PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 206rc

RCkid
02-10-2007, 15:23
Merhabalar,
ben Ankara'dan Mustafa, üyelerimiz bölümüne tanışmak için konu açmak istedim ama database error verdiği için açamadım. 04 model 206RC sahibiyim.

Aracım da chip tuning yerine piggyback için greddy e-manage bluebox veya smt6-smt7 kullanabilir miyim?
bir de aracı yeni aldım ve hakkında çok fazl bilgim yok. motorda duyuğum kadarıyla gti dan farklı olarak vtec, vanos tarzı bir subap zamanlama sistemi varmış, doğrumudur. motorda gti dan artı olarak ne gibi farklılıklar var?

atmosferik modifiyede önerebileceğiniz ne gibi uygulamalar var?

MiaMi
02-10-2007, 15:32
Öncelikle hoşgeldin. Forumda RC kullanmış ve atmosferik olarak yüklemiş arkadaşlarımız mevcut sana yardımcı olacaklardır.

Hayırlı forumlar dilerim.

Schumi
02-10-2007, 18:54
merhanalar. aracında bahsedildiği gibi değişken kam profili yani VVT sistemi mevcut. yurt dışında 206 rc kullananların hiçbirisi hazır chip uygulamasından verim alamıyorlar. ingilteredeki kullanıcıların tamamı remap işlemi yaptırıyor. ve bunu çoğunlukla dyno üzerinde profesyonel kişilere yaptırıyorlar. bu işi tr de yapan birkaç profesyonel isim var ancak 206 rc nin yakıt yönetim sistemini olan magnetti marelli 6 lp nin remap yapılması için gerekli bağlantı ekipmanları ve uygun map editleme programları kimde vardır bilmiyorum. superchips i tavsiye etmiycem pek bir işe yaramıycak. bu arada 206 rc için avrupanın batısı ile doğusu arasında çok ciddi yazılım farkı var. ingiltere ve civarı nispeten soğuk havaya sahip ülkelerde benzin kaliteleride düşünülerek fransadan gönderilen 206 rc ler 175 hp civarı veriyorlar. zaten olması gerekende 177. ancak yunanistan türkiye gibi ege ve itibarinden doğuya doğru araçlar 165 hp gibi değerler veriyorlar standart halleri ile. istisnayı bozan tr de araçlar duyuyoruz 181 hp gibi. ancak komple eksoz ve chip ile 170 veren araçlarda az değil. piggyback çok daha mantıklı chipten sonuçta ileriki zamanlarda aracına yapıcağın modlarda daha çok ayar imkanın olucak. ancak hangi piggybacklar uyumlu o konu muamma. hollanda da peugeotlar için en çok kullanılan piggyback SMT6 ve SMT7 oluyor. ancak genelde uyguladıkları araçlar elektronik gaz kelebeğine sahip değil. smt7 nin bu desteği mevcut ancak VVT konusundan da emin değilim. bluebox da bazı yazılım sorunları olduğunu söylüyorlar aem f/ic yada bluebox olmayan e manage bağlanamazsa smt7 bence çok büyük bir oranda başarı göstericektir. şu anda turbo uygulaması yapılan bir 206 rc var. onun projesi bittiği zaman kullandıkları işletim sistemi çözümünü standalone mu yoksa piggyback mi olduğu konusunda bilgileniriz.

atmosferik modlarda öneri cat cams firmasından egzantirik. sıkıştırmayı yükseltmek için yüksek sıkıştırma oranlı forget piston yada ince conta. ve çok iyi bir ayar. ama bana kalırsa sadece iyi bir CAI sistemi ve güzel bir map ile seni gayet tatmin edicektir.

Cem.B
02-10-2007, 19:29
merhanalar. aracında bahsedildiği gibi değişken kam profili yani VVT sistemi mevcut. yurt dışında 206 rc kullananların hiçbirisi hazır chip uygulamasından verim alamıyorlar. ingilteredeki kullanıcıların tamamı remap işlemi yaptırıyor. ve bunu çoğunlukla dyno üzerinde profesyonel kişilere yaptırıyorlar. bu işi tr de yapan birkaç profesyonel isim var ancak 206 rc nin yakıt yönetim sistemini olan magnetti marelli 6 lp nin remap yapılması için gerekli bağlantı ekipmanları ve uygun map editleme programları kimde vardır bilmiyorum. superchips i tavsiye etmiycem pek bir işe yaramıycak. bu arada 206 rc için avrupanın batısı ile doğusu arasında çok ciddi yazılım farkı var. ingiltere ve civarı nispeten soğuk havaya sahip ülkelerde benzin kaliteleride düşünülerek fransadan gönderilen 206 rc ler 175 hp civarı veriyorlar. zaten olması gerekende 177. ancak yunanistan türkiye gibi ege ve itibarinden doğuya doğru araçlar 165 hp gibi değerler veriyorlar standart halleri ile. istisnayı bozan tr de araçlar duyuyoruz 181 hp gibi. ancak komple eksoz ve chip ile 170 veren araçlarda az değil. piggyback çok daha mantıklı chipten sonuçta ileriki zamanlarda aracına yapıcağın modlarda daha çok ayar imkanın olucak. ancak hangi piggybacklar uyumlu o konu muamma. hollanda da peugeotlar için en çok kullanılan piggyback SMT6 ve SMT7 oluyor. ancak genelde uyguladıkları araçlar elektronik gaz kelebeğine sahip değil. smt7 nin bu desteği mevcut ancak VVT konusundan da emin değilim. bluebox da bazı yazılım sorunları olduğunu söylüyorlar aem f/ic yada bluebox olmayan e manage bağlanamazsa smt7 bence çok büyük bir oranda başarı göstericektir. şu anda turbo uygulaması yapılan bir 206 rc var. onun projesi bittiği zaman kullandıkları işletim sistemi çözümünü standalone mu yoksa piggyback mi olduğu konusunda bilgileniriz.

atmosferik modlarda öneri cat cams firmasından egzantirik. sıkıştırmayı yükseltmek için yüksek sıkıştırma oranlı forget piston yada ince conta. ve çok iyi bir ayar. ama bana kalırsa sadece iyi bir CAI sistemi ve güzel bir map ile seni gayet tatmin edicektir.

mapı yapamız işte schumi :) standalone takıp bütün teknolojiyi hiçe saymak mantıklı geliosa olabilir tabi :)

tool
02-10-2007, 19:36

forget degil forged arkadasim ;)

Schumi
02-10-2007, 19:37
yahu nie ağlatıcan şimdi beni bilmiyoz mu. italya dan haber bekliyos :)

Schumi
02-10-2007, 19:39
forget degil forged arkadasim ;)
sıkıştırılmış olucak unutulmuş değil harfsel düzeltme için çok teşekkürler.

RCkid
02-10-2007, 20:31
arabayı alırken dyno çıktığında tekere 140hp vermişti. bu nasıl bir değer, birçok RC lerin beklendiği gibi yürümediğini söylüyor. aussiefrogs.com daki rc lere baktım, adamlar 130hp civarı almış havalara uçuyorlar.

şimdilik Ankara da AST nin desteğiyle güzel bir cai yaptık,green storm kullandık sol sis farını iptal ettik, ucunu ordan çıkardık. şimdi sıra mapping de ama nasıl yapılcak,kim yapcak muallak.
yine internette gördüğüm kadarıyla piggyback için greddy lerin veya apexileri RC ye göre pin out larını bulmak galiba zormuş. Ankara smt lerden iyi anlayan bir arkadaş var onla bi görüşmek lazım.

Schumi
02-10-2007, 21:06
krankta kaç verdi ?

RCkid
02-10-2007, 21:11
krank belli değil, dyno nun databse inde RC de yoktu.

M3CSL
03-10-2007, 00:56
tekere 140 güzel rakam..aracının gidişinin fena olmadığını dusunuyorum...tabı hangı dyno olduğuda önemlı.. bu aracta guzel bi timingle ciddi gucler alınabiliyor..10 hp gibi..

bu arada schumi olayı acıkladıın iyi oldu yunanıstan turkıye 165, ıngıltere vs 175 bızde dıoduk youtubtakıler nasıl manyak gidıo böle:):)

Oz`
03-10-2007, 09:17
açıkcası yukarda bahsedile n Flash lamak haricinde hiçbir pisssgyback programı Aem FIC haric kasnağınla oynayamıyor açık konuşmak gerekirse flash a verdiğin para daha mantıklı

standalone da çekiş sistemlerin iptal olucak

stlegal
03-10-2007, 14:25
ecuyu flashlamak iyi bir sonuç vericektir ama chip yaptırdığın yer tork limitöre müdahale ediyorsa istediğn gücleri elde edebilirsin ....bana gelen çogu chip tuning yapılmış arabalarda tork limitörüne ellenmemiş oluyo buda alıcağın gücü büyük oranda kısıtlıyo..

Schumi
03-10-2007, 16:35
açıkcası yukarda bahsedile n Flash lamak haricinde hiçbir pisssgyback programı Aem FIC haric kasnağınla oynayamıyor açık konuşmak gerekirse flash a verdiğin para daha mantıklı

standalone da çekiş sistemlerin iptal olucak
aynen öle +esp ve yol bilgisayarıda gidecek. pug larda dijital klima ecu kontrolünde. onun durumu muamma. o yüzden rc de standalone mantıklı değil. eğer herşeyi destekleyen bir sistem yoksa. şimdilik araştırma ve beklemedeyiz :)

tekere 140 güzel rakam..aracının gidişinin fena olmadığını dusunuyorum...tabı hangı dyno olduğuda önemlı.. bu aracta guzel bi timingle ciddi gucler alınabiliyor..10 hp gibi..

bu arada schumi olayı acıkladıın iyi oldu yunanıstan turkıye 165, ıngıltere vs 175 bızde dıoduk youtubtakıler nasıl manyak gidıo böle:):)
evt ingilterede stock type-r ları kovalıyorlar (1 boy geride) map li rc ler ile. burda chipli rc 172 lik clio rs geçemezken oradaki remapliler 182 likleri çok rahat geçiyo. ayrıca sadece yunanistan değil. dubai bulgaristan vs.vs. karadenize kıyısı olan doğu ege ve akdeniz tarafları ecu dan farklı spec ile çıkıyor.

ecuyu flashlamak iyi bir sonuç vericektir ama chip yaptırdığın yer tork limitöre müdahale ediyorsa istediğn gücleri elde edebilirsin ....bana gelen çogu chip tuning yapılmış arabalarda tork limitörüne ellenmemiş oluyo buda alıcağın gücü büyük oranda kısıtlıyo..
tork limitörünü genelde ford kullanıyo. en son fiesta st de kullandı. peugeot larda tork limitörü varlığından hiç haberim yok duymadım.

Oz`
03-10-2007, 23:08
torq limitörü yok 206 da Flashlamak mantıklı tabiki flash diyokrum yanlız çip tuning demiyorum Remap yani

Schumi
03-10-2007, 23:25
torq limitörü yok 206 da Flashlamak mantıklı tabiki flash diyokrum yanlız çip tuning demiyorum Remap yani
evt zaten sölediğim gibi superchip sin felan rc için olan chipleri hiçbir işe yaramıyor. zaten yurtdışında chip yaptıran kimse yok diyebilirim. herkez remap yaptırıyor.
peki peugeot için remap yapabilecek kimse varmı. yada oz sen uğraşırmısın daha doğrusu :)

stlegal
04-10-2007, 15:58

iyi öyle bilmeye devam edin

Schumi
04-10-2007, 16:07
iyi öyle bilmeye devam edin
hangi devirde ve hangi viteste devreye giriyor bu tork limitorü birde bana internette bunu senden başka söyleyen herhangi bir kaynak sölermisin. yanlış anlama amacım kavga çıkartmak değil bilgi edinmek.

fastguy76
04-10-2007, 16:25
kaynak bENİM

Remap - Chiptuning ?

İkisi de aynı işlem

Remap Bir mapin tekrar düzenlenmesi anlamındadır. Yeni ecu larde mikroişlemci kullanılıyor eski ecu larda ise eprom. ( Chip ) Yazılıp silinebiliri, veya tek sefer yazılablir oldukları için değiştirmek gerekiyordu.

neticede Epromdaki yada mikroişlemcideki verinin parametrelerinde yapılan değişikliğe chiptuning uygulaması denilir.

Ha epromu söküp yeni yazılmış tune edilmiş epromla değiştirirsiniz yada işlemciyi yazabilirsiniz.

206 gti ı ele alalım 29f400 bb eprom war son 200-2001 versiyonları sadece servis soketinden yazılabiliniyor.

Tork limitörüne gelince. Çoğu yeni nesil araçların ecularında bu war. Tork limitörünün mantığı avans haritasını kısıtlayıp gücü kesip şanzımana yük binmesini engelleyip ömrünü uzatmak.

Rc için çok güzel şeyler hazırlayabilirim .

Size bu arada örnek veriyim isterseniz. Geçenlerde hyundai Fx coupe war dı .aEM fFIC bağlayamışlardı . Onu bağladım artı üzerine Onun Yazılımını ( Chiptuningini , Remap ini yaptım ) ekteki resimlerde görebilirsiniz.

Ki hayatta bu ecu da bulunmaz diyeceksiniz.

Bosch Me7 ecu 29f400 bb eprom lu ( Servis soketi ve normal eprom ile de yazılabilir )

Mesela 307 1.6 16 v de de mevcut me7 ecu war ondada. Rıfat ustanın hazırladığı turbo . Remap chiptuning artık ne isim verirseniz işlemlerini bizzat yaptım grafikleri koyabilirm .

Tork limitörünün yerinin nerde devreye girdiğinin fonksiyonunun yada işlevinin sizin için bir ehemmiyeti yok . Ecunuzu tune edicek mühendisin yani remap yapıcak olan insanın bilmesi gereken bir unsurdur.

Neticede sözün kısası bilmediğiniz birşey için lütfen yorum yapmayın.

Barbaros

Schumi
04-10-2007, 16:32
gelelim chip tuning remap olayına. mantık ikisindede aynıdır sonuçta var olan fabrika çıkışıyı ecu nun beyin programı değiştiriliyor ve belli bir güç artışı kazanılıyor. ama chip tuningde hazır yazılım kullanılıyorken remapte genelde bunu bir kişi aracına göre yapıyor kullanılacak parçalara yada amaca göre baştan yapılıyor. nos basıcaksa yada turbo yapıcaksan buna göre chip olmadığı için remap yapılıyo :) rıfat ustanın hazırladığı gri 307 xs de zaten çok yakın bir abim olan gürcan abime ait :)

307 nin map ini siz yaptıysanız tebrik ediyorum sizi gerçekten çok güzel ve başarılır bir araç oldu ;)

stlegal
04-10-2007, 16:37
sanırım speedsound oluyorsunuz. eğer öyleyse tanışıyoruz. :)
gelelim chip tuning remap olayına. mantık ikisindede aynıdır sonuçta var olan fabrika çıkışıyı ecu nun beyin programı değiştiriliyor ve belli bir güç artışı kazanılıyor. ama chip tuningde hazır yazılım kullanılıyorken remapte genelde bunu bir kişi aracına göre yapıyor kullanılacak parçalara yada amaca göre baştan yapılıyor. nos basıcaksa yada turbo yapıcaksan buna göre chip olmadığı için remap yapılıyo :) rıfat ustanın hazırladığı gri 307 xs de zaten çok yakın bir abim olan gürcan abime ait :)

307 nin map ini siz yaptıysanız tebrik ediyorum sizi gerçekten çok güzel ve başarılır bir araç oldu ;)

zaten bizde aynı dilden konuşuyoruz teşekkürler...ama soru sizin sorduğunuz gibi sorulursa insan zevkle cevap yazar ama yok bu arabada tork limitörü denirse insan ister istemez kızıyo...rc li arkadaş gelirse burda açıklamalı ve uygulamalı olarak anlatırız..inşallah yazdıklarımız silinmez ..

fastguy76
04-10-2007, 16:37
sanırım speedsound oluyorsunuz. eğer öyleyse tanışıyoruz. :)

evet 307 yi bizzat kendim yaptım . Hazır hiçbirzaman chip olmaz. Her aracın kendi ori yazılımı üzerinde değişiklik yapılır. Eksosunuz ve filtreniz 1-2 puan fazla avans alabilmenize yardımcı olur tabiiki yüksek oktanla birlikte.

307 ye gelince enjektör skalası ve tork limitörü artı internalı yapılı olduğu için düşen sıkıştırma karşılığında avans düşük kalmıştı komple ignition map ve tork limitörü artı l ve h throttle larda gereken yakıt ile biraz uğraştırdı ama inan daha güç alınabilir o motordan. Debriyaj sorununu hallederlerse güncelleme yapmak isterim

Yaparken çok keyif aldığım bir araçdı.

Rc 15 hp ve üzeri sadece yazılımla vermesi gereken bir araç. kapasitesi war

Oz`
04-10-2007, 21:09
bu beygirleri çok swiyorum ölçmek nasip olmadı yanlış derseniz Dyno dynamicsimizde var 4x4 sizi ağırlamaktan mutluluk duyarım daha ii miçi yapılıyor dükkanın ama gerçekten ölçmek isterim başarılı çalışma olmuş gerçektende torq limitor deil yaw tork convertorden bahsediyorum ben :)

+ torktan fazla limitörler var advance Fuel trim gibi :)

RCkid
04-10-2007, 21:56
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, hiçbir yerde rastlayamadım böyle bilgilere. maddi durumu düzeltince ilk yapacağım iş bu remap olayını denemek olacak

Schumi
04-10-2007, 22:09
nacizane tavsiyem önce bir filtre kiti arkasından rc için üretilmiş güzel bir eksoz sistmei. bunların hepsinden sonra yapılacak iyi bir remap işlemi olucak. çünkü eksozdan sorna tekrar remap yapmak belki bir miktar daha güç verebilir bunu için 2 kere remap yapmadan bi kerede yaparsın. ama emin ol değicek ;)

Oz`
09-10-2007, 06:29
yanlız şöle bişi söliyeyim ta mbilmiyorum nasıl bir ayarlı kasnak var ama onları timing kasnakları var biz Cumhur diye bi arkadaşımızınkinden baya güzel güç almıştık kasnaklarıda araştırmanı tavsiye ederim

Schumi
09-10-2007, 10:25
yanlız şöle bişi söliyeyim ta mbilmiyorum nasıl bir ayarlı kasnak var ama onları timing kasnakları var biz Cumhur diye bi arkadaşımızınkinden baya güzel güç almıştık kasnaklarıda araştırmanı tavsiye ederim
Evt bende 12.5 yüksek sıkıştırmalı piston üreten bir sitede bunun varlığını görmüştüm. catcams pek duyulmamış bir firmada da egzantirik milleri ve kasnakları var. yanlız pek satılmamış sanırım çünkü hiç internette sonuçlarına rastlayamadım. eğer ayarlı kasnaklar 106 gti daki gibi güzel bir timing sonucunu veriyorsa mutlaka yapılmalı. çokda pahalı olmasa gerek.

RCkid
09-10-2007, 10:31
araştırılacaklar arasına timin kasnakları da girdi

Schumi
09-10-2007, 10:59
hemen adres vereyim sana araştırmanda referans olsun :)
http://www.catcams.be/800x600/mainframe.htm?english
site adresi yanlız firefoxda felan çalışmaz sadece internet explorer. egzantrik te var kasnakta. hatta kasnakların listesini direk linki bu
http://www.catcams.be/800x600/prod03list.htm
orada çözemediğim şey. hem 206 gti hem 206 rc için aynı kasnak kullanılacak tabiki blok aynı olduğundan ama orada w/o VVT demiş. Şimdi oradaki w/o With Out mu oluyor. Onu çözemedim aç karnına bu kadar ingilizcem ile :)

RCkid
09-10-2007, 11:54
w/o = without

Schumi
09-10-2007, 21:33
w/o = without
yaw without olduğunu anladımda acep başka bişi olabilirmi diye dedim. yani vvt yi devre dışı mı bırakıyo yada vvt yokken mi çalışıyo :) onu anlayamadım :D mantıksız oluyo biraz çünkü

RCkid
10-10-2007, 09:46
vvt olmayan motora yani gti motoruna uyuyor demek olmasın?

Schumi
10-10-2007, 11:09
olamaz. çünkü orada EW10J4 ve EW10J4S diyo. sonunda S olanı RC motoru s olmayanı GTI motoru :) Peugeot ürettiği motorlar kodlarının açılımları var. Mesela örnek vericeksek
TU5J4 motoru 106 gti ın 120 hp lik makinası
TU5JP4 ise 206 307 de vs kullanılan 110 hp lik makina elektronik anlamda modernize edilmiştir o yüzden P vardır. TU5 blok yani aynı blok kapak farkı var. kodun içinde 4 geçmesi 16valve olduğunu söyler. Aynı makinını sonunda S ile biteni ise yani TU5JP4S ise Citroen C2 VTS teki 125 hp lik makinayı söyler. S sürümü çıkan motoru peugeot tekrar revizyon etmez tekrar. Yani RC nin motoru emsali olacak tek motor gibi gözüküyor aynı blok üstünde.
Bu arada RC aslında 174 hp dir :)

RCkid
10-10-2007, 11:55
ok... Teşekkürler, yine sayende birşeyler öğrendik puglar hakkında

Schumi
10-10-2007, 19:13
ok... Teşekkürler, yine sayende birşeyler öğrendik puglar hakkında
estağfurullah. can sıkıntısı ve açlıktan gevezelik yapıyorum bazen :)

edo typer
10-10-2007, 23:44
bundan oncekı arabam rc ııdı.cok guzel yol tutan kafasına gore yuruyen bı arabaydı 100 oktan olmadıgı zmn mecburen 97 oktan alıyodum o bıle acaıp fark edıyodu.bu timing muhabbetıne gelince rcde ıkı tane kasnak var bırı normal bırı vtec kasnagı dıyebılırız.tımıng kasnakla arabanın vtec ozellıgını yıtırıyosun ama 107ye 107 tımıng ayarı yaparsan caı+komple duz boru kat ıptalı+remap uzerıne sasırırsın:)ama bundan ılerıye gıtmek pek kolay deıl,soyle ki debrıyaj setı sadece orj,kısa sanzıman ben bulamadım belkı sen bulabılırsın ama o da cok zor.vıtesının cok uzun olması sebebıyle sınıfında bıraz gerı kalan bı arac ama yol tutusunu hıc bırseye degısmem.sana sımdıden kolay gelsın kazasız belasız gunler.

Cem.B
11-10-2007, 00:01
vites atmsı filan problem deilde cartlı curtluo girio yine bence 106 saxodan bi farkı yok en azından bana öle geldi

yalnız araba her bastığında aynı gitmio ben onu daha pek anlayamadım bazen gaza çok güzel oturup sapıtıo bazende sanki 2 de deilde 4 te basarmışsın gibi ufak ufak devirlenio :)

edo typer
11-10-2007, 00:17
pejoları hava cok etkılıyo:)yazın hıc yurumuyo hep zengın, kısın kendıne gelıyo.senkromeclerıde bıraz sorunlu hatta typerdan bıle sorunlu:)bu da vıtes aralarının cok uzun olmasından kaynaklanıyo bana gore bırde ıkıye bı cekıyodum kucagıma gelcek sanıyodum:)

Schumi
11-10-2007, 00:17
kısa şanzıman mantar yapmıştı rc için. zaten 106 gti ve 206 gti ile aynı şanzıman kutusuna sahip. o yüzden aynı ayna mahrutileri birbirine oluyor.

vites atmsı filan problem deilde cartlı curtluo girio yine bence 106 saxodan bi farkı yok en azından bana öle geldi

yalnız araba her bastığında aynı gitmio ben onu daha pek anlayamadım bazen gaza çok güzel oturup sapıtıo bazende sanki 2 de deilde 4 te basarmışsın gibi ufak ufak devirlenio :)
tmm arabayı yeni aldında ne hava atıyon. sen git foto çek :)

edo typer
11-10-2007, 00:22
kısa şanzıman mantar yapmıştı rc için. zaten 106 gti ve 206 gti ile aynı şanzıman kutusuna sahip. o yüzden aynı ayna mahrutileri birbirine oluyor.

tmm arabayı yeni aldında ne hava atıyon. sen git foto çek :)

soyle duzeltıyım;debrıyaj ıcın sanzımanı ındırdıgımde yana yana aramıstım kısayı,o zmn mantarada tel etmıstım yok demıslerdı ıst ankara adana ızzmır bana mısın demedı sadece yanılmıyosam proshoptu ıst gonderdık bı tane sanayıde yaptırdık demıstı,ıstıyosan sanada yaptıralım demıstı sanzıman asagıda beklemek ıstemedım bıde bı arkım sanayı marutıyı 106da patlattıgı ıcın orj ıstemıstım o sebepten dolayı.mesela sımdı vti yada 106 ıcın kısa arıyorum desen bı ıhtımal bakkal bıle bende var dıyebılır:)

Cem.B
11-10-2007, 00:32
bnm demek istediğim mevsim farkından çok dakika farkıydı ama :)

edo typer
11-10-2007, 00:41
[QUOTE=.CeM.;152131]bnm demek istediğim mevsim farkından çok dakika farkıydı ama :)[sımdı anladım merak etme o bendede oluyodu:D gazlıyoduk on numara gıdıyodu yarım saat sonra tık yok devır bıtırmıyo:D onu bende anlayamadım hala ama takma kafana karekterıstık dıyelım herkeste vardı yanı sende bı sorun yok dıyelım hepsı ole:icon_tup:

M3CSL
11-10-2007, 12:40
rclerde iyice coğaldı haa:)

bu arada hoşgeldin erdem;)uzun zamandır göremıoduk seni...

Schumi
11-10-2007, 12:43
rclerde iyice coğaldı haa:)

bu arada hoşgeldin erdem;)uzun zamandır göremıoduk seni...
birde sırada bekleyenler var :D

fastguy76
15-10-2007, 13:28
pejoları hava cok etkılıyo:)yazın hıc yurumuyo hep zengın, kısın kendıne gelıyo.senkromeclerıde bıraz sorunlu hatta typerdan bıle sorunlu:)bu da vıtes aralarının cok uzun olmasından kaynaklanıyo bana gore bırde ıkıye bı cekıyodum kucagıma gelcek sanıyodum:)

Yazın yürümemesi sebebi avans dan. Lambda sensörü okuduğu değerleri hava sıcaklığı ile karşılaştırıp avans düşürür ecu. lambda sensörünüzün ecu daki değerinin patch lenmesi bu sorununuzu halleder. Bi nevi sigorta olarak düşünebilirsiniz.

Çok fark eder ama yazın yakıt seçiminize dikkat etmelisiniz.

Oz`
15-10-2007, 19:17
bi nevi balkasına satarsanız ve sölemessseniz sizde dikkat etmessseniz kırlır :D

Schumi
15-10-2007, 19:32
bi nevi balkasına satarsanız ve sölemessseniz sizde dikkat etmessseniz kırlır :D
depo kapağının içine kırmızı yazı ile kaliteli yüksek oktan zorunludur yazarız satarken OLMAMIIIII :D

RCkid
15-10-2007, 19:50
her zaman 100 oktan bulmak zor oluyor. 97 almak zorunda kalınıyor bazen. zaten ne 100 gerçek 100 oktan ne 97 oktan gerçek 97, katkıyla 97-100 yapıyorlar.

bu arada RC için egsoz sistemi nasıl olmalı, stock katalizörü kullanmalı mı, şu an ben de yok. yeni egsoz sistemi yapıldığında az hücre sayılı katalizör alınamazsa orjinal kat. konmalı mı?

Schumi
15-10-2007, 20:04
bence kat kesinlikle olmalı. sonuçta şehir içinde kullandığın devirler hep alt devirlerdir. sürüşünün %70 i alt devirlerde iken ve rc tork bandını 2000 devirden itibaren %80 oranında verebiliyor iken alt devirleri öldürmenin anlamı yok. ayrıca benim şahsi görüşürüm yeni araçlarda kat iptali altları çok öldürür iken üstlerde ise aman aman bir güç vermiyor. gırtlak yüklü bir makinada olabilir kat iptali ama bence gereksiz. scorpion, magnex, supersprint vs.vs nin rc için komple kitlerinde katalizor ile yada katalizorsüz satın alınabiliniyor. eğer kat almaz isen orjinal katı kullanmanı tavsiye edicem.

RCkid
15-10-2007, 20:16
komple kit almaya büyük ihtimal gücüm yetmiyecek o yüzden cai da yaptığım gibi custom birşeyler yapmaya çalışacağız. stock egsoz sisteminde susturucular çok büyük, bu da beni düşündürüyor, adamların bir bildikleri vardır, aynı şey cai de de başımıza geldi. çok karışık bir emiş sistemi vardı, bütün sistemi iptal ettik, doğru mu yaptık bilmiyorum, aynı soru egsoz için de geçerli olacak

Schumi
15-10-2007, 20:56
rc den en iyi filtre sonucunu kutu içi filtre ile elde etmiş herkez. cai ler pek sonuç vermemiş. bence cai nin hava emdiği noktayı yani ters işlem ile başlangıç noktasını değiştirip daha iyi bir sonuç almaya çalışın. bildiğin gibi 206 lar çamurluk dibindeki akordiyonsu parça içinden geçen havayı emiyo. sisi iptal edip ağzını oraya ver. en iyi sonuç oradan çıkacaktır. eksoz için başarılar. ama katı bence sökme söktüysen geri tak. dur kalkta gereksiz fazla yakar.

RCkid
15-10-2007, 21:03
cai yi aynen dediğin gibi sol sisi iptal edip oradan çıkarttık. egsoz için de bol şansa ihtiyacımız olacak

Oz`
16-10-2007, 08:28
remap ne işe yarıyor ozaman söebilrsin kati kafadaki ayarlı kasnak ın amacı saten alt devirler real time oarak dyno üzerinde alt devielrrin tune edilirse gayet başarılı bir sonuc çıkıcaktır 100oktan gerçekten 100 oktan ve çok başarılı ama shell Slect lerden alman şartıyla konuşyuorum

depo kapağının içine kırmızı yazı ile kaliteli yüksek oktan zorunludur yazarız satarken OLMAMIIIII :D

denilen o deil fakirse fakir dir szenginse zengindir feedback kapanırsa sen kendin feedback yapmak zorundasın ömrü uzun olurmu bilmiyorumo açıkcası

edo typer
16-10-2007, 20:19
bence kat kesinlikle olmalı. sonuçta şehir içinde kullandığın devirler hep alt devirlerdir. sürüşünün %70 i alt devirlerde iken ve rc tork bandını 2000 devirden itibaren %80 oranında verebiliyor iken alt devirleri öldürmenin anlamı yok. ayrıca benim şahsi görüşürüm yeni araçlarda kat iptali altları çok öldürür iken üstlerde ise aman aman bir güç vermiyor. gırtlak yüklü bir makinada olabilir kat iptali ama bence gereksiz. scorpion, magnex, supersprint vs.vs nin rc için komple kitlerinde katalizor ile yada katalizorsüz satın alınabiliniyor. eğer kat almaz isen orjinal katı kullanmanı tavsiye edicem.

bence kat ıptal edılmelı sımdıye kdrkı butun arabalarımda ıptal ettım alt devırde ole aman amanda sıkıntı yasamadım.ztn kasnak ve remap yapılacaksa endıselenmeye hıc mı hıc gerek yok.rc ıcın ss catback 1800 ytl cıvarı. bence gereksız.rcde yaptıgımız denemeler sonucu en verım aldıgımız ebat 58lık duz boru 60tan daha cok begendık 2mm bısey ıfade etmeyebılır anlasılmaya bılır ama yaptıgımız olcumlerde bız en ıı sonucu 58de elde ettık.bıde dıkkat etmen gereken bı noktada rcnın son susturucunun cıktıgı yer!!!orjda bılındıgı gıbı rcnın son susturucusu yan ssde de ole.arka vıraj demırlerı son susturucudan cıkan boruda bıraz can sıkıyo oraya kısa bı son susturucu gerek arabayı lıfte kaldırıp olcmeden almamanı tavsıye ederım.boruyuda ısının ehlı bırıne kıvırtmanı onerırım son sosturucunun orası bıraz zorlar.Kazasız belasız.Gecmıs bayramınız kutlu olsun

RCkid
21-10-2007, 18:43
Bütün cevaplar için teşekkürler de burada kimsenin iddiası mantarc den hızlısını yapmak olmadı ki, araba henüz yabancı olduğum için.imkanlar çerçevesinde ne yapılır diye sorduk, potansiyel nedir diye sorduk . sonuçta bu keyif işi, amaç biraz daha keyifli bi arabamız olsun, yoksa geçmek geçilmek dert değil

Cem.B
21-10-2007, 18:46
Bütün cevaplar için teşekkürler de burada kimsenin iddiası mantarc den hızlısını yapmak olmadı ki, araba henüz yabancı olduğum için.imkanlar çerçevesinde ne yapılır diye sorduk, potansiyel nedir diye sorduk . sonuçta bu keyif işi, amaç biraz daha keyifli bi arabamız olsun, yoksa geçmek geçilmek dert değil

olurmu sen onun rc sinden hızlısını yapma için açmadınmı konuyu aaa :hahaha:

neyse kardşeim işallah istediğin gibi gidiodur kafandaki planlar ...

RCkid
21-10-2007, 18:48
ilk birkaç adımı attık yavaş yavaş ilerliyoruz

TechTurkey
21-10-2007, 23:25
Konudaki bütün alakasız postları kaldırılmıştır.

ba98 nickli şahıs bu konunun amacı senin aracın degildir , bilgi paylaşımına saygılı olun
reklamlarınızı başka bir platformda yapın.
Eğer aynı tip hareketlere devam edilirse uzaklaştırılıcagınızı biliniz.

Saygılar

G_TT_I
22-10-2007, 12:46
kusura bakmayın ama atmosforik bi araba heleki peugeot vede 206 ustune biide rc, yapılan yapılmıs zaten araca fabrika tarafından
suan emisyon kurallarından ve motorun 300.000-500.000km kulanmak amac oldugu icin ortada kayıp beygir var.
amacınızda cok hızlı gidip herkezi gecmek degil.
kutu ici green, k&n... takıp
komple egzoz takıp ss de varmı bilmiorum galiba sebringte kesin var (komple sistem pahalı gelirse hic ugrasmayın beygir kaybedersiniz)
ustune birde kafanıza butcenize uygun bi chip markası bulmak
bukadar basit.
bu arada alt devirden almadan ustu dolduramazsınız, vede alt devir hiç bi zaman kulanılmaz
5. vites 2000 devirde araba deneyen gormedim, hadi yolda giderken alt devirde yakalanırsanızda vites kucultun.
bu arada alt devirde denemek isteyenler varsa stock 206gti herkezi gecer

RCkid
24-10-2007, 15:53
intake dışında stock

http://img137.imageshack.us/img137/8237/tara001001ow0.jpg

yorumlarınız???

Cem.B
24-10-2007, 17:46
intake dışında stock

http://img137.imageshack.us/img137/8237/tara001001ow0.jpg

yorumlarınız???

azmı çıkmış banamı öle geldi

M3CSL
24-10-2007, 23:38
nerde ölçturdun baya dusuk verıler...teker gucu ıle arada fazla fark var mesela...
ankarada tunayların ölçturduğu yer vardı sağlıklı dıolar oraya gitmenı önerırım..
adı neydı ya unuttum...

Sportline
24-10-2007, 23:56
rule power a bakmak gerekiyor bu dyno da .

M3CSL
25-10-2007, 00:30
hımm.. o zmn fazla iyi çıkmış:)
tork çok dusuk onun acıklaması varmı:)

CLIORS
25-10-2007, 05:51
Rule power aracın katalog verısı olmasın?

Cem.B
25-10-2007, 08:49
Rule power aracın katalog verısı olmasın?

bende öle düşündüm :)

ztn bi yanlışlık var tork o kdar düşük olamaz

Schumi
25-10-2007, 10:26
aracın katalog verisi 177 hp lansman bilgisi ise yuvarlatılmış 180 hp :)

RCkid
22-12-2008, 19:20
arabayı ilk aldığımda hakkında hiçbir şey bilmiyordum. ne olur ne olmaz haberim yoktu. şöyle bir baktım da hiçbir şeyden haberim yokmuş. hatta konuda problem çıkmış; o zamanki hızlı rclerden daha hızlısının yapılamayacağı iddia edilmiş.arabanın şimdiki haline şükrediyorum. uğraştık didindik ama değdi, idare edecek kadar da hızlı oldu

ARDA_E
22-12-2008, 19:26
arabayı ilk aldığımda hakkında hiçbir şey bilmiyordum. ne olur ne olmaz haberim yoktu. şöyle bir baktım da hiçbir şeyden haberim yokmuş. hatta konuda problem çıkmış; o zamanki hızlı rclerden daha hızlısının yapılamayacağı iddia edilmiş.arabanın şimdiki haline şükrediyorum. uğraştık didindik ama değdi, idare edecek kadar da hızlı oldu

bravaaaa :icon_tup:

Cem.B
22-12-2008, 19:35
daha hızlısı olmaz demek boş boğazlıkmış demekki:)

Schumi
23-12-2008, 23:43
daha hızlısı olmaz demek boş boğazlıkmış demekki:)
aynen (10krktr)

sascohiba
24-12-2008, 15:41
Schumi sen biseyler yaptın mı arabaya?

Schumi
24-12-2008, 20:20
Schumi sen biseyler yaptın mı arabaya?
MSN den anlatayım abi :)