?
Araba fiyatları nasıl ?
Yanı burada okumazsak ya kütahya ya da kayseri de beraber okuyabılıyoruz sizce değer mi ?
ev fiyatları nasıl ?
yaşam çok pahalımı mesela bursada herhangi bir kafede bir ıce tea ye 3.50 tl veriyoruz orada bu durum nasıl
elektronik cihazlar çok pahalı mı ? suan aklıma takılanlar bunlar yardımcı olursanız çok sevinirim

bilalasmali
30-06-2014, 16:12
2008 Yılında Lefke Avrupa Üniversitesinde 2 yıl okuyabildim sonrasında yarıda bırakıp 4 yıllık üniversiteme istanbulda devam ettim kıbrıs ne dersen bana sadece zaman kaybı....

Kumarhane,Yasal Kerhaneler(Night Club),Bet İstasyonlarından ibaret....

Benim zamanımda 1200 hazırlık öğrencisi geldi...

Yalnızca 300 kişi hazırlıgı geçebildi yaz okuluna kalmadan gerisini siz düşünün....

Öyle dışardan magazin muhabirlerinin çektiği gibi girne sahillerinden ibaret değil sakın kanmayın...

İlla gidilecekse Girne- Lefkoşe olmalı Güzelyurt ve Lefke'nin yanından geçme derim.

bilalasmali
30-06-2014, 16:17
Sağlam bir hort yapmak istiyorum :D yeni konu açmak istemedim puanım iyi olmasına rağmen kız arkadaşımın bölümümn puanları yüksek olması sebebiyle kbırıs tercihi yapıcaz
Hangi üniversiteyi tercih etmeliyim baktığım kadarıyla tüm üniversiteleri tam burslu sekilde okuyabiliyorum
Araba fiyatları nasıl ?
Yanı burada okumazsak ya kütahya ya da kayseri de beraber okuyabılıyoruz sizce değer mi ?
ev fiyatları nasıl ?
yaşam çok pahalımı mesela bursada herhangi bir kafede bir ıce tea ye 3.50 tl veriyoruz orada bu durum nasıl
elektronik cihazlar çok pahalı mı ? suan aklıma takılanlar bunlar yardımcı olursanız çok sevinirim

Araba fiyatları ucuz yaşam pahalı ama abartıldığı kadar değil

Ev fiyatları pahalı mecbur kiralayacaksın onlarda pahalı

Elektronik cihazlar Türkiye ile aynı fiyat .

Ortam girne'de var.

Kıbrısta hatırı sayılır 2 üniversite vardır .Girne Amerikan Üniversitesi Ve Yakın Doğu Üniversitesi

Kıbrısta öğrenci olmak kıbrısa 1 haftalığına tatile gelmeye benzemez bunu iyi bilmek gerekli

rebelh
30-06-2014, 16:18
yeni kıbrıs tatilinden geldim 850 liralık içkiyi 300 liraya aldım
içki kumar ve sigara başka bişi yok pek ama ben seviyorum kıbrısı

Kahn23
30-06-2014, 16:19
Araba fiyatları nasıl ?
ev fiyatları nasıl ?

-Ben 4 senedir yılda 2 defa gidiyorum.
-Elektronik cihaz vb şeyler burasıyla aynı fiyat. Rum tarafında baya ucuz.
-Girne Merkezde bira 5TL :D
-Araç fiyatlarının burası ile kıyaslarsan belki aynıdır. Ama onların alım gücüne göre normal.
-Girne ve Lefkoşa iyi üniversitelerin olduğu yerlerdir.
-GAÜ'ye gitmek isteyen olursa bana haber versin. Yardımım dokunur :icon_tup:

rebelh
30-06-2014, 16:20
Araba fiyatları ucuz yaşam pahalı ama abartıldığı kadar değil

Ev fiyatları pahalı mecbur kiralayacaksın onlarda pahalı

Elektronik cihazlar Türkiye ile aynı fiyat .

Ortam girne'de var.

Kıbrısta hatırı sayılır 2 üniversite vardır .Girne Amerikan Üniversitesi Ve Yakın Doğu Üniversitesi

Kıbrısta öğrenci olmak kıbrısa 1 haftalığına tatile gelmeye benzemez bunu iyi bilmek gerekli

ben en büyüğü doğu akdeniz diye biliyorum yanlış mı?

bilalasmali
30-06-2014, 16:23
ben en büyüğü doğu akdeniz diye biliyorum yanlış mı?

Eğitim kalitesi olarak dedim ki en büyüğü yakın doğu

Özel Üniversite

1-Yakın Doğu
2-girne amerikan
3- Doğu Akdeniz
4-UluslarArası Kıbrıs
5-Lefke Avrupa

Devlet Üniversitesi

1-Kıbrıs Odtü

Tabi bunlar özel birde en iyisi dersen Güzelyurt'daki Kıbrıs Odtü

blow07
30-06-2014, 16:43
Ben Girne Amerikan okuyordum ve okulu terketmek zorunda kaldım (Bursum alındığı için ).

Son dönemde 7 yıl kesintisiz burs verilmeye başlandı fakat okul yine nereden para koparılacağını bilir.

Son Bir kaç sene içerisinde okulu bırakıp Türkiye'ye geri dönenlerin sayısını bir araştırın ( sadece arkadaşlarım içerisinde en az 10 tane var. )

Kıbrıs'ın pahalılığını unutmayın. (Elektrik faturası pahalı gelir , suları kalitesizdir .)

KKTC'nin küçük bir yer olduğunu unutmayınız.

Bunları göze alarak tercih yapınız.

KKTC'de tatil güzeldir ama yaşamak için bir daha asla...

bilalMW
30-06-2014, 16:48
oraya yatıracağın parayla dükkan açarsın esnaf olursun istediğin sektörde butik takılırsın uzaktan eğitim çakarsın sonuna da bir master miss gibi cv. bak hala dükkan cebinde ama. :)

blow07
30-06-2014, 17:01
oraya yatıracağın parayla dükkan açarsın esnaf olursun istediğin sektörde butik takılırsın uzaktan eğitim çakarsın sonuna da bir master miss gibi cv. bak hala dükkan cebinde ama. :)

yengemin dediği laf : 2 sene okudun bir ev parası yedin :D

bilalMW
30-06-2014, 17:13
yengemin dediği laf : 2 sene okudun bir ev parası yedin :D

dükkanı kurtar bari. :D

Phenomenal
30-06-2014, 17:42
girne kıbrısın en güzel yeri ama

hayat biraz palı ama

benzin ucuz içki ucuz

ama bende lefkoşa da okudum sen sen ol lefkoşada tercih etme derim

2 sene okudum sonra istanbula geçiş yaptım

niyeyse pek sevemedim kıbrısı

öyle ki bi ton sıfır enşa almıştım gelir gelmez ev dizmiştim

hepsini ölü fiyatına sattım bi an önce kaçtım istanbula

arkadaşda demiş zaten elektirik çok pahalı kışın soba yakıyordum elektirikli bi fatura geliyordu 500tl

su desen berbat diş bile fırcalarken zorlanıyordum o derece bildiğin tuzlu su

alper_pug
30-06-2014, 18:22
Bahçeşehir üni de 2 yıllık bitirip dgs ile Girne amerikana geçiş yaptım ben. Burdada 2. senem bitti

hayırlısıyla önümüzdeki şubata mezun olacağım. Diğer okulların burs durumunu bilmiyorum ama GAÜ de 7 yıl kesintisiz burs veriliyor şuanda.

Araba fiyatları aşağı yukarı Türkiye ile aynı. Hondacılar burdada uyanık ef eg kasalara 15-20 isteyen çok :D

Sinema - avm gibi şeyleri unut. Girne'de bir tane sinema var onda da en fazla 2 film oluyor ve filmler yazlık sinema gibi geç gelir.

3+1 evlerin kirası ortalama 300-400 sterlin arasında. Tabi bu Girne için. Lefkoşa'da kiralar daha uygun diye biliyorum.

Yaşam aşırı pahalı değil , burda bir kafeye gidip ice tea içmezsin zaten söyleyeyim bira 5-6 lira :D

Eğlence , gece hayatı Girne'de canlıdır. Zaten bence Girne dışında başka bir yerinde yaşanmaz.

Yine sormak istediklerin olursa pm atabilirsin. Bu arada konuyuda ben açmıştım zamanında :D

oğuz
30-06-2014, 18:30
dgs de en çok dersleri muaf edenler Kıbrıs ünileri genelde.burda dgs ile geçiş 3 sene anca,orda 2 senede alabiliyormuşsun dersleri. bu şekilde midir harbiden ? :D

Mpower
30-06-2014, 21:56
Anladığım kadarıyla burda okunmaz :D teşekkür ederim bilgiler için

derece43
30-06-2014, 21:59
Ben is guc icin buradayim sadece gezmek icin gelinir.. Zaten sicaktan ne okunur ne calisilir

atituti
30-06-2014, 22:14
Gercekten hava 55 derecemi ? Yahu ben 29 30 oldumu sokaga cikamiyorum millet nasil geziyor o sicakta

ersandeniz
30-06-2014, 22:23
@Mpower Kıbrısı bilmem de, sakın kız arkadaşın için kendi tercihlerini değiştirme, sonar cook pişman olursun ;)

Kahn23
30-06-2014, 22:28
Gercekten hava 55 derecemi ? Yahu ben 29 30 oldumu sokaga cikamiyorum millet nasil geziyor o sicakta

Gecen sene Lefkosa'da tabelada 59° gordum. Ozellikle Temmuz-Ağustos'ta inanilmaz sicak.

MBuğra
30-06-2014, 22:36
Su an hava 40 derecelerde seyrediyor ama hissedilen sicaklik daha yuksek. Gercekten cehennem gibi oluyor sabahlari.

@alper_pug kardesim gecen faceden yazdim ama gormedin. Mezun oldum, gitmeden bi goruselim, yiyelim icelim, nargile yapalim diyecektim :)

atituti
30-06-2014, 22:59
Kibristaki arkadaslar dikkat etsin kendine valla 59 falan yuh :) ben hergun bayilirdim heralde :D

orhanerdogan
30-06-2014, 23:04
4-5 sene okudum, şimdilerde de eşimin ailesini ziyarete bol bol gidiyoruz bir ayağım orada diyebilirim.

Girne amerikan üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okudum eğitimi hakkında çok bilgi veremem sınavdan sınava gittim desem yeridir. Aynı dönem 16 kişi mezun olduk. 16 kişiden 2 si bilgisayar mühendisi olarak çalışıyor bunlardan biriside benim gerisi çeşitli kıl tüy işlerde çalışıyorlar.

Ben direk Girneden bahsedicem çünkü kktc de yaşanacaksa yaşanacak yer direk Girne olamalıdır. Lefkoşaya sadece cuma akşamları yemek yemeye gidilir. Dereboyuna ordanda çembere gidilip 0 çizilir girneye dönülür :D

Girne kktc nin bodrumu, güzel bir yer eğer birazda çevre edinirsen özelliklede orada yerleşik olarak yaşayan arkadaşların olursa çok daha eğlenceli bir yer haline gelir. Öğrenci olarak çok güzel lüks evlerde kalabilirsin. Eğer çalışmaya niyetlenirsen bir öğrenciye göre iyi para kazanabileceğin ekstra yada tam zamanlı işlerde var. Disko, otel, casino vb. şahsen dönem dönem hepsinde çalıştım. Bu sayede ailemden ekstra para almadan hem bir araba hemde motor sahibi oldum. Ben çok sevdim yazları bile dönmedim.(Sadece sevgiden değil tabiki tüm yaz okullarına kalmak zorunda kaldığımdan) Kumar, gece klübü bulaşmaz isen kütahya kayseri gibi yerlere göre çok daha güzel bir öğrencilik hayatın olur paşa paşa okur gelirsin.

Not:Kız arkadaşımla gidicem demişsin örnekleri çoktur gidince ayrılırsınız bilgin olsun.

Kahn23
30-06-2014, 23:04
Biz genelde tatil için Mayıs ilk hafta ya da Ekim son haftayı seçiyoruz. O tarihlerdeki hava bile insanı bunaltıyor

Mpower
30-06-2014, 23:07
Teşekkürler vazgeçtik zaten kıbrıstan

alpeRS
30-06-2014, 23:19
Kıbrıs candır ama sevebilirsen,4.yılım olacak ben sevdim,ama özellikle girneyi tercih ederim 2. olarak da magosa,geri kalan yerlerde yaşanmaz.hayat sanılan kadar pahalı değil,mesela istanbulun lüks semtlerinden uygundur fiyatları,antalyaya göre de pahalı göze batan bi elektrik çok gelir,su ise tr ye yakın gelir mesela biz 6 aydır ödemedik toplam fatura 390 tl.gece hayatı tr den ucuzdur,kaliteli bi mekanda 70 lik iyi bir wiskiyi çok rahat 200-300 arası açtırabilirsin.herhalde yenge ile gelecekmişsiniz ilerleyen zamanlarda ayrılma durumu olabilir,kız milleti nasıl değişiyor anlamazsın kıbrısta,başka sorunuz olursa cevaplayabilirim.

onursumer
30-06-2014, 23:28
hep tatil amaçlı gittim ama gerçekten yaşancak gibi değil sıcak + hiçbirşey yok

ve ayrıca kız arkadaşla gitmekte ayrı bir sıkıntı olur bence puanına gore en iyi tercihi yapmaya bak

efe_
01-07-2014, 14:35
arkadaşlar burda okunmaz diyorsunuzda kaç tane öğrenci var orada biliyormusunuz ? Okuldan beklenti nedir? Okuma şartları ne olmalıdır sizce oda sıcaklığımı? Yapmayın lütfen...
Okumak isteyen için güzel yerdir Kıbrıs

blow07
01-07-2014, 19:12
arkadaşlar burda okunmaz diyorsunuzda kaç tane öğrenci var orada biliyormusunuz ? Okuldan beklenti nedir? Okuma şartları ne olmalıdır sizce oda sıcaklığımı? Yapmayın lütfen...
Okumak isteyen için güzel yerdir Kıbrıs

Sadece arkadaş çevremden 10 kişi var bırakıp giden. Parayi seven bir okul gau hiç kuşkusuz. Türkiyenin en ücra köşesinde okurum yine de kıbrıs ta bir daha okumam

alper_pug
01-07-2014, 23:30
Sadece arkadaş çevremden 10 kişi var bırakıp giden. Parayi seven bir okul gau hiç kuşkusuz. Türkiyenin en ücra köşesinde okurum yine de kıbrıs ta bir daha okumam

Amma bokladın be ali :D

exclusive
02-07-2014, 01:00
2005 2006 yılında gau"de bursu turizm otelcilik kazandım 1 sene hazırlık okudum bıraktım arkadaşlarım bitirdi çok mükemmel yerlerde olmasalarda idare eder. Ben üniversite mezunu olucam çok iyi yerlere gelicem diyorsan Kıbrıs dan başka yerlere yönelmeni tavsiye ederim

LightSide
02-07-2014, 01:28
Kibrista ders konusunda disiplinli olmak lazim, gau de elini verirsen kokunu kaptirirsin, 2011 mezunuyum imkan olsa bir 4 sene daha okumak isterdim, girne guzeldir :)

blow07
02-07-2014, 07:03
Amma bokladın be ali :D

:D temmuz sonunda Girne deyim . Lise diplomami alacağım 5250 euro veripte. Sağolsun GAÜ :D

orhanerdogan
02-07-2014, 10:55
2006 GAU mezunuyum bizim zamanımızda oturur muhasebe ile esnaf pazarlığı yapardın. Yok spor bursu yok asker bursu yok osmaniye bursu biraz uğraşırsan ota boka burs alabilirdin.

S1NAN
02-07-2014, 11:45
ben o bahsettiğiniz sıcaklarda askerlik yaptım :D allah düşmanımın başına vermesin .

tool
02-07-2014, 12:52
kibrista yuksek lisans yapan varmi,?

orhanerdogan
02-07-2014, 13:54
kibrista yuksek lisans yapan varmi,?

Kıbrıslı arkadaşlarım var ?

Ö.mert
20-10-2014, 01:30
Bi güncel çekeyim konuya, bu sene bende ydü deyim forumdan burada olan arkadaşlarla tanışmak isterim :)

alper_pug
20-10-2014, 21:23
Hoşgeldin , kısmetse şubatta bitirip kaçıyorum adadan ben :)

suprolla
20-10-2014, 21:26
ne okuyosun ydü da :)
bu yaz değiştirdim okulu ya ulan ne pişmanım anlatamam kafama şeedim :(

MBuğra
20-10-2014, 22:47

oha, kıbrısın isyankar repcisi ufuk bunu diyosa durup bi düşünmem gerek. hacı geçen sene her fırsatını bulduğunda kaçmaya çalışıyodun noldu? :D

o değilde ben çok özlüyorum lan. keşke geçen seneyi bi kere daha yaşabilseydim :/

Phenomenal
21-10-2014, 00:17
söyleyim küçük bir yer en güzel yeri girne orasıda küçük
yeme içme pahalı
su sorunu var
elektrik pahalı
içki ucuz
benzin ucuz (türkiyeye göre)
modifiye serbest sıka sıka gez istersen polisin yanından
sosyalsen ortam var okullarda yabancı öğrenci çok
lefkoşa ya gitmene bile gerek yok
yada lefkoşada okul yazma uluslar arası kıbrıs üni gibi
bildiğin köyün içinde okul.
2 sene okudum bırakıp istanbul'a kaçtım
benden tavsiye yata yata okumak istiyorsan ingilizce bölüm yazma ...

blow07
21-10-2014, 11:14
söyleyim küçük bir yer en güzel yeri girne orasıda küçük
modifiye serbest sıka sıka gez istersen polisin yanından

Modifiyenin serbest olduğunu ilk defa duyuyorum ??? Ya siz hiç polise denk gelmediniz ya da polisler ile içli dışlısınız..

Ben 2010 yılında Girne'ye gittim 2012 ' de üniversiteden kaçtım Kıbrıs'a bir türlü alışamadığım için. Şuan yeni üniversitemde gayet mutlu gayet huzurluyum :D

suprolla
21-10-2014, 14:18
oha, kıbrısın isyankar repcisi ufuk bunu diyosa durup bi düşünmem gerek. hacı geçen sene her fırsatını bulduğunda kaçmaya çalışıyodun noldu? :D

o değilde ben çok özlüyorum lan. keşke geçen seneyi bi kere daha yaşabilseydim :/

ahaha olum insan kaybedince anlıyo değerini kafa rahattı orda ya :D işte her sene okul değiştiririm ben gazından oldu bu işler monako :(
2.dönem dönsem mi diye düşündüm bak o derece ya:D

yemek içme konsunda da şöle bi durum var...türk malı kullancam diye diretirsen çok pahalı yani 5lik türk malı su 6-7liraydı galiba(hiç almadım net hatırlamıyorum) 5lik kıbrıs malı su 1.5 lira...şimdi illa türk malı ov türk malı yeah dersen muck muck :D
kıbrıstaki tek tatlı su olan gönyelide kaldığım için ben su sorunu diye bişeyde bilmiyorum ahah :D
elektirik pahalı harbiden 1200 lira fatura gördüm...kışın ısınmanın yolu piknik tüpü üstüne kamp kateletiği...bi kışı 1 tüple geçirdim(10 lira)
benzin 3.7ydi ağustos 2014te..2013 ekimde 3.3tü..götüm götüm geliyorlar bizdeki fiyata
egzoz işinin yine bokunu çıkartan türkiyeden gelenler yüzünden takmaya başlıcaklardı çok şikayet geliyormuş...
yakın doğu içinde şöle bişey söyliyim mühendislikte türkçe okursan git iş bul o kadar sıkılıyosun çünkü günde 1 saat okula gidip bütün gün yatıyosun dönem sonu azcık bişeyler karaladıysanda geçersin

Ö.mert
21-10-2014, 14:41

şuan hazırlığım allah izin verirse seneye peyzaj mimarlığı :)

Ö.mert
21-10-2014, 14:42
Hoşgeldin , kısmetse şubatta bitirip kaçıyorum adadan ben :)

Teşekkür ederim, bana hiç bitmiyecekmiş gibi geliyor :)

Phenomenal
21-10-2014, 15:21
Modifiyenin serbest olduğunu ilk defa duyuyorum ??? Ya siz hiç polise denk gelmediniz ya da polisler ile içli dışlısınız..

Ben 2010 yılında Girne'ye gittim 2012 ' de üniversiteden kaçtım Kıbrıs'a bir türlü alışamadığım için. Şuan yeni üniversitemde gayet mutlu gayet huzurluyum :D

ben nereye gitsem egzoz açık sıka sıka geziyordum hatta bir çok kez polislerin yanından kapatmadan geçtim
galiba çevreyi rahatsız edecek ses diye bir ceza yok onlarda olsa bilirdim hatta yazarlardı.
kaderimiz aynı ortak bende alışamadım kaçtım geldim (:

Karakuş
21-10-2014, 15:35
Beni 3 defa bağladı polis, eksozdan vs vs.. Anlicağınız Türk plakalara hiç af yok:) küçük olmasa güzel memleket ama işte...